Competition: 1. Junior World Cup 2018/2019

Information:
  • 143 athletes from 26 nations
  • 67 women and 76 men
  • 6 distances (1000m, 1500m, 3000m, 500m, Mass Start, Team Sprint)
  • 471 races (10x mit DNF/DNS/DQ)

Men - 3000 meter
24.11.2018

PosNameNationTimeDiffWC Points
1 Hallgeir Engebråten (A2) NOR 3:49.17 TR - 100
2 Motonaga Arito (B2) JPN 3:53.10 +3.930 80
3 Francesco Betti (A2) ITA 3:53.33 SB +4.160 70
4 Anton Voditsjenkov (A2) RUS 3:53.88 +4.710 60
5 Lukas Mann (A2) GER 3:54.10 +4.930 50
6 Daniil Aldoshkin (A1) RUS 3:54.47 +5.300 44
7 Joon-Hyeong Park (A1) KOR 3:55.10 +5.930 40
8 Jordy van Workum (A1) NED 3:56.45 +7.280 36
9 Yves Vergeer (A1) NED 3:56.48 +7.310 32
10 Stepan Tsistjakov (A1) RUS 3:57.75 +8.580 28
11 Yeong-Yoon Choi (B2) KOR 3:58.49 +9.320 24
12 Gabriel Odor (A1) AUT 3:58.53 +9.363 20
13 Yahor Damaratski (A2) BLR 3:58.53 +9.368 18
14 Isak Høiby (A2) NOR 4:00.07 +10.900 16
15 Tsubasa Horikawa (A1) JPN 4:00.22 +11.050 14
16 Tobias Fløiten (B2) NOR 4:00.64 +11.470 12
17 Song Wang (A1) CHN 4:00.65 +11.480 10
18 Dong-Woo Kim (A2) KOR 4:05.01 +15.840 8
19 Jakub Piotrowski (A2) POL 4:05.50 +16.330 6
20 Zehao Liu (B2) CHN 4:05.76 +16.590 5
21 Taiyo Nonomura (B2) JPN 4:05.98 +16.810 4
22 Mathieu Belloir (A2) FRA 4:07.67 +18.500 3
23 Botond Bejczi (A2) HUN 4:08.98 +19.810 2
24 Vladislav Zjiburtovitsj (A2) BLR 4:09.51 +20.340 1
25 Jarno Schellekens (A2) BEL 4:12.65 +23.480
26 Piotr Nałęcki (A1) POL 4:13.50 +24.330
27 Emil Ervik (B2) FIN 4:15.50 +26.330
28 Nils Vähä-Vahe (B2) FIN 4:16.46 +27.290
29 Mikołaj Jabłoński (A1) POL 4:18.15 +28.980
30 Rafael Heredia Barba (A1) ESP 4:19.04 +29.870
31 Niclas Mastrup (A1) DEN 4:19.17 SB +30.000
32 Balázs Bence Kun (A2) HUN 4:21.60 SB +32.430
33 Nicola Nadalini (A1) ITA 4:21.73 +32.560
34 Vojtech Hurdes (A1) CZE 4:26.26 +37.090
35 Erik Decker (A2) SWE 4:27.80 +38.630
36 Zdenék Vasulka (A1) CZE 4:33.45 +44.280
DNF Emil Jeppsson (A2) SWE DNF -
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Men - 1000 meter
24.11.2018

PosNameNationTimeDiffWC Points
1 Kouki Kubo (A2) JPN 1:11.54 TRJ - 100
2 Taiyo Nonomura (B2) JPN 1:11.62 +0.080 80
3 Sergej Loginov (A2) RUS 1:11.93 +0.390 70
4 Seong-Hyeon Park (A2) KOR 1:12.04 +0.500 60
5 Francesco Betti (A2) ITA 1:12.29 +0.750 50
6 Nikolaj Trusov (A2) RUS 1:12.37 +0.830 44
7 Damian Żurek (A2) POL 1:12.54 +1.000 40
8 Mika van Essen (A2) NED 1:12.73 +1.190 36
9 Byeong-Hoon Lee (B1) KOR 1:12.74 SB +1.200 32
10 Artem Arefyev (A1) RUS 1:12.92 +1.380 28
11 Katsuhiro Kuratsubo (A1) JPN 1:13.01 +1.470 24
12 Hallgeir Engebråten (A2) NOR 1:13.08 +1.540 20
13 Ryo Yamaguchi (A2) JPN 1:13.10 +1.560 18
14 Max Reder (A2) GER 1:13.11 +1.570 16
15 Gabriel Odor (A1) AUT 1:13.21 +1.670 14
16 Chen.00 Wang (A1) CHN 1:13.22 +1.680 12
17 Stepan Tsistjakov (A1) RUS 1:13.27 +1.730 10
18 Jur Veenje (A1) NED 1:13.69 +2.150 8
19 Stef Brandsen (A2) NED 1:13.70 +2.160 6
20 Isak Høiby (A2) NOR 1:13.93 +2.390 5
21 Jordy van Workum (A1) NED 1:14.16 +2.620 4
22 Ruslan Kirbjatjev (A2) KAZ 1:14.20 +2.660 3
23 Peder Kongshaug (B2) NOR 1:14.28 +2.740 2
24 Moritz Klein (A1) GER 1:14.39 +2.850 1
25 Tianze Mao (A2) CHN 1:14.50 +2.960
26 Piotr Nałęcki (A1) POL 1:14.51 SB +2.970
27 Yahor Damaratski (A2) BLR 1:14.58 +3.040
28 Yeong-Yoon Choi (B2) KOR 1:14.66 +3.120
29 Artur Galiyev (A2) KAZ 1:14.82 +3.280
30 Vladislav Zjiburtovitsj (A2) BLR 1:14.84 +3.300
31 Peter Riches (B2) GBR 1:15.04 +3.500
32 Erik Resell (A2) NOR 1:15.09 +3.550
33 Vjatsjeslav Zaretskij (A1) KAZ 1:15.14 +3.600
34 Mikołaj Jabłoński (A1) POL 1:15.40 +3.860
35 Pietro Sighel (A2) ITA 1:15.60 +4.060
36 Roman Makhakhej (A1) BLR 1:15.66 +4.120
37 Botond Bejczi (A2) HUN 1:16.01 +4.470
38 Joonas Valge (A1) EST 1:16.08 +4.540
39 Ignaz Gschwentner (B2) AUT 1:16.32 +4.780
40 Nicola Nadalini (A1) ITA 1:16.70 +5.160
41 Joona Suomalainen (A2) FIN 1:16.74 +5.200
42 Nil Llop Izquierdo (B1) ESP 1:17.19 +5.650
43 Balázs Bence Kun (A2) HUN 1:17.70 +6.160
44 Raman Miahchylau (A1) POL 1:17.82 +6.280
45 Cosmin Nedelea (A2) ROU 1:18.25 +6.710
46 Niclas Mastrup (A1) DEN 1:18.27 SB +6.730
47 Emil Ervik (B2) FIN 1:18.38 +6.840
48 Nils Vähä-Vahe (B2) FIN 1:18.57 +7.030
49 Erik Decker (A2) SWE 1:19.10 +7.560
50 Emil Jeppsson (A2) SWE 1:19.33 PB +7.790
51 Tuukka Suomalainen (B1) FIN 1:19.42 +7.880
52 Flavio Gross (B2) SUI 1:19.63 +8.090
53 Vojtech Hurdes (A1) CZE 1:19.74 +8.200
54 Jarno Schellekens (A2) BEL 1:20.01 +8.470
55 Nicolae Razvan Militaru (B2) ROU 1:20.34 +8.800
56 Zdenék Vasulka (A1) CZE 1:20.56 +9.020
57 Simon Bigler (B2) DEN 1:20.63 +9.090
58 Jaroslav Sjevtjsuk (A2) UKR 1:22.08 +10.540
59 Oskar Nilsson (A2) SWE 1:22.36 +10.820
DNF Rafael Heredia Barba (A1) ESP DNF -
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best