Competition: Regional Qualifying Event - Siberian/Far Eastern Federal District (Stage 2)

Information:
  • 142 athletes from 1 nation
  • 65 women and 77 men
  • 5 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m)
  • 521 races (13x mit DNF/DNS/DQ)

Men , Samalog - Mini Combination 500m/1500m/1000m/3000m
13. - 14.01.2017

PosNameNation500m1500m1000m3000mPointsDiff
1 Daniil Gensjel (C2) RUS 41.48 (3) 2:04.61 (1) 1:20.77 (1) 4:31.16 (1) TR 168.594 TR -
2 Vladimir Vysotszkij (C2) RUS 41.10 (1) 2:09.07 (2) 1:23.00 (2) 4:40.23 (2) 172.328 +3.734
3 Dmitrij Bazjin (C2) RUS 41.82 (6) 2:11.86 (4) 1:24.23 (4) 4:49.84 (5) 176.194 +7.600
4 Nikita Varavkin (C2) RUS 42.30 (8) 2:13.30 (5) 1:23.81 (3) 4:49.29 (4) 176.853 +8.259
5 Pavel Moisejev (C1) RUS 41.73 (5) 2:11.45 (3) 1:29.77 (16) 4:48.86 (3) 178.574 +9.980
6 Vladislav Zajnulin (C2) RUS 41.60 (4) 2:15.04 (8) 1:25.66 (7) 4:59.90 (13) 179.426 SB +10.832
7 Petr Volastov (C2) RUS 41.39 (2) 2:15.66 (9) 1:25.40 (6) 5:06.48 (18) 180.390 PB +11.796
8 Mikhail Subbotin (C1) RUS 43.23 (11) 2:13.58 (6) 1:25.22 (5) 5:04.22 (15) 181.069 SB +12.475
9 Maksim Badujev (C1) RUS 41.89 (7) 2:18.32 (13) 1:27.69 (8) 4:59.48 (9) 181.754 SB +13.160
10 Artem Mesjkov (C2) RUS 42.80 (9) 2:19.74 (15) 1:29.48 (14) 4:59.54 (11) 184.043 +15.449
11 Pavel Pergunov (C1) RUS 42.82 (10) SB 2:18.08 (11) 1:27.80 (9) 5:08.56 (19) 184.172 SB +15.578
12 Maksim.02 Vasiljev (C1) RUS 44.23 (15) 2:20.54 (17) SB 1:30.40 (21) SB 4:52.16 (7) 184.969 SB +16.375
13 Vadim Svesjnikov (C1) RUS 44.26 (16) 2:19.48 (14) SB 1:29.09 (12) SB 4:59.83 (12) SB 185.269 SB +16.675
14 Anatolij Bunevskij (C2) RUS 44.76 (23) SB 2:18.22 (12) SB 1:29.54 (15) PB 4:59.53 (10) SB 185.524 PB +16.930
15 Daniil Tsjirkov (C2) RUS 44.32 (17) 2:17.12 (10) SB 1:30.10 (19) 5:05.02 (16) 185.912 PB +17.318
16 Dmitrij Pozdnjakov (C2) RUS 44.98 (26) 2:20.30 (16) SB 1:28.72 (11) 5:02.51 (14) 186.524 PB +17.930
17 Nikita Proshin (C1) RUS 43.62 (14) 2:22.80 (21) 1:28.42 (10) SB 5:10.41 (21) 187.165 SB +18.571
18 Aleksej.02 Kozlov (C1) RUS 44.75 (22) 2:24.90 (26) 1:29.87 (17) PB 4:56.20 (8) SB 187.351 SB +18.757
19 Daniil Slavkov (C2) RUS 43.32 (12) 2:13.81 (7) 1:43.62 (39) 4:50.08 (6) 188.079 +19.485
20 Vjatsjeslav Manin (C2) RUS 44.56 (21) 2:20.92 (18) 1:30.45 (22) 5:09.95 (20) 188.416 PB +19.822
21 Nikita Brosalin (C2) RUS 43.54 (13) 2:22.27 (19) 1:30.54 (23) 5:19.87 (26) 189.544 PB +20.950
22 Ruslan Basarov (C2) RUS 44.87 (25) SB 2:22.48 (20) SB 1:30.32 (20) PB 5:16.11 (25) SB 190.208 PB +21.614
23 Sergej Popovitsj (C2) RUS 45.89 (31) 2:23.32 (23) PB 1:31.44 (25) PB 5:06.36 (17) SB 190.443 PB +21.849
24 Ivan.02 Popov (C2) RUS 45.39 (28) SB 2:24.24 (24) SB 1:29.87 (17) PB 5:12.94 (24) SB 190.561 PB +21.967
25 Vladislav Zenkin (C1) RUS 44.48 (19) 2:23.05 (22) 1:29.45 (13) 5:26.45 (27) 191.296 SB +22.702
26 Vladislav Sulimov (C2) RUS 45.54 (29) SB 2:24.55 (25) SB 1:34.01 (29) PB 5:12.80 (23) SB 192.861 PB +24.267
27 Daniil Kamysjnikov (C2) RUS 44.51 (20) 2:26.57 (28) SB 1:32.54 (27) 5:34.78 (28) SB 195.432 PB +26.838
28 Stanislav Tikhonov (C2) RUS 48.00 (38) SB 2:25.34 (27) SB 1:34.76 (31) SB 5:12.35 (22) SB 195.884 PB +27.290
Aleksandr Arslantajev (C1) RUS 44.36 (18) DNF 1:30.61 (24) - - -
Danil Molokov (C1) RUS 51.42 (42) PB - DNF - - -
Sergej Koposov (C1) RUS 50.07 (40) SB 2:52.32 (39) SB 1:48.33 (41) SB - - -
Viktor Bryzgalov (C1) RUS 50.20 (41) PB 2:47.83 (38) PB 1:45.41 (40) PB - - -
Daniil Gevorgjan (C1) RUS 47.60 (37) 2:39.36 (37) 1:39.14 (36) - - -
Vladimir Vinokurtsev (C1) RUS 47.16 (35) SB 2:35.73 (34) SB 1:39.80 (37) SB - - -
Nikita Tysjkevitsj (C2) RUS 46.48 (32) SB 2:35.76 (35) SB 1:39.98 (38) SB - - -
Nikita Popenov (C2) RUS 45.70 (30) PB 2:38.76 (36) PB 1:35.61 (33) PB - - -
Timur Konysjev (C1) RUS 47.36 (36) SB 2:35.56 (33) 1:36.30 (34) SB - - -
Anton Mindubajev (C2) RUS 47.02 (33) 2:31.22 (32) PB 1:34.09 (30) PB - - -
Stanislav Ukhanov (C1) RUS 47.13 (34) 2:30.64 (31) SB 1:33.16 (28) - - -
Dmitrij.03 Fedorov (C1) RUS 45.22 (27) SB 2:28.38 (30) SB 1:35.16 (32) - - -
Danila Tsjerepkin (C1) RUS 44.83 (24) 2:27.29 (29) 1:31.86 (26) - - -
Daniil Martsjenko (C1) RUS 48.73 (39) - 1:38.11 (35) SB - - -
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Men - 500 meter
13.01.2017

PosNameNationTimeDiff
1 Vladimir Vysotszkij (C2) RUS 41.10 -
2 Petr Volastov (C2) RUS 41.39 +0.290
3 Daniil Gensjel (C2) RUS 41.48 +0.380
4 Vladislav Zajnulin (C2) RUS 41.60 +0.500
5 Pavel Moisejev (C1) RUS 41.73 +0.630
6 Dmitrij Bazjin (C2) RUS 41.82 +0.720
7 Maksim Badujev (C1) RUS 41.89 +0.790
8 Nikita Varavkin (C2) RUS 42.30 +1.200
9 Artem Mesjkov (C2) RUS 42.80 +1.700
10 Pavel Pergunov (C1) RUS 42.82 SB +1.720
11 Mikhail Subbotin (C1) RUS 43.23 +2.130
12 Daniil Slavkov (C2) RUS 43.32 +2.220
13 Nikita Brosalin (C2) RUS 43.54 +2.440
14 Nikita Proshin (C1) RUS 43.62 +2.520
15 Maksim.02 Vasiljev (C1) RUS 44.23 +3.130
16 Vadim Svesjnikov (C1) RUS 44.26 +3.160
17 Daniil Tsjirkov (C2) RUS 44.32 +3.220
18 Aleksandr Arslantajev (C1) RUS 44.36 +3.260
19 Vladislav Zenkin (C1) RUS 44.48 +3.380
20 Daniil Kamysjnikov (C2) RUS 44.51 +3.410
21 Vjatsjeslav Manin (C2) RUS 44.56 +3.460
22 Aleksej.02 Kozlov (C1) RUS 44.75 +3.650
23 Anatolij Bunevskij (C2) RUS 44.76 SB +3.660
24 Danila Tsjerepkin (C1) RUS 44.83 +3.730
25 Ruslan Basarov (C2) RUS 44.87 SB +3.770
26 Dmitrij Pozdnjakov (C2) RUS 44.98 +3.880
27 Dmitrij.03 Fedorov (C1) RUS 45.22 SB +4.120
28 Ivan.02 Popov (C2) RUS 45.39 SB +4.290
29 Vladislav Sulimov (C2) RUS 45.54 SB +4.440
30 Nikita Popenov (C2) RUS 45.70 PB +4.600
31 Sergej Popovitsj (C2) RUS 45.89 +4.790
32 Nikita Tysjkevitsj (C2) RUS 46.48 SB +5.380
33 Anton Mindubajev (C2) RUS 47.02 +5.920
34 Stanislav Ukhanov (C1) RUS 47.13 +6.030
35 Vladimir Vinokurtsev (C1) RUS 47.16 SB +6.060
36 Timur Konysjev (C1) RUS 47.36 SB +6.260
37 Daniil Gevorgjan (C1) RUS 47.60 +6.500
38 Stanislav Tikhonov (C2) RUS 48.00 SB +6.900
39 Daniil Martsjenko (C1) RUS 48.73 +7.630
40 Sergej Koposov (C1) RUS 50.07 SB +8.970
41 Viktor Bryzgalov (C1) RUS 50.20 PB +9.100
42 Danil Molokov (C1) RUS 51.42 PB +10.320
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Men - 1500 meter
14.01.2017

PosNameNationTimeDiff
1 Daniil Gensjel (C2) RUS 2:04.61 -
2 Vladimir Vysotszkij (C2) RUS 2:09.07 +4.460
3 Pavel Moisejev (C1) RUS 2:11.45 +6.840
4 Dmitrij Bazjin (C2) RUS 2:11.86 +7.250
5 Nikita Varavkin (C2) RUS 2:13.30 +8.690
6 Mikhail Subbotin (C1) RUS 2:13.58 +8.970
7 Daniil Slavkov (C2) RUS 2:13.81 +9.200
8 Vladislav Zajnulin (C2) RUS 2:15.04 +10.430
9 Petr Volastov (C2) RUS 2:15.66 +11.050
10 Daniil Tsjirkov (C2) RUS 2:17.12 SB +12.510
11 Pavel Pergunov (C1) RUS 2:18.08 +13.470
12 Anatolij Bunevskij (C2) RUS 2:18.22 SB +13.610
13 Maksim Badujev (C1) RUS 2:18.32 +13.710
14 Vadim Svesjnikov (C1) RUS 2:19.48 SB +14.870
15 Artem Mesjkov (C2) RUS 2:19.74 +15.130
16 Dmitrij Pozdnjakov (C2) RUS 2:20.30 SB +15.690
17 Maksim.02 Vasiljev (C1) RUS 2:20.54 SB +15.930
18 Vjatsjeslav Manin (C2) RUS 2:20.92 +16.310
19 Nikita Brosalin (C2) RUS 2:22.27 +17.660
20 Ruslan Basarov (C2) RUS 2:22.48 SB +17.870
21 Nikita Proshin (C1) RUS 2:22.80 +18.190
22 Vladislav Zenkin (C1) RUS 2:23.05 +18.440
23 Sergej Popovitsj (C2) RUS 2:23.32 PB +18.710
24 Ivan.02 Popov (C2) RUS 2:24.24 SB +19.630
25 Vladislav Sulimov (C2) RUS 2:24.55 SB +19.940
26 Aleksej.02 Kozlov (C1) RUS 2:24.90 +20.290
27 Stanislav Tikhonov (C2) RUS 2:25.34 SB +20.730
28 Daniil Kamysjnikov (C2) RUS 2:26.57 SB +21.960
29 Danila Tsjerepkin (C1) RUS 2:27.29 +22.680
30 Dmitrij.03 Fedorov (C1) RUS 2:28.38 SB +23.770
31 Stanislav Ukhanov (C1) RUS 2:30.64 SB +26.030
32 Anton Mindubajev (C2) RUS 2:31.22 PB +26.610
33 Timur Konysjev (C1) RUS 2:35.56 +30.950
34 Vladimir Vinokurtsev (C1) RUS 2:35.73 SB +31.120
35 Nikita Tysjkevitsj (C2) RUS 2:35.76 SB +31.150
36 Nikita Popenov (C2) RUS 2:38.76 PB +34.150
37 Daniil Gevorgjan (C1) RUS 2:39.36 +34.750
38 Viktor Bryzgalov (C1) RUS 2:47.83 PB +43.220
39 Sergej Koposov (C1) RUS 2:52.32 SB +47.710
DNF Aleksandr Arslantajev (C1) RUS DNF -
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Men - 1000 meter
13.01.2017

PosNameNationTimeDiff
1 Daniil Gensjel (C2) RUS 1:20.77 -
2 Vladimir Vysotszkij (C2) RUS 1:23.00 +2.230
3 Nikita Varavkin (C2) RUS 1:23.81 +3.040
4 Dmitrij Bazjin (C2) RUS 1:24.23 +3.460
5 Mikhail Subbotin (C1) RUS 1:25.22 +4.450
6 Petr Volastov (C2) RUS 1:25.40 +4.630
7 Vladislav Zajnulin (C2) RUS 1:25.66 +4.890
8 Maksim Badujev (C1) RUS 1:27.69 +6.920
9 Pavel Pergunov (C1) RUS 1:27.80 +7.030
10 Nikita Proshin (C1) RUS 1:28.42 SB +7.650
11 Dmitrij Pozdnjakov (C2) RUS 1:28.72 +7.950
12 Vadim Svesjnikov (C1) RUS 1:29.09 SB +8.320
13 Vladislav Zenkin (C1) RUS 1:29.45 +8.680
14 Artem Mesjkov (C2) RUS 1:29.48 +8.710
15 Anatolij Bunevskij (C2) RUS 1:29.54 PB +8.770
16 Pavel Moisejev (C1) RUS 1:29.77 +9.000
17 Aleksej.02 Kozlov (C1) RUS 1:29.87 PB +9.100
Ivan.02 Popov (C2) RUS 1:29.87 PB +9.100
19 Daniil Tsjirkov (C2) RUS 1:30.10 +9.330
20 Ruslan Basarov (C2) RUS 1:30.32 PB +9.550
21 Maksim.02 Vasiljev (C1) RUS 1:30.40 SB +9.630
22 Vjatsjeslav Manin (C2) RUS 1:30.45 +9.680
23 Nikita Brosalin (C2) RUS 1:30.54 +9.770
24 Aleksandr Arslantajev (C1) RUS 1:30.61 +9.840
25 Sergej Popovitsj (C2) RUS 1:31.44 PB +10.670
26 Danila Tsjerepkin (C1) RUS 1:31.86 +11.090
27 Daniil Kamysjnikov (C2) RUS 1:32.54 +11.770
28 Stanislav Ukhanov (C1) RUS 1:33.16 +12.390
29 Vladislav Sulimov (C2) RUS 1:34.01 PB +13.240
30 Anton Mindubajev (C2) RUS 1:34.09 PB +13.320
31 Stanislav Tikhonov (C2) RUS 1:34.76 SB +13.990
32 Dmitrij.03 Fedorov (C1) RUS 1:35.16 +14.390
33 Nikita Popenov (C2) RUS 1:35.61 PB +14.840
34 Timur Konysjev (C1) RUS 1:36.30 SB +15.530
35 Daniil Martsjenko (C1) RUS 1:38.11 SB +17.340
36 Daniil Gevorgjan (C1) RUS 1:39.14 +18.370
37 Vladimir Vinokurtsev (C1) RUS 1:39.80 SB +19.030
38 Nikita Tysjkevitsj (C2) RUS 1:39.98 SB +19.210
39 Daniil Slavkov (C2) RUS 1:43.62 +22.850
40 Viktor Bryzgalov (C1) RUS 1:45.41 PB +24.640
41 Sergej Koposov (C1) RUS 1:48.33 SB +27.560
DNF Danil Molokov (C1) RUS DNF -
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Men - 3000 meter
13.01.2017

PosNameNationTimeDiff
1 Daniil Gensjel (C2) RUS 4:31.16 TR -
2 Vladimir Vysotszkij (C2) RUS 4:40.23 +9.070
3 Pavel Moisejev (C1) RUS 4:48.86 +17.700
4 Nikita Varavkin (C2) RUS 4:49.29 +18.130
5 Dmitrij Bazjin (C2) RUS 4:49.84 +18.680
6 Daniil Slavkov (C2) RUS 4:50.08 +18.920
7 Maksim.02 Vasiljev (C1) RUS 4:52.16 +21.000
8 Aleksej.02 Kozlov (C1) RUS 4:56.20 SB +25.040
9 Maksim Badujev (C1) RUS 4:59.48 +28.320
10 Anatolij Bunevskij (C2) RUS 4:59.53 SB +28.370
11 Artem Mesjkov (C2) RUS 4:59.54 +28.380
12 Vadim Svesjnikov (C1) RUS 4:59.83 SB +28.670
13 Vladislav Zajnulin (C2) RUS 4:59.90 +28.740
14 Dmitrij Pozdnjakov (C2) RUS 5:02.51 +31.350
15 Mikhail Subbotin (C1) RUS 5:04.22 +33.060
16 Daniil Tsjirkov (C2) RUS 5:05.02 +33.860
17 Sergej Popovitsj (C2) RUS 5:06.36 SB +35.200
18 Petr Volastov (C2) RUS 5:06.48 +35.320
19 Pavel Pergunov (C1) RUS 5:08.56 +37.400
20 Vjatsjeslav Manin (C2) RUS 5:09.95 +38.790
21 Nikita Proshin (C1) RUS 5:10.41 +39.250
22 Stanislav Tikhonov (C2) RUS 5:12.35 SB +41.190
23 Vladislav Sulimov (C2) RUS 5:12.80 SB +41.640
24 Ivan.02 Popov (C2) RUS 5:12.94 SB +41.780
25 Ruslan Basarov (C2) RUS 5:16.11 SB +44.950
26 Nikita Brosalin (C2) RUS 5:19.87 +48.710
27 Vladislav Zenkin (C1) RUS 5:26.45 +55.290
28 Daniil Kamysjnikov (C2) RUS 5:34.78 SB +1.03.620
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Single Day 1 - 13.01.2017

Single Day 2 - 14.01.2017

Samalogs 13. - 14.01.2017