Competition: Pokal Der Republik Kasachstan

Information:
  • 85 athletes from 2 nations
  • 25 women and 60 men
  • 6 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m (1. Race), 500m (2. Race))
  • 310 races (10x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Pokal Der Republik Kasachstan
21. - 22.10.2009
Uralskaja Molnija (Uralblitz) (RUS)

1500 meter (Men), 21.10.2009

POS   NAME                    AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Dmitrij Babenko         Senior   KAZ   1:49.30             TR, SB   
2     Denis Kuzin             Neo      KAZ   1:49.45   +0.150             
3     Frank Vreugdenhil       Senior   KAZ   1:50.70   +1.400    SB       
4     Roman Kretsj            Neo      KAZ   1:51.57   +2.270    PB       
5     Artjom Belousov         Senior   KAZ   1:51.64   +2.340             
6     Vladimir.76 Kostin      M30      KAZ   1:51.80   +2.500             
7     Aleksandr Zjigin        Neo      KAZ   1:51.84   +2.540             
8     Jorrit Bergsma          Senior   NED   1:52.35   +3.050    SB       
9     Aleksej Bondartsjuk     A2       KAZ   1:52.65   +3.350             
10    Arjan Stroetinga        Senior   NED   1:53.01   +3.710    SB       
11    Rob Hadders             Senior   NED   1:53.05   +3.750    PB       
12    Fedor Mezentsev         Neo      KAZ   1:53.87   +4.570             
13    Aleksandr Ostrovskij    A2       KAZ   1:54.05   +4.750             
14    Sergej Bondartsjuk      Senior   KAZ   1:54.41   +5.110             
15    Andrej Ivanjuk          A1       KAZ   1:54.49   +5.190    SB       
16    Maksim Baklashkin       Neo      KAZ   1:54.63   +5.330             
17    Christijn Groeneveld    Senior   NED   1:54.89   +5.590    SB       
18    Sergej Melekhov         Neo      KAZ   1:56.00   +6.700             
19    Sergej.86 Andrejev      Senior   KAZ   1:56.37   +7.070             
20    Stanislav Trapeznikov   A2       KAZ   1:56.97   +7.670             
21    Vitalij Malginov        Neo      KAZ   1:57.51   +8.210             
22    Dmitrij Bogdanov        Senior   KAZ   1:57.57   +8.270             
23    Dmitrij Obaturov        M??      KAZ   1:58.63   +9.330             
24    Anton Surovjatkin       Neo      KAZ   1:59.11   +9.810             
25    Ilja Perfiljev          Neo      KAZ   1:59.87   +10.570            
26    Nikita Stavtsev         A1       KAZ   2:00.05   +10.750            
27    Artur Sergijenko        A2       KAZ   2:00.75   +11.450   SB       
28    Andrej Pak              B2       KAZ   2:02.77   +13.470            
29    Darsil Essamambo        B1       KAZ   2:02.79   +13.490            
30    Aleksej Seregin         A1       KAZ   2:03.09   +13.790            
31    Igor Sjerstov           Neo      KAZ   2:03.17   +13.870            
32    Aleksandr Korikov       B2       KAZ   2:06.10   +16.800            
33    Andrej Bogatsjov        A1       KAZ   2:06.42   +17.120            
34    Aleksandr Klenko        B1       KAZ   2:06.56   +17.260            
35    Denis Rostsjin          A1       KAZ   2:06.94   +17.640            
36    Nikita Osadtsjij        A1       KAZ   2:08.22   +18.920            
37    Vitalij Zagorodko       B2       KAZ   2:08.44   +19.140            
38    Ivan Arzhanikov         B1       KAZ   2:08.76   +19.460            
39    Andrej Ksynkin          B1       KAZ   2:09.33   +20.030   PB       
40    Jevgenij Malinovskij    B1       KAZ   2:10.46   +21.160            
41    Pavel Ikhtendris        B1       KAZ   2:10.52   +21.220            
42    Dmitry Morozov          D2       KAZ   2:12.94   +23.640            
43    Jevgenij Sjljund        C2       KAZ   2:14.39   +25.090            
44    Sergej Frantsev         C2       KAZ   2:17.59   +28.290   SB       
45    Maksim.94 Ivanov        C2       KAZ   2:18.20   +28.900            
46    Dmitrij Kuzin           C2       KAZ   2:21.57   +32.270   SB       
47    Vasilij Bovtuta         B1       KAZ   2:23.78   +34.480            
48    Roman.96 Melnik         D2       KAZ   2:30.08   +40.780   SB       
49    Vladislav Gubkin        C1       KAZ   2:30.99   +41.690   SB       
50    Ilja Ivanets            D2       KAZ   2:31.63   +42.330   SB       
51    Ruslan Begimbetov       D2       KAZ   2:32.72   +43.420            
52    Andrej Podgornyj        C1       KAZ   2:33.61   +44.310            
53    Denis Pavlov            B1       KAZ   2:34.36   +45.060   PB       
54    Roman Bystrenkin        C1       KAZ   2:35.20   +45.900   SB       
55    Sergej Dostsjanov       C1       KAZ   2:39.38   +50.080   PB       
WDR   Robert Bovenhuis        Neo      NED   -                            



1500 meter (Women), 21.10.2009

POS   NAME                    AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Natalja Rybakova        Senior   KAZ   2:04.87                      
2     Tatjana Sokirko         A1       KAZ   2:05.30   +0.430             
3     Yekaterina Aydova       A1       KAZ   2:05.36   +0.490             
4     Olga Zjigina            A2       KAZ   2:07.53   +2.660             
5     Viktorija Lugovaja      B2       KAZ   2:08.42   +3.550    SB       
6     Anzjelika Gavrilova     M30      KAZ   2:08.89   +4.020             
7     Jelena Urvantseva       Neo      KAZ   2:10.29   +5.420             
8     Julija Gontsjar         B1       KAZ   2:11.83   +6.960             
9     Jevgenija Safina        Neo      KAZ   2:12.08   +7.210             
10    Marina Ivanova          B2       KAZ   2:14.90   +10.030            
11    Irina Sjumikhina        B2       KAZ   2:15.05   +10.180            
12    Ksenija Zjitlukhina     C1       KAZ   2:19.66   +14.790   SB       
13    Natalja Filippova       Neo      KAZ   2:20.67   +15.800            
14    Jekaterina Tkatsjenko   B2       KAZ   2:22.15   +17.280            
15    Aida Tasjmukhambetova   B1       KAZ   2:24.99   +20.120            
16    Anna Petrova            B2       KAZ   2:25.13   +20.260            
17    Kristina Pjak           B2       KAZ   2:25.25   +20.380   PB       
18    Tatjana Gologusj        C2       KAZ   2:26.57   +21.700            
19    Marina Klimotsjko       C2       KAZ   2:26.91   +22.040   PB       
20    Ljudmila Marzujeva      C2       KAZ   2:27.32   +22.450            
21    Ksenija Ivanenko        C2       KAZ   2:30.26   +25.390            
22    Svetlana.96 Maltseva    C1       KAZ   2:31.86   +26.990            
23    Valerija Tsjadova       C1       KAZ   2:35.37   +30.500            
24    Olga Lobova             B1       KAZ   2:41.90   +37.030   PB       



1000 meter (Men), 22.10.2009

POS   NAME                    AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Denis Kuzin             Neo      KAZ   1:11.35             TR       
2     Roman Kretsj            Neo      KAZ   1:11.78   +0.430             
3     Aleksej Bondartsjuk     A2       KAZ   1:11.86   +0.510    TRJ      
4     Aleksandr Zjigin        Neo      KAZ   1:12.55   +1.200             
5     Vladimir.76 Kostin      M30      KAZ   1:12.98   +1.630             
6     Viktor Glustsjenko      M??      KAZ   1:13.48   +2.130             
7     Sergej Bondartsjuk      Senior   KAZ   1:13.99   +2.640             
8     Fedor Mezentsev         Neo      KAZ   1:14.03   +2.680             
9     Aleksandr Glustsjenko   Neo      KAZ   1:14.28   +2.930             
10    Sergej.86 Andrejev      Senior   KAZ   1:14.83   +3.480             
11    Aleksandr Ostrovskij    A2       KAZ   1:15.14   +3.790             
12    Stanislav Trapeznikov   A2       KAZ   1:15.25   +3.900             
13    Dmitrij Bogdanov        Senior   KAZ   1:15.41   +4.060    SB       
14    Andrej Ivanjuk          A1       KAZ   1:15.92   +4.570             
15    Andrej Pak              B2       KAZ   1:17.23   +5.880             
16    Vitalij Malginov        Neo      KAZ   1:17.28   +5.930             
17    Darsil Essamambo        B1       KAZ   1:18.43   +7.080             
18    Ivan Arzhanikov         B1       KAZ   1:23.34   +11.990            
19    Pavel Ikhtendris        B1       KAZ   1:23.48   +12.130   SB       
20    Denis Rostsjin          A1       KAZ   1:23.50   +12.150   SB       
21    Jevgenij Malinovskij    B1       KAZ   1:23.85   +12.500            
22    Vitalij Zagorodko       B2       KAZ   1:24.58   +13.230   SB       
23    Dmitry Morozov          D2       KAZ   1:26.82   +15.470   SB       
24    Sergej Frantsev         C2       KAZ   1:27.36   +16.010            
25    Maksim.94 Ivanov        C2       KAZ   1:30.63   +19.280            
26    Vasilij Bovtuta         B1       KAZ   1:31.41   +20.060   SB       
27    Dmitrij Kuzin           C2       KAZ   1:32.28   +20.930            
28    Andrej Podgornyj        C1       KAZ   1:35.41   +24.060            
29    Ilja Ivanets            D2       KAZ   1:37.04   +25.690   SB       
30    Ruslan Begimbetov       D2       KAZ   1:37.87   +26.520            
31    Roman.96 Melnik         D2       KAZ   1:38.43   +27.080   SB       
32    Vladislav Gubkin        C1       KAZ   1:39.83   +28.480   SB       
33    Roman Bystrenkin        C1       KAZ   1:42.14   +30.790   SB       
34    Sergej Dostsjanov       C1       KAZ   1:45.96   +34.610   PB       
35    Denis Pavlov            B1       KAZ   1:52.68   +41.330   SB       



1000 meter (Women), 22.10.2009

POS   NAME                    AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Yekaterina Aydova       A1       KAZ   1:20.30             TRJ      
2     Natalja Rybakova        Senior   KAZ   1:21.10   +0.800             
3     Anzjelika Gavrilova     M30      KAZ   1:23.03   +2.730    NRM      
4     Viktorija Lugovaja      B2       KAZ   1:24.43   +4.130             
5     Irina Sjumikhina        B2       KAZ   1:24.79   +4.490             
6     Jevgenija Safina        Neo      KAZ   1:26.08   +5.780             
7     Ksenija Zjitlukhina     C1       KAZ   1:29.56   +9.260             
8     Natalja Filippova       Neo      KAZ   1:29.70   +9.400    PB       
9     Jekaterina Tkatsjenko   B2       KAZ   1:30.96   +10.660   PB       
10    Aida Tasjmukhambetova   B1       KAZ   1:32.55   +12.250            
11    Tatjana Gologusj        C2       KAZ   1:33.15   +12.850   SB       
12    Anna Petrova            B2       KAZ   1:33.98   +13.680            
13    Kristina Pjak           B2       KAZ   1:34.72   +14.420   SB       
14    Marina Klimotsjko       C2       KAZ   1:35.17   +14.870            
15    Ljudmila Marzujeva      C2       KAZ   1:35.61   +15.310            
16    Ksenija Ivanenko        C2       KAZ   1:36.16   +15.860   SB       
17    Valerija Tsjadova       C1       KAZ   1:37.45   +17.150            
18    Svetlana.96 Maltseva    C1       KAZ   1:37.97   +17.670            
19    Olga Lobova             B1       KAZ   1:41.22   +20.920   PB       
DNS   Olga Zjigina            A2       KAZ   -                            



5000 meter (Men), 22.10.2009

POS   NAME                   AG       NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Jorrit Bergsma         Senior   NED   6:28.21               TR, SB   
2     Rob Hadders            Senior   NED   6:34.44   +6.230      SB       
3     Arjan Stroetinga       Senior   NED   6:34.71   +6.500      SB       
4     Frank Vreugdenhil      Senior   KAZ   6:37.37   +9.160      SB       
5     Artjom Belousov        Senior   KAZ   6:37.41   +9.200               
6     Christijn Groeneveld   Senior   NED   6:42.56   +14.350              
7     Dmitrij Obaturov       M??      KAZ   6:49.85   +21.640              
8     Maksim Baklashkin      Neo      KAZ   6:52.62   +24.410              
9     Jevgenij Nazarenko     Neo      KAZ   6:53.66   +25.450              
10    Sergej Melekhov        Neo      KAZ   7:19.33   +51.120              
11    Ilja Perfiljev         Neo      KAZ   7:23.45   +55.240     PB       
12    Anton Surovjatkin      Neo      KAZ   7:26.75   +58.540              
13    Igor Sjerstov          Neo      KAZ   8:10.39   +1.42.180            
WDR   Dmitrij Babenko        Senior   KAZ   -                              



3000 meter (Women), 22.10.2009

POS   NAME                    AG    NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Tatjana Sokirko         A1    KAZ   4:30.44                      
2     Jelena Urvantseva       Neo   KAZ   4:33.87   +3.430             
3     Olga Zjigina            A2    KAZ   4:41.00   +10.560            
4     Julija Gontsjar         B1    KAZ   4:42.24   +11.800            
5     Marina Ivanova          B2    KAZ   4:43.96   +13.520            
6     Natalja Filippova       Neo   KAZ   4:58.29   +27.850            
7     Aida Tasjmukhambetova   B1    KAZ   5:03.26   +32.820            
WDR   Viktorija Lugovaja      B2    KAZ   -                            



3000 meter (Men), 22.10.2009

POS   NAME                AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Andrej Ivanjuk      A1   KAZ   4:07.08                      
2     Nikita Stavtsev     A1   KAZ   4:07.99   +0.910             
3     Artur Sergijenko    A2   KAZ   4:11.14   +4.060    SB       
4     Aleksej Seregin     A1   KAZ   4:15.08   +8.000             
5     Vitalij Zagorodko   B2   KAZ   4:27.80   +20.720            
6     Aleksandr Klenko    B1   KAZ   4:30.14   +23.060            
7     Andrej Ksynkin      B1   KAZ   4:34.17   +27.090   PB       
8     Jevgenij Sjljund    C2   KAZ   4:47.52   +40.440            
WDR   Aleksandr Korikov   B2   KAZ   -                            



2x500 meter (Men), 21.10.2009

POS   NAME                    AG       NAT   500M 1. RACE               500M 2. RACE               POINTS    DIFF      RECORDS    
1     Roman Kretsj            Neo      KAZ   36.37          (1)         36.25          (1)         72.620              NR, TR     
2     Aleksej Bondartsjuk     A2       KAZ   36.58          (2)         36.85          (3)         73.430    +0.810    NRJ, TRJ   
3     Aleksandr Glustsjenko   Neo      KAZ   36.83          (5)         36.90          (4)         73.730    +1.110               
4     Fedor Mezentsev         Neo      KAZ   36.79          (3)         36.94          (5)         73.730    +1.110               
5     Vladimir Sjerstjuk      Senior   KAZ   36.80          (4)         37.30          (6)         74.100    +1.480               
6     Sergej.86 Andrejev      Senior   KAZ   37.76          (6)         37.91          (8)         75.670    +3.050    PB         
7     Stanislav Trapeznikov   A2       KAZ   38.00          (7)         37.83          (7)    PB   75.830    +3.210    PB         
8     Sergej Bondartsjuk      Senior   KAZ   38.10          (9)         38.15          (9)         76.250    +3.630               
9     Dmitrij Bogdanov        Senior   KAZ   38.20          (10)        38.71          (11)        76.910    +4.290    SB         
10    Aleksandr Ostrovskij    A2       KAZ   38.10          (8)         38.85          (13)        76.950    +4.330    SB         
11    Andrej Pak              B2       KAZ   38.54          (12)        38.85          (12)        77.390    +4.770               
12    Vitalij Malginov        Neo      KAZ   38.87          (16)        38.70          (10)        77.570    +4.950    SB         
13    Darsil Essamambo        B1       KAZ   38.88          (17)        39.24          (14)        78.120    +5.500               
14    Aleksandr Korikov       B2       KAZ   40.23          (18)        40.37          (15)        80.600    +7.980    SB         
15    Aleksandr Klenko        B1       KAZ   40.78          (22)        40.80          (16)        81.580    +8.960    SB         
16    Jevgenij Malinovskij    B1       KAZ   41.41          (24)        41.54          (17)        82.950    +10.330              
17    Denis Rostsjin          A1       KAZ   41.41          (25)        41.81          (18)        83.220    +10.600   SB         
18    Andrej Ksynkin          B1       KAZ   43.03          (29)        42.38          (19)   PB   85.410    +12.790   PB         
19    Jevgenij Sjljund        C2       KAZ   43.26          (30)        43.32          (21)        86.580    +13.960              
20    Dmitry Morozov          D2       KAZ   44.21          (31)        43.64          (22)   SB   87.850    +15.230   NRJ        
21    Vasilij Bovtuta         B1       KAZ   46.02          (33)        45.71          (23)        91.730    +19.110   SB         
22    Andrej Podgornyj        C1       KAZ   46.09          (34)        46.80          (24)        92.890    +20.270              
23    Ilja Ivanets            D2       KAZ   47.51          (36)        47.43          (25)   SB   94.940    +22.320   SB         
24    Vladislav Gubkin        C1       KAZ   48.40          (39)        48.04          (26)   SB   96.440    +23.820   SB         
25    Roman Bystrenkin        C1       KAZ   48.39          (38)        48.13          (27)   SB   96.520    +23.900   SB         
26    Ruslan Begimbetov       D2       KAZ   48.47          (40)        48.46          (28)        96.930    +24.310              
27    Roman.96 Melnik         D2       KAZ   48.27          (37)   SB   48.72          (29)        96.990    +24.370   SB         
28    Denis Pavlov            B1       KAZ   48.68          (41)   PB   49.31          (30)        97.990    +25.370   PB         
29    Sergej Dostsjanov       C1       KAZ   52.14          (43)        51.51          (31)   SB   103.650   +31.030   PB         
      Aleksandr Zjigin        Neo      KAZ   -                          -                          -                              
      Aleksej Seregin         A1       KAZ   51.55          (42)        -                          -                              
      Dmitrij Kuzin           C2       KAZ   47.38          (35)        -                          -                              
      Maksim.94 Ivanov        C2       KAZ   45.49          (32)        -                          -                              
      Sergej Frantsev         C2       KAZ   -                          -              (20)        -                              
      Pavel Ikhtendris        B1       KAZ   42.36          (28)        -                          -                              
      Vitalij Zagorodko       B2       KAZ   42.23          (27)        -                          -                              
      Ivan Arzhanikov         B1       KAZ   42.14          (26)        -                          -                              
      Igor Sjerstov           Neo      KAZ   40.99          (23)        -                          -                              
      Nikita Stavtsev         A1       KAZ   40.67          (21)        -                          -                              
      Artur Sergijenko        A2       KAZ   40.57          (20)        -                          -                              
      Nikita Osadtsjij        A1       KAZ   40.55          (19)        -                          -                              
      Andrej Bogatsjov        A1       KAZ   38.78          (15)        -                          -                              
      Maksim Baklashkin       Neo      KAZ   38.64          (14)        -                          -                              
      Jevgenij Nazarenko      Neo      KAZ   38.56          (13)        -                          -                              
      Andrej Ivanjuk          A1       KAZ   38.27          (11)        -                          -                              
      Viktor Glustsjenko      M??      KAZ   -                          -              (2)         -                              



2x500 meter (Women), 21.10.2009

POS   NAME                    AG       NAT   500M 1. RACE                500M 2. RACE                POINTS    DIFF      RECORDS       
1     Yekaterina Aydova       A1       KAZ   39.91          (1)          39.76          (1)    TRJ   79.670              NRJ, NR, TR   
2     Natalja Rybakova        Senior   KAZ   41.25          (2)          41.53          (3)          82.780    +3.110    PB            
3     Tatjana Sokirko         A1       KAZ   41.70          (3)          41.13          (2)          82.830    +3.160                  
4     Anzjelika Gavrilova     M30      KAZ   41.98          (4)    NRM   42.01          (4)          83.990    +4.320    NRM           
5     Irina Sjumikhina        B2       KAZ   42.34          (6)          42.64          (5)          84.980    +5.310                  
6     Jevgenija Safina        Neo      KAZ   43.01          (9)          42.83          (6)          85.840    +6.170                  
7     Marina Ivanova          B2       KAZ   43.99          (11)         43.67          (7)          87.660    +7.990    SB            
8     Ksenija Zjitlukhina     C1       KAZ   44.34          (12)         44.24          (8)    SB    88.580    +8.910    SB            
9     Jekaterina Tkatsjenko   B2       KAZ   44.93          (13)         44.90          (9)    SB    89.830    +10.160   PB            
10    Kristina Pjak           B2       KAZ   46.73          (16)         46.38          (10)   SB    93.110    +13.440   PB            
11    Ljudmila Marzujeva      C2       KAZ   47.14          (17)         47.48          (11)         94.620    +14.950                 
12    Ksenija Ivanenko        C2       KAZ   47.67          (20)         47.80          (12)         95.470    +15.800                 
13    Valerija Tsjadova       C1       KAZ   48.38          (22)         48.39          (13)         96.770    +17.100                 
14    Olga Lobova             B1       KAZ   49.10          (23)   PB    49.36          (14)         98.460    +18.790   PB            
15    Darina Zjumabajeva      C1       KAZ   1:00.42        (24)         54.40          (15)   SB    114.820   +35.150   SB            
      Tatjana Gologusj        C2       KAZ   1:04.28        (25)         -                           -                                 
      Anna Petrova            B2       KAZ   47.73          (21)         -                           -                                 
      Marina Klimotsjko       C2       KAZ   47.55          (19)   PB    -                           -                                 
      Svetlana.96 Maltseva    C1       KAZ   47.40          (18)         -                           -                                 
      Aida Tasjmukhambetova   B1       KAZ   45.73          (15)         -                           -                                 
      Natalja Filippova       Neo      KAZ   45.50          (14)         -                           -                                 
      Jelena Urvantseva       Neo      KAZ   43.36          (10)         -                           -                                 
      Julija Gontsjar         B1       KAZ   42.42          (8)    PB    -                           -                                 
      Viktorija Lugovaja      B2       KAZ   42.40          (7)          -                           -                                 
      Olga Zjigina            A2       KAZ   42.23          (5)          -                           -                                 



Pokal Der Republik Kasachstan
21. - 22.10.2009
Uralskaja Molnija (Uralblitz) (RUS)

NAME                    AG       500M (1. RACE)          500M (2. RACE)          1500M               1000M               3000M              5000M               
                                                                                                                         22.10.2009                             
                                 21.10.2009              21.10.2009              21.10.2009          22.10.2009          Juniors            22.10.2009          
Andrej Ivanjuk          A1       38.27            (11)                           1:54.49      (15)   1:15.92      (14)   4:07.08      (1)                       
Vitalij Zagorodko       B2       42.23            (27)                           2:08.44      (37)   1:24.58      (22)   4:27.80      (5)                       
Aleksandr Zjigin        Neo      DNF                                             1:51.84      (7)    1:12.55      (4)                                           
Dmitrij Bogdanov        Senior   38.20            (10)   38.71            (11)   1:57.57      (22)   1:15.41      (13)                                          
Sergej.86 Andrejev      Senior   37.76            (6)    37.91            (8)    1:56.37      (19)   1:14.83      (10)                                          
Roman Kretsj            Neo      36.37            (1)    36.25            (1)    1:51.57      (4)    1:11.78      (2)                                           
Fedor Mezentsev         Neo      36.79            (3)    36.94            (5)    1:53.87      (12)   1:14.03      (8)                                           
Aleksandr Ostrovskij    A2       38.10            (8)    38.85            (13)   1:54.05      (13)   1:15.14      (11)                                          
Sergej Bondartsjuk      Senior   38.10            (9)    38.15            (9)    1:54.41      (14)   1:13.99      (7)                                           
Aleksej Bondartsjuk     A2       36.58            (2)    36.85            (3)    1:52.65      (9)    1:11.86      (3)                                           
Stanislav Trapeznikov   A2       38.00            (7)    37.83            (7)    1:56.97      (20)   1:15.25      (12)                                          
Andrej Pak              B2       38.54            (12)   38.85            (12)   2:02.77      (28)   1:17.23      (15)                                          
Darsil Essamambo        B1       38.88            (17)   39.24            (14)   2:02.79      (29)   1:18.43      (17)                                          
Pavel Ikhtendris        B1       42.36            (28)                           2:10.52      (41)   1:23.48      (19)                                          
Jevgenij Malinovskij    B1       41.41            (24)   41.54            (17)   2:10.46      (40)   1:23.85      (21)                                          
Ilja Ivanets            D2       47.51            (36)   47.43            (25)   2:31.63      (50)   1:37.04      (29)                                          
Sergej Frantsev         C2       DQ                      42.86            (20)   2:17.59      (44)   1:27.36      (24)                                          
Denis Rostsjin          A1       41.41            (25)   41.81            (18)   2:06.94      (35)   1:23.50      (20)                                          
Vitalij Malginov        Neo      38.87            (16)   38.70            (10)   1:57.51      (21)   1:17.28      (16)                                          
Ivan Arzhanikov         B1       42.14            (26)                           2:08.76      (38)   1:23.34      (18)                                          
Dmitry Morozov          D2       44.21            (31)   43.64            (22)   2:12.94      (42)   1:26.82      (23)                                          
Roman Bystrenkin        C1       48.39            (38)   48.13            (27)   2:35.20      (54)   1:42.14      (33)                                          
Vladislav Gubkin        C1       48.40            (39)   48.04            (26)   2:30.99      (49)   1:39.83      (32)                                          
Maksim.94 Ivanov        C2       45.49            (32)                           2:18.20      (45)   1:30.63      (25)                                          
Dmitrij Kuzin           C2       47.38            (35)                           2:21.57      (46)   1:32.28      (27)                                          
Vasilij Bovtuta         B1       46.02            (33)   45.71            (23)   2:23.78      (47)   1:31.41      (26)                                          
Denis Pavlov            B1       48.68            (41)   49.31            (30)   2:34.36      (53)   1:52.68      (35)                                          
Ruslan Begimbetov       D2       48.47            (40)   48.46            (28)   2:32.72      (51)   1:37.87      (30)                                          
Sergej Dostsjanov       C1       52.14            (43)   51.51            (31)   2:39.38      (55)   1:45.96      (34)                                          
Roman.96 Melnik         D2       48.27            (37)   48.72            (29)   2:30.08      (48)   1:38.43      (31)                                          
Andrej Podgornyj        C1       46.09            (34)   46.80            (24)   2:33.61      (52)   1:35.41      (28)                                          
Aleksej Seregin         A1       51.55            (42)                           2:03.09      (30)                       4:15.08      (4)                       
Nikita Stavtsev         A1       40.67            (21)                           2:00.05      (26)                       4:07.99      (2)                       
Artur Sergijenko        A2       40.57            (20)                           2:00.75      (27)                       4:11.14      (3)                       
Aleksandr Klenko        B1       40.78            (22)   40.80            (16)   2:06.56      (34)                       4:30.14      (6)                       
Aleksandr Korikov       B2       40.23            (18)   40.37            (15)   2:06.10      (32)                       WDR                                    
Andrej Ksynkin          B1       43.03            (29)   42.38            (19)   2:09.33      (39)                       4:34.17      (7)                       
Jevgenij Sjljund        C2       43.26            (30)   43.32            (21)   2:14.39      (43)                       4:47.52      (8)                       
Igor Sjerstov           Neo      40.99            (23)                           2:03.17      (31)                                          8:10.39      (13)   
Maksim Baklashkin       Neo      38.64            (14)                           1:54.63      (16)                                          6:52.62      (8)    
Andrej Bogatsjov        A1       38.78            (15)                           2:06.42      (33)                                                              
Nikita Osadtsjij        A1       40.55            (19)                           2:08.22      (36)                                                              
Viktor Glustsjenko      M??      DQ                      36.69            (2)                        1:13.48      (6)                                           
Aleksandr Glustsjenko   Neo      36.83            (5)    36.90            (4)                        1:14.28      (9)                                           
Jevgenij Nazarenko      Neo      38.56            (13)                                                                                      6:53.66      (9)    
Vladimir Sjerstjuk      Senior   36.80            (4)    37.30            (6)                                                                                   
Vladimir.76 Kostin      M30                                                      1:51.80      (6)    1:12.98      (5)                                           
Denis Kuzin             Neo                                                      1:49.45      (2)    1:11.35      (1)                                           
Dmitrij Babenko         Senior                                                   1:49.30      (1)                                           WDR                 
Arjan Stroetinga        Senior                                                   1:53.01      (10)                                          6:34.71      (3)    
Artjom Belousov         Senior                                                   1:51.64      (5)                                           6:37.41      (5)    
Frank Vreugdenhil       Senior                                                   1:50.70      (3)                                           6:37.37      (4)    
Dmitrij Obaturov        M??                                                      1:58.63      (23)                                          6:49.85      (7)    
Anton Surovjatkin       Neo                                                      1:59.11      (24)                                          7:26.75      (12)   
Sergej Melekhov         Neo                                                      1:56.00      (18)                                          7:19.33      (10)   
Rob Hadders             Senior                                                   1:53.05      (11)                                          6:34.44      (2)    
Christijn Groeneveld    Senior                                                   1:54.89      (17)                                          6:42.56      (6)    
Jorrit Bergsma          Senior                                                   1:52.35      (8)                                           6:28.21      (1)    
Ilja Perfiljev          Neo                                                      1:59.87      (25)                                          7:23.45      (11)   
Robert Bovenhuis        Neo                                                      WDR                                                                            

NAME                    AG       500M (1. RACE)          500M (2. RACE)          1500M               1000M               3000M              
                                 21.10.2009              21.10.2009              21.10.2009          22.10.2009          22.10.2009         
Olga Zjigina            A2       42.23            (5)                            2:07.53      (4)    DNS                 4:41.00      (3)   
Viktorija Lugovaja      B2       42.40            (7)                            2:08.42      (5)    1:24.43      (4)    WDR                
Natalja Filippova       Neo      45.50            (14)                           2:20.67      (13)   1:29.70      (8)    4:58.29      (6)   
Aida Tasjmukhambetova   B1       45.73            (15)                           2:24.99      (15)   1:32.55      (10)   5:03.26      (7)   
Anzjelika Gavrilova     M30      41.98            (4)    42.01            (4)    2:08.89      (6)    1:23.03      (3)                       
Natalja Rybakova        Senior   41.25            (2)    41.53            (3)    2:04.87      (1)    1:21.10      (2)                       
Irina Sjumikhina        B2       42.34            (6)    42.64            (5)    2:15.05      (11)   1:24.79      (5)                       
Jevgenija Safina        Neo      43.01            (9)    42.83            (6)    2:12.08      (9)    1:26.08      (6)                       
Yekaterina Aydova       A1       39.91            (1)    39.76            (1)    2:05.36      (3)    1:20.30      (1)                       
Jekaterina Tkatsjenko   B2       44.93            (13)   44.90            (9)    2:22.15      (14)   1:30.96      (9)                       
Tatjana Gologusj        C2       1:04.28          (25)                           2:26.57      (18)   1:33.15      (11)                      
Ksenija Zjitlukhina     C1       44.34            (12)   44.24            (8)    2:19.66      (12)   1:29.56      (7)                       
Ljudmila Marzujeva      C2       47.14            (17)   47.48            (11)   2:27.32      (20)   1:35.61      (15)                      
Kristina Pjak           B2       46.73            (16)   46.38            (10)   2:25.25      (17)   1:34.72      (13)                      
Marina Klimotsjko       C2       47.55            (19)                           2:26.91      (19)   1:35.17      (14)                      
Ksenija Ivanenko        C2       47.67            (20)   47.80            (12)   2:30.26      (21)   1:36.16      (16)                      
Anna Petrova            B2       47.73            (21)                           2:25.13      (16)   1:33.98      (12)                      
Olga Lobova             B1       49.10            (23)   49.36            (14)   2:41.90      (24)   1:41.22      (19)                      
Valerija Tsjadova       C1       48.38            (22)   48.39            (13)   2:35.37      (23)   1:37.45      (17)                      
Svetlana.96 Maltseva    C1       47.40            (18)                           2:31.86      (22)   1:37.97      (18)                      
Jelena Urvantseva       Neo      43.36            (10)                           2:10.29      (7)                        4:33.87      (2)   
Tatjana Sokirko         A1       41.70            (3)    41.13            (2)    2:05.30      (2)                        4:30.44      (1)   
Marina Ivanova          B2       43.99            (11)   43.67            (7)    2:14.90      (10)                       4:43.96      (5)   
Julija Gontsjar         B1       42.42            (8)                            2:11.83      (8)                        4:42.24      (4)   
Darina Zjumabajeva      C1       1:00.42          (24)   54.40            (15)