Competition: Norwegian Junior Championships 2020

Rink:
Stavanger (NOR)
Date:
01. - 02.02.2020
Records:
Information:
  • 40 athletes from 1 nation
  • 18 women and 22 men
  • 5 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m)
  • 160 races (5x mit DNF/DNS/DQ)

Women , Samalog - Mini Combination 500m/1500m/1000m/3000m
01. - 02.02.2020

PosNameNation500m1500m1000m3000mPointsDiff
1 Marte Bjerkreim Furnée (A2) NOR 41.69 (2) 2:05.26 (1) 1:22.29 (1) 4:30.94 (1) 169.744 SB -
2 Amalie Haugland (B1) NOR 41.78 (3) SB 2:08.23 (3) 1:24.00 (2) 4:34.07 (2) 172.201 SB +2.457
3 Arwen Szygenda (A1) NOR 42.94 (5) 2:10.58 (4) SB 1:24.01 (3) 4:41.12 (4) 175.324 +5.580
4 Sarah Marie Sanderud (B2) NOR 43.30 (6) SB 2:11.70 (5) 1:25.26 (4) 4:37.65 (3) 176.105 PB +6.361
5 Kari Celine Reis Jacobsen (B2) NOR 44.07 (9) 2:14.05 (6) 1:26.52 (5) 4:43.12 (5) 179.199 +9.455
6 Hanna Svenni (A1) NOR 43.96 (8) 2:16.29 (10) 1:27.46 (7) 4:48.19 (7) 181.151 SB +11.407
7 Aurora Grinden Løvås (C2) NOR 44.49 (10) 2:16.20 (9) 1:30.86 (10) 4:47.96 (6) 183.313 SB +13.569
8 Dina Storeli (B1) NOR 45.68 (13) 2:15.08 (7) 1:29.42 (9) 4:49.97 (8) 183.744 +14.000
9 Julie Lu Sægrov Aske (B2) NOR 43.83 (7) 2:15.70 (8) 1:28.67 (8) 5:06.07 (13) 184.409 +14.665
10 Ingunn Kvernvold Myhre (A2) NOR 46.19 (15) 2:16.46 (11) PB 1:31.35 (12) 4:58.89 (11) PB 187.166 PB +17.422
11 Ina Nakken (C2) NOR 45.56 (12) 2:19.90 (12) 1:31.03 (11) 4:57.61 (10) SB 187.309 SB +17.565
12 Oline Anspach Klippen (A1) NOR 46.21 (16) SB 2:20.30 (13) SB 1:32.63 (14) SB 4:51.09 (9) PB 187.806 PB +18.062
13 Matilde Pedersen (B1) NOR 46.00 (14) PB 2:24.24 (15) PB 1:32.50 (13) PB 5:01.33 (12) 190.551 PB +20.807
14 Benedicte Keltie Sætersdal (B2) NOR 47.93 (17) 2:26.24 (18) SB 1:35.61 (15) SB 5:11.54 (15) 196.404 PB +26.660
15 Tuva Fløiten (B1) NOR 48.82 (18) 2:25.19 (17) 1:36.45 (16) 5:07.52 (14) 196.694 SB +26.950
16 Guro Ruden Brørby (A2) NOR 44.62 (11) 2:24.74 (16) SB 1:42.67 (17) 5:34.62 (16) SB 199.971 SB +30.227
17 Maria Netland Rabbe (A2) NOR 41.32 (1) 2:21.48 (14) 1:26.78 (6) - 131.870 -
Julie Berg Sjøbrend (A1) NOR 42.81 (4) 2:07.76 (2) PB DNF - - -
NCR - Championship Record, SB - Seasonal Best

Women - 500 meter
01.02.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Maria Netland Rabbe (A2) NOR 41.32 -
2 Marte Bjerkreim Furnée (A2) NOR 41.69 +0.370
3 Amalie Haugland (B1) NOR 41.78 SB +0.460
4 Julie Berg Sjøbrend (A1) NOR 42.81 +1.490
5 Arwen Szygenda (A1) NOR 42.94 +1.620
6 Sarah Marie Sanderud (B2) NOR 43.30 SB +1.980
7 Julie Lu Sægrov Aske (B2) NOR 43.83 +2.510
8 Hanna Svenni (A1) NOR 43.96 +2.640
9 Kari Celine Reis Jacobsen (B2) NOR 44.07 +2.750
10 Aurora Grinden Løvås (C2) NOR 44.49 +3.170
11 Guro Ruden Brørby (A2) NOR 44.62 +3.300
12 Ina Nakken (C2) NOR 45.56 +4.240
13 Dina Storeli (B1) NOR 45.68 +4.360
14 Matilde Pedersen (B1) NOR 46.00 PB +4.680
15 Ingunn Kvernvold Myhre (A2) NOR 46.19 +4.870
16 Oline Anspach Klippen (A1) NOR 46.21 SB +4.890
17 Benedicte Keltie Sætersdal (B2) NOR 47.93 +6.610
18 Tuva Fløiten (B1) NOR 48.82 +7.500
NCR - Championship Record, SB - Seasonal Best

Women - 1500 meter
01.02.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Marte Bjerkreim Furnée (A2) NOR 2:05.26 -
2 Julie Berg Sjøbrend (A1) NOR 2:07.76 PB +2.500
3 Amalie Haugland (B1) NOR 2:08.23 +2.970
4 Arwen Szygenda (A1) NOR 2:10.58 SB +5.320
5 Sarah Marie Sanderud (B2) NOR 2:11.70 +6.440
6 Kari Celine Reis Jacobsen (B2) NOR 2:14.05 +8.790
7 Dina Storeli (B1) NOR 2:15.08 +9.820
8 Julie Lu Sægrov Aske (B2) NOR 2:15.70 +10.440
9 Aurora Grinden Løvås (C2) NOR 2:16.20 +10.940
10 Hanna Svenni (A1) NOR 2:16.29 +11.030
11 Ingunn Kvernvold Myhre (A2) NOR 2:16.46 PB +11.200
12 Ina Nakken (C2) NOR 2:19.90 +14.640
13 Oline Anspach Klippen (A1) NOR 2:20.30 SB +15.040
14 Maria Netland Rabbe (A2) NOR 2:21.48 +16.220
15 Matilde Pedersen (B1) NOR 2:24.24 PB +18.980
16 Guro Ruden Brørby (A2) NOR 2:24.74 SB +19.480
17 Tuva Fløiten (B1) NOR 2:25.19 +19.930
18 Benedicte Keltie Sætersdal (B2) NOR 2:26.24 SB +20.980
NCR - Championship Record, SB - Seasonal Best

Women - 1000 meter
02.02.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Marte Bjerkreim Furnée (A2) NOR 1:22.29 -
2 Amalie Haugland (B1) NOR 1:24.00 +1.710
3 Arwen Szygenda (A1) NOR 1:24.01 +1.720
4 Sarah Marie Sanderud (B2) NOR 1:25.26 +2.970
5 Kari Celine Reis Jacobsen (B2) NOR 1:26.52 +4.230
6 Maria Netland Rabbe (A2) NOR 1:26.78 +4.490
7 Hanna Svenni (A1) NOR 1:27.46 +5.170
8 Julie Lu Sægrov Aske (B2) NOR 1:28.67 +6.380
9 Dina Storeli (B1) NOR 1:29.42 +7.130
10 Aurora Grinden Løvås (C2) NOR 1:30.86 +8.570
11 Ina Nakken (C2) NOR 1:31.03 +8.740
12 Ingunn Kvernvold Myhre (A2) NOR 1:31.35 +9.060
13 Matilde Pedersen (B1) NOR 1:32.50 PB +10.210
14 Oline Anspach Klippen (A1) NOR 1:32.63 SB +10.340
15 Benedicte Keltie Sætersdal (B2) NOR 1:35.61 SB +13.320
16 Tuva Fløiten (B1) NOR 1:36.45 +14.160
17 Guro Ruden Brørby (A2) NOR 1:42.67 +20.380
DNF Julie Berg Sjøbrend (A1) NOR DNF -
NCR - Championship Record, SB - Seasonal Best

Women - 3000 meter
02.02.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Marte Bjerkreim Furnée (A2) NOR 4:30.94 -
2 Amalie Haugland (B1) NOR 4:34.07 +3.130
3 Sarah Marie Sanderud (B2) NOR 4:37.65 +6.710
4 Arwen Szygenda (A1) NOR 4:41.12 +10.180
5 Kari Celine Reis Jacobsen (B2) NOR 4:43.12 +12.180
6 Aurora Grinden Løvås (C2) NOR 4:47.96 +17.020
7 Hanna Svenni (A1) NOR 4:48.19 +17.250
8 Dina Storeli (B1) NOR 4:49.97 +19.030
9 Oline Anspach Klippen (A1) NOR 4:51.09 PB +20.150
10 Ina Nakken (C2) NOR 4:57.61 SB +26.670
11 Ingunn Kvernvold Myhre (A2) NOR 4:58.89 PB +27.950
12 Matilde Pedersen (B1) NOR 5:01.33 +30.390
13 Julie Lu Sægrov Aske (B2) NOR 5:06.07 +35.130
14 Tuva Fløiten (B1) NOR 5:07.52 +36.580
15 Benedicte Keltie Sætersdal (B2) NOR 5:11.54 +40.600
16 Guro Ruden Brørby (A2) NOR 5:34.62 SB +1.03.680
Maria Netland Rabbe (A2) NOR - -
Julie Berg Sjøbrend (A1) NOR - -
NCR - Championship Record, SB - Seasonal Best

Samalogs 01. - 02.02.2020