Länderkampf
23. - 24.03.1983
Kompleks Medeo (KAZ)
Big Combination (Men), 23. - 24.03.1983
POS NAME AG NAT 500M 5000M 1500M 10000M POINTS DIFF RECORDS
1 Wolfgang Scharf Neo FRG 39.25 (5) SB 7:09.91 (2) NR 1:59.25 (1) SB 15:02.74 (2) 167.128 NR
2 Dmitrij Ogloblin Senior URS 40.25 (7) 7:09.59 (1) 1:59.38 (2) 14:44.45 (1) 167.224 +0.096
3 Andrej Petrusenko Neo URS 39.16 (2) SB 7:21.71 (4) SB 1:59.53 (3) SB 15:18.47 (4) SB 169.097 +1.969 SB
4 Juha Savolainen Neo FIN 40.37 (8) SB 7:25.64 (6) SB 2:01.02 (6) SB 15:41.88 (7) PB 172.368 +5.240 PB
5 Aleksandr Zujkov Neo URS 40.93 (9) SB 7:23.74 (5) PB 2:00.71 (5) PB 15:39.86 (6) PB 172.533 +5.405 PB
6 Giancarlo Lorenzet Neo ITA 41.04 (11) PB 7:37.06 (11) 2:06.74 (12) 15:11.29 (3) NR 174.556 +7.428 SB
7 Aleksandr Sjvarts Neo URS 1:03.12 (13) SB 8:15.46 (14) 2:04.46 (11) 15:30.34 (5) PB 200.669 +33.541 PB
Maurizio Marchetto Senior ITA - 7:31.83 (8) 2:02.64 (9) SB - -
Mikhail Daniulov Neo URS 38.90 (1) 7:26.09 (7) - - -
Steinar Wennberg M40 NOR 41.69 (12) NRM 7:46.11 (13) NRM 2:09.91 (13) NRM - -
Sergej Kozulin Neo URS 40.99 (10) SB 7:45.06 (12) SB 2:01.06 (7) PB - -
Sergej Stepanov Neo URS 39.66 (6) SB 7:34.24 (9) SB 2:02.88 (10) SB - -
Mario de March Neo ITA 39.21 (4) SB 7:34.87 (10) 2:01.78 (8) SB - -
Even Aas Neo NOR 39.20 (3) PB 7:20.80 (3) SB 2:00.09 (4) SB - -
Sprint Combination (Men), 23.03.1983
POS NAME AG NAT 500M 1. RACE 1000M 1. RACE 500M 2. RACE 1000M 2. RACE POINTS DIFF RECORDS
1 Jouko Vesterlund Senior FIN 37.56 (1) SB 1:15.57 (2) 37.95 (4) 1:14.56 (1) NR 150.575 NR
2 Konstantin Kharitonov A2 URS 37.60 (2) NRJ 1:15.98 (4) 37.75 (2) 1:15.63 (3) 151.155 +0.580 SB
3 Boris Repnin Neo URS 38.76 (8) 1:15.31 (1) 37.98 (5) SB 1:15.57 (2) 152.180 +1.605 SB
4 Stefan Panzer Senior FRG 37.93 (6) 1:17.84 (13) 37.68 (1) NR 1:16.24 (4) PB 152.650 +2.075 NR
5 Dariusz Jezierski Neo POL 37.90 (4) 1:17.21 (7) 38.11 (6) 1:16.64 (7) PB 152.935 +2.360 NR
6 Jukka Salmela Senior FIN 37.65 (3) SB 1:17.80 (11) 37.94 (3) 1:16.91 (9) SB 152.945 +2.370 SB
7 Oleg Tinigin Neo URS 38.86 (9) 1:16.60 (5) SB 38.88 (12) 1:17.56 (13) 154.820 +4.245
8 Sergej Lymar Neo URS 39.77 (20) 1:15.71 (3) PB 39.06 (14) 1:16.31 (5) 154.840 +4.265
9 Nikita Gavrilov Neo URS 38.51 (7) 1:18.63 (15) 38.59 (10) 1:17.57 (14) 155.200 +4.625
10 Igor Trunin Neo URS 39.14 (11) 1:18.94 (16) 38.21 (7) 1:17.22 (11) 155.430 +4.855
11 Oleg Mikhejev Neo URS 39.23 (14) 1:17.68 (10) 39.22 (15) 1:16.42 (6) 155.500 +4.925
12 Vladimir Zorin A1 URS 39.39 (15) 1:17.59 (9) 39.45 (20) 1:17.01 (10) PB 156.140 +5.565 PB
13 Andrzej Jóźwik Neo POL 39.01 (10) PB 1:17.82 (12) PB 39.27 (17) 1:19.01 (21) 156.695 +6.120 PB
14 Oleg Popov A1 URS 39.17 (12) PB 1:19.17 (17) 39.24 (16) 1:18.29 (19) PB 157.140 +6.565 PB
15 Ryszard Rzadki A1 POL 39.49 (16) 1:19.75 (19) 39.40 (19) 1:17.81 (16) SB 157.670 +7.095 NRJ
16 Jevgenij Brukov B2 URS 39.52 (17) 1:20.12 (20) 38.77 (11) SB 1:19.63 (23) 158.165 +7.590 SB
17 Jevgenij Bezrukov A1 URS 39.89 (22) 1:20.26 (21) 39.93 (25) 1:17.78 (15) PB 158.840 +8.265
18 Valerij Gromov A2 URS 39.85 (21) 1:22.13 (26) 39.27 (17) 1:19.68 (24) 160.025 +9.450
19 Aleksandr Zrjanin A2 URS 40.91 (28) 1:20.53 (22) PB 40.24 (27) PB 1:20.73 (25) 161.780 +11.205 PB
20 Sergej Nujkin A1 URS 40.56 (27) 1:22.71 (27) 40.25 (28) PB 1:21.96 (26) SB 163.145 +12.570 PB
21 Piotr Krysiak Senior POL 39.54 (18) SB 1:29.73 (30) 39.67 (24) 1:18.25 (17) PB 163.200 +12.625 SB
22 Artur Fajzulin A1 URS 41.30 (29) 1:22.85 (28) 40.75 (31) SB 1:22.62 (27) PB 164.785 +14.210 PB
23 Jerzy Dominik A1 POL 39.64 (19) 1:21.45 (24) SB 38.26 (8) NRJ 1:39.49 (34) 168.370 +17.795 SB
24 Jevgenij Voronin Neo URS 37.92 (5) SB 1:17.53 (8) SB 38.47 (9) 1:50.05 (36) 170.180 +19.605 SB
25 Roberto Sighel B1 ITA 42.22 (31) 1:27.60 (29) 41.62 (32) SB 1:26.14 (28) NRJ 170.710 +20.135 NRJ
26 Alberto Splendore A1 ITA 42.18 (30) SB 1:31.62 (31) 42.29 (33) 1:30.73 (29) SB 175.645 +25.070 SB
27 Igor Diktjar A1 URS 39.18 (13) PB 2:02.77 (37) 39.49 (21) 1:17.38 (12) PB 178.745 +28.170 SB
28 Ramil Zagidullin B2 URS 1:03.01 (38) 1:19.55 (18) 39.01 (13) 1:18.40 (20) SB 180.995 +30.420
29 Vladimir Prostolupov A2 URS 39.95 (24) 2:07.67 (38) 39.94 (26) SB 1:19.41 (22) PB 183.430 +32.855 SB
30 Thomas Vasbotten C2 NOR 45.49 (32) SB 1:35.60 (34) 45.84 (36) 1:31.95 (30) SB 185.105 +34.530 SB
31 Franco Giovannini D2 ITA 46.00 (34) 1:33.09 (32) NRJ 45.70 (35) NRJ 1:35.93 (31) 186.210 +35.635 NRJ
32 Aleksandr Furin A1 URS 1:13.72 (40) 1:16.91 (6) 39.64 (23) 1:16.67 (8) SB 190.150 +39.575 SB
33 Daniele Cardullo C1 ITA 45.60 (33) 1:41.67 (35) 45.55 (34) SB 1:37.55 (32) PB 190.760 +40.185 PB
34 Giovanni Tigliani C2 ITA 46.19 (35) PB 1:35.25 (33) PB 46.95 (37) 1:40.61 (35) 191.070 +40.495 PB
35 Nils Bergersen D2 NOR 48.10 (36) SB 1:42.16 (36) 48.53 (38) 1:39.13 (33) SB 197.275 +46.700 NRJ
Sergej Rogaljov Senior URS 1:11.89 (39) - - - -
Aleksandr Simonenko C2 URS 1:00.44 (39) SB - - - -
Valerij Jevtusjenko Neo URS 1:01.29 (37) 1:18.27 (14) - - -
Nikolaj Listjev Neo URS 40.06 (25) PB 1:21.63 (25) PB 40.70 (30) - -
Sergej Rukosujev A2 URS 40.16 (26) PB 1:21.35 (23) PB 40.59 (29) - -
Aleksandr Filatov A1 URS 39.92 (23) - 39.61 (22) PB 1:18.25 (17) PB -
Small Combination (Men), 23. - 24.03.1983
POS NAME AG NAT 500M 3000M 1500M 5000M POINTS DIFF RECORDS
1 Aleksandr Klimov B2 URS 39.20 (4) 4:07.95 (1) NRJ 1:56.15 (1) NRJ 7:33.42 (8) 164.583 NRJ
2 Oleg Koposov B2 URS 38.95 (2) SB 4:13.25 (4) SB 1:59.83 (7) SB 7:25.67 (4) 165.668 +1.085 PB
3 Viktor Tkatsjenko A2 URS 39.38 (6) PB 4:15.46 (7) 1:57.80 (3) SB 7:25.38 (1) SB 165.760 +1.177 PB
4 Bronislav Snetkov C2 URS 40.12 (11) SB 4:17.81 (10) SB 1:57.70 (2) NRJ 7:25.47 (2) NRJ 166.868 +2.285 NRJ
5 Valerij Sikorskij B2 URS 40.16 (12) 4:13.40 (5) PB 2:01.75 (13) PB 7:27.86 (5) 167.762 +3.179 PB
6 Mikhail Trefilov A1 URS 38.93 (1) PB 4:19.48 (14) PB 1:59.14 (5) PB 7:45.40 (15) SB 168.429 +3.846 PB
7 Andrej Jermakov A1 URS 38.95 (2) SB 4:18.55 (13) PB 2:00.14 (8) PB 7:48.43 (16) PB 168.930 +4.347 PB
8 Ivan Susjitskij A2 URS 40.36 (14) SB 4:18.06 (12) PB 2:01.15 (10) SB 7:32.49 (7) SB 169.002 +4.419 PB
9 Vladimir Lysenko A1 URS 40.90 (22) 4:16.41 (9) PB 2:01.51 (12) PB 7:31.35 (6) PB 169.273 +4.690 PB
10 Stein Olav Krosby B2 NOR 41.13 (23) SB 4:18.03 (11) NRJ 2:03.70 (17) NRJ 7:25.66 (3) NRJ 169.934 +5.351 NRJ
11 Oleg Ugodnikov A1 URS 40.69 (19) PB 4:15.55 (8) PB 2:03.46 (15) 7:35.95 (9) PB 170.029 +5.446 PB
12 Oleg.67 Loginov C2 URS 40.80 (21) SB 4:19.87 (16) SB 2:00.16 (9) PB 7:43.99 (14) SB 170.563 +5.980 SB
13 Sergej Kazelin B2 URS 40.59 (16) SB 4:19.70 (15) SB 2:03.85 (19) SB 7:41.12 (13) SB 171.268 +6.685 SB
14 Jurij Sjulga B2 URS 47.62 (34) 4:11.11 (2) 1:57.87 (4) SB 7:36.44 (10) 174.405 +9.822
15 Valerij Kuznetsov B2 URS 40.56 (15) PB 4:15.07 (6) SB 2:43.80 (35) 7:36.99 (11) SB 183.370 +18.787 SB
16 Aleksej Sukhodolov A1 URS 1:11.92 (36) 4:11.90 (3) PB 1:59.63 (6) SB 7:37.27 (12) 199.506 +34.923 SB
Vladimir Bitkin B1 URS 42.17 (28) 4:41.91 (29) SB - - -
Lars Bergersen C2 NOR 1:04.61 (35) 5:09.39 (36) SB 2:21.49 (34) SB - -
Jukka Lehto B2 FIN 42.17 (28) SB 5:05.57 (35) SB 2:16.11 (31) SB - -
Arild Wennberg C2 NOR 43.87 (32) SB 4:57.50 (34) PB 2:19.64 (33) SB - -
Øivind Brauer B2 NOR 44.20 (33) PB 4:49.31 (33) PB 2:16.37 (32) PB - -
Kari Martikainen B1 FIN 41.65 (25) SB 4:47.48 (32) SB 2:13.78 (30) SB - -
Timo Järvinen B1 FIN 42.86 (31) SB 4:42.04 (30) SB 2:12.18 (28) SB - -
Øyvind Sørgjerd C2 NOR 42.71 (30) PB 4:42.09 (31) NRJ 2:12.20 (29) PB - -
Vladimir Korsjunov B2 URS 40.65 (18) PB 4:40.96 (28) PB 2:10.31 (26) PB - -
Georg Herda B2 FRG 40.26 (13) SB 4:40.42 (27) 2:07.65 (23) - -
Pekka Keränen B2 FIN 41.57 (24) SB 4:35.23 (26) SB 2:10.39 (27) SB - -
Sergej.66 Fjodorov B2 URS 40.69 (19) PB 4:28.89 (23) SB 2:06.04 (20) SB - -
Jurij Flek A2 URS 39.97 (8) PB 4:32.17 (25) PB 2:02.90 (14) PB - -
Hugo Herrnhof A1 ITA 39.22 (5) NRJ 4:31.34 (24) NRJ 2:03.47 (16) NRJ - -
Markus Tröger B2 FRG 40.62 (17) SB 4:23.21 (21) NRJ 2:09.81 (25) - -
Stefan Kuhn B2 FRG 40.09 (10) NRJ 4:26.84 (22) PB 2:03.77 (18) PB - -
Andrej.66 Matvejev B2 URS 41.92 (27) PB 4:21.08 (19) PB 2:06.84 (21) PB - -
Mikhail.66 Korsakov B2 URS 41.70 (26) SB 4:20.05 (17) SB 2:07.34 (22) SB - -
Helge Jasch A2 FRG 40.07 (9) PB 4:20.07 (18) PB 2:07.74 (24) SB - -
Sergej Lutsjkin B2 URS 39.87 (7) SB 4:21.93 (20) SB 2:01.33 (11) SB - -
Small Combination (Women), 23. - 24.03.1983
POS NAME AG NAT 500M 3000M 1500M 5000M POINTS DIFF RECORDS
1 Svetlana.59 Kozlova Neo URS 43.68 (1) 4:50.17 (5) SB 2:12.80 (1) 8:29.55 (2) SB 187.262 PB
2 Marina Kobzeva A2 URS 44.26 (3) 4:43.54 (1) 2:14.72 (2) 8:29.64 (3) PB 187.386 +0.124 PB
3 Irina Blinova Neo URS 43.90 (2) 4:47.86 (2) SB 2:14.86 (3) SB 8:41.63 (6) SB 188.992 +1.730 PB
4 Olga Sjabajeva A2 URS 45.77 (7) 4:49.83 (3) 2:14.93 (4) 8:20.17 (1) SB 189.068 +1.806 SB
5 Jelena Djakina A2 URS 45.20 (5) 5:01.41 (10) 2:16.82 (5) 8:36.43 (5) SB 192.684 +5.422 SB
6 Tatjana Durandina Neo URS 1:07.33 (12) 4:52.64 (6) 2:17.60 (6) PB 8:36.05 (4) 213.574 +26.312 PB
Jelena Onoprijenko Senior URS 57.10 (10) 5:01.75 (11) PB - - -
Ljudmila Ponomarenko A2 URS 45.37 (6) 4:54.01 (7) - - -
Jelena Oguj Neo URS 58.28 (11) 5:00.38 (8) 2:19.60 (8) SB - -
Irina Tsjernova A1 URS 45.95 (8) 5:02.10 (12) SB 2:24.69 (10) - -
Olga Nikonenko Neo URS 46.10 (9) 5:01.23 (9) 2:20.54 (9) - -
Nadezjda Jermolina-Vasiljeva A2 URS 45.12 (4) SB 4:49.88 (4) SB 2:18.14 (7) SB - -
Sprint Combination (Women), 23. - 24.03.1983
POS NAME AG NAT 500M 1. RACE 1000M 1. RACE 500M 2. RACE 1000M 2. RACE POINTS DIFF RECORDS
1 Erwina Rys-Ferens Senior POL 41.82 (1) 1:22.69 (1) 41.49 (1) SB 1:22.66 (1) 165.985 NR
2 Lilianna Jezierska-Morawiec Neo POL 42.13 (3) 1:24.65 (2) 41.63 (3) PB 1:23.78 (2) PB 167.975 +1.990 PB
3 Ewa Białkowska-Krysiak Senior POL 41.93 (2) SB 1:25.54 (4) SB 42.28 (5) 1:25.59 (3) 169.775 +3.790 PB
4 Nadezjda Tsjasovskikh Senior URS 42.68 (7) 1:26.92 (6) 42.06 (4) SB 1:25.90 (4) PB 171.150 +5.165 SB
5 Lilija Gajnislamova A2 URS 43.53 (10) SB 1:28.07 (8) 43.55 (14) 1:28.48 (6) 175.355 +9.370 SB
6 Fanny Cadau B1 ITA 44.44 (14) 1:29.84 (16) 43.04 (11) PB 1:29.30 (9) PB 177.050 +11.065 PB
7 Svetlana Pospelova C2 URS 43.73 (12) 1:30.50 (18) 43.54 (13) SB 1:29.95 (12) SB 177.495 +11.510 NRJ
8 Tatjana Jermosjina A2 URS 44.59 (15) 1:29.04 (13) 43.56 (15) 1:30.03 (13) 177.685 +11.700
9 Ljudmila Kaluzjskaja B2 URS 44.74 (16) 1:28.51 (11) 44.63 (17) PB 1:29.83 (11) 178.540 +12.555 PB
10 Larisa Gribanova B1 URS 44.91 (17) 1:30.39 (17) 44.05 (16) 1:29.29 (8) 178.800 +12.815 PB
11 Jelena Kusjnarjova A1 URS 46.60 (21) 1:29.81 (15) 44.91 (18) 1:28.98 (7) SB 180.905 +14.920
12 Natalja Zjunda A1 URS 45.63 (19) 1:32.16 (20) 45.64 (21) 1:31.17 (14) 182.935 +16.950 PB
13 Svetlana Gavrjusj B1 URS 45.11 (18) SB 1:33.26 (21) 45.51 (20) 1:33.12 (16) SB 183.810 +17.825 SB
14 Tatjana Zjukova B2 URS 42.59 (6) SB 1:50.33 (27) 42.65 (7) 1:29.78 (10) SB 185.295 +19.310 SB
15 Irina Kozlova B2 URS 43.73 (12) 1:29.27 (14) 42.55 (6) PB 1:48.96 (21) 185.395 +19.410 SB
16 Ljudmila Propestis A2 URS 46.43 (20) 1:35.07 (22) 46.13 (22) 1:33.72 (17) 186.955 +20.970
17 Olga Ambrazevitsj B1 URS 48.00 (23) 1:37.30 (24) 45.48 (19) 1:32.94 (15) 188.600 +22.615 PB
18 Tamara Novitskaja-Sarajeva Neo URS 1:03.06 (26) 1:28.40 (10) 42.87 (9) 1:27.71 (5) 193.985 +28.000 SB
19 Viktorija Skvarskaja A1 URS 46.93 (22) SB 1:36.61 (23) 55.80 (25) 1:34.39 (18) SB 198.230 +32.245 SB
20 Loredana Cardullo C1 ITA 49.36 (24) 1:47.11 (26) 49.34 (23) PB 1:46.56 (20) PB 205.535 +39.550 PB
21 Ksenija Sjutkina E2 URS 50.84 (25) 1:46.01 (25) 50.55 (24) SB 1:44.30 (19) PB 206.545 +40.560 PB
Ajna Skljarova B2 URS 43.59 (11) 1:31.81 (19) - - -
Svetlana Tretjakova-Buraja A2 URS 42.42 (5) PB 1:24.78 (3) SB 1:17.07 (26) - -
Marina Kolajeva-Karmitskaja Neo URS 1:07.32 (27) 1:25.54 (4) 41.49 (1) - -
Natalja Bojko Neo URS 42.70 (8) 1:28.75 (12) 43.26 (12) - -
Svetlana Bykova B2 URS 42.98 (9) 1:28.10 (9) 42.97 (10) - -
Svetlana Koljasnikova A2 URS 42.37 (4) 1:27.27 (7) 42.65 (7) - -
Mini Combination (Women), 23. - 24.03.1983
POS NAME AG NAT 500M 1500M 1000M 3000M POINTS DIFF RECORDS
1 Anzjelika Vasiljeva B2 URS 43.37 (1) SB 2:16.44 (7) SB 1:27.05 (2) SB 4:57.98 (5) SB 182.038 SB
2 Tatjana Kabutova C2 URS 44.07 (4) SB 2:15.61 (3) SB 1:25.64 (1) NRJ 5:02.13 (9) SB 182.448 +0.410 PB
3 Larisa Kharlamova B2 URS 46.70 (23) 2:13.95 (1) 1:28.12 (3) 4:45.93 (1) 183.065 +1.027
4 Aleksandra Manturova-Gerastsjenko A1 URS 44.47 (7) PB 2:15.67 (4) SB 1:28.67 (6) SB 4:56.12 (3) SB 183.381 +1.343 SB
5 Tatjana Pitsjugina B2 URS 44.18 (6) 2:17.12 (9) 1:28.36 (5) PB 4:58.66 (7) 183.842 +1.804
6 Galina Kljujeva-Vojlosjnikova B2 URS 44.03 (3) SB 2:15.80 (5) SB 1:28.92 (7) SB 5:02.64 (10) 184.196 +2.158 SB
7 Jelena Fedjutskina B1 URS 45.30 (16) SB 2:17.75 (12) SB 1:28.94 (8) PB 4:52.99 (2) SB 184.517 +2.479 SB
8 Natalja Mitrofanova B1 URS 44.83 (11) 2:17.27 (11) SB 1:29.73 (16) 4:56.83 (4) 184.922 +2.884
9 Małgorzata Tomporowska B2 POL 45.34 (17) SB 2:15.57 (2) NRJ 1:29.53 (14) SB 4:58.13 (6) NRJ 184.983 +2.945 NRJ
10 Irina Vjatkina A1 URS 44.12 (5) SB 2:16.47 (8) SB 1:29.61 (15) 5:05.42 (11) SB 185.318 +3.280 PB
11 Galina Bakhterova C2 URS 44.85 (13) 2:18.29 (13) 1:29.03 (9) 4:59.71 (8) 185.412 +3.374
12 Svetlana Suslova B1 URS 44.62 (9) SB 2:16.34 (6) SB 1:29.23 (10) SB 5:06.92 (12) SB 185.834 +3.796 SB
13 Lilija Gavrilova-Valejeva B2 URS 44.52 (8) SB 2:17.15 (10) SB 1:29.35 (11) SB 5:12.05 (14) 186.919 +4.881 SB
14 Larisa Kovalenko A1 URS 44.84 (12) 2:19.75 (16) 1:30.18 (17) SB 5:10.53 (13) 188.268 +6.230
15 Ljudmila Panina B2 URS 45.88 (20) PB 2:20.38 (17) PB 1:33.11 (22) PB 5:14.72 (15) PB 191.681 +9.643 PB
16 Antje Douvern B2 FRG 46.01 (21) 2:24.65 (22) 1:30.52 (18) PB 5:17.44 (16) 192.392 +10.354 SB
17 Irmgard Schmauß A2 FRG 45.14 (15) 2:23.57 (20) SB 1:31.42 (19) PB 5:25.45 (17) 192.947 +10.909 PB
Svetlana Korobova-Konopljova B2 URS - 2:18.38 (14) SB 1:56.88 (23) SB - -
Natalja Kosjeleva B2 URS 44.89 (14) SB - 2:06.34 (24) SB - -
Natalja Jemeljanova A1 URS 46.59 (22) 2:26.30 (23) 1:32.07 (21) - -
Galina Tsjernjavskaja B2 URS 45.35 (18) SB 2:23.38 (19) PB 1:31.76 (20) PB - -
Marina Kim B2 URS 45.42 (19) 2:22.35 (18) SB 1:29.35 (11) - -
Irina Zamyslova B2 URS 44.70 (10) 2:23.89 (21) 1:28.29 (4) PB - -
Svetlana Obidina-Marjina B1 URS 43.87 (2) 2:18.77 (15) SB 1:29.45 (13) SB - -
Länderkampf
23. - 24.03.1983
Kompleks Medeo (KAZ)
NAME AG 500M (1. RACE) 500M (2. RACE) 500M 500M 1000M (1. RACE) 1000M (2. RACE) 1500M 1500M 3000M 5000M 5000M 10000M
Stefan Panzer Senior 37.93 (6) 37.68 (1) 1:17.84 (13) 1:16.24 (4)
Roberto Sighel B1 42.22 (31) 41.62 (32) 1:27.60 (29) 1:26.14 (28)
Jukka Salmela Senior 37.65 (3) 37.94 (3) 1:17.80 (11) 1:16.91 (9)
Jouko Vesterlund Senior 37.56 (1) 37.95 (4) 1:15.57 (2) 1:14.56 (1)
Dariusz Jezierski Neo 37.90 (4) 38.11 (6) 1:17.21 (7) 1:16.64 (7)
Ryszard Rzadki A1 39.49 (16) 39.40 (19) 1:19.75 (19) 1:17.81 (16)
Jerzy Dominik A1 39.64 (19) 38.26 (8) 1:21.45 (24) 1:39.49 (34)
Boris Repnin Neo 38.76 (8) 37.98 (5) 1:15.31 (1) 1:15.57 (2)
Franco Giovannini D2 46.00 (34) 45.70 (35) 1:33.09 (32) 1:35.93 (31)
Piotr Krysiak Senior 39.54 (18) 39.67 (24) 1:29.73 (30) 1:18.25 (17)
Konstantin Kharitonov A2 37.60 (2) 37.75 (2) 1:15.98 (4) 1:15.63 (3)
Ramil Zagidullin B2 1:03.01 (38) 39.01 (13) 1:19.55 (18) 1:18.40 (20)
Andrzej Jóźwik Neo 39.01 (10) 39.27 (17) 1:17.82 (12) 1:19.01 (21)
Aleksandr Simonenko C2 1:00.44 (39)
Jevgenij Brukov B2 39.52 (17) 38.77 (11) 1:20.12 (20) 1:19.63 (23)
Aleksandr Furin A1 1:13.72 (40) 39.64 (23) 1:16.91 (6) 1:16.67 (8)
Vladimir Zorin A1 39.39 (15) 39.45 (20) 1:17.59 (9) 1:17.01 (10)
Igor Trunin Neo 39.14 (11) 38.21 (7) 1:18.94 (16) 1:17.22 (11)
Jevgenij Voronin Neo 37.92 (5) 38.47 (9) 1:17.53 (8) 1:50.05 (36)
Valerij Gromov A2 39.85 (21) 39.27 (17) 1:22.13 (26) 1:19.68 (24)
Sergej Rogaljov Senior 1:11.89 (39)
Valerij Jevtusjenko Neo 1:01.29 (37) 1:18.27 (14)
Nikita Gavrilov Neo 38.51 (7) 38.59 (10) 1:18.63 (15) 1:17.57 (14)
Oleg Tinigin Neo 38.86 (9) 38.88 (12) 1:16.60 (5) 1:17.56 (13)
Oleg Mikhejev Neo 39.23 (14) 39.22 (15) 1:17.68 (10) 1:16.42 (6)
Artur Fajzulin A1 41.30 (29) 40.75 (31) 1:22.85 (28) 1:22.62 (27)
Sergej Lymar Neo 39.77 (20) 39.06 (14) 1:15.71 (3) 1:16.31 (5)
Daniele Cardullo C1 45.60 (33) 45.55 (34) 1:41.67 (35) 1:37.55 (32)
Jevgenij Bezrukov A1 39.89 (22) 39.93 (25) 1:20.26 (21) 1:17.78 (15)
Aleksandr Zrjanin A2 40.91 (28) 40.24 (27) 1:20.53 (22) 1:20.73 (25)
Sergej Nujkin A1 40.56 (27) 40.25 (28) 1:22.71 (27) 1:21.96 (26)
Alberto Splendore A1 42.18 (30) 42.29 (33) 1:31.62 (31) 1:30.73 (29)
Igor Diktjar A1 39.18 (13) 39.49 (21) 2:02.77 (37) 1:17.38 (12)
Vladimir Prostolupov A2 39.95 (24) 39.94 (26) 2:07.67 (38) 1:19.41 (22)
Thomas Vasbotten C2 45.49 (32) 45.84 (36) 1:35.60 (34) 1:31.95 (30)
Giovanni Tigliani C2 46.19 (35) 46.95 (37) 1:35.25 (33) 1:40.61 (35)
Nils Bergersen D2 48.10 (36) 48.53 (38) 1:42.16 (36) 1:39.13 (33)
Aleksandr Filatov A1 39.92 (23) 39.61 (22) 1:18.25 (17)
Nikolaj Listjev Neo 40.06 (25) 40.70 (30) 1:21.63 (25)
Sergej Rukosujev A2 40.16 (26) 40.59 (29) 1:21.35 (23)
Oleg Popov A1 39.17 (12) 39.24 (16) 1:19.17 (17) 1:18.29 (19)
Wolfgang Scharf Neo 39.25 (5) 1:59.25 (1) 7:09.91 (2) 15:02.74 (2)
Maurizio Marchetto Senior 2:02.64 (9) 7:31.83 (8)
Dmitrij Ogloblin Senior 40.25 (7) 1:59.38 (2) 7:09.59 (1) 14:44.45 (1)
Giancarlo Lorenzet Neo 41.04 (11) 2:06.74 (12) 7:37.06 (11) 15:11.29 (3)
Sergej Stepanov Neo 39.66 (6) 2:02.88 (10) 7:34.24 (9)
Even Aas Neo 39.20 (3) 2:00.09 (4) 7:20.80 (3)
Mario de March Neo 39.21 (4) 2:01.78 (8) 7:34.87 (10)
Juha Savolainen Neo 40.37 (8) 2:01.02 (6) 7:25.64 (6) 15:41.88 (7)
Aleksandr Zujkov Neo 40.93 (9) 2:00.71 (5) 7:23.74 (5) 15:39.86 (6)
Sergej Kozulin Neo 40.99 (10) 2:01.06 (7) 7:45.06 (12)
Mikhail Daniulov Neo 38.90 (1) DNS 7:26.09 (7)
Steinar Wennberg M40 41.69 (12) 2:09.91 (13) 7:46.11 (13)
Andrej Petrusenko Neo 39.16 (2) 1:59.53 (3) 7:21.71 (4) 15:18.47 (4)
Aleksandr Sjvarts Neo 1:03.12 (13) 2:04.46 (11) 8:15.46 (14) 15:30.34 (5)
Helge Jasch A2 40.07 (9) 2:07.74 (24) 4:20.07 (18)
Stefan Kuhn B2 40.09 (10) 2:03.77 (18) 4:26.84 (22)
Markus Tröger B2 40.62 (17) 2:09.81 (25) 4:23.21 (21)
Georg Herda B2 40.26 (13) 2:07.65 (23) 4:40.42 (27)
Timo Järvinen B1 42.86 (31) 2:12.18 (28) 4:42.04 (30)
Jurij Sjulga B2 47.62 (34) 1:57.87 (4) 4:11.11 (2) 7:36.44 (10)
Aleksandr Klimov B2 39.20 (4) 1:56.15 (1) 4:07.95 (1) 7:33.42 (8)
Bronislav Snetkov C2 40.12 (11) 1:57.70 (2) 4:17.81 (10) 7:25.47 (2)
Stein Olav Krosby B2 41.13 (23) 2:03.70 (17) 4:18.03 (11) 7:25.66 (3)
Hugo Herrnhof A1 39.22 (5) 2:03.47 (16) 4:31.34 (24)
Vladimir Bitkin B1 42.17 (28) DNS 4:41.91 (29)
Sergej.66 Fjodorov B2 40.69 (19) 2:06.04 (20) 4:28.89 (23)
Oleg Koposov B2 38.95 (2) 1:59.83 (7) 4:13.25 (4) 7:25.67 (4)
Oleg.67 Loginov C2 40.80 (21) 2:00.16 (9) 4:19.87 (16) 7:43.99 (14)
Sergej Kazelin B2 40.59 (16) 2:03.85 (19) 4:19.70 (15) 7:41.12 (13)
Valerij Kuznetsov B2 40.56 (15) 2:43.80 (35) 4:15.07 (6) 7:36.99 (11)
Aleksej Sukhodolov A1 1:11.92 (36) 1:59.63 (6) 4:11.90 (3) 7:37.27 (12)
Viktor Tkatsjenko A2 39.38 (6) 1:57.80 (3) 4:15.46 (7) 7:25.38 (1)
Mikhail.66 Korsakov B2 41.70 (26) 2:07.34 (22) 4:20.05 (17)
Pekka Keränen B2 41.57 (24) 2:10.39 (27) 4:35.23 (26)
Ivan Susjitskij A2 40.36 (14) 2:01.15 (10) 4:18.06 (12) 7:32.49 (7)
Jukka Lehto B2 42.17 (28) 2:16.11 (31) 5:05.57 (35)
Sergej Lutsjkin B2 39.87 (7) 2:01.33 (11) 4:21.93 (20)
Kari Martikainen B1 41.65 (25) 2:13.78 (30) 4:47.48 (32)
Valerij Sikorskij B2 40.16 (12) 2:01.75 (13) 4:13.40 (5) 7:27.86 (5)
Mikhail Trefilov A1 38.93 (1) 1:59.14 (5) 4:19.48 (14) 7:45.40 (15)
Andrej Jermakov A1 38.95 (2) 2:00.14 (8) 4:18.55 (13) 7:48.43 (16)
Vladimir Lysenko A1 40.90 (22) 2:01.51 (12) 4:16.41 (9) 7:31.35 (6)
Oleg Ugodnikov A1 40.69 (19) 2:03.46 (15) 4:15.55 (8) 7:35.95 (9)
Jurij Flek A2 39.97 (8) 2:02.90 (14) 4:32.17 (25)
Andrej.66 Matvejev B2 41.92 (27) 2:06.84 (21) 4:21.08 (19)
Vladimir Korsjunov B2 40.65 (18) 2:10.31 (26) 4:40.96 (28)
Øyvind Sørgjerd C2 42.71 (30) 2:12.20 (29) 4:42.09 (31)
Øivind Brauer B2 44.20 (33) 2:16.37 (32) 4:49.31 (33)
Arild Wennberg C2 43.87 (32) 2:19.64 (33) 4:57.50 (34)
Lars Bergersen C2 1:04.61 (35) 2:21.49 (34) 5:09.39 (36)
NAME AG 500M (1. RACE) 500M (2. RACE) 500M 500M 1000M (1. RACE) 1000M (2. RACE) 1000M 1500M 1500M 3000M 3000M 5000M
Erwina Rys-Ferens Senior 41.82 (1) 41.49 (1) 1:22.69 (1) 1:22.66 (1)
Ewa Białkowska-Krysiak Senior 41.93 (2) 42.28 (5) 1:25.54 (4) 1:25.59 (3)
Fanny Cadau B1 44.44 (14) 43.04 (11) 1:29.84 (16) 1:29.30 (9)
Lilianna Jezierska-Morawiec Neo 42.13 (3) 41.63 (3) 1:24.65 (2) 1:23.78 (2)
Svetlana Bykova B2 42.98 (9) 42.97 (10) 1:28.10 (9)
Tamara Novitskaja-Sarajeva Neo 1:03.06 (26) 42.87 (9) 1:28.40 (10) 1:27.71 (5)
Nadezjda Tsjasovskikh Senior 42.68 (7) 42.06 (4) 1:26.92 (6) 1:25.90 (4)
Marina Kolajeva-Karmitskaja Neo 1:07.32 (27) 41.49 (1) 1:25.54 (4)
Svetlana Tretjakova-Buraja A2 42.42 (5) 1:17.07 (26) 1:24.78 (3)
Svetlana Koljasnikova A2 42.37 (4) 42.65 (7) 1:27.27 (7)
Tatjana Zjukova B2 42.59 (6) 42.65 (7) 1:50.33 (27) 1:29.78 (10)
Natalja Bojko Neo 42.70 (8) 43.26 (12) 1:28.75 (12)
Lilija Gajnislamova A2 43.53 (10) 43.55 (14) 1:28.07 (8) 1:28.48 (6)
Jelena Kusjnarjova A1 46.60 (21) 44.91 (18) 1:29.81 (15) 1:28.98 (7)
Irina Kozlova B2 43.73 (12) 42.55 (6) 1:29.27 (14) 1:48.96 (21)
Ajna Skljarova B2 43.59 (11) 1:31.81 (19)
Ljudmila Kaluzjskaja B2 44.74 (16) 44.63 (17) 1:28.51 (11) 1:29.83 (11)
Larisa Gribanova B1 44.91 (17) 44.05 (16) 1:30.39 (17) 1:29.29 (8)
Tatjana Jermosjina A2 44.59 (15) 43.56 (15) 1:29.04 (13) 1:30.03 (13)
Natalja Zjunda A1 45.63 (19) 45.64 (21) 1:32.16 (20) 1:31.17 (14)
Loredana Cardullo C1 49.36 (24) 49.34 (23) 1:47.11 (26) 1:46.56 (20)
Svetlana Pospelova C2 43.73 (12) 43.54 (13) 1:30.50 (18) 1:29.95 (12)
Svetlana Gavrjusj B1 45.11 (18) 45.51 (20) 1:33.26 (21) 1:33.12 (16)
Ljudmila Propestis A2 46.43 (20) 46.13 (22) 1:35.07 (22) 1:33.72 (17)
Olga Ambrazevitsj B1 48.00 (23) 45.48 (19) 1:37.30 (24) 1:32.94 (15)
Viktorija Skvarskaja A1 46.93 (22) 55.80 (25) 1:36.61 (23) 1:34.39 (18)
Ksenija Sjutkina E2 50.84 (25) 50.55 (24) 1:46.01 (25) 1:44.30 (19)
Nadezjda Jermolina-Vasiljeva A2 45.12 (4) 2:18.14 (7) 4:49.88 (4)
Svetlana.59 Kozlova Neo 43.68 (1) 2:12.80 (1) 4:50.17 (5) 8:29.55 (2)
Irina Blinova Neo 43.90 (2) 2:14.86 (3) 4:47.86 (2) 8:41.63 (6)
Olga Sjabajeva A2 45.77 (7) 2:14.93 (4) 4:49.83 (3) 8:20.17 (1)
Tatjana Durandina Neo 1:07.33 (12) 2:17.60 (6) 4:52.64 (6) 8:36.05 (4)
Jelena Oguj Neo 58.28 (11) 2:19.60 (8) 5:00.38 (8)
Olga Nikonenko Neo 46.10 (9) 2:20.54 (9) 5:01.23 (9)
Ljudmila Ponomarenko A2 45.37 (6) DNS 4:54.01 (7)
Jelena Djakina A2 45.20 (5) 2:16.82 (5) 5:01.41 (10) 8:36.43 (5)
Marina Kobzeva A2 44.26 (3) 2:14.72 (2) 4:43.54 (1) 8:29.64 (3)
Irina Tsjernova A1 45.95 (8) 2:24.69 (10) 5:02.10 (12)
Jelena Onoprijenko Senior 57.10 (10) 5:01.75 (11)
Irmgard Schmauß A2 45.14 (15) 1:31.42 (19) 2:23.57 (20) 5:25.45 (17)
Antje Douvern B2 46.01 (21) 1:30.52 (18) 2:24.65 (22) 5:17.44 (16)
Małgorzata Tomporowska B2 45.34 (17) 1:29.53 (14) 2:15.57 (2) 4:58.13 (6)
Tatjana Kabutova C2 44.07 (4) 1:25.64 (1) 2:15.61 (3) 5:02.13 (9)
Larisa Kharlamova B2 46.70 (23) 1:28.12 (3) 2:13.95 (1) 4:45.93 (1)
Galina Kljujeva-Vojlosjnikova B2 44.03 (3) 1:28.92 (7) 2:15.80 (5) 5:02.64 (10)
Anzjelika Vasiljeva B2 43.37 (1) 1:27.05 (2) 2:16.44 (7) 4:57.98 (5)
Galina Bakhterova C2 44.85 (13) 1:29.03 (9) 2:18.29 (13) 4:59.71 (8)
Svetlana Suslova B1 44.62 (9) 1:29.23 (10) 2:16.34 (6) 5:06.92 (12)
Svetlana Korobova-Konopljova B2 DQ 1:56.88 (23) 2:18.38 (14)
Irina Vjatkina A1 44.12 (5) 1:29.61 (15) 2:16.47 (8) 5:05.42 (11)
Aleksandra Manturova-Gerastsjenko A1 44.47 (7) 1:28.67 (6) 2:15.67 (4) 4:56.12 (3)
Irina Zamyslova B2 44.70 (10) 1:28.29 (4) 2:23.89 (21) DNS
Tatjana Pitsjugina B2 44.18 (6) 1:28.36 (5) 2:17.12 (9) 4:58.66 (7)
Marina Kim B2 45.42 (19) 1:29.35 (11) 2:22.35 (18)
Natalja Kosjeleva B2 44.89 (14) 2:06.34 (24) DQ
Lilija Gavrilova-Valejeva B2 44.52 (8) 1:29.35 (11) 2:17.15 (10) 5:12.05 (14)
Natalja Mitrofanova B1 44.83 (11) 1:29.73 (16) 2:17.27 (11) 4:56.83 (4)
Svetlana Obidina-Marjina B1 43.87 (2) 1:29.45 (13) 2:18.77 (15)
Jelena Fedjutskina B1 45.30 (16) 1:28.94 (8) 2:17.75 (12) 4:52.99 (2)
Galina Tsjernjavskaja B2 45.35 (18) 1:31.76 (20) 2:23.38 (19)
Ljudmila Panina B2 45.88 (20) 1:33.11 (22) 2:20.38 (17) 5:14.72 (15)
Natalja Jemeljanova A1 46.59 (22) 1:32.07 (21) 2:26.30 (23)
Larisa Kovalenko A1 44.84 (12) 1:30.18 (17) 2:19.75 (16) 5:10.53 (13)