Competition: HIJC Junioren Interclub

Information:
  • 59 athletes from 1 nation
  • 30 women and 29 men
  • 2 distances (1000m, 500m)
  • 118 races (5x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

HIJC Junioren Interclub
13.11.2021
IJsbaan Twente (NED)

Allround (Men), 13.11.2021

POS   NAME                 AG   NAT   500M               1000M                POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Donald Stappenbelt   A1   NED   40.29   (1)        1:18.02   (1)        79.300                        
2     Rens Hiddink         A2   NED   41.40   (2)   SB   1:24.00   (2)   SB   83.400    +4.100              
3     Roan Lammertink      B2   NED   42.48   (3)        1:24.40   (3)        84.680    +5.380              
4     Wiebe de Rijk        B2   NED   42.62   (4)        1:25.28   (5)   PB   85.260    +5.960              
5     Jorrit Wynia         B2   NED   43.33   (6)        1:24.99   (4)        85.825    +6.525              
6     Marijn Blanken       B1   NED   43.30   (5)        1:26.57   (6)        86.585    +7.285              
7     Niels de Kogel       A2   NED   44.58   (7)   SB   1:29.11   (7)   PB   89.135    +9.835              
8     Bjorn Diepenmaat     A1   NED   48.13   (8)   PB   1:35.36   (8)   PB   95.810    +16.510             
9     Vigho Roodenburg     C1   NED   52.64   (9)   PB   1:44.58   (9)   PB   104.930   +25.630             



Allround (Men), 13.11.2021

POS   NAME                    AG   NAT   500M               1000M                 POINTS   DIFF      RECORDS   
1     Edsger van Felius       C2   NED   41.95   (1)   PB   1:22.96   (1)    PB   83.430                       
2     Martijn de Kogel        B2   NED   43.34   (2)   PB   1:27.56   (2)    PB   87.120   +3.690              
3     Jonah van de Koppel     B2   NED   45.17   (3)   PB   1:30.01   (4)    PB   90.175   +6.745              
4     Rick Elling             B2   NED   45.43   (4)   PB   1:34.00   (7)    PB   92.430   +9.000              
5     Sam Bauhuis             C1   NED   47.17   (6)        1:33.88   (5)         94.110   +10.680             
6     Finn van Driel          B2   NED   46.34   (5)        1:35.97   (8)         94.325   +10.895             
7     Reijer ter Laak         B1   NED   47.72   (7)   PB   1:33.93   (6)    PB   94.685   +11.255             
8     Bas Haakman             B1   NED   48.36   (8)   PB   1:38.79   (9)    PB   97.755   +14.325             
9     Jelle Kleinlugtenbeld   C1   NED   48.59   (9)        1:40.59   (10)        98.885   +15.455             
      Ruben de Rijk           C2   NED   -                  1:28.24   (3)    PB   -                            



Allround (Men), 13.11.2021

POS   NAME                     AG   NAT   500M               1000M                POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Thomas Landman           C2   NED   42.36   (1)        1:23.01   (1)   PB   83.865                        
2     Julian de Boer           C2   NED   42.69   (2)        1:24.79   (2)        85.085    +1.220              
3     Simon Wiegman            C1   NED   44.57   (3)   PB   1:33.45   (3)   PB   91.295    +7.430              
4     Tim Kee                  C2   NED   46.49   (4)        1:34.61   (4)        93.795    +9.930              
5     Robbin De Jager          C2   NED   47.32   (5)        1:37.34   (5)        95.990    +12.125             
6     Volke van der Willigen   C2   NED   49.05   (6)        1:45.51   (6)   PB   101.805   +17.940             
7     Thomas Hesselink         C1   NED   52.72   (7)        1:47.66   (7)        106.550   +22.685             
8     Tijn Leferink            C1   NED   54.47   (8)   PB   1:49.81   (8)   PB   109.375   +25.510             
9     Daniel Nauta             D1   NED   59.79   (9)   PB   2:05.27   (9)   PB   122.425   +38.560             
      Govert van der Weijden   C2   NED   -                  -                    -                             



Allround (Women), 13.11.2021

POS   NAME                 AG   NAT   500M                1000M                 POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Maren de Graaf       B2   NED   44.36   (1)         1:31.43   (3)         90.075                        
2     Maite van Komen      B2   NED   44.73   (2)         1:31.10   (2)         90.280    +0.205              
3     Sharon Heesink       A1   NED   45.23   (3)         1:30.51   (1)    PB   90.485    +0.410              
4     Fleur Brink          A1   NED   45.48   (4)         1:32.68   (5)         91.820    +1.745              
5     Tannika Oussoren     B1   NED   46.06   (5)         1:32.06   (4)         92.090    +2.015              
6     Nika van Dasselaar   A2   NED   46.58   (6)    SB   1:37.46   (7)    SB   95.310    +5.235              
7     Aniek Hesselink      A1   NED   48.86   (7)         1:38.74   (8)         98.230    +8.155              
8     Emma Wolters         A1   NED   48.96   (8)    SB   1:39.90   (9)    SB   98.910    +8.835              
9     Denice Burgmeijer    B1   NED   50.22   (9)    PB   1:43.91   (10)   PB   102.175   +12.100             
      Lente Strijtveen     A2   NED   -                   1:34.90   (6)         -                             
      Noor Schroer         A1   NED   53.46   (10)   SB   -                     -                             



Allround (Women), 13.11.2021

POS   NAME               AG   NAT   500M               1000M                POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Noor Entius        B1   NED   43.76   (1)   PB   1:30.67   (1)   SB   89.095                        
2     Julia Vredenberg   B1   NED   46.02   (2)   SB   1:34.15   (2)        93.095    +4.000              
3     Maria Hoonberg     B1   NED   47.16   (3)        1:35.99   (4)   SB   95.155    +6.060              
4     Roos de Vries      B2   NED   48.38   (5)        1:34.92   (3)        95.840    +6.745              
5     Britt Bijker       B2   NED   48.98   (6)        1:39.57   (5)   SB   98.765    +9.670              
6     Myrthe Kuiper      C2   NED   48.35   (4)        1:42.22   (6)        99.460    +10.365             
7     Maud Bauhuis       B2   NED   52.42   (7)        1:47.94   (7)        106.390   +17.295             
8     Mirthe Floris      C1   NED   54.77   (8)   PB   1:53.16   (8)   PB   111.350   +22.255             
9     Yuna Broeze        D2   NED   55.97   (9)        1:59.43   (9)   PB   115.685   +26.590             



Allround (Women), 13.11.2021

POS   NAME                   AG   NAT   500M                  1000M                 POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Tes Leferink           C2   NED   44.90     (1)    PB   1:30.49   (1)    PB   90.145                        
2     Britt van der Linden   C2   NED   45.87     (3)         1:32.47   (2)         92.105    +1.960              
3     Janne Boos             C2   NED   45.69     (2)         1:33.92   (3)    PB   92.650    +2.505              
4     Darya Leushuis         C2   NED   50.98     (5)         1:38.98   (4)    PB   100.470   +10.325             
5     Wende Smit             C1   NED   50.78     (4)    PB   1:40.44   (5)    PB   101.000   +10.855             
6     Femke Boskma           C2   NED   52.74     (6)         1:45.34   (6)         105.410   +15.265             
7     Marell Overkamp        C1   NED   52.76     (7)    PB   1:51.54   (7)    PB   108.530   +18.385             
8     Yfke Raadsveld         D1   NED   54.34     (8)    PB   1:59.67   (8)    PB   114.175   +24.030             
9     Isabel van der Weide   D2   NED   58.27     (9)         2:03.51   (9)    PB   120.025   +29.880             
10    Evelien Gosselink      C1   NED   1:03.72   (10)   PB   2:10.44   (10)   PB   128.940   +38.795             



HIJC Junioren Interclub
13.11.2021
IJsbaan Twente (NED)

NAME                     AG   500M          500M          500M          1000M           1000M            1000M           
Rens Hiddink             A2   41.40   (2)                               1:24.00   (2)                                    
Bjorn Diepenmaat         A1   48.13   (8)                               1:35.36   (8)                                    
Roan Lammertink          B2   42.48   (3)                               1:24.40   (3)                                    
Jorrit Wynia             B2   43.33   (6)                               1:24.99   (4)                                    
Donald Stappenbelt       A1   40.29   (1)                               1:18.02   (1)                                    
Niels de Kogel           A2   44.58   (7)                               1:29.11   (7)                                    
Wiebe de Rijk            B2   42.62   (4)                               1:25.28   (5)                                    
Vigho Roodenburg         C1   52.64   (9)                               1:44.58   (9)                                    
Marijn Blanken           B1   43.30   (5)                               1:26.57   (6)                                    
Edsger van Felius        C2                 41.95   (1)                                 1:22.96   (1)                    
Reijer ter Laak          B1                 47.72   (7)                                 1:33.93   (6)                    
Sam Bauhuis              C1                 47.17   (6)                                 1:33.88   (5)                    
Martijn de Kogel         B2                 43.34   (2)                                 1:27.56   (2)                    
Finn van Driel           B2                 46.34   (5)                                 1:35.97   (8)                    
Ruben de Rijk            C2                 DQ                                          1:28.24   (3)                    
Jonah van de Koppel      B2                 45.17   (3)                                 1:30.01   (4)                    
Jelle Kleinlugtenbeld    C1                 48.59   (9)                                 1:40.59   (10)                   
Bas Haakman              B1                 48.36   (8)                                 1:38.79   (9)                    
Rick Elling              B2                 45.43   (4)                                 1:34.00   (7)                    
Govert van der Weijden   C2                               DNS                                            DNS             
Thomas Landman           C2                               42.36   (1)                                    1:23.01   (1)   
Julian de Boer           C2                               42.69   (2)                                    1:24.79   (2)   
Tim Kee                  C2                               46.49   (4)                                    1:34.61   (4)   
Thomas Hesselink         C1                               52.72   (7)                                    1:47.66   (7)   
Daniel Nauta             D1                               59.79   (9)                                    2:05.27   (9)   
Tijn Leferink            C1                               54.47   (8)                                    1:49.81   (8)   
Robbin De Jager          C2                               47.32   (5)                                    1:37.34   (5)   
Volke van der Willigen   C2                               49.05   (6)                                    1:45.51   (6)   
Simon Wiegman            C1                               44.57   (3)                                    1:33.45   (3)   

NAME                   AG   500M           500M          500M             1000M            1000M           1000M            
Aniek Hesselink        A1   48.86   (7)                                   1:38.74   (8)                                     
Lente Strijtveen       A2   DNF                                           1:34.90   (6)                                     
Sharon Heesink         A1   45.23   (3)                                   1:30.51   (1)                                     
Emma Wolters           A1   48.96   (8)                                   1:39.90   (9)                                     
Noor Schroer           A1   53.46   (10)                                  DQ                                                
Nika van Dasselaar     A2   46.58   (6)                                   1:37.46   (7)                                     
Fleur Brink            A1   45.48   (4)                                   1:32.68   (5)                                     
Maite van Komen        B2   44.73   (2)                                   1:31.10   (2)                                     
Tannika Oussoren       B1   46.06   (5)                                   1:32.06   (4)                                     
Denice Burgmeijer      B1   50.22   (9)                                   1:43.91   (10)                                    
Maren de Graaf         B2   44.36   (1)                                   1:31.43   (3)                                     
Maria Hoonberg         B1                  47.16   (3)                                     1:35.99   (4)                    
Britt Bijker           B2                  48.98   (6)                                     1:39.57   (5)                    
Julia Vredenberg       B1                  46.02   (2)                                     1:34.15   (2)                    
Myrthe Kuiper          C2                  48.35   (4)                                     1:42.22   (6)                    
Maud Bauhuis           B2                  52.42   (7)                                     1:47.94   (7)                    
Mirthe Floris          C1                  54.77   (8)                                     1:53.16   (8)                    
Noor Entius            B1                  43.76   (1)                                     1:30.67   (1)                    
Roos de Vries          B2                  48.38   (5)                                     1:34.92   (3)                    
Yuna Broeze            D2                  55.97   (9)                                     1:59.43   (9)                    
Tes Leferink           C2                                44.90     (1)                                     1:30.49   (1)    
Britt van der Linden   C2                                45.87     (3)                                     1:32.47   (2)    
Evelien Gosselink      C1                                1:03.72   (10)                                    2:10.44   (10)   
Darya Leushuis         C2                                50.98     (5)                                     1:38.98   (4)    
Janne Boos             C2                                45.69     (2)                                     1:33.92   (3)    
Femke Boskma           C2                                52.74     (6)                                     1:45.34   (6)    
Isabel van der Weide   D2                                58.27     (9)                                     2:03.51   (9)    
Wende Smit             C1                                50.78     (4)                                     1:40.44   (5)    
Yfke Raadsveld         D1                                54.34     (8)                                     1:59.67   (8)    
Marell Overkamp        C1                                52.76     (7)                                     1:51.54   (7)