Competition: Country Match GDR-USSR

Information:
  • 45 athletes from 4 nations
  • 15 women and 30 men
  • 3 distances (1500m, 3000m, 500m)
  • 49 races

Text view of the competition results

Country Match GDR-USSR
03.12.1967
Weissensee (GER)

500 meter (Men), 03.12.1967

POS   NAME                   AG       NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Oleg Samojlov          M??      URS   42.00                     
2     Valerij Muratov        Neo      URS   42.10   +0.100            
3     Viktor Tsjursin        Neo      URS   42.40   +0.400            
4     Jevgenij Grisjin       Senior   URS   43.10   +1.100            
5     Anatolij Lepjosjkin    M??      URS   43.20   +1.200            
6     Aleksandr Kertsjenko   Neo      URS   44.00   +2.000            
7     Heinz Müller           Neo      GDR   44.80   +2.800            
8     Gerd Schwesig          A2       GDR   45.60   +3.600            
9     Jürgen Fock            Neo      GDR   48.30   +6.300            



500 meter (Women), 03.12.1967

POS   NAME                  AG    NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Tatjana Sidorova      M30   URS   47.50                     
2     Ruth Schleiermacher   A1    GDR   48.30   +0.800            
3     Sabine Klingbeil      A1    GDR   50.90   +3.400            



3000 meter (Men), 03.12.1967

POS   NAME                    AG       NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Ants Antson             M??      URS   4:50.50                        
2     Aleksandr Kertsjenko    Neo      URS   4:54.40   +3.900               
3     Valerij Kaplan          M??      URS   4:57.50   +7.000               
4     Aleksej Legotkin        Neo      RUS   4:58.50   +8.000               
5     Jurij Malykhin          Neo      URS   4:58.80   +8.300               
6     Stanislav Seljanin      Senior   URS   4:59.50   +9.000               
7     Eduard Matusevitsj      M30      URS   5:02.00   +11.500              
8     Valerij Troitskij       Neo      URS   5:03.20   +12.700     SB       
9     Bernd Prusowski         A2       GDR   5:03.70   +13.200              
10    Valerij Lavrusjkin      Neo      URS   5:05.20   +14.700              
11    Gennadij Podkovyrov     Neo      URS   5:07.20   +16.700              
12    Aleksandr Tsjekulajev   Neo      URS   5:07.60   +17.100              
13    Anatolij Masjkov        Neo      URS   5:08.70   +18.200     SB       
14    Viktor Kositsjkin       M30      URS   5:10.50   +20.000     SB       
15    Oleg Samojlov           M??      URS   5:11.90   +21.400              
16    Vladimir Gvozdetskij    Neo      URS   5:14.20   +23.700              
17    Valerij Krot            M??      URS   5:19.30   +28.800     PB       
18    Jonny Ströh             Neo      GDR   5:20.30   +29.800              
19    Volkmar Poneß           A1       GDR   5:22.70   +32.200              
20    Viktor Tsjursin         Neo      URS   5:25.90   +35.400     SB       
21    Jürgen Rudolph          Neo      GDR   5:27.10   +36.600              
22    Wilfried Schramm        A1       GDR   5:27.40   +36.900              
23    Karl-Heinz Ströh        Neo      GDR   5:28.60   +38.100              
24    Valerij Muratov         Neo      URS   5:38.40   +47.900     SB       
25    Klaus Wunderlich        B1       GDR   5:52.60   +1.02.100            



1500 meter (Women), 03.12.1967

POS   NAME                 AG    NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Lasma Kauniste       M??   URS   2:37.60                      
2     Lidija Skoblikova    M??   URS   2:38.50   +0.900             
3     Ljudmila Titova      Neo   URS   2:38.80   +1.200             
4     Anna Sablina         Neo   URS   2:41.80   +4.200             
5     Galina Nefjodova     Neo   URS   2:42.60   +5.000             
6     Rosemarie Taupadel   B1    GDR   2:43.60   +6.000             
7     Inge Lieckfeldt      M??   GDR   2:44.10   +6.500             
8     Ljudmila Lasjukova   Neo   URS   2:48.40   +10.800            
9     Elvira Missurova     Neo   URS   2:48.90   +11.300            
10    Sigrid Wienke        A1    GDR   2:52.70   +15.100            
11    Tamara Larina        Neo   URS   2:53.40   +15.800            
12    Anke Schmidt         A1    GDR   3:00.90   +23.300            



Country Match GDR-USSR
03.12.1967
Weissensee (GER)

NAME                    AG       500M          3000M            
Valerij Muratov         Neo      42.10   (2)   5:38.40   (24)   
Aleksandr Kertsjenko    Neo      44.00   (6)   4:54.40   (2)    
Viktor Tsjursin         Neo      42.40   (3)   5:25.90   (20)   
Oleg Samojlov           M??      42.00   (1)   5:11.90   (15)   
Jürgen Fock             Neo      48.30   (9)                    
Heinz Müller            Neo      44.80   (7)                    
Gerd Schwesig           A2       45.60   (8)                    
Jevgenij Grisjin        Senior   43.10   (4)                    
Anatolij Lepjosjkin     M??      43.20   (5)                    
Karl-Heinz Ströh        Neo                    5:28.60   (23)   
Jürgen Rudolph          Neo                    5:27.10   (21)   
Bernd Prusowski         A2                     5:03.70   (9)    
Volkmar Poneß           A1                     5:22.70   (19)   
Klaus Wunderlich        B1                     5:52.60   (25)   
Wilfried Schramm        A1                     5:27.40   (22)   
Jonny Ströh             Neo                    5:20.30   (18)   
Valerij Lavrusjkin      Neo                    5:05.20   (10)   
Valerij Kaplan          M??                    4:57.50   (3)    
Stanislav Seljanin      Senior                 4:59.50   (6)    
Anatolij Masjkov        Neo                    5:08.70   (13)   
Ants Antson             M??                    4:50.50   (1)    
Eduard Matusevitsj      M30                    5:02.00   (7)    
Viktor Kositsjkin       M30                    5:10.50   (14)   
Aleksandr Tsjekulajev   Neo                    5:07.60   (12)   
Valerij Troitskij       Neo                    5:03.20   (8)    
Jurij Malykhin          Neo                    4:58.80   (5)    
Aleksej Legotkin        Neo                    4:58.50   (4)    
Gennadij Podkovyrov     Neo                    5:07.20   (11)   
Vladimir Gvozdetskij    Neo                    5:14.20   (16)   
Valerij Krot            M??                    5:19.30   (17)   

NAME                  AG    500M          1500M            
Sabine Klingbeil      A1    50.90   (3)                    
Ruth Schleiermacher   A1    48.30   (2)                    
Tatjana Sidorova      M30   47.50   (1)                    
Anke Schmidt          A1                  3:00.90   (12)   
Rosemarie Taupadel    B1                  2:43.60   (6)    
Inge Lieckfeldt       M??                 2:44.10   (7)    
Sigrid Wienke         A1                  2:52.70   (10)   
Lasma Kauniste        M??                 2:37.60   (1)    
Ljudmila Titova       Neo                 2:38.80   (3)    
Galina Nefjodova      Neo                 2:42.60   (5)    
Lidija Skoblikova     M??                 2:38.50   (2)    
Anna Sablina          Neo                 2:41.80   (4)    
Tamara Larina         Neo                 2:53.40   (11)   
Elvira Missurova      Neo                 2:48.90   (9)    
Ljudmila Lasjukova    Neo                 2:48.40   (8)