Competition: AmCup Final / Open Masters Championships

Information:
  • 100 athletes from 12 nations
  • 43 women and 57 men
  • 6 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m (1. Race), 500m (2. Race))
  • 416 races (23x mit DNF/DNS/DQ)

Men - 1000 meter
08.03.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Austin Kleba (Neo) USA 1:09.77 SB -
2 Christian Oberbichler (Senior) SUI 1:10.18 SB +0.410
3 William Gebauer (Neo) USA 1:10.45 +0.680
4 Brett Perry (Senior) USA 1:10.61 +0.840
5 Oliver Grob (Neo) SUI 1:11.03 SB +1.260
6 Casey Dawson (A2) USA 1:11.13 SB +1.360
7 Jonathan Tobon (B1) USA 1:11.20 NRJ +1.430
8 Zach Stoppelmoor (Neo) USA 1:11.43 SB +1.660
9 Steven Hartman (Senior) USA 1:11.71 +1.940
10 Shaner Lebauer (Senior) USA 1:11.88 +2.110
11 Kyle Ronchak (Senior) USA 1:12.19 SB +2.420
12 Aidan Lewis (A2) USA 1:12.66 SB +2.890
13 Kelin Dunfee (Senior) USA 1:13.61 PB +3.840
14 Auggie Herman (B1) USA 1:14.31 SB +4.540
15 Tanner Worley (Neo) USA 1:14.52 SB +4.750
16 Patrick Miller (Neo) USA 1:14.56 SB +4.790
17 Dylan Woodbury (C2) USA 1:15.04 +5.270
18 Adam Johnson (A1) USA 1:16.08 +6.310
19 Lennart Jasch (A2) GER 1:16.91 SB +7.140
20 Tjard Kopka (M50) GER 1:17.57 PB +7.800
21 Mark Reiling (M35) NED 1:17.91 +8.140
22 Sandro Cara (M45) NED 1:18.00 +8.230
23 Sami Banat (A1) USA 1:18.09 +8.320
24 Christian Arlt (M35) GER 1:18.49 +8.720
25 Michael Johnson (B2) USA 1:18.64 PB +8.870
26 Victor van den Hoff (M65) NED 1:18.77 NRM +9.000
27 Uel Archuletta (M50) USA 1:19.47 +9.700
28 Dan Carney (M50) USA 1:20.80 SB +11.030
29 Caden Barber (B2) USA 1:21.07 PB +11.300
30 Axel Leopold (B2) USA 1:21.42 +11.650
31 Jeff Terwilliger (M55) USA 1:22.03 SB +12.260
32 Mark Yanagihara (M45) USA 1:22.17 SB +12.400
33 Ian Dwyer (M40) CAN 1:22.43 +12.660
34 Koos Dijkstra (M50) NED 1:22.48 +12.710
35 Boris Leikin (M65) USA 1:22.80 +13.030
36 Aart van Beuzekom (M50) NED 1:23.04 PB +13.270
37 Keith Keovan (C2) USA 1:23.25 SB +13.480
38 Robert Crawford (B2) USA 1:23.57 SB +13.800
39 Mircea Vranceanu (M65) GER 1:23.98 +14.210
40 Bob Irvine (M65) CAN 1:24.34 NRM +14.570
41 Milan Jostes (B2) USA 1:25.30 SB +15.530
42 Sammy Hart-Gorman (C1) USA 1:25.92 PB +16.150
43 Ben Weber (B1) USA 1:26.21 SB +16.440
44 Bruce Conner (Senior) USA 1:26.30 SB +16.530
45 Bruce Anderson (M55) USA 1:26.32 SB +16.550
46 Matthew Trimble (M55) USA 1:26.45 SB +16.680
47 Kyle Blood (B1) USA 1:26.70 SB +16.930
48 Erik Buitenhuis (M55) NED 1:28.22 PB +18.450
49 Twan den Braber (M65) NED 1:32.02 SB +22.250
50 Carl Shobe (C1) USA 1:33.03 SB +23.260
51 Roman Laubhan (M65) GER 1:33.61 +23.840
52 Gary Groen (M70) USA 1:54.09 SB +44.320
DNS Olav Langeland (M60) NOR DNS -
DNS Octavian-Cornel Moga (M50) ROU DNS -
DNS Justin Stelly (Senior) USA DNS -
DNS Herbert Harbison (Neo) USA DNS -
NRM - National Record Master, BB2 - Age Group Record AG B1/B2, SB - Seasonal Best

Single Day 1 - 06.03.2020

Single Day 2 - 07.03.2020

Single Day 3 - 08.03.2020

Samalogs 06. - 07.03.2020

Samalogs 06.03.2020