Competition: World Junior Championships 2015

Rink:
Warszawa (POL)
Date:
20. - 22.02.2015
Records:
Information:
  • 143 athletes from 22 nations
  • 65 women and 78 men
  • 11 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m, Mass Start, Team Pursuit, 6 Laps, Team Pursuit, 8 Laps, Team Sprint)
  • 874 races (47x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

World Junior Championships 2015
20. - 22.02.2015
Tor Stegny (POL)

500 meter (Men), 20.02.2015

POS   NAME                       AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Joon-Ho Kim                A2   KOR   36.43            TRJ      
2     Fan.96 Yang                A1   CHN   36.72   +0.290            
3     Patrick Roest              A2   NED   37.30   +0.870            
4     Seung-Yong Yang            A2   KOR   37.32   +0.890            
5     Stanislav Palkin           A1   KAZ   37.35   +0.920            
6     Alex Ruel-Garvey           A2   CAN   37.41   +0.980            
7     Mikhail Kazelin            A1   RUS   37.46   +1.030            
8     Henrik Fagerli Rukke       A1   NOR   37.49   +1.060            
9     Hayato Nakamura            A2   JPN   37.53   +1.100            
10    Artjom Krikunov            A1   KAZ   37.61   +1.180            
11    Tatsuya Shinhama           A1   JPN   37.68   +1.250            
12    Ignat Golovatsiuk          A1   BLR   37.70   +1.270            
13    Christopher Fiola          A1   CAN   37.86   +1.430            
14    Anton Kapustin             A2   BLR   37.89   +1.460            
15    Bjørn Magnussen            B2   NOR   37.91   +1.480            
16    Alexandre Déry             A2   CAN   38.08   +1.650            
17    Min-Seok Kim               B1   KOR   38.14   +1.710            
18    Thomas Geerdinck           A2   NED   38.16   +1.730            
19    Bin Zhou                   A1   CHN   38.19   +1.760            
20    Wesly Dijs                 A2   NED   38.19   +1.760            
21    Yongtao Huang              A2   CHN   38.21   +1.780            
22    Adam Axelsson              A2   SWE   38.22   +1.790            
23    Marcel Bosker              A1   NED   38.26   +1.830            
24    Marten Liiv                A1   EST   38.29   +1.860            
25    Marcin Bachanek            A2   POL   38.31   +1.880            
26    Mark Nomden                A1   NED   38.36   +1.930            
27    Benjamin Donnelly          A1   CAN   38.40   +1.970            
28    Francesco Tescari          A1   ITA   38.44   +2.010            
29    Maksim Dubovskij           A1   BLR   38.44   +2.010            
30    Magnus Myhren Kristensen   A2   NOR   38.51   +2.080            
31    Gaweł Oficjalski           B1   POL   38.58   +2.150            
32    Hyeon-Min Oh               B2   KOR   38.61   +2.180            
33    Kristian Terebesi          A1   SVK   38.65   +2.220            
34    Chengrui Zhang             A1   CHN   38.66   +2.230            
35    Linus Heidegger            A2   AUT   38.67   +2.240            
36    Oliver Grob                A1   SUI   38.73   +2.300            
37    Emery Lehman               A2   USA   38.76   +2.330            
38    Sergey Trofimov            A2   RUS   38.78   +2.350            
39    Juho-Jaakko Yli-Ilkka      B2   FIN   38.90   +2.470            
40    Brandon Molenda            B2   USA   38.91   +2.480            
41    Chenglong Xu               A2   CHN   38.91   +2.480            
42    Dawid Burzykowski          B2   POL   38.96   +2.530            
43    Maksim Kondratjev          A2   BLR   39.04   +2.610            
44    Kee-Woong Park             B2   KOR   39.16   +2.730            
45    Dmitry Morozov             A1   KAZ   39.20   +2.770            
46    Andrei-Roland Parnica      B1   ROU   39.22   +2.790            
47    Marcel Drwięga             A1   POL   39.23   +2.800            
48    Vasilij Pudusjkin          A2   RUS   39.24   +2.810            
49    Kyung-Taek (David) Lee     A2   USA   39.25   +2.820            
50    Christoph Müller           A1   GER   39.26   +2.830            
51    Matteo Cotza               A1   ITA   39.27   +2.840            
52    Samuli Suomalainen         B1   FIN   39.29   +2.860            
53    Maksim Glazyrin            A2   KAZ   39.46   +3.030            
54    Jeffrey Rosanelli          B1   ITA   39.57   +3.140            
55    Cristian-Adrian Mocanu     A1   ROU   39.61   +3.180            
56    Aatu Hautamäki             A2   FIN   39.61   +3.180            
57    Clemens Gawer              A2   GER   39.68   +3.250            
58    Stanislav Jurotsjkin       A2   KAZ   39.76   +3.330            
59    Valerij Trofimov           A2   BLR   39.78   +3.350            
60    Johannes Brunner           A1   GER   39.80   +3.370            
61    Tuomas Rahnasto            A1   FIN   40.02   +3.590            
62    Noel Müller                A2   GER   40.04   +3.610            
63    Isaiah Oliver              B2   USA   40.47   +4.040            
DQ    Allan Dahl Johansson       B1   NOR   -                         
DQ    Daniil Bobyr               A2   RUS   -                         
DNS   Viktor Mushtakov           A1   RUS   -                         



500 meter (Women), 20.02.2015

POS   NAME                     AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Vanessa Bittner          A2   AUT   40.26                      
2     Daria Kachanova          B2   RUS   40.49   +0.230             
3     Nan.98 Sun               B1   CHN   40.54   +0.280             
4     Sanneke de Neeling       A2   NED   40.63   +0.370             
5     Mee Jang                 A2   KOR   40.64   +0.380             
6     Elizaveta Kazelina       A1   RUS   40.65   +0.390             
7     Xiaoxuan Shi             A1   CHN   41.03   +0.770             
8     Xue Lin                  C2   CHN   41.03   +0.770             
9     Melissa Wijfje           A2   NED   41.06   +0.800             
10    Min-Seon Kim             B1   KOR   41.07   +0.810             
11    Aljona Stapstova         A2   KAZ   41.14   +0.880             
12    Aleksandra Kapruziak     A2   POL   41.42   +1.160             
13    Anastasija Tsjepil       A2   RUS   41.42   +1.160             
14    Noémie Fiset             A2   CAN   41.58   +1.320             
15    Martine Ripsrud          A2   NOR   41.59   +1.330             
16    Maddison Pearman         A2   CAN   41.77   +1.510             
17    Tessa Boogaard           A2   NED   41.79   +1.530             
18    Kako Yamane              A2   JPN   41.79   +1.530             
19    Nikola Zdráhalova        A2   CZE   41.86   +1.600             
20    Ha-Eun Kim               B2   KOR   41.93   +1.670             
21    Ji-Woo Park              B1   KOR   42.08   +1.820             
22    Ayano Sato               A1   JPN   42.15   +1.890             
23    Natalja Khramtsova       A2   BLR   42.24   +1.980             
24    Cho-Weon Park            A1   KOR   42.26   +2.000             
25    Karolina Bosiek          C2   POL   42.27   +2.010             
26    Kaja Ziomek              B2   POL   42.27   +2.010             
27    Esther Kiel              A1   NED   42.31   +2.050             
28    Andżelika Wójcik         A1   POL   42.33   +2.070             
29    Karolina Gąsecka         C2   POL   42.49   +2.230             
30    Mei Han                  B2   CHN   42.71   +2.450             
31    Miki Fujimori            A1   JPN   42.79   +2.530             
32    Sarah Warren             A2   USA   42.83   +2.570             
33    Michelle Uhrig           A2   GER   42.89   +2.630             
34    Elena Møller Rigas       A2   DEN   42.93   +2.670             
35    Leia Marie Behlau        A2   GER   43.04   +2.780             
36    Martine Lilløy Bruun     A1   NOR   43.13   +2.870             
37    Deborah Grisenti         B2   ITA   43.32   +3.060             
38    Anastasija Zdravkova     A2   RUS   43.50   +3.240             
39    Juliette Wheler          A1   CAN   43.50   +3.240             
40    Nene Sakai               A2   JPN   43.58   +3.320             
41    Svetlana.96 Maltseva     A2   KAZ   43.62   +3.360             
42    Hannah Kim               A1   USA   43.68   +3.420             
43    Isabelle Weidemann       A2   CAN   43.79   +3.530             
44    Noemi Bonazza            B2   ITA   43.89   +3.630             
45    Viktoria Schinnerl       C2   AUT   43.95   +3.690             
46    Miina Peltonen           A2   FIN   44.04   +3.780             
47    Anna Opytova             A2   RUS   44.17   +3.910             
48    Jelizaveta Prokhorenko   A1   KAZ   44.18   +3.920             
49    Mihaela Hogas            B1   ROU   44.23   +3.970             
50    Jasmin Güntert           C2   SUI   44.71   +4.450             
51    Bianca-Lorena Stănică    B2   ROU   44.81   +4.550             
52    Inga Anne Vasaasen       A1   NOR   59.78   +19.520            
DQ    Yauheniya Varabyova      B2   BLR   -                          



1500 meter (Women), 20.02.2015

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Melissa Wijfje            A2   NED   2:04.15                      
2     Sanneke de Neeling        A2   NED   2:05.29   +1.140             
3     Ji-Woo Park               B1   KOR   2:06.80   +2.650             
4     Nikola Zdráhalova         A2   CZE   2:06.89   +2.740             
5     Elizaveta Kazelina        A1   RUS   2:07.40   +3.250             
6     Cho-Weon Park             A1   KOR   2:07.44   +3.290             
7     Nan.98 Sun                B1   CHN   2:07.86   +3.710             
8     Esther Kiel               A1   NED   2:09.05   +4.900             
9     Isabelle Weidemann        A2   CAN   2:09.28   +5.130             
10    Leia Marie Behlau         A2   GER   2:10.00   +5.850             
11    Noémie Fiset              A2   CAN   2:10.31   +6.160             
12    Ayano Sato                A1   JPN   2:10.47   +6.320             
13    Michelle Uhrig            A2   GER   2:10.76   +6.610             
14    Natálie Kerschbaummayr    B2   CZE   2:10.94   +6.790             
15    Ha-Eun Kim                B2   KOR   2:11.08   +6.930             
16    Aleksandra Kapruziak      A2   POL   2:11.69   +7.540             
17    Maddison Pearman          A2   CAN   2:12.59   +8.440             
18    Karolina Bosiek           C2   POL   2:12.66   +8.510             
19    Nene Sakai                A2   JPN   2:13.03   +8.880             
20    Xiaoxuan Shi              A1   CHN   2:13.21   +9.060             
21    Karolina Gąsecka          C2   POL   2:13.71   +9.560             
22    Esmee Visser              A2   NED   2:13.74   +9.590             
23    Mei Han                   B2   CHN   2:14.06   +9.910             
24    Elena Møller Rigas        A2   DEN   2:14.55   +10.400            
25    Juliette Wheler           A1   CAN   2:14.62   +10.470            
26    Xue Lin                   C2   CHN   2:14.67   +10.520            
27    Lydia Reinländer          B2   GER   2:14.80   +10.650            
28    Mizuho Takayama           A1   JPN   2:14.92   +10.770            
29    Darian O'Neil             A2   USA   2:15.03   +10.880            
30    Viola Feichtner           B1   AUT   2:15.20   +11.050            
31    Inga Anne Vasaasen        A1   NOR   2:15.81   +11.660            
32    Andżelika Wójcik          A1   POL   2:15.89   +11.740            
33    Anna Opytova              A2   RUS   2:16.37   +12.220            
34    Clare Jeong               A2   USA   2:17.01   +12.860            
35    Martine Ripsrud           A2   NOR   2:17.08   +12.930            
36    Jelizaveta Prokhorenko    A1   KAZ   2:17.91   +13.760            
37    Deborah Grisenti          B2   ITA   2:18.28   +14.130            
38    Anastasija Zdravkova      A2   RUS   2:19.81   +15.660            
39    Polina Polukarova         B1   BLR   2:20.50   +16.350            
40    Martine Lilløy Bruun      A1   NOR   2:21.24   +17.090            
41    Jacquelyn Bernico         A2   USA   2:23.26   +19.110            
42    Miina Peltonen            A2   FIN   2:24.37   +20.220            
DNS   Vanessa Bittner           A2   AUT   -                            
DNS   Yauheniya Varabyova       B2   BLR   -                            



1500 meter (Men), 20.02.2015

POS   NAME                           AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Patrick Roest                  A2   NED   1:52.31             TRJ      
2     Min-Seok Kim                   B1   KOR   1:53.26   +0.950             
3     Emery Lehman                   A2   USA   1:53.82   +1.510             
4     Sergey Trofimov                A2   RUS   1:53.86   +1.550             
5     Marcel Bosker                  A1   NED   1:54.54   +2.230             
6     Bin Zhou                       A1   CHN   1:55.87   +3.560             
7     Kee-Woong Park                 B2   KOR   1:56.13   +3.820             
8     Nils van der Poel              A2   SWE   1:56.15   +3.840             
9     Christopher Fiola              A1   CAN   1:56.15   +3.840             
10    Fan.96 Yang                    A1   CHN   1:56.21   +3.900             
11    Magnus Myhren Kristensen       A2   NOR   1:56.39   +4.080             
12    Seitaro Ichinohe               A2   JPN   1:56.86   +4.550             
13    Wesly Dijs                     A2   NED   1:56.91   +4.600             
14    Benjamin Donnelly              A1   CAN   1:56.99   +4.680             
15    Linus Heidegger                A2   AUT   1:57.30   +4.990             
16    Mikhail Kazelin                A1   RUS   1:57.50   +5.190             
17    Henrik Fagerli Rukke           A1   NOR   1:57.51   +5.200             
18    Thomas Geerdinck               A2   NED   1:57.63   +5.320             
19    Marcin Bachanek                A2   POL   1:57.64   +5.330             
20    Mateusz Owczarek               B2   POL   1:58.09   +5.780             
21    Chengrui Zhang                 A1   CHN   1:58.16   +5.850             
22    Hyeon-Min Oh                   B2   KOR   1:58.59   +6.280             
23    Marten Liiv                    A1   EST   1:58.63   +6.320             
24    Riki Hayashi                   B1   JPN   1:58.73   +6.420             
25    Alexandre Déry                 A2   CAN   1:58.96   +6.650             
26    Hayato Nakamura                A2   JPN   1:59.01   +6.700             
27    Dawid Burzykowski              B2   POL   1:59.03   +6.720             
28    Chenglong Xu                   A2   CHN   1:59.13   +6.820             
29    Allan Dahl Johansson           B1   NOR   1:59.13   +6.820             
30    Adam Axelsson                  A2   SWE   1:59.29   +6.980             
31    Aoi Yokoyama                   B2   JPN   1:59.41   +7.100             
32    Viktor Mushtakov               A1   RUS   1:59.82   +7.510             
33    Valerij Trofimov               A2   BLR   1:59.92   +7.610             
34    Isaiah Oliver                  B2   USA   2:00.00   +7.690             
35    Alex Ruel-Garvey               A2   CAN   2:00.64   +8.330             
36    Pedro Beckert                  A2   GER   2:00.76   +8.450             
37    Dmitry Morozov                 A1   KAZ   2:01.52   +9.210             
38    Juho-Jaakko Yli-Ilkka          B2   FIN   2:01.60   +9.290             
39    Oliver Grob                    A1   SUI   2:01.66   +9.350             
40    Oliver Lindenskov              B2   DEN   2:01.87   +9.560             
41    Vetle Stangeland               B2   NOR   2:01.92   +9.610             
42    Clemens Gawer                  A2   GER   2:02.59   +10.280            
43    Maksim Glazyrin                A2   KAZ   2:02.99   +10.680            
44    Mikkel Kirkegaard Øritsland    A2   DEN   2:03.64   +11.330            
45    Francesco Tescari              A1   ITA   2:05.22   +12.910            
46    Tuomas Rahnasto                A1   FIN   2:05.36   +13.050            
47    Stanislav Jurotsjkin           A2   KAZ   2:05.50   +13.190            
48    Aatu Hautamäki                 A2   FIN   2:06.11   +13.800            
49    David Skoda                    B2   USA   2:07.81   +15.500            
DNF   Daniil Bobyr                   A2   RUS   -                            



1000 meter (Women), 21.02.2015

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Vanessa Bittner           A2   AUT   1:19.73             TRJ      
2     Sanneke de Neeling        A2   NED   1:20.44   +0.710             
3     Elizaveta Kazelina        A1   RUS   1:20.63   +0.900             
4     Melissa Wijfje            A2   NED   1:21.20   +1.470             
5     Nan.98 Sun                B1   CHN   1:22.21   +2.480             
6     Ji-Woo Park               B1   KOR   1:22.95   +3.220             
7     Mee Jang                  A2   KOR   1:23.04   +3.310             
8     Xiaoxuan Shi              A1   CHN   1:23.22   +3.490             
9     Aleksandra Kapruziak      A2   POL   1:23.30   +3.570             
10    Ha-Eun Kim                B2   KOR   1:23.42   +3.690             
11    Noémie Fiset              A2   CAN   1:23.69   +3.960             
12    Michelle Uhrig            A2   GER   1:23.78   +4.050             
13    Maddison Pearman          A2   CAN   1:23.90   +4.170             
14    Ayano Sato                A1   JPN   1:24.11   +4.380             
15    Isabelle Weidemann        A2   CAN   1:24.24   +4.510             
16    Natálie Kerschbaummayr    B2   CZE   1:24.33   +4.600             
17    Karolina Gąsecka          C2   POL   1:24.37   +4.640             
18    Karolina Bosiek           C2   POL   1:24.51   +4.780             
19    Anastasija Tsjepil        A2   RUS   1:24.95   +5.220             
20    Martine Ripsrud           A2   NOR   1:24.96   +5.230             
21    Daria Kachanova           B2   RUS   1:25.14   +5.410             
22    Sarah Warren              A2   USA   1:25.22   +5.490             
23    Xue Lin                   C2   CHN   1:25.73   +6.000             
24    Miki Fujimori             A1   JPN   1:25.91   +6.180             
25    Nene Sakai                A2   JPN   1:26.00   +6.270             
26    Juliette Wheler           A1   CAN   1:26.65   +6.920             
27    Svetlana.96 Maltseva      A2   KAZ   1:26.66   +6.930             
28    Elena Møller Rigas        A2   DEN   1:26.67   +6.940             
29    Natalja Khramtsova        A2   BLR   1:26.83   +7.100             
30    Mei Han                   B2   CHN   1:26.96   +7.230             
31    Martine Lilløy Bruun      A1   NOR   1:27.10   +7.370             
32    Kako Yamane               A2   JPN   1:27.11   +7.380             
33    Anastasija Zdravkova      A2   RUS   1:27.82   +8.090             
34    Jelizaveta Prokhorenko    A1   KAZ   1:27.83   +8.100             
35    Aljona Stapstova          A2   KAZ   1:27.94   +8.210             
36    Inga Anne Vasaasen        A1   NOR   1:28.38   +8.650             
37    Clare Jeong               A2   USA   1:28.76   +9.030             
38    Jacquelyn Bernico         A2   USA   1:29.78   +10.050            
39    Noemi Bonazza             B2   ITA   1:30.19   +10.460            
40    Viktoria Schinnerl        C2   AUT   1:30.46   +10.730            
41    Miina Peltonen            A2   FIN   1:30.67   +10.940            
42    Mihaela Hogas             B1   ROU   1:30.72   +10.990            
DQ    Tessa Boogaard            A2   NED   -                            



3000 meter (Women), 21.02.2015

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Melissa Wijfje            A2   NED   4:22.58                      
2     Sanneke de Neeling        A2   NED   4:26.46   +3.880             
3     Elizaveta Kazelina        A1   RUS   4:27.65   +5.070             
4     Isabelle Weidemann        A2   CAN   4:28.55   +5.970             
5     Ji-Woo Park               B1   KOR   4:29.49   +6.910             
6     Nikola Zdráhalova         A2   CZE   4:29.50   +6.920             
7     Esmee Visser              A2   NED   4:32.57   +9.990             
8     Cho-Weon Park             A1   KOR   4:32.61   +10.030            
9     Leia Marie Behlau         A2   GER   4:34.50   +11.920            
10    Ayano Sato                A1   JPN   4:35.45   +12.870            
11    Nene Sakai                A2   JPN   4:35.69   +13.110            
12    Michelle Uhrig            A2   GER   4:36.28   +13.700            
13    Esther Kiel               A1   NED   4:39.11   +16.530            
14    Karolina Bosiek           C2   POL   4:39.65   +17.070            
15    Karolina Gąsecka          C2   POL   4:40.45   +17.870            
16    Viola Feichtner           B1   AUT   4:40.55   +17.970            
17    Mei Han                   B2   CHN   4:41.58   +19.000            
18    Natálie Kerschbaummayr    B2   CZE   4:41.66   +19.080            
19    Aleksandra Kapruziak      A2   POL   4:42.72   +20.140            
20    Mizuho Takayama           A1   JPN   4:43.06   +20.480            
21    Elena Møller Rigas        A2   DEN   4:44.55   +21.970            
22    Ha-Eun Kim                B2   KOR   4:44.80   +22.220            
23    Noémie Fiset              A2   CAN   4:47.11   +24.530            
24    Anastasija Zdravkova      A2   RUS   4:47.33   +24.750            
25    Maddison Pearman          A2   CAN   4:47.67   +25.090            
26    Darian O'Neil             A2   USA   4:48.77   +26.190            
27    Lydia Reinländer          B2   GER   4:50.89   +28.310            
28    Anna Opytova              A2   RUS   4:51.21   +28.630            
29    Clare Jeong               A2   USA   4:51.68   +29.100            
30    Anna.99 Kovaleva          C2   BLR   5:01.96   +39.380            
31    Polina Polukarova         B1   BLR   5:04.13   +41.550            
32    Sára Pavlicková           B2   CZE   5:04.74   +42.160            
33    Andreea Astrinia Fierar   B2   ROU   5:04.78   +42.200            
DNS   Jelizaveta Prokhorenko    A1   KAZ   -                            
DNS   Inga Anne Vasaasen        A1   NOR   -                            



1000 meter (Men), 21.02.2015

POS   NAME                       AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Fan.96 Yang                A1   CHN   1:12.80            TRJ      
2     Patrick Roest              A2   NED   1:13.01   +0.210            
3     Stanislav Palkin           A1   KAZ   1:13.82   +1.020            
4     Wesly Dijs                 A2   NED   1:13.85   +1.050            
5     Min-Seok Kim               B1   KOR   1:13.91   +1.110            
6     Alexandre Déry             A2   CAN   1:14.12   +1.320            
7     Christopher Fiola          A1   CAN   1:14.25   +1.450            
8     Tatsuya Shinhama           A1   JPN   1:14.26   +1.460            
9     Seung-Yong Yang            A2   KOR   1:14.40   +1.600            
10    Sergey Trofimov            A2   RUS   1:14.61   +1.810            
11    Alex Ruel-Garvey           A2   CAN   1:14.63   +1.830            
12    Marcel Bosker              A1   NED   1:14.69   +1.890            
13    Bin Zhou                   A1   CHN   1:14.74   +1.940            
14    Viktor Mushtakov           A1   RUS   1:14.83   +2.030            
15    Mikhail Kazelin            A1   RUS   1:15.03   +2.230            
16    Magnus Myhren Kristensen   A2   NOR   1:15.06   +2.260            
17    Marcin Bachanek            A2   POL   1:15.24   +2.440            
18    Henrik Fagerli Rukke       A1   NOR   1:15.30   +2.500            
19    Marten Liiv                A1   EST   1:15.41   +2.610            
20    Kee-Woong Park             B2   KOR   1:15.45   +2.650            
21    Ignat Golovatsiuk          A1   BLR   1:15.51   +2.710            
22    Daniil Bobyr               A2   RUS   1:15.62   +2.820            
23    Linus Heidegger            A2   AUT   1:15.74   +2.940            
24    Yongtao Huang              A2   CHN   1:15.90   +3.100            
25    Hyeon-Min Oh               B2   KOR   1:16.03   +3.230            
26    Anton Kapustin             A2   BLR   1:16.22   +3.420            
27    Emery Lehman               A2   USA   1:16.31   +3.510            
28    Hayato Nakamura            A2   JPN   1:16.37   +3.570            
29    Benjamin Donnelly          A1   CAN   1:16.39   +3.590            
30    Chenglong Xu               A2   CHN   1:16.41   +3.610            
31    Maksim Kondratjev          A2   BLR   1:16.49   +3.690            
32    Allan Dahl Johansson       B1   NOR   1:16.51   +3.710            
33    Adam Axelsson              A2   SWE   1:16.91   +4.110            
34    Dmitry Morozov             A1   KAZ   1:17.06   +4.260            
35    Artjom Krikunov            A1   KAZ   1:17.21   +4.410            
36    Oliver Grob                A1   SUI   1:17.38   +4.580            
37    Christoph Müller           A1   GER   1:17.53   +4.730            
38    Juho-Jaakko Yli-Ilkka      B2   FIN   1:17.58   +4.780            
39    Mark Nomden                A1   NED   1:17.60   +4.800            
40    Kristian Terebesi          A1   SVK   1:17.70   +4.900            
41    Isaiah Oliver              B2   USA   1:17.78   +4.980            
42    Valerij Trofimov           A2   BLR   1:17.79   +4.990            
43    Bjørn Magnussen            B2   NOR   1:17.82   +5.020            
44    Andrei-Roland Parnica      B1   ROU   1:18.25   +5.450            
45    Brandon Molenda            B2   USA   1:18.41   +5.610            
46    Francesco Tescari          A1   ITA   1:18.46   +5.660            
47    Cristian-Adrian Mocanu     A1   ROU   1:18.65   +5.850            
48    Maksim Glazyrin            A2   KAZ   1:18.86   +6.060            
49    Marcel Drwięga             A1   POL   1:19.40   +6.600            
50    Johannes Brunner           A1   GER   1:19.54   +6.740            
51    David Skoda                B2   USA   1:20.74   +7.940            
52    Jeffrey Rosanelli          B1   ITA   1:21.15   +8.350            



5000 meter (Men), 21.02.2015

POS   NAME                       AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Nils van der Poel          A2   SWE   6:46.57             TRJ      
2     Patrick Roest              A2   NED   6:47.46   +0.890             
3     Emery Lehman               A2   USA   6:50.37   +3.800             
4     Marcel Bosker              A1   NED   6:50.87   +4.300             
5     Min-Seok Kim               B1   KOR   6:54.80   +8.230             
6     Thomas Geerdinck           A2   NED   6:55.81   +9.240             
7     Bin Zhou                   A1   CHN   6:58.90   +12.330            
8     Sergey Trofimov            A2   RUS   7:00.26   +13.690            
9     Seitaro Ichinohe           A2   JPN   7:05.37   +18.800            
10    Aoi Yokoyama               B2   JPN   7:08.84   +22.270            
11    Benjamin Donnelly          A1   CAN   7:09.12   +22.550            
12    Linus Heidegger            A2   AUT   7:10.24   +23.670            
13    Christopher Fiola          A1   CAN   7:10.27   +23.700            
14    Hyeon-Min Oh               B2   KOR   7:12.06   +25.490            
15    Chenglong Xu               A2   CHN   7:12.53   +25.960            
16    Fan.96 Yang                A1   CHN   7:12.95   +26.380            
17    Riki Hayashi               B1   JPN   7:14.37   +27.800            
18    Marcin Bachanek            A2   POL   7:15.73   +29.160            
19    Allan Dahl Johansson       B1   NOR   7:16.08   +29.510            
20    Vetle Stangeland           B2   NOR   7:16.87   +30.300            
21    Wesly Dijs                 A2   NED   7:17.60   +31.030            
22    Philip Due Schmidt         A1   DEN   7:18.21   +31.640            
23    Clemens Gawer              A2   GER   7:19.16   +32.590            
24    Pedro Beckert              A2   GER   7:20.46   +33.890            
25    Valerij Trofimov           A2   BLR   7:25.35   +38.780            
26    Adam Axelsson              A2   SWE   7:41.00   +54.430            
27    Dmitry Morozov             A1   KAZ   7:42.36   +55.790            
WDR   Alexandre Déry             A2   CAN   -                            
DNF   Kee-Woong Park             B2   KOR   -                            
WDR   Magnus Myhren Kristensen   A2   NOR   -                            



Team Sprint (Men), 22.02.2015

POS   NAME                           AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Seung-Yong Yang                A2   KOR   1:24.22            SB       
1     Min-Seok Kim                   B1   KOR   1:24.22            SB       
1     Joon-Ho Kim                    A2   KOR   1:24.22            SB       
2     Bjørn Magnussen                B2   NOR   1:25.43   +1.210   SB       
2     Henrik Fagerli Rukke           A1   NOR   1:25.43   +1.210   SB       
2     Magnus Myhren Kristensen       A2   NOR   1:25.43   +1.210   SB       
3     Viktor Mushtakov               A1   RUS   1:25.49   +1.270   SB       
3     Daniil Bobyr                   A2   RUS   1:25.49   +1.270   SB       
3     Mikhail Kazelin                A1   RUS   1:25.49   +1.270   SB       
4     Hayato Nakamura                A2   JPN   1:26.87   +2.650   SB       
4     Seitaro Ichinohe               A2   JPN   1:26.87   +2.650   SB       
4     Tatsuya Shinhama               A1   JPN   1:26.87   +2.650   SB       
5     Ignat Golovatsiuk              A1   BLR   1:27.29   +3.070            
5     Anton Kapustin                 A2   BLR   1:27.29   +3.070            
5     Maksim Dubovskij               A1   BLR   1:27.29   +3.070            
6     Artjom Krikunov                A1   KAZ   1:27.90   +3.680   SB       
6     Stanislav Palkin               A1   KAZ   1:27.90   +3.680   SB       
6     Maksim Glazyrin                A2   KAZ   1:27.90   +3.680   SB       
7     Isaiah Oliver                  B2   USA   1:30.35   +6.130   SB       
7     Brandon Molenda                B2   USA   1:30.35   +6.130   SB       
7     Kyung-Taek (David) Lee         A2   USA   1:30.35   +6.130   SB       
8     Cristian-Adrian Mocanu         A1   ROU   1:31.83   +7.610   PB       
8     Andrei-Roland Parnica          B1   ROU   1:31.83   +7.610   PB       
8     Cristian.96 Popa               A1   ROU   1:31.83   +7.610   PB       
9     Philip Due Schmidt             A1   DEN   1:32.37   +8.150            
9     Mikkel Kirkegaard Øritsland    A2   DEN   1:32.37   +8.150   SB       
9     Oliver Lindenskov              B2   DEN   1:32.37   +8.150            
DQ    Alex Ruel-Garvey               A2   CAN   -                           
DQ    Alexandre Déry                 A2   CAN   -                           
DQ    Christopher Fiola              A1   CAN   -                           
DQ    Johannes Brunner               A1   GER   -                           
DQ    Christoph Müller               A1   GER   -                           
DQ    Noel Müller                    A2   GER   -                           
DQ    Francesco Tescari              A1   ITA   -                           
DQ    Matteo Cotza                   A1   ITA   -                           
DQ    Jeffrey Rosanelli              B1   ITA   -                           
DNF   Dawid Burzykowski              B2   POL   -                           
DNF   Marcel Drwięga                 A1   POL   -                           
DNF   Gaweł Oficjalski               B1   POL   -                           



Team Sprint (Women), 22.02.2015

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Min-Seon Kim              B1   KOR   1:33.72             PB       
1     Mee Jang                  A2   KOR   1:33.72             PB       
1     Cho-Weon Park             A1   KOR   1:33.72             PB       
2     Xue Lin                   C2   CHN   1:33.91   +0.190    SB       
2     Xiaoxuan Shi              A1   CHN   1:33.91   +0.190    SB       
2     Nan.98 Sun                B1   CHN   1:33.91   +0.190    SB       
3     Elizaveta Kazelina        A1   RUS   1:34.16   +0.440    SB       
3     Anastasija Tsjepil        A2   RUS   1:34.16   +0.440             
3     Daria Kachanova           B2   RUS   1:34.16   +0.440             
4     Kako Yamane               A2   JPN   1:34.94   +1.220    SB       
4     Miki Fujimori             A1   JPN   1:34.94   +1.220    SB       
4     Ayano Sato                A1   JPN   1:34.94   +1.220    SB       
5     Maddison Pearman          A2   CAN   1:36.49   +2.770    SB       
5     Juliette Wheler           A1   CAN   1:36.49   +2.770    SB       
5     Noémie Fiset              A2   CAN   1:36.49   +2.770    SB       
6     Sára Pavlicková           B2   CZE   1:36.84   +3.120    PB       
6     Natálie Kerschbaummayr    B2   CZE   1:36.84   +3.120    PB       
6     Nikola Zdráhalova         A2   CZE   1:36.84   +3.120    PB       
7     Jelizaveta Prokhorenko    A1   KAZ   1:37.99   +4.270             
7     Aljona Stapstova          A2   KAZ   1:37.99   +4.270             
7     Svetlana.96 Maltseva      A2   KAZ   1:37.99   +4.270             
8     Andżelika Wójcik          A1   POL   1:38.62   +4.900             
8     Aleksandra Kapruziak      A2   POL   1:38.62   +4.900             
8     Kaja Ziomek               B2   POL   1:38.62   +4.900    SB       
9     Polina Polukarova         B1   BLR   1:39.94   +6.220    SB       
9     Yauheniya Varabyova       B2   BLR   1:39.94   +6.220    SB       
9     Natalja Khramtsova        A2   BLR   1:39.94   +6.220    SB       
10    Hannah Kim                A1   USA   1:40.08   +6.360    SB       
10    Jacquelyn Bernico         A2   USA   1:40.08   +6.360    SB       
10    Sarah Warren              A2   USA   1:40.08   +6.360    SB       
11    Bianca-Lorena Stănică     B2   ROU   1:47.96   +14.240   PB       
11    Mihaela Hogas             B1   ROU   1:47.96   +14.240   PB       
11    Andreea Astrinia Fierar   B2   ROU   1:47.96   +14.240   PB       



Team Pursuit (Women), 22.02.2015

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Sanneke de Neeling        A2   NED   3:14.57             TR, PB   
1     Esmee Visser              A2   NED   3:14.57             TR, PB   
1     Melissa Wijfje            A2   NED   3:14.57             TR, PB   
2     Ji-Woo Park               B1   KOR   3:17.96   +3.390    SB       
2     Ha-Eun Kim                B2   KOR   3:17.96   +3.390    SB       
2     Cho-Weon Park             A1   KOR   3:17.96   +3.390    SB       
3     Nene Sakai                A2   JPN   3:18.85   +4.280    PB       
3     Ayano Sato                A1   JPN   3:18.85   +4.280    PB       
3     Mizuho Takayama           A1   JPN   3:18.85   +4.280    PB       
4     Karolina Bosiek           C2   POL   3:21.23   +6.660    SB       
4     Karolina Gąsecka          C2   POL   3:21.23   +6.660    SB       
4     Aleksandra Kapruziak      A2   POL   3:21.23   +6.660    SB       
5     Isabelle Weidemann        A2   CAN   3:21.95   +7.380    PB       
5     Juliette Wheler           A1   CAN   3:21.95   +7.380    PB       
5     Noémie Fiset              A2   CAN   3:21.95   +7.380    PB       
6     Leia Marie Behlau         A2   GER   3:22.96   +8.390    SB       
6     Lydia Reinländer          B2   GER   3:22.96   +8.390    SB       
6     Michelle Uhrig            A2   GER   3:22.96   +8.390             
7     Svetlana.96 Maltseva      A2   KAZ   3:33.88   +19.310   SB       
7     Jelizaveta Prokhorenko    A1   KAZ   3:33.88   +19.310   SB       
7     Aljona Stapstova          A2   KAZ   3:33.88   +19.310   SB       
8     Sarah Warren              A2   USA   3:37.77   +23.200   SB       
8     Clare Jeong               A2   USA   3:37.77   +23.200   SB       
8     Darian O'Neil             A2   USA   3:37.77   +23.200   SB       
9     Yauheniya Varabyova       B2   BLR   3:38.38   +23.810   SB       
9     Natalja Khramtsova        A2   BLR   3:38.38   +23.810   SB       
9     Anna.99 Kovaleva          C2   BLR   3:38.38   +23.810   SB       
10    Bianca-Lorena Stănică     B2   ROU   3:44.02   +29.450   PB       
10    Mihaela Hogas             B1   ROU   3:44.02   +29.450   PB       
10    Andreea Astrinia Fierar   B2   ROU   3:44.02   +29.450   PB       



Team Pursuit (Men), 22.02.2015

POS   NAME                           AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Patrick Roest                  A2   NED   4:01.50             TR, PB   
1     Wesly Dijs                     A2   NED   4:01.50             TR, PB   
1     Marcel Bosker                  A1   NED   4:01.50             TR, PB   
2     Min-Seok Kim                   B1   KOR   4:02.46   +0.960    NRJ      
2     Hyeon-Min Oh                   B2   KOR   4:02.46   +0.960    NRJ      
2     Kee-Woong Park                 B2   KOR   4:02.46   +0.960    NRJ      
3     Riki Hayashi                   B1   JPN   4:04.69   +3.190    SB       
3     Seitaro Ichinohe               A2   JPN   4:04.69   +3.190    SB       
3     Aoi Yokoyama                   B2   JPN   4:04.69   +3.190    SB       
4     Christopher Fiola              A1   CAN   4:08.86   +7.360    SB       
4     Alexandre Déry                 A2   CAN   4:08.86   +7.360    SB       
4     Benjamin Donnelly              A1   CAN   4:08.86   +7.360    SB       
5     Sergey Trofimov                A2   RUS   4:09.90   +8.400    SB       
5     Mikhail Kazelin                A1   RUS   4:09.90   +8.400    SB       
5     Viktor Mushtakov               A1   RUS   4:09.90   +8.400    SB       
6     Magnus Myhren Kristensen       A2   NOR   4:13.44   +11.940   SB       
6     Allan Dahl Johansson           B1   NOR   4:13.44   +11.940   SB       
6     Vetle Stangeland               B2   NOR   4:13.44   +11.940   SB       
7     Pedro Beckert                  A2   GER   4:14.23   +12.730            
7     Clemens Gawer                  A2   GER   4:14.23   +12.730   SB       
7     Noel Müller                    A2   GER   4:14.23   +12.730   SB       
8     Mikkel Kirkegaard Øritsland    A2   DEN   4:16.74   +15.240   SB       
8     Philip Due Schmidt             A1   DEN   4:16.74   +15.240   SB       
8     Oliver Lindenskov              B2   DEN   4:16.74   +15.240   SB       
9     Dmitry Morozov                 A1   KAZ   4:19.65   +18.150   PB       
9     Stanislav Palkin               A1   KAZ   4:19.65   +18.150   PB       
9     Artjom Krikunov                A1   KAZ   4:19.65   +18.150   PB       
10    Matteo Cotza                   A1   ITA   4:28.24   +26.740   SB       
10    Jeffrey Rosanelli              B1   ITA   4:28.24   +26.740   SB       
10    Francesco Tescari              A1   ITA   4:28.24   +26.740   SB       
11    David Skoda                    B2   USA   4:28.67   +27.170   SB       
11    Brandon Molenda                B2   USA   4:28.67   +27.170   SB       
11    Isaiah Oliver                  B2   USA   4:28.67   +27.170   SB       
12    Cristian.96 Popa               A1   ROU   4:42.93   +41.430   PB       
12    Andrei-Roland Parnica          B1   ROU   4:42.93   +41.430   PB       
12    Cristian-Adrian Mocanu         A1   ROU   4:42.93   +41.430   PB       
DNF   Marcin Bachanek                A2   POL   -                            
DNF   Mateusz Owczarek               B2   POL   -                            
DNF   Dawid Burzykowski              B2   POL   -                            



Mass Start (Men), 22.02.2015

POS   NAME                           AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Hyeon-Min Oh                   B2   KOR   5:09.79                        
2     Marcel Bosker                  A1   NED   5:09.82   +0.030               
3     Bin Zhou                       A1   CHN   5:09.95   +0.160               
4     Linus Heidegger                A2   AUT   5:21.52   +11.730              
5     Emery Lehman                   A2   USA   6:02.79   +53.000              
6     Aoi Yokoyama                   B2   JPN   5:24.86   +15.070              
7     Patrick Roest                  A2   NED   5:10.04   +0.250               
8     Pedro Beckert                  A2   GER   5:10.69   +0.900               
9     Benjamin Donnelly              A1   CAN   5:12.58   +2.790               
10    Marcin Bachanek                A2   POL   5:13.98   +4.190               
11    Christopher Fiola              A1   CAN   5:14.09   +4.300               
12    Riki Hayashi                   B1   JPN   5:15.43   +5.640               
13    Oliver Lindenskov              B2   DEN   5:18.61   +8.820               
14    Clemens Gawer                  A2   GER   5:19.52   +9.730               
15    Oliver Grob                    A1   SUI   5:20.93   +11.140              
16    Isaiah Oliver                  B2   USA   5:21.10   +11.310              
17    Adam Axelsson                  A2   SWE   5:21.24   +11.450              
18    Mikkel Kirkegaard Øritsland    A2   DEN   5:21.27   +11.480              
19    Marten Liiv                    A1   EST   5:21.53   +11.740              
20    Vetle Stangeland               B2   NOR   5:26.06   +16.270              
21    Gaweł Oficjalski               B1   POL   5:27.73   +17.940              
22    Maksim Dubovskij               A1   BLR   5:31.08   +21.290              
23    Jeffrey Rosanelli              B1   ITA   5:31.70   +21.910              
24    Samuli Suomalainen             B1   FIN   5:32.64   +22.850              
25    Anton Kapustin                 A2   BLR   5:33.99   +24.200              
26    Artjom Krikunov                A1   KAZ   5:37.17   +27.380              
27    Juho-Jaakko Yli-Ilkka          B2   FIN   5:58.79   +49.000              
28    Nils van der Poel              A2   SWE   6:06.95   +57.160              
29    Chenglong Xu                   A2   CHN   6:39.54   +1.29.750            
DQ    Min-Seok Kim                   B1   KOR   -                              
DNF   Henrik Fagerli Rukke           A1   NOR   -                              
DQ    Vasilij Pudusjkin              A2   RUS   -                              
DNF   Kristian Terebesi              A1   SVK   -                              



Mass Start (Women), 22.02.2015

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Vanessa Bittner          A2   AUT   6:00.34                      
2     Cho-Weon Park            A1   KOR   6:00.69   +0.350             
3     Melissa Wijfje           A2   NED   6:00.70   +0.360             
4     Elena Møller Rigas       A2   DEN   6:05.26   +4.920             
5     Leia Marie Behlau        A2   GER   6:09.29   +8.950             
6     Michelle Uhrig           A2   GER   6:04.73   +4.390             
7     Sanneke de Neeling       A2   NED   6:00.99   +0.650             
8     Ayano Sato               A1   JPN   6:02.39   +2.050             
9     Ji-Woo Park              B1   KOR   6:03.72   +3.380             
10    Isabelle Weidemann       A2   CAN   6:03.79   +3.450             
11    Nene Sakai               A2   JPN   6:03.88   +3.540             
12    Elizaveta Kazelina       A1   RUS   6:04.06   +3.720             
13    Darian O'Neil            A2   USA   6:05.06   +4.720             
14    Clare Jeong              A2   USA   6:06.17   +5.830             
15    Noemi Bonazza            B2   ITA   6:06.61   +6.270             
16    Jelizaveta Prokhorenko   A1   KAZ   6:06.88   +6.540             
17    Viola Feichtner          B1   AUT   6:07.12   +6.780             
18    Nikola Zdráhalova        A2   CZE   6:07.50   +7.160             
19    Deborah Grisenti         B2   ITA   6:07.65   +7.310             
20    Natálie Kerschbaummayr   B2   CZE   6:08.28   +7.940             
21    Jasmin Güntert           C2   SUI   6:08.47   +8.130             
22    Anna Opytova             A2   RUS   6:10.77   +10.430            
23    Andżelika Wójcik         A1   POL   6:12.42   +12.080            
24    Yauheniya Varabyova      B2   BLR   6:39.18   +38.840            
WDR   Polina Polukarova        B1   BLR   -                            
DNF   Maddison Pearman         A2   CAN   -                            
DNF   Karolina Bosiek          C2   POL   -                            



Mini Combination (Women), 20. - 22.02.2015

POS   NAME                     AG   NAT   500M              1500M               1000M                 3000M               POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Melissa Wijfje           A2   NED   41.06   (7)       2:04.15   (1)       1:21.20   (4)         4:22.58   (1)       166.806             TR        
2     Sanneke de Neeling       A2   NED   40.63   (3)       2:05.29   (2)       1:20.44   (2)         4:26.46   (2)       167.023   +0.217              
3     Elizaveta Kazelina       A1   RUS   40.65   (4)       2:07.40   (5)       1:20.63   (3)         4:27.65   (3)       168.039   +1.233              
4     Ji-Woo Park              B1   KOR   42.08   (14)      2:06.80   (3)       1:22.95   (6)         4:29.49   (5)       170.736   +3.930              
5     Ayano Sato               A1   JPN   42.15   (15)      2:10.47   (12)      1:24.11   (13)        4:35.45   (9)       173.603   +6.797    SB        
6     Isabelle Weidemann       A2   CAN   43.79   (30)      2:09.28   (9)       1:24.24   (14)        4:28.55   (4)       173.761   +6.955    PB        
7     Aleksandra Kapruziak     A2   POL   41.42   (8)       2:11.69   (15)      1:23.30   (8)         4:42.72   (16)      174.086   +7.280              
8     Michelle Uhrig           A2   GER   42.89   (22)      2:10.76   (13)      1:23.78   (11)        4:36.28   (11)      174.412   +7.606              
9     Noémie Fiset             A2   CAN   41.58   (9)       2:10.31   (11)      1:23.69   (10)        4:47.11   (19)      174.712   +7.906    SB        
10    Ha-Eun Kim               B2   KOR   41.93   (13)      2:11.08   (14)      1:23.42   (9)         4:44.80   (18)      174.799   +7.993              
11    Karolina Bosiek          C2   POL   42.27   (17)      2:12.66   (17)      1:24.51   (16)        4:39.65   (13)      175.353   +8.547    SB        
12    Maddison Pearman         A2   CAN   41.77   (11)      2:12.59   (16)      1:23.90   (12)        4:47.67   (21)      175.861   +9.055    PB        
13    Karolina Gąsecka         C2   POL   42.49   (20)      2:13.71   (20)      1:24.37   (15)        4:40.45   (14)      175.986   +9.180              
14    Nene Sakai               A2   JPN   43.58   (29)      2:13.03   (18)      1:26.00   (19)   SB   4:35.69   (10)      176.871   +10.065   SB        
15    Mei Han                  B2   CHN   42.71   (21)      2:14.06   (21)      1:26.96   (22)        4:41.58   (15)      177.806   +11.000             
16    Elena Møller Rigas       A2   DEN   42.93   (23)      2:14.55   (22)      1:26.67   (21)        4:44.55   (17)      178.540   +11.734   NRJ       
17    Anastasija Zdravkova     A2   RUS   43.50   (27)      2:19.81   (31)      1:27.82   (24)        4:47.33   (20)      181.901   +15.095             
      Yauheniya Varabyova      B2   BLR   -                 -                   -                     -                   -                             
      Deborah Grisenti         B2   ITA   43.32   (26)      2:18.28   (30)      -                     -                   -                             
      Andżelika Wójcik         A1   POL   42.33   (19)      2:15.89   (26)      -                     -                   -                             
      Vanessa Bittner          A2   AUT   40.26   (1)       -                   1:19.73   (1)         -                   -                             
      Anna Opytova             A2   RUS   44.17   (32)      2:16.37   (27)      -                     4:51.21   (22)      -                             
      Esther Kiel              A1   NED   42.31   (18)      2:09.05   (8)       -                     4:39.11   (12)      -                             
      Leia Marie Behlau        A2   GER   43.04   (24)      2:10.00   (10)      -                     4:34.50   (8)       -                             
      Cho-Weon Park            A1   KOR   42.26   (16)      2:07.44   (6)       -                     4:32.61   (7)       -                             
      Nikola Zdráhalova        A2   CZE   41.86   (12)      2:06.89   (4)       -                     4:29.50   (6)       -                             
      Inga Anne Vasaasen       A1   NOR   59.78   (34)      2:15.81   (25)      1:28.38   (26)        -                   -                             
      Miina Peltonen           A2   FIN   44.04   (31)      2:24.37   (33)      1:30.67   (27)        -                   -                             
      Martine Lilløy Bruun     A1   NOR   43.13   (25)      2:21.24   (32)      1:27.10   (23)        -                   -                             
      Jelizaveta Prokhorenko   A1   KAZ   44.18   (33)      2:17.91   (29)      1:27.83   (25)        -                   -                             
      Juliette Wheler          A1   CAN   43.50   (28)      2:14.62   (23)      1:26.65   (20)        -                   -                             
      Martine Ripsrud          A2   NOR   41.59   (10)      2:17.08   (28)      1:24.96   (17)        -                   -                             
      Xue Lin                  C2   CHN   41.03   (5)       2:14.67   (24)      1:25.73   (18)        -                   -                             
      Xiaoxuan Shi             A1   CHN   41.03   (6)       2:13.21   (19)      1:23.22   (7)         -                   -                             
      Nan.98 Sun               B1   CHN   40.54   (2)       2:07.86   (7)       1:22.21   (5)         -                   -                             



Allround Junior (Men), 20. - 22.02.2015

POS   NAME                       AG   NAT   500M              1500M                 1000M                  5000M                 POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Patrick Roest              A2   NED   37.30   (2)       1:52.31   (1)    TR   1:13.01   (2)          6:47.46   (1)         151.987                       
2     Min-Seok Kim               B1   KOR   38.14   (9)       1:53.26   (2)         1:13.91   (4)          6:54.80   (4)         154.328   +2.341              
3     Marcel Bosker              A1   NED   38.26   (14)      1:54.54   (5)         1:14.69   (9)          6:50.87   (3)         154.872   +2.885              
4     Fan.96 Yang                A1   CHN   36.72   (1)       1:56.21   (9)         1:12.80   (1)    TRJ   7:12.95   (13)   SB   155.151   +3.164              
5     Emery Lehman               A2   USA   38.76   (24)      1:53.82   (3)         1:16.31   (21)         6:50.37   (2)         155.892   +3.905              
6     Sergey Trofimov            A2   RUS   38.78   (25)      1:53.86   (4)         1:14.61   (7)          7:00.26   (7)         156.064   +4.077              
7     Bin Zhou                   A1   CHN   38.19   (11)      1:55.87   (6)         1:14.74   (10)         6:58.90   (6)         156.073   +4.086              
8     Christopher Fiola          A1   CAN   37.86   (7)       1:56.15   (8)         1:14.25   (6)          7:10.27   (10)        156.728   +4.741              
9     Wesly Dijs                 A2   NED   38.19   (12)      1:56.91   (11)        1:13.85   (3)          7:17.60   (16)        157.845   +5.858              
10    Benjamin Donnelly          A1   CAN   38.40   (17)      1:56.99   (12)        1:16.39   (23)         7:09.12   (8)         158.503   +6.516              
11    Linus Heidegger            A2   AUT   38.67   (22)      1:57.30   (13)        1:15.74   (19)         7:10.24   (9)         158.664   +6.677              
12    Marcin Bachanek            A2   POL   38.31   (16)      1:57.64   (17)        1:15.24   (14)         7:15.73   (14)        158.716   +6.729              
13    Hyeon-Min Oh               B2   KOR   38.61   (20)      1:58.59   (19)        1:16.03   (20)         7:12.06   (11)        159.361   +7.374              
14    Chenglong Xu               A2   CHN   38.91   (27)      1:59.13   (24)        1:16.41   (24)         7:12.53   (12)        160.078   +8.091              
15    Adam Axelsson              A2   SWE   38.22   (13)      1:59.29   (26)        1:16.91   (26)         7:41.00   (19)        162.538   +10.551             
16    Valerij Trofimov           A2   BLR   39.78   (35)      1:59.92   (28)        1:17.79   (31)         7:25.35   (18)        163.183   +11.196             
17    Dmitry Morozov             A1   KAZ   39.20   (30)      2:01.52   (31)        1:17.06   (27)         7:42.36   (20)        164.472   +12.485             
      Daniil Bobyr               A2   RUS   -                 -                     1:15.62   (18)         -                     -                             
      Viktor Mushtakov           A1   RUS   -                 1:59.82   (27)        1:14.83   (11)         -                     -                             
      Aatu Hautamäki             A2   FIN   39.61   (32)      2:06.11   (39)        -                      -                     -                             
      Tuomas Rahnasto            A1   FIN   40.02   (36)      2:05.36   (37)        -                      -                     -                             
      Stanislav Jurotsjkin       A2   KAZ   39.76   (34)      2:05.50   (38)        -                      -                     -                             
      Dawid Burzykowski          B2   POL   38.96   (28)      1:59.03   (23)        -                      -                     -                             
      Chengrui Zhang             A1   CHN   38.66   (21)      1:58.16   (18)        -                      -                     -                             
      Allan Dahl Johansson       B1   NOR   -                 1:59.13   (25)        1:16.51   (25)         7:16.08   (15)        -                             
      Clemens Gawer              A2   GER   39.68   (33)      2:02.59   (34)        -                      7:19.16   (17)        -                             
      Thomas Geerdinck           A2   NED   38.16   (10)      1:57.63   (16)        -                      6:55.81   (5)         -                             
      Francesco Tescari          A1   ITA   38.44   (18)      2:05.22   (36)        1:18.46   (32)         -                     -                             
      Maksim Glazyrin            A2   KAZ   39.46   (31)      2:02.99   (35)        1:18.86   (33)         -                     -                             
      Isaiah Oliver              B2   USA   40.47   (37)      2:00.00   (29)        1:17.78   (30)         -                     -                             
      Juho-Jaakko Yli-Ilkka      B2   FIN   38.90   (26)      2:01.60   (32)        1:17.58   (29)         -                     -                             
      Oliver Grob                A1   SUI   38.73   (23)      2:01.66   (33)        1:17.38   (28)         -                     -                             
      Hayato Nakamura            A2   JPN   37.53   (6)       1:59.01   (22)        1:16.37   (22)         -                     -                             
      Alex Ruel-Garvey           A2   CAN   37.41   (3)       2:00.64   (30)        1:14.63   (8)          -                     -                             
      Marten Liiv                A1   EST   38.29   (15)      1:58.63   (20)        1:15.41   (16)         -                     -                             
      Alexandre Déry             A2   CAN   38.08   (8)       1:58.96   (21)        1:14.12   (5)          -                     -                             
      Kee-Woong Park             B2   KOR   39.16   (29)      1:56.13   (7)         1:15.45   (17)         -                     -                             
      Henrik Fagerli Rukke       A1   NOR   37.49   (5)       1:57.51   (15)        1:15.30   (15)         -                     -                             
      Mikhail Kazelin            A1   RUS   37.46   (4)       1:57.50   (14)        1:15.03   (12)         -                     -                             
      Magnus Myhren Kristensen   A2   NOR   38.51   (19)      1:56.39   (10)        1:15.06   (13)         -                     -                             



World Junior Championships 2015
20. - 22.02.2015
Tor Stegny (POL)

NAME                           AG   500M                500M                1000M               1500M               1500M               5000M               1000M               5000M               MASS START          TEAM PURSUIT, 8 LAPS          TEAM SPRINT         
                                    20.02.2015          20.02.2015          20.02.2015          20.02.2015          20.02.2015          20.02.2015          21.02.2015          21.02.2015          22.02.2015          22.02.2015                    22.02.2015          
Min-Seok Kim                   B1   38.14        (17)   38.14        (9)    1:13.91      (4)    1:53.26      (2)    1:53.26      (2)    6:54.80      (4)    1:13.91      (5)    6:54.80      (5)    DQ                  4:02.46                (2)    1:24.22       (1)   
Christopher Fiola              A1   37.86        (13)   37.86        (7)    1:14.25      (6)    1:56.15      (9)    1:56.15      (8)    7:10.27      (10)   1:14.25      (7)    7:10.27      (13)   5:14.09      (11)   4:08.86                (4)    DQ                  
Marcel Bosker                  A1   38.26        (23)   38.26        (14)   1:14.69      (9)    1:54.54      (5)    1:54.54      (5)    6:50.87      (3)    1:14.69      (12)   6:50.87      (4)    5:09.82      (2)    4:01.50                (1)                        
Hyeon-Min Oh                   B2   38.61        (32)   38.61        (20)   1:16.03      (20)   1:58.59      (22)   1:58.59      (19)   7:12.06      (11)   1:16.03      (25)   7:12.06      (14)   5:09.79      (1)    4:02.46                (2)                        
Patrick Roest                  A2   37.30        (3)    37.30        (2)    1:13.01      (2)    1:52.31      (1)    1:52.31      (1)    6:47.46      (1)    1:13.01      (2)    6:47.46      (2)    5:10.04      (7)    4:01.50                (1)                        
Marcin Bachanek                A2   38.31        (25)   38.31        (16)   1:15.24      (14)   1:57.64      (19)   1:57.64      (17)   7:15.73      (14)   1:15.24      (17)   7:15.73      (18)   5:13.98      (10)   DNF                                               
Benjamin Donnelly              A1   38.40        (27)   38.40        (17)   1:16.39      (23)   1:56.99      (14)   1:56.99      (12)   7:09.12      (8)    1:16.39      (29)   7:09.12      (11)   5:12.58      (9)    4:08.86                (4)                        
Linus Heidegger                A2   38.67        (35)   38.67        (22)   1:15.74      (19)   1:57.30      (15)   1:57.30      (13)   7:10.24      (9)    1:15.74      (23)   7:10.24      (12)   5:21.52      (4)                                                      
Adam Axelsson                  A2   38.22        (22)   38.22        (13)   1:16.91      (26)   1:59.29      (30)   1:59.29      (26)   7:41.00      (19)   1:16.91      (33)   7:41.00      (26)   5:21.24      (17)                                                     
Emery Lehman                   A2   38.76        (37)   38.76        (24)   1:16.31      (21)   1:53.82      (3)    1:53.82      (3)    6:50.37      (2)    1:16.31      (27)   6:50.37      (3)    6:02.79      (5)                                                      
Chenglong Xu                   A2   38.91        (41)   38.91        (27)   1:16.41      (24)   1:59.13      (28)   1:59.13      (24)   7:12.53      (12)   1:16.41      (30)   7:12.53      (15)   6:39.54      (29)                                                     
Bin Zhou                       A1   38.19        (19)   38.19        (11)   1:14.74      (10)   1:55.87      (6)    1:55.87      (6)    6:58.90      (6)    1:14.74      (13)   6:58.90      (7)    5:09.95      (3)                                                      
Magnus Myhren Kristensen       A2   38.51        (30)   38.51        (19)   1:15.06      (13)   1:56.39      (11)   1:56.39      (10)   WDR                 1:15.06      (16)   WDR                                     4:13.44                (6)    1:25.43       (2)   
Alexandre Déry                 A2   38.08        (16)   38.08        (8)    1:14.12      (5)    1:58.96      (25)   1:58.96      (21)   WDR                 1:14.12      (6)    WDR                                     4:08.86                (4)    DQ                  
Kee-Woong Park                 B2   39.16        (44)   39.16        (29)   1:15.45      (17)   1:56.13      (7)    1:56.13      (7)    DNF                 1:15.45      (20)   DNF                                     4:02.46                (2)                        
Wesly Dijs                     A2   38.19        (20)   38.19        (12)   1:13.85      (3)    1:56.91      (13)   1:56.91      (11)   7:17.60      (16)   1:13.85      (4)    7:17.60      (21)                       4:01.50                (1)                        
Dmitry Morozov                 A1   39.20        (45)   39.20        (30)   1:17.06      (27)   2:01.52      (37)   2:01.52      (31)   7:42.36      (20)   1:17.06      (34)   7:42.36      (27)                       4:19.65                (9)                        
Allan Dahl Johansson           B1   DQ                  DQ                  1:16.51      (25)   1:59.13      (29)   1:59.13      (25)   7:16.08      (15)   1:16.51      (32)   7:16.08      (19)                       4:13.44                (6)                        
Sergey Trofimov                A2   38.78        (38)   38.78        (25)   1:14.61      (7)    1:53.86      (4)    1:53.86      (4)    7:00.26      (7)    1:14.61      (10)   7:00.26      (8)                        4:09.90                (5)                        
Fan.96 Yang                    A1   36.72        (2)    36.72        (1)    1:12.80      (1)    1:56.21      (10)   1:56.21      (9)    7:12.95      (13)   1:12.80      (1)    7:12.95      (16)                                                                         
Valerij Trofimov               A2   39.78        (59)   39.78        (35)   1:17.79      (31)   1:59.92      (33)   1:59.92      (28)   7:25.35      (18)   1:17.79      (42)   7:25.35      (25)                                                                         
Isaiah Oliver                  B2   40.47        (63)   40.47        (37)   1:17.78      (30)   2:00.00      (34)   2:00.00      (29)                       1:17.78      (41)                       5:21.10      (16)   4:28.67                (11)   1:30.35       (7)   
Henrik Fagerli Rukke           A1   37.49        (8)    37.49        (5)    1:15.30      (15)   1:57.51      (17)   1:57.51      (15)                       1:15.30      (18)                       DNF                                               1:25.43       (2)   
Marten Liiv                    A1   38.29        (24)   38.29        (15)   1:15.41      (16)   1:58.63      (23)   1:58.63      (20)                       1:15.41      (19)                       5:21.53      (19)                                                     
Juho-Jaakko Yli-Ilkka          B2   38.90        (39)   38.90        (26)   1:17.58      (29)   2:01.60      (38)   2:01.60      (32)                       1:17.58      (38)                       5:58.79      (27)                                                     
Oliver Grob                    A1   38.73        (36)   38.73        (23)   1:17.38      (28)   2:01.66      (39)   2:01.66      (33)                       1:17.38      (36)                       5:20.93      (15)                                                     
Francesco Tescari              A1   38.44        (28)   38.44        (18)   1:18.46      (32)   2:05.22      (45)   2:05.22      (36)                       1:18.46      (46)                                           4:28.24                (10)   DQ                  
Mikhail Kazelin                A1   37.46        (7)    37.46        (4)    1:15.03      (12)   1:57.50      (16)   1:57.50      (14)                       1:15.03      (15)                                           4:09.90                (5)    1:25.49       (3)   
Viktor Mushtakov               A1   DNS                 DNS                 1:14.83      (11)   1:59.82      (32)   1:59.82      (27)                       1:14.83      (14)                                           4:09.90                (5)    1:25.49       (3)   
Maksim Glazyrin                A2   39.46        (53)   39.46        (31)   1:18.86      (33)   2:02.99      (43)   2:02.99      (35)                       1:18.86      (48)                                                                         1:27.90       (6)   
Hayato Nakamura                A2   37.53        (9)    37.53        (6)    1:16.37      (22)   1:59.01      (26)   1:59.01      (22)                       1:16.37      (28)                                                                         1:26.87       (4)   
Daniil Bobyr                   A2   DQ                  DQ                  1:15.62      (18)   DNF                 DNF                                     1:15.62      (22)                                                                         1:25.49       (3)   
Alex Ruel-Garvey               A2   37.41        (6)    37.41        (3)    1:14.63      (8)    2:00.64      (35)   2:00.64      (30)                       1:14.63      (11)                                                                         DQ                  
Clemens Gawer                  A2   39.68        (57)   39.68        (33)                       2:02.59      (42)   2:02.59      (34)   7:19.16      (17)                       7:19.16      (23)   5:19.52      (14)   4:14.23                (7)                        
Thomas Geerdinck               A2   38.16        (18)   38.16        (10)                       1:57.63      (18)   1:57.63      (16)   6:55.81      (5)                        6:55.81      (6)                                                                          
Dawid Burzykowski              B2   38.96        (42)   38.96        (28)                       1:59.03      (27)   1:59.03      (23)                                                                                   DNF                           DNF                 
Aatu Hautamäki                 A2   39.61        (56)   39.61        (32)                       2:06.11      (48)   2:06.11      (39)                                                                                                                                     
Tuomas Rahnasto                A1   40.02        (61)   40.02        (36)                       2:05.36      (46)   2:05.36      (37)                                                                                                                                     
Chengrui Zhang                 A1   38.66        (34)   38.66        (21)                       1:58.16      (21)   1:58.16      (18)                                                                                                                                     
Stanislav Jurotsjkin           A2   39.76        (58)   39.76        (34)                       2:05.50      (47)   2:05.50      (38)                                                                                                                                     
Jeffrey Rosanelli              B1   39.57        (54)                                                                                                       1:21.15      (52)                       5:31.70      (23)   4:28.24                (10)   DQ                  
Artjom Krikunov                A1   37.61        (10)                                                                                                       1:17.21      (35)                       5:37.17      (26)   4:19.65                (9)    1:27.90       (6)   
Anton Kapustin                 A2   37.89        (14)                                                                                                       1:16.22      (26)                       5:33.99      (25)                                 1:27.29       (5)   
Kristian Terebesi              A1   38.65        (33)                                                                                                       1:17.70      (40)                       DNF                                                                   
Stanislav Palkin               A1   37.35        (5)                                                                                                        1:13.82      (3)                                            4:19.65                (9)    1:27.90       (6)   
Andrei-Roland Parnica          B1   39.22        (46)                                                                                                       1:18.25      (44)                                           4:42.93                (12)   1:31.83       (8)   
Cristian-Adrian Mocanu         A1   39.61        (55)                                                                                                       1:18.65      (47)                                           4:42.93                (12)   1:31.83       (8)   
Brandon Molenda                B2   38.91        (40)                                                                                                       1:18.41      (45)                                           4:28.67                (11)   1:30.35       (7)   
Christoph Müller               A1   39.26        (50)                                                                                                       1:17.53      (37)                                                                         DQ                  
Johannes Brunner               A1   39.80        (60)                                                                                                       1:19.54      (50)                                                                         DQ                  
Marcel Drwięga                 A1   39.23        (47)                                                                                                       1:19.40      (49)                                                                         DNF                 
Bjørn Magnussen                B2   37.91        (15)                                                                                                       1:17.82      (43)                                                                         1:25.43       (2)   
Tatsuya Shinhama               A1   37.68        (11)                                                                                                       1:14.26      (8)                                                                          1:26.87       (4)   
Ignat Golovatsiuk              A1   37.70        (12)                                                                                                       1:15.51      (21)                                                                         1:27.29       (5)   
Seung-Yong Yang                A2   37.32        (4)                                                                                                        1:14.40      (9)                                                                          1:24.22       (1)   
Maksim Kondratjev              A2   39.04        (43)                                                                                                       1:16.49      (31)                                                                                             
Mark Nomden                    A1   38.36        (26)                                                                                                       1:17.60      (39)                                                                                             
Yongtao Huang                  A2   38.21        (21)                                                                                                       1:15.90      (24)                                                                                             
Maksim Dubovskij               A1   38.44        (29)                                                                                                                                               5:31.08      (22)                                 1:27.29       (5)   
Gaweł Oficjalski               B1   38.58        (31)                                                                                                                                               5:27.73      (21)                                 DNF                 
Vasilij Pudusjkin              A2   39.24        (48)                                                                                                                                               DQ                                                                    
Samuli Suomalainen             B1   39.29        (52)                                                                                                                                               5:32.64      (24)                                                     
Noel Müller                    A2   40.04        (62)                                                                                                                                                                   4:14.23                (7)    DQ                  
Matteo Cotza                   A1   39.27        (51)                                                                                                                                                                   4:28.24                (10)   DQ                  
Joon-Ho Kim                    A2   36.43        (1)                                                                                                                                                                                                  1:24.22       (1)   
Kyung-Taek (David) Lee         A2   39.25        (49)                                                                                                                                                                                                 1:30.35       (7)   
David Skoda                    B2                                                               2:07.81      (49)                                           1:20.74      (51)                                           4:28.67                (11)                       
Pedro Beckert                  A2                                                               2:00.76      (36)                                                               7:20.46      (24)   5:10.69      (8)    4:14.23                (7)                        
Vetle Stangeland               B2                                                               2:01.92      (41)                                                               7:16.87      (20)   5:26.06      (20)   4:13.44                (6)                        
Aoi Yokoyama                   B2                                                               1:59.41      (31)                                                               7:08.84      (10)   5:24.86      (6)    4:04.69                (3)                        
Riki Hayashi                   B1                                                               1:58.73      (24)                                                               7:14.37      (17)   5:15.43      (12)   4:04.69                (3)                        
Nils van der Poel              A2                                                               1:56.15      (8)                                                                6:46.57      (1)    6:06.95      (28)                                                     
Seitaro Ichinohe               A2                                                               1:56.86      (12)                                                               7:05.37      (9)                        4:04.69                (3)    1:26.87       (4)   
Mikkel Kirkegaard Øritsland    A2                                                               2:03.64      (44)                                                                                   5:21.27      (18)   4:16.74                (8)    1:32.37       (9)   
Oliver Lindenskov              B2                                                               2:01.87      (40)                                                                                   5:18.61      (13)   4:16.74                (8)    1:32.37       (9)   
Mateusz Owczarek               B2                                                               1:58.09      (20)                                                                                                       DNF                                               
Philip Due Schmidt             A1                                                                                                                                               7:18.21      (22)                       4:16.74                (8)    1:32.37       (9)   
Cristian.96 Popa               A1                                                                                                                                                                                       4:42.93                (12)   1:31.83       (8)   

NAME                      AG   500M                500M                1000M               1500M               1500M               3000M               1000M               3000M               MASS START          TEAM PURSUIT, 6 LAPS          TEAM SPRINT          
                               20.02.2015          20.02.2015          20.02.2015          20.02.2015          20.02.2015          20.02.2015          21.02.2015          21.02.2015          22.02.2015          22.02.2015                    22.02.2015           
Ayano Sato                A1   42.15        (22)   42.15        (15)   1:24.11      (13)   2:10.47      (12)   2:10.47      (12)   4:35.45      (9)    1:24.11      (14)   4:35.45      (10)   6:02.39      (8)    3:18.85                (3)    1:34.94       (4)    
Jelizaveta Prokhorenko    A1   44.18        (48)   44.18        (33)   1:27.83      (25)   2:17.91      (36)   2:17.91      (29)   DNS                 1:27.83      (34)   DNS                 6:06.88      (16)   3:33.88                (7)    1:37.99       (7)    
Sanneke de Neeling        A2   40.63        (4)    40.63        (3)    1:20.44      (2)    2:05.29      (2)    2:05.29      (2)    4:26.46      (2)    1:20.44      (2)    4:26.46      (2)    6:00.99      (7)    3:14.57                (1)                         
Michelle Uhrig            A2   42.89        (33)   42.89        (22)   1:23.78      (11)   2:10.76      (13)   2:10.76      (13)   4:36.28      (11)   1:23.78      (12)   4:36.28      (12)   6:04.73      (6)    3:22.96                (6)                         
Ji-Woo Park               B1   42.08        (21)   42.08        (14)   1:22.95      (6)    2:06.80      (3)    2:06.80      (3)    4:29.49      (5)    1:22.95      (6)    4:29.49      (5)    6:03.72      (9)    3:17.96                (2)                         
Melissa Wijfje            A2   41.06        (9)    41.06        (7)    1:21.20      (4)    2:04.15      (1)    2:04.15      (1)    4:22.58      (1)    1:21.20      (4)    4:22.58      (1)    6:00.70      (3)    3:14.57                (1)                         
Nene Sakai                A2   43.58        (40)   43.58        (29)   1:26.00      (19)   2:13.03      (19)   2:13.03      (18)   4:35.69      (10)   1:26.00      (25)   4:35.69      (11)   6:03.88      (11)   3:18.85                (3)                         
Isabelle Weidemann        A2   43.79        (43)   43.79        (30)   1:24.24      (14)   2:09.28      (9)    2:09.28      (9)    4:28.55      (4)    1:24.24      (15)   4:28.55      (4)    6:03.79      (10)   3:21.95                (5)                         
Karolina Bosiek           C2   42.27        (25)   42.27        (17)   1:24.51      (16)   2:12.66      (18)   2:12.66      (17)   4:39.65      (13)   1:24.51      (18)   4:39.65      (14)   DNF                 3:21.23                (4)                         
Elizaveta Kazelina        A1   40.65        (6)    40.65        (4)    1:20.63      (3)    2:07.40      (5)    2:07.40      (5)    4:27.65      (3)    1:20.63      (3)    4:27.65      (3)    6:04.06      (12)                                 1:34.16       (3)    
Maddison Pearman          A2   41.77        (16)   41.77        (11)   1:23.90      (12)   2:12.59      (17)   2:12.59      (16)   4:47.67      (21)   1:23.90      (13)   4:47.67      (25)   DNF                                               1:36.49       (5)    
Elena Møller Rigas        A2   42.93        (34)   42.93        (23)   1:26.67      (21)   2:14.55      (24)   2:14.55      (22)   4:44.55      (17)   1:26.67      (28)   4:44.55      (21)   6:05.26      (4)                                                       
Aleksandra Kapruziak      A2   41.42        (12)   41.42        (8)    1:23.30      (8)    2:11.69      (16)   2:11.69      (15)   4:42.72      (16)   1:23.30      (9)    4:42.72      (19)                       3:21.23                (4)    1:38.62       (8)    
Noémie Fiset              A2   41.58        (14)   41.58        (9)    1:23.69      (10)   2:10.31      (11)   2:10.31      (11)   4:47.11      (19)   1:23.69      (11)   4:47.11      (23)                       3:21.95                (5)    1:36.49       (5)    
Karolina Gąsecka          C2   42.49        (29)   42.49        (20)   1:24.37      (15)   2:13.71      (21)   2:13.71      (20)   4:40.45      (14)   1:24.37      (17)   4:40.45      (15)                       3:21.23                (4)                         
Ha-Eun Kim                B2   41.93        (20)   41.93        (13)   1:23.42      (9)    2:11.08      (15)   2:11.08      (14)   4:44.80      (18)   1:23.42      (10)   4:44.80      (22)                       3:17.96                (2)                         
Anastasija Zdravkova      A2   43.50        (38)   43.50        (27)   1:27.82      (24)   2:19.81      (38)   2:19.81      (31)   4:47.33      (20)   1:27.82      (33)   4:47.33      (24)                                                                          
Inga Anne Vasaasen        A1   59.78        (52)   59.78        (34)   1:28.38      (26)   2:15.81      (31)   2:15.81      (25)   DNS                 1:28.38      (36)   DNS                                                                                        
Mei Han                   B2   42.71        (30)   42.71        (21)   1:26.96      (22)   2:14.06      (23)   2:14.06      (21)   4:41.58      (15)   1:26.96      (30)   4:41.58      (17)                                                                          
Vanessa Bittner           A2   40.26        (1)    40.26        (1)    1:19.73      (1)    DNS                 DNS                                     1:19.73      (1)                        6:00.34      (1)                                                       
Juliette Wheler           A1   43.50        (39)   43.50        (28)   1:26.65      (20)   2:14.62      (25)   2:14.62      (23)                       1:26.65      (26)                                           3:21.95                (5)    1:36.49       (5)    
Xiaoxuan Shi              A1   41.03        (7)    41.03        (6)    1:23.22      (7)    2:13.21      (20)   2:13.21      (19)                       1:23.22      (8)                                                                          1:33.91       (2)    
Nan.98 Sun                B1   40.54        (3)    40.54        (2)    1:22.21      (5)    2:07.86      (7)    2:07.86      (7)                        1:22.21      (5)                                                                          1:33.91       (2)    
Xue Lin                   C2   41.03        (8)    41.03        (5)    1:25.73      (18)   2:14.67      (26)   2:14.67      (24)                       1:25.73      (23)                                                                         1:33.91       (2)    
Martine Lilløy Bruun      A1   43.13        (36)   43.13        (25)   1:27.10      (23)   2:21.24      (40)   2:21.24      (32)                       1:27.10      (31)                                                                                              
Miina Peltonen            A2   44.04        (46)   44.04        (31)   1:30.67      (27)   2:24.37      (42)   2:24.37      (33)                       1:30.67      (41)                                                                                              
Martine Ripsrud           A2   41.59        (15)   41.59        (10)   1:24.96      (17)   2:17.08      (35)   2:17.08      (28)                       1:24.96      (20)                                                                                              
Cho-Weon Park             A1   42.26        (24)   42.26        (16)                       2:07.44      (6)    2:07.44      (6)    4:32.61      (7)                        4:32.61      (8)    6:00.69      (2)    3:17.96                (2)    1:33.72       (1)    
Leia Marie Behlau         A2   43.04        (35)   43.04        (24)                       2:10.00      (10)   2:10.00      (10)   4:34.50      (8)                        4:34.50      (9)    6:09.29      (5)    3:22.96                (6)                         
Nikola Zdráhalova         A2   41.86        (19)   41.86        (12)                       2:06.89      (4)    2:06.89      (4)    4:29.50      (6)                        4:29.50      (6)    6:07.50      (18)                                 1:36.84       (6)    
Anna Opytova              A2   44.17        (47)   44.17        (32)                       2:16.37      (33)   2:16.37      (27)   4:51.21      (22)                       4:51.21      (28)   6:10.77      (22)                                                      
Esther Kiel               A1   42.31        (27)   42.31        (18)                       2:09.05      (8)    2:09.05      (8)    4:39.11      (12)                       4:39.11      (13)                                                                          
Yauheniya Varabyova       B2   DQ                  DQ                                      DNS                 DNS                                                                             6:39.18      (24)   3:38.38                (9)    1:39.94       (9)    
Andżelika Wójcik          A1   42.33        (28)   42.33        (19)                       2:15.89      (32)   2:15.89      (26)                                                               6:12.42      (23)                                 1:38.62       (8)    
Deborah Grisenti          B2   43.32        (37)   43.32        (26)                       2:18.28      (37)   2:18.28      (30)                                                               6:07.65      (19)                                                      
Noemi Bonazza             B2   43.89        (44)                                                                                                       1:30.19      (39)                       6:06.61      (15)                                                      
Natalja Khramtsova        A2   42.24        (23)                                                                                                       1:26.83      (29)                                           3:38.38                (9)    1:39.94       (9)    
Sarah Warren              A2   42.83        (32)                                                                                                       1:25.22      (22)                                           3:37.77                (8)    1:40.08       (10)   
Aljona Stapstova          A2   41.14        (11)                                                                                                       1:27.94      (35)                                           3:33.88                (7)    1:37.99       (7)    
Svetlana.96 Maltseva      A2   43.62        (41)                                                                                                       1:26.66      (27)                                           3:33.88                (7)    1:37.99       (7)    
Mihaela Hogas             B1   44.23        (49)                                                                                                       1:30.72      (42)                                           3:44.02                (10)   1:47.96       (11)   
Mee Jang                  A2   40.64        (5)                                                                                                        1:23.04      (7)                                                                          1:33.72       (1)    
Kako Yamane               A2   41.79        (18)                                                                                                       1:27.11      (32)                                                                         1:34.94       (4)    
Daria Kachanova           B2   40.49        (2)                                                                                                        1:25.14      (21)                                                                         1:34.16       (3)    
Miki Fujimori             A1   42.79        (31)                                                                                                       1:25.91      (24)                                                                         1:34.94       (4)    
Anastasija Tsjepil        A2   41.42        (13)                                                                                                       1:24.95      (19)                                                                         1:34.16       (3)    
Tessa Boogaard            A2   41.79        (17)                                                                                                       DQ                                                                                                             
Viktoria Schinnerl        C2   43.95        (45)                                                                                                       1:30.46      (40)                                                                                              
Jasmin Güntert            C2   44.71        (50)                                                                                                                                               6:08.47      (21)                                                      
Bianca-Lorena Stănică     B2   44.81        (51)                                                                                                                                                                   3:44.02                (10)   1:47.96       (11)   
Kaja Ziomek               B2   42.27        (26)                                                                                                                                                                                                 1:38.62       (8)    
Min-Seon Kim              B1   41.07        (10)                                                                                                                                                                                                 1:33.72       (1)    
Hannah Kim                A1   43.68        (42)                                                                                                                                                                                                 1:40.08       (10)   
Clare Jeong               A2                                                               2:17.01      (34)                                           1:28.76      (37)   4:51.68      (29)   6:06.17      (14)   3:37.77                (8)                         
Natálie Kerschbaummayr    B2                                                               2:10.94      (14)                                           1:24.33      (16)   4:41.66      (18)   6:08.28      (20)                                 1:36.84       (6)    
Jacquelyn Bernico         A2                                                               2:23.26      (41)                                           1:29.78      (38)                                                                         1:40.08       (10)   
Darian O'Neil             A2                                                               2:15.03      (29)                                                               4:48.77      (26)   6:05.06      (13)   3:37.77                (8)                         
Polina Polukarova         B1                                                               2:20.50      (39)                                                               5:04.13      (31)   WDR                                               1:39.94       (9)    
Viola Feichtner           B1                                                               2:15.20      (30)                                                               4:40.55      (16)   6:07.12      (17)                                                      
Lydia Reinländer          B2                                                               2:14.80      (27)                                                               4:50.89      (27)                       3:22.96                (6)                         
Esmee Visser              A2                                                               2:13.74      (22)                                                               4:32.57      (7)                        3:14.57                (1)                         
Mizuho Takayama           A1                                                               2:14.92      (28)                                                               4:43.06      (20)                       3:18.85                (3)                         
Andreea Astrinia Fierar   B2                                                                                                                                               5:04.78      (33)                       3:44.02                (10)   1:47.96       (11)   
Anna.99 Kovaleva          C2                                                                                                                                               5:01.96      (30)                       3:38.38                (9)                         
Sára Pavlicková           B2                                                                                                                                               5:04.74      (32)                                                     1:36.84       (6)