Competition: World Allround Championships Juniors 1988

Rink:
Seoul (KOR)
Date:
30. - 31.01.1988
Records:
Information:
  • 52 athletes from 14 nations
  • 25 women and 27 men
  • 5 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m)
  • 208 races (8x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

World Allround Championships Juniors 1988
30. - 31.01.1988
Taenung Outdoorrink (KOR)

Small Combination (Men), 30. - 31.01.1988

POS   NAME                     AG   NAT   500M                    3000M                     1500M                 5000M                 POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Michael Spielmann        A1   GDR   40.11   (2)             4:18.22   (2)             2:01.14   (1)    TR   7:18.59   (1)    TR   167.385             TR        
2     Cor Jan Smulders         A1   NED   41.07   (14)            4:14.39   (1)    TR, SB   2:02.92   (4)         7:19.14   (2)         168.355   +0.970              
3     Naoki Kotake             A1   JPN   39.76   (1)    TR, SB   4:18.60   (3)    SB       2:02.37   (2)    SB   7:34.14   (6)    SB   169.064   +1.679    SB        
4     In-Hoon Lee              B2   KOR   40.51   (5)             4:20.50   (4)    SB       2:04.43   (7)         7:40.77   (9)         171.479   +4.094    SB        
5     Rintje Ritsma            A1   NED   41.08   (15)            4:23.14   (7)             2:05.23   (9)         7:31.95   (4)         171.874   +4.489              
6     Erik de Vries            A1   NED   41.06   (13)   SB       4:24.70   (11)            2:04.36   (5)         7:32.92   (5)    SB   171.921   +4.536    SB        
7     Uwe Tonat                A1   GDR   41.77   (20)            4:22.79   (6)             2:05.25   (10)        7:30.33   (3)         172.351   +4.966              
8     Aleksandr.70 Zjeleznov   A1   URS   40.70   (6)             4:23.18   (8)    SB       2:04.39   (6)    SB   7:44.09   (10)   SB   172.435   +5.050    PB        
9     Jevgenij Rastsjenko      A1   URS   40.96   (11)            4:24.65   (10)            2:04.79   (8)         7:45.32   (11)   SB   173.196   +5.811    SB        
10    Dirk Sonnenfeld          A1   GDR   41.26   (16)            4:27.22   (15)            2:06.38   (12)        7:38.07   (7)         173.729   +6.344              
11    Yeong-Seok Oh            A1   KOR   41.29   (17)            4:27.18   (14)            2:05.98   (11)        7:45.48   (12)        174.361   +6.976    SB        
12    Kevin Scott              A1   CAN   40.87   (10)   SB       4:24.81   (12)   SB       2:07.21   (13)        7:51.75   (14)        174.583   +7.198    SB        
13    Yoshiyuki Shimizu        A1   JPN   40.20   (3)             4:24.29   (9)    SB       2:08.82   (18)        7:54.70   (15)        174.658   +7.273    SB        
14    Kiyoto Iwashita          A1   JPN   46.05   (27)   SB       4:20.72   (5)    SB       2:02.63   (3)    SB   7:38.07   (7)    SB   176.186   +8.801              
15    Artur.70 Drwięga         A1   POL   43.30   (26)            4:30.02   (16)            2:11.28   (22)        7:56.27   (16)        179.690   +12.305             
16    Sergej Ljadov            B2   URS   57.24   (28)            4:27.16   (13)            2:07.37   (14)        7:45.62   (13)   SB   190.784   +23.399             
17    Magnus Enfeldt           A1   SWE   40.73   (9)    SB       4:30.07   (17)   SB       2:07.64   (16)   SB   -                     128.287   -39.098             
18    Ådne Søndrål             B2   NOR   40.71   (7)             4:33.33   (20)            2:08.72   (17)        -                     129.171   -38.214             
19    Nathaniel Mills          A1   USA   40.99   (12)   SB       4:34.84   (21)   SB       2:10.03   (20)   SB   -                     130.139   -37.246             
20    Christian Schwaiger      A1   FRG   42.11   (23)            4:30.94   (18)            2:09.62   (19)        -                     130.472   -36.913             
21    Mike Kangas              B2   USA   40.71   (7)    SB       4:43.39   (26)   SB       2:07.60   (15)   SB   -                     130.474   -36.911             
22    Harri Ilkka              B2   FIN   41.67   (18)            4:38.61   (22)   SB       2:11.98   (23)        -                     132.098   -35.287             
23    Roger Almenning          A1   NOR   42.03   (22)   SB       4:42.05   (24)            2:12.84   (25)        -                     133.318   -34.067             
24    Craig McNicoll           B2   GBR   41.73   (19)   NRJ      4:52.17   (27)            2:10.85   (21)        -                     134.041   -33.344             
25    Seong-Yeol Jegal         A1   KOR   40.44   (4)             4:59.37   (28)            2:11.99   (24)        -                     134.331   -33.054             
26    John Kuspa               B2   USA   42.40   (24)   PB       4:39.83   (23)   PB       2:17.17   (26)   PB   -                     134.761   -32.624             
27    Mikko Nieminen           B2   FIN   42.57   (25)            4:32.41   (19)            2:24.27   (27)        -                     136.061   -31.324             



Mini Combination (Women), 30. - 31.01.1988

POS   NAME                          AG   NAT   500M                1500M                 1000M                     3000M                     POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Emi Tanaka                    A1   JPN   44.27   (6)    SB   2:17.57   (4)    SB   1:29.90   (6)    SB       4:48.79   (1)    TR, SB   183.207             TR, SB    
2     Claudia Pechstein             B1   GDR   43.91   (3)         2:17.48   (3)         1:29.64   (5)             4:54.31   (5)             183.607   +0.400              
3     Shiho Kusunose                A1   JPN   44.23   (4)    SB   2:20.59   (9)    SB   1:28.86   (1)    TR, SB   4:54.93   (7)    SB       184.678   +1.471              
4     Sandra Voetelink              B2   NED   44.30   (7)         2:19.67   (7)         1:29.16   (2)             4:56.70   (10)            184.886   +1.679              
5     Anita Oldenhof                A1   NED   44.76   (11)   SB   2:19.33   (5)         1:29.52   (4)             4:53.98   (4)    SB       184.959   +1.752    PB        
6     Sandra Zwolle                 B2   NED   45.58   (17)        2:16.87   (1)    TR   1:29.41   (3)             4:55.78   (8)    SB       185.204   +1.997    SB        
7     Hye-Sook Choi                 B2   KOR   44.50   (9)         2:19.48   (6)         1:29.96   (7)    SB       4:56.43   (9)             185.378   +2.171    PB        
8     Natalja Kozlova               B1   URS   45.51   (16)        2:21.04   (10)        1:30.62   (12)            4:54.90   (6)             186.983   +3.776              
9     Stefanie Teeuwen              A1   FRG   45.03   (12)        2:21.06   (11)        1:30.60   (11)            4:58.44   (11)            187.090   +3.883              
10    Aneta Rekas                   B1   POL   44.23   (4)         2:21.63   (12)        1:30.37   (9)             5:06.53   (14)            187.713   +4.506    SB        
11    Irina Silajeva                A1   URS   44.61   (10)        2:21.78   (13)        1:31.68   (16)            5:04.68   (13)            188.490   +5.283              
12    Ulrike Adeberg                B2   GDR   43.44   (1)    TR   2:16.90   (2)         1:41.57   (23)            4:53.94   (3)             188.848   +5.641              
13    Anette Tønsberg               A1   NOR   46.69   (19)        2:22.56   (14)        1:32.76   (18)            5:01.75   (12)            190.881   +7.674              
14    Heike Biedermann              A1   GDR   55.46   (23)        2:20.46   (8)         1:30.07   (8)             4:52.02   (2)             195.985   +12.778             
17    Heidi Skjeggestad             A1   NOR   44.49   (8)         2:23.24   (15)        1:30.37   (9)             -                         137.421   -45.786             
18    Natalja Severjukhina          B2   URS   43.74   (2)         2:26.01   (19)        1:30.81   (15)            -                         137.815   -45.392             
19    Sylvie Cantin                 A1   CAN   45.47   (15)   SB   2:24.39   (17)   SB   1:30.68   (14)   SB       -                         138.940   -44.267             
20    Ileana Cleteşteanu            A1   ROU   45.08   (13)        2:26.15   (20)        1:32.43   (17)            -                         140.011   -43.196             
21    Jenny Kenny                   A1   USA   45.99   (18)   SB   2:23.34   (16)   SB   1:36.10   (20)   SB       -                         141.820   -41.387             
22    Hege Langli                   B2   NOR   45.22   (14)        2:36.01   (23)        1:30.67   (13)            -                         142.558   -40.649             
23    Manuela Strauß                A1   FRG   48.09   (21)        2:25.84   (18)        1:34.41   (19)            -                         143.908   -39.299             
24    Dede Demet                    C2   USA   47.71   (20)   SB   2:29.31   (21)   SB   1:36.30   (21)   SB       -                         145.630   -37.577             
25    Corinne Goelz                 B1   USA   49.10   (22)   SB   2:34.50   (22)   SB   1:37.13   (22)   SB       -                         149.165   -34.042             
      Mihaela Dascălu               A1   ROU   -                   -                     -                         -                         186.429                       
      Cerasela Simona Hordobeţiu    A2   ROU   -                   -                     -                         -                         185.901                       



World Allround Championships Juniors 1988
30. - 31.01.1988
Taenung Outdoorrink (KOR)

NAME                     AG   500M           1500M            3000M            5000M            
Uwe Tonat                A1   41.77   (20)   2:05.25   (10)   4:22.79   (6)    7:30.33   (3)    
Dirk Sonnenfeld          A1   41.26   (16)   2:06.38   (12)   4:27.22   (15)   7:38.07   (7)    
Christian Schwaiger      A1   42.11   (23)   2:09.62   (19)   4:30.94   (18)                    
Michael Spielmann        A1   40.11   (2)    2:01.14   (1)    4:18.22   (2)    7:18.59   (1)    
Rintje Ritsma            A1   41.08   (15)   2:05.23   (9)    4:23.14   (7)    7:31.95   (4)    
Ådne Søndrål             B2   40.71   (7)    2:08.72   (17)   4:33.33   (20)                    
Craig McNicoll           B2   41.73   (19)   2:10.85   (21)   4:52.17   (27)                    
Mikko Nieminen           B2   42.57   (25)   2:24.27   (27)   4:32.41   (19)                    
Naoki Kotake             A1   39.76   (1)    2:02.37   (2)    4:18.60   (3)    7:34.14   (6)    
Yeong-Seok Oh            A1   41.29   (17)   2:05.98   (11)   4:27.18   (14)   7:45.48   (12)   
In-Hoon Lee              B2   40.51   (5)    2:04.43   (7)    4:20.50   (4)    7:40.77   (9)    
Nathaniel Mills          A1   40.99   (12)   2:10.03   (20)   4:34.84   (21)                    
Kevin Scott              A1   40.87   (10)   2:07.21   (13)   4:24.81   (12)   7:51.75   (14)   
Seong-Yeol Jegal         A1   40.44   (4)    2:11.99   (24)   4:59.37   (28)                    
Harri Ilkka              B2   41.67   (18)   2:11.98   (23)   4:38.61   (22)                    
Magnus Enfeldt           A1   40.73   (9)    2:07.64   (16)   4:30.07   (17)                    
Yoshiyuki Shimizu        A1   40.20   (3)    2:08.82   (18)   4:24.29   (9)    7:54.70   (15)   
Cor Jan Smulders         A1   41.07   (14)   2:02.92   (4)    4:14.39   (1)    7:19.14   (2)    
Mike Kangas              B2   40.71   (7)    2:07.60   (15)   4:43.39   (26)                    
Aleksandr.70 Zjeleznov   A1   40.70   (6)    2:04.39   (6)    4:23.18   (8)    7:44.09   (10)   
Erik de Vries            A1   41.06   (13)   2:04.36   (5)    4:24.70   (11)   7:32.92   (5)    
Jevgenij Rastsjenko      A1   40.96   (11)   2:04.79   (8)    4:24.65   (10)   7:45.32   (11)   
Kiyoto Iwashita          A1   46.05   (27)   2:02.63   (3)    4:20.72   (5)    7:38.07   (7)    
Sergej Ljadov            B2   57.24   (28)   2:07.37   (14)   4:27.16   (13)   7:45.62   (13)   
Roger Almenning          A1   42.03   (22)   2:12.84   (25)   4:42.05   (24)                    
John Kuspa               B2   42.40   (24)   2:17.17   (26)   4:39.83   (23)                    
Artur.70 Drwięga         A1   43.30   (26)   2:11.28   (22)   4:30.02   (16)   7:56.27   (16)   

NAME                          AG   500M           1000M            1500M            3000M            
Stefanie Teeuwen              A1   45.03   (12)   1:30.60   (11)   2:21.06   (11)   4:58.44   (11)   
Manuela Strauß                A1   48.09   (21)   1:34.41   (19)   2:25.84   (18)                    
Heike Biedermann              A1   55.46   (23)   1:30.07   (8)    2:20.46   (8)    4:52.02   (2)    
Ulrike Adeberg                B2   43.44   (1)    1:41.57   (23)   2:16.90   (2)    4:53.94   (3)    
Claudia Pechstein             B1   43.91   (3)    1:29.64   (5)    2:17.48   (3)    4:54.31   (5)    
Anette Tønsberg               A1   46.69   (19)   1:32.76   (18)   2:22.56   (14)   5:01.75   (12)   
Natalja Kozlova               B1   45.51   (16)   1:30.62   (12)   2:21.04   (10)   4:54.90   (6)    
Cerasela Simona Hordobeţiu    A2   DQ             DQ               DQ               DQ               
Sandra Voetelink              B2   44.30   (7)    1:29.16   (2)    2:19.67   (7)    4:56.70   (10)   
Heidi Skjeggestad             A1   44.49   (8)    1:30.37   (9)    2:23.24   (15)                    
Mihaela Dascălu               A1   DQ             DQ               DQ               DQ               
Sandra Zwolle                 B2   45.58   (17)   1:29.41   (3)    2:16.87   (1)    4:55.78   (8)    
Aneta Rekas                   B1   44.23   (4)    1:30.37   (9)    2:21.63   (12)   5:06.53   (14)   
Hege Langli                   B2   45.22   (14)   1:30.67   (13)   2:36.01   (23)                    
Shiho Kusunose                A1   44.23   (4)    1:28.86   (1)    2:20.59   (9)    4:54.93   (7)    
Sylvie Cantin                 A1   45.47   (15)   1:30.68   (14)   2:24.39   (17)                    
Hye-Sook Choi                 B2   44.50   (9)    1:29.96   (7)    2:19.48   (6)    4:56.43   (9)    
Corinne Goelz                 B1   49.10   (22)   1:37.13   (22)   2:34.50   (22)                    
Dede Demet                    C2   47.71   (20)   1:36.30   (21)   2:29.31   (21)                    
Emi Tanaka                    A1   44.27   (6)    1:29.90   (6)    2:17.57   (4)    4:48.79   (1)    
Anita Oldenhof                A1   44.76   (11)   1:29.52   (4)    2:19.33   (5)    4:53.98   (4)    
Irina Silajeva                A1   44.61   (10)   1:31.68   (16)   2:21.78   (13)   5:04.68   (13)   
Natalja Severjukhina          B2   43.74   (2)    1:30.81   (15)   2:26.01   (19)                    
Ileana Cleteşteanu            A1   45.08   (13)   1:32.43   (17)   2:26.15   (20)                    
Jenny Kenny                   A1   45.99   (18)   1:36.10   (20)   2:23.34   (16)