Competition: Tschechische Junior Allround Championships 2020

Rink:
Tomaszów Mazowiecki (POL)
Date:
28. - 29.09.2019
Records:
Information:
  • 43 athletes from 1 nation
  • 27 women and 16 men
  • 8 distances (1000m, 1000m (1. Race), 1000m (2. Race), 1500m, 3000m, 500m, 500m (1. Race), 500m (2. Race))
  • 172 races (9x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Tschechische Junior Allround Championships 2020
28. - 29.09.2019
Arena Lodow (POL)

Sprint Combination (Women), 28. - 29.09.2019

POS   NAME                AG   NAT   500M 1. RACE            1000M 1. RACE            500M 2. RACE            1000M 2. RACE            POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Barbora Slámová     D1   CZE   49.43          (1)      1:41.98         (1)      48.57          (1)      1:40.75         (1)      199.365             PB        
2     Monika Macháckova   D2   CZE   50.52          (2)      1:42.69         (2)      49.61          (2)      1:43.98         (2)      203.465   +4.100    PB        
3     Kristýna Němcová   D2   CZE   53.05          (3)      1:47.65         (4)      53.77          (4)      1:44.92         (4)      213.105   +13.740   PB        
4     Adéla Krejčová      D1   CZE   1:02.14        (4)      1:46.92         (3)      51.94          (3)      1:44.49         (3)      219.785   +20.420   PB        



Mini Combination (Women), 28. - 29.09.2019

POS   NAME                   AG   NAT   500M               1500M                1000M                3000M                POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Katerina Macháckova    C2   CZE   47.16   (1)        2:28.15   (1)        1:34.35   (1)        5:03.69   (1)        194.333             PB        
2     Stella Nilsen          C1   CZE   48.23   (2)        2:33.22   (2)        1:37.53   (2)        5:27.21   (4)        202.603   +8.270              
3     Michaela Poplová       B2   CZE   50.00   (5)   SB   2:34.94   (3)   SB   1:38.61   (3)   PB   5:23.28   (2)   PB   204.831   +10.498   PB        
4     Eliska Fackenbergova   C1   CZE   49.67   (3)        2:36.25   (4)        1:40.63   (4)        5:26.44   (3)   SB   206.474   +12.141   SB        
5     Ema Schneiderova       C1   CZE   49.70   (4)        2:42.74   (6)        1:43.57   (5)        5:45.84   (5)        213.371   +19.038   PB        
6     Karolina Hartychová    C1   CZE   54.52   (8)   SB   3:00.47   (9)   SB   1:52.30   (7)   PB   6:32.44   (8)   PB   236.232   +41.899   PB        
      Adela Simnova          C2   CZE   54.57   (9)        2:52.20   (8)        -                    6:13.75   (7)        -                             
      Magdalena Hromasová    C1   CZE   53.47   (7)   PB   2:47.40   (7)   PB   -                    5:54.15   (6)   PB   -                             
      Kristýna Žočková       C1   CZE   52.63   (6)   PB   2:41.37   (5)   PB   1:43.93   (6)   PB   -                    -                             



Mini Combination (Women), 28. - 29.09.2019

POS   NAME               AG   NAT   500M               1500M                1000M                3000M                POINTS    DIFF        RECORDS   
1     Zuzana Kursova     B2   CZE   45.92     (2)      2:20.61   (1)        1:29.96   (1)        4:55.12   (1)        186.956               SB        
2     Adela Petrusova    B1   CZE   47.19     (3)      2:33.20   (3)        1:36.74   (3)        5:29.79   (2)        201.591   +14.635     SB        
3     Lea Dostalova      B1   CZE   1:00.08   (4)      3:18.55   (4)   SB   2:06.00   (4)   SB   6:46.16   (3)   SB   256.956   +1.10.000   SB        
      Nikol Nepokojova   B2   CZE   44.69     (1)      2:32.14   (2)        1:31.40   (2)        -                    -                               



Mini Combination (Women), 28. - 29.09.2019

POS   NAME                AG   NAT   500M             1500M              1000M                3000M                POINTS    DIFF     RECORDS   
1     Veronika Antosova   A2   CZE   46.76   (1)      2:26.40   (1)      1:35.51   (1)        5:12.05   (1)        195.323            SB        
2     Erika Broklová      A1   CZE   48.33   (2)      2:31.18   (2)      1:35.88   (2)   SB   5:19.24   (2)   SB   199.869   +4.546   PB        



Mini Combination (Men), 28. - 29.09.2019

POS   NAME              AG   NAT   500M             1500M              1000M              3000M              POINTS    DIFF   RECORDS   
1     Zdenék Vasulka    A2   CZE   40.43   (1)      2:06.73   (1)      1:20.96   (1)      4:30.43   (1)      168.224          PB        



Mini Combination (Men), 28. - 29.09.2019

POS   NAME             AG   NAT   500M               1500M                1000M                3000M                POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Lukas Stekly     B1   CZE   41.29   (2)        2:01.42   (1)        1:19.11   (1)        4:08.51   (1)        162.736             SB        
2     Michal Brokl     B1   CZE   41.48   (3)        2:10.64   (3)   SB   1:23.96   (2)        4:46.97   (3)   PB   174.834   +12.098   PB        
3     Matej Semeniuk   B1   CZE   42.47   (4)        2:17.76   (4)        1:26.12   (3)        4:58.48   (5)        181.196   +18.460   SB        
4     Lukas Rozsypal   B1   CZE   45.74   (5)   PB   2:18.41   (5)   PB   1:48.91   (4)   SB   4:51.30   (4)   PB   194.881   +32.145   PB        
      Jakub Koci       B1   CZE   41.20   (1)        2:05.27   (2)        -                    4:20.90   (2)        -                             



Sprint Combination (Men), 28. - 29.09.2019

POS   NAME          AG   NAT   500M 1. RACE            1000M 1. RACE            500M 2. RACE            1000M 2. RACE            POINTS    DIFF   RECORDS   
1     Marek Kurš    D1   CZE   1:09.92        (1)      2:34.37         (1)      1:11.85        (1)      2:31.14         (1)      294.525          PB        



Sprint Combination (Men), 28. - 29.09.2019

POS   NAME               AG   NAT   500M 1. RACE            1000M 1. RACE            500M 2. RACE            1000M 2. RACE              POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Sebastian Sláma    F2   CZE   59.68          (2)      2:05.36         (1)      56.44          (1)      1:59.24         (2)        238.420             PB        
2     Jakub Andel        E1   CZE   58.80          (1)      2:05.93         (2)      57.97          (2)      1:58.53         (1)        239.000   +0.580    SB        
3     Filip Chmel        F1   CZE   59.88          (3)      2:08.33         (3)      1:00.10        (3)      2:05.42         (3)        246.855   +8.435    SB        
4     Simon Pesek        E1   CZE   1:02.04        (6)      2:10.22         (4)      1:01.58        (5)      2:06.78         (4)   PB   252.120   +13.700   PB        
5     Matej Sotek        E2   CZE   1:01.84        (4)      2:14.14         (6)      1:00.65        (4)      2:07.60         (5)        253.360   +14.940   PB        
6     Martin Sáblik      E1   CZE   1:01.96        (5)      2:11.33         (5)      1:03.66        (6)      2:12.16         (6)        257.365   +18.945   PB        
7     Michal Sotek       F1   CZE   1:03.98        (7)      2:15.53         (7)      1:05.44        (7)      2:13.19         (7)   PB   263.780   +25.360   PB        



Mini Combination (Men), 28. - 29.09.2019

POS   NAME            AG   NAT   500M               1500M                1000M                3000M                POINTS    DIFF   RECORDS   
1     Michal Stekly   C2   CZE   52.98   (1)   PB   3:09.55   (1)   PB   2:03.30   (2)   PB   7:05.83   (2)   PB   248.784          PB        
      Matěj Popl      C1   CZE   -                  -                    1:35.56   (1)   PB   5:17.53   (1)   SB   -                          



Sprint Combination (Women), 28. - 29.09.2019

POS   NAME                 AG   NAT   500M 1. RACE            1000M 1. RACE              500M 2. RACE            1000M 2. RACE            POINTS    DIFF        RECORDS   
1     Tereza Dolezalová    E2   CZE   53.19          (1)      1:55.19         (1)        52.75          (1)      1:56.30         (1)      221.685               PB        
2     Lucie Nemcova        E1   CZE   1:02.53        (4)      2:11.04         (2)        1:00.95        (4)      2:07.05         (4)      252.525   +30.840     PB        
3     Vanesa Hyzova        F2   CZE   1:02.73        (5)      2:16.39         (3)        1:04.72        (5)      2:17.98         (5)      264.635   +42.950     PB        
4     Anna Duronová        E1   CZE   1:07.79        (6)      2:19.79         (4)        1:05.37        (6)      2:23.19         (6)      274.650   +52.965     PB        
5     Julie Jagur          E1   CZE   1:14.55        (7)      2:39.58         (6)   PB   1:14.40        (7)      2:43.85         (8)      310.665   +1.28.980   PB        
6     Nikola Sankova       E1   CZE   1:23.42        (8)      2:33.64         (5)        1:15.06        (8)      2:35.39         (7)      312.995   +1.31.310   PB        
      Sophia Kopecková     F2   CZE   57.67          (3)      -                          58.18          (3)      2:00.01         (3)      -                               
      Barbora Sábliková    E1   CZE   57.54          (2)      -                          57.34          (2)      1:59.18         (2)      -                               



Tschechische Junior Allround Championships 2020
28. - 29.09.2019
Arena Lodow (POL)

NAME               AG   500M (1. RACE)         500M (1. RACE)         500M (2. RACE)         500M (2. RACE)         500M             500M             500M             1000M (1. RACE)         1000M (1. RACE)         1000M (2. RACE)         1000M (2. RACE)         1000M            1000M            1000M            1500M            1500M            1500M            3000M            3000M            3000M            
                        Junior D               Junior E               Junior D               Junior E               Junior A         Junior B         Junior C         Junior D                Junior E                Junior D                Junior E                Junior A         Junior B         Junior C         Junior A         Junior B         Junior C         Junior A         Junior B         Junior C         
Marek Kurš         D1   1:09.92          (1)                          1:11.85          (1)                                                                             2:34.37           (1)                           2:31.14           (1)                                                                                                                                                                                    
Jakub Andel        E1                          58.80            (1)                          57.97            (2)                                                                              2:05.93           (2)                           1:58.53           (1)                                                                                                                                                            
Martin Sáblik      E1                          1:01.96          (5)                          1:03.66          (6)                                                                              2:11.33           (5)                           2:12.16           (6)                                                                                                                                                            
Sebastian Sláma    F2                          59.68            (2)                          56.44            (1)                                                                              2:05.36           (1)                           1:59.24           (2)                                                                                                                                                            
Simon Pesek        E1                          1:02.04          (6)                          1:01.58          (5)                                                                              2:10.22           (4)                           2:06.78           (4)                                                                                                                                                            
Matej Sotek        E2                          1:01.84          (4)                          1:00.65          (4)                                                                              2:14.14           (6)                           2:07.60           (5)                                                                                                                                                            
Filip Chmel        F1                          59.88            (3)                          1:00.10          (3)                                                                              2:08.33           (3)                           2:05.42           (3)                                                                                                                                                            
Michal Sotek       F1                          1:03.98          (7)                          1:05.44          (7)                                                                              2:15.53           (7)                           2:13.19           (7)                                                                                                                                                            
Zdenék Vasulka     A2                                                                                               40.43      (1)                                                                                                                                     1:20.96    (1)                                     2:06.73    (1)                                     4:30.43    (1)                                     
Lukas Stekly       B1                                                                                                                41.29      (2)                                                                                                                                     1:19.11    (1)                                     2:01.42    (1)                                     4:08.51    (1)                    
Matej Semeniuk     B1                                                                                                                42.47      (4)                                                                                                                                     1:26.12    (3)                                     2:17.76    (4)                                     4:58.48    (5)                    
Michal Brokl       B1                                                                                                                41.48      (3)                                                                                                                                     1:23.96    (2)                                     2:10.64    (3)                                     4:46.97    (3)                    
Jakub Koci         B1                                                                                                                41.20      (1)                                                                                                                                     DQ                                                 2:05.27    (2)                                     4:20.90    (2)                    
Lukas Rozsypal     B1                                                                                                                45.74      (5)                                                                                                                                     1:48.91    (4)                                     2:18.41    (5)                                     4:51.30    (4)                    
Michal Stekly      C2                                                                                                                                 52.98      (1)                                                                                                                                     2:03.30    (2)                                     3:09.55    (1)                                     7:05.83    (2)   
Matěj Popl         C1                                                                                                                                 DNS                                                                                                                                                1:35.56    (1)                                     DNS                                                5:17.53    (1)   

NAME                   AG   500M (1. RACE)         500M (1. RACE)         500M (2. RACE)         500M (2. RACE)         500M             500M             500M             1000M (1. RACE)         1000M (1. RACE)         1000M (2. RACE)         1000M (2. RACE)         1000M            1000M            1000M            1500M            1500M            1500M            3000M            3000M            3000M            
                            Junior D               Junior E               Junior D               Junior E               Junior C         Junior B         Junior A         Junior D                Junior E                Junior D                Junior E                Junior C         Junior B         Junior A         Junior C         Junior B         Junior A         Junior C         Junior B         Junior A         
Monika Macháckova      D2   50.52            (2)                          49.61            (2)                                                                             1:42.69           (2)                           1:43.98           (2)                                                                                                                                                                                    
Barbora Slámová        D1   49.43            (1)                          48.57            (1)                                                                             1:41.98           (1)                           1:40.75           (1)                                                                                                                                                                                    
Kristýna Němcová      D2   53.05            (3)                          53.77            (4)                                                                             1:47.65           (4)                           1:44.92           (4)                                                                                                                                                                                    
Adéla Krejčová         D1   1:02.14          (4)                          51.94            (3)                                                                             1:46.92           (3)                           1:44.49           (3)                                                                                                                                                                                    
Barbora Sábliková      E1                          57.54            (2)                          57.34            (2)                                                                              DNS                                             1:59.18           (2)                                                                                                                                                            
Tereza Dolezalová      E2                          53.19            (1)                          52.75            (1)                                                                              1:55.19           (1)                           1:56.30           (1)                                                                                                                                                            
Sophia Kopecková       F2                          57.67            (3)                          58.18            (3)                                                                              DNS                                             2:00.01           (3)                                                                                                                                                            
Lucie Nemcova          E1                          1:02.53          (4)                          1:00.95          (4)                                                                              2:11.04           (2)                           2:07.05           (4)                                                                                                                                                            
Vanesa Hyzova          F2                          1:02.73          (5)                          1:04.72          (5)                                                                              2:16.39           (3)                           2:17.98           (5)                                                                                                                                                            
Anna Duronová          E1                          1:07.79          (6)                          1:05.37          (6)                                                                              2:19.79           (4)                           2:23.19           (6)                                                                                                                                                            
Julie Jagur            E1                          1:14.55          (7)                          1:14.40          (7)                                                                              2:39.58           (6)                           2:43.85           (8)                                                                                                                                                            
Nikola Sankova         E1                          1:23.42          (8)                          1:15.06          (8)                                                                              2:33.64           (5)                           2:35.39           (7)                                                                                                                                                            
Eliska Fackenbergova   C1                                                                                               49.67      (3)                                                                                                                                     1:40.63    (4)                                     2:36.25    (4)                                     5:26.44    (3)                                     
Katerina Macháckova    C2                                                                                               47.16      (1)                                                                                                                                     1:34.35    (1)                                     2:28.15    (1)                                     5:03.69    (1)                                     
Adela Simnova          C2                                                                                               54.57      (9)                                                                                                                                     DQ                                                 2:52.20    (8)                                     6:13.75    (7)                                     
Ema Schneiderova       C1                                                                                               49.70      (4)                                                                                                                                     1:43.57    (5)                                     2:42.74    (6)                                     5:45.84    (5)                                     
Stella Nilsen          C1                                                                                               48.23      (2)                                                                                                                                     1:37.53    (2)                                     2:33.22    (2)                                     5:27.21    (4)                                     
Michaela Poplová       B2                                                                                               50.00      (5)                                                                                                                                     1:38.61    (3)                                     2:34.94    (3)                                     5:23.28    (2)                                     
Kristýna Žočková       C1                                                                                               52.63      (6)                                                                                                                                     1:43.93    (6)                                     2:41.37    (5)                                     DQ                                                 
Magdalena Hromasová    C1                                                                                               53.47      (7)                                                                                                                                     DQ                                                 2:47.40    (7)                                     5:54.15    (6)                                     
Karolina Hartychová    C1                                                                                               54.52      (8)                                                                                                                                     1:52.30    (7)                                     3:00.47    (9)                                     6:32.44    (8)                                     
Adela Petrusova        B1                                                                                                                47.19      (3)                                                                                                                                     1:36.74    (3)                                     2:33.20    (3)                                     5:29.79    (2)                    
Zuzana Kursova         B2                                                                                                                45.92      (2)                                                                                                                                     1:29.96    (1)                                     2:20.61    (1)                                     4:55.12    (1)                    
Nikol Nepokojova       B2                                                                                                                44.69      (1)                                                                                                                                     1:31.40    (2)                                     2:32.14    (2)                                     DQ                                
Lea Dostalova          B1                                                                                                                1:00.08    (4)                                                                                                                                     2:06.00    (4)                                     3:18.55    (4)                                     6:46.16    (3)                    
Erika Broklová         A1                                                                                                                                 48.33      (2)                                                                                                                                     1:35.88    (2)                                     2:31.18    (2)                                     5:19.24    (2)   
Veronika Antosova      A2                                                                                                                                 46.76      (1)                                                                                                                                     1:35.51    (1)                                     2:26.40    (1)                                     5:12.05    (1)