Competition: 1. Junior World Cup 2019/2020

Rink:
Bjugn (NOR)
Date:
16. - 17.11.2019
Records:
Information:
  • 173 athletes from 27 nations
  • 81 women and 92 men
  • 6 distances (1000m, 1500m, 3000m, 500m, Mass Start, Team Sprint)
  • 527 races (15x mit DNF/DNS/DQ)

Men - 1500 meter
17.11.2019

PosNameNationTimeDiffWC Points
1 Jur Veenje (A2) NED 1:52.06 - 100
2 Motonaga Arito (A1) JPN 1:52.12 +0.068 80
3 Tsubasa Horikawa (A2) JPN 1:52.25 +0.192 70
4 Kouta Mitsui (B2) JPN 1:52.29 +0.235 60
5 Stepan Tsistjakov (A2) RUS 1:52.37 +0.313 50
6 Peder Kongshaug (A1) NOR 1:52.77 +0.717 44
7 Jordy van Workum (A2) NED 1:53.10 +1.043 40
8 Kai in 't Veld (A1) NED 1:53.24 +1.188 36
9 Pavel Taran (A1) RUS 1:53.67 +1.611 32
10 Joon-Hyeong Park (A2) KOR 1:53.67 +1.615 28
11 Moritz Klein (A2) GER 1:54.48 +2.422 24
12 Keon-Hyoo Ahn (A1) KOR 1:54.51 +2.456 20
13 Daniil Aldoshkin (A2) RUS 1:54.55 +2.492 18
14 Sang-Eon Park (B2) KOR 1:54.57 +2.513 16
15 Jonathan Tobon (B1) USA 1:54.86 +2.809 14
16 Sander Eitrem (A1) NOR 1:55.28 +3.226 12
17 Teenbuli Yeerken (A1) CHN 1:55.46 +3.402 10
18 Peter Riches (A1) GBR 1:56.13 +4.072 8
19 Konstantin Götze (A2) GER 1:56.67 +4.610 6
20 Tobias Fløiten (A1) NOR 1:57.01 +4.956 5
21 Piotr Nałęcki (A2) POL 1:57.05 +4.990 4
22 Nil Llop Izquierdo (B2) ESP 1:57.23 NRJ +5.174 3
23 Vjatsjeslav Zaretskij (A2) KAZ 1:57.27 +5.219 2
24 Zehao Liu (A1) CHN 1:57.34 +5.282 1
25 Jiawei Yu (A2) CHN 1:57.51 +5.452
26 Diego Amaya (B2) COL 1:57.74 +5.683
27 Maks Fedorov (B2) BLR 1:57.77 +5.713
28 Lukas Stekly (B1) CZE 1:58.09 +6.032
29 Mikołaj Jabłoński (A2) POL 1:59.08 +7.022
30 Ignaz Gschwentner (A1) AUT 1:59.36 +7.300
31 Nikita Kanonik (A2) BLR 1:59.41 +7.354
32 Joonas Valge (A2) EST 1:59.76 +7.708
33 Vladislav Dobrovolskij (A2) KAZ 2:00.50 +8.447
34 Emil Ervik (A1) FIN 2:00.79 +8.730
35 Jordan Stolz (B1) USA 2:01.04 +8.989
36 Vojtech Hurdes (A2) CZE 2:01.12 +9.061
37 Nuraly Akzhol (B1) KAZ 2:01.18 +9.129
38 Niclas Mastrup (A2) DEN 2:01.70 +9.646
39 Mattia Peghini (A1) ITA 2:01.86 +9.804
40 Juuso Lehtonen (A1) FIN 2:02.00 +9.946
41 Jakub Koci (B1) CZE 2:02.15 +10.098
42 Simon Bigler (A1) DEN 2:02.75 +10.698
43 Lennart Jasch (A2) GER 2:02.86 +10.804
44 Adrian Nalepka (A2) POL 2:03.46 +11.401
45 Matteo Ambrosini (A1) ITA 2:03.76 +11.702
46 Nicky Rosanelli (B2) ITA 2:03.87 +11.814
47 Nicolas Fournier (A2) FRA 2:03.96 +11.905
48 Emil Klockar (A1) SWE 2:04.09 +12.031
49 Adrian Octavian Fierar (B1) ROU 2:04.26 +12.207
50 Kalle Kinnala (A1) FIN 2:04.36 +12.301
51 Nicolae Razvan Militaru (A1) ROU 2:04.47 +12.411
52 Gijs Luijten (B2) BEL 2:06.64 +14.583
53 Germain Deschamps (B2) FRA 2:07.10 +15.044
54 Gabriel Eduard Nitu (C2) ROU 2:07.49 +15.438
55 Martin Belloir (B2) FRA 2:07.63 +15.570
56 Vladislav Gapon (A2) BLR 2:07.97 +15.913
DQ Jason Suttels (A2) BEL DQ -
DQ Altaj Zjardembekuly (A2) KAZ DQ -
NRJ - National Record Juniors, BB2 - Age Group Record AG B1/B2