Competition: Prise De Temps

Information:
  • 47 athletes from 2 nations
  • 22 women and 25 men
  • 3 distances (1500m, 3000m, 500m)
  • 58 races

Text view of the competition results

Prise De Temps
20.08.2022
Centre de Glaces (CAN)

500 meter (Women), 20.08.2022

POS   NAME                  AG       NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Rose Laliberté-Roy    Senior   CAN   40.14                     
2     Audrey Phaneuf        Senior   CAN   41.85   +1.710            
3     Hee Won Son           Neo      CAN   42.62   +2.480   SB       
4     Léanne Sirois         B1       CAN   45.51   +5.370            
5     Frédérike Béland      Senior   CAN   45.62   +5.480   PB       
6     Arielle Marchand      B2       CAN   45.88   +5.740            
7     Lily-Pier Guérin      B2       CAN   46.12   +5.980   SB       
8     Marianne Bouchard     B1       CAN   46.46   +6.320   SB       
9     Marie-Felix Guérin    C2       CAN   46.96   +6.820            
10    Juliette Larochelle   B2       CAN   47.95   +7.810            
11    Ève Boulay            B1       CAN   48.90   +8.760   SB       



3000 meter (Women), 20.08.2022

POS   NAME                 AG       NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Valerie Maltais      Senior   CAN   4:10.49               TR, SB   
2     Béatrice Lamarche    Senior   CAN   4:18.33   +7.840      SB       
3     Rose-Anne Grenier    Senior   CAN   4:22.38   +11.890     SB       
4     Gabrielle Jelonek    Neo      CAN   4:26.71   +16.220     SB       
5     Leila Cartier        A2       CAN   4:44.94   +34.450              
6     Cloé Jelonek         B2       CAN   4:46.72   +36.230              
7     Emmanuelle Côté      Neo      CAN   4:46.99   +36.500     SB       
8     Camille Tremblay     B2       CAN   4:48.58   +38.090     SB       
9     Laurie Cayer         Neo      CAN   4:52.00   +41.510              
10    Laurence Paquet      Senior   CAN   4:58.46   +47.970     SB       
11    Cendrine Levesque    Neo      CAN   5:03.97   +53.480     SB       
12    Frédérike Béland     Senior   CAN   5:04.37   +53.880     PB       
13    Léanne Sirois        B1       CAN   5:30.72   +1.20.230   PB       
14    Marianne Bouchard    B1       CAN   5:31.89   +1.21.400   PB       
15    Ève Boulay           B1       CAN   5:43.65   +1.33.160            
16    Marie-Felix Guérin   C2       CAN   5:45.50   +1.35.010   SB       



500 meter (Men), 20.08.2022

POS   NAME                   AG       NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Yuuma Murakami         Senior   JPN   35.67            SB       
2     Cédrick Brunet         Neo      CAN   36.63   +0.960            
3     Émile Huard            Neo      CAN   38.37   +2.700   SB       
4     William Lefrançois     A2       CAN   39.78   +4.110            
5     Luka Sullivan          B1       CAN   40.76   +5.090            
6     Arnaud Parent          B2       CAN   41.92   +6.250            
7     Édouard Beaulieu       B2       CAN   42.41   +6.740            
8     Gabriel Charest        B1       CAN   42.47   +6.800            
9     Christopher Fiola      Senior   CAN   42.71   +7.040            
10    Olivier Landreville    B2       CAN   43.53   +7.860            
11    Antoine Robert         B2       CAN   44.29   +8.620            
12    Marc-Antoine Brisson   Senior   CAN   44.49   +8.820            



1500 meter (Men), 20.08.2022

POS   NAME          AG       NAT   TIME      DIFF   RECORD   
1     David Larue   Senior   CAN   1:53.20          SB       



3000 meter (Men), 20.08.2022

POS   NAME                       AG       NAT   TIME      DIFF        RECORD    
1     Jordan Belchos             Senior   CAN   3:51.16               TR, SB    
2     Kaleb Muller               Senior   CAN   3:52.73   +1.570      SB        
3     Jonah Hurtubise            Senior   CAN   4:02.37   +11.210     SB        
4     William Lemelin-Bilodeau   Neo      CAN   4:02.57   +11.410     PB        
5     Hubert Marcotte            Neo      CAN   4:02.60   +11.440     SB        
6     Zacharie Desprès           A2       CAN   4:09.14   +17.980     TRJ, PB   
7     Antoine Hamel              A2       CAN   4:16.37   +25.210     PB        
8     William Boissonneault      Neo      CAN   4:19.02   +27.860     PB        
9     Félix Larochelle           A1       CAN   4:24.22   +33.060     PB        
10    Emile Bond                 Neo      CAN   4:27.07   +35.910     PB        
11    Rafaël Asri                A1       CAN   4:32.52   +41.360     SB        
12    Édouard Beaulieu           B2       CAN   4:37.67   +46.510     PB        
13    Raphaël Côté               Senior   CAN   4:41.11   +49.950     PB        
14    Arnaud Parent              B2       CAN   4:41.80   +50.640     PB        
15    Gabriel Charest            B1       CAN   4:45.01   +53.850     PB        
16    Olivier Landreville        B2       CAN   4:56.36   +1.05.200   PB        
17    Antoine Robert             B2       CAN   5:00.17   +1.09.010   PB        
18    Luka Sullivan              B1       CAN   5:05.34   +1.14.180   PB        



Prise De Temps
20.08.2022
Centre de Glaces (CAN)

NAME                       AG       500M           1500M           3000M            
Gabriel Charest            B1       42.47   (8)                    4:45.01   (15)   
Arnaud Parent              B2       41.92   (6)                    4:41.80   (14)   
Luka Sullivan              B1       40.76   (5)                    5:05.34   (18)   
Olivier Landreville        B2       43.53   (10)                   4:56.36   (16)   
Édouard Beaulieu           B2       42.41   (7)                    4:37.67   (12)   
Antoine Robert             B2       44.29   (11)                   5:00.17   (17)   
Yuuma Murakami             Senior   35.67   (1)                                     
Émile Huard                Neo      38.37   (3)                                     
Christopher Fiola          Senior   42.71   (9)                                     
Cédrick Brunet             Neo      36.63   (2)                                     
William Lefrançois         A2       39.78   (4)                                     
Marc-Antoine Brisson       Senior   44.49   (12)                                    
David Larue                Senior                  1:53.20   (1)                    
Jordan Belchos             Senior                                  3:51.16   (1)    
William Lemelin-Bilodeau   Neo                                     4:02.57   (4)    
Kaleb Muller               Senior                                  3:52.73   (2)    
Jonah Hurtubise            Senior                                  4:02.37   (3)    
Hubert Marcotte            Neo                                     4:02.60   (5)    
William Boissonneault      Neo                                     4:19.02   (8)    
Félix Larochelle           A1                                      4:24.22   (9)    
Emile Bond                 Neo                                     4:27.07   (10)   
Zacharie Desprès           A2                                      4:09.14   (6)    
Antoine Hamel              A2                                      4:16.37   (7)    
Rafaël Asri                A1                                      4:32.52   (11)   
Raphaël Côté               Senior                                  4:41.11   (13)   

NAME                  AG       500M           3000M            
Frédérike Béland      Senior   45.62   (5)    5:04.37   (12)   
Marianne Bouchard     B1       46.46   (8)    5:31.89   (14)   
Marie-Felix Guérin    C2       46.96   (9)    5:45.50   (16)   
Léanne Sirois         B1       45.51   (4)    5:30.72   (13)   
Ève Boulay            B1       48.90   (11)   5:43.65   (15)   
Rose Laliberté-Roy    Senior   40.14   (1)                     
Hee Won Son           Neo      42.62   (3)                     
Arielle Marchand      B2       45.88   (6)                     
Juliette Larochelle   B2       47.95   (10)                    
Lily-Pier Guérin      B2       46.12   (7)                     
Audrey Phaneuf        Senior   41.85   (2)                     
Béatrice Lamarche     Senior                  4:18.33   (2)    
Laurence Paquet       Senior                  4:58.46   (10)   
Gabrielle Jelonek     Neo                     4:26.71   (4)    
Laurie Cayer          Neo                     4:52.00   (9)    
Rose-Anne Grenier     Senior                  4:22.38   (3)    
Cendrine Levesque     Neo                     5:03.97   (11)   
Emmanuelle Côté       Neo                     4:46.99   (7)    
Camille Tremblay      B2                      4:48.58   (8)    
Cloé Jelonek          B2                      4:46.72   (6)    
Leila Cartier         A2                      4:44.94   (5)    
Valerie Maltais       Senior                  4:10.49   (1)