Competition: Open Inschrijving

Information:
  • 56 athletes from 1 nation
  • 27 women and 29 men
  • 2 distances (1000m, 500m)
  • 112 races (5x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Open Inschrijving
24.01.2009
Kunstijsbaan Jaap Eden (NED)

500 meter (Men), 24.01.2009

POS   NAME                    AG    NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Michiel Wienese         M30   NED   42.55                        
2     Kevin Beckers           Neo   NED   43.53     +0.980    SB       
3     Jeroen Hoff             M30   NED   43.94     +1.390             
4     Jan-Willem Meijer       M??   NED   44.30     +1.750             
5     Niek Bodifée            M55   NED   45.17     +2.620             
6     Tycho Boelrijk          C1    NED   46.30     +3.750             
7     René Markus             M40   NED   46.44     +3.890             
8     Theo Heuzen             M55   NED   47.47     +4.920             
9     Jurjen Westenberg       D2    NED   47.56     +5.010             
10    Jimmy Lubbe             B2    NED   47.73     +5.180             
11    Cas Dahmen              C2    NED   48.81     +6.260             
12    Jan Beekman             M50   NED   49.05     +6.500             
13    Wim Ros                 M35   NED   49.28     +6.730             
14    Mike Oudshoorn          B1    NED   49.39     +6.840             
15    Leon Westenberg         C2    NED   49.55     +7.000             
16    Victor Velthuijsen      D2    NED   49.92     +7.370             
17    Erik Douma              M40   NED   50.28     +7.730             
18    Jesse Willis            B1    NED   50.94     +8.390             
19    Kevin Visser            C1    NED   51.60     +9.050             
20    Matthew Overste         D2    NED   52.20     +9.650             
21    Steven Jansen           M40   NED   53.09     +10.540            
22    Samuel Ras              C1    NED   54.40     +11.850            
23    Jari Dahmen             C1    NED   55.02     +12.470            
24    Gary van Tol            C1    NED   55.22     +12.670            
25    Stefan Bunschoten       C2    NED   55.26     +12.710            
26    William van der Vliet   C2    NED   56.89     +14.340            
27    Tette Hofstra           M60   NED   57.37     +14.820            
28    Laurens Stam            A1    NED   1:03.14   +20.590            
29    Andrej Ostojic          C1    NED   1:14.12   +31.570            



1000 meter (Men), 24.01.2009

POS   NAME                    AG    NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Michiel Wienese         M30   NED   1:23.99               SB       
2     Jeroen Hoff             M30   NED   1:29.14   +5.150               
3     Kevin Beckers           Neo   NED   1:30.56   +6.570      SB       
4     Niek Bodifée            M55   NED   1:31.33   +7.340      SB       
5     René Markus             M40   NED   1:31.68   +7.690               
6     Jan-Willem Meijer       M??   NED   1:34.08   +10.090              
7     Theo Heuzen             M55   NED   1:35.61   +11.620              
8     Jurjen Westenberg       D2    NED   1:37.91   +13.920              
9     Tycho Boelrijk          C1    NED   1:38.17   +14.180     SB       
10    Jan Beekman             M50   NED   1:38.52   +14.530     SB       
11    Jimmy Lubbe             B2    NED   1:39.05   +15.060              
12    Mike Oudshoorn          B1    NED   1:40.12   +16.130              
13    Leon Westenberg         C2    NED   1:40.60   +16.610              
14    Wim Ros                 M35   NED   1:41.29   +17.300              
15    Cas Dahmen              C2    NED   1:42.25   +18.260              
16    Victor Velthuijsen      D2    NED   1:42.46   +18.470              
17    Erik Douma              M40   NED   1:42.86   +18.870     SB       
18    Steven Jansen           M40   NED   1:46.59   +22.600     PB       
19    Matthew Overste         D2    NED   1:46.62   +22.630              
20    Jesse Willis            B1    NED   1:47.32   +23.330              
21    Kevin Visser            C1    NED   1:49.09   +25.100              
22    Jari Dahmen             C1    NED   1:53.58   +29.590              
23    Tette Hofstra           M60   NED   1:55.34   +31.350     SB       
24    William van der Vliet   C2    NED   1:56.60   +32.610     PB       
25    Gary van Tol            C1    NED   1:59.18   +35.190              
26    Samuel Ras              C1    NED   2:07.52   +43.530              
27    Laurens Stam            A1    NED   2:08.56   +44.570              
28    Andrej Ostojic          C1    NED   2:33.92   +1.09.930            
DNS   Stefan Bunschoten       C2    NED   -                              



500 meter (Women), 24.01.2009

POS   NAME                  AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Lisa van Rijn         C2       NED   46.14                        
2     Elaine Jansen         C1       NED   47.93     +1.790             
3     Sandra Burgerhout     M30      NED   48.16     +2.020             
4     Tamara Goossen        C1       NED   48.77     +2.630             
5     Renata Velthuijsen    C2       NED   48.87     +2.730             
6     Danielle Douma        C2       NED   49.00     +2.860             
7     Marjolein Bosson      B1       NED   49.21     +3.070             
8     Kirsten Prins         B1       NED   49.74     +3.600             
9     Riejanne Markus       C1       NED   50.13     +3.990             
10    Martine van Santen    Senior   NED   50.81     +4.670             
11    Feline Lindeboom      D2       NED   51.14     +5.000             
12    Lisa Leijnse          D2       NED   51.45     +5.310             
13    Femke Markus          D1       NED   54.04     +7.900             
14    Veronica Tollenaar    B2       NED   54.53     +8.390             
15    Diana Dekker          A1       NED   54.86     +8.720             
16    Malou van Slobbe      C1       NED   55.24     +9.100             
17    Zekja Gecmen          D2       NED   55.30     +9.160             
18    Anne Lubbe            B1       NED   55.54     +9.400             
      Suzanne Onrust        A1       NED   55.54     +9.400             
20    Maxine Gorter         C1       NED   56.24     +10.100            
21    Fleur van der Wurff   C1       NED   56.71     +10.570            
22    Pauline Lubbe         D2       NED   56.87     +10.730            
23    Juliette Onrust       C1       NED   58.02     +11.880   SB       
24    Mara Hottentot        C1       NED   1:00.07   +13.930            
25    Marlies Grolle        C2       NED   1:05.21   +19.070            
DNS   Kaylee Snijders       C2       NED   -                            
DNS   Eline van Lieshout    B1       NED   -                            



1000 meter (Women), 24.01.2009

POS   NAME                  AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Lisa van Rijn         C2       NED   1:36.56                      
2     Elaine Jansen         C1       NED   1:38.80   +2.240             
3     Renata Velthuijsen    C2       NED   1:40.09   +3.530             
4     Danielle Douma        C2       NED   1:40.41   +3.850             
5     Sandra Burgerhout     M30      NED   1:40.44   +3.880             
6     Tamara Goossen        C1       NED   1:41.73   +5.170             
7     Riejanne Markus       C1       NED   1:43.65   +7.090             
8     Kirsten Prins         B1       NED   1:44.68   +8.120             
9     Marjolein Bosson      B1       NED   1:44.80   +8.240             
10    Martine van Santen    Senior   NED   1:46.36   +9.800    SB       
11    Feline Lindeboom      D2       NED   1:47.24   +10.680            
12    Lisa Leijnse          D2       NED   1:47.53   +10.970            
13    Veronica Tollenaar    B2       NED   1:48.87   +12.310   SB       
14    Malou van Slobbe      C1       NED   1:49.04   +12.480            
15    Diana Dekker          A1       NED   1:50.95   +14.390            
16    Anne Lubbe            B1       NED   1:51.95   +15.390            
17    Suzanne Onrust        A1       NED   1:55.42   +18.860   PB       
18    Maxine Gorter         C1       NED   1:57.20   +20.640            
19    Femke Markus          D1       NED   1:57.70   +21.140            
20    Zekja Gecmen          D2       NED   1:57.73   +21.170            
21    Fleur van der Wurff   C1       NED   1:58.25   +21.690            
22    Pauline Lubbe         D2       NED   1:59.47   +22.910            
23    Juliette Onrust       C1       NED   1:59.50   +22.940            
24    Mara Hottentot        C1       NED   2:00.48   +23.920            
25    Marlies Grolle        C2       NED   2:17.17   +40.610            
DNS   Kaylee Snijders       C2       NED   -                            
DNS   Eline van Lieshout    B1       NED   -                            



Open Inschrijving
24.01.2009
Kunstijsbaan Jaap Eden (NED)

NAME                    AG    500M             1000M            
Michiel Wienese         M30   42.55     (1)    1:23.99   (1)    
Theo Heuzen             M55   47.47     (8)    1:35.61   (7)    
Kevin Beckers           Neo   43.53     (2)    1:30.56   (3)    
Niek Bodifée            M55   45.17     (5)    1:31.33   (4)    
Jimmy Lubbe             B2    47.73     (10)   1:39.05   (11)   
Leon Westenberg         C2    49.55     (15)   1:40.60   (13)   
Jurjen Westenberg       D2    47.56     (9)    1:37.91   (8)    
Jeroen Hoff             M30   43.94     (3)    1:29.14   (2)    
Jan Beekman             M50   49.05     (12)   1:38.52   (10)   
Erik Douma              M40   50.28     (17)   1:42.86   (17)   
Steven Jansen           M40   53.09     (21)   1:46.59   (18)   
Mike Oudshoorn          B1    49.39     (14)   1:40.12   (12)   
Victor Velthuijsen      D2    49.92     (16)   1:42.46   (16)   
Stefan Bunschoten       C2    55.26     (25)   DNS              
Matthew Overste         D2    52.20     (20)   1:46.62   (19)   
Tette Hofstra           M60   57.37     (27)   1:55.34   (23)   
Laurens Stam            A1    1:03.14   (28)   2:08.56   (27)   
Jari Dahmen             C1    55.02     (23)   1:53.58   (22)   
Tycho Boelrijk          C1    46.30     (6)    1:38.17   (9)    
Kevin Visser            C1    51.60     (19)   1:49.09   (21)   
Cas Dahmen              C2    48.81     (11)   1:42.25   (15)   
Wim Ros                 M35   49.28     (13)   1:41.29   (14)   
Gary van Tol            C1    55.22     (24)   1:59.18   (25)   
Samuel Ras              C1    54.40     (22)   2:07.52   (26)   
Andrej Ostojic          C1    1:14.12   (29)   2:33.92   (28)   
René Markus             M40   46.44     (7)    1:31.68   (5)    
William van der Vliet   C2    56.89     (26)   1:56.60   (24)   
Jesse Willis            B1    50.94     (18)   1:47.32   (20)   
Jan-Willem Meijer       M??   44.30     (4)    1:34.08   (6)    

NAME                  AG       500M             1000M            
Diana Dekker          A1       54.86     (15)   1:50.95   (15)   
Marjolein Bosson      B1       49.21     (7)    1:44.80   (9)    
Anne Lubbe            B1       55.54     (18)   1:51.95   (16)   
Pauline Lubbe         D2       56.87     (22)   1:59.47   (22)   
Zekja Gecmen          D2       55.30     (17)   1:57.73   (20)   
Elaine Jansen         C1       47.93     (2)    1:38.80   (2)    
Danielle Douma        C2       49.00     (6)    1:40.41   (4)    
Kaylee Snijders       C2       DNS              DNS              
Eline van Lieshout    B1       DNS              DNS              
Marlies Grolle        C2       1:05.21   (25)   2:17.17   (25)   
Fleur van der Wurff   C1       56.71     (21)   1:58.25   (21)   
Sandra Burgerhout     M30      48.16     (3)    1:40.44   (5)    
Lisa van Rijn         C2       46.14     (1)    1:36.56   (1)    
Renata Velthuijsen    C2       48.87     (5)    1:40.09   (3)    
Veronica Tollenaar    B2       54.53     (14)   1:48.87   (13)   
Malou van Slobbe      C1       55.24     (16)   1:49.04   (14)   
Lisa Leijnse          D2       51.45     (12)   1:47.53   (12)   
Kirsten Prins         B1       49.74     (8)    1:44.68   (8)    
Juliette Onrust       C1       58.02     (23)   1:59.50   (23)   
Tamara Goossen        C1       48.77     (4)    1:41.73   (6)    
Riejanne Markus       C1       50.13     (9)    1:43.65   (7)    
Maxine Gorter         C1       56.24     (20)   1:57.20   (18)   
Mara Hottentot        C1       1:00.07   (24)   2:00.48   (24)   
Feline Lindeboom      D2       51.14     (11)   1:47.24   (11)   
Martine van Santen    Senior   50.81     (10)   1:46.36   (10)   
Femke Markus          D1       54.04     (13)   1:57.70   (19)   
Suzanne Onrust        A1       55.54     (18)   1:55.42   (17)