Junior Allround Championships Der Kasachischen SSR 1979
10. - 11.03.1979
Kompleks Medeo (KAZ)
Small Combination (Men), 10. - 11.03.1979
POS NAME AG NAT 500M 3000M 1500M 5000M POINTS DIFF RECORDS
1 Viktor Sjasjerin B1 URS 40.89 (1) 4:29.40 (2) 2:04.99 (1) 7:37.53 (2) SB 173.206
2 Sergej Rybjanets B1 URS 41.89 (3) 4:25.65 (1) 2:06.16 (3) 7:31.72 (1) SB 173.390 +0.184
3 Oleg Krajnjuk B2 URS 41.94 (5) 4:33.25 (3) 2:08.00 (4) 7:52.62 (3) SB 177.410 +4.204
4 Sergej Korosteljov B1 URS 41.19 (2) 4:38.51 (4) SB 2:05.58 (2) SB 8:09.76 (4) SB 178.445 +5.239 PB
5 Ivan.63 Petrov B1 URS 41.90 (4) 4:48.95 (5) SB 2:12.89 (5) SB 8:37.25 (14) SB 186.080 +12.874 PB
6 Oleg Krivosjejev B1 URS 43.82 (14) 4:58.17 (8) SB 2:15.41 (9) 8:21.64 (6) SB 188.715 +15.509 SB
7 Aleksej Adamov B1 URS 43.70 (13) 4:54.07 (6) SB 2:14.61 (6) SB 8:38.28 (15) SB 189.407 +16.201 PB
8 Oleg Petin C2 URS 43.60 (12) 5:03.26 (15) SB 2:15.75 (10) 8:23.49 (8) SB 189.742 +16.536 SB
9 Andrej Uskov B1 URS 43.50 (10) 5:02.60 (11) SB 2:15.25 (8) SB 8:30.70 (12) SB 190.087 +16.881 SB
10 Oleg Mikhejev B1 URS 43.24 (8) SB 4:58.04 (7) SB 2:18.66 (14) SB 8:30.34 (11) SB 190.168 +16.962 SB
11 Aleksandr Bogomolov Senior URS 44.67 (19) 5:00.65 (9) 2:16.54 (11) PB 8:25.66 (9) PB 190.851 +17.645
12 Jurij Volkhontsev C2 URS 44.41 (17) 5:02.55 (10) SB 2:14.91 (7) SB 8:22.13 (7) SB 191.018 +17.812 SB
13 Andrej Medvedev B2 URS 43.13 (7) 5:02.75 (13) PB 2:21.42 (19) PB 8:45.05 (17) PB 193.233 +20.027 PB
14 Sergej Belousov A2 URS 43.55 (11) 5:13.56 (19) SB 2:24.18 (20) SB 8:19.52 (5) PB 193.822 +20.616 SB
15 Aleksandr Nosov C2 URS 43.94 (16) PB 5:10.15 (17) PB 2:18.75 (15) 8:43.71 (16) SB 194.252 +21.046 PB
16 Oleg Ababkov C2 URS 45.83 (22) 5:02.94 (14) PB 2:20.35 (18) SB 8:35.15 (13) SB 194.619 +21.413 PB
17 Vjatsjeslav Lazarev B2 URS 42.94 (6) 5:19.03 (21) 2:18.38 (13) 8:57.69 (18) 196.008 +22.802
18 Igor Ivanov B1 URS 44.62 (18) 5:10.62 (18) SB 2:19.74 (16) SB 9:31.83 (23) SB 200.153 +26.947 SB
19 Eduard Gotkalo B1 URS 43.82 (14) 5:19.23 (22) PB 2:25.05 (22) 9:17.19 (21) PB 201.094 +27.888 PB
20 Jurij Varakin B1 URS 46.15 (23) 5:35.65 (26) 2:24.65 (21) 9:10.84 (19) 205.392 +32.186 PB
21 Aleksandr Malinovskij B1 URS 59.29 (28) 5:02.63 (12) 2:16.95 (12) PB 8:26.30 (10) PB 206.008 +32.802
22 Jevgenij Mikhalev Senior URS 45.74 (21) PB 5:23.75 (23) PB 2:30.15 (25) PB 9:32.95 (24) PB 207.043 +33.837 PB
23 Kostja Skugar Senior URS 47.01 (24) PB 5:33.51 (25) 2:29.52 (24) PB 9:30.61 (22) PB 209.496 +36.290 PB
24 Jevgenij Ustinov B1 URS 58.75 (27) PB 5:18.95 (20) SB 2:27.05 (23) PB 9:15.81 (20) SB 216.506 +43.300 PB
Nail Khazjiakhmetov B1 URS 44.72 (20) PB 5:35.80 (27) PB 2:52.02 (28) PB - -
Pjotr Kurovskij Senior URS 48.82 (26) PB 5:40.95 (28) PB 2:32.35 (27) PB - -
Oleg Tsjistjakov Senior URS 47.04 (25) PB 5:29.37 (24) PB 2:30.43 (26) PB - -
Aleksandr Gontsjarov A1 URS 43.34 (9) 5:05.24 (16) PB 2:19.97 (17) - -
Mini Combination (Women), 10. - 11.03.1979
POS NAME AG NAT 500M 1500M 1000M 3000M POINTS DIFF RECORDS
1 Irina Simonova C2 URS 45.91 (2) 2:31.26 (2) 1:32.72 (1) SB 5:12.69 (2) SB 194.805 SB
2 Larisa Pribytkova-Trebisova B1 URS 47.19 (4) SB 2:28.89 (1) SB 1:35.95 (4) SB 5:10.69 (1) SB 196.577 +1.772 SB
3 Tatjana Bondarenko C1 URS 46.59 (3) 2:34.86 (6) 1:34.54 (2) SB 5:21.06 (5) SB 198.990 +4.185 SB
4 Zulfija Khajretdinova C2 URS 48.82 (8) 2:32.61 (4) 1:34.74 (3) SB 5:16.90 (3) 199.877 +5.072
5 Ljubov Vasiljeva C2 URS 45.88 (1) 2:36.11 (7) 1:38.87 (8) SB 5:21.93 (6) SB 201.006 +6.201 SB
6 Irina Medvedeva B2 URS 48.90 (9) SB 2:32.56 (3) SB 1:38.30 (5) PB 5:18.68 (4) PB 202.016 +7.211 PB
7 Olga Kutnjakova Senior URS 48.39 (5) PB 2:36.55 (9) PB 1:38.67 (7) PB 5:35.08 (10) PB 205.755 +10.950 PB
8 Larisa Fjodosova B1 URS 48.77 (6) PB 2:37.78 (11) PB 1:38.44 (6) PB 5:32.45 (9) PB 205.992 +11.187 PB
9 Tatjana Mazur Senior URS 49.55 (10) 2:33.47 (5) SB 1:39.89 (9) 5:45.26 (12) 208.194 +13.389
10 Svetlana Polkovnikova Senior URS 51.11 (15) 2:36.48 (8) PB 1:41.37 (13) 5:32.20 (8) 209.322 +14.517
11 Jelena Zjuk B1 URS 50.17 (13) 2:42.56 (14) 1:41.35 (12) PB 5:38.15 (11) PB 211.390 +16.585 PB
12 Olga Sjilova B1 URS 50.01 (12) 2:38.65 (12) 1:40.25 (10) PB 5:50.55 (13) 211.444 +16.639
13 Lajla Dujsenova B1 URS 49.65 (11) 2:39.82 (13) PB 1:42.24 (15) PB 5:54.65 (15) PB 213.152 +18.347 PB
14 Irina Drozd Senior URS 57.20 (24) PB 2:36.66 (10) PB 1:40.60 (11) PB 5:22.35 (7) PB 213.445 +18.640 PB
15 Fljura Musabajeva B1 URS 48.81 (7) 2:43.81 (15) 1:41.86 (14) PB 6:01.96 (16) PB 214.670 +19.865 PB
16 Jelena Goptar B1 URS 53.91 (19) 2:46.60 (16) 1:47.65 (16) SB 5:54.62 (14) SB 222.370 +27.565 SB
17 Jelena Osipova B1 URS 52.47 (16) 2:51.07 (18) 1:49.32 (17) PB 6:02.85 (17) PB 224.628 +29.823 PB
18 Larisa Strogovitsj Senior URS 53.78 (18) PB 2:51.19 (19) PB 1:49.95 (19) PB 6:03.95 (18) PB 226.476 +31.671 PB
19 Jelena Kopytina Senior URS 55.67 (21) SB 2:54.37 (21) SB 1:55.68 (21) SB 6:27.45 (19) SB 236.193 +41.388 SB
20 Tatjana Gorbatsjevskaja C2 URS 54.49 (20) PB 3:03.09 (23) PB 1:54.15 (20) PB 6:35.94 (20) PB 238.585 +43.780 PB
21 Valentina Zabroda B1 URS 55.86 (23) 3:08.29 (24) PB 1:59.35 (22) PB 6:47.57 (21) PB 246.226 +51.421 PB
Irina Nevzorova C1 URS 50.42 (14) 2:46.61 (17) SB - - -
Irina Vorobej Senior URS 55.72 (22) PB 2:57.06 (22) PB 2:03.95 (23) PB - -
Ilmira Musabajeva D2 URS 53.26 (17) SB 2:51.91 (20) SB 1:49.53 (18) - -
Sprint Combination (Women), 10. - 11.03.1979
POS NAME AG NAT 500M 1. RACE 1000M 1. RACE 500M 2. RACE 1000M 2. RACE POINTS DIFF RECORDS
1 Jelena Avdejeva-Galinskaja A2 URS 43.14 (1) PB 1:27.25 (1) 43.65 (1) 1:26.80 (1) PB 173.815 PB
2 Larisa Sjuljanskaja A2 URS 44.30 (2) 1:31.62 (3) 44.84 (2) 1:31.00 (2) PB 180.450 +6.635 PB
3 Ljudmila Gasnikova Neo URS 45.55 (3) 1:30.46 (2) PB 45.55 (3) 1:31.20 (3) 181.930 +8.115 PB
4 Tatjana Smirnykh Neo URS 46.55 (6) 1:31.93 (4) PB 46.55 (6) 1:33.10 (4) 185.715 +11.900 PB
5 Alla Koroljeva Neo URS 45.65 (4) SB 1:34.97 (6) 45.83 (4) 1:34.50 (6) SB 186.215 +12.400 PB
6 Rausjan Nurguzinova Neo URS 45.98 (5) SB 1:34.27 (5) SB 46.45 (5) 1:34.40 (5) 186.765 +12.950 SB
7 Ljubov Volkova A2 URS 46.92 (7) PB 1:36.31 (7) PB 47.96 (9) 1:37.60 (6) 191.835 +18.020 PB
8 Jelena Lukhmanova A2 URS 49.31 (9) 1:40.68 (9) 47.95 (8) PB 1:39.70 (8) PB 197.450 +23.635 PB
9 Larisa Sintsjenko A2 URS 1:16.87 (10) 1:47.14 (10) PB 50.85 (10) PB 1:47.60 (9) 235.090 +1.01.275 PB
Mirveta Bajzakova A2 URS 47.43 (9) 1:39.66 (8) SB 47.74 (7) - -
Sprint Combination (Men), 10. - 11.03.1979
POS NAME AG NAT 500M 1. RACE 1000M 1. RACE 500M 2. RACE 1000M 2. RACE POINTS DIFF RECORDS
1 Vladimir.59 Kozlov A2 URS 38.65 (1) 1:19.13 (1) 38.60 (1) SB 1:17.80 (2) SB 155.715 SB
2 Semjon Tkatsjenko A2 URS 39.74 (3) 1:19.45 (2) 40.00 (4) 1:17.20 (1) 158.065 +2.350
3 Vitalij Ankusjev Neo URS 40.42 (6) 1:20.85 (6) 39.92 (3) SB 1:18.90 (4) SB 160.215 +4.500 SB
4 Leonid Mostovoj Neo URS 39.82 (4) PB 1:22.02 (7) 40.05 (5) 1:21.90 (8) PB 161.830 +6.115 PB
5 Sergej Filippov Senior URS 39.42 (2) 1:19.49 (4) 45.15 (24) 1:18.90 (3) 163.765 +8.050
6 Mikhail Salujanov Neo URS 40.98 (9) 1:23.69 (10) 40.95 (7) PB 1:21.60 (7) PB 164.570 +8.855 PB
7 Mikhail Marin Neo URS 41.36 (10) 1:23.92 (11) 41.75 (14) 1:21.40 (6) PB 165.700 +9.985 PB
8 Vladimir Trifonov Neo URS 40.69 (7) 1:24.63 (14) 41.24 (9) 1:23.40 (10) 165.945 +10.230
9 Igor Popkov A2 URS 41.78 (12) SB 1:23.04 (9) 41.82 (15) 1:22.10 (9) PB 166.070 +10.355 PB
10 Vadim Sjajdulin A2 KAZ 41.71 (11) NRJ 1:24.48 (13) NRJ 41.60 (13) NRJ 1:24.60 (11) 167.850 +12.135 NRJ
11 Sergej Pitulov Neo URS 42.00 (14) 1:25.19 (17) 41.04 (8) 1:25.90 (17) 168.585 +12.870
12 Aleksandr Seleznjov A2 URS 42.84 (17) SB 1:24.92 (16) PB 43.09 (18) 1:25.10 (13) 170.940 +15.225 PB
13 Nikolaj Bosjman Neo URS 51.90 (25) 1:19.47 (3) 40.25 (6) SB 1:19.00 (5) PB 171.385 +15.670 PB
14 Sergej.60 Dubrovskij A1 URS 42.38 (15) PB 1:28.31 (22) 42.72 (16) 1:25.00 (12) PB 171.755 +16.040 PB
15 Vladimir Zjikharev Neo URS 42.75 (16) PB 1:26.31 (19) 43.52 (21) 1:25.80 (16) PB 172.325 +16.610 PB
16 Aleksandr Buravljov B2 URS 43.20 (20) SB 1:27.42 (21) 43.91 (22) 1:25.60 (15) SB 173.620 +17.905 PB
17 Sergej.59 Orlov Neo URS 44.01 (23) 1:29.82 (24) 43.28 (19) 1:26.40 (18) PB 175.400 +19.685 PB
18 Sergej Kozlov A1 URS 45.52 (24) 1:29.75 (23) PB 44.89 (23) 1:30.80 (20) 180.685 +24.970 PB
19 Anatolij Krajnjuk Neo URS 39.88 (5) 1:20.22 (5) 39.40 (2) 2:04.80 (22) 181.790 +26.075
20 Vladimir Vdovin Neo URS 43.43 (22) PB 1:30.93 (25) 59.16 (25) 1:29.00 (19) PB 192.555 +36.840 PB
21 Aleksandr Gazukin Neo URS 1:01.85 (27) 1:24.79 (15) SB 41.25 (10) SB 1:42.80 (21) 196.895 +41.180 SB
Konstantin Patsjikin Neo URS 41.82 (13) PB - - - -
Mikhail Romanov Neo URS 1:15.55 (29) 1:25.94 (18) PB - - -
Anatolij Filenkov Neo URS 1:01.50 (26) SB 1:22.40 (8) SB - - -
Pjotr Kalasjnikov A2 URS 43.11 (19) SB - - 1:25.20 (14) SB -
Vladimir Vasiljev Neo URS 1:14.78 (28) - 41.59 (12) - -
Viktor.58 Vjatkin Neo URS 43.42 (21) - 42.75 (17) PB - -
Sergej Menzjulin A2 URS 42.96 (18) PB 1:26.42 (20) PB 43.35 (20) - -
Nikolaj Birjukov A2 URS 40.86 (8) PB 1:24.37 (12) PB 41.32 (11) - -
Sprint Combination (Men), 10. - 11.03.1979
POS NAME AG NAT 500M 1. RACE 1000M 1. RACE 500M 2. RACE 1000M 2. RACE POINTS DIFF RECORDS
1 Anatolij Tsjernikov A1 URS 39.94 (2) 1:21.67 (1) 40.32 (2) 1:19.00 (2) 160.595
2 Anatolij Belenko A1 URS 40.98 (5) 1:23.63 (4) 40.65 (3) 1:22.10 (5) 164.495 +3.900 PB
3 Igor Jelisejev A1 URS 39.90 (1) PB 1:29.09 (13) 40.18 (1) 1:20.30 (3) PB 164.775 +4.180 PB
4 Aleksej.61 Sorokin B2 URS 40.23 (3) SB 1:21.80 (2) 46.39 (9) 1:18.10 (1) PB 166.570 +5.975 SB
5 Vladimir Knjazkov Senior URS 42.13 (6) 1:27.61 (9) 41.55 (4) SB 1:23.30 (7) SB 168.135 +7.540 SB
6 Andrej Savinykh A1 URS 42.21 (7) PB 1:26.11 (7) 42.35 (5) 1:24.60 (9) PB 169.915 +9.320 PB
7 Aleksandr Stsjepin A1 URS 42.55 (9) 1:28.38 (12) 43.55 (6) 1:23.40 (8) PB 171.990 +11.395 PB
8 Sergej.61 Berezin A1 URS 43.63 (14) 1:31.22 (14) 43.62 (8) 1:27.10 (15) PB 176.410 +15.815 PB
9 Jurij Vinogradov A1 URS 44.60 (16) 1:30.05 (13) 54.54 (10) 1:27.50 (16) PB 187.915 +27.320 PB
10 Jurij Mogilnikov Senior URS 42.23 (8) 1:25.68 (6) 1:01.35 (11) 1:25.00 (10) 188.920 +28.325 PB
11 Vladimir Sjtreker Neo URS 43.06 (13) PB 1:59.91 (18) 43.56 (7) 1:25.40 (13) PB 189.275 +28.680 PB
12 Aleksandr Sjagabutdinov A1 URS 43.05 (12) PB 1:28.26 (11) 1:02.19 (12) 1:25.60 (14) 191.170 +30.575 PB
13 Jevgenij Bespalov A2 URS 42.57 (11) 1:26.46 (8) 1:12.84 (14) 1:21.10 (4) PB 199.190 +38.595
14 Oleg Andrusevitsj B2 URS 40.40 (4) SB 1:22.98 (3) 1:17.80 (16) 1:22.10 (5) 200.730 +40.135 SB
15 Nikolaj Urjasov A1 URS 42.56 (10) PB 1:44.98 (17) 1:07.77 (13) 1:25.30 (11) PB 205.470 +44.875 PB
16 Jurij Usoltsev A2 URS 43.83 (15) 1:27.63 (10) 1:15.51 (15) 1:25.30 (11) PB 205.805 +45.210 PB
Valerij Tsjerepov B2 URS - 1:24.82 (5) - - -
Sergej Tatymov B1 URS 46.65 (17) 1:38.10 (16) - - -
Sprint Combination (Women), 10. - 11.03.1979
POS NAME AG NAT 500M 1. RACE 1000M 1. RACE 500M 2. RACE 1000M 2. RACE POINTS DIFF RECORDS
1 Valentina Bosjman A1 URS 46.09 (1) 1:31.57 (1) PB 45.33 (1) PB 1:32.40 (2) 183.405 PB
2 Nadezjda Sorokina A1 URS 46.97 (4) 1:32.72 (2) 46.39 (2) PB 1:32.20 (1) PB 185.820 +2.415 PB
3 Irina Makarenko A1 URS 46.85 (3) 1:37.08 (5) PB 46.55 (3) 1:37.90 (5) 190.890 +7.485
4 Jelizaveta Vedenejeva Senior URS 47.34 (5) 1:36.92 (4) SB 47.78 (6) 1:37.30 (4) 192.230 +8.825 PB
5 Ljudmila Kuznetsova B2 URS 47.65 (6) 1:37.48 (6) 47.65 (5) 1:36.80 (3) PB 192.440 +9.035 PB
6 Marina Sidorenko A1 URS 47.72 (7) 1:39.23 (8) 47.15 (4) PB 1:38.40 (7) SB 193.685 +10.280 PB
7 Galina Salakhutdinova B2 URS 47.73 (8) 1:39.03 (7) 48.06 (7) 1:38.40 (7) SB 194.505 +11.100
8 Veronika Zotova Neo URS 48.55 (9) 1:39.29 (9) 48.56 (8) 1:38.80 (9) 196.135 +12.730 PB
9 Svetlana Osipova B2 URS 48.77 (11) 1:40.39 (10) 49.13 (10) 1:39.60 (10) PB 197.895 +14.490 PB
10 Irina Martin B2 URS 48.75 (10) 1:41.62 (11) 48.95 (9) 1:40.70 (11) 198.860 +15.455
Alla Lukinykh A1 URS 50.68 (12) PB 1:45.81 (12) PB - - -
Vera Krupinina A2 URS 46.09 (1) 1:33.60 (3) PB 1:10.62 (11) 1:37.90 (5) -
Junior Allround Championships Der Kasachischen SSR 1979
10. - 11.03.1979
Kompleks Medeo (KAZ)
NAME AG 500M (1. RACE) 500M (1. RACE) 500M (2. RACE) 500M (2. RACE) 500M 1000M (1. RACE) 1000M (1. RACE) 1000M (2. RACE) 1000M (2. RACE) 1500M 3000M 5000M
Juniors B Juniors B Juniors B Juniors B
Vladimir.59 Kozlov A2 38.65 (1) 38.60 (1) 1:19.13 (1) 1:17.80 (2)
Vitalij Ankusjev Neo 40.42 (6) 39.92 (3) 1:20.85 (6) 1:18.90 (4)
Nikolaj Bosjman Neo 51.90 (25) 40.25 (6) 1:19.47 (3) 1:19.00 (5)
Sergej Pitulov Neo 42.00 (14) 41.04 (8) 1:25.19 (17) 1:25.90 (17)
Leonid Mostovoj Neo 39.82 (4) 40.05 (5) 1:22.02 (7) 1:21.90 (8)
Vladimir Vasiljev Neo 1:14.78 (28) 41.59 (12)
Semjon Tkatsjenko A2 39.74 (3) 40.00 (4) 1:19.45 (2) 1:17.20 (1)
Mikhail Marin Neo 41.36 (10) 41.75 (14) 1:23.92 (11) 1:21.40 (6)
Sergej Filippov Senior 39.42 (2) 45.15 (24) 1:19.49 (4) 1:18.90 (3)
Anatolij Filenkov Neo 1:01.50 (26) 1:22.40 (8)
Vladimir Trifonov Neo 40.69 (7) 41.24 (9) 1:24.63 (14) 1:23.40 (10)
Pjotr Kalasjnikov A2 43.11 (19) 1:25.20 (14)
Anatolij Krajnjuk Neo 39.88 (5) 39.40 (2) 1:20.22 (5) 2:04.80 (22)
Aleksandr Buravljov B2 43.20 (20) 43.91 (22) 1:27.42 (21) 1:25.60 (15)
Aleksandr Gazukin Neo 1:01.85 (27) 41.25 (10) 1:24.79 (15) 1:42.80 (21)
Viktor.58 Vjatkin Neo 43.42 (21) 42.75 (17)
Konstantin Patsjikin Neo 41.82 (13)
Vladimir Zjikharev Neo 42.75 (16) 43.52 (21) 1:26.31 (19) 1:25.80 (16)
Sergej.59 Orlov Neo 44.01 (23) 43.28 (19) 1:29.82 (24) 1:26.40 (18)
Aleksandr Seleznjov A2 42.84 (17) 43.09 (18) 1:24.92 (16) 1:25.10 (13)
Mikhail Salujanov Neo 40.98 (9) 40.95 (7) 1:23.69 (10) 1:21.60 (7)
Igor Popkov A2 41.78 (12) 41.82 (15) 1:23.04 (9) 1:22.10 (9)
Vladimir Vdovin Neo 43.43 (22) 59.16 (25) 1:30.93 (25) 1:29.00 (19)
Sergej Kozlov A1 45.52 (24) 44.89 (23) 1:29.75 (23) 1:30.80 (20)
Mikhail Romanov Neo 1:15.55 (29) 1:25.94 (18)
Nikolaj Birjukov A2 40.86 (8) 41.32 (11) 1:24.37 (12)
Sergej Menzjulin A2 42.96 (18) 43.35 (20) 1:26.42 (20)
Vadim Sjajdulin A2 41.71 (11) 41.60 (13) 1:24.48 (13) 1:24.60 (11)
Sergej.60 Dubrovskij A1 42.38 (15) 42.72 (16) 1:28.31 (22) 1:25.00 (12)
Anatolij Tsjernikov A1 39.94 (2) 40.32 (2) 1:21.67 (1) 1:19.00 (2)
Anatolij Belenko A1 40.98 (5) 40.65 (3) 1:23.63 (4) 1:22.10 (5)
Oleg Andrusevitsj B2 40.40 (4) 1:17.80 (16) 1:22.98 (3) 1:22.10 (5)
Aleksej.61 Sorokin B2 40.23 (3) 46.39 (9) 1:21.80 (2) 1:18.10 (1)
Igor Jelisejev A1 39.90 (1) 40.18 (1) 1:29.09 (13) 1:20.30 (3)
Jurij Vinogradov A1 44.60 (16) 54.54 (10) 1:30.05 (13) 1:27.50 (16)
Sergej Tatymov B1 46.65 (17) 1:38.10 (16)
Jevgenij Bespalov A2 42.57 (11) 1:12.84 (14) 1:26.46 (8) 1:21.10 (4)
Andrej Savinykh A1 42.21 (7) 42.35 (5) 1:26.11 (7) 1:24.60 (9)
Valerij Tsjerepov B2 DNF 1:24.82 (5)
Vladimir Knjazkov Senior 42.13 (6) 41.55 (4) 1:27.61 (9) 1:23.30 (7)
Jurij Usoltsev A2 43.83 (15) 1:15.51 (15) 1:27.63 (10) 1:25.30 (11)
Vladimir Sjtreker Neo 43.06 (13) 43.56 (7) 1:59.91 (18) 1:25.40 (13)
Aleksandr Stsjepin A1 42.55 (9) 43.55 (6) 1:28.38 (12) 1:23.40 (8)
Nikolaj Urjasov A1 42.56 (10) 1:07.77 (13) 1:44.98 (17) 1:25.30 (11)
Jurij Mogilnikov Senior 42.23 (8) 1:01.35 (11) 1:25.68 (6) 1:25.00 (10)
Sergej.61 Berezin A1 43.63 (14) 43.62 (8) 1:31.22 (14) 1:27.10 (15)
Aleksandr Sjagabutdinov A1 43.05 (12) 1:02.19 (12) 1:28.26 (11) 1:25.60 (14)
Oleg Petin C2 43.60 (12) 2:15.75 (10) 5:03.26 (15) 8:23.49 (8)
Viktor Sjasjerin B1 40.89 (1) 2:04.99 (1) 4:29.40 (2) 7:37.53 (2)
Sergej Rybjanets B1 41.89 (3) 2:06.16 (3) 4:25.65 (1) 7:31.72 (1)
Sergej Korosteljov B1 41.19 (2) 2:05.58 (2) 4:38.51 (4) 8:09.76 (4)
Ivan.63 Petrov B1 41.90 (4) 2:12.89 (5) 4:48.95 (5) 8:37.25 (14)
Oleg Mikhejev B1 43.24 (8) 2:18.66 (14) 4:58.04 (7) 8:30.34 (11)
Oleg Krajnjuk B2 41.94 (5) 2:08.00 (4) 4:33.25 (3) 7:52.62 (3)
Igor Ivanov B1 44.62 (18) 2:19.74 (16) 5:10.62 (18) 9:31.83 (23)
Sergej Belousov A2 43.55 (11) 2:24.18 (20) 5:13.56 (19) 8:19.52 (5)
Andrej Medvedev B2 43.13 (7) 2:21.42 (19) 5:02.75 (13) 8:45.05 (17)
Oleg Ababkov C2 45.83 (22) 2:20.35 (18) 5:02.94 (14) 8:35.15 (13)
Aleksandr Nosov C2 43.94 (16) 2:18.75 (15) 5:10.15 (17) 8:43.71 (16)
Vjatsjeslav Lazarev B2 42.94 (6) 2:18.38 (13) 5:19.03 (21) 8:57.69 (18)
Aleksandr Gontsjarov A1 43.34 (9) 2:19.97 (17) 5:05.24 (16)
Jurij Volkhontsev C2 44.41 (17) 2:14.91 (7) 5:02.55 (10) 8:22.13 (7)
Andrej Uskov B1 43.50 (10) 2:15.25 (8) 5:02.60 (11) 8:30.70 (12)
Jevgenij Ustinov B1 58.75 (27) 2:27.05 (23) 5:18.95 (20) 9:15.81 (20)
Aleksej Adamov B1 43.70 (13) 2:14.61 (6) 4:54.07 (6) 8:38.28 (15)
Oleg Krivosjejev B1 43.82 (14) 2:15.41 (9) 4:58.17 (8) 8:21.64 (6)
Eduard Gotkalo B1 43.82 (14) 2:25.05 (22) 5:19.23 (22) 9:17.19 (21)
Jurij Varakin B1 46.15 (23) 2:24.65 (21) 5:35.65 (26) 9:10.84 (19)
Aleksandr Malinovskij B1 59.29 (28) 2:16.95 (12) 5:02.63 (12) 8:26.30 (10)
Aleksandr Bogomolov Senior 44.67 (19) 2:16.54 (11) 5:00.65 (9) 8:25.66 (9)
Kostja Skugar Senior 47.01 (24) 2:29.52 (24) 5:33.51 (25) 9:30.61 (22)
Jevgenij Mikhalev Senior 45.74 (21) 2:30.15 (25) 5:23.75 (23) 9:32.95 (24)
Nail Khazjiakhmetov B1 44.72 (20) 2:52.02 (28) 5:35.80 (27)
Oleg Tsjistjakov Senior 47.04 (25) 2:30.43 (26) 5:29.37 (24)
Pjotr Kurovskij Senior 48.82 (26) 2:32.35 (27) 5:40.95 (28)
NAME AG 500M (1. RACE) 500M (1. RACE) 500M (2. RACE) 500M (2. RACE) 500M 1000M (1. RACE) 1000M (1. RACE) 1000M (2. RACE) 1000M (2. RACE) 1000M 1500M 3000M
Juniors B Juniors B Juniors B Juniors B
Larisa Sjuljanskaja A2 44.30 (2) 44.84 (2) 1:31.62 (3) 1:31.00 (2)
Alla Koroljeva Neo 45.65 (4) 45.83 (4) 1:34.97 (6) 1:34.50 (6)
Ljudmila Gasnikova Neo 45.55 (3) 45.55 (3) 1:30.46 (2) 1:31.20 (3)
Jelena Avdejeva-Galinskaja A2 43.14 (1) 43.65 (1) 1:27.25 (1) 1:26.80 (1)
Tatjana Smirnykh Neo 46.55 (6) 46.55 (6) 1:31.93 (4) 1:33.10 (4)
Rausjan Nurguzinova Neo 45.98 (5) 46.45 (5) 1:34.27 (5) 1:34.40 (5)
Jelena Lukhmanova A2 49.31 (9) 47.95 (8) 1:40.68 (9) 1:39.70 (8)
Mirveta Bajzakova A2 47.43 (9) 47.74 (7) 1:39.66 (8)
Ljubov Volkova A2 46.92 (7) 47.96 (9) 1:36.31 (7) 1:37.60 (6)
Larisa Sintsjenko A2 1:16.87 (10) 50.85 (10) 1:47.14 (10) 1:47.60 (9)
Valentina Bosjman A1 46.09 (1) 45.33 (1) 1:31.57 (1) 1:32.40 (2)
Irina Makarenko A1 46.85 (3) 46.55 (3) 1:37.08 (5) 1:37.90 (5)
Vera Krupinina A2 46.09 (1) 1:10.62 (11) 1:33.60 (3) 1:37.90 (5)
Nadezjda Sorokina A1 46.97 (4) 46.39 (2) 1:32.72 (2) 1:32.20 (1)
Galina Salakhutdinova B2 47.73 (8) 48.06 (7) 1:39.03 (7) 1:38.40 (7)
Jelizaveta Vedenejeva Senior 47.34 (5) 47.78 (6) 1:36.92 (4) 1:37.30 (4)
Alla Lukinykh A1 50.68 (12) 1:45.81 (12)
Veronika Zotova Neo 48.55 (9) 48.56 (8) 1:39.29 (9) 1:38.80 (9)
Irina Martin B2 48.75 (10) 48.95 (9) 1:41.62 (11) 1:40.70 (11)
Ljudmila Kuznetsova B2 47.65 (6) 47.65 (5) 1:37.48 (6) 1:36.80 (3)
Svetlana Osipova B2 48.77 (11) 49.13 (10) 1:40.39 (10) 1:39.60 (10)
Marina Sidorenko A1 47.72 (7) 47.15 (4) 1:39.23 (8) 1:38.40 (7)
Larisa Pribytkova-Trebisova B1 47.19 (4) 1:35.95 (4) 2:28.89 (1) 5:10.69 (1)
Irina Simonova C2 45.91 (2) 1:32.72 (1) 2:31.26 (2) 5:12.69 (2)
Ljubov Vasiljeva C2 45.88 (1) 1:38.87 (8) 2:36.11 (7) 5:21.93 (6)
Tatjana Bondarenko C1 46.59 (3) 1:34.54 (2) 2:34.86 (6) 5:21.06 (5)
Zulfija Khajretdinova C2 48.82 (8) 1:34.74 (3) 2:32.61 (4) 5:16.90 (3)
Jelena Goptar B1 53.91 (19) 1:47.65 (16) 2:46.60 (16) 5:54.62 (14)
Tatjana Mazur Senior 49.55 (10) 1:39.89 (9) 2:33.47 (5) 5:45.26 (12)
Ilmira Musabajeva D2 53.26 (17) 1:49.53 (18) 2:51.91 (20)
Irina Nevzorova C1 50.42 (14) 2:46.61 (17)
Lajla Dujsenova B1 49.65 (11) 1:42.24 (15) 2:39.82 (13) 5:54.65 (15)
Irina Medvedeva B2 48.90 (9) 1:38.30 (5) 2:32.56 (3) 5:18.68 (4)
Fljura Musabajeva B1 48.81 (7) 1:41.86 (14) 2:43.81 (15) 6:01.96 (16)
Jelena Zjuk B1 50.17 (13) 1:41.35 (12) 2:42.56 (14) 5:38.15 (11)
Olga Sjilova B1 50.01 (12) 1:40.25 (10) 2:38.65 (12) 5:50.55 (13)
Jelena Osipova B1 52.47 (16) 1:49.32 (17) 2:51.07 (18) 6:02.85 (17)
Valentina Zabroda B1 55.86 (23) 1:59.35 (22) 3:08.29 (24) 6:47.57 (21)
Tatjana Gorbatsjevskaja C2 54.49 (20) 1:54.15 (20) 3:03.09 (23) 6:35.94 (20)
Svetlana Polkovnikova Senior 51.11 (15) 1:41.37 (13) 2:36.48 (8) 5:32.20 (8)
Olga Kutnjakova Senior 48.39 (5) 1:38.67 (7) 2:36.55 (9) 5:35.08 (10)
Larisa Fjodosova B1 48.77 (6) 1:38.44 (6) 2:37.78 (11) 5:32.45 (9)
Larisa Strogovitsj Senior 53.78 (18) 1:49.95 (19) 2:51.19 (19) 6:03.95 (18)
Jelena Kopytina Senior 55.67 (21) 1:55.68 (21) 2:54.37 (21) 6:27.45 (19)
Irina Drozd Senior 57.20 (24) 1:40.60 (11) 2:36.66 (10) 5:22.35 (7)
Irina Vorobej Senior 55.72 (22) 2:03.95 (23) 2:57.06 (22)