Rink Card - Dinamo Stadion Kirov

Rink image of Dinamo Stadion
Country:
Russia
Address:
ул. Московская 1в
610000 Kirov
State:
Kirov
Rink type:
Outdoor rink, Natural ice
Lap length:
400m
Altitude:
166 meters above sea level
Opened:
1937

Geographical Location:

LOADING MAP

Track Records:

TypeTime / PointsNameEventDate
100 meter 10.10 Fedor.00 Bobkov (B2) Ice Hope 03.02.2018
500 meter 36.15 Mikhail Kazelin (Neo) 81. Priz Imeni S.M. Kirova 09.02.2019
1000 meter 1:12.69 Viktor Musjtakov (Neo) Russia Cup 5 11.02.2018
1500 meter 1:52.46 Aleksandr Rumjantsev (Senior) Russia Cup 5 11.02.2018
3000 meter 3:53.72 Aleksandr Rumjantsev (Senior) Russia Cup 5 10.02.2018
5000 meter 6:44.91 Aleksandr Rumjantsev (Senior) Russia Cup 5 11.02.2018
10.000 meter 15:16.80 Jegor Trojegubov (Senior) City Of Kirov Championships 27.12.2014
Team Sprint 1:28.17 Mikhail Kozlatsjkov (M30) Ruslan Rafikov (Senior) Anton Voditsjenkov (Neo) 83. Priz Imeni S.M. Kirova 12.02.2021
2x500 meter 72.970 Viktor Musjtakov (Neo) Russia Cup 5 10. - 11.02.2018
Sprint combination 145.890 Viktor Musjtakov (Neo) Russia Cup 5 10. - 11.02.2018
Mini combination 171.081 Ivan.06 Starikov (C2) Championship Junior B/C Of The Volga Federal Distrikt (Allround) 16. - 17.01.2021
Small combination 155.410 Aleksandr Rumjantsev (Senior) Russia Cup 5 10. - 11.02.2018
Big combination 173.130 Jegor Trojegubov (Senior) City Of Kirov Championships 26. - 27.12.2014
Last Update: 03.08.2021
TypeTime / PointsNameEventDate
100 meter 11.31 Valerija Kononova (A1) Ice Hope 03.02.2018
500 meter 41.38 Darja Katsjanova (B1) 76. Priz Imeni S.M. Kirova 15.02.2014
1000 meter 1:24.97 Svetlana Smysjljajeva (A2) 82nd Kirov Prize / RSU Cup 4 09.02.2020
1500 meter 2:13.31 Uljana Kudlenko (A1) 77. Priz Imeni S.M. Kirova 14.02.2015
3000 meter 4:38.80 Sofija Napolskikh (A2) 82nd Kirov Prize / RSU Cup 4 09.02.2020
5000 meter 9:02.22 Jelizaveta Bezrodnykh (B1) Kirov Championships 27.12.2012
2x500 meter 85.020 Aljona Semiglazova (A1) Russia Cup / 78. Priz Imeni S.M. Kirova 13. - 14.02.2016
Sprint combination 171.080 Ksenija Volokhova (A1) Russia Cup / 78. Priz Imeni S.M. Kirova 13. - 14.02.2016
Mini combination 180.043 Anna Pristalova (A2) 75. Priz Imeni S.M. Kirova / Russia Cup 16. - 17.02.2013
Small combination 206.464 Jevgenija Vorotilova (A2) Kirov Championships 26. - 27.12.2012
Last Update: 03.08.2021

Established Records on Track:

TypeTime / PointsNameEventDate
1500 meter 2:36.70 Rimma Zjukova (Senior) Rennen Der Nationalen Elite 17.03.1950
1500 meter 2:37.40 Marija Isakova (A2) Nationales Rennen 16.03.1938
1500 meter 2:38.10 Marija Isakova (A2) 2. Priz Imeni S.M. Kirova 11.03.1938
5000 meter 9:53.00 Serafima Paromova (Senior) Nationales Rennen 02.04.1936
5000 meter 10:01.40 Marija Isakova (B2) Nationales Rennen 30.03.1936
500 meter 48.30 Marija Isakova (B2) Nationales Rennen 25.03.1936
Last Update: 03.08.2021
TypeTime / PointsNameEventDate
1500 meter 2:23.00 Ruth Schleiermacher (A2) 31. Priz Imeni S.M. Kirova 08.03.1969
3000 meter 5:09.50 Bok-Soon Kim (A1) 31. Priz Imeni S.M. Kirova 08.03.1969
1500 meter 2:37.40 Marija Isakova (A2) Nationales Rennen 16.03.1938
5000 meter 10:01.40 Marija Isakova (B2) Nationales Rennen 30.03.1936
1500 meter 2:41.80 Marija Isakova (B2) Nationales Rennen 27.03.1936
500 meter 48.30 Marija Isakova (B2) Nationales Rennen 25.03.1936
Last Update: 03.08.2021
TypeTime / PointsNameEventDate
100 meter 13.18 Polina.06 Burkova (D1) Sports School Dinamo Championships - Round 2 14.01.2019
5000 meter 8:18.54 Itay Drory (M30) 77. Priz Imeni S.M. Kirova 15.02.2015
Small combination 184.138 Itay Drory (M30) 77. Priz Imeni S.M. Kirova 14. - 15.02.2015
Mini combination 184.070 Gum-Hyon Park (A1) 45. Priz Imeni S.M. Kirova 19. - 20.02.1983
3000 meter 4:54.50 Chun-Ok Han (B2) 45. Priz Imeni S.M. Kirova 19.02.1983
Small combination 181.030 Zdenek Stepánek (Neo) 43. Priz Imeni S.M. Kirova 21. - 22.02.1981
Small combination 181.126 Syn-Te Kim (B1) 42. Priz Imeni S.M. Kirova 01. - 02.03.1980
1500 meter 2:10.90 Syn-Te Kim (B1) 42. Priz Imeni S.M. Kirova 01.03.1980
3000 meter 4:33.80 Zdenek Stepánek (Neo) 42. Priz Imeni S.M. Kirova 01.03.1980
3000 meter 4:35.00 Syn-Te Kim (B1) 42. Priz Imeni S.M. Kirova 01.03.1980
500 meter 43.10 Vasile Coroş (Neo) 35. Priz Imeni S.M. Kirova 24.02.1973
500 meter 45.10 Jan Irovsky (A1) 35. Priz Imeni S.M. Kirova 24.02.1973
Small combination 189.809 Son-un Cho (n/a) 31. Priz Imeni S.M. Kirova 08. - 09.03.1969
1500 meter 2:23.00 Ruth Schleiermacher (A2) 31. Priz Imeni S.M. Kirova 08.03.1969
3000 meter 4:50.60 Son-un Cho (n/a) 31. Priz Imeni S.M. Kirova 08.03.1969
3000 meter 5:09.50 Bok-Soon Kim (A1) 31. Priz Imeni S.M. Kirova 08.03.1969
Small combination 183.423 György Ivánkai (Senior) 29. Priz Imeni S.M. Kirova 25. - 26.02.1967
Mini combination 201.033 Sigrid Sundby-Dybedahl (Senior) 29. Priz Imeni S.M. Kirova 25. - 26.02.1967
3000 meter 4:38.90 György Ivánkai (Senior) 29. Priz Imeni S.M. Kirova 25.02.1967
3000 meter 5:20.60 Sigrid Sundby-Dybedahl (Senior) 29. Priz Imeni S.M. Kirova 25.02.1967
500 meter 42.40 Aleksej Legotkin (Neo) 29. Priz Imeni S.M. Kirova 25.02.1967
5000 meter 8:05.60 Aleksej Legotkin (Neo) 29. Priz Imeni S.M. Kirova 25.02.1967
5000 meter 8:24.00 Aleksej Legotkin (A2) 28. Priz Imeni S.M. Kirova 19.02.1966
Small combination 189.706 Sergej Sjkljajev (Senior) 27. Priz Imeni S.M. Kirova 13. - 14.03.1965
1500 meter 2:20.00 Sergej Sjkljajev (Senior) 27. Priz Imeni S.M. Kirova 13.03.1965
3000 meter 4:54.30 Sergej Sjkljajev (Senior) 27. Priz Imeni S.M. Kirova 13.03.1965
500 meter 43.40 Sergej Sjkljajev (Senior) 27. Priz Imeni S.M. Kirova 13.03.1965
5000 meter 8:25.90 Sergej Sjkljajev (Senior) 27. Priz Imeni S.M. Kirova 13.03.1965
Small combination 183.653 Eduard Matusevitsj (Senior) 25. Priz Imeni S.M. Kirova 16. - 17.03.1963
1500 meter 2:36.70 Rimma Zjukova (Senior) Rennen Der Nationalen Elite 17.03.1950
Small combination 198.776 Pēteris Strods (Senior) 8. Priz Imeni S.M. Kirova 16. - 17.03.1946
Mini combination 222.249 Verné Lesche (Senior) 8. Priz Imeni S.M. Kirova 16. - 17.03.1946
1000 meter 1:42.00 Marija Isakova (A2) Nationales Rennen 17.03.1938
1500 meter 2:20.60 Anatolij Kaptsjinskij (Senior) Nationales Rennen 17.03.1938
3000 meter 5:39.00 Serafima Paromova (Senior) Nationales Rennen 17.03.1938
1500 meter 2:37.40 Marija Isakova (A2) Nationales Rennen 16.03.1938
Small combination 194.786 Jevgenij Lettsjford (Senior) 2. Priz Imeni S.M. Kirova 11. - 12.03.1938
Mini combination 212.533 Marija Isakova (A2) 2. Priz Imeni S.M. Kirova 11. - 12.03.1938
1000 meter 1:44.10 Marija Isakova (A2) 2. Priz Imeni S.M. Kirova 11.03.1938
1500 meter 2:38.10 Marija Isakova (A2) 2. Priz Imeni S.M. Kirova 11.03.1938
3000 meter 5:00.60 Jevgenij Lettsjford (Senior) 2. Priz Imeni S.M. Kirova 11.03.1938
5000 meter 9:53.00 Serafima Paromova (Senior) Nationales Rennen 02.04.1936
5000 meter 10:01.40 Marija Isakova (B2) Nationales Rennen 30.03.1936
1500 meter 2:41.80 Marija Isakova (B2) Nationales Rennen 27.03.1936
500 meter 48.30 Marija Isakova (B2) Nationales Rennen 25.03.1936
3000 meter 5:48.10 Marija Isakova (B2) Nationales Rennen 23.03.1936
3000 meter 5:56.00 Marija Isakova (B2) Nationales Rennen 20.03.1936
Last Update: 03.08.2021
TypeTime / PointsNameEventDate
100 meter 13.18 Polina.06 Burkova (D1) Sports School Dinamo Championships - Round 2 14.01.2019
100 meter 10.10 Fedor.00 Bobkov (B2) Ice Hope 03.02.2018
1000 meter 1:42.81 Mongolbuu Munkhtsetseg (A2) 51. Priz Imeni S.M. Kirova 04.02.1989
1500 meter 2:43.04 Mongolbuu Munkhtsetseg (A2) 51. Priz Imeni S.M. Kirova 04.02.1989
1500 meter 2:38.90 Ida Stárková (A1) 46. Priz Imeni S.M. Kirova 11.02.1984
500 meter 48.85 Ida Stárková (A1) 46. Priz Imeni S.M. Kirova 11.02.1984
Mini combination 184.070 Gum-Hyon Park (A1) 45. Priz Imeni S.M. Kirova 19. - 20.02.1983
3000 meter 4:54.50 Chun-Ok Han (B2) 45. Priz Imeni S.M. Kirova 19.02.1983
500 meter 44.07 Gum-Hyon Park (A1) 45. Priz Imeni S.M. Kirova 19.02.1983
1000 meter 1:32.38 Gum-Hyon Park (B2) 44. Priz Imeni S.M. Kirova 20.02.1982
1500 meter 2:21.77 Gum-Hyon Park (B2) 44. Priz Imeni S.M. Kirova 20.02.1982
Small combination 185.623 Jirí Kyncl (A1) 43. Priz Imeni S.M. Kirova 21. - 22.02.1981
3000 meter 4:42.60 Jirí Kyncl (A1) 43. Priz Imeni S.M. Kirova 21.02.1981
5000 meter 8:03.90 Jirí Kyncl (A1) 43. Priz Imeni S.M. Kirova 21.02.1981
Small combination 181.126 Syn-Te Kim (B1) 42. Priz Imeni S.M. Kirova 01. - 02.03.1980
Mini combination 190.916 Gum-Hyon Park (C2) 42. Priz Imeni S.M. Kirova 01. - 02.03.1980
1500 meter 2:10.90 Syn-Te Kim (B1) 42. Priz Imeni S.M. Kirova 01.03.1980
1500 meter 2:22.50 Gum-Hyon Park (C2) 42. Priz Imeni S.M. Kirova 01.03.1980
3000 meter 4:35.00 Syn-Te Kim (B1) 42. Priz Imeni S.M. Kirova 01.03.1980
500 meter 41.30 Syn-Te Kim (B1) 42. Priz Imeni S.M. Kirova 01.03.1980
500 meter 45.00 Gum-Hyon Park (C2) Aleksej Legotkin (A2) 42. Priz Imeni S.M. Kirova 01.03.1980
500 meter 42.40 László Kovács (Neo) 41. Priz Imeni S.M. Kirova 03.03.1979
Small combination 186.786 Edward Palka (A2) 38. Priz Imeni S.M. Kirova 28. - 29.02.1976
1500 meter 2:13.70 Edward Palka (A2) 38. Priz Imeni S.M. Kirova 28.02.1976
5000 meter 8:24.70 Edward Palka (A2) 38. Priz Imeni S.M. Kirova 28.02.1976
500 meter 45.10 Jan Irovsky (A1) 35. Priz Imeni S.M. Kirova 24.02.1973
Mini combination 199.683 Bok-Soon Kim (A1) 31. Priz Imeni S.M. Kirova 08. - 09.03.1969
1000 meter 1:38.80 Bok-Soon Kim (A1) 31. Priz Imeni S.M. Kirova 08.03.1969
1500 meter 2:23.00 Ruth Schleiermacher (A2) 31. Priz Imeni S.M. Kirova 08.03.1969
1500 meter 2:29.70 Bok-Soon Kim (A1) 31. Priz Imeni S.M. Kirova 08.03.1969
1500 meter 2:34.00 Romana Troicka (A2) 31. Priz Imeni S.M. Kirova 08.03.1969
3000 meter 5:09.50 Bok-Soon Kim (A1) 31. Priz Imeni S.M. Kirova 08.03.1969
500 meter 48.80 Bok-Soon Kim (A1) 31. Priz Imeni S.M. Kirova 08.03.1969
Small combination 189.866 Aleksej Legotkin (A2) 28. Priz Imeni S.M. Kirova 19. - 20.02.1966
3000 meter 4:54.40 Aleksej Legotkin (A2) 28. Priz Imeni S.M. Kirova 19.02.1966
5000 meter 8:24.00 Aleksej Legotkin (A2) 28. Priz Imeni S.M. Kirova 19.02.1966
5000 meter 9:49.60 Ljudmila Aleksejeva (A1) 17. Priz Imeni S.M. Kirova 21.03.1955
Small combination 196.806 Oleg Gontsjarenko (A2) 13. Priz Imeni S.M. Kirova 14. - 15.03.1951
3000 meter 5:03.10 Oleg Gontsjarenko (A2) 13. Priz Imeni S.M. Kirova 14.03.1951
3000 meter 5:05.00 Anatolij N. Pavlov (A2) Rennen Der Nationalen Elite 17.03.1950
500 meter 43.70 Jevgenij Grisjin (A2) Rennen Der Nationalen Elite 17.03.1950
500 meter 45.20 Anatolij N. Pavlov (A2) 12. Priz Imeni S.M. Kirova 12.03.1950
5000 meter 8:35.80 Anatolij N. Pavlov (A2) 12. Priz Imeni S.M. Kirova 12.03.1950
1000 meter 1:42.00 Marija Isakova (A2) Nationales Rennen 17.03.1938
1500 meter 2:37.40 Marija Isakova (A2) Nationales Rennen 16.03.1938
Mini combination 212.533 Marija Isakova (A2) 2. Priz Imeni S.M. Kirova 11. - 12.03.1938
1000 meter 1:44.10 Marija Isakova (A2) 2. Priz Imeni S.M. Kirova 11.03.1938
1500 meter 2:38.10 Marija Isakova (A2) 2. Priz Imeni S.M. Kirova 11.03.1938
3000 meter 5:47.30 Marija Isakova (A2) 2. Priz Imeni S.M. Kirova 11.03.1938
5000 meter 10:01.40 Marija Isakova (B2) Nationales Rennen 30.03.1936
1500 meter 2:41.80 Marija Isakova (B2) Nationales Rennen 27.03.1936
500 meter 48.30 Marija Isakova (B2) Nationales Rennen 25.03.1936
3000 meter 5:48.10 Marija Isakova (B2) Nationales Rennen 23.03.1936
3000 meter 5:56.00 Marija Isakova (B2) Nationales Rennen 20.03.1936
Last Update: 03.08.2021
TypeTime / PointsNameEventDate
10.000 meter 17:51.80 Arkadij Tsjulkov (M35) USSR Allround Championships 1948 15.03.1948
10.000 meter 17:59.90 Pēteris Strods (Senior) USSR Allround Championships 1948 15.03.1948
5000 meter 9:53.30 Tatjana Karelina (Neo) USSR Allround Championships 1939 01.03.1939
Last Update: 03.08.2021

Competitions by Season:

Select Season:

Season: 2020 - 2021