Competition: Zondagmiddag 21-11-2021

Information:
  • 47 athletes from 1 nation
  • 30 women and 17 men
  • 4 distances (1500m, 300m, 500m, 700m)
  • 94 races (5x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Zondagmiddag 21-11-2021
21.11.2021
De Vechtsebanen (NED)

500 meter (Men), 21.11.2021

POS   NAME                   AG       NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Martijn Lauppe         Senior   NED   40.84                      
2     Bas Verhoeff           Senior   NED   42.23   +1.390             
3     Rink Wilbrink          Neo      NED   44.15   +3.310             
4     Sandor van Wieringen   B2       NED   47.00   +6.160    PB       
      Lars van Ipenburg      C1       NED   47.00   +6.160    PB       
6     Onne van Miltenburg    C1       NED   47.30   +6.460    PB       
7     Mats Boonstra          B1       NED   47.36   +6.520             
8     Simon Eijrond          C1       NED   47.77   +6.930    PB       
9     Tjibbe Möller          C2       NED   48.19   +7.350             
10    Lars Groenheiden       C1       NED   48.32   +7.480             
11    Wessel Lamme           C1       NED   49.82   +8.980    PB       
12    Renzo Wessels          C2       NED   50.01   +9.170    PB       
13    Onno Moller            M55      NED   50.22   +9.380             
14    Stijn Visser           Senior   NED   50.76   +9.920    SB       
15    Bauke Meijer           M70      NED   51.58   +10.740            
16    Moully Delfgaauw       D2       NED   54.22   +13.380   PB       
DNS   Lennart Boeree         C2       NED   -                          



300 meter (Men), 21.11.2021

POS   NAME           AG       NAT   TIME    DIFF   RECORD   
1     Stijn Visser   Senior   NED   32.38          PB       



700 meter (Men), 21.11.2021

POS   NAME                   AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Sandor van Wieringen   B2   NED   1:06.13             PB       
2     Moully Delfgaauw       D2   NED   1:18.92   +12.790            



1500 meter (Men), 21.11.2021

POS   NAME                  AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Bas Verhoeff          Senior   NED   2:09.10             SB       
2     Martijn Lauppe        Senior   NED   2:12.60   +3.500    SB       
3     Rink Wilbrink         Neo      NED   2:21.40   +12.300   SB       
4     Onne van Miltenburg   C1       NED   2:25.80   +16.700   PB       
5     Lars van Ipenburg     C1       NED   2:29.58   +20.480   PB       
6     Mats Boonstra         B1       NED   2:31.08   +21.980   PB       
7     Simon Eijrond         C1       NED   2:34.49   +25.390   PB       
8     Tjibbe Möller         C2       NED   2:34.72   +25.620   PB       
9     Renzo Wessels         C2       NED   2:34.77   +25.670   PB       
10    Lars Groenheiden      C1       NED   2:36.47   +27.370   PB       
11    Onno Moller           M55      NED   2:37.96   +28.860            
12    Bauke Meijer          M70      NED   2:41.62   +32.520            
13    Wessel Lamme          C1       NED   2:42.00   +32.900   PB       
DNS   Lennart Boeree        C2       NED   -                            



500 meter (Women), 21.11.2021

POS   NAME                      AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Marjolein van der Steen   Senior   NED   44.90                        
2     Janine Timmer             B2       NED   45.81     +0.910    PB       
3     Janneke Hennipman         Senior   NED   46.86     +1.960    SB       
4     Isa Meerveld              B2       NED   47.22     +2.320    PB       
5     Marijke Rempe             Neo      NED   47.66     +2.760    SB       
6     Sophie Rijnders           Neo      NED   47.88     +2.980             
7     Vivian de Jong            Senior   NED   48.18     +3.280    SB       
8     Willemijn Deen            B2       NED   49.10     +4.200             
9     Norah Smits               A2       NED   49.40     +4.500             
10    Tirza Blokland            C1       NED   49.49     +4.590             
11    Annemee Gerritsen         Senior   NED   50.22     +5.320    SB       
12    Aukje Kloosterman         B2       NED   50.29     +5.390    PB       
13    Pastel Riemersma          B1       NED   50.64     +5.740    SB       
14    Senna Hoornstra           B2       NED   51.23     +6.330             
15    Linde Rijnders            A1       NED   51.36     +6.460             
16    Merlinde De Bie           A1       NED   51.57     +6.670    PB       
17    Jade Repko                B2       NED   51.77     +6.870    SB       
18    Nienke Oosterlaken        C1       NED   51.93     +7.030             
19    Marre Hoiting             Senior   NED   52.27     +7.370    SB       
20    Katja Greve               B1       NED   52.42     +7.520    PB       
21    Maud Bloemendaal          C2       NED   53.34     +8.440    PB       
22    Persia Riemersma          C1       NED   53.51     +8.610    PB       
23    Isa Stoutenburg           C1       NED   53.94     +9.040    PB       
24    Eline van Wijk            B2       NED   56.63     +11.730            
25    Josephine Dekkers         D2       NED   57.17     +12.270   PB       
26    Emma de Wit               C2       NED   59.41     +14.510            
27    Maartje Onderdelinden     D2       NED   1:00.41   +15.510   PB       
28    Madelief Faneyte          C1       NED   1:01.13   +16.230   PB       
29    Sophie Haven              C1       NED   1:05.30   +20.400   PB       
30    Joanna van der Vliet      B1       NED   1:05.96   +21.060            



300 meter (Women), 21.11.2021

POS   NAME                    AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Norah Smits             A2   NED   31.00             SB       
2     Aukje Kloosterman       B2   NED   32.61   +1.610    SB       
3     Josephine Dekkers       D2   NED   34.96   +3.960    PB       
4     Eline van Wijk          B2   NED   36.26   +5.260             
5     Maartje Onderdelinden   D2   NED   38.80   +7.800             
6     Sophie Haven            C1   NED   39.02   +8.020    PB       
7     Madelief Faneyte        C1   NED   41.40   +10.400            



700 meter (Women), 21.11.2021

POS   NAME             AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Willemijn Deen   B2   NED   1:08.54             PB       
2     Emma de Wit      C2   NED   1:25.97   +17.430            



1500 meter (Women), 21.11.2021

POS   NAME                      AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Marjolein van der Steen   Senior   NED   2:20.70             SB       
2     Janneke Hennipman         Senior   NED   2:25.11   +4.410    SB       
3     Sophie Rijnders           Neo      NED   2:29.87   +9.170    SB       
4     Janine Timmer             B2       NED   2:33.76   +13.060   PB       
5     Vivian de Jong            Senior   NED   2:34.26   +13.560   SB       
6     Tirza Blokland            C1       NED   2:35.34   +14.640   PB       
7     Isa Meerveld              B2       NED   2:36.43   +15.730   PB       
8     Merlinde De Bie           A1       NED   2:40.01   +19.310   PB       
9     Nienke Oosterlaken        C1       NED   2:40.07   +19.370   PB       
10    Pastel Riemersma          B1       NED   2:41.45   +20.750   SB       
11    Senna Hoornstra           B2       NED   2:41.66   +20.960   SB       
12    Marre Hoiting             Senior   NED   2:43.51   +22.810   SB       
13    Maud Bloemendaal          C2       NED   2:46.91   +26.210   PB       
14    Jade Repko                B2       NED   2:48.09   +27.390   SB       
15    Linde Rijnders            A1       NED   2:49.94   +29.240   SB       
16    Katja Greve               B1       NED   2:50.69   +29.990   PB       
17    Isa Stoutenburg           C1       NED   2:55.14   +34.440   PB       
18    Persia Riemersma          C1       NED   2:58.27   +37.570   PB       
DNS   Annemee Gerritsen         Senior   NED   -                            
DNS   Marijke Rempe             Neo      NED   -                            
DNS   Joanna van der Vliet      B1       NED   -                            



Zondagmiddag 21-11-2021
21.11.2021
De Vechtsebanen (NED)

NAME                   AG       300M          500M           700M            1500M            
Stijn Visser           Senior   32.38   (1)   50.76   (14)                                    
Sandor van Wieringen   B2                     47.00   (4)    1:06.13   (1)                    
Moully Delfgaauw       D2                     54.22   (16)   1:18.92   (2)                    
Bauke Meijer           M70                    51.58   (15)                   2:41.62   (12)   
Martijn Lauppe         Senior                 40.84   (1)                    2:12.60   (2)    
Bas Verhoeff           Senior                 42.23   (2)                    2:09.10   (1)    
Rink Wilbrink          Neo                    44.15   (3)                    2:21.40   (3)    
Lars van Ipenburg      C1                     47.00   (4)                    2:29.58   (5)    
Onno Moller            M55                    50.22   (13)                   2:37.96   (11)   
Tjibbe Möller          C2                     48.19   (9)                    2:34.72   (8)    
Onne van Miltenburg    C1                     47.30   (6)                    2:25.80   (4)    
Wessel Lamme           C1                     49.82   (11)                   2:42.00   (13)   
Simon Eijrond          C1                     47.77   (8)                    2:34.49   (7)    
Lars Groenheiden       C1                     48.32   (10)                   2:36.47   (10)   
Mats Boonstra          B1                     47.36   (7)                    2:31.08   (6)    
Renzo Wessels          C2                     50.01   (12)                   2:34.77   (9)    
Lennart Boeree         C2                     DNS                            DNS              

NAME                      AG       300M          500M             700M            1500M            
Norah Smits               A2       31.00   (1)   49.40     (9)                                     
Eline van Wijk            B2       36.26   (4)   56.63     (24)                                    
Aukje Kloosterman         B2       32.61   (2)   50.29     (12)                                    
Maartje Onderdelinden     D2       38.80   (5)   1:00.41   (27)                                    
Sophie Haven              C1       39.02   (6)   1:05.30   (29)                                    
Josephine Dekkers         D2       34.96   (3)   57.17     (25)                                    
Madelief Faneyte          C1       41.40   (7)   1:01.13   (28)                                    
Emma de Wit               C2                     59.41     (26)   1:25.97   (2)                    
Willemijn Deen            B2                     49.10     (8)    1:08.54   (1)                    
Marre Hoiting             Senior                 52.27     (19)                   2:43.51   (12)   
Marjolein van der Steen   Senior                 44.90     (1)                    2:20.70   (1)    
Vivian de Jong            Senior                 48.18     (7)                    2:34.26   (5)    
Annemee Gerritsen         Senior                 50.22     (11)                   DNS              
Marijke Rempe             Neo                    47.66     (5)                    DNS              
Janneke Hennipman         Senior                 46.86     (3)                    2:25.11   (2)    
Sophie Rijnders           Neo                    47.88     (6)                    2:29.87   (3)    
Linde Rijnders            A1                     51.36     (15)                   2:49.94   (15)   
Isa Meerveld              B2                     47.22     (4)                    2:36.43   (7)    
Senna Hoornstra           B2                     51.23     (14)                   2:41.66   (11)   
Janine Timmer             B2                     45.81     (2)                    2:33.76   (4)    
Pastel Riemersma          B1                     50.64     (13)                   2:41.45   (10)   
Jade Repko                B2                     51.77     (17)                   2:48.09   (14)   
Merlinde De Bie           A1                     51.57     (16)                   2:40.01   (8)    
Tirza Blokland            C1                     49.49     (10)                   2:35.34   (6)    
Joanna van der Vliet      B1                     1:05.96   (30)                   DNS              
Maud Bloemendaal          C2                     53.34     (21)                   2:46.91   (13)   
Katja Greve               B1                     52.42     (20)                   2:50.69   (16)   
Persia Riemersma          C1                     53.51     (22)                   2:58.27   (18)   
Nienke Oosterlaken        C1                     51.93     (18)                   2:40.07   (9)    
Isa Stoutenburg           C1                     53.94     (23)                   2:55.14   (17)