Competition: Youth Olympic Games 2020

Information:
  • 64 athletes from 22 nations
  • 32 women and 32 men
  • 3 distances (1500m, 500m, Mass Start)
  • 223 races (2x mit DNF/DNS/DQ)

Medal Table

PosNationGoldSilverBronceTotal
1 Japan 3216
2 Netherlands 2--2
3 China 1236
4 South Korea 11-2
5 Switzerland 1--1
6 Russia -112
7 Belgium -1-1
Spain -1-1
Czech Republic -1-1
Colombia -1-1
11 United States (USA) --22
12 Norway --11
Italy --11

Men - Tableview
12.01.2020

Name500m
12.01.2020
1500m
13.01.2020
Mass Start
Final
16.01.2020
Mass Start
Semifinal 1
16.01.2020
Mass Start
Semifinal 2
16.01.2020
Oddbjørn Mellemstrand (A1) 38.85 (18) 1:59.48 (12) 6:33.04 (12) 5:54.34 (5) -
Remo Slotegraaf (A1) 38.68 (17) 1:56.87 (5) 6:37.71 (9) - (4) -
Motonaga Arito (A1) 38.31 (13) 1:52.24 (1) - (1) - (1) -
Aleksandr.03 Sergejev (B2) 38.03 (9) 2:00.26 (14) 6:33.87 (13) - (3) -
Nil Llop Izquierdo (B2) 36.60 (2) 1:58.00 (8) 6:33.94 (14) - (7) -
Jiazhao Sun (A1) 38.11 (10) 1:58.10 (9) 6:30.75 (5) - (2) -
Diego Amaya (B2) 37.05 (4) 1:55.80 (4) - (2) 5:55.21 (6) -
Maks Fedorov (B2) 39.65 (25) 2:01.76 (17) - (4) - (8) -
Ignaz Gschwentner (A1) 37.58 (6) 2:02.15 (19) - (7) - 6:57.28 (6)
Sebastian Diniz (A1) 2:11.01 (31) 1:59.47 (11) 6:40.58 (16) - - (4)
Felix Motschmann (B1) 38.51 (14) 2:01.53 (16) 6:49.35 (6) - 6:33.95 (8)
Sang-Eon Park (B2) 38.56 (15) 1:57.15 (7) 6:31.18 (11) - - (2)
Yuudai.02 Yamamoto (A1) 36.42 (1) 1:59.36 (10) 6:49.70 (10) - 6:36.80 (5)
Jonathan Tobon (B1) 37.78 (8) 1:55.67 (3) 6:30.97 (8) - - (3)
Pavel Taran (A1) 38.17 (11) 1:53.74 (2) - (3) - 6:33.58 (7)
Manuel Zähringer (B2) 39.34 (22) 2:01.87 (18) - 5:57.11 (12) -
Eetu Käsnänen (B2) 38.97 (20) 2:05.55 (28) - 5:55.67 (9) -
Seok-Hoon Yang (B2) 37.66 (7) 2:04.61 (25) - 6:09.73 (14) -
Jordan Stolz (B1) 37.34 (5) 2:02.84 (21) - 3:48.86 (16) -
Lukas Stekly (B1) 41.12 (29) 2:04.00 (23) - 5:55.71 (10) -
Theo Collins (B1) 40.59 (28) 2:09.43 (32) - 5:58.38 (13) -
Filip Hawrylak (B1) 39.60 (23) 2:00.02 (13) - 5:55.89 (11) -
Jevgenij.02 Kosjkin (B2) 39.01 (21) 2:08.00 (31) - 6:09.83 (15) -
Tuukka Suomalainen (B2) 38.93 (19) 2:07.80 (30) - - 6:34.51 (10)
Sander Eitrem (A1) 39.62 (24) 1:57.11 (6) - - 5:27.50 (16)
Nicky Rosanelli (B2) 38.22 (12) 2:05.28 (27) - - 6:35.38 (13)
Nuraly Akzjol (B1) 40.07 (26) 2:02.73 (20) - - - (9)
Michał Kopacz (B1) 38.58 (16) 2:04.99 (26) - - 6:37.84 (14)
Andrej German (B2) 40.35 (27) 2:00.50 (15) - - 6:34.96 (12)
Jakub Koci (B1) 41.64 (30) 2:03.54 (22) - - 6:34.64 (11)
Zhiwen Xue (B1) 36.67 (3) 2:07.44 (29) - - 6:43.49 (15)
Flavio Gross (A1) - 2:04.45 (24) 6:35.31 (15) - - (1)