Competition: World Junior Championships 2018

Information:
  • 111 athletes from 23 nations
  • 46 women and 65 men
  • 10 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m, Team Pursuit, 6 Laps, Team Pursuit, 8 Laps, Team Sprint)
  • 612 races (23x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

World Junior Championships 2018
09. - 11.03.2018
Utah Olympic Oval (USA)

500 meter (Women), 09.03.2018

POS   NAME                            AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Kurumi Inagawa                  A2   JPN   38.22            SB       
2     Jutta Leerdam                   A2   NED   38.26   +0.040   NRJ      
3     Michelle de Jong                A1   NED   38.48   +0.260   SB       
4     Min-Jo Kim                      A2   KOR   38.65   +0.430   PB       
5     Joy Beune                       A2   NED   38.69   +0.470   PB       
6     Elisa Dul                       A2   NED   38.87   +0.650   SB       
7     Béatrice Lamarche               A2   CAN   38.93   +0.710   PB       
8     Irina.98 Kuznetsova             A2   RUS   39.09   +0.870            
9     Brooklyn MacDougall             A2   CAN   39.18   +0.960   SB       
10    Anastasija Korkina              A1   RUS   39.24   +1.020   SB       
11    Karina Akhmetova                A2   RUS   39.37   +1.150   PB       
12    Lea Sophie Scholz               A2   GER   39.45   +1.230            
13    Kristina Silaeva                A1   RUS   39.45   +1.230            
14    Jee-Woo Park                    A2   KOR   39.55   +1.330            
15    Jeong-Min Yoon                  A2   KOR   39.63   +1.410            
16    Chae-Eun Park                   C2   KOR   39.80   +1.580            
17    Anna Nifontova                  A1   BLR   39.85   +1.630            
18    Mihaela Hogas                   A2   ROU   39.87   +1.650   NRJ      
19    Julie Bianca Nistad Samsonsen   A1   NOR   40.27   +2.050   SB       
20    Jekaterina Kosjeleva            A1   RUS   40.31   +2.090   PB       
21    Karolina Gąsecka                A1   POL   40.39   +2.170   SB       
22    Ane By Farstad                  A1   NOR   40.43   +2.210            
23    Corinne Stoddard                B1   USA   40.47   +2.250   PB       
24    Jamie Lindquist-Nielson         A2   USA   40.52   +2.300   PB       
25    Ragne Wiklund                   A1   NOR   40.64   +2.420   SB       
26    Jasmin Güntert                  A1   SUI   40.67   +2.450   PB       
27    Viktoria Schinnerl              A1   AUT   40.68   +2.460   PB       
28    Federica Maffei                 B2   ITA   40.74   +2.520   PB       
29    Natalia Jabrzyk                 B2   POL   40.77   +2.550            
30    Gabrielle Jelonek               B2   CAN   40.96   +2.740   SB       
31    Andreea Haldan                  A2   ROU   40.97   +2.750   SB       
32    Saree Han                       A2   USA   41.00   +2.780            
33    Laura Peveri                    B1   ITA   41.20   +2.980   PB       
34    Alexa Scott                     B2   CAN   41.22   +3.000   SB       
35    Blair Cruikshank                B2   USA   41.25   +3.030   SB       
36    Lilla Malinovszky               B1   HUN   41.62   +3.400   PB       
37    Kaja Gajewska                   B2   POL   41.70   +3.480   SB       
38    Lindsey Woodbury                C2   USA   42.29   +4.070   SB       
      Femke Beuling                   A1   NED   -                         



1500 meter (Women), 09.03.2018

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD     
1     Joy Beune                 A2   NED   1:54.21             WRJ, TRJ   
2     Jutta Leerdam             A2   NED   1:54.31   +0.100    PB         
3     Elisa Dul                 A2   NED   1:56.83   +2.620    PB         
4     Béatrice Lamarche         A2   CAN   1:58.24   +4.030    SB         
5     Karolina Bosiek           A1   POL   1:58.54   +4.330    NRJ        
6     Karina Akhmetova          A2   RUS   1:58.76   +4.550    PB         
7     Jee-Woo Park              A2   KOR   1:58.99   +4.780               
8     Karuna Koyama             A1   JPN   1:59.01   +4.800    PB         
9     Lea Sophie Scholz         A2   GER   1:59.18   +4.970    NRJ        
10    Yui Fujimori              A1   JPN   1:59.93   +5.720    PB         
11    Jeong-Min Yoon            A2   KOR   1:59.96   +5.750    PB         
12    Jekaterina Kosjeleva      A1   RUS   1:59.99   +5.780    PB         
13    Ragne Wiklund             A1   NOR   2:00.02   +5.810    SB         
14    Chae-Eun Park             C2   KOR   2:00.89   +6.680    NRJ        
15    Lemi Williamson           A1   JPN   2:01.07   +6.860    PB         
16    Brooklyn MacDougall       A2   CAN   2:01.39   +7.180    PB         
17    Michelle de Jong          A1   NED   2:02.03   +7.820    PB         
18    Akari Hori-Shimizu        A2   JPN   2:03.04   +8.830    PB         
19    Federica Maffei           B2   ITA   2:03.33   +9.120    PB         
      Karolina Gąsecka          A1   POL   2:03.33   +9.120               
21    Mihaela Hogas             A2   ROU   2:03.34   +9.130    PB         
22    Natalia Jabrzyk           B2   POL   2:03.36   +9.150    SB         
23    Laura Peveri              B1   ITA   2:03.46   +9.250               
24    Viktoria Schinnerl        A1   AUT   2:03.75   +9.540    PB         
25    Corinne Stoddard          B1   USA   2:04.66   +10.450   PB         
26    Kaja Gajewska             B2   POL   2:04.75   +10.540   PB         
27    Alexa Scott               B2   CAN   2:04.97   +10.760              
28    Kristina Silaeva          A1   RUS   2:05.88   +11.670   SB         
29    Ane By Farstad            A1   NOR   2:06.02   +11.810   SB         
30    Jamie Lindquist-Nielson   A2   USA   2:06.39   +12.180   PB         
31    Gabrielle Jelonek         B2   CAN   2:06.93   +12.720   SB         
32    Anna Nifontova            A1   BLR   2:08.06   +13.850   SB         
33    Andreea Haldan            A2   ROU   2:08.27   +14.060              
34    Lilla Malinovszky         B1   HUN   2:08.85   +14.640   NRJ        
35    Lindsey Woodbury          C2   USA   2:13.33   +19.120              



500 meter (Men), 09.03.2018

POS   NAME                        AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD    
1     Jae-Woong Jeong             A2   KOR   34.66               NRJ       
2     Torai Ishikawa              A2   JPN   34.87     +0.210    PB        
3     Kouki Kubo                  A1   JPN   35.00     +0.340    PB        
4     Ruslan.98 Zakharov          A2   RUS   35.10     +0.440              
5     Samuli Suomalainen          A2   FIN   35.27     +0.610    NRJ       
6     Seong-Hyeon Park            A1   KOR   35.28     +0.620              
7     Jeffrey Rosanelli           A2   ITA   35.29     +0.630              
8     David Larue                 A2   CAN   35.39     +0.730              
9     Austin Kleba                A1   USA   35.47     +0.810              
10    Damian Żurek                A1   POL   35.53     +0.870    SB        
11    Janno Botman                A1   NED   35.65     +0.990    SB        
12    Tyson Langelaar             A2   CAN   35.76     +1.100    PB        
13    Allan Dahl Johansson        A2   NOR   35.82     +1.160    PB        
14    Paul Galczinsky             A2   GER   35.86     +1.200    NRJ       
15    Enrico Salino               A2   ITA   35.90     +1.240    PB        
16    Ole Jeske                   A2   GER   35.94     +1.280    PB        
17    Connor Howe                 A1   CAN   35.96     +1.300    SB        
18    Max Reder                   A1   GER   35.98     +1.320    PB        
19    Min-Seok Kim                A2   KOR   36.04     +1.380    PB        
20    Francesco Betti             A1   ITA   36.10     +1.440              
21    Daan Baks                   A2   NED   36.16     +1.500    PB        
22    Sergej Loginov              A1   RUS   36.17     +1.510    PB        
23    Tjerk de Boer               A2   NED   36.19     +1.530              
24    William Gebauer             A2   USA   36.41     +1.750    SB        
25    Louis Hollaar               A2   NED   36.42     +1.760    SB        
26    Artur Galijev               A1   KAZ   36.55     +1.890              
27    Jan Świątek                 A2   POL   36.56     +1.900              
28    Gabriel Odor                B2   AUT   36.58     +1.920    NRJ       
29    Do-Hyeong Lee               A2   KOR   36.68     +2.020    PB        
30    Jevgenij Gagijev            A1   BLR   36.74     +2.080    SB        
31    Vjatsjeslav Zaretskij       B2   KAZ   36.85     +2.190    PB        
32    Nil Llop Izquierdo          C2   ESP   36.89     +2.230    NRJ       
33    Kaleb Muller                A2   CAN   36.91     +2.250              
34    Jae-Weon Jeong              B2   KOR   36.94     +2.280    PB        
35    Teun de Wit                 A1   NED   37.10     +2.440    PB        
36    Peter Riches                B1   GBR   37.11     +2.450    NRJ       
37    Lukas Mann                  A1   GER   37.17     +2.510    SB        
38    Jakub Piotrowski            A1   POL   37.26     +2.600    SB        
39    Hallgeir Engebråten         A1   NOR   37.27     +2.610    SB        
40    Ethan Cepuran               A1   USA   37.29     +2.630    SB        
41    Conor Mcdermott-Mostowy     A2   USA   37.37     +2.710    SB        
42    Casey Dawson                B2   USA   37.38     +2.720    SB        
43    Jegor Sjkolin               A2   RUS   37.39     +2.730    SB        
44    Vladislav Zjiburtovitsj     A1   BLR   37.41     +2.750    SB        
45    Jegor Domoratskij           A1   BLR   37.50     +2.840              
46    Joonas Valge                B2   EST   37.53     +2.870    NRJ       
47    Jakub Klembara              A2   SVK   37.87     +3.210    NRJ, NR   
48    Jonas Nordhøy Kristensen    A2   NOR   45.33     +10.670             
49    Sindre Baas                 A2   NOR   1:09.52   +34.860             
50    Viktor Rudenko              A2   BLR   1:10.44   +35.780             
51    Gaweł Oficjalski            A2   POL   1:19.38   +44.720             
      Jevgenij Bolgov             A2   BLR   -                             
      Anvar Mukhamadejev          A2   KAZ   -                             
      Aleksandr Podolskij         A2   RUS   -                             



1500 meter (Men), 09.03.2018

POS   NAME                        AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Allan Dahl Johansson        A2   NOR   1:43.62                      
2     David Larue                 A2   CAN   1:44.59   +0.970             
3     Min-Seok Kim                A2   KOR   1:45.11   +1.490             
4     Jae-Weon Jeong              B2   KOR   1:45.55   +1.930    NRJ      
5     Tyson Langelaar             A2   CAN   1:45.82   +2.200    SB       
6     Aleksandr Podolskij         A2   RUS   1:46.36   +2.740    NRJ      
7     Paul Galczinsky             A2   GER   1:46.71   +3.090    NRJ      
8     Riki Hayashi                A2   JPN   1:46.72   +3.100             
9     Samuli Suomalainen          A2   FIN   1:46.75   +3.130    PB       
10    Max Reder                   A1   GER   1:46.89   +3.270    PB       
11    Francesco Betti             A1   ITA   1:47.23   +3.610    NRJ      
12    Do-Hyeong Lee               A2   KOR   1:47.34   +3.720    PB       
13    Sergej Loginov              A1   RUS   1:47.35   +3.730    PB       
14    Taishi Yamamoto             A2   JPN   1:47.57   +3.950    PB       
15    Jegor Sjkolin               A2   RUS   1:47.81   +4.190    SB       
16    Louis Hollaar               A2   NED   1:48.08   +4.460    SB       
17    Daan Baks                   A2   NED   1:48.28   +4.660    PB       
18    Gabriel Odor                B2   AUT   1:48.42   +4.800             
19    Casey Dawson                B2   USA   1:48.44   +4.820    SB       
20    Teun de Wit                 A1   NED   1:48.48   +4.860    PB       
21    Seong-Hyeon Park            A1   KOR   1:48.49   +4.870    PB       
22    Tjerk de Boer               A2   NED   1:48.58   +4.960             
23    Kaleb Muller                A2   CAN   1:48.88   +5.260             
24    Jan Świątek                 A2   POL   1:49.13   +5.510    NRJ      
25    Daniil Aldoshkin            B2   RUS   1:49.35   +5.730    NRJ      
26    Viktor Rudenko              A2   BLR   1:49.36   +5.740    NRJ      
27    Ethan Cepuran               A1   USA   1:49.49   +5.870             
28    Connor Howe                 A1   CAN   1:49.51   +5.890             
29    Hallgeir Engebråten         A1   NOR   1:49.68   +6.060    SB       
30    William Gebauer             A2   USA   1:49.77   +6.150    SB       
31    Lukas Mann                  A1   GER   1:49.92   +6.300             
32    Anvar Mukhamadejev          A2   KAZ   1:50.21   +6.590    PB       
33    Thomas Lande Eriksen        A2   NOR   1:50.34   +6.720             
34    Vladislav Zjiburtovitsj     A1   BLR   1:50.35   +6.730    PB       
35    Jakub Kopriva               A2   CZE   1:50.59   +6.970    PB       
36    Jakub Piotrowski            A1   POL   1:50.73   +7.110             
37    Ole Jeske                   A2   GER   1:51.02   +7.400    PB       
38    Peter Riches                B1   GBR   1:51.03   +7.410    NRJ      
39    Vjatsjeslav Zaretskij       B2   KAZ   1:51.05   +7.430    NRJ      
40    Jegor Domoratskij           A1   BLR   1:51.72   +8.100             
41    Artur Galijev               A1   KAZ   1:51.85   +8.230    PB       
42    Jevgenij Bolgov             A2   BLR   1:52.20   +8.580    SB       
43    Conor Mcdermott-Mostowy     A2   USA   1:52.36   +8.740             
44    Jonas Nordhøy Kristensen    A2   NOR   1:52.55   +8.930    SB       
45    Botond Bejczi               A1   HUN   1:52.80   +9.180    NRJ      
46    Gaweł Oficjalski            A2   POL   1:53.39   +9.770    PB       
47    Nicola Nadalini             B2   ITA   1:54.15   +10.530   PB       
48    Balázs Bence Kun            A1   HUN   1:55.40   +11.780   PB       
49    Damian Żurek                A1   POL   1:55.47   +11.850            
50    Sebastien Briestansky       A2   CZE   1:57.53   +13.910            
      Kouki Takamizawa            A1   JPN   -                            



1000 meter (Women), 10.03.2018

POS   NAME                            AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD     
1     Joy Beune                       A2   NED   1:14.21             WRJ, TRJ   
2     Jutta Leerdam                   A2   NED   1:14.38   +0.170    SB         
3     Elisa Dul                       A2   NED   1:15.31   +1.100    SB         
4     Béatrice Lamarche               A2   CAN   1:16.19   +1.980    SB         
5     Lea Sophie Scholz               A2   GER   1:16.67   +2.460    PB         
6     Femke Beuling                   A1   NED   1:16.99   +2.780    SB         
7     Kurumi Inagawa                  A2   JPN   1:17.34   +3.130    SB         
8     Irina.98 Kuznetsova             A2   RUS   1:17.45   +3.240    SB         
9     Yui Fujimori                    A1   JPN   1:17.66   +3.450    PB         
10    Jee-Woo Park                    A2   KOR   1:17.77   +3.560               
11    Karina Akhmetova                A2   RUS   1:17.77   +3.560    PB         
12    Chae-Eun Park                   C2   KOR   1:17.86   +3.650    NRJ        
13    Brooklyn MacDougall             A2   CAN   1:17.87   +3.660    SB         
14    Anastasija Korkina              A1   RUS   1:18.03   +3.820    PB         
15    Min-Jo Kim                      A2   KOR   1:18.29   +4.080    PB         
16    Jekaterina Kosjeleva            A1   RUS   1:18.63   +4.420    PB         
17    Ragne Wiklund                   A1   NOR   1:18.77   +4.560    SB         
18    Mihaela Hogas                   A2   ROU   1:18.77   +4.560    NRJ        
19    Jeong-Min Yoon                  A2   KOR   1:18.94   +4.730               
20    Akari Hori-Shimizu              A2   JPN   1:19.08   +4.870    PB         
21    Natalia Jabrzyk                 B2   POL   1:19.18   +4.970    NRJ        
22    Corinne Stoddard                B1   USA   1:19.61   +5.400    PB         
23    Anna Nifontova                  A1   BLR   1:19.83   +5.620    NRJ        
24    Federica Maffei                 B2   ITA   1:20.12   +5.910    NRJ        
25    Viktoria Schinnerl              A1   AUT   1:20.37   +6.160    PB         
26    Laura Peveri                    B1   ITA   1:20.79   +6.580               
27    Andreea Haldan                  A2   ROU   1:20.90   +6.690    PB         
28    Alexa Scott                     B2   CAN   1:20.97   +6.760    SB         
29    Kaja Gajewska                   B2   POL   1:21.02   +6.810    PB         
30    Gabrielle Jelonek               B2   CAN   1:21.03   +6.820               
31    Ane By Farstad                  A1   NOR   1:21.09   +6.880               
32    Jamie Lindquist-Nielson         A2   USA   1:21.21   +7.000               
33    Jasmin Güntert                  A1   SUI   1:21.36   +7.150    PB         
34    Julie Bianca Nistad Samsonsen   A1   NOR   1:22.67   +8.460    SB         
35    Saree Han                       A2   USA   1:25.06   +10.850   SB         
36    Lindsey Woodbury                C2   USA   1:25.11   +10.900              
      Karolina Gąsecka                A1   POL   -                              



3000 meter (Women), 10.03.2018

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD     
1     Joy Beune                 A2   NED   3:59.47             WRJ, TRJ   
2     Jutta Leerdam             A2   NED   4:05.19   +5.720    PB         
3     Lemi Williamson           A1   JPN   4:05.96   +6.490    NRJ        
4     Karolina Bosiek           A1   POL   4:10.31   +10.840              
5     Elisa Dul                 A2   NED   4:11.03   +11.560   PB         
6     Karina Akhmetova          A2   RUS   4:11.28   +11.810   PB         
7     Karuna Koyama             A1   JPN   4:12.27   +12.800   PB         
8     Béatrice Lamarche         A2   CAN   4:14.92   +15.450   SB         
9     Ragne Wiklund             A1   NOR   4:15.15   +15.680   SB         
10    Jekaterina Kosjeleva      A1   RUS   4:16.57   +17.100   PB         
11    Lea Sophie Scholz         A2   GER   4:16.60   +17.130   PB         
12    Jee-Woo Park              A2   KOR   4:18.00   +18.530              
13    Viola Feichtner           A2   AUT   4:19.40   +19.930              
14    Corinne Stoddard          B1   USA   4:19.71   +20.240   PB         
15    Karolina Gąsecka          A1   POL   4:20.71   +21.240              
16    Laura Peveri              B1   ITA   4:20.88   +21.410              
17    Viktoria Schinnerl        A1   AUT   4:20.97   +21.500   PB         
18    Chae-Eun Park             C2   KOR   4:21.08   +21.610   PB         
19    Natalia Jabrzyk           B2   POL   4:21.74   +22.270   PB         
20    Jeong-Min Yoon            A2   KOR   4:21.78   +22.310              
21    Alexa Scott               B2   CAN   4:21.79   +22.320   SB         
22    Federica Maffei           B2   ITA   4:26.07   +26.600              
23    Brooklyn MacDougall       A2   CAN   4:29.72   +30.250   PB         
24    Jamie Lindquist-Nielson   A2   USA   4:36.03   +36.560   PB         
25    Tuuli Vaher               A2   EST   4:37.51   +38.040   PB         
26    Lilla Malinovszky         B1   HUN   4:42.71   +43.240              
27    Lindsey Woodbury          C2   USA   4:48.84   +49.370              
      Gabrielle Jelonek         B2   CAN   -                              
      Mihaela Hogas             A2   ROU   -                              
      Andreea Haldan            A2   ROU   -                              



1000 meter (Men), 10.03.2018

POS   NAME                        AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD         
1     Kouki Kubo                  A1   JPN   1:07.76               WRJ, NR, TRJ   
2     Allan Dahl Johansson        A2   NOR   1:08.02   +0.260      NRJ            
3     Jae-Woong Jeong             A2   KOR   1:08.33   +0.570                     
4     David Larue                 A2   CAN   1:08.61   +0.850      SB             
5     Min-Seok Kim                A2   KOR   1:09.02   +1.260                     
6     Tyson Langelaar             A2   CAN   1:09.11   +1.350      SB             
7     Samuli Suomalainen          A2   FIN   1:09.21   +1.450      NRJ            
8     Max Reder                   A1   GER   1:09.27   +1.510      NRJ            
9     Ruslan.98 Zakharov          A2   RUS   1:09.55   +1.790      NRJ            
10    Jeffrey Rosanelli           A2   ITA   1:09.70   +1.940      NRJ            
11    Paul Galczinsky             A2   GER   1:09.72   +1.960      SB             
12    Austin Kleba                A1   USA   1:09.72   +1.960      SB             
13    Francesco Betti             A1   ITA   1:09.93   +2.170      PB             
14    Torai Ishikawa              A2   JPN   1:09.97   +2.210      PB             
15    Connor Howe                 A1   CAN   1:09.99   +2.230      SB             
16    Sergej Loginov              A1   RUS   1:10.25   +2.490      PB             
17    Do-Hyeong Lee               A2   KOR   1:10.27   +2.510      PB             
18    Daan Baks                   A2   NED   1:10.50   +2.740      PB             
19    Ole Jeske                   A2   GER   1:10.67   +2.910      PB             
20    Gabriel Odor                B2   AUT   1:10.81   +3.050                     
21    Tjerk de Boer               A2   NED   1:10.84   +3.080      SB             
22    Jan Świątek                 A2   POL   1:10.87   +3.110      PB             
23    Teun de Wit                 A1   NED   1:10.98   +3.220      PB             
24    Viktor Rudenko              A2   BLR   1:11.10   +3.340      SB             
25    Kaleb Muller                A2   CAN   1:11.33   +3.570                     
26    Vjatsjeslav Zaretskij       B2   KAZ   1:11.75   +3.990      NRJ            
27    William Gebauer             A2   USA   1:11.83   +4.070      SB             
28    Casey Dawson                B2   USA   1:11.84   +4.080      SB             
29    Vladislav Zjiburtovitsj     A1   BLR   1:11.93   +4.170      PB             
30    Ethan Cepuran               A1   USA   1:12.12   +4.360      SB             
31    Enrico Salino               A2   ITA   1:12.19   +4.430      PB             
32    Anvar Mukhamadejev          A2   KAZ   1:12.38   +4.620                     
33    Jakub Piotrowski            A1   POL   1:12.39   +4.630      SB             
34    Damian Żurek                A1   POL   1:12.54   +4.780                     
35    Gaweł Oficjalski            A2   POL   1:12.72   +4.960      SB             
36    Jevgenij Bolgov             A2   BLR   1:12.75   +4.990      SB             
37    Hallgeir Engebråten         A1   NOR   1:12.96   +5.200      SB             
38    Diego Amaya                 C2   COL   1:12.97   +5.210                     
39    Jakub Kopriva               A2   CZE   1:12.99   +5.230      SB             
40    Nil Llop Izquierdo          C2   ESP   1:13.37   +5.610                     
      Sindre Baas                 A2   NOR   1:13.37   +5.610                     
42    Jonas Nordhøy Kristensen    A2   NOR   1:13.47   +5.710                     
43    Jegor Domoratskij           A1   BLR   1:13.48   +5.720                     
44    Nicola Nadalini             B2   ITA   1:13.67   +5.910      PB             
45    Balázs Bence Kun            A1   HUN   1:14.43   +6.670      NRJ            
46    Joonas Valge                B2   EST   1:14.61   +6.850      NRJ            
47    Jakub Klembara              A2   SVK   1:15.05   +7.290      NRJ, NR        
48    Sebastien Briestansky       A2   CZE   1:15.81   +8.050                     
49    Jae-Weon Jeong              B2   KOR   1:21.09   +13.330                    
50    Louis Hollaar               A2   NED   2:07.77   +1.00.010                  
      Peter Riches                B1   GBR   -                                    
      Artur Galijev               A1   KAZ   -                                    



5000 meter (Men), 10.03.2018

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Jae-Weon Jeong            B2   KOR   6:20.75                      
2     Allan Dahl Johansson      A2   NOR   6:26.90   +6.150    PB       
3     Jegor Sjkolin             A2   RUS   6:27.17   +6.420    NRJ      
4     Francesco Betti           A1   ITA   6:27.69   +6.940    NRJ      
5     Aleksandr Podolskij       A2   RUS   6:29.93   +9.180    PB       
6     Taishi Yamamoto           A2   JPN   6:33.42   +12.670   PB       
7     Tyson Langelaar           A2   CAN   6:34.73   +13.980   SB       
8     Daniil Aldoshkin          B2   RUS   6:35.86   +15.110   NRJ      
9     Gabriel Odor              B2   AUT   6:36.37   +15.620   NRJ      
10    Kaleb Muller              A2   CAN   6:37.03   +16.280            
11    Thomas Lande Eriksen      A2   NOR   6:38.41   +17.660   PB       
12    Paul Galczinsky           A2   GER   6:39.23   +18.480   PB       
13    Kouki Takamizawa          A1   JPN   6:39.66   +18.910   PB       
14    Casey Dawson              B2   USA   6:40.87   +20.120   SB       
15    Hallgeir Engebråten       A1   NOR   6:42.56   +21.810            
16    Riki Hayashi              A2   JPN   6:42.93   +22.180            
17    Min-Seok Kim              A2   KOR   6:44.18   +23.430            
18    Jakub Piotrowski          A1   POL   6:45.86   +25.110   NRJ      
19    Jakub Kopriva             A2   CZE   6:46.65   +25.900            
20    Do-Hyeong Lee             A2   KOR   6:47.37   +26.620   SB       
21    Anvar Mukhamadejev        A2   KAZ   6:47.55   +26.800   PB       
22    Tjerk de Boer             A2   NED   6:48.24   +27.490            
23    Jegor Domoratskij         A1   BLR   6:51.19   +30.440            
24    Conor Mcdermott-Mostowy   A2   USA   6:54.09   +33.340            
25    Ethan Cepuran             A1   USA   6:54.35   +33.600            
26    Botond Bejczi             A1   HUN   6:55.97   +35.220   NRJ      
27    Jan Świątek               A2   POL   6:57.23   +36.480   PB       
28    Teun de Wit               A1   NED   6:58.53   +37.780   SB       
29    Connor Howe               A1   CAN   7:01.18   +40.430            
30    Vjatsjeslav Zaretskij     B2   KAZ   7:04.72   +43.970   PB       
      David Larue               A2   CAN   -                            



Team Sprint (Women), 10.03.2018

POS   NAME                            AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD    
1     Michelle de Jong                A1   NED   1:28.75            TR, SB    
1     Femke Beuling                   A1   NED   1:28.75            TR        
1     Jutta Leerdam                   A2   NED   1:28.75            TR        
2     Min-Jo Kim                      A2   KOR   1:29.05   +0.300   NRJ       
2     Chae-Eun Park                   C2   KOR   1:29.05   +0.300   NRJ       
2     Jee-Woo Park                    A2   KOR   1:29.05   +0.300   NRJ       
3     Natalia Jabrzyk                 B2   POL   1:29.46   +0.710   NRJ, NR   
3     Karolina Gąsecka                A1   POL   1:29.46   +0.710   NRJ, NR   
3     Karolina Bosiek                 A1   POL   1:29.46   +0.710   NRJ, NR   
4     Kristina Silaeva                A1   RUS   1:29.86   +1.110   NRJ       
4     Anastasija Korkina              A1   RUS   1:29.86   +1.110   NRJ       
4     Irina.98 Kuznetsova             A2   RUS   1:29.86   +1.110   NRJ       
5     Brooklyn MacDougall             A2   CAN   1:31.21   +2.460   NRJ       
5     Béatrice Lamarche               A2   CAN   1:31.21   +2.460   NRJ       
5     Alexa Scott                     B2   CAN   1:31.21   +2.460   NRJ       
6     Ragne Wiklund                   A1   NOR   1:32.23   +3.480   PB        
6     Ane By Farstad                  A1   NOR   1:32.23   +3.480   PB        
6     Julie Bianca Nistad Samsonsen   A1   NOR   1:32.23   +3.480   PB        
7     Corinne Stoddard                B1   USA   1:34.48   +5.730   NRJ       
7     Jamie Lindquist-Nielson         A2   USA   1:34.48   +5.730   NRJ       
7     Blair Cruikshank                B2   USA   1:34.48   +5.730   NRJ       



Team Sprint (Men), 10.03.2018

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD        
1     Min-Seok Kim              A2   KOR   1:20.46            WRJ, NR, TR   
1     Jae-Woong Jeong           A2   KOR   1:20.46            WRJ, NR, TR   
1     Seong-Hyeon Park          A1   KOR   1:20.46            WRJ, NR, TR   
2     Max Reder                 A1   GER   1:20.76   +0.300   NRJ, NR       
2     Paul Galczinsky           A2   GER   1:20.76   +0.300   NRJ, NR       
2     Ole Jeske                 A2   GER   1:20.76   +0.300   NRJ, NR       
3     Aleksandr Podolskij       A2   RUS   1:20.94   +0.480   NRJ           
3     Ruslan.98 Zakharov        A2   RUS   1:20.94   +0.480   NRJ           
3     Sergej Loginov            A1   RUS   1:20.94   +0.480   NRJ           
4     Janno Botman              A1   NED   1:21.58   +1.120   NRJ           
4     Daan Baks                 A2   NED   1:21.58   +1.120   NRJ           
4     Tjerk de Boer             A2   NED   1:21.58   +1.120   NRJ           
5     Austin Kleba              A1   USA   1:22.55   +2.090   NRJ           
5     William Gebauer           A2   USA   1:22.55   +2.090   NRJ           
5     Casey Dawson              B2   USA   1:22.55   +2.090   NRJ           
6     Viktor Rudenko            A2   BLR   1:22.85   +2.390   NRJ, NR       
6     Vladislav Zjiburtovitsj   A1   BLR   1:22.85   +2.390   NRJ, NR       
6     Jevgenij Gagijev          A1   BLR   1:22.85   +2.390   NRJ, NR       
7     Anvar Mukhamadejev        A2   KAZ   1:25.64   +5.180   NRJ           
7     Artur Galijev             A1   KAZ   1:25.64   +5.180   NRJ           
7     Vjatsjeslav Zaretskij     B2   KAZ   1:25.64   +5.180   NRJ           
      Tyson Langelaar           A2   CAN   -                                
      David Larue               A2   CAN   -                                
      Connor Howe               A1   CAN   -                                
      Jeffrey Rosanelli         A2   ITA   -                                
      Francesco Betti           A1   ITA   -                                
      Enrico Salino             A2   ITA   -                                



Team Pursuit (Women), 11.03.2018

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD     
1     Jutta Leerdam             A2   NED   2:59.55             WRJ, TRJ   
1     Elisa Dul                 A2   NED   2:59.55             WRJ, TRJ   
1     Joy Beune                 A2   NED   2:59.55             WRJ, TRJ   
2     Karuna Koyama             A1   JPN   3:02.68   +3.130    NRJ        
2     Lemi Williamson           A1   JPN   3:02.68   +3.130    NRJ        
2     Yui Fujimori              A1   JPN   3:02.68   +3.130    NRJ        
3     Chae-Eun Park             C2   KOR   3:05.06   +5.510    NRJ        
3     Jeong-Min Yoon            A2   KOR   3:05.06   +5.510    NRJ        
3     Jee-Woo Park              A2   KOR   3:05.06   +5.510    NRJ        
4     Kristina Silaeva          A1   RUS   3:05.82   +6.270    NRJ        
4     Jekaterina Kosjeleva      A1   RUS   3:05.82   +6.270    NRJ        
4     Karina Akhmetova          A2   RUS   3:05.82   +6.270    NRJ        
5     Alexa Scott               B2   CAN   3:07.14   +7.590    NRJ        
5     Béatrice Lamarche         A2   CAN   3:07.14   +7.590    NRJ        
5     Brooklyn MacDougall       A2   CAN   3:07.14   +7.590    NRJ        
6     Karolina Bosiek           A1   POL   3:08.08   +8.530    NRJ        
6     Natalia Jabrzyk           B2   POL   3:08.08   +8.530    NRJ        
6     Karolina Gąsecka          A1   POL   3:08.08   +8.530    NRJ        
7     Lindsey Woodbury          C2   USA   3:23.15   +23.600   PB         
7     Corinne Stoddard          B1   USA   3:23.15   +23.600   PB         
7     Jamie Lindquist-Nielson   A2   USA   3:23.15   +23.600   PB         



Team Pursuit (Men), 11.03.2018

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD     
1     Min-Seok Kim              A2   KOR   3:43.55             WRJ, TRJ   
1     Do-Hyeong Lee             A2   KOR   3:43.55             WRJ, TRJ   
1     Jae-Weon Jeong            B2   KOR   3:43.55             WRJ, TRJ   
2     Riki Hayashi              A2   JPN   3:44.68   +1.130    NRJ        
2     Taishi Yamamoto           A2   JPN   3:44.68   +1.130    NRJ        
2     Kouki Takamizawa          A1   JPN   3:44.68   +1.130    NRJ        
3     Daniil Aldoshkin          B2   RUS   3:44.73   +1.180    NRJ        
3     Aleksandr Podolskij       A2   RUS   3:44.73   +1.180    NRJ        
3     Jegor Sjkolin             A2   RUS   3:44.73   +1.180    NRJ        
4     Allan Dahl Johansson      A2   NOR   3:45.70   +2.150    NRJ        
4     Hallgeir Engebråten       A1   NOR   3:45.70   +2.150    NRJ        
4     Thomas Lande Eriksen      A2   NOR   3:45.70   +2.150    NRJ        
5     David Larue               A2   CAN   3:48.82   +5.270    NRJ        
5     Kaleb Muller              A2   CAN   3:48.82   +5.270    NRJ        
5     Tyson Langelaar           A2   CAN   3:48.82   +5.270    NRJ        
6     Ethan Cepuran             A1   USA   3:52.67   +9.120    NRJ        
6     Conor Mcdermott-Mostowy   A2   USA   3:52.67   +9.120    NRJ        
6     Casey Dawson              B2   USA   3:52.67   +9.120    NRJ        
7     Paul Galczinsky           A2   GER   3:53.69   +10.140              
7     Max Reder                 A1   GER   3:53.69   +10.140              
7     Lukas Mann                A1   GER   3:53.69   +10.140              
8     Louis Hollaar             A2   NED   3:58.61   +15.060              
8     Tjerk de Boer             A2   NED   3:58.61   +15.060              
8     Janno Botman              A1   NED   3:58.61   +15.060   PB         
9     Jegor Domoratskij         A1   BLR   3:58.79   +15.240   NRJ        
9     Jevgenij Bolgov           A2   BLR   3:58.79   +15.240   NRJ        
9     Viktor Rudenko            A2   BLR   3:58.79   +15.240   NRJ        
10    Jan Świątek               A2   POL   3:59.14   +15.590   NRJ        
10    Jakub Piotrowski          A1   POL   3:59.14   +15.590   NRJ        
10    Damian Żurek              A1   POL   3:59.14   +15.590   NRJ        



Mini Combination (Women), 09. - 10.03.2018

POS   NAME                      AG   NAT   500M                1500M               1000M                 3000M               POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Joy Beune                 A2   NED   38.69   (2)         1:54.21   (1)       1:14.21   (1)         3:59.47   (1)       153.776             WR        
2     Jutta Leerdam             A2   NED   38.26   (1)         1:54.31   (2)       1:14.38   (2)         4:05.19   (2)       154.418   +0.642    PB        
3     Elisa Dul                 A2   NED   38.87   (3)         1:56.83   (3)       1:15.31   (3)         4:11.03   (3)       157.306   +3.530    PB        
4     Béatrice Lamarche         A2   CAN   38.93   (4)         1:58.24   (4)       1:16.19   (4)         4:14.92   (5)       158.924   +5.148    NRJ       
5     Karina Akhmetova          A2   RUS   39.37   (6)         1:58.76   (5)       1:17.77   (6)         4:11.28   (4)       159.721   +5.945    NRJ       
6     Lea Sophie Scholz         A2   GER   39.45   (7)         1:59.18   (7)       1:16.67   (5)         4:16.60   (8)       160.277   +6.501    NRJ, NR   
7     Jee-Woo Park              A2   KOR   39.55   (8)    PB   1:58.99   (6)       1:17.77   (7)    PB   4:18.00   (9)       161.098   +7.322    NRJ, NR   
8     Jekaterina Kosjeleva      A1   RUS   40.31   (12)        1:59.99   (9)       1:18.63   (10)        4:16.57   (7)       162.382   +8.606    PB        
9     Chae-Eun Park             C2   KOR   39.80   (10)        2:00.89   (11)      1:17.86   (8)         4:21.08   (14)      162.539   +8.763    NRJ       
10    Ragne Wiklund             A1   NOR   40.64   (16)        2:00.02   (10)      1:18.77   (11)        4:15.15   (6)       162.556   +8.780    PB        
11    Jeong-Min Yoon            A2   KOR   39.63   (9)         1:59.96   (8)       1:18.94   (13)        4:21.78   (16)      162.716   +8.940    PB        
12    Brooklyn MacDougall       A2   CAN   39.18   (5)         2:01.39   (12)      1:17.87   (9)         4:29.72   (19)      163.531   +9.755    PB        
13    Natalia Jabrzyk           B2   POL   40.77   (19)        2:03.36   (16)      1:19.18   (14)        4:21.74   (15)      165.103   +11.327   NRJ, NR   
14    Corinne Stoddard          B1   USA   40.47   (14)        2:04.66   (19)      1:19.61   (15)        4:19.71   (10)      165.113   +11.337   NRJ       
15    Viktoria Schinnerl        A1   AUT   40.68   (17)        2:03.75   (18)      1:20.37   (17)        4:20.97   (13)      165.610   +11.834   NRJ       
16    Laura Peveri              B1   ITA   41.20   (22)        2:03.46   (17)      1:20.79   (18)        4:20.88   (12)      166.228   +12.452   NRJ       
17    Federica Maffei           B2   ITA   40.74   (18)        2:03.33   (13)      1:20.12   (16)        4:26.07   (18)      166.255   +12.479   PB        
18    Alexa Scott               B2   CAN   41.22   (23)        2:04.97   (20)      1:20.97   (20)        4:21.79   (17)      166.992   +13.216   SB        
19    Jamie Lindquist-Nielson   A2   USA   40.52   (15)        2:06.39   (21)      1:21.21   (22)        4:36.03   (20)      169.260   +15.484   PB        
20    Lindsey Woodbury          C2   USA   42.29   (24)        2:13.33   (24)      1:25.11   (23)        4:48.84   (21)      177.428   +23.652   SB        
      Karolina Gąsecka          A1   POL   40.39   (13)        2:03.33   (13)      -                     4:20.71   (11)      -                             
      Andreea Haldan            A2   ROU   40.97   (21)        2:08.27   (23)      1:20.90   (19)        -                   -                             
      Gabrielle Jelonek         B2   CAN   40.96   (20)        2:06.93   (22)      1:21.03   (21)        -                   -                             
      Mihaela Hogas             A2   ROU   39.87   (11)        2:03.34   (15)      1:18.77   (12)        -                   -                             



Allround (Men), 09. - 10.03.2018

POS   NAME                        AG   NAT   500M                1500M                 1000M                 5000M                 POINTS    DIFF     RECORDS   
1     Allan Dahl Johansson        A2   NOR   35.82   (3)         1:43.62   (1)         1:08.02   (1)         6:26.90   (2)         143.060            WRJ       
2     Tyson Langelaar             A2   CAN   35.76   (2)         1:45.82   (5)         1:09.11   (4)         6:34.73   (4)         145.061   +2.001   NRJ       
3     Francesco Betti             A1   ITA   36.10   (7)         1:47.23   (7)         1:09.93   (6)         6:27.69   (3)         145.577   +2.517   NRJ       
4     Min-Seok Kim                A2   KOR   36.04   (6)         1:45.11   (3)         1:09.02   (3)    PB   6:44.18   (10)        146.004   +2.944   NRJ       
5     Paul Galczinsky             A2   GER   35.86   (4)         1:46.71   (6)         1:09.72   (5)         6:39.23   (7)         146.213   +3.153   NRJ       
6     Gabriel Odor                B2   AUT   36.58   (11)        1:48.42   (10)        1:10.81   (9)         6:36.37   (5)         147.762   +4.702   NRJ       
7     Do-Hyeong Lee               A2   KOR   36.68   (12)        1:47.34   (8)         1:10.27   (8)         6:47.37   (12)        148.332   +5.272   PB        
8     Kaleb Muller                A2   CAN   36.91   (14)   SB   1:48.88   (14)   SB   1:11.33   (13)   SB   6:37.03   (6)         148.571   +5.511   PB        
9     Tjerk de Boer               A2   NED   36.19   (8)    SB   1:48.58   (13)   SB   1:10.84   (10)        6:48.24   (13)        148.627   +5.567   NRJ       
10    Casey Dawson                B2   USA   37.38   (20)        1:48.44   (11)        1:11.84   (15)        6:40.87   (8)         149.533   +6.473   NRJ       
11    Connor Howe                 A1   CAN   35.96   (5)         1:49.51   (17)        1:09.99   (7)         7:01.18   (18)        149.576   +6.516   PB        
12    Jan Świątek                 A2   POL   36.56   (10)        1:49.13   (15)        1:10.87   (11)        6:57.23   (16)        150.094   +7.034   NRJ       
13    Hallgeir Engebråten         A1   NOR   37.27   (18)        1:49.68   (18)        1:12.96   (18)        6:42.56   (9)         150.566   +7.506   PB        
14    Teun de Wit                 A1   NED   37.10   (16)        1:48.48   (12)        1:10.98   (12)        6:58.53   (17)        150.603   +7.543   PB        
15    Jae-Weon Jeong              B2   KOR   36.94   (15)        1:45.55   (4)         1:21.09   (21)        6:20.75   (1)         150.743   +7.683   NRJ       
16    Jakub Piotrowski            A1   POL   37.26   (17)        1:50.73   (19)        1:12.39   (17)        6:45.86   (11)        150.951   +7.891   PB        
17    Ethan Cepuran               A1   USA   37.29   (19)        1:49.49   (16)        1:12.12   (16)        6:54.35   (15)        151.281   +8.221   NRJ       
18    Vjatsjeslav Zaretskij       B2   KAZ   36.85   (13)        1:51.05   (20)        1:11.75   (14)        7:04.72   (19)        152.213   +9.153   NRJ       
19    Jegor Domoratskij           A1   BLR   37.50   (21)   SB   1:51.72   (21)   SB   1:13.48   (20)   SB   6:51.19   (14)   SB   152.599   +9.539   NRJ       
21    Jonas Nordhøy Kristensen    A2   NOR   45.33   (22)        1:52.55   (22)        1:13.47   (19)        -                     119.581                      
22    Louis Hollaar               A2   NED   36.42   (9)         1:48.08   (9)         2:07.77   (22)        -                     136.331                      
      David Larue                 A2   CAN   35.39   (1)         1:44.59   (2)         1:08.61   (2)         -                     -                            



World Junior Championships 2018
09. - 11.03.2018
Utah Olympic Oval (USA)

NAME                        AG   500M                500M                1000M               1500M               1500M               5000M               1000M               5000M               TEAM SPRINT         TEAM PURSUIT, 8 LAPS          
                                 09.03.2018          09.03.2018          09.03.2018          09.03.2018          09.03.2018          09.03.2018          10.03.2018          10.03.2018          10.03.2018          11.03.2018                    
Paul Galczinsky             A2   35.86        (14)   35.86        (4)    1:09.72      (5)    1:46.71      (7)    1:46.71      (6)    6:39.23      (7)    1:09.72      (11)   6:39.23      (12)   1:20.76       (2)   3:53.69                (7)    
Tjerk de Boer               A2   36.19        (23)   36.19        (8)    1:10.84      (10)   1:48.58      (22)   1:48.58      (13)   6:48.24      (13)   1:10.84      (21)   6:48.24      (22)   1:21.58       (4)   3:58.61                (8)    
Tyson Langelaar             A2   35.76        (12)   35.76        (2)    1:09.11      (4)    1:45.82      (5)    1:45.82      (5)    6:34.73      (4)    1:09.11      (6)    6:34.73      (7)    DQ                  3:48.82                (5)    
Min-Seok Kim                A2   36.04        (19)   36.04        (6)    1:09.02      (3)    1:45.11      (3)    1:45.11      (3)    6:44.18      (10)   1:09.02      (5)    6:44.18      (17)   1:20.46       (1)   3:43.55                (1)    
Casey Dawson                B2   37.38        (42)   37.38        (20)   1:11.84      (15)   1:48.44      (19)   1:48.44      (11)   6:40.87      (8)    1:11.84      (28)   6:40.87      (14)   1:22.55       (5)   3:52.67                (6)    
David Larue                 A2   35.39        (8)    35.39        (1)    1:08.61      (2)    1:44.59      (2)    1:44.59      (2)    DQ                  1:08.61      (4)    DQ                  DQ                  3:48.82                (5)    
Francesco Betti             A1   36.10        (20)   36.10        (7)    1:09.93      (6)    1:47.23      (11)   1:47.23      (7)    6:27.69      (3)    1:09.93      (13)   6:27.69      (4)    DQ                                                
Connor Howe                 A1   35.96        (17)   35.96        (5)    1:09.99      (7)    1:49.51      (28)   1:49.51      (17)   7:01.18      (18)   1:09.99      (15)   7:01.18      (29)   DQ                                                
Vjatsjeslav Zaretskij       B2   36.85        (31)   36.85        (13)   1:11.75      (14)   1:51.05      (39)   1:51.05      (20)   7:04.72      (19)   1:11.75      (26)   7:04.72      (30)   1:25.64       (7)                                 
Jae-Weon Jeong              B2   36.94        (34)   36.94        (15)   1:21.09      (21)   1:45.55      (4)    1:45.55      (4)    6:20.75      (1)    1:21.09      (49)   6:20.75      (1)                        3:43.55                (1)    
Jan Świątek                 A2   36.56        (27)   36.56        (10)   1:10.87      (11)   1:49.13      (24)   1:49.13      (15)   6:57.23      (16)   1:10.87      (22)   6:57.23      (27)                       3:59.14                (10)   
Allan Dahl Johansson        A2   35.82        (13)   35.82        (3)    1:08.02      (1)    1:43.62      (1)    1:43.62      (1)    6:26.90      (2)    1:08.02      (2)    6:26.90      (2)                        3:45.70                (4)    
Hallgeir Engebråten         A1   37.27        (39)   37.27        (18)   1:12.96      (18)   1:49.68      (29)   1:49.68      (18)   6:42.56      (9)    1:12.96      (37)   6:42.56      (15)                       3:45.70                (4)    
Do-Hyeong Lee               A2   36.68        (29)   36.68        (12)   1:10.27      (8)    1:47.34      (12)   1:47.34      (8)    6:47.37      (12)   1:10.27      (17)   6:47.37      (20)                       3:43.55                (1)    
Jakub Piotrowski            A1   37.26        (38)   37.26        (17)   1:12.39      (17)   1:50.73      (36)   1:50.73      (19)   6:45.86      (11)   1:12.39      (33)   6:45.86      (18)                       3:59.14                (10)   
Ethan Cepuran               A1   37.29        (40)   37.29        (19)   1:12.12      (16)   1:49.49      (27)   1:49.49      (16)   6:54.35      (15)   1:12.12      (30)   6:54.35      (25)                       3:52.67                (6)    
Kaleb Muller                A2   36.91        (33)   36.91        (14)   1:11.33      (13)   1:48.88      (23)   1:48.88      (14)   6:37.03      (6)    1:11.33      (25)   6:37.03      (10)                       3:48.82                (5)    
Jegor Domoratskij           A1   37.50        (45)   37.50        (21)   1:13.48      (20)   1:51.72      (40)   1:51.72      (21)   6:51.19      (14)   1:13.48      (43)   6:51.19      (23)                       3:58.79                (9)    
Teun de Wit                 A1   37.10        (35)   37.10        (16)   1:10.98      (12)   1:48.48      (20)   1:48.48      (12)   6:58.53      (17)   1:10.98      (23)   6:58.53      (28)                                                     
Gabriel Odor                B2   36.58        (28)   36.58        (11)   1:10.81      (9)    1:48.42      (18)   1:48.42      (10)   6:36.37      (5)    1:10.81      (20)   6:36.37      (9)                                                      
Louis Hollaar               A2   36.42        (25)   36.42        (9)    2:07.77      (22)   1:48.08      (16)   1:48.08      (9)                        2:07.77      (50)                                           3:58.61                (8)    
Jonas Nordhøy Kristensen    A2   45.33        (48)   45.33        (22)   1:13.47      (19)   1:52.55      (44)   1:52.55      (22)                       1:13.47      (42)                                                                         
Anvar Mukhamadejev          A2   DQ                                                          1:50.21      (32)                                           1:12.38      (32)   6:47.55      (21)   1:25.64       (7)                                 
Max Reder                   A1   35.98        (18)                                           1:46.89      (10)                                           1:09.27      (8)                        1:20.76       (2)   3:53.69                (7)    
Viktor Rudenko              A2   1:10.44      (50)                                           1:49.36      (26)                                           1:11.10      (24)                       1:22.85       (6)   3:58.79                (9)    
Ole Jeske                   A2   35.94        (16)                                           1:51.02      (37)                                           1:10.67      (19)                       1:20.76       (2)                                 
Daan Baks                   A2   36.16        (21)                                           1:48.28      (17)                                           1:10.50      (18)                       1:21.58       (4)                                 
William Gebauer             A2   36.41        (24)                                           1:49.77      (30)                                           1:11.83      (27)                       1:22.55       (5)                                 
Sergej Loginov              A1   36.17        (22)                                           1:47.35      (13)                                           1:10.25      (16)                       1:20.94       (3)                                 
Vladislav Zjiburtovitsj     A1   37.41        (44)                                           1:50.35      (34)                                           1:11.93      (29)                       1:22.85       (6)                                 
Artur Galijev               A1   36.55        (26)                                           1:51.85      (41)                                           DQ                                      1:25.64       (7)                                 
Jevgenij Bolgov             A2   DQ                                                          1:52.20      (42)                                           1:12.75      (36)                                           3:58.79                (9)    
Damian Żurek                A1   35.53        (10)                                           1:55.47      (49)                                           1:12.54      (34)                                           3:59.14                (10)   
Gaweł Oficjalski            A2   1:19.38      (51)                                           1:53.39      (46)                                           1:12.72      (35)                                                                         
Samuli Suomalainen          A2   35.27        (5)                                            1:46.75      (9)                                            1:09.21      (7)                                                                          
Peter Riches                B1   37.11        (36)                                           1:51.03      (38)                                           DQ                                                                                        
Aleksandr Podolskij         A2   DQ                                                          1:46.36      (6)                                                                6:29.93      (5)    1:20.94       (3)   3:44.73                (3)    
Jegor Sjkolin               A2   37.39        (43)                                           1:47.81      (15)                                                               6:27.17      (3)                        3:44.73                (3)    
Conor Mcdermott-Mostowy     A2   37.37        (41)                                           1:52.36      (43)                                                               6:54.09      (24)                       3:52.67                (6)    
Seong-Hyeon Park            A1   35.28        (6)                                            1:48.49      (21)                                                                                   1:20.46       (1)                                 
Lukas Mann                  A1   37.17        (37)                                           1:49.92      (31)                                                                                                       3:53.69                (7)    
Jeffrey Rosanelli           A2   35.29        (7)                                                                                                        1:09.70      (10)                       DQ                                                
Jae-Woong Jeong             A2   34.66        (1)                                                                                                        1:08.33      (3)                        1:20.46       (1)                                 
Ruslan.98 Zakharov          A2   35.10        (4)                                                                                                        1:09.55      (9)                        1:20.94       (3)                                 
Enrico Salino               A2   35.90        (15)                                                                                                       1:12.19      (31)                       DQ                                                
Austin Kleba                A1   35.47        (9)                                                                                                        1:09.72      (12)                       1:22.55       (5)                                 
Sindre Baas                 A2   1:09.52      (49)                                                                                                       1:13.37      (40)                                                                         
Kouki Kubo                  A1   35.00        (3)                                                                                                        1:07.76      (1)                                                                          
Jakub Klembara              A2   37.87        (47)                                                                                                       1:15.05      (47)                                                                         
Torai Ishikawa              A2   34.87        (2)                                                                                                        1:09.97      (14)                                                                         
Nil Llop Izquierdo          C2   36.89        (32)                                                                                                       1:13.37      (40)                                                                         
Joonas Valge                B2   37.53        (46)                                                                                                       1:14.61      (46)                                                                         
Janno Botman                A1   35.65        (11)                                                                                                                                               1:21.58       (4)   3:58.61                (8)    
Jevgenij Gagijev            A1   36.74        (30)                                                                                                                                               1:22.85       (6)                                 
Jakub Kopriva               A2                                                               1:50.59      (35)                                           1:12.99      (39)   6:46.65      (19)                                                     
Nicola Nadalini             B2                                                               1:54.15      (47)                                           1:13.67      (44)                                                                         
Sebastien Briestansky       A2                                                               1:57.53      (50)                                           1:15.81      (48)                                                                         
Balázs Bence Kun            A1                                                               1:55.40      (48)                                           1:14.43      (45)                                                                         
Thomas Lande Eriksen        A2                                                               1:50.34      (33)                                                               6:38.41      (11)                       3:45.70                (4)    
Taishi Yamamoto             A2                                                               1:47.57      (14)                                                               6:33.42      (6)                        3:44.68                (2)    
Daniil Aldoshkin            B2                                                               1:49.35      (25)                                                               6:35.86      (8)                        3:44.73                (3)    
Riki Hayashi                A2                                                               1:46.72      (8)                                                                6:42.93      (16)                       3:44.68                (2)    
Kouki Takamizawa            A1                                                               DQ                                                                              6:39.66      (13)                       3:44.68                (2)    
Botond Bejczi               A1                                                               1:52.80      (45)                                                               6:55.97      (26)                                                     
Diego Amaya                 C2                                                                                                                           1:12.97      (38)                                                                         

NAME                            AG   500M                500M                1000M               1500M               1500M               3000M               1000M               3000M               TEAM SPRINT         TEAM PURSUIT, 6 LAPS         
                                     09.03.2018          09.03.2018          09.03.2018          09.03.2018          09.03.2018          09.03.2018          10.03.2018          10.03.2018          10.03.2018          11.03.2018                   
Jamie Lindquist-Nielson         A2   40.52        (24)   40.52        (15)   1:21.21      (22)   2:06.39      (30)   2:06.39      (21)   4:36.03      (20)   1:21.21      (32)   4:36.03      (24)   1:34.48       (7)   3:23.15                (7)   
Jee-Woo Park                    A2   39.55        (14)   39.55        (8)    1:17.77      (7)    1:58.99      (7)    1:58.99      (6)    4:18.00      (9)    1:17.77      (10)   4:18.00      (12)   1:29.05       (2)   3:05.06                (3)   
Karolina Gąsecka                A1   40.39        (21)   40.39        (13)   DQ                  2:03.33      (19)   2:03.33      (13)   4:20.71      (11)   DQ                  4:20.71      (15)   1:29.46       (3)   3:08.08                (6)   
Natalia Jabrzyk                 B2   40.77        (29)   40.77        (19)   1:19.18      (14)   2:03.36      (22)   2:03.36      (16)   4:21.74      (15)   1:19.18      (21)   4:21.74      (19)   1:29.46       (3)   3:08.08                (6)   
Chae-Eun Park                   C2   39.80        (16)   39.80        (10)   1:17.86      (8)    2:00.89      (14)   2:00.89      (11)   4:21.08      (14)   1:17.86      (12)   4:21.08      (18)   1:29.05       (2)   3:05.06                (3)   
Béatrice Lamarche               A2   38.93        (7)    38.93        (4)    1:16.19      (4)    1:58.24      (4)    1:58.24      (4)    4:14.92      (5)    1:16.19      (4)    4:14.92      (8)    1:31.21       (5)   3:07.14                (5)   
Jutta Leerdam                   A2   38.26        (2)    38.26        (1)    1:14.38      (2)    1:54.31      (2)    1:54.31      (2)    4:05.19      (2)    1:14.38      (2)    4:05.19      (2)    1:28.75       (1)   2:59.55                (1)   
Alexa Scott                     B2   41.22        (34)   41.22        (23)   1:20.97      (20)   2:04.97      (27)   2:04.97      (20)   4:21.79      (17)   1:20.97      (28)   4:21.79      (21)   1:31.21       (5)   3:07.14                (5)   
Corinne Stoddard                B1   40.47        (23)   40.47        (14)   1:19.61      (15)   2:04.66      (25)   2:04.66      (19)   4:19.71      (10)   1:19.61      (22)   4:19.71      (14)   1:34.48       (7)   3:23.15                (7)   
Brooklyn MacDougall             A2   39.18        (9)    39.18        (5)    1:17.87      (9)    2:01.39      (16)   2:01.39      (12)   4:29.72      (19)   1:17.87      (13)   4:29.72      (23)   1:31.21       (5)   3:07.14                (5)   
Ragne Wiklund                   A1   40.64        (25)   40.64        (16)   1:18.77      (11)   2:00.02      (13)   2:00.02      (10)   4:15.15      (6)    1:18.77      (17)   4:15.15      (9)    1:32.23       (6)                                
Elisa Dul                       A2   38.87        (6)    38.87        (3)    1:15.31      (3)    1:56.83      (3)    1:56.83      (3)    4:11.03      (3)    1:15.31      (3)    4:11.03      (5)                        2:59.55                (1)   
Karina Akhmetova                A2   39.37        (11)   39.37        (6)    1:17.77      (6)    1:58.76      (6)    1:58.76      (5)    4:11.28      (4)    1:17.77      (11)   4:11.28      (6)                        3:05.82                (4)   
Joy Beune                       A2   38.69        (5)    38.69        (2)    1:14.21      (1)    1:54.21      (1)    1:54.21      (1)    3:59.47      (1)    1:14.21      (1)    3:59.47      (1)                        2:59.55                (1)   
Lindsey Woodbury                C2   42.29        (38)   42.29        (24)   1:25.11      (23)   2:13.33      (35)   2:13.33      (24)   4:48.84      (21)   1:25.11      (36)   4:48.84      (27)                       3:23.15                (7)   
Jekaterina Kosjeleva            A1   40.31        (20)   40.31        (12)   1:18.63      (10)   1:59.99      (12)   1:59.99      (9)    4:16.57      (7)    1:18.63      (16)   4:16.57      (10)                       3:05.82                (4)   
Jeong-Min Yoon                  A2   39.63        (15)   39.63        (9)    1:18.94      (13)   1:59.96      (11)   1:59.96      (8)    4:21.78      (16)   1:18.94      (19)   4:21.78      (20)                       3:05.06                (3)   
Lea Sophie Scholz               A2   39.45        (12)   39.45        (7)    1:16.67      (5)    1:59.18      (9)    1:59.18      (7)    4:16.60      (8)    1:16.67      (5)    4:16.60      (11)                                                    
Federica Maffei                 B2   40.74        (28)   40.74        (18)   1:20.12      (16)   2:03.33      (19)   2:03.33      (13)   4:26.07      (18)   1:20.12      (24)   4:26.07      (22)                                                    
Mihaela Hogas                   A2   39.87        (18)   39.87        (11)   1:18.77      (12)   2:03.34      (21)   2:03.34      (15)   DNS                 1:18.77      (18)   DNS                                                                  
Andreea Haldan                  A2   40.97        (31)   40.97        (21)   1:20.90      (19)   2:08.27      (33)   2:08.27      (23)   DQ                  1:20.90      (27)   DQ                                                                   
Viktoria Schinnerl              A1   40.68        (27)   40.68        (17)   1:20.37      (17)   2:03.75      (24)   2:03.75      (18)   4:20.97      (13)   1:20.37      (25)   4:20.97      (17)                                                    
Gabrielle Jelonek               B2   40.96        (30)   40.96        (20)   1:21.03      (21)   2:06.93      (31)   2:06.93      (22)   DQ                  1:21.03      (30)   DQ                                                                   
Laura Peveri                    B1   41.20        (33)   41.20        (22)   1:20.79      (18)   2:03.46      (23)   2:03.46      (17)   4:20.88      (12)   1:20.79      (26)   4:20.88      (16)                                                    
Ane By Farstad                  A1   40.43        (22)                                           2:06.02      (29)                                           1:21.09      (31)                       1:32.23       (6)                                
Anna Nifontova                  A1   39.85        (17)                                           2:08.06      (32)                                           1:19.83      (23)                                                                        
Kaja Gajewska                   B2   41.70        (37)                                           2:04.75      (26)                                           1:21.02      (29)                                                                        
Lilla Malinovszky               B1   41.62        (36)                                           2:08.85      (34)                                                               4:42.71      (26)                                                    
Kristina Silaeva                A1   39.45        (13)                                           2:05.88      (28)                                                                                   1:29.86       (4)   3:05.82                (4)   
Michelle de Jong                A1   38.48        (3)                                            2:02.03      (17)                                                                                   1:28.75       (1)                                
Min-Jo Kim                      A2   38.65        (4)                                                                                                        1:18.29      (15)                       1:29.05       (2)                                
Julie Bianca Nistad Samsonsen   A1   40.27        (19)                                                                                                       1:22.67      (34)                       1:32.23       (6)                                
Femke Beuling                   A1   DQ                                                                                                                      1:16.99      (6)                        1:28.75       (1)                                
Irina.98 Kuznetsova             A2   39.09        (8)                                                                                                        1:17.45      (8)                        1:29.86       (4)                                
Anastasija Korkina              A1   39.24        (10)                                                                                                       1:18.03      (14)                       1:29.86       (4)                                
Kurumi Inagawa                  A2   38.22        (1)                                                                                                        1:17.34      (7)                                                                         
Jasmin Güntert                  A1   40.67        (26)                                                                                                       1:21.36      (33)                                                                        
Saree Han                       A2   41.00        (32)                                                                                                       1:25.06      (35)                                                                        
Blair Cruikshank                B2   41.25        (35)                                                                                                                                               1:34.48       (7)                                
Yui Fujimori                    A1                                                               1:59.93      (10)                                           1:17.66      (9)                                            3:02.68                (2)   
Akari Hori-Shimizu              A2                                                               2:03.04      (18)                                           1:19.08      (20)                                                                        
Karolina Bosiek                 A1                                                               1:58.54      (5)                                                                4:10.31      (4)    1:29.46       (3)   3:08.08                (6)   
Karuna Koyama                   A1                                                               1:59.01      (8)                                                                4:12.27      (7)                        3:02.68                (2)   
Lemi Williamson                 A1                                                               2:01.07      (15)                                                               4:05.96      (3)                        3:02.68                (2)   
Viola Feichtner                 A2                                                                                                                                               4:19.40      (13)                                                    
Tuuli Vaher                     A2                                                                                                                                               4:37.51      (25)