Competition: World Junior Championships 2020

Information:
  • 133 athletes from 24 nations
  • 67 women and 66 men
  • 11 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m, Mass Start, Team Pursuit, 6 Laps, Team Pursuit, 8 Laps, Team Sprint)
  • 735 races (15x mit DNF/DNS/DQ)

Women , Samalog - Mini Combination 500m/1500m/1000m/3000m
21. - 22.02.2020

PosNameNation500m1500m1000m3000mPointsDiff
1 Femke Kok (A2) NED 38.49 (1) TRJ 2:01.28 (2) 1:17.14 (1) TRJ 4:21.61 (2) 161.087 TR, PB -
2 Robin Groot (A2) NED 39.86 (2) 2:01.04 (1) 1:17.97 (2) 4:13.55 (1) TRJ 161.449 +0.362
3 Alexa Scott (A2) CAN 39.99 (3) 2:05.26 (5) 1:19.25 (3) 4:25.08 (5) 165.548 +4.461
4 Victoria Stirnemann (A1) GER 40.84 (8) SB 2:05.10 (4) 1:21.30 (6) 4:25.77 (7) 167.485 SB +6.398
5 Natalia Jabrzyk (A2) POL 40.74 (7) SB 2:06.14 (9) 1:20.47 (4) SB 4:27.06 (9) SB 167.531 SB +6.444
6 Elizaveta Agafoshina (A2) RUS 40.45 (4) SB 2:04.98 (3) 1:21.93 (9) 4:27.05 (8) 167.583 PB +6.496
7 Marte Bjerkreim Furnée (A2) NOR 41.72 (17) 2:06.78 (11) 1:21.35 (7) SB 4:27.94 (10) SB 169.311 +8.224
8 Federica Maffei (A2) ITA 41.57 (13) 2:07.54 (14) 1:22.79 (16) 4:25.14 (6) SB 169.668 SB +8.581
9 Sol Lee (B1) KOR 42.58 (30) 2:06.87 (12) 1:23.09 (17) 4:23.46 (4) 170.325 PB +9.238
10 Kaja Gajewska (A2) POL 41.65 (14) 2:08.33 (15) 1:21.83 (8) 4:32.36 (14) PB 170.734 PB +9.647
11 Georgia Birkland (A1) USA 42.11 (24) 2:06.64 (10) 1:22.42 (12) 4:32.34 (13) 170.923 PB +9.836
12 Laura Peveri (A1) ITA 42.04 (21) 2:10.89 (20) 1:23.62 (21) 4:28.62 (11) 172.250 +11.163
13 Alina Dauranova (B1) KAZ 41.48 (11) 2:11.17 (23) 1:23.78 (22) 4:32.49 (15) PB 172.508 +11.421
14 Karina Sjipulija (A1) BLR 42.22 (25) 2:09.24 (17) 1:23.52 (20) SB 4:33.96 (16) 172.720 +11.633
15 Amalie Haugland (B1) NOR 42.50 (29) 2:10.13 (18) 1:23.12 (18) 4:34.96 (17) 173.262 +12.175
16 Greta Myers (B1) USA 41.69 (16) 2:11.43 (25) 1:24.25 (24) 4:40.10 (19) 174.308 SB +13.221
17 Emmanuelle Côté (A2) CAN 42.10 (23) 2:11.04 (21) 1:24.18 (23) 4:39.52 (18) 174.456 +13.369
18 Laura Hall (B2) CAN 44.04 (32) 2:11.81 (26) 1:25.03 (28) 4:29.79 (12) 175.456 +14.369
19 Arwen Szygenda (A1) NOR 42.79 (31) 2:12.74 (29) 1:24.80 (26) 4:42.03 (20) 176.441 SB +15.354
20 Myrthe de Boer (A1) NED 40.68 (6) 2:05.92 (6) 1:20.50 (5) - 122.903 -
21 Irina Slesareva (A1) RUS 41.15 (9) 2:06.03 (7) SB 1:22.01 (10) - 124.165 -
22 Aleksandra Kravtsjenko (A1) RUS 41.68 (15) SB 2:07.10 (13) 1:22.49 (14) - 125.291 -
23 Meghan Wystrichowski (A1) GER 41.51 (12) 2:08.64 (16) 1:22.46 (13) - 125.620 -
25 Sara Cabrera (A2) ESP 41.86 (18) 2:10.22 (19) 1:22.36 (11) - 126.446 -
26 Blair Cruikshank (A2) USA 41.17 (10) 2:11.04 (21) 1:23.27 (19) - 126.485 -
27 Anastasiia Grigoreva (A2) RUS 41.87 (19) 2:06.12 (8) - 4:22.10 (3) 127.593 -
28 Maja Płończyk (A2) POL 42.00 (20) 2:11.32 (24) 1:25.17 (29) - 128.358 -
29 Inessa Sjumekova (B2) KAZ 42.22 (25) 2:12.67 (28) 1:24.75 (25) - 128.818 -
30 Ilka Fuzesy (B1) ROU 42.43 (27) 2:13.75 (30) 1:24.89 (27) - 129.458 -
31 Laura Kivioja (B2) FIN 42.07 (22) 2:19.14 (32) 1:25.29 (30) - 131.095 -
32 Varvara Bandarjana (B1) BLR 42.46 (28) 2:16.84 (31) 1:27.26 (31) - 131.703 -
Hee Won Son (A2) CAN 40.52 (5) 2:12.35 (27) 1:22.56 (15) DNS - -
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Women - 500 meter
21.02.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Femke Kok (A2) NED 38.49 TRJ -
2 Robin Groot (A2) NED 39.86 +1.370
3 Alexa Scott (A2) CAN 39.99 +1.500
4 Elizaveta Agafoshina (A2) RUS 40.45 SB +1.960
5 Hee Won Son (A2) CAN 40.52 +2.030
6 Myrthe de Boer (A1) NED 40.68 +2.190
7 Natalia Jabrzyk (A2) POL 40.74 SB +2.250
8 Victoria Stirnemann (A1) GER 40.84 SB +2.350
9 Irina Slesareva (A1) RUS 41.15 +2.660
10 Blair Cruikshank (A2) USA 41.17 +2.680
11 Alina Dauranova (B1) KAZ 41.48 +2.990
12 Meghan Wystrichowski (A1) GER 41.51 +3.020
13 Federica Maffei (A2) ITA 41.57 +3.080
14 Kaja Gajewska (A2) POL 41.65 +3.160
15 Aleksandra Kravtsjenko (A1) RUS 41.68 SB +3.190
16 Greta Myers (B1) USA 41.69 +3.200
17 Marte Bjerkreim Furnée (A2) NOR 41.72 +3.230
18 Sara Cabrera (A2) ESP 41.86 +3.370
19 Anastasiia Grigoreva (A2) RUS 41.87 +3.380
20 Maja Płończyk (A2) POL 42.00 +3.510
21 Laura Peveri (A1) ITA 42.04 +3.550
22 Laura Kivioja (B2) FIN 42.07 +3.580
23 Emmanuelle Côté (A2) CAN 42.10 +3.610
24 Georgia Birkland (A1) USA 42.11 +3.620
25 Inessa Sjumekova (B2) KAZ 42.22 +3.730
Karina Sjipulija (A1) BLR 42.22 +3.730
27 Ilka Fuzesy (B1) ROU 42.43 +3.940
28 Varvara Bandarjana (B1) BLR 42.46 +3.970
29 Amalie Haugland (B1) NOR 42.50 +4.010
30 Sol Lee (B1) KOR 42.58 +4.090
31 Arwen Szygenda (A1) NOR 42.79 +4.300
32 Laura Hall (B2) CAN 44.04 +5.550
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Women - 1500 meter
21.02.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Robin Groot (A2) NED 2:01.04 -
2 Femke Kok (A2) NED 2:01.28 +0.240
3 Elizaveta Agafoshina (A2) RUS 2:04.98 +3.940
4 Victoria Stirnemann (A1) GER 2:05.10 +4.060
5 Alexa Scott (A2) CAN 2:05.26 +4.220
6 Myrthe de Boer (A1) NED 2:05.92 +4.880
7 Irina Slesareva (A1) RUS 2:06.03 SB +4.990
8 Anastasiia Grigoreva (A2) RUS 2:06.12 +5.080
9 Natalia Jabrzyk (A2) POL 2:06.14 +5.100
10 Georgia Birkland (A1) USA 2:06.64 +5.600
11 Marte Bjerkreim Furnée (A2) NOR 2:06.78 +5.740
12 Sol Lee (B1) KOR 2:06.87 +5.830
13 Aleksandra Kravtsjenko (A1) RUS 2:07.10 +6.060
14 Federica Maffei (A2) ITA 2:07.54 +6.500
15 Kaja Gajewska (A2) POL 2:08.33 +7.290
16 Meghan Wystrichowski (A1) GER 2:08.64 +7.600
17 Karina Sjipulija (A1) BLR 2:09.24 +8.200
18 Amalie Haugland (B1) NOR 2:10.13 +9.090
19 Sara Cabrera (A2) ESP 2:10.22 +9.180
20 Laura Peveri (A1) ITA 2:10.89 +9.850
21 Emmanuelle Côté (A2) CAN 2:11.04 +10.000
Blair Cruikshank (A2) USA 2:11.04 +10.000
23 Alina Dauranova (B1) KAZ 2:11.17 +10.130
24 Maja Płończyk (A2) POL 2:11.32 +10.280
25 Greta Myers (B1) USA 2:11.43 +10.390
26 Laura Hall (B2) CAN 2:11.81 +10.770
27 Hee Won Son (A2) CAN 2:12.35 +11.310
28 Inessa Sjumekova (B2) KAZ 2:12.67 +11.630
29 Arwen Szygenda (A1) NOR 2:12.74 +11.700
30 Ilka Fuzesy (B1) ROU 2:13.75 +12.710
31 Varvara Bandarjana (B1) BLR 2:16.84 +15.800
32 Laura Kivioja (B2) FIN 2:19.14 +18.100
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Women - 1000 meter
22.02.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Femke Kok (A2) NED 1:17.14 TRJ -
2 Robin Groot (A2) NED 1:17.97 +0.830
3 Alexa Scott (A2) CAN 1:19.25 +2.110
4 Natalia Jabrzyk (A2) POL 1:20.47 SB +3.330
5 Myrthe de Boer (A1) NED 1:20.50 +3.360
6 Victoria Stirnemann (A1) GER 1:21.30 +4.160
7 Marte Bjerkreim Furnée (A2) NOR 1:21.35 SB +4.210
8 Kaja Gajewska (A2) POL 1:21.83 +4.690
9 Elizaveta Agafoshina (A2) RUS 1:21.93 +4.790
10 Irina Slesareva (A1) RUS 1:22.01 +4.870
11 Sara Cabrera (A2) ESP 1:22.36 +5.220
12 Georgia Birkland (A1) USA 1:22.42 +5.280
13 Meghan Wystrichowski (A1) GER 1:22.46 +5.320
14 Aleksandra Kravtsjenko (A1) RUS 1:22.49 +5.350
15 Hee Won Son (A2) CAN 1:22.56 +5.420
16 Federica Maffei (A2) ITA 1:22.79 +5.650
17 Sol Lee (B1) KOR 1:23.09 +5.950
18 Amalie Haugland (B1) NOR 1:23.12 +5.980
19 Blair Cruikshank (A2) USA 1:23.27 +6.130
20 Karina Sjipulija (A1) BLR 1:23.52 SB +6.380
21 Laura Peveri (A1) ITA 1:23.62 +6.480
22 Alina Dauranova (B1) KAZ 1:23.78 +6.640
23 Emmanuelle Côté (A2) CAN 1:24.18 +7.040
24 Greta Myers (B1) USA 1:24.25 +7.110
25 Inessa Sjumekova (B2) KAZ 1:24.75 +7.610
26 Arwen Szygenda (A1) NOR 1:24.80 +7.660
27 Ilka Fuzesy (B1) ROU 1:24.89 +7.750
28 Laura Hall (B2) CAN 1:25.03 +7.890
29 Maja Płończyk (A2) POL 1:25.17 +8.030
30 Laura Kivioja (B2) FIN 1:25.29 +8.150
31 Varvara Bandarjana (B1) BLR 1:27.26 +10.120
Anastasiia Grigoreva (A2) RUS - -
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Women - 3000 meter
22.02.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Robin Groot (A2) NED 4:13.55 TRJ -
2 Femke Kok (A2) NED 4:21.61 +8.060
3 Anastasiia Grigoreva (A2) RUS 4:22.10 +8.550
4 Sol Lee (B1) KOR 4:23.46 +9.910
5 Alexa Scott (A2) CAN 4:25.08 +11.530
6 Federica Maffei (A2) ITA 4:25.14 SB +11.590
7 Victoria Stirnemann (A1) GER 4:25.77 +12.220
8 Elizaveta Agafoshina (A2) RUS 4:27.05 +13.500
9 Natalia Jabrzyk (A2) POL 4:27.06 SB +13.510
10 Marte Bjerkreim Furnée (A2) NOR 4:27.94 SB +14.390
11 Laura Peveri (A1) ITA 4:28.62 +15.070
12 Laura Hall (B2) CAN 4:29.79 +16.240
13 Georgia Birkland (A1) USA 4:32.34 +18.790
14 Kaja Gajewska (A2) POL 4:32.36 PB +18.810
15 Alina Dauranova (B1) KAZ 4:32.49 PB +18.940
16 Karina Sjipulija (A1) BLR 4:33.96 +20.410
17 Amalie Haugland (B1) NOR 4:34.96 +21.410
18 Emmanuelle Côté (A2) CAN 4:39.52 +25.970
19 Greta Myers (B1) USA 4:40.10 +26.550
20 Arwen Szygenda (A1) NOR 4:42.03 +28.480
DNS Hee Won Son (A2) CAN DNS -
Myrthe de Boer (A1) NED - -
Irina Slesareva (A1) RUS - -
Aleksandra Kravtsjenko (A1) RUS - -
Meghan Wystrichowski (A1) GER - -
Sara Cabrera (A2) ESP - -
Blair Cruikshank (A2) USA - -
Maja Płończyk (A2) POL - -
Inessa Sjumekova (B2) KAZ - -
Ilka Fuzesy (B1) ROU - -
Laura Kivioja (B2) FIN - -
Varvara Bandarjana (B1) BLR - -
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best