Competition: Wien Cup

Rink:
Wien (AUT)
Date:
17.02.1999
Records:
Information:
  • 24 athletes from 4 nations
  • 10 women and 14 men
  • 6 distances (1000m, 1500m, 3000m, 300m, 500m, 700m)
  • 48 races (1x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Wien Cup
17.02.1999
Eisring-Süd (AUT)

Allround (Women), 17.02.1999

POS   NAME                 AG   NAT   500M             1000M              POINTS   DIFF     RECORDS   
1     Orsolya Fecskés      B2   HUN   46.05   (1)      1:34.18   (1)      93.140                      
2     Honorata Chowaniec   B1   AUT   46.10   (2)      1:35.07   (2)      93.635   +0.495             
3     Kristina Heuer       B1   AUT   47.71   (3)      1:39.80   (3)      97.610   +4.470             



Allround (Women), 17.02.1999

POS   NAME                  AG   NAT   500M             1000M              POINTS    DIFF   RECORDS   
1     Marcela Kramárová     C2   CZE   48.33   (1)      1:43.53   (1)      100.095                    



Allround (Women), 17.02.1999

POS   NAME                   AG   NAT   300M               700M                 POINTS   DIFF     RECORDS   
1     Martina Sáblíková      D1   CZE   32.21   (1)   PB   1:17.76   (1)   SB   87.752                      
2     Lenka Frìdková         D2   CZE   35.15   (2)   PB   1:25.23   (2)   PB   96.028   +8.276             



Allround (Women), 17.02.1999

POS   NAME               AG   NAT   300M               500M                 POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Theresa Tremmel    E2   AUT   36.50   (2)        59.52     (1)        96.020                        
2     Denise Altmann     E2   AUT   36.20   (1)   SB   1:02.53   (2)   SB   98.730    +2.710              
3     Katharina Aigner   E1   AUT   42.84   (3)   SB   1:13.03   (3)   SB   115.870   +19.850             
4     Veronika Rihova    E2   CZE   44.10   (4)   SB   1:15.11   (4)   SB   119.210   +23.190             



Allround (Men), 17.02.1999

POS   NAME           AG    NAT   500M               3000M              POINTS    DIFF   RECORDS   
1     Adolf Piltz    M60   AUT   57.59   (2)        6:28.68   (1)      122.370                    
      Michael Koch   Neo   AUT   43.13   (1)   SB   -                  -                          



Allround (Men), 17.02.1999

POS   NAME            AG   NAT   500M               3000M                POINTS    DIFF     RECORDS   
1     Tamás Magyar    A2   HUN   46.09   (1)   SB   5:30.10   (1)   SB   101.106                      
2     Vilmos Szabó    A1   HUN   47.52   (2)        5:31.48   (2)   SB   102.766   +1.660             



Allround (Men), 17.02.1999

POS   NAME                 AG   NAT   500M               1500M              POINTS   DIFF     RECORDS   
1     Markus Sandbichler   B2   AUT   42.74   (1)        2:09.88   (1)      86.033                      
2     Stefan Koch          B1   AUT   45.02   (2)   SB   2:29.25   (2)      94.770   +8.737             



Allround (Men), 17.02.1999

POS   NAME                AG   NAT   500M                1000M                POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Miroslav Vtípil     C2   CZE   45.72   (1)   NRJ   1:34.43   (1)        92.935                        
2     Marcell Papp        C1   HUN   47.00   (2)   SB    1:37.57   (2)   SB   95.785    +2.850              
3     Markus Buchberger   C2   AUT   56.48   (3)         2:03.58   (3)        118.270   +25.335             



Allround (Men), 17.02.1999

POS   NAME                AG   NAT   300M               500M                 POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Milan Sáblík        F1   CZE   42.66   (1)   SB   1:16.88   (1)   SB   119.540                       
2     Rafal Stanuch       E1   AUT   46.24   (3)   SB   1:20.49   (2)        126.730   +7.190              
3     Pavel Kulma         F2   CZE   44.81   (2)   SB   1:27.80   (4)        132.610   +13.070             
4     Alexander Klauser   E2   AUT   47.00   (4)        1:27.83   (5)        134.830   +15.290             
5     Richard Klauser     E2   AUT   49.65   (5)        1:26.98   (3)        136.630   +17.090             



Wien Cup
17.02.1999
Eisring-Süd (AUT)

NAME                 AG    300M             500M          500M             500M             500M             500M             1000M            1500M            3000M           3000M            
                           Junior E                       Junior A         Junior B         Junior C         Junior E         Junior C         Junior B                         Junior A         
Pavel Kulma          F2    44.81      (2)                                                                    1:27.80    (4)                                                                      
Milan Sáblík         F1    42.66      (1)                                                                    1:16.88    (1)                                                                      
Rafal Stanuch        E1    46.24      (3)                                                                    1:20.49    (2)                                                                      
Alexander Klauser    E2    47.00      (4)                                                                    1:27.83    (5)                                                                      
Richard Klauser      E2    49.65      (5)                                                                    1:26.98    (3)                                                                      
Michael Koch         Neo                    43.13   (1)                                                                                                         DNF                              
Adolf Piltz          M60                    57.59   (2)                                                                                                         6:28.68   (1)                    
Vilmos Szabó         A1                                   47.52      (2)                                                                                                        5:31.48    (2)   
Tamás Magyar         A2                                   46.09      (1)                                                                                                        5:30.10    (1)   
Markus Sandbichler   B2                                                    42.74      (1)                                                      2:09.88    (1)                                    
Stefan Koch          B1                                                    45.02      (2)                                                      2:29.25    (2)                                    
Miroslav Vtípil      C2                                                                     45.72      (1)                    1:34.43    (1)                                                     
Marcell Papp         C1                                                                     47.00      (2)                    1:37.57    (2)                                                     
Markus Buchberger    C2                                                                     56.48      (3)                    2:03.58    (3)                                                     

NAME                   AG   300M             300M             500M             500M             500M             700M             1000M            1000M            
                            Junior D         Junior E         Junior B         Junior C         Junior E         Junior D         Junior B         Junior C         
Martina Sáblíková      D1   32.21      (1)                                                                       1:17.76    (1)                                     
Lenka Frìdková         D2   35.15      (2)                                                                       1:25.23    (2)                                     
Denise Altmann         E2                    36.20      (1)                                     1:02.53    (2)                                                      
Veronika Rihova        E2                    44.10      (4)                                     1:15.11    (4)                                                      
Theresa Tremmel        E2                    36.50      (2)                                     59.52      (1)                                                      
Katharina Aigner       E1                    42.84      (3)                                     1:13.03    (3)                                                      
Kristina Heuer         B1                                     47.71      (3)                                                      1:39.80    (3)                    
Orsolya Fecskés        B2                                     46.05      (1)                                                      1:34.18    (1)                    
Honorata Chowaniec     B1                                     46.10      (2)                                                      1:35.07    (2)                    
Marcela Kramárová      C2                                                      48.33      (1)                                                      1:43.53    (1)