Competition: Vereinswettkampf

Information:
  • 49 athletes from 1 nation
  • 24 women and 25 men
  • 6 distances (1000m, 100m, 200m, 3000m, 300m, 500m)
  • 56 races (3x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Vereinswettkampf
23.11.2022
Ostragehege (GER)

100 meter (Men), 23.11.2022

POS   NAME                      AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Sven-Ole Kretschmar       E1   GER   15.49                     
2     Ansgar Arian Bräunlich    F2   GER   16.40   +0.910            



100 meter (Women), 23.11.2022

POS   NAME                  AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Jondine Skupin        E1   GER   14.94                     
2     Amy Schellhorn        E1   GER   15.75   +0.810            
3     Amelie Roch           E1   GER   17.22   +2.280            
4     Stella Lotta Szanto   E1   GER   17.24   +2.300            
DNS   Agatha Urba           E1   GER   -                         



200 meter (Men), 23.11.2022

POS   NAME                         AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Herrmann Friedrich Hermkes   D1   GER   21.27            PB       
2     Robin Töppel                 D1   GER   22.94   +1.670   PB       
3     Fritz Leukert                D1   GER   23.11   +1.840   PB       
4     Piet Mahn                    D1   GER   23.30   +2.030   PB       
5     Finley Mysliwczyk            D1   GER   23.64   +2.370   PB       
6     Niklas Kobuch                D1   GER   25.46   +4.190   PB       
7     Alexander Huschka            E2   GER   25.65   +4.380   PB       
8     Sven-Ole Kretschmar          E1   GER   28.52   +7.250            
9     Ansgar Arian Bräunlich       F2   GER   29.87   +8.600   PB       



200 meter (Women), 23.11.2022

POS   NAME                      AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Livia Kosmala             D1   GER   22.47             PB       
2     Jasmin Schneider          D1   GER   24.30   +1.830    PB       
3     Amelie Flora Bräunlich    E2   GER   24.75   +2.280             
4     Theresa Trapp             E2   GER   26.35   +3.880    PB       
5     Amelie Maurer             E2   GER   27.02   +4.550    PB       
6     Jondine Skupin            E1   GER   27.46   +4.990    PB       
7     Tine Victoria Braun       E2   GER   28.18   +5.710             
8     Amy Schellhorn            E1   GER   31.23   +8.760             
9     Stella Lotta Szanto       E1   GER   31.39   +8.920    PB       
10    Amelie Roch               E1   GER   32.77   +10.300   SB       
DNS   Agatha Urba               E1   GER   -                          



300 meter (Men), 23.11.2022

POS   NAME                 AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Julius Morgenstern   D2   GER   29.86                     
2     Ole Emil Hartmann    D2   GER   31.40   +1.540            
3     Tom Herzmann         D2   GER   31.69   +1.830            



300 meter (Women), 23.11.2022

POS   NAME                 AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Hannah Krompaß       D2   GER   30.81                     
2     Lilli Malin Mittag   D2   GER   32.78   +1.970            
DQ    Tamara Braun         D1   GER   -                         



500 meter (Men), 23.11.2022

POS   NAME                AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Magnus Mittag       A2   GER   39.29                     
2     Konstantin Hell     A1   GER   39.50   +0.210            
3     Max Baier           B2   GER   41.26   +1.970   SB       
4     Carlos Mittag       B1   GER   42.01   +2.720            
5     Ben Blümel          A1   GER   42.05   +2.760   SB       
6     Valentin Baum       C2   GER   43.29   +4.000            
7     Nick Tsyupiy        C1   GER   43.68   +4.390            
8     Lukas Kühnert       C1   GER   43.70   +4.410            
9     Bruno Büttner       C2   GER   44.88   +5.590            
10    Jonas Leon Kobuch   C1   GER   46.13   +6.840            
11    Lando Schenk        C1   GER   46.68   +7.390            



500 meter (Women), 23.11.2022

POS   NAME                    AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Mara Fuhrmann           B1   GER   46.36                     
2     Johanna Trapp           C2   GER   47.20   +0.840            
3     Viktoria Ziegler        B1   GER   47.21   +0.850            
4     Alicia Sommer           A1   GER   47.23   +0.870            
5     Sahra Michelle Henkel   C2   GER   47.55   +1.190            
6     Florentine Blümel       C1   GER   48.25   +1.890            
7     Antonia Oestreich       A1   GER   48.28   +1.920   SB       
8     Claire Tuchscherer      C1   GER   49.06   +2.700            
9     Elisabeth Fötzsch       D2   GER   53.45   +7.090   PB       



3000 meter (Men), 23.11.2022

POS   NAME              AG   NAT   TIME      DIFF   RECORD   
1     Tobias Schlörb    B2   GER   4:24.45                   



1000 meter (Men), 23.11.2022

POS   NAME             AG   NAT   TIME      DIFF   RECORD   
1     Jonathan Braun   C2   GER   1:42.61          PB       



1000 meter (Women), 23.11.2022

POS   NAME               AG    NAT   TIME      DIFF   RECORD   
1     Magdalena Mühle    Neo   GER   1:30.39          SB       



Vereinswettkampf
23.11.2022
Ostragehege (GER)

NAME                         AG   100M          200M          300M          500M           1000M           3000M           
Sven-Ole Kretschmar          E1   15.49   (1)   28.52   (8)                                                                
Ansgar Arian Bräunlich       F2   16.40   (2)   29.87   (9)                                                                
Robin Töppel                 D1                 22.94   (2)                                                                
Finley Mysliwczyk            D1                 23.64   (5)                                                                
Niklas Kobuch                D1                 25.46   (6)                                                                
Herrmann Friedrich Hermkes   D1                 21.27   (1)                                                                
Piet Mahn                    D1                 23.30   (4)                                                                
Fritz Leukert                D1                 23.11   (3)                                                                
Alexander Huschka            E2                 25.65   (7)                                                                
Tom Herzmann                 D2                               31.69   (3)                                                  
Ole Emil Hartmann            D2                               31.40   (2)                                                  
Julius Morgenstern           D2                               29.86   (1)                                                  
Konstantin Hell              A1                                             39.50   (2)                                    
Ben Blümel                   A1                                             42.05   (5)                                    
Max Baier                    B2                                             41.26   (3)                                    
Magnus Mittag                A2                                             39.29   (1)                                    
Carlos Mittag                B1                                             42.01   (4)                                    
Lando Schenk                 C1                                             46.68   (11)                                   
Jonas Leon Kobuch            C1                                             46.13   (10)                                   
Valentin Baum                C2                                             43.29   (6)                                    
Bruno Büttner                C2                                             44.88   (9)                                    
Nick Tsyupiy                 C1                                             43.68   (7)                                    
Lukas Kühnert                C1                                             43.70   (8)                                    
Jonathan Braun               C2                                                            1:42.61   (1)                   
Tobias Schlörb               B2                                                                            4:24.45   (1)   

NAME                      AG    100M          200M           300M          500M          1000M           
Amelie Roch               E1    17.22   (3)   32.77   (10)                                               
Stella Lotta Szanto       E1    17.24   (4)   31.39   (9)                                                
Agatha Urba               E1    DNS           DNS                                                        
Amy Schellhorn            E1    15.75   (2)   31.23   (8)                                                
Jondine Skupin            E1    14.94   (1)   27.46   (6)                                                
Livia Kosmala             D1                  22.47   (1)                                                
Jasmin Schneider          D1                  24.30   (2)                                                
Theresa Trapp             E2                  26.35   (4)                                                
Amelie Flora Bräunlich    E2                  24.75   (3)                                                
Tine Victoria Braun       E2                  28.18   (7)                                                
Amelie Maurer             E2                  27.02   (5)                                                
Lilli Malin Mittag        D2                                 32.78   (2)                                 
Hannah Krompaß            D2                                 30.81   (1)                                 
Tamara Braun              D1                                 DQ                                          
Antonia Oestreich         A1                                               48.28   (7)                   
Florentine Blümel         C1                                               48.25   (6)                   
Alicia Sommer             A1                                               47.23   (4)                   
Mara Fuhrmann             B1                                               46.36   (1)                   
Claire Tuchscherer        C1                                               49.06   (8)                   
Sahra Michelle Henkel     C2                                               47.55   (5)                   
Johanna Trapp             C2                                               47.20   (2)                   
Viktoria Ziegler          B1                                               47.21   (3)                   
Elisabeth Fötzsch         D2                                               53.45   (9)                   
Magdalena Mühle           Neo                                                            1:30.39   (1)