Competition: 86th Traditional Celebration Of The North

Rink:
Olenegorsk (RUS)
Date:
19. - 21.03.2021
Records:
Information:
  • 70 athletes from 1 nation
  • 35 women and 35 men
  • 5 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m)
  • 262 races (10x mit DNF/DNS/DQ)

Men Junior , Samalog - Allround Junior 500m/1500m/1000m/5000m
19. - 20.03.2021

PosNameNation500m1500m1000m5000mPointsDiff
1 Daniil Uspekhov (B2) RUS 38.47 (2) 2:06.68 (2) 1:17.37 (2) 8:02.51 (3) 167.632 -
2 Jegor Strunin (B2) RUS 39.42 (3) SB 2:05.23 (1) 1:19.91 (3) 8:01.71 (2) 169.289 +1.657
3 Konstantin Vojevodin (C1) RUS 44.17 (10) 2:16.44 (4) 1:26.40 (4) SB 8:18.47 (4) SB 182.697 SB +15.065
4 Denis Borovikov (C2) RUS 43.57 (8) SB 2:19.53 (6) 1:28.52 (6) 8:35.70 (5) PB 185.910 PB +18.278
5 Nikita Uspekhov (C1) RUS 43.08 (6) SB 2:22.99 (8) SB 1:31.00 (9) 8:39.61 (6) PB 188.204 PB +20.572
6 Matvej Perevoznikov (C1) RUS 43.86 (9) SB 2:25.61 (9) 1:30.79 (8) 8:40.06 (7) SB 189.797 SB +22.165
7 Dmitrij Krakhmaljov (B1) RUS 44.99 (12) SB 2:29.10 (10) SB 1:31.86 (10) SB 9:12.43 (8) SB 195.863 SB +28.231
8 Vadim Pilipko (C1) RUS 44.60 (11) SB 2:34.21 (11) 1:32.14 (11) 10:25.06 (12) SB 204.579 SB +36.947
9 Nikita.06 Ponomarjev (C1) RUS 46.70 (13) SB 2:34.92 (12) 1:33.84 (12) SB 9:59.72 (10) SB 205.232 SB +37.600
10 Vladislav.05 Filippov (B1) RUS 51.67 (15) 2:44.46 (13) 1:44.20 (13) 9:53.95 (9) 217.985 +50.353
11 Timur Gusev (C1) RUS 49.84 (14) SB 2:52.69 (14) 1:48.08 (14) 10:20.99 (11) SB 223.542 SB +55.910
12 Eldar Kjuljan (B1) RUS 41.83 (4) 2:09.49 (3) - 7:49.67 (1) 131.960 -
13 Boris Smaljuga (C2) RUS 42.80 (5) 2:17.22 (5) 1:27.36 (5) - 132.220 -
14 Sergej.05 Maslov (C2) RUS 43.17 (7) SB 2:21.67 (7) PB 1:29.53 (7) PB - 135.158 -
15 Maksim Kornijenko (B2) RUS 37.91 (1) TRJ, SB - 1:16.72 (1) TR - 76.270 -
16 Kirill Pustovalov (B1) RUS 52.36 (16) - - - 52.360 -
17 Sergej Sjalavin (B1) RUS 53.77 (17) SB - - - 53.770 SB -
18 Daniil Jakutkin (C2) RUS 54.22 (18) SB - - - 54.220 SB -
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Men - 500 meter
19.03.2021

PosNameNationTimeDiff
1 Maksim Kornijenko (B2) RUS 37.91 TRJ, SB -
2 Daniil Uspekhov (B2) RUS 38.47 +0.560
3 Jegor Strunin (B2) RUS 39.42 SB +1.510
4 Eldar Kjuljan (B1) RUS 41.83 +3.920
5 Boris Smaljuga (C2) RUS 42.80 +4.890
6 Nikita Uspekhov (C1) RUS 43.08 SB +5.170
7 Sergej.05 Maslov (C2) RUS 43.17 SB +5.260
8 Denis Borovikov (C2) RUS 43.57 SB +5.660
9 Matvej Perevoznikov (C1) RUS 43.86 SB +5.950
10 Konstantin Vojevodin (C1) RUS 44.17 +6.260
11 Vadim Pilipko (C1) RUS 44.60 SB +6.690
12 Dmitrij Krakhmaljov (B1) RUS 44.99 SB +7.080
13 Nikita.06 Ponomarjev (C1) RUS 46.70 SB +8.790
14 Timur Gusev (C1) RUS 49.84 SB +11.930
15 Vladislav.05 Filippov (B1) RUS 51.67 +13.760
16 Kirill Pustovalov (B1) RUS 52.36 +14.450
17 Sergej Sjalavin (B1) RUS 53.77 SB +15.860
18 Daniil Jakutkin (C2) RUS 54.22 SB +16.310
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Men - 1500 meter
19.03.2021

PosNameNationTimeDiff
1 Jegor Strunin (B2) RUS 2:05.23 -
2 Daniil Uspekhov (B2) RUS 2:06.68 +1.450
3 Eldar Kjuljan (B1) RUS 2:09.49 +4.260
4 Konstantin Vojevodin (C1) RUS 2:16.44 +11.210
5 Boris Smaljuga (C2) RUS 2:17.22 +11.990
6 Denis Borovikov (C2) RUS 2:19.53 +14.300
7 Sergej.05 Maslov (C2) RUS 2:21.67 PB +16.440
8 Nikita Uspekhov (C1) RUS 2:22.99 SB +17.760
9 Matvej Perevoznikov (C1) RUS 2:25.61 +20.380
10 Dmitrij Krakhmaljov (B1) RUS 2:29.10 SB +23.870
11 Vadim Pilipko (C1) RUS 2:34.21 +28.980
12 Nikita.06 Ponomarjev (C1) RUS 2:34.92 +29.690
13 Vladislav.05 Filippov (B1) RUS 2:44.46 +39.230
14 Timur Gusev (C1) RUS 2:52.69 +47.460
Maksim Kornijenko (B2) RUS - -
Sergej Sjalavin (B1) RUS - -
Daniil Jakutkin (C2) RUS - -
Kirill Pustovalov (B1) RUS - -
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Men - 1000 meter
20.03.2021

PosNameNationTimeDiff
1 Maksim Kornijenko (B2) RUS 1:16.72 TR -
2 Daniil Uspekhov (B2) RUS 1:17.37 +0.650
3 Jegor Strunin (B2) RUS 1:19.91 +3.190
4 Konstantin Vojevodin (C1) RUS 1:26.40 SB +9.680
5 Boris Smaljuga (C2) RUS 1:27.36 +10.640
6 Denis Borovikov (C2) RUS 1:28.52 +11.800
7 Sergej.05 Maslov (C2) RUS 1:29.53 PB +12.810
8 Matvej Perevoznikov (C1) RUS 1:30.79 +14.070
9 Nikita Uspekhov (C1) RUS 1:31.00 +14.280
10 Dmitrij Krakhmaljov (B1) RUS 1:31.86 SB +15.140
11 Vadim Pilipko (C1) RUS 1:32.14 +15.420
12 Nikita.06 Ponomarjev (C1) RUS 1:33.84 SB +17.120
13 Vladislav.05 Filippov (B1) RUS 1:44.20 +27.480
14 Timur Gusev (C1) RUS 1:48.08 +31.360
Eldar Kjuljan (B1) RUS - -
Sergej Sjalavin (B1) RUS - -
Daniil Jakutkin (C2) RUS - -
Kirill Pustovalov (B1) RUS - -
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Men - 5000 meter
20.03.2021

PosNameNationTimeDiff
1 Eldar Kjuljan (B1) RUS 7:49.67 -
2 Jegor Strunin (B2) RUS 8:01.71 +12.040
3 Daniil Uspekhov (B2) RUS 8:02.51 +12.840
4 Konstantin Vojevodin (C1) RUS 8:18.47 SB +28.800
5 Denis Borovikov (C2) RUS 8:35.70 PB +46.030
6 Nikita Uspekhov (C1) RUS 8:39.61 PB +49.940
7 Matvej Perevoznikov (C1) RUS 8:40.06 SB +50.390
8 Dmitrij Krakhmaljov (B1) RUS 9:12.43 SB +1.22.760
9 Vladislav.05 Filippov (B1) RUS 9:53.95 +2.04.280
10 Nikita.06 Ponomarjev (C1) RUS 9:59.72 SB +2.10.050
11 Timur Gusev (C1) RUS 10:20.99 SB +2.31.320
12 Vadim Pilipko (C1) RUS 10:25.06 SB +2.35.390
Boris Smaljuga (C2) RUS - -
Sergej.05 Maslov (C2) RUS - -
Maksim Kornijenko (B2) RUS - -
Sergej Sjalavin (B1) RUS - -
Daniil Jakutkin (C2) RUS - -
Kirill Pustovalov (B1) RUS - -
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Samalogs 19. - 20.03.2021