Competition: Speed Skating Championship Of The Murmansk Region

Information:
  • 94 athletes from 1 nation
  • 42 women and 52 men
  • 9 distances (1000m, 100m, 1500m, 3000m, 300m, 5000m, 500m, Mass Start, Team Sprint)
  • 387 races (24x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Speed Skating Championship Of The Murmansk Region
04. - 06.01.2021
Tsentralnyi Stadion (RUS)

1000 meter (Men), 04.01.2021

POS   NAME               AG    NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Dmitrij.00 Zykin   Neo   RUS   1:21.19                     
2     Jegor Strunin      B2    RUS   1:22.77   +1.580            
3     Daniil Uspekhov    B2    RUS   1:22.99   +1.800            
4     Aleksej Sulojev    B1    RUS   1:28.62   +7.430            



Mass Start (Men), 04.01.2021

POS   NAME                    AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Maksim Kornijenko       B2   RUS   7:41.77                      
2     Daniil Uspekhov         B2   RUS   7:41.78   +0.010             
3     Andrej.05 Volkov        B1   RUS   7:44.51   +2.740             
4     Jegor Strunin           B2   RUS   7:44.52   +2.750             
5     Eldar Kjuljan           B1   RUS   7:46.11   +4.340             
6     Dmitrij Krakhmaljov     B1   RUS   7:57.39   +15.620            
7     Vladislav.05 Filippov   B1   RUS   8:00.05   +18.280            



Mass Start (Women), 04.01.2021

POS   NAME                AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Ksenija Nikitina    B2   RUS   7:54.54                      
2     Ksenija Lodjagina   B1   RUS   7:54.64   +0.100             
3     Marija Markina      B2   RUS   7:54.74   +0.200             
4     Zlata Semjonova     B1   RUS   8:10.66   +16.120            
5     Tatjana Makukha     B1   RUS   8:31.67   +37.130            



Mass Start (Men), 04.01.2021

POS   NAME                   AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Denis Borovikov        C2   RUS   7:19.21                     
2     Nikita Uspekhov        C1   RUS   7:19.31   +0.100            
3     Matvej Perevoznikov    C1   RUS   7:19.51   +0.300            
4     Timur Gusev            C1   RUS   -                           
DNS   Nikita.06 Ponomarjev   C1   RUS   -                           
DNS   Konstantin Vojevodin   C1   RUS   -                           
DNS   Vadim Pilipko          C1   RUS   -                           
DNS   Maksim Sjelepjatkin    C1   RUS   -                           



Mass Start (Women), 04.01.2021

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Anna Kuprikova            C2   RUS   7:41.89                      
2     Anastasija.05 Voronkova   C2   RUS   7:44.38   +2.490             
3     Aljona Stojanova          C1   RUS   7:45.67   +3.780             
4     Anastasija Adamova        C2   RUS   7:46.08   +4.190             
5     Galina Dubikova           C2   RUS   7:46.42   +4.530             
6     Evelina Nekrasova         C2   RUS   7:59.65   +17.760            
7     Sofja Jermolajeva         C2   RUS   8:06.69   +24.800            



Team Sprint (Women), 05.01.2021

POS   NAME                AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Marija Markina      B2   RUS   1:43.76            TR, PB   
1     Ksenija Nikitina    B2   RUS   1:43.76            TR, PB   
1     Marija Agapitova    A1   RUS   1:43.76            TR, PB   
2     Zlata Semjonova     B1   RUS   1:45.65   +1.890   TR, SB   
2     Ksenija Lodjagina   B1   RUS   1:45.65   +1.890   TR, SB   
2     Ksenija Korzhova    B1   RUS   1:45.65   +1.890   TR, SB   



Team Sprint (Men), 05.01.2021

POS   NAME                    AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Jegor Strunin           B2   RUS   1:31.50             TR, SB   
1     Daniil Uspekhov         B2   RUS   1:31.50             TR, SB   
1     Maksim Kornijenko       B2   RUS   1:31.50             TR, SB   
2     Vladislav.05 Filippov   B1   RUS   1:48.05   +16.550   SB       
2     Dmitrij Krakhmaljov     B1   RUS   1:48.05   +16.550   SB       
2     Andrej.05 Volkov        B1   RUS   1:48.05   +16.550   SB       



Team Sprint (Women), 05.01.2021

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Anastasija Adamova        C2   RUS   1:49.38             SB       
1     Anastasija.05 Voronkova   C2   RUS   1:49.38             SB       
1     Anna Kuprikova            C2   RUS   1:49.38             SB       
2     Sofja Jermolajeva         C2   RUS   2:06.37   +16.990   SB       
2     Galina Dubikova           C2   RUS   2:06.37   +16.990   SB       
2     Aljona Stojanova          C1   RUS   2:06.37   +16.990   SB       



Team Sprint (Men), 05.01.2021

POS   NAME                   AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Timur Gusev            C1   RUS   1:49.97            PB       
1     Matvej Perevoznikov    C1   RUS   1:49.97            PB       
1     Denis Borovikov        C2   RUS   1:49.97            PB       
2     Nikita.06 Ponomarjev   C1   RUS   1:50.69   +0.720   SB       
2     Vadim Pilipko          C1   RUS   1:50.69   +0.720   SB       
2     Konstantin Vojevodin   C1   RUS   1:50.69   +0.720   SB       



Team Sprint (Women), 05.01.2021

POS   NAME                       AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Eleonora Malysjeva         E2   RUS   2:10.28             PB       
1     Diana Sokolova             D1   RUS   2:10.28             PB       
1     Jekaterina.08 Grigorjeva   D2   RUS   2:10.28             PB       
2     Vitalija Volkova           D2   RUS   2:15.24   +4.960    PB       
2     Diana Baladzji             D2   RUS   2:15.24   +4.960    PB       
2     Viktorija.07 Medvedeva     D2   RUS   2:15.24   +4.960    PB       
3     Anna Kurasova              E2   RUS   2:19.23   +8.950    SB       
3     Kira Grisjanova            E2   RUS   2:19.23   +8.950    SB       
3     Marija Valigura            D1   RUS   2:19.23   +8.950    SB       
4     Marija.08 Smirnova         D1   RUS   2:39.60   +29.320   PB       
4     Jelizaveta.081 Smirnova    D1   RUS   2:39.60   +29.320   PB       
4     Uljana Kuzmitsjeva         D2   RUS   2:39.60   +29.320   PB       
5     Darja Jakimova             D1   RUS   2:51.20   +40.920   PB       
5     Darja Navrotskaja          D1   RUS   2:51.20   +40.920   PB       
5     Milana Firjulina           D1   RUS   2:51.20   +40.920   PB       
DQ    Kristina Belorukova        E2   RUS   -                            
DQ    Jekaterina Glybtsjak       E2   RUS   -                            
DQ    Valerija Zjurba            D2   RUS   -                            



Team Sprint (Men), 05.01.2021

POS   NAME                  AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Maksim Spiridonov     D2   RUS   1:58.48             SB       
1     Jegor.08 Popov        D2   RUS   1:58.48             SB       
1     Maksim Suturin        D2   RUS   1:58.48             SB       
2     Daniil Lebedev        E2   RUS   2:00.59   +2.110    SB       
2     Ivan Krakhmaljov      D2   RUS   2:00.59   +2.110    SB       
2     Kirill Borovikov      D2   RUS   2:00.59   +2.110    SB       
3     Aleksej Olefir        D2   RUS   2:04.98   +6.500    SB       
3     Aleksandr Tsolin      D1   RUS   2:04.98   +6.500    SB       
3     Jevgenij Babotsjkin   D2   RUS   2:04.98   +6.500    SB       
4     Artjom Leskov         D1   RUS   2:16.24   +17.760   SB       
4     Arsenij Ivanov        D2   RUS   2:16.24   +17.760   SB       
4     Mikhail Moskvin       D2   RUS   2:16.24   +17.760   SB       
5     Semen Safonov         E2   RUS   2:30.96   +32.480   SB       
5     Aleksandr Sjevtsjuk   E2   RUS   2:30.96   +32.480   SB       
5     Kirill Gnebedjuk      D1   RUS   2:30.96   +32.480   SB       
6     Jegor Ryzjov          E2   RUS   2:40.05   +41.570   PB       
6     Aleksej Derevjanko    E2   RUS   2:40.05   +41.570   PB       
6     Rodion Kolotsej       D1   RUS   2:40.05   +41.570   PB       
7     Jurij Teterkin        E2   RUS   2:41.41   +42.930   SB       
7     Aleksej Demtsjenko    E2   RUS   2:41.41   +42.930   SB       
7     Mikhail Igumnov       D2   RUS   2:41.41   +42.930   SB       
8     Roman Krakhmalev      E2   RUS   2:50.82   +52.340   PB       
8     Mikhail Levsjakov     D1   RUS   2:50.82   +52.340   PB       
8     Jevgenij Murnikov     D1   RUS   2:50.82   +52.340   PB       



Mini Combination (Women), 05. - 06.01.2021

POS   NAME                AG   NAT   500M                1500M              1000M              3000M              POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Ksenija Lodjagina   B1   RUS   47.07   (4)         2:30.45   (1)      1:36.20   (4)      5:16.48   (1)      198.066                       
2     Marija Markina      B2   RUS   45.63   (3)         2:40.34   (3)      1:34.57   (3)      5:24.60   (2)      200.461   +2.395              
3     Tatjana Makukha     B1   RUS   55.36   (5)         3:06.84   (4)      1:56.15   (5)      6:26.64   (3)      240.155   +42.089             
4     Ksenija Nikitina    B2   RUS   44.37   (2)         2:30.57   (2)      1:31.87   (2)      -                  140.495                       
5     Ksenija Korzhova    B1   RUS   42.48   (1)   TRJ   -                  1:27.11   (1)      -                  86.035                        



Small Combination (Men), 05. - 06.01.2021

POS   NAME                    AG   NAT   500M               3000M                1500M              5000M               POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Jegor Strunin           B2   RUS   39.87   (2)        4:38.65   (2)        2:07.25   (1)      8:07.50    (2)      177.477                       
2     Eldar Kjuljan           B1   RUS   42.69   (6)        4:42.65   (4)        2:10.36   (2)      8:07.66    (3)      182.017   +4.540              
3     Dmitrij Krakhmaljov     B1   RUS   48.66   (7)        5:45.33   (7)        2:42.50   (4)      10:17.99   (4)      222.180   +44.703             
4     Vladislav.05 Filippov   B1   RUS   51.90   (8)        6:02.99   (8)        2:48.36   (5)      10:22.58   (5)      230.776   +53.299             
5     Maksim Kornijenko       B2   RUS   38.85   (1)        4:31.76   (1)        -                  7:47.53    (1)      130.896                       
      Aleksej Sulojev         B1   RUS   40.44   (4)        5:07.90   (6)   SB   -                  -                   -                             
      Andrej.05 Volkov        B1   RUS   42.09   (5)   PB   4:50.80   (5)   PB   -                  -                   -                             
      Daniil Uspekhov         B2   RUS   40.06   (3)        4:40.25   (3)        2:13.87   (3)      -                   -                             



Mini Combination (Women), 05. - 06.01.2021

POS   NAME                      AG   NAT   500M                  1500M                1000M              3000M              POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Anna Kuprikova            C2   RUS   43.20     (1)         2:26.03   (1)        1:31.89   (1)      5:22.02   (1)      191.491                       
2     Anastasija.05 Voronkova   C2   RUS   47.49     (2)         2:39.91   (2)        1:40.02   (2)      5:37.47   (2)      207.048   +15.557             
3     Anastasija Adamova        C2   RUS   48.91     (4)         2:42.17   (3)        1:41.66   (3)      5:52.72   (3)      212.582   +21.091             
4     Aljona Stojanova          C1   RUS   48.81     (3)    PB   2:44.47   (4)   PB   1:42.45   (4)      5:58.00   (4)      214.524   +23.033   PB        
5     Evelina Nekrasova         C2   RUS   52.74     (5)         3:03.74   (7)        1:54.73   (5)      6:28.32   (6)      236.071   +44.580             
6     Galina Dubikova           C2   RUS   57.86     (7)         3:00.33   (5)        1:56.61   (7)      6:03.23   (5)      236.813   +45.322             
7     Sofja Jermolajeva         C2   RUS   54.59     (6)         3:02.13   (6)        1:55.37   (6)      6:34.12   (7)      238.671   +47.180             
9     Marija.07 Novalenko       C1   RUS   1:21.38   (9)         -                    2:53.65   (9)      -                  168.205                       
      Viktorija Tsjernenko      C1   RUS   1:27.98   (10)   PB   -                    -                  -                  -                             
      Ksenija.06 Mikhajlova     C2   RUS   1:01.33   (8)    PB   -                    2:12.87   (8)      -                  -                             



Mini Combination (Men), 05. - 06.01.2021

POS   NAME                   AG   NAT   500M             1500M                1000M                3000M              POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Denis Borovikov        C2   RUS   44.02   (1)      2:22.18   (2)        1:32.38   (2)        4:58.97   (2)      187.431                       
2     Konstantin Vojevodin   C1   RUS   45.09   (3)      2:20.97   (1)        1:31.72   (1)        4:57.97   (1)      187.601   +0.170              
3     Matvej Perevoznikov    C1   RUS   45.36   (4)      2:27.15   (3)        1:35.88   (3)        5:05.62   (3)      193.286   +5.855              
4     Nikita Uspekhov        C1   RUS   44.99   (2)      2:30.33   (4)        1:37.71   (4)        5:24.87   (4)      198.100   +10.669             
5     Vadim Pilipko          C1   RUS   50.10   (5)      2:50.72   (5)        1:41.91   (5)        6:00.80   (5)      218.094   +30.663             
6     Nikita.06 Ponomarjev   C1   RUS   50.67   (6)      2:53.59   (6)        1:41.98   (6)        6:34.03   (6)      225.194   +37.763             
7     Timur Gusev            C1   RUS   53.71   (7)      3:09.02   (7)        1:52.35   (7)        6:37.37   (7)      239.119   +51.688             
      Maksim Sjelepjatkin    C1   RUS   -                3:54.81   (8)   PB   2:23.07   (8)   SB   -                  -                             



Allround (Women), 05. - 06.01.2021

POS   NAME                       AG   NAT   500M                  1000M                 POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Jekaterina.08 Grigorjeva   D2   RUS   53.32     (3)         1:47.68   (2)         107.160                       
2     Diana Sokolova             D1   RUS   52.31     (1)         1:51.25   (4)         107.935   +0.775              
3     Viktorija.07 Medvedeva     D2   RUS   53.52     (4)         1:50.29   (3)         108.665   +1.505              
4     Jekaterina Glybtsjak       E2   RUS   52.49     (2)    SB   1:56.31   (5)    SB   110.645   +3.485              
5     Valerija Zjurba            D2   RUS   1:03.97   (11)        1:43.99   (1)         115.965   +8.805              
6     Marija Valigura            D1   RUS   55.91     (5)         2:01.87   (6)         116.845   +9.685              
7     Kristina Belorukova        E2   RUS   58.80     (8)    SB   2:04.70   (7)    SB   121.150   +13.990             
8     Vitalija Volkova           D2   RUS   58.56     (7)         2:06.49   (8)         121.805   +14.645             
9     Diana Baladzji             D2   RUS   57.07     (6)         2:12.01   (10)   SB   123.075   +15.915             
10    Kira Grisjanova            E2   RUS   1:00.45   (9)         2:09.58   (9)    SB   125.240   +18.080             
11    Anna Kurasova              E2   RUS   1:04.35   (12)        2:13.32   (11)        131.010   +23.850             
12    Alina Japparova            D2   RUS   1:03.52   (10)   PB   2:15.31   (12)   PB   131.175   +24.015             
13    Jelizaveta.081 Smirnova    D1   RUS   1:05.27   (13)        2:31.70   (19)        141.120   +33.960             
14    Darja Jakimova             D1   RUS   1:09.75   (14)        2:32.81   (20)        146.155   +38.995             
15    Uljana Kuzmitsjeva         D2   RUS   1:17.31   (17)        2:17.87   (14)        146.245   +39.085             
16    Marija.08 Smirnova         D1   RUS   1:13.48   (15)        2:29.94   (17)        148.450   +41.290             
17    Eleonora Malysjeva         E2   RUS   1:20.13   (18)        2:18.45   (15)   SB   149.355   +42.195             
18    Anastasija Tjurina         D1   RUS   1:13.97   (16)        2:36.75   (21)        152.345   +45.185             
19    Sofja Turygina             D2   RUS   1:32.52   (19)   SB   2:16.14   (13)   SB   160.590   +53.430             
      Marija Kutuzova            D1   RUS   -                     -                     -                             
      Marija.10 Smirnova         E2   RUS   -                     2:58.09   (22)        -                             
      Darja Navrotskaja          D1   RUS   -                     2:30.71   (18)        -                             
      Milana Firjulina           D1   RUS   -                     2:27.01   (16)        -                             



Allround (Men), 05. - 06.01.2021

POS   NAME                  AG   NAT   500M                  1000M                 POINTS    DIFF        RECORDS   
1     Maksim Suturin        D2   RUS   48.63     (1)         1:42.24   (1)         99.750                          
2     Jevgenij Babotsjkin   D2   RUS   50.06     (2)         1:46.57   (2)         103.345   +3.595                
3     Kirill Borovikov      D2   RUS   51.11     (4)         1:50.80   (4)         106.510   +6.760                
4     Ivan Krakhmaljov      D2   RUS   52.74     (5)         1:49.26   (3)         107.370   +7.620                
5     Maksim Spiridonov     D2   RUS   54.37     (9)         1:51.72   (6)         110.230   +10.480               
6     Mikhail Igumnov       D2   RUS   54.09     (8)         1:54.08   (7)         111.130   +11.380               
7     Aleksandr Tsolin      D1   RUS   53.05     (6)    SB   1:56.55   (8)         111.325   +11.575               
8     Aleksej Olefir        D2   RUS   50.59     (3)         2:07.00   (11)        114.090   +14.340               
9     Mikhail Moskvin       D2   RUS   54.83     (10)        2:05.61   (10)        117.635   +17.885               
10    Daniil Lebedev        E2   RUS   58.58     (12)        2:05.27   (9)         121.215   +21.465               
11    Artjom Leskov         D1   RUS   57.70     (11)        2:07.82   (12)        121.610   +21.860               
12    Jegor.08 Popov        D2   RUS   1:07.44   (21)        1:50.95   (5)         122.915   +23.165               
13    Anatolij Gladkov      D2   RUS   1:00.79   (13)        2:13.43   (13)        127.505   +27.755               
14    Kirill Gnebedjuk      D1   RUS   1:02.07   (15)        2:13.82   (14)        128.980   +29.230               
15    Aleksej Derevjanko    E2   RUS   1:01.47   (14)        2:16.73   (16)   SB   129.835   +30.085               
16    Aleksandr Sjevtsjuk   E2   RUS   1:03.71   (16)        2:14.64   (15)   SB   131.030   +31.280               
17    Rodion Kolotsej       D1   RUS   1:05.92   (18)        2:18.93   (17)        135.385   +35.635               
18    Jevgenij Murnikov     D1   RUS   1:04.95   (17)        2:22.30   (18)        136.100   +36.350               
19    Semen Safonov         E2   RUS   1:06.50   (20)        2:31.39   (20)        142.195   +42.445               
20    Mikhail Levsjakov     D1   RUS   1:10.10   (22)        2:25.01   (19)        142.605   +42.855               
21    Jegor Ryzjov          E2   RUS   1:15.48   (24)        2:36.71   (21)        153.835   +54.085               
22    Roman Krakhmalev      E2   RUS   1:15.92   (25)        2:38.79   (22)   SB   155.315   +55.565               
23    Aleksej Demtsjenko    E2   RUS   1:14.00   (23)   SB   2:45.48   (23)   SB   156.740   +56.990               
24    Mikhail Zagljada      D1   RUS   1:21.20   (26)        2:59.39   (24)        170.895   +1.11.145             
25    Jurij Teterkin        E2   RUS   1:30.77   (27)   PB   3:09.27   (25)   PB   185.405   +1.25.655             
      Ivan.08 Beljajev      D1   RUS   1:06.23   (19)        -                     -                               
      Arsenij Ivanov        D2   RUS   53.90     (7)         -                     -                               



Allround (Women), 05. - 06.01.2021

POS   NAME                   AG   NAT   100M               300M               POINTS   DIFF      RECORDS   
1     Jekaterina Glybtsjak   E2   RUS   12.82   (2)        33.49   (1)        46.310                       
2     Kira Grisjanova        E2   RUS   12.67   (1)        36.20   (2)        48.870   +2.560              
3     Kristina Belorukova    E2   RUS   13.94   (4)        37.28   (3)        51.220   +4.910              
4     Anna Kurasova          E2   RUS   13.75   (3)        38.00   (4)        51.750   +5.440              
5     Eleonora Malysjeva     E2   RUS   14.17   (5)        40.27   (5)        54.440   +8.130              
6     Sofja Kovinova         E2   RUS   15.59   (6)   SB   54.65   (7)   SB   70.240   +23.930             
7     Marija.10 Smirnova     E2   RUS   22.68   (7)        48.59   (6)        71.270   +24.960             



Allround (Men), 05. - 06.01.2021

POS   NAME                  AG   NAT   100M              300M              POINTS   DIFF      RECORDS   
1     Daniil Lebedev        E2   RUS   12.77   (1)       34.70   (1)       47.470                       
2     Anton Berezin         E2   RUS   13.47   (4)       36.18   (2)       49.650   +2.180              
3     Aleksandr Sjevtsjuk   E2   RUS   13.15   (2)       38.28   (3)       51.430   +3.960              
4     Semen Safonov         E2   RUS   13.34   (3)       39.40   (6)       52.740   +5.270              
5     Aleksej Derevjanko    E2   RUS   13.89   (6)       38.93   (4)       52.820   +5.350              
6     Sergej Tsjeremnyj     E2   RUS   14.11   (7)       38.97   (5)       53.080   +5.610              
7     Artem Mustjatse       E2   RUS   13.70   (5)       42.01   (8)       55.710   +8.240              
8     Andrej Makridin       E2   RUS   14.23   (8)       41.93   (7)       56.160   +8.690              
9     Jegor Ryzjov          E2   RUS   14.65   (9)       45.52   (9)       60.170   +12.700             
10    Aleksej Demtsjenko    E2   RUS   14.96   (10)      45.91   (11)      60.870   +13.400             
11    Roman Krakhmalev      E2   RUS   15.80   (11)      45.71   (10)      61.510   +14.040             
12    Jurij Teterkin        E2   RUS   22.17   (12)      52.84   (12)      75.010   +27.540             



Mini Combination (Women), 04. - 06.01.2021

POS   NAME                 AG    NAT   500M               1500M              1000M                3000M                POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Marija Agapitova     A1    RUS   43.64   (1)        2:52.77   (3)      1:38.77   (1)        5:20.03   (1)        203.953                       
2     Zlata Semjonova      B1    RUS   51.50   (3)   SB   2:51.17   (1)      1:47.59   (2)        5:50.39   (2)        220.749   +16.796   SB        
3     Violetta Saveljeva   Neo   RUS   48.94   (2)   SB   2:52.57   (2)      1:48.00   (3)   SB   6:15.38   (3)   SB   223.026   +19.073   SB        



Small Combination (Men), 05. - 06.01.2021

POS   NAME                AG       NAT   500M               3000M                1500M                5000M                POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Jevgenij Zjiganov   M35      RUS   40.30   (1)        4:39.08   (1)   SB   2:13.12   (1)        8:44.11   (1)   SB   183.597             SB        
2     Aleksej Porosjin    M35      RUS   43.70   (3)   PB   4:59.56   (2)   SB   2:20.97   (2)        8:54.55   (2)   PB   194.071   +10.474   PB        
3     Ilja Korpusov       Senior   RUS   43.55   (2)        5:13.17   (3)   SB   2:23.42   (3)        9:28.74   (3)        200.425   +16.828   SB        
      Valerij Saveljev    Neo      RUS   45.25   (4)   SB   5:23.36   (4)   SB   2:31.30   (4)   SB   -                    -                             



Speed Skating Championship Of The Murmansk Region
04. - 06.01.2021
Tsentralnyi Stadion (RUS)

NAME                    AG       1000M              MASS START         MASS START         100M                300M                500M               500M               500M                500M               1000M              1000M               1500M              1500M              1500M              3000M              3000M              3000M              5000M              5000M              TEAM SPRINT         TEAM SPRINT         TEAM SPRINT         
                                                    04.01.2021         04.01.2021         05.01.2021          05.01.2021          05.01.2021         05.01.2021         05.01.2021                             05.01.2021         05.01.2021          05.01.2021         05.01.2021                            05.01.2021         05.01.2021                            05.01.2021                            05.01.2021          05.01.2021          05.01.2021          
                                 04.01.2021         Junior B           Junior C           Junior E            Junior E            Junior B           Junior C           Junior D            05.01.2021         Junior C           Junior D            Junior B           Junior C           05.01.2021         Junior B           Junior C           05.01.2021         Junior B           05.01.2021         Junior B            Junior C            Junior D            
Daniil Uspekhov         B2       1:22.99      (3)   7:41.78      (2)                                                              40.06        (3)                                                                                                    2:13.87      (3)                                         4:40.25      (3)                                         DQ                                    1:31.50       (1)                                           
Jegor Strunin           B2       1:22.77      (2)   7:44.52      (4)                                                              39.87        (2)                                                                                                    2:07.25      (1)                                         4:38.65      (2)                                         8:07.50      (2)                      1:31.50       (1)                                           
Aleksej Sulojev         B1       1:28.62      (4)                                                                                 40.44        (4)                                                                                                    DNS                                                      5:07.90      (6)                                         DNS                                                                                               
Dmitrij.00 Zykin        Neo      1:21.19      (1)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
Maksim Kornijenko       B2                          7:41.77      (1)                                                              38.85        (1)                                                                                                                                                             4:31.76      (1)                                         7:47.53      (1)                      1:31.50       (1)                                           
Andrej.05 Volkov        B1                          7:44.51      (3)                                                              42.09        (5)                                                                                                    DNS                                                      4:50.80      (5)                                         DNS                                   1:48.05       (2)                                           
Vladislav.05 Filippov   B1                          8:00.05      (7)                                                              51.90        (8)                                                                                                    2:48.36      (5)                                         6:02.99      (8)                                         10:22.58     (5)                      1:48.05       (2)                                           
Dmitrij Krakhmaljov     B1                          7:57.39      (6)                                                              48.66        (7)                                                                                                    2:42.50      (4)                                         5:45.33      (7)                                         10:17.99     (4)                      1:48.05       (2)                                           
Eldar Kjuljan           B1                          7:46.11      (5)                                                              42.69        (6)                                                                                                    2:10.36      (2)                                         4:42.65      (4)                                         8:07.66      (3)                                                                                  
Timur Gusev             C1                                                          (4)                                                              53.71        (7)                                          1:52.35      (7)                                          3:09.02      (7)                                         6:37.37      (7)                                                                                1:49.97       (1)                       
Denis Borovikov         C2                                             7:19.21      (1)                                                              44.02        (1)                                          1:32.38      (2)                                          2:22.18      (2)                                         4:58.97      (2)                                                                                1:49.97       (1)                       
Matvej Perevoznikov     C1                                             7:19.51      (3)                                                              45.36        (4)                                          1:35.88      (3)                                          2:27.15      (3)                                         5:05.62      (3)                                                                                1:49.97       (1)                       
Nikita.06 Ponomarjev    C1                                             DNS                                                                           50.67        (6)                                          1:41.98      (6)                                          2:53.59      (6)                                         6:34.03      (6)                                                                                1:50.69       (2)                       
Konstantin Vojevodin    C1                                             DNS                                                                           45.09        (3)                                          1:31.72      (1)                                          2:20.97      (1)                                         4:57.97      (1)                                                                                1:50.69       (2)                       
Vadim Pilipko           C1                                             DNS                                                                           50.10        (5)                                          1:41.91      (5)                                          2:50.72      (5)                                         6:00.80      (5)                                                                                1:50.69       (2)                       
Nikita Uspekhov         C1                                             7:19.31      (2)                                                              44.99        (2)                                          1:37.71      (4)                                          2:30.33      (4)                                         5:24.87      (4)                                                                                                                        
Maksim Sjelepjatkin     C1                                             DNS                                                                           DQ                                                        2:23.07      (8)                                          3:54.81      (8)                                         DNS                                                                                                                                     
Daniil Lebedev          E2                                                                12.77        (1)    34.70        (1)                                          58.58        (12)                                         2:05.27      (9)                                                                                                                                                                                                    2:00.59       (2)   
Aleksandr Sjevtsjuk     E2                                                                13.15        (2)    38.28        (3)                                          1:03.71      (16)                                         2:14.64      (15)                                                                                                                                                                                                   2:30.96       (5)   
Jegor Ryzjov            E2                                                                14.65        (9)    45.52        (9)                                          1:15.48      (24)                                         2:36.71      (21)                                                                                                                                                                                                   2:40.05       (6)   
Roman Krakhmalev        E2                                                                15.80        (11)   45.71        (10)                                         1:15.92      (25)                                         2:38.79      (22)                                                                                                                                                                                                   2:50.82       (8)   
Semen Safonov           E2                                                                13.34        (3)    39.40        (6)                                          1:06.50      (20)                                         2:31.39      (20)                                                                                                                                                                                                   2:30.96       (5)   
Aleksej Derevjanko      E2                                                                13.89        (6)    38.93        (4)                                          1:01.47      (14)                                         2:16.73      (16)                                                                                                                                                                                                   2:40.05       (6)   
Aleksej Demtsjenko      E2                                                                14.96        (10)   45.91        (11)                                         1:14.00      (23)                                         2:45.48      (23)                                                                                                                                                                                                   2:41.41       (7)   
Jurij Teterkin          E2                                                                22.17        (12)   52.84        (12)                                         1:30.77      (27)                                         3:09.27      (25)                                                                                                                                                                                                   2:41.41       (7)   
Anton Berezin           E2                                                                13.47        (4)    36.18        (2)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            
Sergej Tsjeremnyj       E2                                                                14.11        (7)    38.97        (5)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            
Andrej Makridin         E2                                                                14.23        (8)    41.93        (7)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            
Artem Mustjatse         E2                                                                13.70        (5)    42.01        (8)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            
Kirill Borovikov        D2                                                                                                                                              51.11        (4)                                          1:50.80      (4)                                                                                                                                                                                                    2:00.59       (2)   
Maksim Spiridonov       D2                                                                                                                                              54.37        (9)                                          1:51.72      (6)                                                                                                                                                                                                    1:58.48       (1)   
Ivan Krakhmaljov        D2                                                                                                                                              52.74        (5)                                          1:49.26      (3)                                                                                                                                                                                                    2:00.59       (2)   
Jevgenij Babotsjkin     D2                                                                                                                                              50.06        (2)                                          1:46.57      (2)                                                                                                                                                                                                    2:04.98       (3)   
Jevgenij Murnikov       D1                                                                                                                                              1:04.95      (17)                                         2:22.30      (18)                                                                                                                                                                                                   2:50.82       (8)   
Maksim Suturin          D2                                                                                                                                              48.63        (1)                                          1:42.24      (1)                                                                                                                                                                                                    1:58.48       (1)   
Aleksandr Tsolin        D1                                                                                                                                              53.05        (6)                                          1:56.55      (8)                                                                                                                                                                                                    2:04.98       (3)   
Mikhail Igumnov         D2                                                                                                                                              54.09        (8)                                          1:54.08      (7)                                                                                                                                                                                                    2:41.41       (7)   
Kirill Gnebedjuk        D1                                                                                                                                              1:02.07      (15)                                         2:13.82      (14)                                                                                                                                                                                                   2:30.96       (5)   
Mikhail Levsjakov       D1                                                                                                                                              1:10.10      (22)                                         2:25.01      (19)                                                                                                                                                                                                   2:50.82       (8)   
Artjom Leskov           D1                                                                                                                                              57.70        (11)                                         2:07.82      (12)                                                                                                                                                                                                   2:16.24       (4)   
Jegor.08 Popov          D2                                                                                                                                              1:07.44      (21)                                         1:50.95      (5)                                                                                                                                                                                                    1:58.48       (1)   
Mikhail Moskvin         D2                                                                                                                                              54.83        (10)                                         2:05.61      (10)                                                                                                                                                                                                   2:16.24       (4)   
Rodion Kolotsej         D1                                                                                                                                              1:05.92      (18)                                         2:18.93      (17)                                                                                                                                                                                                   2:40.05       (6)   
Arsenij Ivanov          D2                                                                                                                                              53.90        (7)                                          DQ                                                                                                                                                                                                                  2:16.24       (4)   
Aleksej Olefir          D2                                                                                                                                              50.59        (3)                                          2:07.00      (11)                                                                                                                                                                                                   2:04.98       (3)   
Anatolij Gladkov        D2                                                                                                                                              1:00.79      (13)                                         2:13.43      (13)                                                                                                                                                                                                                       
Ivan.08 Beljajev        D1                                                                                                                                              1:06.23      (19)                                         DQ                                                                                                                                                                                                                                      
Mikhail Zagljada        D1                                                                                                                                              1:21.20      (26)                                         2:59.39      (24)                                                                                                                                                                                                                       
Jevgenij Zjiganov       M35                                                                                                                                                                 40.30        (1)                                                                                2:13.12      (1)                                         4:39.08      (1)                      8:44.11      (1)                                                               
Ilja Korpusov           Senior                                                                                                                                                              43.55        (2)                                                                                2:23.42      (3)                                         5:13.17      (3)                      9:28.74      (3)                                                               
Valerij Saveljev        Neo                                                                                                                                                                 45.25        (4)                                                                                2:31.30      (4)                                         5:23.36      (4)                      DNS                                                                            
Aleksej Porosjin        M35                                                                                                                                                                 43.70        (3)                                                                                2:20.97      (2)                                         4:59.56      (2)                      8:54.55      (2)                                                               

NAME                       AG    500M               1000M              1500M              3000M              MASS START         MASS START         100M               300M               500M               500M                500M                1000M              1000M              1000M               1500M              1500M              3000M              3000M              TEAM SPRINT         TEAM SPRINT         TEAM SPRINT         
                                                                                                             04.01.2021         04.01.2021         05.01.2021         05.01.2021         05.01.2021         05.01.2021          05.01.2021          05.01.2021         05.01.2021         05.01.2021          05.01.2021         05.01.2021         05.01.2021         05.01.2021         05.01.2021          05.01.2021          05.01.2021          
                                 04.01.2021         04.01.2021         04.01.2021         04.01.2021         Junior B           Junior C           Junior E           Junior E           Junior B           Junior C            Junior D            Junior B           Junior C           Junior D            Junior B           Junior C           Junior B           Junior C           Junior B            Junior C            Junior D            
Zlata Semjonova            B1    51.50        (3)   1:47.59      (2)   2:51.17      (1)   5:50.39      (2)   8:10.66      (4)                                                                                                                                                                                                                                                             1:45.65       (2)                                           
Marija Agapitova           A1    43.64        (1)   1:38.77      (1)   2:52.77      (3)   5:20.03      (1)                                                                                                                                                                                                                                                                                1:43.76       (1)                                           
Violetta Saveljeva         Neo   48.94        (2)   1:48.00      (3)   2:52.57      (2)   6:15.38      (3)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            
Marija Markina             B2                                                                                7:54.74      (3)                                                            45.63        (3)                                           1:34.57      (3)                                          2:40.34      (3)                      5:24.60      (2)                      1:43.76       (1)                                           
Ksenija Lodjagina          B1                                                                                7:54.64      (2)                                                            47.07        (4)                                           1:36.20      (4)                                          2:30.45      (1)                      5:16.48      (1)                      1:45.65       (2)                                           
Ksenija Nikitina           B2                                                                                7:54.54      (1)                                                            44.37        (2)                                           1:31.87      (2)                                          2:30.57      (2)                                                            1:43.76       (1)                                           
Tatjana Makukha            B1                                                                                8:31.67      (5)                                                            55.36        (5)                                           1:56.15      (5)                                          3:06.84      (4)                      6:26.64      (3)                                                                                  
Anna Kuprikova             C2                                                                                                   7:41.89      (1)                                                            43.20        (1)                                           1:31.89      (1)                                          2:26.03      (1)                      5:22.02      (1)                       1:49.38       (1)                       
Anastasija.05 Voronkova    C2                                                                                                   7:44.38      (2)                                                            47.49        (2)                                           1:40.02      (2)                                          2:39.91      (2)                      5:37.47      (2)                       1:49.38       (1)                       
Aljona Stojanova           C1                                                                                                   7:45.67      (3)                                                            48.81        (3)                                           1:42.45      (4)                                          2:44.47      (4)                      5:58.00      (4)                       2:06.37       (2)                       
Anastasija Adamova         C2                                                                                                   7:46.08      (4)                                                            48.91        (4)                                           1:41.66      (3)                                          2:42.17      (3)                      5:52.72      (3)                       1:49.38       (1)                       
Galina Dubikova            C2                                                                                                   7:46.42      (5)                                                            57.86        (7)                                           1:56.61      (7)                                          3:00.33      (5)                      6:03.23      (5)                       2:06.37       (2)                       
Sofja Jermolajeva          C2                                                                                                   8:06.69      (7)                                                            54.59        (6)                                           1:55.37      (6)                                          3:02.13      (6)                      6:34.12      (7)                       2:06.37       (2)                       
Evelina Nekrasova          C2                                                                                                   7:59.65      (6)                                                            52.74        (5)                                           1:54.73      (5)                                          3:03.74      (7)                      6:28.32      (6)                                                               
Kristina Belorukova        E2                                                                                                                      13.94        (4)   37.28        (3)                                          58.80        (8)                                          2:04.70      (7)                                                                                                                        DQ                  
Anna Kurasova              E2                                                                                                                      13.75        (3)   38.00        (4)                                          1:04.35      (12)                                         2:13.32      (11)                                                                                                                       2:19.23       (3)   
Kira Grisjanova            E2                                                                                                                      12.67        (1)   36.20        (2)                                          1:00.45      (9)                                          2:09.58      (9)                                                                                                                        2:19.23       (3)   
Jekaterina Glybtsjak       E2                                                                                                                      12.82        (2)   33.49        (1)                                          52.49        (2)                                          1:56.31      (5)                                                                                                                        DQ                  
Eleonora Malysjeva         E2                                                                                                                      14.17        (5)   40.27        (5)                                          1:20.13      (18)                                         2:18.45      (15)                                                                                                                       2:10.28       (1)   
Marija.10 Smirnova         E2                                                                                                                      22.68        (7)   48.59        (6)                                          DQ                                                        2:58.09      (22)                                                                                                                                           
Sofja Kovinova             E2                                                                                                                      15.59        (6)   54.65        (7)                                                                                                                                                                                                                                                                
Ksenija Korzhova           B1                                                                                                                                                            42.48        (1)                                           1:27.11      (1)                                                                                                                      1:45.65       (2)                                           
Marija.07 Novalenko        C1                                                                                                                                                                               1:21.38      (9)                                           2:53.65      (9)                                                                                                                                                               
Viktorija Tsjernenko       C1                                                                                                                                                                               1:27.98      (10)                                          DNS                                                                                                                                                                            
Ksenija.06 Mikhajlova      C2                                                                                                                                                                               1:01.33      (8)                                           2:12.87      (8)                                          DNS                                   DNS                                                                            
Diana Sokolova             D1                                                                                                                                                                                                   52.31        (1)                                          1:51.25      (4)                                                                                                                        2:10.28       (1)   
Uljana Kuzmitsjeva         D2                                                                                                                                                                                                   1:17.31      (17)                                         2:17.87      (14)                                                                                                                       2:39.60       (4)   
Valerija Zjurba            D2                                                                                                                                                                                                   1:03.97      (11)                                         1:43.99      (1)                                                                                                                        DQ                  
Viktorija.07 Medvedeva     D2                                                                                                                                                                                                   53.52        (4)                                          1:50.29      (3)                                                                                                                        2:15.24       (2)   
Marija Valigura            D1                                                                                                                                                                                                   55.91        (5)                                          2:01.87      (6)                                                                                                                        2:19.23       (3)   
Marija.08 Smirnova         D1                                                                                                                                                                                                   1:13.48      (15)                                         2:29.94      (17)                                                                                                                       2:39.60       (4)   
Jekaterina.08 Grigorjeva   D2                                                                                                                                                                                                   53.32        (3)                                          1:47.68      (2)                                                                                                                        2:10.28       (1)   
Vitalija Volkova           D2                                                                                                                                                                                                   58.56        (7)                                          2:06.49      (8)                                                                                                                        2:15.24       (2)   
Diana Baladzji             D2                                                                                                                                                                                                   57.07        (6)                                          2:12.01      (10)                                                                                                                       2:15.24       (2)   
Darja Navrotskaja          D1                                                                                                                                                                                                   DNS                                                       2:30.71      (18)                                                                                                                       2:51.20       (5)   
Milana Firjulina           D1                                                                                                                                                                                                   DNS                                                       2:27.01      (16)                                                                                                                       2:51.20       (5)   
Darja Jakimova             D1                                                                                                                                                                                                   1:09.75      (14)                                         2:32.81      (20)                                                                                                                       2:51.20       (5)   
Jelizaveta.081 Smirnova    D1                                                                                                                                                                                                   1:05.27      (13)                                         2:31.70      (19)                                                                                                                       2:39.60       (4)   
Alina Japparova            D2                                                                                                                                                                                                   1:03.52      (10)                                         2:15.31      (12)                                                                                                                                           
Sofja Turygina             D2                                                                                                                                                                                                   1:32.52      (19)                                         2:16.14      (13)                                                                                                                                           
Anastasija Tjurina         D1                                                                                                                                                                                                   1:13.97      (16)                                         2:36.75      (21)                                                                                                                                           
Marija Kutuzova            D1                                                                                                                                                                                                   DNS