Competition: Speed Skating Championship Of The Murmansk Region

Information:
  • 94 athletes from 1 nation
  • 42 women and 52 men
  • 9 distances (1000m, 100m, 1500m, 3000m, 300m, 5000m, 500m, Mass Start, Team Sprint)
  • 387 races (24x mit DNF/DNS/DQ)

Men - 1000 meter
04.01.2021

PosNameNationTimeDiff
1 Dmitrij.00 Zykin (Neo) RUS 1:21.19 -
2 Jegor Strunin (B2) RUS 1:22.77 +1.580
3 Daniil Uspekhov (B2) RUS 1:22.99 +1.800
4 Aleksej Sulojev (B1) RUS 1:28.62 +7.430

Men Junior B - Mass Start
04.01.2021

PosNameNationTimeDiff
1 Maksim Kornijenko (B2) RUS 7:41.77 -
2 Daniil Uspekhov (B2) RUS 7:41.78 +0.010
3 Andrej.05 Volkov (B1) RUS 7:44.51 +2.740
4 Jegor Strunin (B2) RUS 7:44.52 +2.750
5 Eldar Kjuljan (B1) RUS 7:46.11 +4.340
6 Dmitrij Krakhmaljov (B1) RUS 7:57.39 +15.620
7 Vladislav.05 Filippov (B1) RUS 8:00.05 +18.280

Men Junior C - Mass Start
04.01.2021

PosNameNationTimeDiff
1 Denis Borovikov (C2) RUS 7:19.21 -
2 Nikita Uspekhov (C1) RUS 7:19.31 +0.100
3 Matvej Perevoznikov (C1) RUS 7:19.51 +0.300
4 Timur Gusev (C1) RUS - -
DNS Nikita.06 Ponomarjev (C1) RUS DNS -
DNS Konstantin Vojevodin (C1) RUS DNS -
DNS Vadim Pilipko (C1) RUS DNS -
DNS Maksim Sjelepjatkin (C1) RUS DNS -

Men Junior B - Team Sprint
05.01.2021

PosNameNationTimeDiff
1 Jegor Strunin (B2) Daniil Uspekhov (B2) Maksim Kornijenko (B2) RUS 1:31.50 TR, SB -
2 Vladislav.05 Filippov (B1) Dmitrij Krakhmaljov (B1) Andrej.05 Volkov (B1) RUS 1:48.05 SB +16.550
TR - Track Record, SB - Seasonal Best

Men Junior C - Team Sprint
05.01.2021

PosNameNationTimeDiff
1 Timur Gusev (C1) Matvej Perevoznikov (C1) Denis Borovikov (C2) RUS 1:49.97 PB -
2 Nikita.06 Ponomarjev (C1) Vadim Pilipko (C1) Konstantin Vojevodin (C1) RUS 1:50.69 SB +0.720
TR - Track Record, SB - Seasonal Best

Men Junior B , Samalog - Small Combination 500m/3000m/1500m/5000m
05. - 06.01.2021

PosNameNation500m3000m1500m5000mPointsDiff
1 Jegor Strunin (B2) RUS 39.87 (2) 4:38.65 (2) 2:07.25 (1) 8:07.50 (2) 177.477 -
2 Eldar Kjuljan (B1) RUS 42.69 (6) 4:42.65 (4) 2:10.36 (2) 8:07.66 (3) 182.017 +4.540
3 Dmitrij Krakhmaljov (B1) RUS 48.66 (7) 5:45.33 (7) 2:42.50 (4) 10:17.99 (4) 222.180 +44.703
4 Vladislav.05 Filippov (B1) RUS 51.90 (8) 6:02.99 (8) 2:48.36 (5) 10:22.58 (5) 230.776 +53.299
5 Maksim Kornijenko (B2) RUS 38.85 (1) 4:31.76 (1) - 7:47.53 (1) 130.896 -
Aleksej Sulojev (B1) RUS 40.44 (4) 5:07.90 (6) SB DNS DNS - -
Andrej.05 Volkov (B1) RUS 42.09 (5) PB 4:50.80 (5) PB DNS DNS - -
Daniil Uspekhov (B2) RUS 40.06 (3) 4:40.25 (3) 2:13.87 (3) DQ - -
TR - Track Record, SB - Seasonal Best

Men Junior C , Samalog - Mini Combination 500m/1500m/1000m/3000m
05. - 06.01.2021

PosNameNation500m1500m1000m3000mPointsDiff
1 Denis Borovikov (C2) RUS 44.02 (1) 2:22.18 (2) 1:32.38 (2) 4:58.97 (2) 187.431 -
2 Konstantin Vojevodin (C1) RUS 45.09 (3) 2:20.97 (1) 1:31.72 (1) 4:57.97 (1) 187.601 +0.170
3 Matvej Perevoznikov (C1) RUS 45.36 (4) 2:27.15 (3) 1:35.88 (3) 5:05.62 (3) 193.286 +5.855
4 Nikita Uspekhov (C1) RUS 44.99 (2) 2:30.33 (4) 1:37.71 (4) 5:24.87 (4) 198.100 +10.669
5 Vadim Pilipko (C1) RUS 50.10 (5) 2:50.72 (5) 1:41.91 (5) 6:00.80 (5) 218.094 +30.663
6 Nikita.06 Ponomarjev (C1) RUS 50.67 (6) 2:53.59 (6) 1:41.98 (6) 6:34.03 (6) 225.194 +37.763
7 Timur Gusev (C1) RUS 53.71 (7) 3:09.02 (7) 1:52.35 (7) 6:37.37 (7) 239.119 +51.688
Maksim Sjelepjatkin (C1) RUS DQ 3:54.81 (8) PB 2:23.07 (8) SB DNS - -
TR - Track Record, SB - Seasonal Best

Men Junior D , Samalog - Allround 500m/1000m
05. - 06.01.2021

PosNameNation500m1000mPointsDiff
1 Maksim Suturin (D2) RUS 48.63 (1) 1:42.24 (1) 99.750 -
2 Jevgenij Babotsjkin (D2) RUS 50.06 (2) 1:46.57 (2) 103.345 +3.595
3 Kirill Borovikov (D2) RUS 51.11 (4) 1:50.80 (4) 106.510 +6.760
4 Ivan Krakhmaljov (D2) RUS 52.74 (5) 1:49.26 (3) 107.370 +7.620
5 Maksim Spiridonov (D2) RUS 54.37 (9) 1:51.72 (6) 110.230 +10.480
6 Mikhail Igumnov (D2) RUS 54.09 (8) 1:54.08 (7) 111.130 +11.380
7 Aleksandr Tsolin (D1) RUS 53.05 (6) SB 1:56.55 (8) 111.325 +11.575
8 Aleksej Olefir (D2) RUS 50.59 (3) 2:07.00 (11) 114.090 +14.340
9 Mikhail Moskvin (D2) RUS 54.83 (10) 2:05.61 (10) 117.635 +17.885
10 Daniil Lebedev (E2) RUS 58.58 (12) 2:05.27 (9) 121.215 +21.465
11 Artjom Leskov (D1) RUS 57.70 (11) 2:07.82 (12) 121.610 +21.860
12 Jegor.08 Popov (D2) RUS 1:07.44 (21) 1:50.95 (5) 122.915 +23.165
13 Anatolij Gladkov (D2) RUS 1:00.79 (13) 2:13.43 (13) 127.505 +27.755
14 Kirill Gnebedjuk (D1) RUS 1:02.07 (15) 2:13.82 (14) 128.980 +29.230
15 Aleksej Derevjanko (E2) RUS 1:01.47 (14) 2:16.73 (16) SB 129.835 +30.085
16 Aleksandr Sjevtsjuk (E2) RUS 1:03.71 (16) 2:14.64 (15) SB 131.030 +31.280
17 Rodion Kolotsej (D1) RUS 1:05.92 (18) 2:18.93 (17) 135.385 +35.635
18 Jevgenij Murnikov (D1) RUS 1:04.95 (17) 2:22.30 (18) 136.100 +36.350
19 Semen Safonov (E2) RUS 1:06.50 (20) 2:31.39 (20) 142.195 +42.445
20 Mikhail Levsjakov (D1) RUS 1:10.10 (22) 2:25.01 (19) 142.605 +42.855
21 Jegor Ryzjov (E2) RUS 1:15.48 (24) 2:36.71 (21) 153.835 +54.085
22 Roman Krakhmalev (E2) RUS 1:15.92 (25) 2:38.79 (22) SB 155.315 +55.565
23 Aleksej Demtsjenko (E2) RUS 1:14.00 (23) SB 2:45.48 (23) SB 156.740 +56.990
24 Mikhail Zagljada (D1) RUS 1:21.20 (26) 2:59.39 (24) 170.895 +1.11.145
25 Jurij Teterkin (E2) RUS 1:30.77 (27) PB 3:09.27 (25) PB 185.405 +1.25.655
Ivan.08 Beljajev (D1) RUS 1:06.23 (19) DQ - -
Arsenij Ivanov (D2) RUS 53.90 (7) DQ - -
TR - Track Record, SB - Seasonal Best

Men Junior E , Samalog - Allround 100m/300m
05. - 06.01.2021

PosNameNation100m300mPointsDiff
1 Daniil Lebedev (E2) RUS 12.77 (1) 34.70 (1) 47.470 -
2 Anton Berezin (E2) RUS 13.47 (4) 36.18 (2) 49.650 +2.180
3 Aleksandr Sjevtsjuk (E2) RUS 13.15 (2) 38.28 (3) 51.430 +3.960
4 Semen Safonov (E2) RUS 13.34 (3) 39.40 (6) 52.740 +5.270
5 Aleksej Derevjanko (E2) RUS 13.89 (6) 38.93 (4) 52.820 +5.350
6 Sergej Tsjeremnyj (E2) RUS 14.11 (7) 38.97 (5) 53.080 +5.610
7 Artem Mustjatse (E2) RUS 13.70 (5) 42.01 (8) 55.710 +8.240
8 Andrej Makridin (E2) RUS 14.23 (8) 41.93 (7) 56.160 +8.690
9 Jegor Ryzjov (E2) RUS 14.65 (9) 45.52 (9) 60.170 +12.700
10 Aleksej Demtsjenko (E2) RUS 14.96 (10) 45.91 (11) 60.870 +13.400
11 Roman Krakhmalev (E2) RUS 15.80 (11) 45.71 (10) 61.510 +14.040
12 Jurij Teterkin (E2) RUS 22.17 (12) 52.84 (12) 75.010 +27.540
TR - Track Record, SB - Seasonal Best

Men , Samalog - Small Combination 500m/3000m/1500m/5000m
05. - 06.01.2021

PosNameNation500m3000m1500m5000mPointsDiff
1 Jevgenij Zjiganov (M35) RUS 40.30 (1) 4:39.08 (1) SB 2:13.12 (1) 8:44.11 (1) SB 183.597 SB -
2 Aleksej Porosjin (M35) RUS 43.70 (3) PB 4:59.56 (2) SB 2:20.97 (2) 8:54.55 (2) PB 194.071 PB +10.474
3 Ilja Korpusov (Senior) RUS 43.55 (2) 5:13.17 (3) SB 2:23.42 (3) 9:28.74 (3) 200.425 SB +16.828
Valerij Saveljev (Neo) RUS 45.25 (4) SB 5:23.36 (4) SB 2:31.30 (4) SB DNS - -
TR - Track Record, SB - Seasonal Best

Single Day 1 - 04.01.2021

Single Day 2 - 05.01.2021

Samalogs 05. - 06.01.2021

Samalogs 04. - 06.01.2021