Competition: Skating Union Of Belarus Cup #2 Day 2 / Women

Rink:
Minsk (BLR)
Date:
12. - 13.12.2020
Records:
Information:
  • 162 athletes from 1 nation
  • 74 women and 88 men
  • 5 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m)
  • 453 races (33x mit DNF/DNS/DQ)

Women - 1000 meter
13.12.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Marina Zueva (Senior) BLR 1:19.77 SB -
2 Yauheniya Varabyova (Neo) BLR 1:20.34 SB +0.570
3 Tatjana Mikhajlova (M30) BLR 1:20.46 SB +0.690
4 Marija Sjostak (Neo) BLR 1:26.89 +7.120
5 Valerija Belaja (Neo) BLR 1:31.18 +11.410
SB - Seasonal Best

Women - 3000 meter
13.12.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Tatjana Mikhajlova (M30) BLR 4:26.68 -
DNS Marina Zueva (Senior) BLR DNS -
SB - Seasonal Best

Women Junior A/B - 500 meter
13.12.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Kristsina Burmistrova (A2) BLR 41.83 -
2 Anastasiya Prakapovich (B2) BLR 42.19 +0.360
3 Varvara Bandaryana (B2) BLR 42.46 +0.630
4 Polina Titisjina (A1) BLR 43.16 +1.330
5 Kristsina Sjik (A1) BLR 46.01 +4.180
6 Anna Makarevitsj (B1) BLR 46.34 +4.510
7 Viktorija.05 Vasilijeva (B1) BLR 48.15 +6.320
8 Aleksandra Sasjurina (B2) BLR 48.71 +6.880
9 Anna Grisjina (B2) BLR 50.28 +8.450
10 Alina Sementsjukova (B2) BLR 52.84 +11.010
11 Polina Korzjujeva (B2) BLR 1:03.34 +21.510
SB - Seasonal Best

Women Junior A/B - 1000 meter
13.12.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Karina Shypulia (A2) BLR 1:24.77 -
2 Anastasiya Prakapovich (B2) BLR 1:25.96 +1.190
3 Kristsina Burmistrova (A2) BLR 1:26.17 +1.400
4 Polina Titisjina (A1) BLR 1:28.62 PB +3.850
5 Diana Antipova (B2) BLR 1:28.86 +4.090
6 Kristsina Sjik (A1) BLR 1:30.10 +5.330
7 Alena Khitsjevskaja (B2) BLR 1:33.29 +8.520
8 Olga Tatarenko (A1) BLR 1:35.62 +10.850
9 Aleksandra Sasjurina (B2) BLR 1:38.31 +13.540
10 Viktorija.05 Vasilijeva (B1) BLR 1:38.54 +13.770
11 Karina.05 Novikova (B1) BLR 1:39.67 +14.900
12 Anna Grisjina (B2) BLR 1:43.61 +18.840
13 Alina Sementsjukova (B2) BLR 1:46.12 +21.350
14 Jana Spurgjasj (B1) BLR 1:51.88 +27.110
15 Anna Makarevitsj (B1) BLR 1:55.64 +30.870
PB - Personal Best

Women Junior A/B - 3000 meter
13.12.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Diana Antipova (B2) BLR 5:02.39 -
2 Alena Khitsjevskaja (B2) BLR 5:03.08 +0.690
3 Olga Tatarenko (A1) BLR 5:21.90 +19.510
DNS Karina Shypulia (A2) BLR DNS -
PB - Personal Best

Women Junior C/D - 500 meter
13.12.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Vlada Bagdanova (C2) BLR 44.80 -
2 Valerija Jakimenko (C2) BLR 45.19 +0.390
3 Darija Tsjernjakova (D2) BLR 45.44 +0.640
4 Arina Polozova (C2) BLR 46.19 +1.390
5 Julija Maljukevitsj (C1) BLR 46.20 +1.400
6 Dana Aleksandrenok (C1) BLR 46.27 +1.470
7 Polina Sivets (D2) BLR 46.78 +1.980
8 Darja Parasjkova (C2) BLR 46.82 +2.020
9 Viktorija Kostenitsj (C2) BLR 47.62 +2.820
10 Dominika Kukhartsjik (D2) BLR 47.73 +2.930
11 Dana Agarkova (E2) BLR 47.88 +3.080
12 Darja Stsjebljakova (C1) BLR 50.75 +5.950
13 Veronika Skorozjonok (D2) BLR 50.78 +5.980
14 Rina Vojtenkova (D2) BLR 50.83 +6.030
15 Arina Furs (D2) BLR 51.16 +6.360
16 Marija.05 Davydova (C2) BLR 51.33 +6.530
17 Darja Meljantseva (D1) BLR 51.90 +7.100
18 Jelizaveta Golubtsova (C1) BLR 53.51 +8.710
19 Diana Jasjinskaja (D1) BLR 54.56 +9.760
20 Anastasija Prozjivalskaja (C2) BLR 55.28 +10.480
21 Uljana Sjustikova (E2) BLR 55.35 +10.550
22 Darina Ponkratenkova (C1) BLR 55.88 +11.080
23 Jelizaveta Gotovko (C1) BLR 56.09 +11.290
24 Jelena Kovalenko (D2) BLR 56.80 +12.000
25 Veronika Melnikova (D1) BLR 58.54 SB +13.740
26 Valerija.09 Frolova (D1) BLR 59.00 +14.200
27 Jekaterina Kazatsjina (E2) BLR 1:00.01 +15.210
28 Darina Magerova (D1) BLR 1:01.60 +16.800
29 Marija Kostjusjkina (E2) BLR 1:01.65 SB +16.850
30 Sofja Kozlovskaja (D2) BLR 1:03.25 +18.450
31 Aleksandra Korzukova (E2) BLR 1:05.32 PB +20.520
32 Sonja Kulesjova (Senior) BLR 1:06.85 PB +22.050
33 Aleksandra Bakulmanova (Senior) BLR 1:16.02 +31.220
34 Ksenija Volkova (E2) BLR 1:17.41 +32.610
35 Jekaterina Volikova (F2) BLR 1:26.96 +42.160
DNF Jelizaveta Tarasova (C1) BLR DNF -
DNS Milana Savtsjik (C1) BLR DNS -
DNS Darja Bobrovskaja (D2) BLR DNS -
PB - Personal Best

Women Junior C/D - 1000 meter
13.12.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Valerija Jakimenko (C2) BLR 1:30.47 -
2 Vlada Bagdanova (C2) BLR 1:31.16 +0.690
3 Darija Tsjernjakova (D2) BLR 1:33.65 +3.180
4 Polina Sivets (D2) BLR 1:34.90 +4.430
5 Arina Polozova (C2) BLR 1:35.06 +4.590
6 Dana Aleksandrenok (C1) BLR 1:35.37 +4.900
7 Darja Parasjkova (C2) BLR 1:37.65 +7.180
8 Jelizaveta Tarasova (C1) BLR 1:38.37 +7.900
9 Dominika Kukhartsjik (D2) BLR 1:40.45 +9.980
10 Viktorija Kostenitsj (C2) BLR 1:41.07 +10.600
11 Marija.05 Davydova (C2) BLR 1:45.17 +14.700
12 Juliana Krjukova (E1) BLR 1:47.07 +16.600
13 Arina Furs (D2) BLR 1:47.12 +16.650
14 Darja Meljantseva (D1) BLR 1:49.26 +18.790
15 Rina Vojtenkova (D2) BLR 1:49.55 +19.080
16 Veronika Skorozjonok (D2) BLR 1:51.16 +20.690
17 Darina Magerova (D1) BLR 1:52.61 +22.140
18 Jelizaveta Golubtsova (C1) BLR 1:53.06 +22.590
19 Anastasija Prozjivalskaja (C2) BLR 1:55.74 +25.270
20 Darja Bobrovskaja (D2) BLR 1:58.55 +28.080
21 Valerija Orotsjko (D2) BLR 1:59.19 +28.720
22 Sofja Kozlovskaja (D2) BLR 1:59.52 +29.050
23 Diana Jasjinskaja (D1) BLR 1:59.57 +29.100
24 Darina Ponkratenkova (C1) BLR 1:59.84 +29.370
25 Uljana Sjustikova (E2) BLR 2:02.03 +31.560
26 Jelena Kovalenko (D2) BLR 2:05.79 +35.320
27 Veronika Melnikova (D1) BLR 2:06.18 SB +35.710
28 Jekaterina Kazatsjina (E2) BLR 2:07.28 +36.810
29 Valerija.09 Frolova (D1) BLR 2:07.77 +37.300
30 Aleksandra Korzukova (E2) BLR 2:20.24 PB +49.770
DNS Nelli Malesjevskaja (D1) BLR DNS -
DNS Jevgenija Syrodojeva (E2) BLR DNS -
PB - Personal Best