Competition: Skating Union Of Belarus Cup #2

Rink:
Minsk (BLR)
Date:
12. - 13.12.2020
Records:
Information:
  • 162 athletes from 1 nation
  • 74 women and 88 men
  • 5 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m)
  • 453 races (33x mit DNF/DNS/DQ)

Men - 500 meter
13.12.2020

PosNameNationTimeDiff
1 German Losev (Neo) BLR 38.16 -
2 Ivan Karpovitsj (Neo) BLR 38.18 +0.020
3 Jevgenij Mozjeiko (Neo) BLR 38.47 SB +0.310
SB - Seasonal Best

Men - 1000 meter
13.12.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Viktor Rudenko (Neo) BLR 1:11.47 -
2 Vladislav Zapojkin (Neo) BLR 1:13.44 +1.970
3 Ivan Karpovitsj (Neo) BLR 1:16.09 +4.620
4 Jevgenij Mozjeiko (Neo) BLR 1:17.18 SB +5.710
5 German Losev (Neo) BLR 1:17.25 +5.780
SB - Seasonal Best

Men - 5000 meter
13.12.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Evgeniy Bolgov (Neo) BLR 6:51.05 -
2 Aleksej Kirpitsjnik (Senior) BLR 7:11.88 +20.830
3 Andrej German (A1) BLR 7:31.12 +40.070
DNF Zakhar Jakovlev (B2) BLR DNF -
SB - Seasonal Best

Men Junior A/B - 500 meter
13.12.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Ilja Petrov (B2) BLR 38.29 -
2 Maks Fedorov (A1) BLR 38.30 +0.010
3 Makar Ponkratenkov (A1) BLR 39.04 SB +0.750
4 Igor.04 Knjazev (B1) BLR 39.13 +0.840
5 Andrej Iljutik (B2) BLR 39.20 +0.910
6 Dmitrij Djusov (B2) BLR 39.38 +1.090
7 Viktor Kozlov (B2) BLR 39.43 PB +1.140
8 Denis Putsjkov (B2) BLR 39.70 +1.410
9 Artem Baraznovskij (B2) BLR 40.98 +2.690
10 Taras Kuprijanov (B2) BLR 41.17 SB +2.880
11 Ivan Fursa (B2) BLR 41.22 +2.930
12 Aleksej Jasjinskij (B1) BLR 41.36 +3.070
13 Anton Mikhejev (B2) BLR 41.39 +3.100
14 Daniil.03 Ivanov (B2) BLR 43.88 +5.590
15 Ivan Aniskov (B2) BLR 44.87 PB +6.580
16 Konstantin Krupenkov (B1) BLR 45.52 +7.230
17 Aleksandr Sjustikov (D1) BLR 45.75 PB +7.460
18 Jegor Jevstignejev (B2) BLR 47.24 +8.950
19 Aleksej Tsjizj (C2) BLR 51.00 +12.710
DQ Arsenij Bezkrevnyj (B1) BLR DQ -
SB - Seasonal Best

Men Junior A/B - 1000 meter
13.12.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Anton Brankovskij (A1) BLR 1:13.34 -
2 Maks Fedorov (A1) BLR 1:14.36 +1.020
3 Nikita Migdalev (B2) BLR 1:14.83 +1.490
4 Pavel Brankovskij (A1) BLR 1:15.84 SB +2.500
5 Andrej Iljutik (B2) BLR 1:18.18 +4.840
6 Igor.04 Knjazev (B1) BLR 1:18.34 SB +5.000
7 Makar Ponkratenkov (A1) BLR 1:18.89 +5.550
8 Viktor Kozlov (B2) BLR 1:18.92 +5.580
9 Dmitrij Djusov (B2) BLR 1:19.41 +6.070
10 Denis Putsjkov (B2) BLR 1:20.88 +7.540
11 Ivan Fursa (B2) BLR 1:21.63 +8.290
12 Artem Baraznovskij (B2) BLR 1:22.25 +8.910
13 Valerij Makhnovitsj (B2) BLR 1:23.07 +9.730
14 Aleksej Jasjinskij (B1) BLR 1:24.04 +10.700
15 Anton Mikhejev (B2) BLR 1:26.48 +13.140
16 Artem Sjeremet (A2) BLR 1:27.69 +14.350
17 Ivan Vodjanitskij (A1) BLR 1:28.38 SB +15.040
18 Arsenij Bezkrevnyj (B1) BLR 1:31.00 +17.660
19 Konstantin Krupenkov (B1) BLR 1:31.74 +18.400
20 Ivan Aniskov (B2) BLR 1:31.79 +18.450
21 Jegor Jevstignejev (B2) BLR 1:39.03 +25.690
22 Aleksej Tsjizj (C2) BLR 1:50.22 +36.880
23 Aleksandr Sjustikov (D1) BLR 1:56.01 SB +42.670
DNS Ilja Petrov (B2) BLR DNS -
SB - Seasonal Best

Men Junior C/D - 500 meter
13.12.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Andrej Aleksandrovitsj (C1) BLR 41.07 -
2 Nikita Sjikalov (C2) BLR 41.28 +0.210
3 Sergej Tsjerenkov (C2) BLR 41.80 +0.730
4 Nikita Martsjenko (C1) BLR 42.05 +0.980
5 Aleksej Manulik (C2) BLR 42.48 +1.410
6 Nazar Jakovlev (C1) BLR 42.82 +1.750
7 Ivan Lazartsjik (C1) BLR 42.96 +1.890
8 Artem Zgirovskij (C2) BLR 43.24 +2.170
9 Daniil Asjujiko (C2) BLR 44.02 +2.950
10 Timur Svitin (C1) BLR 44.43 +3.360
11 Daniil Voltsjkov (C1) BLR 44.67 +3.600
12 Daniil Makarkov (C2) BLR 45.78 +4.710
13 Dmitrij Mazalskij (C1) BLR 45.91 +4.840
14 Anton Zborovskij (C2) BLR 46.73 +5.660
15 Ivan Domoratski (C2) BLR 46.90 +5.830
16 Dmitrij Grigorovitsj (C1) BLR 47.01 +5.940
17 Artem Sjeremet (A2) BLR 48.63 +7.560
18 Maksim Tsjerepkin (D1) BLR 48.71 +7.640
19 Sergej Pavlov (C2) BLR 48.78 +7.710
20 Ivan.08 Novikov (D1) BLR 48.98 +7.910
21 Sergej Gabraljov (D2) BLR 49.70 +8.630
22 Gleb Bolgov (D1) BLR 50.43 +9.360
23 Stanislav Romanenko (D1) BLR 51.69 +10.620
24 Jegor Tsjeljubejev (C1) BLR 51.83 +10.760
25 Anton Trofimov (C1) BLR 51.94 SB +10.870
26 Aleksej Rjabtsev (D2) BLR 52.56 +11.490
27 Pavel Kugejko (D1) BLR 52.96 +11.890
28 Zakhar Andrukevitsj (E1) BLR 53.92 +12.850
29 Roman Kirjukhin (D2) BLR 54.69 +13.620
30 Ilja Kolesnikov (D1) BLR 55.42 +14.350
31 Maksim Zjeleznyj (C1) BLR 57.66 +16.590
32 Jegor Baboriko (C1) BLR 58.08 +17.010
33 Arsenij Kravtsov (C1) BLR 1:01.26 +20.190
34 Viktor Demjanovitsj (E1) BLR 1:09.01 +27.940
35 Daniil Solodkin (E2) BLR 1:12.00 +30.930
36 Jevgenij Soldatenko (D1) BLR 1:13.53 +32.460
37 Artem Demjanovitsj (D1) BLR 1:29.18 +48.110
DNS Aleksandr Glukhovskij (C1) BLR DNS -
SB - Seasonal Best

Men Junior C/D - 1000 meter
13.12.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Andrej Aleksandrovitsj (C1) BLR 1:23.30 -
2 Nikita Martsjenko (C1) BLR 1:26.87 +3.570
3 Aleksej Manulik (C2) BLR 1:28.38 +5.080
4 Timur Svitin (C1) BLR 1:32.44 +9.140
5 Dmitrij Mazalskij (C1) BLR 1:34.40 +11.100
6 Daniil Voltsjkov (C1) BLR 1:35.21 +11.910
7 Daniil Makarkov (C2) BLR 1:36.33 +13.030
8 Sergej Pavlov (C2) BLR 1:37.38 +14.080
9 Dmitrij Grigorovitsj (C1) BLR 1:38.61 +15.310
10 Ivan Domoratski (C2) BLR 1:39.24 +15.940
11 Anton Zborovskij (C2) BLR 1:39.27 +15.970
12 Gleb Bolgov (D1) BLR 1:39.70 +16.400
13 Maksim Tsjerepkin (D1) BLR 1:41.57 +18.270
14 Sergej Gabraljov (D2) BLR 1:44.07 +20.770
15 Ivan.08 Novikov (D1) BLR 1:44.95 +21.650
16 Aleksandr Glukhovskij (C1) BLR 1:45.32 +22.020
17 Stanislav Romanenko (D1) BLR 1:46.14 +22.840
18 Aleksandr Dudarev (C2) BLR 1:46.51 PB +23.210
19 Jegor Tsjeljubejev (C1) BLR 1:46.72 +23.420
20 Aleksej Rjabtsev (D2) BLR 1:50.66 +27.360
21 Pavel Kugejko (D1) BLR 1:50.96 +27.660
22 Zakhar Andrukevitsj (E1) BLR 1:51.05 +27.750
23 Jegor Baboriko (C1) BLR 1:52.36 SB +29.060
24 Roman Kirjukhin (D2) BLR 1:55.51 +32.210
25 Maksim Zjeleznyj (C1) BLR 2:02.52 +39.220
26 Anton Trofimov (C1) BLR 2:03.85 +40.550
27 Jevgenij Soldatenko (D1) BLR 2:18.95 PB +55.650
28 Viktor Demjanovitsj (E1) BLR 2:35.33 +1.12.030
DQ Artem Sjeremet (A2) BLR DQ -
DNF Ivan Lazartsjik (C1) BLR DNF -
DNS Vadim Brigas (D2) BLR DNS -
DNS Vladislav Gosja (C1) BLR DNS -
DNS Artem Demjanovitsj (D1) BLR DNS -
PB - Personal Best

Men Junior C/D - 3000 meter
13.12.2020

PosNameNationTimeDiff
1 Sergej Tsjerenkov (C2) BLR 4:47.24 -
2 Artem Zgirovskij (C2) BLR 4:47.91 +0.670
3 Daniil Asjujiko (C2) BLR 4:50.45 +3.210
4 Nazar Jakovlev (C1) BLR 5:04.96 +17.720
PB - Personal Best