Competition: Serieløp 3 2023

Information:
  • 26 athletes from 1 nation
  • 7 women and 19 men
  • 6 distances (1000m, 100m, 1500m, 3000m, 400m, 500m)
  • 48 races (1x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Serieløp 3 2023
19.01.2023
Trøgstad Sparebank Is-Arena (NOR)

500 meter (Women), 19.01.2023

POS   NAME                       AG    NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Maiken Nerstad Gundersen   Neo   NOR   58.44                        
2     Helle Leona Grønnvik       C1    NOR   1:01.22   +2.780    SB       
3     Guro Johanne Wethelund     E2    NOR   1:07.18   +8.740    SB       
4     Tuva Kristin Krokeide      F1    NOR   1:28.69   +30.250   PB       
5     Aurelia Lobe               F2    NOR   1:36.99   +38.550   PB       



1000 meter (Women), 19.01.2023

POS   NAME                    AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Helle Leona Grønnvik    C1   NOR   2:13.99             SB       
2     Mathea Helen Krokeide   D1   NOR   2:29.76   +15.770            



1500 meter (Women), 19.01.2023

POS   NAME                  AG    NAT   TIME      DIFF   RECORD   
1     Maria Godø Birkeli    M40   NOR   3:07.07          TR       



100 meter (Women), 19.01.2023

POS   NAME                       AG    NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Maiken Nerstad Gundersen   Neo   NOR   14.35            PB       
2     Guro Johanne Wethelund     E2    NOR   15.33   +0.980            
3     Mathea Helen Krokeide      D1    NOR   16.11   +1.760            
4     Tuva Kristin Krokeide      F1    NOR   16.52   +2.170   PB       
5     Aurelia Lobe               F2    NOR   18.84   +4.490   PB       



500 meter (Men), 19.01.2023

POS   NAME                       AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Johann Jørgen F. Sæves     Senior   NOR   38.54               TR       
2     Lars Marius Østreng Nes    Senior   NOR   41.79     +3.250    SB       
3     Mathias Myhrer             B1       NOR   43.50     +4.960             
4     Adrian Andreas Grønnevik   C2       NOR   44.39     +5.850    SB       
5     Oliver Østbye              C1       NOR   54.24     +15.700   SB       
6     Ole Tobias Wethelund       C1       NOR   58.37     +19.830   SB       
7     Sondre Ruud-Novak          D2       NOR   1:00.55   +22.010   SB       
8     Albert Westgaard           D2       NOR   1:01.61   +23.070            
9     Johannes Kjeve             D1       NOR   1:10.23   +31.690   SB       
10    Andreas Kjeve              F2       NOR   1:13.67   +35.130   PB       
11    Andreas Ruud-Novak         D1       NOR   1:14.03   +35.490            
12    Danyal Badry               E2       NOR   1:19.07   +40.530   PB       
13    Ludvig Sundsbø             F1       NOR   1:30.62   +52.080   PB       
14    Endre Østbye               F2       NOR   1:35.11   +56.570            



1000 meter (Men), 19.01.2023

POS   NAME                        AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Mathias Myhrer              B1   NOR   1:29.51                        
2     Adrian Andreas Grønnevik    C2   NOR   1:35.57   +6.060      SB       
3     Oliver Østbye               C1   NOR   1:54.23   +24.720              
4     Albert Westgaard            D2   NOR   2:09.23   +39.720     SB       
5     Sondre Ruud-Novak           D2   NOR   2:12.11   +42.600     SB       
6     Ole Tobias Wethelund        C1   NOR   2:14.01   +44.500     SB       
7     Andreas Ruud-Novak          D1   NOR   2:43.91   +1.14.400   SB       



3000 meter (Men), 19.01.2023

POS   NAME                       AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Lars Marius Østreng Nes    Senior   NOR   4:51.91             TR, SB   
2     Bernard Benjaminsen        B2       NOR   5:09.69   +17.780   TRJ      



100 meter (Men), 19.01.2023

POS   NAME                       AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Andreas Kjeve              F2   NOR   15.81                     
2     Danyal Badry               E2   NOR   16.39   +0.580   PB       
3     Johannes Kjeve             D1   NOR   16.41   +0.600            
4     Endre Østbye               F2   NOR   18.78   +2.970   SB       
5     Isack Hansen Lunde         F1   NOR   19.37   +3.560   SB       
6     Magnus Sæther Sørensen     F1   NOR   19.45   +3.640   PB       
7     Henrik Baastad-Teig        F1   NOR   22.32   +6.510   PB       



400 meter (Men), 19.01.2023

POS   NAME                       AG       NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Johann Jørgen F. Sæves     Senior   NOR   31.44                          
2     Ludvig Sundsbø             F1       NOR   1:16.58   +45.140              
3     Magnus Sæther Sørensen     F1       NOR   1:30.53   +59.090              
4     Isack Hansen Lunde         F1       NOR   1:33.59   +1.02.150            
DNF   Marius Sæther Nilsen       B2       NOR   -                              



Serieløp 3 2023
19.01.2023
Trøgstad Sparebank Is-Arena (NOR)

NAME                       AG       100M          400M            500M             1000M           3000M           
Isack Hansen Lunde         F1       19.37   (5)   1:33.59   (4)                                                    
Magnus Sæther Sørensen     F1       19.45   (6)   1:30.53   (3)                                                    
Johannes Kjeve             D1       16.41   (3)                   1:10.23   (9)                                    
Andreas Kjeve              F2       15.81   (1)                   1:13.67   (10)                                   
Endre Østbye               F2       18.78   (4)                   1:35.11   (14)                                   
Danyal Badry               E2       16.39   (2)                   1:19.07   (12)                                   
Henrik Baastad-Teig        F1       22.32   (7)                                                                    
Johann Jørgen F. Sæves     Senior                 31.44     (1)   38.54     (1)                                    
Ludvig Sundsbø             F1                     1:16.58   (2)   1:30.62   (13)                                   
Marius Sæther Nilsen       B2                     DNF                                                              
Mathias Myhrer             B1                                     43.50     (3)    1:29.51   (1)                   
Albert Westgaard           D2                                     1:01.61   (8)    2:09.23   (4)                   
Oliver Østbye              C1                                     54.24     (5)    1:54.23   (3)                   
Ole Tobias Wethelund       C1                                     58.37     (6)    2:14.01   (6)                   
Adrian Andreas Grønnevik   C2                                     44.39     (4)    1:35.57   (2)                   
Sondre Ruud-Novak          D2                                     1:00.55   (7)    2:12.11   (5)                   
Andreas Ruud-Novak         D1                                     1:14.03   (11)   2:43.91   (7)                   
Lars Marius Østreng Nes    Senior                                 41.79     (2)                    4:51.91   (1)   
Bernard Benjaminsen        B2                                                                      5:09.69   (2)   

NAME                       AG    100M          500M            1000M           1500M           
Maiken Nerstad Gundersen   Neo   14.35   (1)   58.44     (1)                                   
Guro Johanne Wethelund     E2    15.33   (2)   1:07.18   (3)                                   
Tuva Kristin Krokeide      F1    16.52   (4)   1:28.69   (4)                                   
Aurelia Lobe               F2    18.84   (5)   1:36.99   (5)                                   
Mathea Helen Krokeide      D1    16.11   (3)                   2:29.76   (2)                   
Helle Leona Grønnvik       C1                  1:01.22   (2)   2:13.99   (1)                   
Maria Godø Birkeli         M40                                                 3:07.07   (1)