Competition: Selectie Regio Noord

Information:
  • 56 athletes from 1 nation
  • 22 women and 34 men
  • 2 distances (1000m, 1500m)
  • 56 races

Text view of the competition results

Selectie Regio Noord
17.12.1971
Kunstijsbaan Drenthe outdoor (NED)

1500 meter (Men), 17.12.1971

POS   NAME                 AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Carl Draaijer        A1       NED   2:23.00                      
2     Hermannus Moek       A1       NED   2:23.10   +0.100             
3     Pier Cnossen         A1       NED   2:23.20   +0.200             
4     Douwe de Wit         A1       NED   2:24.60   +1.600             
5     Eeuwe de Vries       Senior   NED   2:24.80   +1.800    SB       
6     Durk Albada          A2       NED   2:25.60   +2.600             
7     Albert Ananias       A2       NED   2:27.20   +4.200             
      Jan Kuyer            A2       NED   2:27.20   +4.200             
9     Gerry Jansen         B2       NED   2:29.80   +6.800             
10    Bonne van der Bos    A1       NED   2:30.40   +7.400             
11    Roelof Braam         Neo      NED   2:31.10   +8.100             
      Henk Reinders        B2       NED   2:31.10   +8.100             
13    Henk Pol             B2       NED   2:32.30   +9.300    SB       
14    Geert van der Veen   B2       NED   2:33.20   +10.200            
15    Bennie Vos           A2       NED   2:35.90   +12.900            
16    Roelof Hulzebosch    Neo      NED   2:36.80   +13.800            
17    Jan Verwijs          n/a      NED   2:37.50   +14.500            



1500 meter (Women), 17.12.1971

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Grietje Bakker           A2   NED   2:40.00                      
2     Margriet Pomper          A1   NED   2:41.80   +1.800             
      Anneke Zeinstra          A2   NED   2:41.80   +1.800             
4     Dineke de Vries-Jetten   A2   NED   2:42.20   +2.200             
5     Sjoke Schuurmans         A1   NED   2:42.40   +2.400             
6     Gretha Kuiper            A1   NED   2:49.20   +9.200             
7     Harma Hendriks           A2   NED   2:56.60   +16.600            
8     Hilly Kok                A2   NED   3:01.00   +21.000            
9     Mirjam Stern             A1   NED   3:02.10   +22.100            
10    Coby Dekkers             A2   NED   3:08.00   +28.000            



1000 meter (Men), 17.12.1971

POS   NAME                  AG    NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Bert de Jong          B2    NED   1:34.70                      
2     Berend Casemier       B1    NED   1:37.60   +2.900             
3     Henk Wemekamp         B2    NED   1:38.10   +3.400    PB       
4     Wim Zeelen            C2    NED   1:39.00   +4.300             
5     Thijs van der Weide   B1    NED   1:39.50   +4.800             
6     Jan van der Weerd     C2    NED   1:39.60   +4.900             
7     Daniël Pronk          B1    NED   1:40.00   +5.300             
8     Peter Boogers         B1    NED   1:40.30   +5.600             
9     Harry Zwanenburg      n/a   NED   1:41.00   +6.300             
10    Jan A. de Vries       B1    NED   1:41.80   +7.100             
11    Gerard Meelker        B1    NED   1:41.90   +7.200    SB       
12    Thomas van Til        A1    NED   1:43.90   +9.200             
13    Bert Jansen           Neo   NED   1:44.20   +9.500             
14    A Krol                n/a   NED   1:45.20   +10.500   PB       
15    Marinus Smit          C2    NED   1:45.60   +10.900   SB       
16    A Paulesma            n/a   NED   1:46.10   +11.400   PB       
17    Gerard Schalk         A2    NED   1:56.00   +21.300            



1000 meter (Women), 17.12.1971

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Afke Jansma-Heslinga     A1   NED   1:46.50                      
2     Haitske Pijlman          A1   NED   1:46.70   +0.200             
3     Boukje Falkena           A1   NED   1:47.00   +0.500             
4     Irma Jansen              B1   NED   1:49.20   +2.700             
5     Guusje Hofstra           C2   NED   1:49.90   +3.400             
6     Hennie Schlimbach-Smit   B2   NED   1:51.00   +4.500             
7     Jaukje Heslinga          B1   NED   1:55.60   +9.100    PB       
8     Sia Prins                A1   NED   1:58.50   +12.000            
9     Anneke Buitenkamp        B2   NED   1:59.00   +12.500            
10    Nel Bolt-Klugkist        B2   NED   2:02.00   +15.500   SB       
11    Alie Nuis                C2   NED   2:02.80   +16.300            
12    Alie Schreur             B2   NED   2:16.30   +29.800            



Selectie Regio Noord
17.12.1971
Kunstijsbaan Drenthe outdoor (NED)

NAME                  AG       1000M              1500M              
                               Juniors B          Juniors A          
Bert de Jong          B2       1:34.70     (1)                       
Jan A. de Vries       B1       1:41.80     (10)                      
Peter Boogers         B1       1:40.30     (8)                       
Berend Casemier       B1       1:37.60     (2)                       
Thijs van der Weide   B1       1:39.50     (5)                       
Gerard Meelker        B1       1:41.90     (11)                      
Jan van der Weerd     C2       1:39.60     (6)                       
Thomas van Til        A1       1:43.90     (12)                      
Marinus Smit          C2       1:45.60     (15)                      
Henk Wemekamp         B2       1:38.10     (3)                       
Bert Jansen           Neo      1:44.20     (13)                      
Wim Zeelen            C2       1:39.00     (4)                       
Daniël Pronk          B1       1:40.00     (7)                       
Harry Zwanenburg      n/a      1:41.00     (9)                       
Gerard Schalk         A2       1:56.00     (17)                      
A Krol                n/a      1:45.20     (14)                      
A Paulesma            n/a      1:46.10     (16)                      
Carl Draaijer         A1                          2:23.00     (1)    
Hermannus Moek        A1                          2:23.10     (2)    
Albert Ananias        A2                          2:27.20     (7)    
Douwe de Wit          A1                          2:24.60     (4)    
Roelof Braam          Neo                         2:31.10     (11)   
Durk Albada           A2                          2:25.60     (6)    
Eeuwe de Vries        Senior                      2:24.80     (5)    
Jan Kuyer             A2                          2:27.20     (7)    
Bonne van der Bos     A1                          2:30.40     (10)   
Pier Cnossen          A1                          2:23.20     (3)    
Henk Pol              B2                          2:32.30     (13)   
Roelof Hulzebosch     Neo                         2:36.80     (16)   
Bennie Vos            A2                          2:35.90     (15)   
Geert van der Veen    B2                          2:33.20     (14)   
Gerry Jansen          B2                          2:29.80     (9)    
Henk Reinders         B2                          2:31.10     (11)   
Jan Verwijs           n/a                         2:37.50     (17)   

NAME                     AG   1000M              1500M              
                              Juniors B          Juniors A          
Haitske Pijlman          A1   1:46.70     (2)                       
Nel Bolt-Klugkist        B2   2:02.00     (10)                      
Afke Jansma-Heslinga     A1   1:46.50     (1)                       
Boukje Falkena           A1   1:47.00     (3)                       
Hennie Schlimbach-Smit   B2   1:51.00     (6)                       
Alie Schreur             B2   2:16.30     (12)                      
Irma Jansen              B1   1:49.20     (4)                       
Guusje Hofstra           C2   1:49.90     (5)                       
Alie Nuis                C2   2:02.80     (11)                      
Anneke Buitenkamp        B2   1:59.00     (9)                       
Sia Prins                A1   1:58.50     (8)                       
Jaukje Heslinga          B1   1:55.60     (7)                       
Margriet Pomper          A1                      2:41.80     (2)    
Sjoke Schuurmans         A1                      2:42.40     (5)    
Anneke Zeinstra          A2                      2:41.80     (2)    
Dineke de Vries-Jetten   A2                      2:42.20     (4)    
Gretha Kuiper            A1                      2:49.20     (6)    
Grietje Bakker           A2                      2:40.00     (1)    
Harma Hendriks           A2                      2:56.60     (7)    
Coby Dekkers             A2                      3:08.00     (10)   
Hilly Kok                A2                      3:01.00     (8)    
Mirjam Stern             A1                      3:02.10     (9)