Competition: Selectie En YF + Pupillen Klasse 2 En 3

Information:
  • 61 athletes from 1 nation
  • 28 women and 33 men
  • 5 distances (1000m, 100m, 1500m, 300m, 500m)
  • 107 races (3x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Selectie En YF + Pupillen Klasse 2 En 3
31.10.2021
De Uithof (NED)

500 meter (Men), 31.10.2021

POS   NAME                 AG       NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Pim Stuy             A2       NED   36.86                     
2     Jelle Rieff          A2       NED   37.32   +0.460            
3     Max Bergsma          A1       NED   38.02   +1.160            
4     Mathijs Molenaar     B1       NED   39.14   +2.280            
5     Yoeri van Bostelen   B2       NED   39.24   +2.380            
6     Michiel de Groot     B2       NED   39.52   +2.660            
7     Jeroen van Voorden   Senior   NED   39.58   +2.720            
8     Tygo Kompier         B1       NED   39.99   +3.130            
      Wessel de Haas       A1       NED   39.99   +3.130   PB       
10    Remco Langemaire     Neo      NED   40.14   +3.280            
11    Daan van Zwienen     C2       NED   40.17   +3.310            
12    Thijs van Bostelen   B2       NED   40.66   +3.800            
13    Kees de Ruijter      B2       NED   41.38   +4.520            
14    Sem Spruit           C1       NED   41.80   +4.940            
15    Timo Valentijn       C2       NED   41.93   +5.070            
16    Alexander Boon       C2       NED   42.19   +5.330            
17    Karel Dijkers        C2       NED   42.63   +5.770            
18    Dion van Hal         B1       NED   42.69   +5.830            
DNF   Boet Groenewegen     C1       NED   -                         



1500 meter (Men), 31.10.2021

POS   NAME                 AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Pim Stuy             A2       NED   1:58.59                      
2     Jeroen van Voorden   Senior   NED   1:58.89   +0.300             
3     Yoeri van Bostelen   B2       NED   1:59.00   +0.410             
4     Michiel de Groot     B2       NED   1:59.57   +0.980             
5     Tygo Kompier         B1       NED   2:00.78   +2.190             
6     Mathijs Molenaar     B1       NED   2:03.98   +5.390             
7     Thijs van Bostelen   B2       NED   2:04.01   +5.420             
8     Wessel de Haas       A1       NED   2:04.80   +6.210    PB       
9     Remco Langemaire     Neo      NED   2:05.48   +6.890             
10    Kees de Ruijter      B2       NED   2:07.81   +9.220             
11    Sem Spruit           C1       NED   2:08.33   +9.740             
12    Timo Valentijn       C2       NED   2:09.23   +10.640            
13    Karel Dijkers        C2       NED   2:10.45   +11.860            
14    Dion van Hal         B1       NED   2:10.96   +12.370            
15    Daan van Zwienen     C2       NED   2:13.56   +14.970            
16    Boet Groenewegen     C1       NED   2:13.66   +15.070            
17    Alexander Boon       C2       NED   2:13.97   +15.380            



1000 meter (Men), 31.10.2021

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Zeb Olsthoorn            D1   NED   1:32.37                      
2     Sven Kompier             D2   NED   1:36.50   +4.130    PB       
3     Matthijs de Haan         D2   NED   1:37.93   +5.560             
4     Peng Shen Plugge         D2   NED   1:38.77   +6.400             
5     Julian Ras               D1   NED   1:44.32   +11.950            
6     Matthieu van der Horst   D1   NED   1:48.17   +15.800            
7     Teije Hekkema            D2   NED   1:49.28   +16.910   SB       
8     Tygo Blom                D1   NED   1:50.67   +18.300   SB       
9     Thomas van Zijp          D1   NED   1:53.48   +21.110            



500 meter (Women), 31.10.2021

POS   NAME                    AG    NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Chloé Hoogendoorn       A1    NED   40.93                     
2     Mijke Anne Kanneworff   M35   NED   42.85   +1.920            
3     Amber van der Meijden   B1    NED   43.17   +2.240            
4     Lieke Hoogendoorn       B1    NED   43.26   +2.330            
5     Veerle van Koppen       A1    NED   43.76   +2.830            
6     Elanne de Vries         B1    NED   44.02   +3.090            
7     Emma Noz                B2    NED   44.73   +3.800            
8     Evi de Ruiter           C2    NED   45.49   +4.560            
9     Yiran van 'T Oosten     C2    NED   46.60   +5.670            
10    Ymke Wubben             C1    NED   47.05   +6.120            
11    Féline van Klink        B2    NED   47.25   +6.320            
12    Nora de Graaf           C2    NED   48.45   +7.520   SB       



1500 meter (Women), 31.10.2021

POS   NAME                    AG    NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Lieke Hoogendoorn       B1    NED   2:14.11                      
2     Amber van der Meijden   B1    NED   2:14.81   +0.700             
3     Emma Noz                B2    NED   2:16.54   +2.430             
4     Mijke Anne Kanneworff   M35   NED   2:17.78   +3.670             
5     Evi de Ruiter           C2    NED   2:21.74   +7.630             
6     Féline van Klink        B2    NED   2:23.85   +9.740             
7     Elanne de Vries         B1    NED   2:24.24   +10.130            
8     Ymke Wubben             C1    NED   2:27.84   +13.730            
9     Nora de Graaf           C2    NED   2:30.96   +16.850   SB       
10    Yiran van 'T Oosten     C2    NED   2:32.98   +18.870            
DNS   Veerle van Koppen       A1    NED   -                            



1000 meter (Women), 31.10.2021

POS   NAME                  AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Fleur Alkemade        D1   NED   1:39.47                      
2     Bo Hoogvorst          D2   NED   1:40.13   +0.660             
3     Lisa Den Hertog       D2   NED   1:41.26   +1.790    SB       
4     Britt Post            D2   NED   1:42.65   +3.180             
5     Esmee van Randeraat   D1   NED   1:43.27   +3.800    SB       
6     Lisanne Vreugdenhil   D2   NED   1:44.24   +4.770             
7     Fleur Hartveld        E2   NED   1:45.60   +6.130             
8     Ilse Veuger           D2   NED   1:49.87   +10.400            
9     Pauline Tas           D2   NED   1:50.02   +10.550            
10    Lara Castro Nortier   D2   NED   1:52.31   +12.840            
11    Fiore Koutstaal       D1   NED   1:52.75   +13.280            
12    Keira Vissenberg      D2   NED   1:57.76   +18.290            



Allround (Men), 31.10.2021

POS   NAME               AG    NAT   100M               300M               500M             POINTS   DIFF     RECORDS   
1     Peye de Ruiter     A2    NED   10.65   (1)        25.75   (2)   SB   41.25   (1)      77.650                      
2     Ryan Ammerlaan     B2    NED   10.97   (3)   PB   26.61   (3)   PB   42.28   (2)      79.860   +2.210             
3     Rico Rufi          B1    NED   11.54   (4)        27.72   (4)        44.22   (3)      83.480   +5.830             
4     Maarten Pennings   B1    NED   12.00   (5)   SB   28.85   (5)   SB   44.99   (4)      85.840   +8.190             
      Jordy Blokland     Neo   NED   10.75   (2)        24.82   (1)   PB   -                -                           



Allround (Women), 31.10.2021

POS   NAME                AG   NAT   100M               300M               500M               POINTS   DIFF     RECORDS   
1     Linda van Driel     B1   NED   12.21   (1)   SB   29.58   (2)   SB   46.43   (2)   SB   88.220                      
2     Guusje van Santen   B2   NED   12.41   (2)        29.66   (3)        46.21   (1)        88.280   +0.060             
3     June de Blois       B2   NED   12.45   (3)   SB   29.52   (1)   SB   47.16   (4)        89.130   +0.910             
4     Valerie Aarts       B1   NED   12.68   (4)        29.71   (4)        47.04   (3)        89.430   +1.210             



Selectie En YF + Pupillen Klasse 2 En 3
31.10.2021
De Uithof (NED)

NAME                     AG       100M          300M          500M           500M          1000M           1500M            
Jordy Blokland           Neo      10.75   (2)   24.82   (1)                  DNF                                            
Ryan Ammerlaan           B2       10.97   (3)   26.61   (3)                  42.28   (2)                                    
Peye de Ruiter           A2       10.65   (1)   25.75   (2)                  41.25   (1)                                    
Maarten Pennings         B1       12.00   (5)   28.85   (5)                  44.99   (4)                                    
Rico Rufi                B1       11.54   (4)   27.72   (4)                  44.22   (3)                                    
Jeroen van Voorden       Senior                               39.58   (7)                                  1:58.89   (2)    
Remco Langemaire         Neo                                  40.14   (10)                                 2:05.48   (9)    
Daan van Zwienen         C2                                   40.17   (11)                                 2:13.56   (15)   
Pim Stuy                 A2                                   36.86   (1)                                  1:58.59   (1)    
Dion van Hal             B1                                   42.69   (18)                                 2:10.96   (14)   
Tygo Kompier             B1                                   39.99   (8)                                  2:00.78   (5)    
Wessel de Haas           A1                                   39.99   (8)                                  2:04.80   (8)    
Yoeri van Bostelen       B2                                   39.24   (5)                                  1:59.00   (3)    
Mathijs Molenaar         B1                                   39.14   (4)                                  2:03.98   (6)    
Karel Dijkers            C2                                   42.63   (17)                                 2:10.45   (13)   
Boet Groenewegen         C1                                   DNF                                          2:13.66   (16)   
Sem Spruit               C1                                   41.80   (14)                                 2:08.33   (11)   
Thijs van Bostelen       B2                                   40.66   (12)                                 2:04.01   (7)    
Kees de Ruijter          B2                                   41.38   (13)                                 2:07.81   (10)   
Timo Valentijn           C2                                   41.93   (15)                                 2:09.23   (12)   
Michiel de Groot         B2                                   39.52   (6)                                  1:59.57   (4)    
Alexander Boon           C2                                   42.19   (16)                                 2:13.97   (17)   
Max Bergsma              A1                                   38.02   (3)                                                   
Jelle Rieff              A2                                   37.32   (2)                                                   
Sven Kompier             D2                                                                1:36.50   (2)                    
Julian Ras               D1                                                                1:44.32   (5)                    
Zeb Olsthoorn            D1                                                                1:32.37   (1)                    
Peng Shen Plugge         D2                                                                1:38.77   (4)                    
Matthijs de Haan         D2                                                                1:37.93   (3)                    
Matthieu van der Horst   D1                                                                1:48.17   (6)                    
Tygo Blom                D1                                                                1:50.67   (8)                    
Thomas van Zijp          D1                                                                1:53.48   (9)                    
Teije Hekkema            D2                                                                1:49.28   (7)                    

NAME                    AG    100M          300M          500M           500M          1000M            1500M            
Valerie Aarts           B1    12.68   (4)   29.71   (4)                  47.04   (3)                                     
Guusje van Santen       B2    12.41   (2)   29.66   (3)                  46.21   (1)                                     
Linda van Driel         B1    12.21   (1)   29.58   (2)                  46.43   (2)                                     
June de Blois           B2    12.45   (3)   29.52   (1)                  47.16   (4)                                     
Mijke Anne Kanneworff   M35                               42.85   (2)                                   2:17.78   (4)    
Lieke Hoogendoorn       B1                                43.26   (4)                                   2:14.11   (1)    
Emma Noz                B2                                44.73   (7)                                   2:16.54   (3)    
Veerle van Koppen       A1                                43.76   (5)                                   DNS              
Amber van der Meijden   B1                                43.17   (3)                                   2:14.81   (2)    
Féline van Klink        B2                                47.25   (11)                                  2:23.85   (6)    
Ymke Wubben             C1                                47.05   (10)                                  2:27.84   (8)    
Yiran van 'T Oosten     C2                                46.60   (9)                                   2:32.98   (10)   
Nora de Graaf           C2                                48.45   (12)                                  2:30.96   (9)    
Evi de Ruiter           C2                                45.49   (8)                                   2:21.74   (5)    
Elanne de Vries         B1                                44.02   (6)                                   2:24.24   (7)    
Chloé Hoogendoorn       A1                                40.93   (1)                                                    
Keira Vissenberg        D2                                                             1:57.76   (12)                    
Pauline Tas             D2                                                             1:50.02   (9)                     
Lisa Den Hertog         D2                                                             1:41.26   (3)                     
Fleur Alkemade          D1                                                             1:39.47   (1)                     
Britt Post              D2                                                             1:42.65   (4)                     
Lisanne Vreugdenhil     D2                                                             1:44.24   (6)                     
Fleur Hartveld          E2                                                             1:45.60   (7)                     
Bo Hoogvorst            D2                                                             1:40.13   (2)                     
Esmee van Randeraat     D1                                                             1:43.27   (5)                     
Fiore Koutstaal         D1                                                             1:52.75   (11)                    
Lara Castro Nortier     D2                                                             1:52.31   (10)                    
Ilse Veuger             D2                                                             1:49.87   (8)