Competition: Russian Junior Allround Championships 2005

Information:
  • 52 athletes from 1 nation
  • 20 women and 32 men
  • 5 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m)
  • 208 races (4x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Russian Junior Allround Championships 2005
27. - 28.01.2005
Inga Stadion (RUS)

Small Combination (Men), 27. - 28.01.2005

POS   NAME                   AG   NAT   500M                     3000M                 1500M                  5000M                  POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Pavel Bakhajev         A1   RUS   39.33   (1)    TRJ, SB   4:11.59   (1)    TR   2:01.70   (1)    TRJ   7:25.33   (1)    TRJ   166.360                       
2     Stepan Solovjev        A2   RUS   39.91   (7)              4:17.32   (2)         2:03.18   (2)          7:32.08   (4)          169.064   +2.704              
3     Aleksej Junin          A2   RUS   40.12   (8)              4:18.42   (4)         2:04.55   (4)          7:29.79   (2)          169.685   +3.325    SB        
4     Sergej Grjatsov        A1   RUS   40.59   (13)             4:17.47   (3)    SB   2:03.47   (3)          7:31.28   (3)          169.785   +3.425    SB        
5     Dmitrij Demakov        A2   RUS   40.68   (15)             4:20.57   (6)    SB   2:06.18   (8)          7:39.74   (6)          172.142   +5.782    SB        
6     Alfred Batujev         A1   RUS   40.51   (11)             4:24.98   (8)    SB   2:04.78   (5)          7:43.04   (7)          172.570   +6.210    SB        
7     Maksim.86 Kozlov       A1   RUS   40.53   (12)             4:26.97   (9)    SB   2:06.01   (7)          7:52.40   (14)         174.268   +7.908    SB        
8     Pjotr Stolbov          A1   RUS   40.71   (16)   SB        4:27.46   (10)   SB   2:07.90   (16)         7:48.21   (9)    SB    174.740   +8.380    SB        
9     Vadim Gubin            A1   RUS   41.02   (18)             4:28.52   (15)   SB   2:07.00   (12)         7:47.74   (8)    SB    174.880   +8.520    SB        
10    Aleksandr Ovdin        A2   RUS   41.49   (22)   SB        4:29.77   (18)        2:07.88   (15)   SB    8:01.06   (16)   SB    177.183   +10.823   SB        
11    Artur Pletnjov         A2   RUS   42.54   (27)   PB        4:28.13   (11)   PB   2:09.38   (18)   PB    7:52.26   (13)   PB    177.580   +11.220   PB        
12    Dmitrij Usjakov        B2   RUS   42.60   (28)             4:29.28   (17)        2:09.56   (19)         7:50.50   (10)         177.716   +11.356             
13    Oleg Kosygin           A1   RUS   41.38   (21)             4:29.05   (16)   SB   2:12.63   (25)         7:55.94   (15)         178.025   +11.665   SB        
14    Mikhail Rajno          A1   RUS   41.75   (24)   SB        4:32.35   (22)   SB   2:09.71   (20)   PB    8:02.85   (17)   SB    178.662   +12.302   PB        
15    Aleksandr Sogorin      A1   RUS   41.04   (19)   PB        4:33.97   (25)   PB   2:09.09   (17)   PB    8:09.79   (18)   PB    178.710   +12.350   PB        
16    Valentin Vazjenin      A2   RUS   40.66   (14)   SB        4:28.33   (14)        2:10.51   (21)         8:18.37   (19)   SB    178.721   +12.361   PB        
17    Ilja Krotov            A2   RUS   43.48   (32)   SB        4:33.57   (24)   SB   2:15.48   (29)   SB    7:50.71   (11)   SB    181.306   +14.946   SB        
18    Aleksej Jesin          B2   RUS   39.58   (5)              4:19.88   (5)         2:04.91   (6)          -                      -                             
19    Igor Nefedjev          A1   RUS   39.52   (4)              4:31.30   (20)        2:06.59   (11)         -                      -                             
20    Mikhail.86 Korsakov    A1   RUS   40.41   (9)              4:31.86   (21)        2:06.36   (10)         -                      -                             
21    Dmitrij Mirskij        A2   RUS   40.88   (17)   SB        4:28.16   (12)   PB   2:07.32   (13)         -                      -                             
22    Dmitrij Burkov         A2   RUS   39.51   (3)              4:39.98   (27)   SB   2:07.63   (14)   SB    -                      -                             
23    Jevgenij Zjiganov      A2   RUS   41.66   (23)   SB        4:32.52   (23)   SB   2:11.05   (22)   SB    -                      -                             
24    Aleksej Gusak          A2   RUS   42.45   (25)             4:28.18   (13)        2:11.83   (24)         -                      -                             
25    Aleksej Andrejev       A1   RUS   43.09   (31)   SB        4:31.13   (19)   SB   2:11.27   (23)         -                      -                             
26    Roman Mursalimov       B2   RUS   42.83   (29)             4:37.22   (26)   SB   2:13.70   (27)         -                      -                             
27    Roman Djomin           A1   RUS   42.51   (26)   SB        4:42.55   (28)   SB   2:13.08   (26)   SB    -                      -                             
28    Dmitrij.86 Kuznetsov   A1   RUS   40.49   (10)             5:01.45   (29)   SB   2:15.22   (28)   SB    -                      -                             
      Aleksej Sakharov       A1   RUS   39.71   (6)              -                     -                      -                      -                             
      Aleksandr.87 Lebedev   A1   RUS   39.35   (2)              4:21.42   (7)    SB   -                      -                      -                             
      Aleksandr Rumjantsev   A1   RUS   42.92   (30)   SB        -                     2:15.66   (30)         7:51.59   (12)   SB    -                             
      Sergej Berezovskij     A2   RUS   41.37   (20)             -                     2:06.35   (9)          7:34.78   (5)          -                             



Mini Combination (Women), 27. - 28.01.2005

POS   NAME                      AG   NAT   500M                1500M                  1000M                 3000M                 POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Jekaterina Malysjeva      A1   RUS   42.47   (1)         2:14.39   (1)    TRJ   1:28.71   (2)         4:50.57   (3)         180.049             TR        
2     Jelena Rudina             A2   RUS   44.10   (4)         2:16.20   (3)          1:26.83   (1)         4:49.62   (2)    SB   181.185   +1.136    SB        
3     Tatjana Bodjagina         A1   RUS   44.05   (3)         2:14.71   (2)          1:29.03   (3)         4:48.02   (1)         181.471   +1.422              
4     Tatjana Sjajnova          A2   RUS   45.21   (8)         2:17.56   (4)          1:29.50   (4)    SB   4:51.68   (5)         184.426   +4.377    SB        
5     Lada Zadonskaja           A2   RUS   45.44   (9)         2:18.67   (8)          1:29.90   (5)         4:53.30   (6)         185.496   +5.447    SB        
6     Irina Arsjinova           A1   RUS   43.76   (2)         2:18.50   (6)    SB    1:30.06   (6)         5:05.00   (9)    SB   185.789   +5.740    SB        
7     Natalja Lebedeva          A2   RUS   44.63   (5)         2:20.63   (9)          1:30.07   (7)         4:59.35   (8)         186.432   +6.383              
8     Jekaterina Zasjikhina     A2   RUS   46.89   (17)        2:18.15   (5)          1:30.73   (8)         4:50.77   (4)         186.766   +6.717    SB        
9     Galina Kurgajeva          A1   RUS   45.87   (11)   SB   2:18.63   (7)    SB    1:31.30   (9)    SB   4:57.84   (7)    SB   187.370   +7.321    SB        
10    Jelena Kurbatova          A2   RUS   46.40   (13)        2:23.15   (11)         1:33.92   (13)        5:12.65   (13)        193.184   +13.135             
11    Anna Karnaukhova          A1   RUS   44.98   (6)         2:29.22   (19)   SB    1:33.21   (11)        5:11.17   (12)        193.186   +13.137   SB        
12    Anastasija.87 Jakovleva   B2   RUS   47.15   (19)        2:22.30   (10)         1:35.17   (16)        5:09.21   (11)        193.703   +13.654   SB        
13    Aleksandra Voltsjenkova   A1   RUS   47.10   (18)   SB   2:25.35   (15)   SB    1:33.36   (12)   PB   5:09.20   (10)        193.763   +13.714   PB        
14    Darja Berezjnykh          A2   RUS   46.26   (12)   SB   2:24.85   (14)   SB    1:34.92   (15)   SB   5:13.60   (14)   SB   194.269   +14.220   PB        
15    Lilija Nagimova           B2   RUS   46.61   (15)        2:24.00   (13)         1:35.26   (17)        5:15.55   (15)        194.831   +14.782             
16    Julija Gejer              A2   RUS   46.70   (16)        2:27.54   (17)         1:35.86   (18)   SB   5:17.68   (16)        196.756   +16.707   SB        
17    Natalja Persjakova        B1   RUS   45.47   (10)        2:23.50   (12)         1:33.12   (10)        -                     -                             
18    Viktorija Aleksandrova    A2   RUS   45.08   (7)    SB   2:27.16   (16)   SB    1:34.38   (14)   SB   -                     -                             
19    Aleksandra Rykova         A1   RUS   46.56   (14)   SB   2:27.80   (18)         1:40.64   (19)   SB   -                     -                             
      Anna Deputatova           A1   RUS   -                   2:30.15   (20)   PB    -                     -                     -                             



Russian Junior Allround Championships 2005
27. - 28.01.2005
Inga Stadion (RUS)

NAME                   AG   500M           1500M            3000M            5000M            
Aleksej Junin          A2   40.12   (8)    2:04.55   (4)    4:18.42   (4)    7:29.79   (2)    
Dmitrij Burkov         A2   39.51   (3)    2:07.63   (14)   4:39.98   (27)                    
Aleksej Sakharov       A1   39.71   (6)                     DNF                               
Pavel Bakhajev         A1   39.33   (1)    2:01.70   (1)    4:11.59   (1)    7:25.33   (1)    
Aleksej Jesin          B2   39.58   (5)    2:04.91   (6)    4:19.88   (5)                     
Aleksandr.87 Lebedev   A1   39.35   (2)                     4:21.42   (7)                     
Stepan Solovjev        A2   39.91   (7)    2:03.18   (2)    4:17.32   (2)    7:32.08   (4)    
Dmitrij Demakov        A2   40.68   (15)   2:06.18   (8)    4:20.57   (6)    7:39.74   (6)    
Igor Nefedjev          A1   39.52   (4)    2:06.59   (11)   4:31.30   (20)                    
Sergej Grjatsov        A1   40.59   (13)   2:03.47   (3)    4:17.47   (3)    7:31.28   (3)    
Maksim.86 Kozlov       A1   40.53   (12)   2:06.01   (7)    4:26.97   (9)    7:52.40   (14)   
Mikhail.86 Korsakov    A1   40.41   (9)    2:06.36   (10)   4:31.86   (21)                    
Sergej Berezovskij     A2   41.37   (20)   2:06.35   (9)    DQ               7:34.78   (5)    
Aleksandr Ovdin        A2   41.49   (22)   2:07.88   (15)   4:29.77   (18)   8:01.06   (16)   
Ilja Krotov            A2   43.48   (32)   2:15.48   (29)   4:33.57   (24)   7:50.71   (11)   
Jevgenij Zjiganov      A2   41.66   (23)   2:11.05   (22)   4:32.52   (23)                    
Pjotr Stolbov          A1   40.71   (16)   2:07.90   (16)   4:27.46   (10)   7:48.21   (9)    
Artur Pletnjov         A2   42.54   (27)   2:09.38   (18)   4:28.13   (11)   7:52.26   (13)   
Aleksej Gusak          A2   42.45   (25)   2:11.83   (24)   4:28.18   (13)                    
Valentin Vazjenin      A2   40.66   (14)   2:10.51   (21)   4:28.33   (14)   8:18.37   (19)   
Vadim Gubin            A1   41.02   (18)   2:07.00   (12)   4:28.52   (15)   7:47.74   (8)    
Alfred Batujev         A1   40.51   (11)   2:04.78   (5)    4:24.98   (8)    7:43.04   (7)    
Aleksandr Rumjantsev   A1   42.92   (30)   2:15.66   (30)   DQ               7:51.59   (12)   
Oleg Kosygin           A1   41.38   (21)   2:12.63   (25)   4:29.05   (16)   7:55.94   (15)   
Roman Mursalimov       B2   42.83   (29)   2:13.70   (27)   4:37.22   (26)                    
Mikhail Rajno          A1   41.75   (24)   2:09.71   (20)   4:32.35   (22)   8:02.85   (17)   
Roman Djomin           A1   42.51   (26)   2:13.08   (26)   4:42.55   (28)                    
Aleksej Andrejev       A1   43.09   (31)   2:11.27   (23)   4:31.13   (19)                    
Dmitrij Usjakov        B2   42.60   (28)   2:09.56   (19)   4:29.28   (17)   7:50.50   (10)   
Dmitrij Mirskij        A2   40.88   (17)   2:07.32   (13)   4:28.16   (12)                    
Dmitrij.86 Kuznetsov   A1   40.49   (10)   2:15.22   (28)   5:01.45   (29)                    
Aleksandr Sogorin      A1   41.04   (19)   2:09.09   (17)   4:33.97   (25)   8:09.79   (18)   

NAME                      AG   500M           1000M            1500M            3000M            
Jekaterina Malysjeva      A1   42.47   (1)    1:28.71   (2)    2:14.39   (1)    4:50.57   (3)    
Jekaterina Zasjikhina     A2   46.89   (17)   1:30.73   (8)    2:18.15   (5)    4:50.77   (4)    
Lada Zadonskaja           A2   45.44   (9)    1:29.90   (5)    2:18.67   (8)    4:53.30   (6)    
Tatjana Bodjagina         A1   44.05   (3)    1:29.03   (3)    2:14.71   (2)    4:48.02   (1)    
Anna Karnaukhova          A1   44.98   (6)    1:33.21   (11)   2:29.22   (19)   5:11.17   (12)   
Natalja Lebedeva          A2   44.63   (5)    1:30.07   (7)    2:20.63   (9)    4:59.35   (8)    
Tatjana Sjajnova          A2   45.21   (8)    1:29.50   (4)    2:17.56   (4)    4:51.68   (5)    
Jelena Kurbatova          A2   46.40   (13)   1:33.92   (13)   2:23.15   (11)   5:12.65   (13)   
Jelena Rudina             A2   44.10   (4)    1:26.83   (1)    2:16.20   (3)    4:49.62   (2)    
Irina Arsjinova           A1   43.76   (2)    1:30.06   (6)    2:18.50   (6)    5:05.00   (9)    
Anastasija.87 Jakovleva   B2   47.15   (19)   1:35.17   (16)   2:22.30   (10)   5:09.21   (11)   
Galina Kurgajeva          A1   45.87   (11)   1:31.30   (9)    2:18.63   (7)    4:57.84   (7)    
Aleksandra Voltsjenkova   A1   47.10   (18)   1:33.36   (12)   2:25.35   (15)   5:09.20   (10)   
Natalja Persjakova        B1   45.47   (10)   1:33.12   (10)   2:23.50   (12)                    
Julija Gejer              A2   46.70   (16)   1:35.86   (18)   2:27.54   (17)   5:17.68   (16)   
Lilija Nagimova           B2   46.61   (15)   1:35.26   (17)   2:24.00   (13)   5:15.55   (15)   
Darja Berezjnykh          A2   46.26   (12)   1:34.92   (15)   2:24.85   (14)   5:13.60   (14)   
Aleksandra Rykova         A1   46.56   (14)   1:40.64   (19)   2:27.80   (18)                    
Viktorija Aleksandrova    A2   45.08   (7)    1:34.38   (14)   2:27.16   (16)                    
Anna Deputatova           A1   DQ                              2:30.15   (20)