Competition: Regionale Selectie

Information:
  • 57 athletes from 1 nation
  • 22 women and 35 men
  • 3 distances (1000m, 1500m, 3000m)
  • 57 races

Text view of the competition results

Regionale Selectie
04.01.1972
Thialf - Buitenbaan (NED)

1500 meter (Women), 04.01.1972

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Dineke de Vries-Jetten   A2   NED   2:33.90             SB       
2     Anneke Zeinstra          A2   NED   2:34.50   +0.600             
3     Sjoke Schuurmans         A1   NED   2:35.80   +1.900    SB       
4     Margriet Pomper          A1   NED   2:36.00   +2.100             
5     Gretha Kuiper            A1   NED   2:37.70   +3.800             
6     Grietje Bakker           A2   NED   2:39.10   +5.200             
7     Harma Hendriks           A2   NED   2:45.50   +11.600            
8     Hilly Kok                A2   NED   2:51.30   +17.400   SB       



3000 meter (Men), 04.01.1972

POS   NAME                 AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Douwe de Wit         A1       NED   4:49.50             SB       
2     Carl Draaijer        A1       NED   4:50.20   +0.700             
3     Jan Heida            A1       NED   4:53.70   +4.200             
4     Pier Cnossen         A1       NED   4:53.90   +4.400    SB       
5     Hermannus Moek       A1       NED   4:55.20   +5.700             
6     Aebele de Vries      A1       NED   4:56.80   +7.300    PB       
7     Durk Albada          A2       NED   4:56.90   +7.400             
8     Gerry Jansen         A1       NED   4:59.00   +9.500             
9     Jan Kuyer            A2       NED   5:00.70   +11.200   SB       
10    Albert Ananias       A2       NED   5:02.60   +13.100   SB       
11    Henk Bruinsma        A2       NED   5:03.00   +13.500            
12    Henk Reinders        A1       NED   5:10.20   +20.700            
13    Bennie Vos           A2       NED   5:15.20   +25.700   PB       
14    Jan Verwijs          Senior   NED   5:16.60   +27.100            
15    Roelof Hulzebosch    Neo      NED   5:17.60   +28.100   PB       
16    Geert van der Veen   A1       NED   5:28.20   +38.700   PB       



1000 meter (Women), 04.01.1972

POS   NAME                         AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Haitske Pijlman              A1   NED   1:37.80             SB       
2     Geertsje Leistra             B2   NED   1:39.50   +1.700    SB       
3     Jeltje Heslinga              A1   NED   1:40.30   +2.500             
      Marja Heida                  B1   NED   1:40.30   +2.500    SB       
5     Afke Jansma-Heslinga         A1   NED   1:40.70   +2.900    SB       
6     Boukje Falkena               A1   NED   1:41.30   +3.500             
7     Alie Schreur                 B2   NED   1:43.10   +5.300             
8     Guusje Hofstra               C2   NED   1:43.60   +5.800    SB       
9     Irma Jansen                  B1   NED   1:44.60   +6.800    SB       
10    Hennie Schlimbach-Smit       B2   NED   1:45.10   +7.300             
11    Fokie Bruinsma-Engbrenghof   B1   NED   1:45.80   +8.000             
12    Anneke Buitenkamp            B2   NED   1:53.30   +15.500            
13    Thea Timmer                  B1   NED   1:54.20   +16.400   PB       
14    Roeleke Tijmens              C2   NED   2:01.60   +23.800            



1500 meter (Men), 04.01.1972

POS   NAME                  AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Bert de Jong          B2       NED   2:21.20                      
2     Jan A. de Vries       B1       NED   2:22.00   +0.800             
3     Hans Visser           B1       NED   2:23.30   +2.100             
4     Jan De Weert          Senior   NED   2:24.50   +3.300    PB       
5     Berend Casemier       B1       NED   2:26.30   +5.100             
6     Peter Boogers         B1       NED   2:28.00   +6.800             
7     Wim Zeelen            C2       NED   2:28.30   +7.100    PB       
8     Albert Paulusma       B2       NED   2:28.60   +7.400             
9     Henk Wemekamp         B2       NED   2:29.00   +7.800    PB       
10    Thijs van der Weide   B1       NED   2:29.10   +7.900             
11    Rinus Smit            Senior   NED   2:29.90   +8.700    SB       
12    Wim Meijer            B2       NED   2:30.30   +9.100             
13    Daniël Pronk          B1       NED   2:30.50   +9.300             
14    Gerard Schalk         A2       NED   2:31.90   +10.700   PB       
15    Harry Zwanenburg      Senior   NED   2:32.30   +11.100   PB       
16    Thomas van Til        B2       NED   2:32.50   +11.300            
17    Harm De Boer          Senior   NED   2:33.00   +11.800   PB       
18    Bert.55 Jansen        B2       NED   2:34.60   +13.400            
19    Albert Knol           B1       NED   2:39.20   +18.000            



Regionale Selectie
04.01.1972
Thialf - Buitenbaan (NED)

NAME                  AG       1500M              3000M              
                               Juniors B          Juniors A          
Bert de Jong          B2       2:21.20     (1)                       
Jan A. de Vries       B1       2:22.00     (2)                       
Peter Boogers         B1       2:28.00     (6)                       
Berend Casemier       B1       2:26.30     (5)                       
Thijs van der Weide   B1       2:29.10     (10)                      
Thomas van Til        B2       2:32.50     (16)                      
Albert Paulusma       B2       2:28.60     (8)                       
Hans Visser           B1       2:23.30     (3)                       
Henk Wemekamp         B2       2:29.00     (9)                       
Wim Zeelen            C2       2:28.30     (7)                       
Daniël Pronk          B1       2:30.50     (13)                      
Wim Meijer            B2       2:30.30     (12)                      
Harry Zwanenburg      Senior   2:32.30     (15)                      
Gerard Schalk         A2       2:31.90     (14)                      
Albert Knol           B1       2:39.20     (19)                      
Rinus Smit            Senior   2:29.90     (11)                      
Jan De Weert          Senior   2:24.50     (4)                       
Harm De Boer          Senior   2:33.00     (17)                      
Bert.55 Jansen        B2       2:34.60     (18)                      
Carl Draaijer         A1                          4:50.20     (2)    
Jan Heida             A1                          4:53.70     (3)    
Hermannus Moek        A1                          4:55.20     (5)    
Henk Bruinsma         A2                          5:03.00     (11)   
Albert Ananias        A2                          5:02.60     (10)   
Douwe de Wit          A1                          4:49.50     (1)    
Aebele de Vries       A1                          4:56.80     (6)    
Durk Albada           A2                          4:56.90     (7)    
Jan Kuyer             A2                          5:00.70     (9)    
Pier Cnossen          A1                          4:53.90     (4)    
Roelof Hulzebosch     Neo                         5:17.60     (15)   
Bennie Vos            A2                          5:15.20     (13)   
Geert van der Veen    A1                          5:28.20     (16)   
Gerry Jansen          A1                          4:59.00     (8)    
Henk Reinders         A1                          5:10.20     (12)   
Jan Verwijs           Senior                      5:16.60     (14)   

NAME                         AG   1000M              1500M             
                                  Juniors B          Juniors A         
Haitske Pijlman              A1   1:37.80     (1)                      
Jeltje Heslinga              A1   1:40.30     (3)                      
Afke Jansma-Heslinga         A1   1:40.70     (5)                      
Boukje Falkena               A1   1:41.30     (6)                      
Hennie Schlimbach-Smit       B2   1:45.10     (10)                     
Geertsje Leistra             B2   1:39.50     (2)                      
Alie Schreur                 B2   1:43.10     (7)                      
Irma Jansen                  B1   1:44.60     (9)                      
Marja Heida                  B1   1:40.30     (3)                      
Roeleke Tijmens              C2   2:01.60     (14)                     
Guusje Hofstra               C2   1:43.60     (8)                      
Fokie Bruinsma-Engbrenghof   B1   1:45.80     (11)                     
Thea Timmer                  B1   1:54.20     (13)                     
Anneke Buitenkamp            B2   1:53.30     (12)                     
Margriet Pomper              A1                      2:36.00     (4)   
Sjoke Schuurmans             A1                      2:35.80     (3)   
Anneke Zeinstra              A2                      2:34.50     (2)   
Dineke de Vries-Jetten       A2                      2:33.90     (1)   
Gretha Kuiper                A1                      2:37.70     (5)   
Grietje Bakker               A2                      2:39.10     (6)   
Harma Hendriks               A2                      2:45.50     (7)   
Hilly Kok                    A2                      2:51.30     (8)