Competition: Pupillen Klasse 2 - 6 En Jun C Klasse 4 En 5

Information:
  • 104 athletes from 1 nation
  • 62 women and 42 men
  • 3 distances (1000m, 300m, 500m)
  • 175 races (7x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Pupillen Klasse 2 - 6 En Jun C Klasse 4 En 5
17.10.2021
De Uithof (NED)

500 meter (Women), 17.10.2021

POS   NAME                   AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Bente Barendse         C1   NED   52.31                        
2     Sara de Jong           C1   NED   53.44     +1.130             
3     Ilse Veuger            D2   NED   54.31     +2.000             
4     Fiore Koutstaal        D1   NED   56.01     +3.700             
5     Lindsey Eijgermans     D2   NED   56.64     +4.330             
6     Simone Gravesteijn     C1   NED   56.71     +4.400             
7     Emma Boon              D2   NED   56.72     +4.410             
8     Valerie Gerritse       D1   NED   56.75     +4.440             
9     Oona Alleblas          D1   NED   57.51     +5.200             
10    Tippi Verbree          D1   NED   58.50     +6.190             
11    Roos Bos               E1   NED   58.90     +6.590             
12    Amber Boer             C2   NED   59.08     +6.770             
13    Feline Solleveld       D2   NED   59.13     +6.820             
14    Nanette Boon           E2   NED   59.33     +7.020             
15    Pien de Jong           D2   NED   59.78     +7.470             
16    Claire Vermeulen       C1   NED   1:00.06   +7.750             
17    Ires Koek              C1   NED   1:00.31   +8.000             
18    Jolijn Solleveld       E2   NED   1:00.40   +8.090             
19    River van Staveren     D1   NED   1:00.58   +8.270             
20    Liese Van Der Laan     E1   NED   1:00.63   +8.320             
21    Jasmijn Bavius         D1   NED   1:01.18   +8.870             
      Mare Damsma            D1   NED   1:01.18   +8.870             
23    Emma Van Der Goes      C1   NED   1:01.67   +9.360             
24    Evi Lagerwerf          D2   NED   1:01.72   +9.410             
25    Clover van Zeijl       D2   NED   1:02.91   +10.600            
26    Lize van der Hoeven    D2   NED   1:03.09   +10.780            
27    Nouschka Steenks       D1   NED   1:03.13   +10.820            
28    Mirthe Wijnakker       D2   NED   1:04.39   +12.080            
29    Medde Barendse         E2   NED   1:04.40   +12.090            
30    Sara van der Goes      E2   NED   1:05.62   +13.310            
31    Puk Moerman            E1   NED   1:05.75   +13.440            
32    Jasmijn Verdoold       D2   NED   1:06.65   +14.340            
33    Anne-Lotte Kohler      D2   NED   1:07.21   +14.900            
34    Roos van der Hoeven    E2   NED   1:08.29   +15.980            
35    Felice Koutstaal       F2   NED   1:08.61   +16.300            
36    Tessa.13 Bos           F2   NED   1:09.07   +16.760   PB       
37    Cato Slegtenhorst      D1   NED   1:09.33   +17.020            
38    Brenda van Driel       D2   NED   1:11.52   +19.210            
39    Jaylinn Van Meeteren   D1   NED   1:13.05   +20.740   PB       
40    Sanne Plag             D1   NED   1:17.81   +25.500            
41    Yara Lagerwerf         E1   NED   1:19.64   +27.330            
42    Fien Moerman           F1   NED   1:20.21   +27.900            
43    Ynte Alleblas          F2   NED   1:21.31   +29.000            
44    Guusje Spaargaren      F2   NED   1:33.48   +41.170            
DNF   Francis de Bruijn      E2   NED   -                            
DNS   Denise Gerritse        C1   NED   -                            



1000 meter (Women), 17.10.2021

POS   NAME                  AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Scarlett de Bruijn    D2   NED   1:37.67                      
2     Lenthe Jansen         C2   NED   1:39.39   +1.720             
3     Lisa Den Hertog       D2   NED   1:41.63   +3.960             
4     Kira Kramer           C1   NED   1:42.11   +4.440             
5     Bo Hoogvorst          D2   NED   1:42.54   +4.870             
6     Lisanne Vreugdenhil   D2   NED   1:42.83   +5.160    PB       
7     Britt Post            D2   NED   1:43.26   +5.590             
8     Ava Alleblas          C1   NED   1:45.98   +8.310             
9     Kem Scheffer          C1   NED   1:46.16   +8.490             
10    Esmee van Randeraat   D1   NED   1:46.45   +8.780             
11    Lara Castro Nortier   D2   NED   1:49.34   +11.670   PB       
12    Vera Van Der Leden    C2   NED   1:50.70   +13.030            
13    Iris van den Helder   C2   NED   1:52.46   +14.790            
14    Esmee van der Meer    C2   NED   1:54.19   +16.520            
15    Lies Prinssen         D2   NED   1:54.43   +16.760            
16    Amber Koetsier        C1   NED   2:09.84   +32.170            
DNF   Michelle Heinrich     C1   NED   -                            



300 meter (Women), 17.10.2021

POS   NAME                   AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Bente Barendse         C1   NED   32.68                      
2     Sara de Jong           C1   NED   33.74   +1.060             
3     Ilse Veuger            D2   NED   33.80   +1.120             
4     Emma Boon              D2   NED   34.29   +1.610             
5     Fiore Koutstaal        D1   NED   34.71   +2.030             
6     Lindsey Eijgermans     D2   NED   34.84   +2.160             
7     Francis de Bruijn      E2   NED   35.13   +2.450             
8     Oona Alleblas          D1   NED   35.42   +2.740             
9     Tippi Verbree          D1   NED   35.58   +2.900             
10    Feline Solleveld       D2   NED   35.75   +3.070             
11    Nouschka Steenks       D1   NED   35.93   +3.250    PB       
12    Mirthe Wijnakker       D2   NED   36.01   +3.330             
13    Evi Lagerwerf          D2   NED   36.18   +3.500             
14    River van Staveren     D1   NED   36.50   +3.820    PB       
15    Claire Vermeulen       C1   NED   36.63   +3.950             
16    Pien de Jong           D2   NED   36.90   +4.220             
17    Jasmijn Verdoold       D2   NED   37.09   +4.410             
18    Jolijn Solleveld       E2   NED   37.23   +4.550             
19    Amber Boer             C2   NED   37.24   +4.560             
20    Emma Van Der Goes      C1   NED   37.31   +4.630             
21    Ires Koek              C1   NED   37.42   +4.740             
22    Mare Damsma            D1   NED   37.55   +4.870             
23    Cato Slegtenhorst      D1   NED   37.69   +5.010             
24    Clover van Zeijl       D2   NED   37.75   +5.070             
25    Jasmijn Bavius         D1   NED   37.81   +5.130             
26    Liese Van Der Laan     E1   NED   38.24   +5.560             
27    Lize van der Hoeven    D2   NED   38.85   +6.170             
28    Sara van der Goes      E2   NED   38.87   +6.190    PB       
29    Medde Barendse         E2   NED   39.76   +7.080             
30    Puk Moerman            E1   NED   40.27   +7.590             
31    Felice Koutstaal       F2   NED   40.62   +7.940             
32    Brenda van Driel       D2   NED   41.50   +8.820             
33    Jaylinn Van Meeteren   D1   NED   42.71   +10.030   PB       
34    Sanne Plag             D1   NED   42.95   +10.270            
35    Nanette Boon           E2   NED   43.18   +10.500            
36    Anne-Lotte Kohler      D2   NED   45.22   +12.540            
37    Simone Gravesteijn     C1   NED   46.93   +14.250            
38    Fien Moerman           F1   NED   47.57   +14.890            
39    Roos van der Hoeven    E2   NED   48.03   +15.350            
40    Yara Lagerwerf         E1   NED   48.28   +15.600            
41    Tessa.13 Bos           F2   NED   50.15   +17.470            
42    Ynte Alleblas          F2   NED   55.40   +22.720            
43    Guusje Spaargaren      F2   NED   56.16   +23.480            
DNF   Denise Gerritse        C1   NED   -                          
DNS   Valerie Gerritse       D1   NED   -                          
DQ    Roos Bos               E1   NED   -                          



500 meter (Men), 17.10.2021

POS   NAME                 AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Rick Loos            C2   NED   48.70                        
2     Tom Loos             C2   NED   48.97     +0.270             
3     Koen Van Dissel      C2   NED   50.18     +1.480             
4     Job Van Dongen       C2   NED   50.37     +1.670             
5     Lars Van Klink       C1   NED   53.81     +5.110             
6     Felix Harleman       C1   NED   53.87     +5.170             
7     Kay Kuper            D2   NED   54.02     +5.320             
8     Ben Lispet           C1   NED   54.16     +5.460             
9     Yannick Overdevest   C2   NED   55.14     +6.440             
10    Thomas Van Zijp      D1   NED   55.15     +6.450             
11    Olivier Wennekes     D1   NED   55.16     +6.460             
12    Ruben Star           D1   NED   57.17     +8.470             
13    Ties Moerman         D1   NED   58.65     +9.950             
14    Martin Huls          C1   NED   59.30     +10.600            
15    Olen Olsthoorn       E1   NED   1:00.62   +11.920            
16    Daan Koetsier        E2   NED   1:04.47   +15.770            
17    Tycho Petri          D1   NED   1:05.44   +16.740            
18    Berend Heinrich      D1   NED   1:07.27   +18.570            
19    Jeffrey Eijgermans   E2   NED   1:10.51   +21.810            
20    Moreno Koutstaal     F2   NED   1:11.03   +22.330            
21    Jelte Petri          E1   NED   1:15.43   +26.730            
22    Tom Plag             E1   NED   1:15.44   +26.740            
23    Nijs Alleblas        F2   NED   1:20.29   +31.590            
24    Stef Koetsier        F1   NED   1:31.01   +42.310            
DQ    Tristan Boon         E2   NED   -                            



1000 meter (Men), 17.10.2021

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Valentijn Wilhelm        C2   NED   1:31.97                      
2     Zeb Olsthoorn            D1   NED   1:34.82   +2.850             
3     Stian van Etten          D2   NED   1:34.87   +2.900             
4     Taeke Jongbloed          C1   NED   1:36.41   +4.440             
5     Stan de Graaf            D2   NED   1:37.25   +5.280             
6     Matthijs de Haan         D2   NED   1:37.42   +5.450             
7     Peng Shen Plugge         D2   NED   1:38.49   +6.520             
8     Bram van der Hoeven      C1   NED   1:39.03   +7.060    PB       
9     Matthijs Wijk            C2   NED   1:39.38   +7.410             
10    Julian Ras               D1   NED   1:42.57   +10.600   PB       
11    Sven Kompier             D2   NED   1:43.25   +11.280            
12    Tolle Steijn             C2   NED   1:44.91   +12.940            
13    Olaf Van Ginkel          C2   NED   1:47.36   +15.390            
14    Matthieu van der Horst   D1   NED   1:47.52   +15.550            
15    Bjarne den Besten        E2   NED   1:47.84   +15.870            
16    Ties Goemans             C2   NED   1:52.27   +20.300            



300 meter (Men), 17.10.2021

POS   NAME                 AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Rick Loos            C2   NED   30.42                      
2     Job Van Dongen       C2   NED   30.94   +0.520             
3     Koen Van Dissel      C2   NED   31.01   +0.590             
4     Tom Loos             C2   NED   31.08   +0.660             
5     Ben Lispet           C1   NED   32.25   +1.830             
6     Lars Van Klink       C1   NED   33.20   +2.780             
7     Kay Kuper            D2   NED   33.41   +2.990             
8     Felix Harleman       C1   NED   34.07   +3.650             
9     Yannick Overdevest   C2   NED   34.28   +3.860    SB       
10    Thomas Van Zijp      D1   NED   34.36   +3.940             
11    Ruben Star           D1   NED   34.38   +3.960             
12    Olivier Wennekes     D1   NED   34.55   +4.130             
13    Ties Moerman         D1   NED   35.53   +5.110             
14    Martin Huls          C1   NED   36.46   +6.040             
15    Olen Olsthoorn       E1   NED   37.07   +6.650             
16    Daan Koetsier        E2   NED   38.62   +8.200    SB       
17    Berend Heinrich      D1   NED   39.50   +9.080    PB       
18    Tycho Petri          D1   NED   39.95   +9.530             
19    Moreno Koutstaal     F2   NED   40.65   +10.230            
20    Jeffrey Eijgermans   E2   NED   42.80   +12.380            
21    Tristan Boon         E2   NED   43.92   +13.500            
22    Jelte Petri          E1   NED   44.79   +14.370            
23    Nijs Alleblas        F2   NED   46.35   +15.930            
24    Stef Koetsier        F1   NED   50.56   +20.140            
25    Tom Plag             E1   NED   54.49   +24.070            



Pupillen Klasse 2 - 6 En Jun C Klasse 4 En 5
17.10.2021
De Uithof (NED)

NAME                     AG   300M           300M           500M           500M             1000M            
Nanette Boon             E2   43.18   (35)                  59.33   (14)                                     
Yannick Overdevest       C2                  34.28   (9)                   55.14     (9)                     
Martin Huls              C1                  36.46   (14)                  59.30     (14)                    
Kay Kuper                D2                  33.41   (7)                   54.02     (7)                     
Olivier Wennekes         D1                  34.55   (12)                  55.16     (11)                    
Tycho Petri              D1                  39.95   (18)                  1:05.44   (17)                    
Daan Koetsier            E2                  38.62   (16)                  1:04.47   (16)                    
Ben Lispet               C1                  32.25   (5)                   54.16     (8)                     
Jeffrey Eijgermans       E2                  42.80   (20)                  1:10.51   (19)                    
Ruben Star               D1                  34.38   (11)                  57.17     (12)                    
Olen Olsthoorn           E1                  37.07   (15)                  1:00.62   (15)                    
Tristan Boon             E2                  43.92   (21)                  DQ                                
Ties Moerman             D1                  35.53   (13)                  58.65     (13)                    
Felix Harleman           C1                  34.07   (8)                   53.87     (6)                     
Job Van Dongen           C2                  30.94   (2)                   50.37     (4)                     
Koen Van Dissel          C2                  31.01   (3)                   50.18     (3)                     
Thomas Van Zijp          D1                  34.36   (10)                  55.15     (10)                    
Moreno Koutstaal         F2                  40.65   (19)                  1:11.03   (20)                    
Nijs Alleblas            F2                  46.35   (23)                  1:20.29   (23)                    
Rick Loos                C2                  30.42   (1)                   48.70     (1)                     
Lars Van Klink           C1                  33.20   (6)                   53.81     (5)                     
Jelte Petri              E1                  44.79   (22)                  1:15.43   (21)                    
Berend Heinrich          D1                  39.50   (17)                  1:07.27   (18)                    
Tom Loos                 C2                  31.08   (4)                   48.97     (2)                     
Tom Plag                 E1                  54.49   (25)                  1:15.44   (22)                    
Stef Koetsier            F1                  50.56   (24)                  1:31.01   (24)                    
Valentijn Wilhelm        C2                                                                 1:31.97   (1)    
Sven Kompier             D2                                                                 1:43.25   (11)   
Julian Ras               D1                                                                 1:42.57   (10)   
Bram van der Hoeven      C1                                                                 1:39.03   (8)    
Zeb Olsthoorn            D1                                                                 1:34.82   (2)    
Stian van Etten          D2                                                                 1:34.87   (3)    
Matthijs Wijk            C2                                                                 1:39.38   (9)    
Stan de Graaf            D2                                                                 1:37.25   (5)    
Peng Shen Plugge         D2                                                                 1:38.49   (7)    
Taeke Jongbloed          C1                                                                 1:36.41   (4)    
Matthijs de Haan         D2                                                                 1:37.42   (6)    
Matthieu van der Horst   D1                                                                 1:47.52   (14)   
Ties Goemans             C2                                                                 1:52.27   (16)   
Bjarne den Besten        E2                                                                 1:47.84   (15)   
Tolle Steijn             C2                                                                 1:44.91   (12)   
Olaf Van Ginkel          C2                                                                 1:47.36   (13)   

NAME                   AG   300M           500M             1000M            
Lindsey Eijgermans     D2   34.84   (6)    56.64     (5)                     
Brenda van Driel       D2   41.50   (32)   1:11.52   (38)                    
Emma Boon              D2   34.29   (4)    56.72     (7)                     
Cato Slegtenhorst      D1   37.69   (23)   1:09.33   (37)                    
Sara de Jong           C1   33.74   (2)    53.44     (2)                     
Jasmijn Bavius         D1   37.81   (25)   1:01.18   (21)                    
Sara van der Goes      E2   38.87   (28)   1:05.62   (30)                    
Emma Van Der Goes      C1   37.31   (20)   1:01.67   (23)                    
Francis de Bruijn      E2   35.13   (7)    DNF                               
River van Staveren     D1   36.50   (14)   1:00.58   (19)                    
Denise Gerritse        C1   DNF            DNS                               
Simone Gravesteijn     C1   46.93   (37)   56.71     (6)                     
Lize van der Hoeven    D2   38.85   (27)   1:03.09   (26)                    
Tippi Verbree          D1   35.58   (9)    58.50     (10)                    
Claire Vermeulen       C1   36.63   (15)   1:00.06   (16)                    
Bente Barendse         C1   32.68   (1)    52.31     (1)                     
Medde Barendse         E2   39.76   (29)   1:04.40   (29)                    
Oona Alleblas          D1   35.42   (8)    57.51     (9)                     
Pien de Jong           D2   36.90   (16)   59.78     (15)                    
Fiore Koutstaal        D1   34.71   (5)    56.01     (4)                     
Valerie Gerritse       D1   DNS            56.75     (8)                     
Puk Moerman            E1   40.27   (30)   1:05.75   (31)                    
Ires Koek              C1   37.42   (21)   1:00.31   (17)                    
Roos van der Hoeven    E2   48.03   (39)   1:08.29   (34)                    
Nouschka Steenks       D1   35.93   (11)   1:03.13   (27)                    
Felice Koutstaal       F2   40.62   (31)   1:08.61   (35)                    
Roos Bos               E1   DQ             58.90     (11)                    
Ynte Alleblas          F2   55.40   (42)   1:21.31   (43)                    
Mirthe Wijnakker       D2   36.01   (12)   1:04.39   (28)                    
Yara Lagerwerf         E1   48.28   (40)   1:19.64   (41)                    
Evi Lagerwerf          D2   36.18   (13)   1:01.72   (24)                    
Jaylinn Van Meeteren   D1   42.71   (33)   1:13.05   (39)                    
Anne-Lotte Kohler      D2   45.22   (36)   1:07.21   (33)                    
Tessa.13 Bos           F2   50.15   (41)   1:09.07   (36)                    
Feline Solleveld       D2   35.75   (10)   59.13     (13)                    
Jolijn Solleveld       E2   37.23   (18)   1:00.40   (18)                    
Clover van Zeijl       D2   37.75   (24)   1:02.91   (25)                    
Ilse Veuger            D2   33.80   (3)    54.31     (3)                     
Amber Boer             C2   37.24   (19)   59.08     (12)                    
Liese Van Der Laan     E1   38.24   (26)   1:00.63   (20)                    
Mare Damsma            D1   37.55   (22)   1:01.18   (21)                    
Jasmijn Verdoold       D2   37.09   (17)   1:06.65   (32)                    
Sanne Plag             D1   42.95   (34)   1:17.81   (40)                    
Fien Moerman           F1   47.57   (38)   1:20.21   (42)                    
Guusje Spaargaren      F2   56.16   (43)   1:33.48   (44)                    
Iris van den Helder    C2                                   1:52.46   (13)   
Lies Prinssen          D2                                   1:54.43   (15)   
Ava Alleblas           C1                                   1:45.98   (8)    
Kem Scheffer           C1                                   1:46.16   (9)    
Lenthe Jansen          C2                                   1:39.39   (2)    
Michelle Heinrich      C1                                   DNF              
Amber Koetsier         C1                                   2:09.84   (16)   
Esmee van der Meer     C2                                   1:54.19   (14)   
Scarlett de Bruijn     D2                                   1:37.67   (1)    
Lisa Den Hertog        D2                                   1:41.63   (3)    
Britt Post             D2                                   1:43.26   (7)    
Kira Kramer            C1                                   1:42.11   (4)    
Lisanne Vreugdenhil    D2                                   1:42.83   (6)    
Bo Hoogvorst           D2                                   1:42.54   (5)    
Vera Van Der Leden     C2                                   1:50.70   (12)   
Esmee van Randeraat    D1                                   1:46.45   (10)   
Lara Castro Nortier    D2                                   1:49.34   (11)