Competition: Provincial Olympic Style Championships

Information:
  • 61 athletes from 1 nation
  • 23 women and 38 men
  • 5 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m)
  • 260 races (25x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Provincial Olympic Style Championships
19. - 20.01.2008
Brewer Park Oval (CAN)

500 meter (Men), 19.01.2008

POS   NAME                AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Stephen Ayotte      B2       CAN   42.78                        
2     Martin Corbett      B1       CAN   43.66     +0.880             
3     Vincent Dehaître    C1       CAN   48.01     +5.230    SB       
4     Warren Burden       Senior   CAN   48.03     +5.250             
5     Mats Gradwell       Senior   CAN   48.08     +5.300             
6     Ben Young           Neo      CAN   48.56     +5.780             
7     Eric Fackoury       B1       CAN   48.59     +5.810             
8     Julius Pokol        A1       CAN   48.81     +6.030             
9     Jason Grein         Senior   CAN   49.49     +6.710             
10    Steven Derro        C2       CAN   49.60     +6.820    SB       
11    Philippe Bergeron   C2       CAN   49.85     +7.070    SB       
12    Bennett Wiancko     C1       CAN   50.15     +7.370             
13    Kevin Frost         M40      CAN   50.48     +7.700             
14    Ian Millar          M30      CAN   51.38     +8.600             
15    Philippe Breton     C1       CAN   51.56     +8.780    SB       
16    Colin Lockhart      C1       CAN   54.89     +12.110   SB       
17    Elio Cozzarini      M50      CAN   55.02     +12.240            
18    Tejan Chinnakonda   D1       CAN   56.26     +13.480            
19    Maxim Kuntz         Senior   CAN   59.17     +16.390   PB       
20    Samuel Landry       D1       CAN   59.40     +16.620   SB       
21    Guy Levert          Senior   CAN   59.64     +16.860   PB       
22    Bren Piper          B2       CAN   1:04.20   +21.420            
23    Benjamin Yang       D1       CAN   1:06.21   +23.430            
24    Nicholas Everett    F2       CAN   1:09.99   +27.210            
25    Marlon Bell         Senior   CAN   1:14.97   +32.190   PB       
DNS   Nathan Shami        B2       CAN   -                            
DNS   Andrew McCallum     Senior   CAN   -                            



500 meter (Women), 19.01.2008

POS   NAME                   AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Emily Rendell-Watson   D2       CAN   51.67               SB       
2     Paisley Perrie         E2       CAN   54.31     +2.640             
3     Gabrielle St-Germain   C1       CAN   54.38     +2.710             
4     Natasha Clouthier      D1       CAN   54.81     +3.140    SB       
5     Karli Lee              B1       CAN   55.87     +4.200             
6     Amber Ranich           B1       CAN   56.06     +4.390             
7     Victoria Everett       Senior   CAN   56.99     +5.320    PB       
8     Sarah Shires           D1       CAN   57.07     +5.400             
9     Vivienne Steele        B1       CAN   57.37     +5.700             
10    Bailin Xie             D1       CAN   59.28     +7.610             
11    Emily Gaito            Senior   CAN   1:00.59   +8.920             
12    Alexandra Everett      Senior   CAN   1:05.00   +13.330            
13    Lisa Mayer             Senior   CAN   1:06.09   +14.420   SB       
14    Adrienne Gaudreault    E2       CAN   1:13.72   +22.050   SB       



1000 meter (Men), 19.01.2008

POS   NAME                AG       NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Martin Corbett      B1       CAN   1:27.85               TR       
2     Stephen Ayotte      B2       CAN   1:31.05   +3.200               
3     Vincent Dehaître    C1       CAN   1:33.67   +5.820      SB       
4     Mats Gradwell       Senior   CAN   1:37.46   +9.610      PB       
5     Ben Young           Neo      CAN   1:39.52   +11.670     SB       
6     Ian Millar          M30      CAN   1:39.73   +11.880              
7     Warren Burden       Senior   CAN   1:41.08   +13.230              
8     Philippe Bergeron   C2       CAN   1:42.33   +14.480              
9     Jason Grein         Senior   CAN   1:43.09   +15.240     PB       
10    Julius Pokol        A1       CAN   1:44.09   +16.240     SB       
11    Steven Derro        C2       CAN   1:44.98   +17.130     SB       
12    Kevin Frost         M40      CAN   1:46.93   +19.080              
13    Philippe Breton     C1       CAN   1:47.19   +19.340     SB       
14    Bennett Wiancko     C1       CAN   1:48.49   +20.640              
15    Elio Cozzarini      M50      CAN   1:50.16   +22.310              
16    Guy Levert          Senior   CAN   1:58.17   +30.320     PB       
17    Tejan Chinnakonda   D1       CAN   2:01.44   +33.590     SB       
18    Colin Lockhart      C1       CAN   2:01.50   +33.650     SB       
19    Benjamin Yang       D1       CAN   2:03.38   +35.530     SB       
20    Samuel Landry       D1       CAN   2:03.40   +35.550     SB       
21    Bren Piper          B2       CAN   2:13.56   +45.710              
22    Nicholas Everett    F2       CAN   2:22.50   +54.650              
23    Marlon Bell         Senior   CAN   2:44.07   +1.16.220   PB       
DNS   Eric Fackoury       B1       CAN   -                              
DNS   Nathan Shami        B2       CAN   -                              
DNS   Andrew McCallum     Senior   CAN   -                              
DNS   Maxim Kuntz         Senior   CAN   -                              



1000 meter (Women), 19.01.2008

POS   NAME                   AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Emily Rendell-Watson   D2       CAN   1:44.97             TR, SB   
2     Gabrielle St-Germain   C1       CAN   1:45.82   +0.850    SB       
3     Paisley Perrie         E2       CAN   1:50.42   +5.450    SB       
4     Amber Ranich           B1       CAN   1:54.46   +9.490    SB       
5     Karli Lee              B1       CAN   1:55.49   +10.520            
6     Sarah Shires           D1       CAN   2:00.35   +15.380            
7     Bailin Xie             D1       CAN   2:02.41   +17.440   SB       
8     Vivienne Steele        B1       CAN   2:03.74   +18.770            
9     Emily Gaito            Senior   CAN   2:04.71   +19.740            
10    Lisa Mayer             Senior   CAN   2:11.70   +26.730   SB       
11    Victoria Everett       Senior   CAN   2:17.71   +32.740            
12    Alexandra Everett      Senior   CAN   2:22.60   +37.630            
13    Adrienne Gaudreault    E2       CAN   2:28.62   +43.650   SB       
DQ    Natasha Clouthier      D1       CAN   -                            



1500 meter (Women), 19.01.2008

POS   NAME                 AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Erin Mitchell        B2   CAN   2:37.34             TR       
2     Stacey Muise         A1   CAN   2:38.24   +0.900             
3     Madeline Mitchell    C2   CAN   2:44.69   +7.350             
4     Samantha Morrison    B1   CAN   2:45.80   +8.460             
5     Jocelyn Harrington   A1   CAN   2:46.25   +8.910             
6     Kira Slivitzky       C2   CAN   2:47.48   +10.140            
7     Hannah Morrison      C1   CAN   2:55.43   +18.090   SB       
8     Paisley Perrie       E2   CAN   3:05.43   +28.090   SB       
9     Courtney L'Arrivee   C2   CAN   3:09.32   +31.980   PB       
DNF   Michelle Gauthier    C1   CAN   -                            



3000 meter (Men), 19.01.2008

POS   NAME                AG       NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Richard MacLennan   B2       CAN   4:46.77               TR       
2     Leo Landry          B2       CAN   4:49.30   +2.530               
3     Nikolaus Serrer     A1       CAN   4:55.14   +8.370               
4     Marc Joubert        B1       CAN   5:00.11   +13.340              
5     Martin Corbett      B1       CAN   5:10.33   +23.560              
6     Conner Elliott      C2       CAN   5:12.24   +25.470              
7     Lawrence Magloire   M45      CAN   5:14.62   +27.850              
8     Eric Fackoury       B1       CAN   5:19.22   +32.450              
9     Chris Biocchi       B2       CAN   5:38.61   +51.840              
10    David Deconinck     B1       CAN   5:38.73   +51.960     PB       
11    Ian Millar          M30      CAN   5:42.14   +55.370              
12    Ken Wetzel          Senior   CAN   5:58.93   +1.12.160   PB       
13    Graham Lodge        M70      CAN   6:05.51   +1.18.740   SB       
14    Taylor Cameron      Senior   CAN   6:58.30   +2.11.530   PB       



500 meter (Men), 19.01.2008

POS   NAME                AG       NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Richard MacLennan   B2       CAN   41.14             TR       
2     Leo Landry          B2       CAN   43.18   +2.040             
3     Martin Corbett      B1       CAN   43.34   +2.200             
4     Nikolaus Serrer     A1       CAN   45.01   +3.870             
5     Marc Joubert        B1       CAN   45.61   +4.470             
6     Conner Elliott      C2       CAN   46.00   +4.860             
7     Chris Biocchi       B2       CAN   46.32   +5.180             
8     Eric Fackoury       B1       CAN   47.69   +6.550             
9     David Deconinck     B1       CAN   48.79   +7.650    SB       
10    Ian Millar          M30      CAN   50.60   +9.460             
11    Ken Wetzel          Senior   CAN   52.59   +11.450   SB       
12    Graham Lodge        M70      CAN   56.26   +15.120   SB       
13    Taylor Cameron      Senior   CAN   58.93   +17.790   PB       
DNS   Lawrence Magloire   M45      CAN   -                          



500 meter (Women), 19.01.2008

POS   NAME                 AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Erin Mitchell        B2   CAN   47.81             TR       
2     Madeline Mitchell    C2   CAN   49.84   +2.030             
3     Stacey Muise         A1   CAN   50.38   +2.570             
4     Kira Slivitzky       C2   CAN   51.54   +3.730             
5     Jocelyn Harrington   A1   CAN   51.71   +3.900             
6     Samantha Morrison    B1   CAN   52.06   +4.250             
7     Michelle Gauthier    C1   CAN   52.67   +4.860             
8     Hannah Morrison      C1   CAN   55.35   +7.540    SB       
9     Courtney L'Arrivee   C2   CAN   59.18   +11.370   SB       
DNS   Paisley Perrie       E2   CAN   -                          



500 meter (Men), 20.01.2008

POS   NAME                AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Stephen Ayotte      B2       CAN   43.64                        
2     Martin Corbett      B1       CAN   43.92     +0.280             
3     Ben Young           Neo      CAN   46.54     +2.900    SB       
4     Mats Gradwell       Senior   CAN   47.54     +3.900    PB       
5     Warren Burden       Senior   CAN   47.96     +4.320    SB       
6     Vincent Dehaître    C1       CAN   48.36     +4.720             
7     Julius Pokol        A1       CAN   48.54     +4.900    SB       
8     Jason Grein         Senior   CAN   49.00     +5.360    PB       
9     Ian Millar          M30      CAN   49.29     +5.650             
10    Kevin Frost         M40      CAN   49.33     +5.690             
11    Steven Derro        C2       CAN   49.72     +6.080             
12    Bennett Wiancko     C1       CAN   50.38     +6.740             
13    Andrew McCallum     Senior   CAN   51.30     +7.660    SB       
14    Philippe Breton     C1       CAN   53.78     +10.140            
15    Elio Cozzarini      M50      CAN   54.41     +10.770            
16    Colin Lockhart      C1       CAN   55.32     +11.680            
17    Tejan Chinnakonda   D1       CAN   55.88     +12.240   SB       
18    Maxim Kuntz         Senior   CAN   59.58     +15.940            
19    Samuel Landry       D1       CAN   1:00.87   +17.230            
20    Benjamin Yang       D1       CAN   1:01.81   +18.170   SB       
21    Bren Piper          B2       CAN   1:03.80   +20.160            
22    Nicholas Everett    F2       CAN   1:06.13   +22.490   SB       
DNS   Eric Fackoury       B1       CAN   -                            
DNS   Philippe Bergeron   C2       CAN   -                            
DNS   Nathan Shami        B2       CAN   -                            
DNS   Guy Levert          Senior   CAN   -                            
DNS   Marlon Bell         Senior   CAN   -                            



500 meter (Women), 20.01.2008

POS   NAME                   AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Emily Rendell-Watson   D2       CAN   52.47                        
2     Paisley Perrie         E2       CAN   53.27     +0.800    SB       
3     Sarah Shires           D1       CAN   55.10     +2.630    SB       
4     Amber Ranich           B1       CAN   55.28     +2.810             
5     Gabrielle St-Germain   C1       CAN   55.52     +3.050             
6     Natasha Clouthier      D1       CAN   55.53     +3.060             
7     Bailin Xie             D1       CAN   57.52     +5.050    SB       
8     Karli Lee              B1       CAN   57.78     +5.310             
9     Vivienne Steele        B1       CAN   57.86     +5.390             
10    Victoria Everett       Senior   CAN   58.94     +6.470             
11    Emily Gaito            Senior   CAN   1:00.11   +7.640    PB       
12    Alexandra Everett      Senior   CAN   1:04.59   +12.120   PB       
13    Lisa Mayer             Senior   CAN   1:08.46   +15.990            
14    Adrienne Gaudreault    E2       CAN   1:20.29   +27.820            



1000 meter (Men), 20.01.2008

POS   NAME                AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Martin Corbett      B1       CAN   1:30.18                      
2     Stephen Ayotte      B2       CAN   1:30.18                      
3     Vincent Dehaître    C1       CAN   1:36.75   +6.570             
4     Mats Gradwell       Senior   CAN   1:39.97   +9.790             
5     Ben Young           Neo      CAN   1:40.19   +10.010            
6     Warren Burden       Senior   CAN   1:40.95   +10.770   SB       
7     Ian Millar          M30      CAN   1:43.82   +13.640            
8     Julius Pokol        A1       CAN   1:44.55   +14.370            
9     Steven Derro        C2       CAN   1:45.78   +15.600            
10    Kevin Frost         M40      CAN   1:46.05   +15.870            
11    Jason Grein         Senior   CAN   1:48.29   +18.110            
12    Philippe Breton     C1       CAN   1:49.50   +19.320            
13    Elio Cozzarini      M50      CAN   1:55.77   +25.590            
14    Colin Lockhart      C1       CAN   2:03.67   +33.490            
15    Benjamin Yang       D1       CAN   2:04.36   +34.180            
16    Tejan Chinnakonda   D1       CAN   2:06.57   +36.390            
17    Samuel Landry       D1       CAN   2:14.29   +44.110            
18    Bren Piper          B2       CAN   2:18.55   +48.370            
19    Nicholas Everett    F2       CAN   2:21.64   +51.460   SB       
20    Maxim Kuntz         Senior   CAN   2:29.35   +59.170   PB       
DNS   Eric Fackoury       B1       CAN   -                            
DNS   Philippe Bergeron   C2       CAN   -                            
DNS   Nathan Shami        B2       CAN   -                            
DNS   Bennett Wiancko     C1       CAN   -                            
DNS   Andrew McCallum     Senior   CAN   -                            
DNS   Guy Levert          Senior   CAN   -                            
DNS   Marlon Bell         Senior   CAN   -                            



1000 meter (Women), 20.01.2008

POS   NAME                   AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Gabrielle St-Germain   C1       CAN   1:53.27                      
2     Natasha Clouthier      D1       CAN   1:53.53   +0.260    SB       
3     Paisley Perrie         E2       CAN   1:58.67   +5.400             
4     Karli Lee              B1       CAN   1:59.42   +6.150             
5     Sarah Shires           D1       CAN   1:59.75   +6.480    SB       
6     Emily Gaito            Senior   CAN   2:01.63   +8.360    SB       
7     Amber Ranich           B1       CAN   2:01.64   +8.370             
8     Vivienne Steele        B1       CAN   2:01.99   +8.720             
9     Emily Rendell-Watson   D2       CAN   2:02.86   +9.590             
10    Bailin Xie             D1       CAN   2:03.52   +10.250            
11    Victoria Everett       Senior   CAN   2:11.37   +18.100   PB       
12    Alexandra Everett      Senior   CAN   2:11.62   +18.350   PB       
13    Lisa Mayer             Senior   CAN   2:12.12   +18.850            
14    Adrienne Gaudreault    E2       CAN   2:38.55   +45.280            



1500 meter (Men), 20.01.2008

POS   NAME                AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Richard MacLennan   B2       CAN   2:12.63             TR       
2     Leo Landry          B2       CAN   2:15.88   +3.250             
3     Nikolaus Serrer     A1       CAN   2:19.27   +6.640             
4     Martin Corbett      B1       CAN   2:19.27   +6.640             
5     Marc Joubert        B1       CAN   2:19.78   +7.150             
6     Lawrence Magloire   M45      CAN   2:28.08   +15.450            
7     Conner Elliott      C2       CAN   2:28.99   +16.360            
8     Chris Biocchi       B2       CAN   2:31.10   +18.470            
9     Eric Fackoury       B1       CAN   2:35.12   +22.490            
10    Ian Millar          M30      CAN   2:39.93   +27.300            
11    Ken Wetzel          Senior   CAN   2:45.55   +32.920   SB       
12    Graham Lodge        M70      CAN   3:03.79   +51.160   SB       
13    Taylor Cameron      Senior   CAN   3:09.36   +56.730   PB       
DNS   David Deconinck     B1       CAN   -                            



5000 meter (Men), 20.01.2008

POS   NAME                AG       NAT   TIME       DIFF        RECORD   
1     Leo Landry          B2       CAN   8:30.74                TR       
2     Marc Joubert        B1       CAN   8:45.32    +14.580              
3     Richard MacLennan   B2       CAN   8:51.70    +20.960              
4     Nikolaus Serrer     A1       CAN   9:03.61    +32.870              
5     Conner Elliott      C2       CAN   9:07.63    +36.890              
6     Martin Corbett      B1       CAN   9:16.06    +45.320              
7     Eric Fackoury       B1       CAN   9:40.20    +1.09.460            
8     Lawrence Magloire   M45      CAN   10:09.96   +1.39.220            
9     Ian Millar          M30      CAN   10:21.34   +1.50.600            
10    Chris Biocchi       B2       CAN   10:40.10   +2.09.360            
11    Graham Lodge        M70      CAN   10:47.26   +2.16.520   SB       
12    Ken Wetzel          Senior   CAN   10:48.11   +2.17.370   SB       
DNS   David Deconinck     B1       CAN   -                               
DNS   Taylor Cameron      Senior   CAN   -                               



3000 meter (Women), 20.01.2008

POS   NAME                 AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Stacey Muise         A1   CAN   5:27.31               TR       
2     Erin Mitchell        B2   CAN   5:32.00   +4.690               
3     Jocelyn Harrington   A1   CAN   5:47.54   +20.230              
4     Madeline Mitchell    C2   CAN   5:56.35   +29.040              
5     Michelle Gauthier    C1   CAN   6:07.84   +40.530              
6     Samantha Morrison    B1   CAN   6:08.35   +41.040              
7     Kira Slivitzky       C2   CAN   6:12.99   +45.680              
8     Hannah Morrison      C1   CAN   6:29.04   +1.01.730   SB       
9     Paisley Perrie       E2   CAN   6:38.18   +1.10.870   SB       
10    Courtney L'Arrivee   C2   CAN   7:04.48   +1.37.170   SB       



1000 meter (Women), 20.01.2008

POS   NAME                 AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Erin Mitchell        B2   CAN   1:39.41             TR       
2     Stacey Muise         A1   CAN   1:40.36   +0.950             
3     Madeline Mitchell    C2   CAN   1:45.56   +6.150             
4     Michelle Gauthier    C1   CAN   1:45.69   +6.280             
5     Kira Slivitzky       C2   CAN   1:46.46   +7.050             
6     Jocelyn Harrington   A1   CAN   1:46.66   +7.250             
7     Samantha Morrison    B1   CAN   1:47.74   +8.330             
8     Hannah Morrison      C1   CAN   1:51.53   +12.120   SB       
9     Paisley Perrie       E2   CAN   1:51.84   +12.430            
10    Courtney L'Arrivee   C2   CAN   2:00.45   +21.040   SB       



Provincial Olympic Style Championships
19. - 20.01.2008
Brewer Park Oval (CAN)

NAME                AG       500M                500M                1000M               3000M               500M                1000M               1500M               5000M               
                                                 19.01.2008                                                                                                                                  
                             19.01.2008          2.Race              19.01.2008          19.01.2008          20.01.2008          20.01.2008          20.01.2008          20.01.2008          
Ian Millar          M30      51.38        (14)   50.60        (10)   1:39.73      (6)    5:42.14      (11)   49.29        (9)    1:43.82      (7)    2:39.93      (10)   10:21.34     (9)    
Eric Fackoury       B1       48.59        (7)    47.69        (8)    DNS                 5:19.22      (8)    DNS                 DNS                 2:35.12      (9)    9:40.20      (7)    
Martin Corbett      B1       43.66        (2)    43.34        (3)    1:27.85      (1)    5:10.33      (5)    43.92        (2)    1:30.18      (1)    2:19.27      (4)    9:16.06      (6)    
Stephen Ayotte      B2       42.78        (1)                        1:31.05      (2)                        43.64        (1)    1:30.18      (2)                                            
Kevin Frost         M40      50.48        (13)                       1:46.93      (12)                       49.33        (10)   1:46.05      (10)                                           
Elio Cozzarini      M50      55.02        (17)                       1:50.16      (15)                       54.41        (15)   1:55.77      (13)                                           
Philippe Bergeron   C2       49.85        (11)                       1:42.33      (8)                        DNS                 DNS                                                         
Tejan Chinnakonda   D1       56.26        (18)                       2:01.44      (17)                       55.88        (17)   2:06.57      (16)                                           
Bren Piper          B2       1:04.20      (22)                       2:13.56      (21)                       1:03.80      (21)   2:18.55      (18)                                           
Nathan Shami        B2       DNS                                     DNS                                     DNS                 DNS                                                         
Bennett Wiancko     C1       50.15        (12)                       1:48.49      (14)                       50.38        (12)   DNS                                                         
Julius Pokol        A1       48.81        (8)                        1:44.09      (10)                       48.54        (7)    1:44.55      (8)                                            
Vincent Dehaître    C1       48.01        (3)                        1:33.67      (3)                        48.36        (6)    1:36.75      (3)                                            
Philippe Breton     C1       51.56        (15)                       1:47.19      (13)                       53.78        (14)   1:49.50      (12)                                           
Benjamin Yang       D1       1:06.21      (23)                       2:03.38      (19)                       1:01.81      (20)   2:04.36      (15)                                           
Samuel Landry       D1       59.40        (20)                       2:03.40      (20)                       1:00.87      (19)   2:14.29      (17)                                           
Steven Derro        C2       49.60        (10)                       1:44.98      (11)                       49.72        (11)   1:45.78      (9)                                            
Colin Lockhart      C1       54.89        (16)                       2:01.50      (18)                       55.32        (16)   2:03.67      (14)                                           
Nicholas Everett    F2       1:09.99      (24)                       2:22.50      (22)                       1:06.13      (22)   2:21.64      (19)                                           
Andrew McCallum     Senior   DNS                                     DNS                                     51.30        (13)   DNS                                                         
Warren Burden       Senior   48.03        (4)                        1:41.08      (7)                        47.96        (5)    1:40.95      (6)                                            
Mats Gradwell       Senior   48.08        (5)                        1:37.46      (4)                        47.54        (4)    1:39.97      (4)                                            
Ben Young           Neo      48.56        (6)                        1:39.52      (5)                        46.54        (3)    1:40.19      (5)                                            
Jason Grein         Senior   49.49        (9)                        1:43.09      (9)                        49.00        (8)    1:48.29      (11)                                           
Maxim Kuntz         Senior   59.17        (19)                       DNS                                     59.58        (18)   2:29.35      (20)                                           
Guy Levert          Senior   59.64        (21)                       1:58.17      (16)                       DNS                 DNS                                                         
Marlon Bell         Senior   1:14.97      (25)                       2:44.07      (23)                       DNS                 DNS                                                         
Graham Lodge        M70                          56.26        (12)                       6:05.51      (13)                                           3:03.79      (12)   10:47.26     (11)   
Lawrence Magloire   M45                          DNS                                     5:14.62      (7)                                            2:28.08      (6)    10:09.96     (8)    
Ken Wetzel          Senior                       52.59        (11)                       5:58.93      (12)                                           2:45.55      (11)   10:48.11     (12)   
Richard MacLennan   B2                           41.14        (1)                        4:46.77      (1)                                            2:12.63      (1)    8:51.70      (3)    
Leo Landry          B2                           43.18        (2)                        4:49.30      (2)                                            2:15.88      (2)    8:30.74      (1)    
Nikolaus Serrer     A1                           45.01        (4)                        4:55.14      (3)                                            2:19.27      (3)    9:03.61      (4)    
Marc Joubert        B1                           45.61        (5)                        5:00.11      (4)                                            2:19.78      (5)    8:45.32      (2)    
Conner Elliott      C2                           46.00        (6)                        5:12.24      (6)                                            2:28.99      (7)    9:07.63      (5)    
Chris Biocchi       B2                           46.32        (7)                        5:38.61      (9)                                            2:31.10      (8)    10:40.10     (10)   
David Deconinck     B1                           48.79        (9)                        5:38.73      (10)                                           DNS                 DNS                 
Taylor Cameron      Senior                       58.93        (13)                       6:58.30      (14)                                           3:09.36      (13)   DNS                 

NAME                   AG       500M                500M               1000M               1500M              500M                1000M               1000M               3000M               
                                                    19.01.2008                                                                                        20.01.2008                              
                                19.01.2008          2.Race             19.01.2008          19.01.2008         20.01.2008          20.01.2008          2.Race              20.01.2008          
Paisley Perrie         E2       54.31        (2)    DNS                1:50.42      (3)    3:05.43      (8)   53.27        (2)    1:58.67      (3)    1:51.84      (9)    6:38.18      (9)    
Amber Ranich           B1       56.06        (6)                       1:54.46      (4)                       55.28        (4)    2:01.64      (7)                                            
Gabrielle St-Germain   C1       54.38        (3)                       1:45.82      (2)                       55.52        (5)    1:53.27      (1)                                            
Karli Lee              B1       55.87        (5)                       1:55.49      (5)                       57.78        (8)    1:59.42      (4)                                            
Vivienne Steele        B1       57.37        (9)                       2:03.74      (8)                       57.86        (9)    2:01.99      (8)                                            
Emily Rendell-Watson   D2       51.67        (1)                       1:44.97      (1)                       52.47        (1)    2:02.86      (9)                                            
Sarah Shires           D1       57.07        (8)                       2:00.35      (6)                       55.10        (3)    1:59.75      (5)                                            
Natasha Clouthier      D1       54.81        (4)                       DQ                                     55.53        (6)    1:53.53      (2)                                            
Bailin Xie             D1       59.28        (10)                      2:02.41      (7)                       57.52        (7)    2:03.52      (10)                                           
Adrienne Gaudreault    E2       1:13.72      (14)                      2:28.62      (13)                      1:20.29      (14)   2:38.55      (14)                                           
Lisa Mayer             Senior   1:06.09      (13)                      2:11.70      (10)                      1:08.46      (13)   2:12.12      (13)                                           
Emily Gaito            Senior   1:00.59      (11)                      2:04.71      (9)                       1:00.11      (11)   2:01.63      (6)                                            
Victoria Everett       Senior   56.99        (7)                       2:17.71      (11)                      58.94        (10)   2:11.37      (11)                                           
Alexandra Everett      Senior   1:05.00      (12)                      2:22.60      (12)                      1:04.59      (12)   2:11.62      (12)                                           
Stacey Muise           A1                           50.38        (3)                       2:38.24      (2)                                           1:40.36      (2)    5:27.31      (1)    
Erin Mitchell          B2                           47.81        (1)                       2:37.34      (1)                                           1:39.41      (1)    5:32.00      (2)    
Jocelyn Harrington     A1                           51.71        (5)                       2:46.25      (5)                                           1:46.66      (6)    5:47.54      (3)    
Samantha Morrison      B1                           52.06        (6)                       2:45.80      (4)                                           1:47.74      (7)    6:08.35      (6)    
Madeline Mitchell      C2                           49.84        (2)                       2:44.69      (3)                                           1:45.56      (3)    5:56.35      (4)    
Michelle Gauthier      C1                           52.67        (7)                       DNF                                                        1:45.69      (4)    6:07.84      (5)    
Kira Slivitzky         C2                           51.54        (4)                       2:47.48      (6)                                           1:46.46      (5)    6:12.99      (7)    
Hannah Morrison        C1                           55.35        (8)                       2:55.43      (7)                                           1:51.53      (8)    6:29.04      (8)    
Courtney L'Arrivee     C2                           59.18        (9)                       3:09.32      (9)                                           2:00.45      (10)   7:04.48      (10)