Competition: Prise de Temps

Information:
  • 18 athletes from 1 nation
  • 7 women and 11 men
  • 2 distances (3000m, 500m)
  • 18 races

Text view of the competition results

Prise de Temps
02.10.2021
Centre de Glaces (CAN)

500 meter (Women), 02.10.2021

POS   NAME                 AG    NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Béatrice Lamarche    Neo   CAN   39.51            TR       
2     Ophélie Juneau       Neo   CAN   42.38   +2.870            
3     Alix Delvaux         Neo   CAN   43.60   +4.090            



3000 meter (Women), 02.10.2021

POS   NAME                    AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Chloe Beauchesne        Neo      CAN   4:44.44             TR       
2     Émilie Greenfield       A1       CAN   4:49.17   +4.730             
3     Laurence Paquet         Senior   CAN   4:54.37   +9.930             
4     Marie-Michèle Gagnon    A2       CAN   4:54.57   +10.130            



500 meter (Men), 02.10.2021

POS   NAME                        AG       NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Laurent Dubreuil            Senior   CAN   34.57            TR       
2     Alex Boisvert-Lacroix       Senior   CAN   35.49   +0.920            
3     Christopher Fiola           Senior   CAN   35.61   +1.040            
4     Antoine Gélinas-Beaulieu    Senior   CAN   36.14   +1.570            
5     Antoine Roger               Senior   CAN   37.44   +2.870            
6     Rémy A. Laverdière          Neo      CAN   38.71   +4.140            
7     William Boissonneault       A2       CAN   41.77   +7.200            



3000 meter (Men), 02.10.2021

POS   NAME                  AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Antoine Hamel         A1   CAN   4:22.30             TR, PB   
2     Rafaël Asri           B2   CAN   4:28.80   +6.500    PB       
3     William Lefrançois    A1   CAN   4:30.87   +8.570    PB       
4     Ethan Demel           A2   CAN   4:51.22   +28.920   PB       



Prise de Temps
02.10.2021
Centre de Glaces (CAN)

NAME                        AG       500M (1. RACE)         500M          
Ethan Demel                 A2       4:51.22          (4)                 
Antoine Hamel               A1       4:22.30          (1)                 
William Lefrançois          A1       4:30.87          (3)                 
Rafaël Asri                 B2       4:28.80          (2)                 
Antoine Gélinas-Beaulieu    Senior                          36.14   (4)   
Laurent Dubreuil            Senior                          34.57   (1)   
Alex Boisvert-Lacroix       Senior                          35.49   (2)   
Antoine Roger               Senior                          37.44   (5)   
Rémy A. Laverdière          Neo                             38.71   (6)   
Christopher Fiola           Senior                          35.61   (3)   
William Boissonneault       A2                              41.77   (7)   

NAME                    AG       500M (1. RACE)         500M          
Laurence Paquet         Senior   4:54.37          (3)                 
Chloe Beauchesne        Neo      4:44.44          (1)                 
Émilie Greenfield       A1       4:49.17          (2)                 
Marie-Michèle Gagnon    A2       4:54.57          (4)                 
Béatrice Lamarche       Neo                             39.51   (1)   
Ophélie Juneau          Neo                             42.38   (2)   
Alix Delvaux            Neo                             43.60   (3)