Competition: O.D.C. Trials

Rink:
Winnipeg (CAN)
Date:
16. - 17.12.1972
Records:
Information:
  • 20 athletes from 1 nation
  • 7 women and 13 men
  • 6 distances (1000m, 1500m, 3000m, 500m, 500m (1. Race), 500m (2. Race))
  • 80 races

Text view of the competition results

O.D.C. Trials
16. - 17.12.1972
Susan Auch Oval (CAN)

Mini Combination (Men), 16. - 17.12.1972

POS   NAME             AG       NAT   500M                1500M                  1000M                  3000M                  POINTS    DIFF      RECORDS   
1     John Cassidy     Neo      CAN   44.30   (4)         2:19.30   (1)    TR    1:27.80   (1)    TR    4:51.00   (1)    TR    183.134             TR, SB    
2     Gerard Cassan    A2       CAN   43.50   (1)    TR   2:20.40   (2)    TRJ   1:29.10   (2)    TRJ   4:52.30   (2)    TRJ   183.568   +0.434    TRJ       
3     Thomas Overend   A2       CAN   44.30   (4)         2:24.10   (4)          1:29.30   (3)          4:57.10   (3)          186.501   +3.367              
4     Gregg Planert    Neo      CAN   43.60   (2)         2:22.10   (3)          1:30.00   (4)          5:03.60   (4)          186.567   +3.433              
5     Jouke Hanje      M??      CAN   45.90   (8)         2:24.40   (5)          1:31.60   (7)          5:06.00   (5)          190.834   +7.700              
6     Todd Newfield    A1       CAN   44.20   (3)         2:28.80   (7)    NRJ   1:30.60   (5)    NRJ   5:18.20   (7)          192.134   +9.000    NRJ       
7     Ron McLeish      A2       CAN   43.60   (2)         2:27.50   (6)          1:31.00   (6)          5:25.70   (9)          192.551   +9.417    PB        
8     Doug Workman     B1       CAN   46.40   (9)         2:30.60   (8)    PB    1:34.40   (8)          5:17.50   (6)    NRJ   196.717   +13.583             
9     Michel Rivet     B2       CAN   47.20   (10)        2:32.50   (9)    PB    1:35.50   (10)   PB    5:21.20   (8)    SB    199.318   +16.184   PB        
10    John Baker       Neo      CAN   45.80   (7)    SB   2:33.60   (10)   SB    1:35.00   (9)    PB    5:37.30   (10)   SB    200.717   +17.583   PB        
11    David Coke       A2       CAN   44.90   (5)    SB   2:36.20   (11)   SB    1:36.60   (11)   PB    5:50.10   (11)   SB    203.617   +20.483   PB        
12    Hugh Burton      Senior   CAN   45.00   (6)    SB   2:41.60   (12)   SB    1:41.60   (12)   PB    5:52.60   (12)   PB    208.434   +25.300   PB        



Allround (Women), 16. - 17.12.1972

POS   NAME              AG    NAT   500M 1. RACE              1000M                    500M 2. RACE                   1500M                 POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Sylvia Burka      A2    CAN   46.50          (2)        1:35.10   (1)   TR       44.80          (2)             2:32.00   (1)   TR    189.517                       
2     Cathy Priestner   B2    CAN   46.30          (1)        1:37.70   (2)            44.70          (1)   NRJ, TR   2:44.70   (5)         194.750   +5.233              
3     Gayle Gordon      B2    CAN   49.50          (3)        1:39.90   (3)            47.60          (3)             2:42.10   (4)         201.084   +11.567             
4     Cathy Carpenter   A2    CAN   49.60          (4)        1:40.50   (4)            48.70          (4)             2:38.80   (2)         201.484   +11.967             
5     Judy Dietiker     B2    CAN   50.10          (5)        1:41.50   (5)            49.50          (5)             2:39.40   (3)         203.484   +13.967             
6     Patty Hoch        C2    CAN   51.00          (6)        1:46.90   (6)            50.40          (6)             2:54.30   (7)   NRJ   212.950   +23.433             
7     Wendy Duke        M??   CAN   52.70          (7)   SB   1:47.20   (7)   TR, SB   52.50          (8)   SB        2:47.30   (6)   SB    214.567   +25.050             
8     Susan Hodgson     A1    CAN   53.40          (8)   SB   1:52.60   (8)   SB       51.10          (7)   SB        3:01.30   (8)   SB    221.234   +31.717             



O.D.C. Trials
16. - 17.12.1972
Susan Auch Oval (CAN)

NAME             AG       500M (1. RACE)         500M (2. RACE)         500M           1000M            1000M           1500M            1500M           3000M            
Wendy Duke       M??      52.70            (7)   52.50            (8)                                   1:47.20   (7)                    2:47.30   (6)                    
John Cassidy     Neo                                                    44.30   (4)    1:27.80   (1)                    2:19.30   (1)                    4:51.00   (1)    
Gerard Cassan    A2                                                     43.50   (1)    1:29.10   (2)                    2:20.40   (2)                    4:52.30   (2)    
Thomas Overend   A2                                                     44.30   (4)    1:29.30   (3)                    2:24.10   (4)                    4:57.10   (3)    
Todd Newfield    A1                                                     44.20   (3)    1:30.60   (5)                    2:28.80   (7)                    5:18.20   (7)    
Ron McLeish      A2                                                     43.60   (2)    1:31.00   (6)                    2:27.50   (6)                    5:25.70   (9)    
Hugh Burton      Senior                                                 45.00   (6)    1:41.60   (12)                   2:41.60   (12)                   5:52.60   (12)   
David Coke       A2                                                     44.90   (5)    1:36.60   (11)                   2:36.20   (11)                   5:50.10   (11)   
Gregg Planert    Neo                                                    43.60   (2)    1:30.00   (4)                    2:22.10   (3)                    5:03.60   (4)    
Jouke Hanje      M??                                                    45.90   (8)    1:31.60   (7)                    2:24.40   (5)                    5:06.00   (5)    
John Baker       Neo                                                    45.80   (7)    1:35.00   (9)                    2:33.60   (10)                   5:37.30   (10)   
Michel Rivet     B2                                                     47.20   (10)   1:35.50   (10)                   2:32.50   (9)                    5:21.20   (8)    
Doug Workman     B1                                                     46.40   (9)    1:34.40   (8)                    2:30.60   (8)                    5:17.50   (6)    

NAME              AG   500M (1. RACE)         500M (2. RACE)         1000M           1500M           
Sylvia Burka      A2   46.50            (2)   44.80            (2)   1:35.10   (1)   2:32.00   (1)   
Gayle Gordon      B2   49.50            (3)   47.60            (3)   1:39.90   (3)   2:42.10   (4)   
Cathy Priestner   B2   46.30            (1)   44.70            (1)   1:37.70   (2)   2:44.70   (5)   
Judy Dietiker     B2   50.10            (5)   49.50            (5)   1:41.50   (5)   2:39.40   (3)   
Cathy Carpenter   A2   49.60            (4)   48.70            (4)   1:40.50   (4)   2:38.80   (2)   
Patty Hoch        C2   51.00            (6)   50.40            (6)   1:46.90   (6)   2:54.30   (7)   
Susan Hodgson     A1   53.40            (8)   51.10            (7)   1:52.60   (8)   3:01.30   (8)