Competition: Nationell

Information:
  • 44 athletes from 1 nation
  • 14 women and 30 men
  • 4 distances (1000m, 1500m, 3000m, 500m)
  • 67 races

Text view of the competition results

Nationell
19.03.1964
Vesapolku (FIN)

500 meter (Men), 19.03.1964

POS   NAME                  AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Raimo Haikonen        C1   FIN   51.00                        
2     Hannu Laakso          D2   FIN   54.80     +3.800    SB       
3     Jorma Korhonen        C1   FIN   1:00.00   +9.000             
4     Seppo Keskiruokanen   D1   FIN   1:00.90   +9.900             
5     Markku Poikela        C1   FIN   1:01.80   +10.800            



500 meter (Women), 19.03.1964

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Leila Laitinen            D2   FIN   57.80                       
2     Anna-Maija Kekkonen       C1   FIN   58.10     +0.300            
3     Hannele Saarela           C1   FIN   58.90     +1.100            
4     Eeva-Liisa Lähdesmäki     D2   FIN   1:03.30   +5.500   PB       
5     Marja Luttinen            C1   FIN   1:05.80   +8.000            



500 meter (Men), 19.03.1964

POS   NAME                AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Timo Jurvelin       D1   FIN   1:02.20                     
2     Reijo Laurila       E2   FIN   1:04.10   +1.900   SB       
3     Kari Pyrhönen       E2   FIN   1:04.40   +2.200            
4     Jouni Pietarila     E2   FIN   1:06.90   +4.700   PB       
5     Risto.53 Korhonen   E2   FIN   1:12.00   +9.800   PB       



500 meter (Women), 19.03.1964

POS   NAME              AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Riitta Asuinmaa   D1   FIN   1:05.40                     
2     Helena Ylioja     D1   FIN   1:06.10   +0.700            
3     Liisa Tapaninen   E2   FIN   1:10.60   +5.200   PB       



500 meter (Men), 19.03.1964

POS   NAME             AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Erkki Virtanen   E1   FIN   1:10.60                     
2     Toivo Pöyliö     E1   FIN   1:14.30   +3.700   PB       
3     Kari Tourunen    D1   FIN   1:15.80   +5.200            



Allround (Men), 19.03.1964

POS   NAME              AG       NAT   500M                    3000M                POINTS   DIFF     RECORDS   
1     Jouko Jokinen     Senior   FIN   43.60   (1)   TR        5:05.90   (2)        94.583                      
2     Kalervo Hietala   Senior   FIN   46.30   (3)             5:02.70   (1)   TR   96.750   +2.167             
3     Lasse Tunturi     Neo      FIN   45.90   (2)             5:19.80   (4)        99.200   +4.617             
4     Matti Oinas       Neo      FIN   47.90   (5)             5:10.50   (3)        99.650   +5.067             
5     Pauli Ojanperä    Neo      FIN   46.30   (3)             5:20.80   (5)        99.766   +5.183             
6     Jorma Kallo       A2       FIN   49.70   (6)   TRJ, SB   -                    49.700            TRJ, SB   
7     Taisto Oikkonen   Senior   FIN   50.40   (7)             -                    50.400                      



Allround (Men), 19.03.1964

POS   NAME                AG   NAT   500M                1500M                POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Raimo Hietala       A1   FIN   46.20   (1)   TRJ   2:25.20   (1)   TR   94.600                        
2     Aarre.45 Kemi       A2   FIN   48.80   (2)         2:41.90   (2)        102.766   +8.166              
3     Risto.47 Korhonen   B2   FIN   49.10   (3)         2:45.40   (5)        104.233   +9.633              
4     Seppo Kekäläinen    B2   FIN   50.10   (4)         2:43.60   (3)        104.633   +10.033             
5     Reino Suomela       B2   FIN   50.10   (4)         2:44.60   (4)        104.966   +10.366             



Allround (Men), 19.03.1964

POS   NAME              AG   NAT   500M               1500M                POINTS    DIFF     RECORDS   
1     Juhani Asuinmaa   B1   FIN   48.00   (1)        2:43.70   (1)        102.566                      
2     Tapio Korhonen    C2   FIN   50.40   (2)        2:48.70   (2)        106.633   +4.067             
3     Erkki Hakuli      C2   FIN   51.70   (4)   SB   2:55.60   (4)   PB   110.233   +7.667             
4     Antero Suitiala   C2   FIN   51.60   (3)   PB   3:01.00   (5)        111.933   +9.367             
5     Jouko Ankkuri     B1   FIN   53.70   (5)        2:54.80   (3)        111.966   +9.400             



Allround (Women), 19.03.1964

POS   NAME                  AG    NAT   500M                1500M                 POINTS    DIFF     RECORDS   
1     Maila Ankkuri         Neo   FIN   53.30   (1)   TR    2:59.50   (1)   TR    113.133                      
2     Liisa Keskiruokanen   B2    FIN   57.40   (2)   TRJ   3:16.70   (2)   TRJ   122.966   +9.833             



Allround (Women), 19.03.1964

POS   NAME              AG   NAT   500M                 1000M                POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Arja Kantola      C2   FIN   52.30     (1)   TR   1:52.30   (1)   TR   108.450                       
2     Helena Koponen    C2   FIN   59.20     (2)        2:06.80   (2)        122.600   +14.150             
3     Kaisu Lukkarila   C2   FIN   1:05.30   (4)        2:15.70   (3)   SB   133.150   +24.700             
4     Raija Arppe       B1   FIN   1:03.00   (3)   PB   2:31.50   (4)   SB   138.750   +30.300             



Nationell
19.03.1964
Vesapolku (FIN)

NAME                  AG       500M          500M             500M             500M             500M             500M             1500M            1500M            3000M           
                                             Junior A         Junior B         Junior C         Junior D         Junior E         Junior A         Junior B                         
Kalervo Hietala       Senior   46.30   (3)                                                                                                                          5:02.70   (1)   
Jouko Jokinen         Senior   43.60   (1)                                                                                                                          5:05.90   (2)   
Matti Oinas           Neo      47.90   (5)                                                                                                                          5:10.50   (3)   
Pauli Ojanperä        Neo      46.30   (3)                                                                                                                          5:20.80   (5)   
Lasse Tunturi         Neo      45.90   (2)                                                                                                                          5:19.80   (4)   
Taisto Oikkonen       Senior   50.40   (7)                                                                                                                                          
Jorma Kallo           A2       49.70   (6)                                                                                                                                          
Raimo Hietala         A1                     46.20      (1)                                                                       2:25.20    (1)                                    
Aarre.45 Kemi         A2                     48.80      (2)                                                                       2:41.90    (2)                                    
Seppo Kekäläinen      B2                     50.10      (4)                                                                       2:43.60    (3)                                    
Risto.47 Korhonen     B2                     49.10      (3)                                                                       2:45.40    (5)                                    
Reino Suomela         B2                     50.10      (4)                                                                       2:44.60    (4)                                    
Tapio Korhonen        C2                                      50.40      (2)                                                                       2:48.70    (2)                   
Juhani Asuinmaa       B1                                      48.00      (1)                                                                       2:43.70    (1)                   
Jouko Ankkuri         B1                                      53.70      (5)                                                                       2:54.80    (3)                   
Antero Suitiala       C2                                      51.60      (3)                                                                       3:01.00    (5)                   
Erkki Hakuli          C2                                      51.70      (4)                                                                       2:55.60    (4)                   
Markku Poikela        C1                                                       1:01.80    (5)                                                                                       
Seppo Keskiruokanen   D1                                                       1:00.90    (4)                                                                                       
Jorma Korhonen        C1                                                       1:00.00    (3)                                                                                       
Raimo Haikonen        C1                                                       51.00      (1)                                                                                       
Hannu Laakso          D2                                                       54.80      (2)                                                                                       
Timo Jurvelin         D1                                                                        1:02.20    (1)                                                                      
Reijo Laurila         E2                                                                        1:04.10    (2)                                                                      
Kari Pyrhönen         E2                                                                        1:04.40    (3)                                                                      
Jouni Pietarila       E2                                                                        1:06.90    (4)                                                                      
Risto.53 Korhonen     E2                                                                        1:12.00    (5)                                                                      
Erkki Virtanen        E1                                                                                         1:10.60    (1)                                                     
Kari Tourunen         D1                                                                                         1:15.80    (3)                                                     
Toivo Pöyliö          E1                                                                                         1:14.30    (2)                                                     

NAME                      AG    500M          500M             500M             500M             1000M            1500M           
                                              Junior B         Junior C         Junior D         Junior B                         
Maila Ankkuri             Neo   53.30   (1)                                                                       2:59.50   (1)   
Liisa Keskiruokanen       B2    57.40   (2)                                                                       3:16.70   (2)   
Arja Kantola              C2                  52.30      (1)                                     1:52.30    (1)                   
Helena Koponen            C2                  59.20      (2)                                     2:06.80    (2)                   
Kaisu Lukkarila           C2                  1:05.30    (4)                                     2:15.70    (3)                   
Raija Arppe               B1                  1:03.00    (3)                                     2:31.50    (4)                   
Leila Laitinen            D2                                   57.80      (1)                                                     
Hannele Saarela           C1                                   58.90      (3)                                                     
Anna-Maija Kekkonen       C1                                   58.10      (2)                                                     
Eeva-Liisa Lähdesmäki     D2                                   1:03.30    (4)                                                     
Marja Luttinen            C1                                   1:05.80    (5)                                                     
Helena Ylioja             D1                                                    1:06.10    (2)                                    
Riitta Asuinmaa           D1                                                    1:05.40    (1)                                    
Liisa Tapaninen           E2                                                    1:10.60    (3)