Competition: Nationell

Information:
  • 20 athletes from 1 nation
  • 20 men
  • 4 distances (10000m, 1500m, 5000m, 500m)
  • 68 races (1x mit DNF/DNS/DQ)

Men , Samalog - Big Combination 500m/5000m/1500m/10000m
08. - 09.03.1924

PosNameNation500m5000m1500m10000mPointsDiff
1 Julius Skutnabb (M35) FIN 46.00 (2) NRM 9:03.00 (1) 2:29.60 (2) 18:55.00 (2) 206.916 TR -
2 Uuno Pietilä (A1) FIN 46.70 (3) SB 9:03.90 (2) TRJ 2:31.80 (3) TRJ 18:42.70 (1) TRJ 207.825 TRJ +0.909
3 Asser Wallenius (Neo) FIN 44.70 (1) TR 9:19.90 (3) 2:28.00 (1) TR 19:33.00 (5) 208.673 +1.757
4 Bertel Backman (A1) FIN 46.80 (4) 9:32.50 (7) 2:32.60 (4) SB 19:43.70 (6) 214.101 SB +7.185
5 Yrjö William Kanerva (Neo) FIN 48.20 (8) SB 9:20.90 (5) 2:36.20 (7) 19:24.70 (4) 214.591 +7.675
6 Alfred Jokinen (M30) FIN 47.40 (5) 9:23.10 (6) SB 2:34.70 (5) SB 20:08.50 (8) 215.701 +8.785
7 Waldemar Bergström (M35) FIN 51.40 (13) 9:20.70 (4) 2:41.50 (12) 19:08.90 (3) 218.748 +11.832
8 Viljo Eerola (A1) FIN 49.40 (11) SB 9:33.30 (8) 2:39.70 (10) SB 19:49.90 (7) SB 219.458 SB +12.542
9 Lauri Brander (M??) FIN 48.20 (8) SB 9:42.10 (10) SB 2:38.90 (9) SB 20:33.80 (11) SB 221.066 SB +14.150
10 N. Ahlstedt (A1) FIN 47.70 (6) PB 10:10.10 (13) 2:38.30 (8) 20:44.50 (12) PB 223.701 +16.785
11 Sigurd Slotte (Neo) FIN 51.20 (12) PB 9:56.10 (11) 2:42.40 (13) PB 20:18.20 (9) PB 225.853 PB +18.937
12 Aksel Belewicz (M??) FIN 48.00 (7) SB 10:06.10 (12) SB 2:40.20 (11) - 162.010 -
13 Urho Salminen (A1) FIN 48.60 (10) PB 10:19.00 (14) SB 2:46.30 (14) SB - 165.933 -
Ilmari Danska (M30) FIN DNF 9:42.00 (9) 2:35.40 (6) 20:22.20 (10) - -
NRM - National Record Master, TR - Track Record, SB - Seasonal Best

Men - 500 meter
08.03.1924

PosNameNationTimeDiff
1 Asser Wallenius (Neo) FIN 44.70 TR -
2 Julius Skutnabb (M35) FIN 46.00 NRM +1.300
3 Uuno Pietilä (A1) FIN 46.70 SB +2.000
4 Bertel Backman (A1) FIN 46.80 +2.100
5 Alfred Jokinen (M30) FIN 47.40 +2.700
6 N. Ahlstedt (A1) FIN 47.70 PB +3.000
7 Aksel Belewicz (M??) FIN 48.00 SB +3.300
8 Yrjö William Kanerva (Neo) FIN 48.20 SB +3.500
Lauri Brander (M??) FIN 48.20 SB +3.500
10 Urho Salminen (A1) FIN 48.60 PB +3.900
11 Viljo Eerola (A1) FIN 49.40 SB +4.700
12 Sigurd Slotte (Neo) FIN 51.20 PB +6.500
13 Waldemar Bergström (M35) FIN 51.40 +6.700
DNF Ilmari Danska (M30) FIN DNF -
NRM - National Record Master, TR - Track Record, SB - Seasonal Best

Men - 5000 meter
08.03.1924

PosNameNationTimeDiff
1 Julius Skutnabb (M35) FIN 9:03.00 -
2 Uuno Pietilä (A1) FIN 9:03.90 TRJ +0.900
3 Asser Wallenius (Neo) FIN 9:19.90 +16.900
4 Waldemar Bergström (M35) FIN 9:20.70 +17.700
5 Yrjö William Kanerva (Neo) FIN 9:20.90 +17.900
6 Alfred Jokinen (M30) FIN 9:23.10 SB +20.100
7 Bertel Backman (A1) FIN 9:32.50 +29.500
8 Viljo Eerola (A1) FIN 9:33.30 +30.300
9 Ilmari Danska (M30) FIN 9:42.00 +39.000
10 Lauri Brander (M??) FIN 9:42.10 SB +39.100
11 Sigurd Slotte (Neo) FIN 9:56.10 +53.100
12 Aksel Belewicz (M??) FIN 10:06.10 SB +1.03.100
13 N. Ahlstedt (A1) FIN 10:10.10 +1.07.100
14 Urho Salminen (A1) FIN 10:19.00 SB +1.16.000
NRM - National Record Master, TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Men - 1500 meter
09.03.1924

PosNameNationTimeDiff
1 Asser Wallenius (Neo) FIN 2:28.00 TR -
2 Julius Skutnabb (M35) FIN 2:29.60 +1.600
3 Uuno Pietilä (A1) FIN 2:31.80 TRJ +3.800
4 Bertel Backman (A1) FIN 2:32.60 SB +4.600
5 Alfred Jokinen (M30) FIN 2:34.70 SB +6.700
6 Ilmari Danska (M30) FIN 2:35.40 +7.400
7 Yrjö William Kanerva (Neo) FIN 2:36.20 +8.200
8 N. Ahlstedt (A1) FIN 2:38.30 +10.300
9 Lauri Brander (M??) FIN 2:38.90 SB +10.900
10 Viljo Eerola (A1) FIN 2:39.70 SB +11.700
11 Aksel Belewicz (M??) FIN 2:40.20 +12.200
12 Waldemar Bergström (M35) FIN 2:41.50 +13.500
13 Sigurd Slotte (Neo) FIN 2:42.40 PB +14.400
14 Urho Salminen (A1) FIN 2:46.30 SB +18.300
NRM - National Record Master, TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Men - 10.000 meter
09.03.1924

PosNameNationTimeDiff
1 Uuno Pietilä (A1) FIN 18:42.70 TRJ -
2 Julius Skutnabb (M35) FIN 18:55.00 +12.300
3 Waldemar Bergström (M35) FIN 19:08.90 +26.200
4 Yrjö William Kanerva (Neo) FIN 19:24.70 +42.000
5 Asser Wallenius (Neo) FIN 19:33.00 +50.300
6 Bertel Backman (A1) FIN 19:43.70 +1.01.000
7 Viljo Eerola (A1) FIN 19:49.90 SB +1.07.200
8 Alfred Jokinen (M30) FIN 20:08.50 +1.25.800
9 Sigurd Slotte (Neo) FIN 20:18.20 PB +1.35.500
10 Ilmari Danska (M30) FIN 20:22.20 +1.39.500
11 Lauri Brander (M??) FIN 20:33.80 SB +1.51.100
12 N. Ahlstedt (A1) FIN 20:44.50 PB +2.01.800
Aksel Belewicz (M??) FIN - -
Urho Salminen (A1) FIN - -
NRM - National Record Master, TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Samalogs 08. - 09.03.1924