Competition: Nachwuchswettkampf

Information:
  • 49 athletes from 1 nation
  • 28 women and 21 men
  • 3 distances (100m, 200m, Mass Start)
  • 98 races (1x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Nachwuchswettkampf
12.11.2022
Sportforum (GER)

100 meter (Men), 12.11.2022

POS   NAME               AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Lian Tersch        F2   GER   14.71            PB       
2     Tim Steinkopf      F2   GER   16.35   +1.634   PB       
3     Manfred Schartow   F1   GER   16.42   +1.710   SB       
4     Fjonn Podufall     F1   GER   16.57   +1.854   PB       
5     Jannes Tamm        F1   GER   16.72   +2.008   PB       
6     Lionel Hoang       F1   GER   16.99   +2.273   PB       
7     Philipp Kurzweg    F1   GER   17.47   +2.759   PB       
8     Robin Rohleder     F1   GER   18.82   +4.111            
9     Henry Sudrow       F1   GER   20.31   +5.599   PB       
10    Nick Busam         F1   GER   21.57   +6.854            
11    Edward Hunsaker    F1   GER   22.10   +7.383   PB       
12    Henning Schröder   F1   GER   22.29   +7.578   PB       



100 meter (Women), 12.11.2022

POS   NAME                      AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Naila Forde               F2   GER   13.16            PB       
2     Carlie Ellen Altkrüger    F2   GER   15.13   +1.973            
3     Liora Shevchuk            F2   GER   15.44   +2.285   PB       
4     Marlen Steinmetz          F2   GER   15.53   +2.371            
5     Emilia Wiesner            F2   GER   15.68   +2.517            
6     Maya Boost                F2   GER   15.71   +2.554            
7     Tilda Lüke                F2   GER   15.92   +2.761   PB       
8     Annabella Marth           F2   GER   16.05   +2.895   PB       
9     Josephina Hoffmann        F2   GER   16.06   +2.903            
10    Lottha Krause             F1   GER   16.16   +3.000            
11    Isabel Burdina            F1   GER   17.21   +4.048   PB       
12    Priya Forde               F1   GER   17.69   +4.531            
13    Verena Völker             F1   GER   17.94   +4.776            
14    Luna Tersch               F1   GER   18.81   +5.646   SB       
15    Maria Kibler              F1   GER   19.02   +5.864            



200 meter (Men), 12.11.2022

POS   NAME                    AG       NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Leon Kleinke            E1       GER   26.11             PB       
2     Johan Rivierre          E1       GER   27.66   +1.547             
3     Louis Schönfeld         E1       GER   29.38   +3.270    PB       
4     Benjamin Weisheit       E1       GER   30.25   +4.143    PB       
5     Daniel Kamschilow       E1       GER   30.67   +4.562    PB       
6     Leonard Rogge           E1       GER   31.00   +4.888    PB       
7     Tom Pieles              E1       GER   32.64   +6.534    PB       
8     Nico Seitz              E1       GER   33.26   +7.155             
9     Alexander Patraschkov   Senior   GER   37.43   +11.320   PB       



200 meter (Women), 12.11.2022

POS   NAME                   AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Anneke Kröhnke         E1   GER   24.91             PB       
2     Isabel Lewrick         E1   GER   24.98   +0.072    PB       
3     Judith Zschätzsch      E1   GER   26.04   +1.128    PB       
4     Liv Badzura            E1   GER   27.96   +3.048    PB       
5     Amalia Gbegnedji       E1   GER   29.43   +4.525    PB       
6     Frederika Hoffmann     E1   GER   29.56   +4.651    PB       
7     Maja Busam             E1   GER   29.96   +5.049    PB       
8     Sunny Thi Hoang        E1   GER   31.21   +6.305    PB       
9     Nika Samutin           E1   GER   31.98   +7.069    PB       
10    Abigail Wuttig         E1   GER   32.03   +7.123    PB       
11    Liana Schriek          E2   GER   35.11   +10.207   PB       
12    Isabelle Patraschkov   E1   GER   42.81   +17.905   PB       
DNF   Jule Bornstädt         E1   GER   -                          



Mass Start (Women), 12.11.2022

POS   NAME                 AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Jule Bornstädt       E1   GER   57.11                        
2     Anneke Kröhnke       E1   GER   57.50     +0.390             
3     Leon Kleinke         E1   GER   57.80     +0.690             
4     Isabel Lewrick       E1   GER   58.24     +1.130             
5     Judith Zschätzsch    E1   GER   59.50     +2.390             
6     Johan Rivierre       E1   GER   1:03.32   +6.210             
7     Liv Badzura          E1   GER   1:04.35   +7.240             
8     Maja Busam           E1   GER   1:07.68   +10.570            
9     Frederika Hoffmann   E1   GER   1:08.40   +11.290            



Mass Start (Women), 12.11.2022

POS   NAME                    AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Sunny Thi Hoang         E1       GER   1:11.42                      
2     Louis Schönfeld         E1       GER   1:11.80   +0.380             
3     Benjamin Weisheit       E1       GER   1:12.05   +0.630             
4     Amalia Gbegnedji        E1       GER   1:15.10   +3.680             
5     Daniel Kamschilow       E1       GER   1:15.27   +3.850             
6     Nika Samutin            E1       GER   1:15.46   +4.040             
7     Abigail Wuttig          E1       GER   1:15.56   +4.140             
8     Leonard Rogge           E1       GER   1:17.10   +5.680             
9     Tom Pieles              E1       GER   1:22.44   +11.020            
10    Nico Seitz              E1       GER   1:23.76   +12.340            
11    Isabelle Patraschkov    E1       GER   1:26.99   +15.570            
12    Alexander Patraschkov   Senior   GER   1:27.88   +16.460            
13    Liana Schriek           E2       GER   1:28.41   +16.990            



Mass Start (Men), 12.11.2022

POS   NAME               AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Jannes Tamm        F1   GER   39.78                        
2     Manfred Schartow   F1   GER   41.44     +1.660             
3     Fjonn Podufall     F1   GER   42.88     +3.100             
4     Lionel Hoang       F1   GER   43.20     +3.420             
5     Robin Rohleder     F1   GER   47.79     +8.010             
6     Edward Hunsaker    F1   GER   56.89     +17.110            
7     Philipp Kurzweg    F1   GER   57.78     +18.000            
8     Henry Sudrow       F1   GER   1:07.40   +27.620            
9     Henning Schröder   F1   GER   1:10.44   +30.660            
10    Nick Busam         F1   GER   1:11.73   +31.950            



Mass Start (Women), 12.11.2022

POS   NAME             AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Isabel Burdina   F1   GER   44.45                     
2     Verena Völker    F1   GER   46.48   +2.030            
3     Luna Tersch      F1   GER   46.75   +2.300            
4     Maria Kibler     F1   GER   47.00   +2.550            
5     Priya Forde      F1   GER   47.05   +2.600            



Mass Start (Women), 12.11.2022

POS   NAME               AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Marlen Steinmetz   F2   GER   1:59.10                      
2     Tilda Lüke         F2   GER   1:59.78   +0.680             
3     Emilia Wiesner     F2   GER   2:02.02   +2.920             
4     Maya Boost         F2   GER   2:05.10   +6.000             
5     Tim Steinkopf      F2   GER   2:10.58   +11.480            
6     Annabella Marth    F2   GER   2:30.10   +31.000            



Mass Start (Women), 12.11.2022

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Naila Forde               F2   GER   1:34.36                      
2     Carlie Ellen Altkrüger    F2   GER   1:43.32   +8.960             
3     Liora Shevchuk            F2   GER   1:48.86   +14.500            
4     Lian Tersch               F2   GER   1:53.00   +18.640            
5     Lottha Krause             F1   GER   1:58.63   +24.270            
6     Josephina Hoffmann        F2   GER   2:09.35   +34.990            



Nachwuchswettkampf
12.11.2022
Sportforum (GER)

NAME                    AG       100M           200M          MASS START                 MASS START                 MASS START                 MASS START         MASS START          
                                                              1 Runde Kleinbahn          3 Runden Kleinbahn         3 Runden Kleinbahn         1 Runde            1 Runde             
Jannes Tamm             F1       16.72   (5)                  39.78               (1)                                                                                                 
Manfred Schartow        F1       16.42   (3)                  41.44               (2)                                                                                                 
Robin Rohleder          F1       18.82   (8)                  47.79               (5)                                                                                                 
Lionel Hoang            F1       16.99   (6)                  43.20               (4)                                                                                                 
Fjonn Podufall          F1       16.57   (4)                  42.88               (3)                                                                                                 
Henry Sudrow            F1       20.31   (9)                  1:07.40             (8)                                                                                                 
Philipp Kurzweg         F1       17.47   (7)                  57.78               (7)                                                                                                 
Henning Schröder        F1       22.29   (12)                 1:10.44             (9)                                                                                                 
Nick Busam              F1       21.57   (10)                 1:11.73             (10)                                                                                                
Edward Hunsaker         F1       22.10   (11)                 56.89               (6)                                                                                                 
Tim Steinkopf           F2       16.35   (2)                                             2:10.58              (5)                                                                     
Lian Tersch             F2       14.71   (1)                                                                        1:53.00              (4)                                          
Leon Kleinke            E1                      26.11   (1)                                                                                    57.80        (3)                       
Johan Rivierre          E1                      27.66   (2)                                                                                    1:03.32      (6)                       
Daniel Kamschilow       E1                      30.67   (5)                                                                                                       1:15.27      (5)    
Tom Pieles              E1                      32.64   (7)                                                                                                       1:22.44      (9)    
Nico Seitz              E1                      33.26   (8)                                                                                                       1:23.76      (10)   
Benjamin Weisheit       E1                      30.25   (4)                                                                                                       1:12.05      (3)    
Leonard Rogge           E1                      31.00   (6)                                                                                                       1:17.10      (8)    
Louis Schönfeld         E1                      29.38   (3)                                                                                                       1:11.80      (2)    
Alexander Patraschkov   Senior                  37.43   (9)                                                                                                       1:27.88      (12)   

NAME                      AG   100M           200M           MASS START                MASS START                 MASS START                 MASS START         MASS START          
                                                             1 Runde Kleinbahn         3 Runden Kleinbahn         3 Runden Kleinbahn         1 Runde            1 Runde             
Verena Völker             F1   17.94   (13)                  46.48               (2)                                                                                                
Priya Forde               F1   17.69   (12)                  47.05               (5)                                                                                                
Luna Tersch               F1   18.81   (14)                  46.75               (3)                                                                                                
Maria Kibler              F1   19.02   (15)                  47.00               (4)                                                                                                
Isabel Burdina            F1   17.21   (11)                  44.45               (1)                                                                                                
Marlen Steinmetz          F2   15.53   (4)                                             1:59.10              (1)                                                                     
Tilda Lüke                F2   15.92   (7)                                             1:59.78              (2)                                                                     
Annabella Marth           F2   16.05   (8)                                             2:30.10              (6)                                                                     
Maya Boost                F2   15.71   (6)                                             2:05.10              (4)                                                                     
Emilia Wiesner            F2   15.68   (5)                                             2:02.02              (3)                                                                     
Carlie Ellen Altkrüger    F2   15.13   (2)                                                                        1:43.32              (2)                                          
Naila Forde               F2   13.16   (1)                                                                        1:34.36              (1)                                          
Liora Shevchuk            F2   15.44   (3)                                                                        1:48.86              (3)                                          
Lottha Krause             F1   16.16   (10)                                                                       1:58.63              (5)                                          
Josephina Hoffmann        F2   16.06   (9)                                                                        2:09.35              (6)                                          
Judith Zschätzsch         E1                  26.04   (3)                                                                                    59.50        (5)                       
Jule Bornstädt            E1                  DNF                                                                                            57.11        (1)                       
Anneke Kröhnke            E1                  24.91   (1)                                                                                    57.50        (2)                       
Isabel Lewrick            E1                  24.98   (2)                                                                                    58.24        (4)                       
Liv Badzura               E1                  27.96   (4)                                                                                    1:04.35      (7)                       
Frederika Hoffmann        E1                  29.56   (6)                                                                                    1:08.40      (9)                       
Maja Busam                E1                  29.96   (7)                                                                                    1:07.68      (8)                       
Abigail Wuttig            E1                  32.03   (10)                                                                                                      1:15.56      (7)    
Amalia Gbegnedji          E1                  29.43   (5)                                                                                                       1:15.10      (4)    
Nika Samutin              E1                  31.98   (9)                                                                                                       1:15.46      (6)    
Sunny Thi Hoang           E1                  31.21   (8)                                                                                                       1:11.42      (1)    
Liana Schriek             E2                  35.11   (11)                                                                                                      1:28.41      (13)   
Isabelle Patraschkov      E1                  42.81   (12)                                                                                                      1:26.99      (11)