Competition: Memory B.A. Sjilkov (RSU Cup II)

Information:
  • 172 athletes from 2 nations
  • 63 women and 109 men
  • 10 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m, Mass Start, Team Pursuit, 6 Laps, Team Pursuit, 8 Laps)
  • 651 races (30x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Memory B.A. Sjilkov (RSU Cup II)
24. - 26.11.2022
Eisstadion Boris Sjilkov (RUS)

500 meter (Women), 24.11.2022

POS   NAME                     AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Valerija Sorokoletova    A2   RUS   41.72                      
2     Lilit Garibian           A2   RUS   42.07   +0.350             
3     Milena Beregovenko       A2   RUS   42.44   +0.720             
4     Viktorija Sitsjinava     A1   RUS   42.54   +0.820             
5     Irina.04 Salnikova       A2   RUS   42.59   +0.870             
6     Anna Kuprikova           B2   RUS   42.64   +0.920             
7     Marija Gudosjnikova      A1   RUS   42.73   +1.010             
8     Milana Talybova          A2   RUS   42.82   +1.100             
9     Ksenija Korzhova         A1   RUS   43.00   +1.280    SB       
10    Anastasiya Prakapovich   A2   BLR   43.04   +1.320             
11    Olga Dozortseva          A1   RUS   43.23   +1.510             
12    Razija Gadzjiumarova     A2   RUS   43.29   +1.570             
13    Olesja Frolova           A1   RUS   43.32   +1.600             
14    Ada Kim                  A1   RUS   43.36   +1.640             
15    Olga Trokhina            A2   RUS   43.60   +1.880             
16    Olga Margolina           B1   RUS   43.67   +1.950             
17    Jelena Tsjebotareva      A1   RUS   43.69   +1.970             
18    Polina Korzjujeva        A2   BLR   43.77   +2.050             
19    Irina.03 Vlasova         A2   RUS   43.79   +2.070             
20    Varvara Bandaryana       A2   BLR   43.89   +2.170             
21    Svetlana Mikhajlenko     A1   RUS   43.97   +2.250             
22    Jelizaveta Gubareva      A1   RUS   44.18   +2.460             
23    Vladislava Pervusjina    A2   RUS   44.28   +2.560             
24    Viktorija Gribakho       A1   RUS   44.29   +2.570             
25    Ksenija Nikitina         A2   RUS   44.32   +2.600             
26    Arina Beljajeva          A1   RUS   44.37   +2.650             
27    Jekaterina.05 Kazakova   A1   RUS   44.40   +2.680             
28    Arina Guljajeva          B2   RUS   44.49   +2.770             
29    Jekaterina Borisova      A1   RUS   44.55   +2.830             
30    Marija Sjirjajeva        A1   RUS   44.58   +2.860             
31    Larisa Anikina           A1   RUS   44.72   +3.000             
32    Albina Jaskova           A1   RUS   44.73   +3.010             
33    Darina Krendeleva        A1   RUS   44.77   +3.050             
34    Marija Mosjagina         A1   RUS   44.84   +3.120             
35    Viktorija Temnikova      A1   RUS   44.97   +3.250             
36    Viktorija Morozova       A1   RUS   45.26   +3.540             
37    Aljona.03 Krivonogova    A2   RUS   45.28   +3.560             
38    Jekaterina Artsjugova    A1   RUS   45.29   +3.570             
39    Ksenija Ilitsjeva        A2   RUS   45.40   +3.680             
40    Kristina Solovjova       A2   RUS   45.53   +3.810             
41    Miroslavna Sjabunina     A2   RUS   45.78   +4.060             
42    Polina.04 Kapustina      A1   RUS   45.84   +4.120             
43    Darja Ievleva            A1   RUS   45.93   +4.210             
      Darja Trostina           A1   RUS   45.93   +4.210             
45    Marija Golubeva          A1   RUS   45.94   +4.220             
46    Jelizaveta Klisjina      A1   RUS   46.11   +4.390             
47    Sofja Godovanskaja       A2   RUS   46.15   +4.430             
48    Faina Popelysjko         A2   RUS   46.48   +4.760             
49    Antonina Tjutrina        A2   RUS   46.66   +4.940             
50    Angelina Polusjkina      A2   RUS   46.69   +4.970             
51    Ljudmila Kurajeva        A2   RUS   47.23   +5.510             
52    Alena Rybina             A2   RUS   47.55   +5.830    SB       
53    Ksenija Rjazanova        A2   RUS   47.57   +5.850             
54    Anna Kolmykova           A2   RUS   47.68   +5.960             
55    Aleksandra Luksjina      A1   RUS   47.93   +6.210             
56    Anastasija.05 Galejeva   A1   RUS   48.05   +6.330             
57    Marija Bobrova           A1   RUS   48.27   +6.550             
58    Darja Kopzjanova         A1   RUS   56.90   +15.180            



3000 meter (Women), 24.11.2022

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Ksenija Korzhova         A1   RUS   4:31.08               TRJ      
2     Irina.04 Salnikova       A2   RUS   4:31.17   +0.090               
3     Valerija Sorokoletova    A2   RUS   4:44.22   +13.140              
4     Olga Dozortseva          A1   RUS   4:45.28   +14.200              
5     Olesja Frolova           A1   RUS   4:46.70   +15.620              
6     Milana Talybova          A2   RUS   4:48.71   +17.630              
7     Jekaterina.05 Kazakova   A1   RUS   4:49.32   +18.240              
8     Darja Fruktova           A1   RUS   4:49.57   +18.490              
9     Angelina Polusjkina      A2   RUS   4:53.74   +22.660              
10    Faina Popelysjko         A2   RUS   4:54.41   +23.330     SB       
11    Jelizaveta Gubareva      A1   RUS   4:56.34   +25.260     SB       
12    Irina.03 Vlasova         A2   RUS   4:58.74   +27.660              
13    Marina Oborina           A1   RUS   4:59.01   +27.930              
14    Razija Gadzjiumarova     A2   RUS   4:59.40   +28.320              
15    Darja Ievleva            A1   RUS   5:01.27   +30.190              
16    Darja Trostina           A1   RUS   5:01.37   +30.290              
17    Jekaterina Artsjugova    A1   RUS   5:02.87   +31.790              
18    Marija Sjirjajeva        A1   RUS   5:04.68   +33.600              
19    Ljudmila Kurajeva        A2   RUS   5:04.80   +33.727              
20    Viktorija Temnikova      A1   RUS   5:04.80   +33.729              
21    Darja Kirjanova          A2   RUS   5:07.67   +36.590              
22    Ksenija Rjazanova        A2   RUS   5:07.67   +36.594              
23    Polina.04 Kapustina      A1   RUS   5:07.80   +36.720              
24    Ada Kim                  A1   RUS   5:09.00   +37.920     SB       
25    Kristina Solovjova       A2   RUS   5:10.95   +39.870              
26    Marija Mosjagina         A1   RUS   5:13.37   +42.290              
27    Svetlana Mikhajlenko     A1   RUS   5:14.08   +43.006              
28    Marija Bobrova           A1   RUS   5:14.08   +43.009              
29    Darja Kopzjanova         A1   RUS   5:15.49   +44.410              
30    Aljona.03 Krivonogova    A2   RUS   5:16.66   +45.580              
31    Larisa Anikina           A1   RUS   5:16.95   +45.874              
32    Alena Rybina             A2   RUS   5:16.95   +45.878              
33    Viktorija Morozova       A1   RUS   5:17.42   +46.340              
34    Anastasija.05 Galejeva   A1   RUS   5:19.56   +48.480              
35    Marija Semerikova        A1   RUS   5:24.73   +53.650              
36    Marija Golubeva          A1   RUS   5:28.56   +57.480     PB       
37    Sofja Godovanskaja       A2   RUS   5:38.79   +1.07.710            
38    Anna Kolmykova           A2   RUS   5:43.87   +1.12.790            
39    Aleksandra Luksjina      A1   RUS   5:46.81   +1.15.730            
DQ    Anastasija Agejeva       A1   RUS   -                              



500 meter (Men), 24.11.2022

POS   NAME                       AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Sergei Bukuev              A2   RUS   36.80                      
2     Mikhail Sjerr              A1   RUS   37.01   +0.210             
3     Nikita Migdalev            A2   BLR   37.24   +0.440             
4     Kirill Tsjurikov           A1   RUS   37.95   +1.150             
5     Andrej Karpusjin           A2   RUS   38.06   +1.260             
6     Sergej Borodulin           A1   RUS   38.24   +1.440             
7     Artem Jeziitsjev           A2   RUS   38.32   +1.520             
8     Dmitrij Gristsjenko        A2   RUS   38.43   +1.630             
9     Jegor Pronin               A1   RUS   38.43   +1.632             
10    Vitalij Konkov             A2   RUS   38.43   +1.634             
11    Semen Averin               A2   RUS   38.45   +1.650             
12    Maksimilian Gajevskij      A1   RUS   38.48   +1.680    SB       
13    Makar Lobanov              A2   RUS   38.51   +1.711             
14    Aleksandr.05 Lazarev       A1   RUS   38.51   +1.712             
15    Artjom Veselkin            A1   RUS   38.60   +1.800             
16    Matvej Vinogradov          A1   RUS   38.61   +1.810             
17    Ivan.06 Starikov           B2   RUS   38.65   +1.851             
18    Ivan Mokhnatkin            A1   RUS   38.65   +1.854             
19    Daniil Burgasov            A1   RUS   38.67   +1.870    SB       
20    Jevgenij Kordjukov         A1   RUS   38.70   +1.900             
21    Ivan Burtsev               A2   RUS   38.80   +2.000             
22    Maksim Kornijenko          A2   RUS   38.81   +2.010             
23    Vladislav Serov            A2   RUS   38.93   +2.130             
24    Denis Morozov              A1   RUS   38.94   +2.140             
25    Andrej Butakov             A2   RUS   38.96   +2.160    SB       
26    Ilja Petrov                A2   BLR   38.98   +2.180             
27    Nikita Martsjenko          B1   BLR   39.00   +2.200             
28    Nikita Tsjuprunov          A1   RUS   39.08   +2.280             
29    Andrej Iljutik             A2   BLR   39.14   +2.340             
30    Dmitrij Kukhtej            A1   RUS   39.22   +2.420    PB       
31    Alekhandro Dokasj Gogina   A1   RUS   39.32   +2.520             
32    Sergej Nalivajko           A2   RUS   39.36   +2.560             
33    Denis Golik                A2   RUS   39.37   +2.570             
34    Denis Balasjov             A2   RUS   39.38   +2.580             
35    Nikolaj.05 Baranov         A1   RUS   39.42   +2.622             
36    Roman Nakrosjajev          A1   RUS   39.42   +2.624             
37    Ilja Tataurov              A1   RUS   39.46   +2.660             
38    Dmitrij Vejnberg           A2   RUS   39.48   +2.680             
39    Denis Bojkov               A1   RUS   39.51   +2.710             
40    Jegor Strunin              A2   RUS   39.53   +2.730             
41    Kirill Bulysjev            A2   RUS   39.66   +2.860             
42    Arsenij Samarin            A1   RUS   39.70   +2.900    SB       
43    Artjom Magomedov           A1   RUS   39.75   +2.950             
44    Sergej Gvozdij             A2   RUS   39.77   +2.975             
45    Rodion Antipin             A1   RUS   39.77   +2.977             
46    Semen Mukhin               A2   RUS   39.82   +3.020             
47    Danil Lobistsjev           A2   RUS   39.83   +3.030             
48    Albert Ismagilov           A2   RUS   39.84   +3.040             
49    Vladislav.05 Zjukov        A1   RUS   39.89   +3.090             
50    Andrej Zenin               A2   RUS   39.90   +3.100             
51    Gleb Sizjurin              A1   RUS   39.94   +3.140             
52    Nikita Khromin             A2   RUS   40.03   +3.230             
53    Aleksandr Korzunin         A2   RUS   40.03   +3.236             
54    Daniil Bolotin             A2   RUS   40.03   +3.239             
55    Aleksej Platsjinda         A2   RUS   40.04   +3.240             
56    Kirill Brokorenko          A1   RUS   40.06   +3.260             
57    Jurij Sapunov              A1   RUS   40.08   +3.280             
58    Pavel Tsjintsjuk           A2   RUS   40.10   +3.300             
59    Vladislav Laptev           A2   RUS   40.16   +3.360             
60    Leonid.04 Kuznetszov       A1   RUS   40.17   +3.370             
61    Daniil Uspekhov            A2   RUS   40.23   +3.430             
62    Kirill.07 Petrov           B1   BLR   40.24   +3.440             
63    Jakov Aksenov              A2   RUS   40.38   +3.580             
64    Anton Khokhrjakov          A2   RUS   40.39   +3.590             
65    Ilja Dubinin               A2   RUS   40.40   +3.600    PB       
66    Andrej Grinko              A2   RUS   40.43   +3.632             
67    Maksim Koltsov             A2   RUS   40.43   +3.637             
68    Nikolaj Anikin             A1   RUS   40.44   +3.640             
69    Ilja Sjakhmatov            A1   RUS   40.45   +3.650             
70    Andrej Aleksandrovitsj     B1   BLR   40.46   +3.661    SB       
71    Arsenij Zujev              A1   RUS   40.46   +3.669             
72    Daniil Kopytin             A1   RUS   40.48   +3.680             
73    Artjom Jurev               A1   RUS   40.51   +3.710    SB       
74    Denis Kromin               A1   RUS   40.54   +3.740    PB       
75    Danil Kurenkov             B2   RUS   40.55   +3.750             
76    Vjatsjeslav Stefantsov     A2   RUS   40.58   +3.780             
77    Ilja Ruf                   A1   RUS   40.62   +3.820             
78    Maksim.03 Volkov           A2   RUS   40.72   +3.920             
79    Aleksej Klesjnin           A1   RUS   40.80   +4.000             
80    Artem Lomonosov            A2   RUS   40.81   +4.010             
81    Igor Sokirko               A1   RUS   40.85   +4.050             
82    Aren Simonjan              A1   RUS   40.88   +4.080             
83    Nikita Dololtov            A2   RUS   40.92   +4.120             
84    Jegor Lesjkevitsj          A2   RUS   41.05   +4.250    SB       
85    Kirill Loginov             A1   RUS   41.16   +4.360             
86    Artem Tjunderov            A1   RUS   41.28   +4.480    SB       
87    Vladislav Skrebkov         A1   RUS   41.29   +4.490    SB       
88    Arsenij.04 Mitrofanov      A1   RUS   41.73   +4.930             
89    Nikita Uzokin              A1   RUS   41.95   +5.150             
90    Vladislav Maltsjikov       A1   RUS   41.96   +5.160             
91    Vadim Khalilov             A2   RUS   42.06   +5.260             
92    Dmitrij Krakhmaljov        A1   RUS   42.13   +5.330             
93    Jegor Lebedev              A1   RUS   42.40   +5.600             
94    Daniil Potkin              A1   RUS   42.46   +5.660             
95    Nikolaj Novitsjikhin       A1   RUS   42.64   +5.840             
96    Artem Konovalov            A1   RUS   42.90   +6.100    SB       
97    Ilja.04 Bogdanov           A1   RUS   43.36   +6.560             
98    Stepan Remezov             A1   RUS   43.40   +6.600             
99    Gleb Tsjaplijev            B2   RUS   43.61   +6.810    SB       
100   Aleksandr Karpov           A1   RUS   43.92   +7.120             
101   Savelij Sjarapov           A1   RUS   44.01   +7.210    SB       
102   Artem Telnov               A1   RUS   44.36   +7.560             
103   Andrej Smorodinov          A1   RUS   47.16   +10.360   PB       
DQ    Timur Penkin               A1   RUS   -                          
DNF   Dmitrij.04 Zajtsev         A2   RUS   -                          



5000 meter (Men), 24.11.2022

POS   NAME                    AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Daniil Naidenyshev      A2   RUS   7:10.17                        
2     Dmitrij Burakov         A2   RUS   7:10.42   +0.250               
3     Sergej Borodulin        A1   RUS   7:21.59   +11.420     SB       
4     Aleksandr.05 Lazarev    A1   RUS   7:22.20   +12.030     SB       
5     Aleksandr Korzunin      A2   RUS   7:22.56   +12.390     SB       
6     Ivan Fruktov            B2   RUS   7:23.69   +13.520     SB       
7     Kirill Bulysjev         A2   RUS   7:24.76   +14.590     SB       
8     Nikita Tsjuprunov       A1   RUS   7:27.71   +17.540     SB       
9     Daniil Bolotin          A2   RUS   7:28.03   +17.860     SB       
10    Dmitrij Vejnberg        A2   RUS   7:32.85   +22.680     SB       
11    Ivan.06 Starikov        B2   RUS   7:33.39   +23.220     SB       
12    Roman Nakrosjajev       A1   RUS   7:33.57   +23.400     SB       
13    Dmitrij Kukhtej         A1   RUS   7:36.08   +25.910     SB       
14    Nikolaj Anikin          A1   RUS   7:38.75   +28.580     SB       
15    Denis Balasjov          A2   RUS   7:38.79   +28.620     SB       
16    Aren Simonjan           A1   RUS   7:41.74   +31.570     SB       
17    Ilja Sjakhmatov         A1   RUS   7:42.32   +32.150     SB       
18    Daniil Uspekhov         A2   RUS   7:44.15   +33.980     SB       
19    Sergej Nalivajko        A2   RUS   7:46.89   +36.720     SB       
20    Roman Sukhinin          A2   RUS   7:47.99   +37.820     SB       
21    Jurij Sapunov           A1   RUS   7:49.16   +38.990     SB       
22    Makar Lobanov           A2   RUS   7:50.12   +39.950     SB       
23    Denis Bojkov            A1   RUS   7:50.47   +40.300     SB       
24    Gleb Sizjurin           A1   RUS   7:53.49   +43.320     SB       
25    Nikita Khromin          A2   RUS   7:54.43   +44.260     SB       
26    Denis Kromin            A1   RUS   7:56.02   +45.850     SB       
27    Artem Lomonosov         A2   RUS   7:57.05   +46.880     SB       
28    Matvej Vinogradov       A1   RUS   7:57.55   +47.380     SB       
29    Arsenij Samarin         A1   RUS   7:58.74   +48.570     SB       
30    Igor Sokirko            A1   RUS   8:01.01   +50.840     SB       
31    Dmitrij Krakhmaljov     A1   RUS   8:01.29   +51.120     SB       
32    Ilja Ruf                A1   RUS   8:01.88   +51.710     SB       
33    Aleksej Klesjnin        A1   RUS   8:02.77   +52.600     SB       
34    Pavel Tsjintsjuk        A2   RUS   8:03.54   +53.370     SB       
35    Semen Mukhin            A2   RUS   8:07.80   +57.630     SB       
36    Vladislav Skrebkov      A1   RUS   8:08.30   +58.130     SB       
37    Ilja.04 Bogdanov        A1   RUS   8:09.59   +59.420     SB       
38    Ivan Mokhnatkin         A1   RUS   8:10.81   +1.00.640   SB       
39    Jakov Aksenov           A2   RUS   8:13.25   +1.03.080   SB       
40    Anton Khokhrjakov       A2   RUS   8:13.45   +1.03.280   SB       
41    Jegor Lebedev           A1   RUS   8:16.74   +1.06.570   SB       
42    Stepan Remezov          A1   RUS   8:16.78   +1.06.610   PB       
43    Danil Lobistsjev        A2   RUS   8:17.26   +1.07.090   SB       
44    Daniil Potkin           A1   RUS   8:17.83   +1.07.660   PB       
45    Arsenij.04 Mitrofanov   A1   RUS   8:30.50   +1.20.330   SB       
46    Vladislav Maltsjikov    A1   RUS   8:37.32   +1.27.150   SB       
47    Artjom Jurev            A1   RUS   8:48.42   +1.38.250   SB       
48    Vadim Khalilov          A2   RUS   8:56.34   +1.46.170   SB       
DNS   Vladislav.05 Zjukov     A1   RUS   -                              



1000 meter (Women), 25.11.2022

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Lilit Garibian           A2   RUS   1:25.26                      
2     Irina.04 Salnikova       A2   RUS   1:25.81   +0.550             
3     Milena Beregovenko       A2   RUS   1:25.93   +0.670             
4     Olesja Frolova           A1   RUS   1:27.87   +2.610             
5     Olga Dozortseva          A1   RUS   1:28.09   +2.830             
6     Razija Gadzjiumarova     A2   RUS   1:28.17   +2.910             
7     Svetlana Mikhajlenko     A1   RUS   1:28.26   +3.000             
8     Viktorija Sitsjinava     A1   RUS   1:28.37   +3.110             
9     Olga Margolina           B1   RUS   1:28.64   +3.380             
10    Ada Kim                  A1   RUS   1:28.88   +3.620             
11    Anna Kuprikova           B2   RUS   1:29.09   +3.830             
12    Milana Talybova          A2   RUS   1:29.10   +3.840             
13    Jekaterina Borisova      A1   RUS   1:29.16   +3.900             
14    Marija Mosjagina         A1   RUS   1:29.72   +4.460             
15    Jelena Tsjebotareva      A1   RUS   1:29.84   +4.580             
16    Arina Guljajeva          B2   RUS   1:30.24   +4.980             
17    Irina.03 Vlasova         A2   RUS   1:30.27   +5.010             
18    Larisa Anikina           A1   RUS   1:30.60   +5.340             
19    Faina Popelysjko         A2   RUS   1:30.65   +5.390             
20    Jelizaveta Gubareva      A1   RUS   1:30.76   +5.500             
21    Olga Trokhina            A2   RUS   1:31.72   +6.460             
22    Viktorija Temnikova      A1   RUS   1:32.52   +7.260             
23    Albina Jaskova           A1   RUS   1:32.65   +7.390             
24    Marija Golubeva          A1   RUS   1:32.69   +7.430             
25    Aljona.03 Krivonogova    A2   RUS   1:32.81   +7.550             
26    Ksenija Nikitina         A2   RUS   1:32.86   +7.600             
27    Darja Ievleva            A1   RUS   1:33.24   +7.980             
28    Viktorija Gribakho       A1   RUS   1:33.30   +8.040             
29    Viktorija Morozova       A1   RUS   1:33.89   +8.630             
30    Vladislava Pervusjina    A2   RUS   1:33.95   +8.690             
31    Antonina Tjutrina        A2   RUS   1:33.96   +8.700             
32    Alena Rybina             A2   RUS   1:34.39   +9.130             
33    Miroslavna Sjabunina     A2   RUS   1:34.44   +9.180             
34    Jelizaveta Klisjina      A1   RUS   1:34.58   +9.320             
35    Arina Beljajeva          A1   RUS   1:35.71   +10.450            
36    Sofja Godovanskaja       A2   RUS   1:35.75   +10.490            
37    Darja Kopzjanova         A1   RUS   1:36.06   +10.800            
38    Darina Krendeleva        A1   RUS   1:36.37   +11.110   SB       
39    Ksenija Ilitsjeva        A2   RUS   1:36.69   +11.430            
40    Anastasija.05 Galejeva   A1   RUS   1:37.24   +11.980            
41    Ksenija Rjazanova        A2   RUS   1:37.71   +12.450            
42    Marija Bobrova           A1   RUS   1:37.91   +12.650            
43    Anna Kolmykova           A2   RUS   1:39.27   +14.010            
44    Marija Semerikova        A1   RUS   1:42.22   +16.960            
DNS   Ljudmila Kurajeva        A2   RUS   -                            
DNS   Marija Gudosjnikova      A1   RUS   -                            
DNS   Darja Kirjanova          A2   RUS   -                            
DQ    Anastasija Agejeva       A1   RUS   -                            



Team Pursuit (Women), 25.11.2022

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD    
1     Jekaterina.05 Kazakova   A1   RUS   3:32.21             PB        
1     Olga Margolina           B1   RUS   3:32.21             TRJ, PB   
1     Olesja Frolova           A1   RUS   3:32.21             PB        
2     Darja Fruktova           A1   RUS   3:38.03   +5.820    SB        
2     Jekaterina Borisova      A1   RUS   3:38.03   +5.820    SB        
2     Albina Jaskova           A1   RUS   3:38.03   +5.820    SB        
3     Olga Dozortseva          A1   RUS   3:47.88   +15.670             
3     Ada Kim                  A1   RUS   3:47.88   +15.670             
3     Marija Bobrova           A1   RUS   3:47.88   +15.670             
DQ    Darja Ievleva            A1   RUS   -                             
DQ    Darja Kirjanova          A2   RUS   -                             
DQ    Aleksandra Luksjina      A1   RUS   -                             



1000 meter (Men), 25.11.2022

POS   NAME                       AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Mikhail Sjerr              A1   RUS   1:14.75                      
2     Sergei Bukuev              A2   RUS   1:15.08   +0.330             
3     Kirill Tsjurikov           A1   RUS   1:16.18   +1.430             
4     Dmitrij.04 Zajtsev         A2   RUS   1:16.74   +1.990             
5     Makar Lobanov              A2   RUS   1:17.33   +2.580             
6     Sergej Borodulin           A1   RUS   1:17.35   +2.600             
7     Ivan.06 Starikov           B2   RUS   1:17.49   +2.740             
8     Maksimilian Gajevskij      A1   RUS   1:17.60   +2.850             
9     Nikolaj.05 Baranov         A1   RUS   1:17.91   +3.160             
10    Arsenij Samarin            A1   RUS   1:18.17   +3.420    SB       
11    Artem Jeziitsjev           A2   RUS   1:18.37   +3.620             
12    Daniil Burgasov            A1   RUS   1:18.50   +3.750             
13    Denis Golik                A2   RUS   1:18.62   +3.870             
14    Rodion Antipin             A1   RUS   1:18.67   +3.920             
15    Sergej Gvozdij             A2   RUS   1:18.73   +3.980             
16    Denis Balasjov             A2   RUS   1:18.88   +4.130             
17    Jevgenij Kordjukov         A1   RUS   1:18.93   +4.180             
18    Kirill Bulysjev            A2   RUS   1:18.97   +4.220             
19    Sergej Nalivajko           A2   RUS   1:19.09   +4.340             
20    Jegor Strunin              A2   RUS   1:19.24   +4.490             
21    Vitalij Konkov             A2   RUS   1:19.28   +4.530             
22    Aleksandr Korzunin         A2   RUS   1:19.33   +4.580             
23    Jegor Pronin               A1   RUS   1:19.38   +4.630             
24    Ivan Mokhnatkin            A1   RUS   1:19.45   +4.700             
25    Jurij Sapunov              A1   RUS   1:19.56   +4.810             
26    Semen Averin               A2   RUS   1:19.60   +4.850             
27    Andrej Butakov             A2   RUS   1:19.80   +5.050    SB       
28    Maksim Koltsov             A2   RUS   1:19.81   +5.060             
29    Maksim Kornijenko          A2   RUS   1:19.82   +5.070             
30    Dmitrij Kukhtej            A1   RUS   1:19.88   +5.130             
31    Artjom Magomedov           A1   RUS   1:19.98   +5.230             
32    Roman Nakrosjajev          A1   RUS   1:19.99   +5.240             
33    Maksim.03 Volkov           A2   RUS   1:20.02   +5.270             
34    Artjom Veselkin            A1   RUS   1:20.14   +5.390             
35    Nikita Tsjuprunov          A1   RUS   1:20.21   +5.460             
36    Denis Bojkov               A1   RUS   1:20.51   +5.760             
37    Dmitrij Gristsjenko        A2   RUS   1:20.65   +5.900             
38    Danil Lobistsjev           A2   RUS   1:21.06   +6.310             
39    Alekhandro Dokasj Gogina   A1   RUS   1:21.33   +6.580             
40    Vjatsjeslav Stefantsov     A2   RUS   1:21.38   +6.630             
41    Denis Kromin               A1   RUS   1:21.39   +6.640             
42    Pavel Tsjintsjuk           A2   RUS   1:21.51   +6.760             
43    Artem Lomonosov            A2   RUS   1:21.64   +6.890             
44    Artjom Jurev               A1   RUS   1:21.78   +7.030             
45    Vladislav Laptev           A2   RUS   1:21.79   +7.040             
      Nikolaj Anikin             A1   RUS   1:21.79   +7.040             
47    Albert Ismagilov           A2   RUS   1:21.89   +7.140             
48    Leonid.04 Kuznetszov       A1   RUS   1:21.92   +7.170             
49    Vladislav Serov            A2   RUS   1:21.96   +7.210             
50    Ilja Dubinin               A2   RUS   1:22.15   +7.400    PB       
51    Ilja Tataurov              A1   RUS   1:22.40   +7.650             
52    Andrej Grinko              A2   RUS   1:22.60   +7.850             
53    Anton Khokhrjakov          A2   RUS   1:22.62   +7.870             
54    Arsenij Zujev              A1   RUS   1:22.66   +7.910             
55    Ilja Sjakhmatov            A1   RUS   1:22.88   +8.130             
56    Igor Sokirko               A1   RUS   1:22.91   +8.160             
57    Andrej Zenin               A2   RUS   1:23.48   +8.730             
58    Kirill Loginov             A1   RUS   1:23.83   +9.080             
59    Aleksej Platsjinda         A2   RUS   1:24.16   +9.410             
60    Aren Simonjan              A1   RUS   1:24.35   +9.600             
61    Ivan Burtsev               A2   RUS   1:24.48   +9.730             
      Aleksej Klesjnin           A1   RUS   1:24.48   +9.730             
63    Vladislav Maltsjikov       A1   RUS   1:24.53   +9.780             
64    Daniil Kopytin             A1   RUS   1:24.55   +9.800             
65    Dmitrij Krakhmaljov        A1   RUS   1:24.84   +10.090            
66    Vladislav.05 Zjukov        A1   RUS   1:24.90   +10.159            
      Danil Kurenkov             B2   RUS   1:24.90   +10.159            
68    Kirill Brokorenko          A1   RUS   1:24.99   +10.240            
69    Arsenij.04 Mitrofanov      A1   RUS   1:25.21   +10.460            
70    Nikita Uzokin              A1   RUS   1:25.55   +10.800            
71    Jegor Lesjkevitsj          A2   RUS   1:26.09   +11.340            
72    Daniil Potkin              A1   RUS   1:26.30   +11.559            
      Andrej Karpusjin           A2   RUS   1:26.30   +11.559            
74    Jegor Lebedev              A1   RUS   1:26.35   +11.600            
75    Artem Tjunderov            A1   RUS   1:26.73   +11.980            
76    Nikolaj Novitsjikhin       A1   RUS   1:26.89   +12.140            
77    Stepan Remezov             A1   RUS   1:27.02   +12.270            
78    Vadim Khalilov             A2   RUS   1:27.67   +12.920            
79    Denis Morozov              A1   RUS   1:27.79   +13.040            
80    Ilja.04 Bogdanov           A1   RUS   1:28.62   +13.870            
81    Gleb Tsjaplijev            B2   RUS   1:28.85   +14.100   SB       
82    Timur Penkin               A1   RUS   1:30.26   +15.510            
83    Aleksandr Karpov           A1   RUS   1:31.34   +16.590            
84    Savelij Sjarapov           A1   RUS   1:31.67   +16.920   SB       
85    Artem Konovalov            A1   RUS   1:31.84   +17.090   SB       
86    Artem Telnov               A1   RUS   1:32.62   +17.870            
87    Andrej Smorodinov          A1   RUS   1:40.12   +25.370   PB       
DNS   Nikita Dololtov            A2   RUS   -                            



Team Pursuit (Men), 25.11.2022

POS   NAME                   AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Denis Golik            A2   RUS   4:15.90             TRJ      
1     Daniil Naidenyshev     A2   RUS   4:15.90                      
1     Ivan Fruktov           B2   RUS   4:15.90                      
2     Roman Sukhinin         A2   RUS   4:19.92   +4.020             
2     Dmitrij Burakov        A2   RUS   4:19.92   +4.020             
2     Nikita Khromin         A2   RUS   4:19.92   +4.020             
3     Daniil Bolotin         A2   RUS   4:25.76   +9.860             
3     Aleksandr.05 Lazarev   A1   RUS   4:25.76   +9.860             
3     Kirill Bulysjev        A2   RUS   4:25.76   +9.860    SB       
4     Roman Nakrosjajev      A1   RUS   4:35.42   +19.520            
4     Anton Khokhrjakov      A2   RUS   4:35.42   +19.520            
4     Dmitrij Kukhtej        A1   RUS   4:35.42   +19.520            
5     Andrej Karpusjin       A2   RUS   4:38.25   +22.350   SB       
5     Daniil Burgasov        A1   RUS   4:38.25   +22.350   SB       
5     Kirill Brokorenko      A1   RUS   4:38.25   +22.350            



Mass Start (Women), 25.11.2022

POS   NAME                   AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Jelizaveta Gubareva    A1   RUS   7:23.15                      
2     Milena Beregovenko     A2   RUS   7:23.20   +0.050             
3     Irina.04 Salnikova     A2   RUS   7:23.30   +0.150             
4     Viktorija Morozova     A1   RUS   7:28.42   +5.270             
5     Marina Oborina         A1   RUS   7:23.35   +0.200             
6     Marija Mosjagina       A1   RUS   7:23.41   +0.260             
7     Angelina Polusjkina    A2   RUS   7:40.06   +16.910            
8     Sofja Godovanskaja     A2   RUS   7:23.47   +0.320             
9     Viktorija Temnikova    A1   RUS   7:28.84   +5.690             
10    Jelizaveta Klisjina    A1   RUS   7:29.12   +5.970             
11    Marija Semerikova      A1   RUS   7:29.57   +6.420             
12    Miroslavna Sjabunina   A2   RUS   7:33.08   +9.930             
13    Anastasija Agejeva     A1   RUS   7:33.31   +10.160            
DNS   Ksenija Ilitsjeva      A2   RUS   -                            



Mass Start (Men), 25.11.2022

POS   NAME                    AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Dmitrij Burakov         A2   RUS   5:50.99                        
2     Maksim Koltsov          A2   RUS   5:51.08   +0.090               
3     Jakov Aksenov           A2   RUS   5:51.09   +0.100               
4     Daniil Naidenyshev      A2   RUS   5:52.30   +1.310               
5     Makar Lobanov           A2   RUS   5:51.11   +0.120               
6     Aleksandr.05 Lazarev    A1   RUS   6:02.14   +11.150              
7     Roman Nakrosjajev       A1   RUS   5:52.32   +1.330               
8     Matvej Vinogradov       A1   RUS   6:04.32   +13.330              
9     Vladislav Laptev        A2   RUS   6:04.52   +13.530              
10    Jegor Strunin           A2   RUS   6:01.08   +10.090              
11    Denis Bojkov            A1   RUS   6:04.50   +13.510              
12    Vladislav Serov         A2   RUS   6:04.63   +13.640              
13    Dmitrij Krakhmaljov     A1   RUS   6:04.72   +13.730              
14    Kirill Tsjurikov        A1   RUS   6:08.53   +17.540              
15    Maksim Kornijenko       A2   RUS   6:10.86   +19.870              
16    Igor Sokirko            A1   RUS   6:14.27   +23.280              
17    Danil Lobistsjev        A2   RUS   6:15.12   +24.130              
18    Albert Ismagilov        A2   RUS   6:17.45   +26.460              
19    Denis Kromin            A1   RUS   5:12.90   -38.090              
20    Artjom Jurev            A1   RUS   4:34.50   -1.16.490            
DNS   Artjom Veselkin         A1   RUS   -                              
DNS   Arsenij.04 Mitrofanov   A1   RUS   -                              
DNS   Jegor Pronin            A1   RUS   -                              



Mass Start (Women), 25.11.2022

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Ksenija Korzhova         A1   RUS   6:37.02                        
2     Razija Gadzjiumarova     A2   RUS   6:46.65   +9.630               
3     Milana Talybova          A2   RUS   6:46.90   +9.880               
4     Polina.04 Kapustina      A1   RUS   6:46.94   +9.920               
5     Anna Kuprikova           B2   RUS   6:56.26   +19.240              
6     Viktorija Sitsjinava     A1   RUS   6:47.64   +10.620              
7     Kristina Solovjova       A2   RUS   6:47.46   +10.440              
8     Ksenija Rjazanova        A2   RUS   6:48.52   +11.500              
9     Marija Golubeva          A1   RUS   7:08.03   +31.010              
10    Darja Kirjanova          A2   RUS   2:21.02   -4.16.000            
DQ    Ljudmila Kurajeva        A2   RUS   -                              
DNS   Darina Krendeleva        A1   RUS   -                              
DQ    Anastasija.05 Galejeva   A1   RUS   -                              



Mass Start (Men), 25.11.2022

POS   NAME                 AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Daniil Uspekhov      A2   RUS   5:51.72                        
2     Rodion Antipin       A1   RUS   5:52.30   +0.580               
3     Daniil Bolotin       A2   RUS   5:52.65   +0.930               
4     Gleb Sizjurin        A1   RUS   6:03.78   +12.060              
5     Jurij Sapunov        A1   RUS   5:52.74   +1.020               
6     Roman Sukhinin       A2   RUS   5:52.75   +1.030               
7     Nikita Khromin       A2   RUS   6:02.97   +11.250              
8     Artem Lomonosov      A2   RUS   6:03.30   +11.580              
9     Pavel Tsjintsjuk     A2   RUS   6:04.24   +12.520              
10    Arsenij Samarin      A1   RUS   5:53.54   +1.820               
11    Ivan.06 Starikov     B2   RUS   5:53.70   +1.980               
12    Vladislav Skrebkov   A1   RUS   5:57.03   +5.310               
13    Ivan Burtsev         A2   RUS   6:03.96   +12.240              
14    Jegor Lebedev        A1   RUS   6:11.14   +19.420              
15    Dmitrij Kukhtej      A1   RUS   6:11.41   +19.690              
16    Daniil Potkin        A1   RUS   6:14.71   +22.990              
17    Sergej Gvozdij       A2   RUS   6:26.16   +34.440              
18    Ivan Mokhnatkin      A1   RUS   6:30.78   +39.060              
19    Aleksej Platsjinda   A2   RUS   4:42.17   -1.09.550            
20    Vadim Khalilov       A2   RUS   3:38.44   -2.13.280            
DNS   Nikita Dololtov      A2   RUS   -                              
DNS   Daniil Kopytin       A1   RUS   -                              



1500 meter (Women), 26.11.2022

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Ksenija Korzhova         A1   RUS   2:11.08                      
2     Irina.04 Salnikova       A2   RUS   2:11.25   +0.170             
3     Valerija Sorokoletova    A2   RUS   2:11.81   +0.730             
4     Olga Dozortseva          A1   RUS   2:13.32   +2.240             
5     Jekaterina Borisova      A1   RUS   2:15.18   +4.100             
6     Milana Talybova          A2   RUS   2:16.90   +5.820             
7     Arina Guljajeva          B2   RUS   2:17.47   +6.390             
8     Olesja Frolova           A1   RUS   2:17.87   +6.790             
9     Jekaterina.05 Kazakova   A1   RUS   2:18.63   +7.550             
10    Irina.03 Vlasova         A2   RUS   2:18.76   +7.680             
11    Darja Fruktova           A1   RUS   2:19.52   +8.440             
12    Jekaterina Artsjugova    A1   RUS   2:20.51   +9.430             
13    Svetlana Mikhajlenko     A1   RUS   2:20.53   +9.450             
14    Angelina Polusjkina      A2   RUS   2:20.65   +9.570             
15    Faina Popelysjko         A2   RUS   2:21.46   +10.380            
16    Marija Sjirjajeva        A1   RUS   2:21.96   +10.880            
17    Razija Gadzjiumarova     A2   RUS   2:22.06   +10.980            
18    Ada Kim                  A1   RUS   2:22.54   +11.460            
19    Kristina Solovjova       A2   RUS   2:22.62   +11.540            
20    Jelena Tsjebotareva      A1   RUS   2:22.93   +11.850            
21    Marija Mosjagina         A1   RUS   2:24.44   +13.360            
22    Viktorija Temnikova      A1   RUS   2:24.86   +13.780            
23    Marina Oborina           A1   RUS   2:24.97   +13.890            
24    Larisa Anikina           A1   RUS   2:25.03   +13.950            
25    Darja Trostina           A1   RUS   2:25.17   +14.090            
26    Viktorija Morozova       A1   RUS   2:25.52   +14.440            
27    Polina.04 Kapustina      A1   RUS   2:25.72   +14.640            
28    Marija Golubeva          A1   RUS   2:26.21   +15.130            
29    Alena Rybina             A2   RUS   2:27.38   +16.300            
30    Ljudmila Kurajeva        A2   RUS   2:27.46   +16.380            
31    Olga Trokhina            A2   RUS   2:28.19   +17.110            
32    Aljona.03 Krivonogova    A2   RUS   2:28.54   +17.460            
33    Marija Bobrova           A1   RUS   2:29.55   +18.470            
34    Miroslavna Sjabunina     A2   RUS   2:29.63   +18.550            
35    Ksenija Rjazanova        A2   RUS   2:29.77   +18.690            
36    Jelizaveta Klisjina      A1   RUS   2:30.19   +19.110            
37    Viktorija Gribakho       A1   RUS   2:31.36   +20.280            
38    Anastasija.05 Galejeva   A1   RUS   2:32.00   +20.920            
39    Anastasija Agejeva       A1   RUS   2:32.64   +21.560            
40    Darja Kopzjanova         A1   RUS   2:35.10   +24.020            
41    Sofja Godovanskaja       A2   RUS   2:40.39   +29.310            
42    Marija Semerikova        A1   RUS   2:41.77   +30.690            
43    Anna Kolmykova           A2   RUS   2:42.54   +31.460            
DNS   Jelizaveta Gubareva      A1   RUS   -                            
DNS   Ksenija Ilitsjeva        A2   RUS   -                            
DNF   Darja Kirjanova          A2   RUS   -                            
DNS   Darja Ievleva            A1   RUS   -                            



1500 meter (Men), 26.11.2022

POS   NAME                       AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Kirill Tsjurikov           A1   RUS   1:59.53                      
2     Makar Lobanov              A2   RUS   1:59.65   +0.120             
3     Nikolaj.05 Baranov         A1   RUS   2:00.02   +0.490             
4     Nikita Tsjuprunov          A1   RUS   2:00.63   +1.100             
5     Dmitrij.04 Zajtsev         A2   RUS   2:00.72   +1.190             
6     Dmitrij Burakov            A2   RUS   2:00.94   +1.410             
7     Ivan Fruktov               B2   RUS   2:01.02   +1.490             
8     Kirill Bulysjev            A2   RUS   2:01.39   +1.860             
9     Ivan.06 Starikov           B2   RUS   2:01.46   +1.930             
10    Denis Golik                A2   RUS   2:01.49   +1.960             
11    Ilja Ruf                   A1   RUS   2:01.64   +2.110             
12    Roman Sukhinin             A2   RUS   2:01.72   +2.190             
13    Daniil Bolotin             A2   RUS   2:01.73   +2.200             
14    Sergej Gvozdij             A2   RUS   2:02.68   +3.150             
15    Sergej Borodulin           A1   RUS   2:02.72   +3.190             
16    Denis Balasjov             A2   RUS   2:03.12   +3.590             
17    Daniil Naidenyshev         A2   RUS   2:03.17   +3.640             
18    Jurij Sapunov              A1   RUS   2:03.27   +3.740             
19    Arsenij Samarin            A1   RUS   2:03.60   +4.070    SB       
20    Rodion Antipin             A1   RUS   2:03.89   +4.360             
21    Dmitrij Kukhtej            A1   RUS   2:04.03   +4.500             
22    Matvej Vinogradov          A1   RUS   2:04.91   +5.380             
23    Sergej Nalivajko           A2   RUS   2:04.99   +5.460             
24    Jegor Strunin              A2   RUS   2:05.19   +5.660             
25    Semen Mukhin               A2   RUS   2:05.39   +5.860             
26    Nikolaj Anikin             A1   RUS   2:05.39   +5.864             
27    Gleb Sizjurin              A1   RUS   2:05.41   +5.880             
28    Nikita Khromin             A2   RUS   2:05.48   +5.950             
29    Ivan Mokhnatkin            A1   RUS   2:05.51   +5.980             
30    Jakov Aksenov              A2   RUS   2:05.52   +5.990             
31    Pavel Tsjintsjuk           A2   RUS   2:06.06   +6.530             
32    Alekhandro Dokasj Gogina   A1   RUS   2:06.19   +6.660             
33    Jegor Pronin               A1   RUS   2:06.44   +6.910             
34    Roman Nakrosjajev          A1   RUS   2:06.89   +7.360             
35    Jevgenij Kordjukov         A1   RUS   2:07.17   +7.640             
36    Aleksandr.05 Lazarev       A1   RUS   2:07.25   +7.720             
37    Maksim Koltsov             A2   RUS   2:07.33   +7.800             
38    Semen Averin               A2   RUS   2:07.45   +7.920             
39    Vladislav.05 Zjukov        A1   RUS   2:08.05   +8.520             
40    Ilja Sjakhmatov            A1   RUS   2:08.12   +8.590             
41    Denis Bojkov               A1   RUS   2:08.44   +8.910             
42    Aren Simonjan              A1   RUS   2:08.53   +9.000             
43    Artem Lomonosov            A2   RUS   2:08.55   +9.020             
44    Artjom Jurev               A1   RUS   2:08.76   +9.230             
45    Denis Kromin               A1   RUS   2:08.79   +9.260             
46    Vladislav Laptev           A2   RUS   2:09.13   +9.600             
47    Artjom Magomedov           A1   RUS   2:09.17   +9.640             
48    Leonid.04 Kuznetszov       A1   RUS   2:09.36   +9.836             
49    Arsenij Zujev              A1   RUS   2:09.36   +9.839             
50    Danil Lobistsjev           A2   RUS   2:09.39   +9.860             
51    Maksim.03 Volkov           A2   RUS   2:09.67   +10.140            
52    Aleksej Klesjnin           A1   RUS   2:09.79   +10.260            
53    Daniil Uspekhov            A2   RUS   2:09.89   +10.360            
54    Andrej Butakov             A2   RUS   2:09.95   +10.420   SB       
55    Anton Khokhrjakov          A2   RUS   2:10.28   +10.750            
56    Vladislav Skrebkov         A1   RUS   2:10.36   +10.830            
57    Vjatsjeslav Stefantsov     A2   RUS   2:10.48   +10.950            
58    Igor Sokirko               A1   RUS   2:11.17   +11.640            
59    Ilja Tataurov              A1   RUS   2:11.32   +11.790            
60    Ivan Burtsev               A2   RUS   2:11.40   +11.870            
61    Dmitrij Krakhmaljov        A1   RUS   2:12.38   +12.850            
62    Kirill Brokorenko          A1   RUS   2:12.90   +13.370            
63    Ilja Dubinin               A2   RUS   2:13.49   +13.960   SB       
64    Daniil Kopytin             A1   RUS   2:13.59   +14.060            
65    Dmitrij Vejnberg           A2   RUS   2:13.68   +14.150            
66    Arsenij.04 Mitrofanov      A1   RUS   2:13.95   +14.420            
67    Nikita Uzokin              A1   RUS   2:14.45   +14.920            
68    Vladislav Maltsjikov       A1   RUS   2:14.67   +15.140            
69    Jegor Lesjkevitsj          A2   RUS   2:14.74   +15.210            
70    Andrej Zenin               A2   RUS   2:14.92   +15.390            
71    Kirill Loginov             A1   RUS   2:15.00   +15.470            
72    Stepan Remezov             A1   RUS   2:15.76   +16.230   SB       
73    Nikolaj Novitsjikhin       A1   RUS   2:16.07   +16.540            
74    Jegor Lebedev              A1   RUS   2:16.32   +16.790            
75    Artem Tjunderov            A1   RUS   2:17.36   +17.830   SB       
76    Vadim Khalilov             A2   RUS   2:17.48   +17.950            
77    Daniil Potkin              A1   RUS   2:17.51   +17.980            
78    Danil Kurenkov             B2   RUS   2:17.97   +18.440            
79    Gleb Tsjaplijev            B2   RUS   2:19.53   +20.000   SB       
80    Artem Telnov               A1   RUS   2:23.84   +24.310            
81    Timur Penkin               A1   RUS   2:30.48   +30.950            
82    Andrej Smorodinov          A1   RUS   2:37.22   +37.690            
DNS   Daniil Burgasov            A1   RUS   -                            
DNS   Vitalij Konkov             A2   RUS   -                            
DNS   Ilja.04 Bogdanov           A1   RUS   -                            



Mass Start (Women), 26.11.2022

POS   NAME                   AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Irina.04 Salnikova     A2   RUS   6:40.45                        
2     Jelizaveta Gubareva    A1   RUS   6:40.55   +0.100               
3     Razija Gadzjiumarova   A2   RUS   6:40.58   +0.130               
4     Ksenija Korzhova       A1   RUS   6:40.84   +0.390               
5     Milana Talybova        A2   RUS   6:47.90   +7.450               
6     Angelina Polusjkina    A2   RUS   6:50.70   +10.250              
7     Viktorija Sitsjinava   A1   RUS   6:50.13   +9.680               
8     Kristina Solovjova     A2   RUS   6:51.87   +11.420              
9     Milena Beregovenko     A2   RUS   6:51.98   +11.530              
10    Polina.04 Kapustina    A1   RUS   6:57.45   +17.000              
11    Ksenija Rjazanova      A2   RUS   6:58.09   +17.640              
12    Viktorija Morozova     A1   RUS   7:01.91   +21.460              
13    Anna Kuprikova         B2   RUS   7:11.32   +30.870              
14    Marija Mosjagina       A1   RUS   3:05.45   -3.35.000            
15    Sofja Godovanskaja     A2   RUS   3:33.06   -3.07.390            
16    Marina Oborina         A1   RUS   1:54.95   -4.45.500            



Mass Start (Men), 26.11.2022

POS   NAME                   AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Aleksandr.05 Lazarev   A1   RUS   5:53.73                        
2     Daniil Naidenyshev     A2   RUS   5:54.86   +1.130               
3     Jurij Sapunov          A1   RUS   5:55.24   +1.510               
4     Nikita Khromin         A2   RUS   6:07.68   +13.950              
5     Roman Sukhinin         A2   RUS   5:55.51   +1.780               
6     Artem Lomonosov        A2   RUS   6:06.28   +12.550              
7     Roman Nakrosjajev      A1   RUS   5:55.54   +1.810               
8     Dmitrij Burakov        A2   RUS   5:55.68   +1.950               
9     Matvej Vinogradov      A1   RUS   6:04.73   +11.000              
10    Makar Lobanov          A2   RUS   5:58.25   +4.520               
11    Daniil Bolotin         A2   RUS   6:00.81   +7.080               
12    Gleb Sizjurin          A1   RUS   6:02.69   +8.960               
13    Daniil Uspekhov        A2   RUS   6:13.67   +19.940              
14    Jakov Aksenov          A2   RUS   1:34.70   -4.19.030            
DQ    Maksim Koltsov         A2   RUS   -                              
DQ    Rodion Antipin         A1   RUS   -                              



Memory B.A. Sjilkov (RSU Cup II)
24. - 26.11.2022
Eisstadion Boris Sjilkov (RUS)

NAME                       AG   500M                 5000M               1000M               MASS START           MASS START           TEAM PURSUIT, 8 LAPS         1500M               MASS START          
                                                                                             25.11.2022           25.11.2022                                                            26.11.2022          
                                24.11.2022           24.11.2022          25.11.2022          Semifinal 1          Semifinal 2          25.11.2022                   26.11.2022          Final               
Roman Nakrosjajev          A1   39.42        (36)    7:33.57      (12)   1:19.99      (32)   5:52.32       (7)                         4:35.42                (4)   2:06.89      (34)   5:55.54      (7)    
Makar Lobanov              A2   38.51        (13)    7:50.12      (22)   1:17.33      (5)    5:51.11       (5)                                                      1:59.65      (2)    5:58.25      (10)   
Danil Lobistsjev           A2   39.83        (47)    8:17.26      (43)   1:21.06      (38)   6:15.12       (17)                                                     2:09.39      (50)                       
Arsenij.04 Mitrofanov      A1   41.73        (88)    8:30.50      (45)   1:25.21      (69)   DNS                                                                    2:13.95      (66)                       
Artjom Jurev               A1   40.51        (73)    8:48.42      (47)   1:21.78      (44)   4:34.50       (20)                                                     2:08.76      (44)                       
Denis Kromin               A1   40.54        (74)    7:56.02      (26)   1:21.39      (41)   5:12.90       (19)                                                     2:08.79      (45)                       
Dmitrij Krakhmaljov        A1   42.13        (92)    8:01.29      (31)   1:24.84      (65)   6:04.72       (13)                                                     2:12.38      (61)                       
Denis Bojkov               A1   39.51        (39)    7:50.47      (23)   1:20.51      (36)   6:04.50       (11)                                                     2:08.44      (41)                       
Igor Sokirko               A1   40.85        (81)    8:01.01      (30)   1:22.91      (56)   6:14.27       (16)                                                     2:11.17      (58)                       
Dmitrij Kukhtej            A1   39.22        (30)    7:36.08      (13)   1:19.88      (30)                        6:11.41       (15)   4:35.42                (4)   2:04.03      (21)                       
Jurij Sapunov              A1   40.08        (57)    7:49.16      (21)   1:19.56      (25)                        5:52.74       (5)                                 2:03.27      (18)   5:55.24      (3)    
Artem Lomonosov            A2   40.81        (80)    7:57.05      (27)   1:21.64      (43)                        6:03.30       (8)                                 2:08.55      (43)   6:06.28      (6)    
Daniil Potkin              A1   42.46        (94)    8:17.83      (44)   1:26.30      (72)                        6:14.71       (16)                                2:17.51      (77)                       
Pavel Tsjintsjuk           A2   40.10        (58)    8:03.54      (34)   1:21.51      (42)                        6:04.24       (9)                                 2:06.06      (31)                       
Arsenij Samarin            A1   39.70        (42)    7:58.74      (29)   1:18.17      (10)                        5:53.54       (10)                                2:03.60      (19)                       
Vadim Khalilov             A2   42.06        (91)    8:56.34      (48)   1:27.67      (78)                        3:38.44       (20)                                2:17.48      (76)                       
Ivan.06 Starikov           B2   38.65        (17)    7:33.39      (11)   1:17.49      (7)                         5:53.70       (11)                                2:01.46      (9)                        
Jegor Lebedev              A1   42.40        (93)    8:16.74      (41)   1:26.35      (74)                        6:11.14       (14)                                2:16.32      (74)                       
Ivan Mokhnatkin            A1   38.65        (18)    8:10.81      (38)   1:19.45      (24)                        6:30.78       (18)                                2:05.51      (29)                       
Anton Khokhrjakov          A2   40.39        (64)    8:13.45      (40)   1:22.62      (53)                                             4:35.42                (4)   2:10.28      (55)                       
Kirill Bulysjev            A2   39.66        (41)    7:24.76      (7)    1:18.97      (18)                                             4:25.76                (3)   2:01.39      (8)                        
Vladislav Maltsjikov       A1   41.96        (90)    8:37.32      (46)   1:24.53      (63)                                                                          2:14.67      (68)                       
Sergej Nalivajko           A2   39.36        (32)    7:46.89      (19)   1:19.09      (19)                                                                          2:04.99      (23)                       
Vladislav.05 Zjukov        A1   39.89        (49)    DNS                 1:24.90      (66)                                                                          2:08.05      (39)                       
Ilja Sjakhmatov            A1   40.45        (69)    7:42.32      (17)   1:22.88      (55)                                                                          2:08.12      (40)                       
Sergej Borodulin           A1   38.24        (6)     7:21.59      (3)    1:17.35      (6)                                                                           2:02.72      (15)                       
Aren Simonjan              A1   40.88        (82)    7:41.74      (16)   1:24.35      (60)                                                                          2:08.53      (42)                       
Denis Balasjov             A2   39.38        (34)    7:38.79      (15)   1:18.88      (16)                                                                          2:03.12      (16)                       
Stepan Remezov             A1   43.40        (98)    8:16.78      (42)   1:27.02      (77)                                                                          2:15.76      (72)                       
Nikita Tsjuprunov          A1   39.08        (28)    7:27.71      (8)    1:20.21      (35)                                                                          2:00.63      (4)                        
Ilja.04 Bogdanov           A1   43.36        (97)    8:09.59      (37)   1:28.62      (80)                                                                          DNS                                     
Aleksej Klesjnin           A1   40.80        (79)    8:02.77      (33)   1:24.48      (61)                                                                          2:09.79      (52)                       
Nikolaj Anikin             A1   40.44        (68)    7:38.75      (14)   1:21.79      (45)                                                                          2:05.39      (26)                       
Aleksandr Korzunin         A2   40.03        (53)    7:22.56      (5)    1:19.33      (22)                                                                                                                  
Aleksandr.05 Lazarev       A1   38.51        (14)    7:22.20      (4)                        6:02.14       (6)                         4:25.76                (3)   2:07.25      (36)   5:53.73      (1)    
Jakov Aksenov              A2   40.38        (63)    8:13.25      (39)                       5:51.09       (3)                                                      2:05.52      (30)   1:34.70      (14)   
Matvej Vinogradov          A1   38.61        (16)    7:57.55      (28)                       6:04.32       (8)                                                      2:04.91      (22)   6:04.73      (9)    
Daniil Bolotin             A2   40.03        (54)    7:28.03      (9)                                             5:52.65       (3)    4:25.76                (3)   2:01.73      (13)   6:00.81      (11)   
Nikita Khromin             A2   40.03        (52)    7:54.43      (25)                                            6:02.97       (7)    4:19.92                (2)   2:05.48      (28)   6:07.68      (4)    
Gleb Sizjurin              A1   39.94        (51)    7:53.49      (24)                                            6:03.78       (4)                                 2:05.41      (27)   6:02.69      (12)   
Daniil Uspekhov            A2   40.23        (61)    7:44.15      (18)                                            5:51.72       (1)                                 2:09.89      (53)   6:13.67      (13)   
Vladislav Skrebkov         A1   41.29        (87)    8:08.30      (36)                                            5:57.03       (12)                                2:10.36      (56)                       
Dmitrij Vejnberg           A2   39.48        (38)    7:32.85      (10)                                                                                              2:13.68      (65)                       
Semen Mukhin               A2   39.82        (46)    8:07.80      (35)                                                                                              2:05.39      (25)                       
Ilja Ruf                   A1   40.62        (77)    8:01.88      (32)                                                                                              2:01.64      (11)                       
Maksim Koltsov             A2   40.43        (67)                        1:19.81      (28)   5:51.08       (2)                                                      2:07.33      (37)   DQ                  
Vladislav Laptev           A2   40.16        (59)                        1:21.79      (45)   6:04.52       (9)                                                      2:09.13      (46)                       
Jegor Pronin               A1   38.43        (9)                         1:19.38      (23)   DNS                                                                    2:06.44      (33)                       
Jegor Strunin              A2   39.53        (40)                        1:19.24      (20)   6:01.08       (10)                                                     2:05.19      (24)                       
Kirill Tsjurikov           A1   37.95        (4)                         1:16.18      (3)    6:08.53       (14)                                                     1:59.53      (1)                        
Maksim Kornijenko          A2   38.81        (22)                        1:19.82      (29)   6:10.86       (15)                                                                                             
Artjom Veselkin            A1   38.60        (15)                        1:20.14      (34)   DNS                                                                                                            
Albert Ismagilov           A2   39.84        (48)                        1:21.89      (47)   6:17.45       (18)                                                                                             
Vladislav Serov            A2   38.93        (23)                        1:21.96      (49)   6:04.63       (12)                                                                                             
Rodion Antipin             A1   39.77        (45)                        1:18.67      (14)                        5:52.30       (2)                                 2:03.89      (20)   DQ                  
Ivan Burtsev               A2   38.80        (21)                        1:24.48      (61)                        6:03.96       (13)                                2:11.40      (60)                       
Sergej Gvozdij             A2   39.77        (44)                        1:18.73      (15)                        6:26.16       (17)                                2:02.68      (14)                       
Daniil Kopytin             A1   40.48        (72)                        1:24.55      (64)                        DNS                                               2:13.59      (64)                       
Nikita Dololtov            A2   40.92        (83)                        DNS                                      DNS                                                                                       
Aleksej Platsjinda         A2   40.04        (55)                        1:24.16      (59)                        4:42.17       (19)                                                                        
Denis Golik                A2   39.37        (33)                        1:18.62      (13)                                             4:15.90                (1)   2:01.49      (10)                       
Daniil Burgasov            A1   38.67        (19)                        1:18.50      (12)                                             4:38.25                (5)   DNS                                     
Kirill Brokorenko          A1   40.06        (56)                        1:24.99      (68)                                             4:38.25                (5)   2:12.90      (62)                       
Andrej Karpusjin           A2   38.06        (5)                         1:26.30      (72)                                             4:38.25                (5)                                           
Andrej Zenin               A2   39.90        (50)                        1:23.48      (57)                                                                          2:14.92      (70)                       
Semen Averin               A2   38.45        (11)                        1:19.60      (26)                                                                          2:07.45      (38)                       
Leonid.04 Kuznetszov       A1   40.17        (60)                        1:21.92      (48)                                                                          2:09.36      (48)                       
Vjatsjeslav Stefantsov     A2   40.58        (76)                        1:21.38      (40)                                                                          2:10.48      (57)                       
Vitalij Konkov             A2   38.43        (10)                        1:19.28      (21)                                                                          DNS                                     
Maksim.03 Volkov           A2   40.72        (78)                        1:20.02      (33)                                                                          2:09.67      (51)                       
Nikolaj.05 Baranov         A1   39.42        (35)                        1:17.91      (9)                                                                           2:00.02      (3)                        
Jegor Lesjkevitsj          A2   41.05        (84)                        1:26.09      (71)                                                                          2:14.74      (69)                       
Timur Penkin               A1   DQ                                       1:30.26      (82)                                                                          2:30.48      (81)                       
Alekhandro Dokasj Gogina   A1   39.32        (31)                        1:21.33      (39)                                                                          2:06.19      (32)                       
Arsenij Zujev              A1   40.46        (71)                        1:22.66      (54)                                                                          2:09.36      (49)                       
Jevgenij Kordjukov         A1   38.70        (20)                        1:18.93      (17)                                                                          2:07.17      (35)                       
Dmitrij.04 Zajtsev         A2   DNF                                      1:16.74      (4)                                                                           2:00.72      (5)                        
Ilja Dubinin               A2   40.40        (65)                        1:22.15      (50)                                                                          2:13.49      (63)                       
Andrej Butakov             A2   38.96        (25)                        1:19.80      (27)                                                                          2:09.95      (54)                       
Gleb Tsjaplijev            B2   43.61        (99)                        1:28.85      (81)                                                                          2:19.53      (79)                       
Nikita Uzokin              A1   41.95        (89)                        1:25.55      (70)                                                                          2:14.45      (67)                       
Artem Telnov               A1   44.36        (102)                       1:32.62      (86)                                                                          2:23.84      (80)                       
Ilja Tataurov              A1   39.46        (37)                        1:22.40      (51)                                                                          2:11.32      (59)                       
Kirill Loginov             A1   41.16        (85)                        1:23.83      (58)                                                                          2:15.00      (71)                       
Artjom Magomedov           A1   39.75        (43)                        1:19.98      (31)                                                                          2:09.17      (47)                       
Artem Tjunderov            A1   41.28        (86)                        1:26.73      (75)                                                                          2:17.36      (75)                       
Nikolaj Novitsjikhin       A1   42.64        (95)                        1:26.89      (76)                                                                          2:16.07      (73)                       
Danil Kurenkov             B2   40.55        (75)                        1:24.90      (66)                                                                          2:17.97      (78)                       
Andrej Smorodinov          A1   47.16        (103)                       1:40.12      (87)                                                                          2:37.22      (82)                       
Artem Jeziitsjev           A2   38.32        (7)                         1:18.37      (11)                                                                                                                  
Artem Konovalov            A1   42.90        (96)                        1:31.84      (85)                                                                                                                  
Maksimilian Gajevskij      A1   38.48        (12)                        1:17.60      (8)                                                                                                                   
Dmitrij Gristsjenko        A2   38.43        (8)                         1:20.65      (37)                                                                                                                  
Sergei Bukuev              A2   36.80        (1)                         1:15.08      (2)                                                                                                                   
Denis Morozov              A1   38.94        (24)                        1:27.79      (79)                                                                                                                  
Andrej Grinko              A2   40.43        (66)                        1:22.60      (52)                                                                                                                  
Mikhail Sjerr              A1   37.01        (2)                         1:14.75      (1)                                                                                                                   
Aleksandr Karpov           A1   43.92        (100)                       1:31.34      (83)                                                                                                                  
Savelij Sjarapov           A1   44.01        (101)                       1:31.67      (84)                                                                                                                  
Ilja Petrov                A2   38.98        (26)                                                                                                                                                           
Andrej Iljutik             A2   39.14        (29)                                                                                                                                                           
Kirill.07 Petrov           B1   40.24        (62)                                                                                                                                                           
Nikita Martsjenko          B1   39.00        (27)                                                                                                                                                           
Nikita Migdalev            A2   37.24        (3)                                                                                                                                                            
Andrej Aleksandrovitsj     B1   40.46        (70)                                                                                                                                                           
Daniil Naidenyshev         A2                        7:10.17      (1)                        5:52.30       (4)                         4:15.90                (1)   2:03.17      (17)   5:54.86      (2)    
Dmitrij Burakov            A2                        7:10.42      (2)                        5:50.99       (1)                         4:19.92                (2)   2:00.94      (6)    5:55.68      (8)    
Roman Sukhinin             A2                        7:47.99      (20)                                            5:52.75       (6)    4:19.92                (2)   2:01.72      (12)   5:55.51      (5)    
Ivan Fruktov               B2                        7:23.69      (6)                                                                  4:15.90                (1)   2:01.02      (7)                        

NAME                     AG   500M                3000M               1000M               MASS START           MASS START           TEAM PURSUIT, 6 LAPS         1500M               MASS START          
                                                                                          25.11.2022           25.11.2022                                                            26.11.2022          
                              24.11.2022          24.11.2022          25.11.2022          Semifinal 1          Semifinal 2          25.11.2022                   26.11.2022          Final               
Jelizaveta Gubareva      A1   44.18        (22)   4:56.34      (11)   1:30.76      (20)   7:23.15       (1)                                                      DNS                 6:40.55      (2)    
Viktorija Morozova       A1   45.26        (36)   5:17.42      (33)   1:33.89      (29)   7:28.42       (4)                                                      2:25.52      (26)   7:01.91      (12)   
Marija Mosjagina         A1   44.84        (34)   5:13.37      (26)   1:29.72      (14)   7:23.41       (6)                                                      2:24.44      (21)   3:05.45      (14)   
Irina.04 Salnikova       A2   42.59        (5)    4:31.17      (2)    1:25.81      (2)    7:23.30       (3)                                                      2:11.25      (2)    6:40.45      (1)    
Sofja Godovanskaja       A2   46.15        (47)   5:38.79      (37)   1:35.75      (36)   7:23.47       (8)                                                      2:40.39      (41)   3:33.06      (15)   
Viktorija Temnikova      A1   44.97        (35)   5:04.80      (20)   1:32.52      (22)   7:28.84       (9)                                                      2:24.86      (22)                       
Razija Gadzjiumarova     A2   43.29        (12)   4:59.40      (14)   1:28.17      (6)                         6:46.65       (2)                                 2:22.06      (17)   6:40.58      (3)    
Milana Talybova          A2   42.82        (8)    4:48.71      (6)    1:29.10      (12)                        6:46.90       (3)                                 2:16.90      (6)    6:47.90      (5)    
Ksenija Rjazanova        A2   47.57        (53)   5:07.67      (22)   1:37.71      (41)                        6:48.52       (8)                                 2:29.77      (35)   6:58.09      (11)   
Ljudmila Kurajeva        A2   47.23        (51)   5:04.80      (19)   DNS                                      DQ                                                2:27.46      (30)                       
Anastasija.05 Galejeva   A1   48.05        (56)   5:19.56      (34)   1:37.24      (40)                        DQ                                                2:32.00      (38)                       
Marija Golubeva          A1   45.94        (45)   5:28.56      (36)   1:32.69      (24)                        7:08.03       (9)                                 2:26.21      (28)                       
Ada Kim                  A1   43.36        (14)   5:09.00      (24)   1:28.88      (10)                                             3:47.88                (3)   2:22.54      (18)                       
Marija Bobrova           A1   48.27        (57)   5:14.08      (28)   1:37.91      (42)                                             3:47.88                (3)   2:29.55      (33)                       
Darja Ievleva            A1   45.93        (43)   5:01.27      (15)   1:33.24      (27)                                             DQ                           DNS                                     
Olesja Frolova           A1   43.32        (13)   4:46.70      (5)    1:27.87      (4)                                              3:32.21                (1)   2:17.87      (8)                        
Olga Dozortseva          A1   43.23        (11)   4:45.28      (4)    1:28.09      (5)                                              3:47.88                (3)   2:13.32      (4)                        
Irina.03 Vlasova         A2   43.79        (19)   4:58.74      (12)   1:30.27      (17)                                                                          2:18.76      (10)                       
Anna Kolmykova           A2   47.68        (54)   5:43.87      (38)   1:39.27      (43)                                                                          2:42.54      (43)                       
Aljona.03 Krivonogova    A2   45.28        (37)   5:16.66      (30)   1:32.81      (25)                                                                          2:28.54      (32)                       
Darja Kopzjanova         A1   56.90        (58)   5:15.49      (29)   1:36.06      (37)                                                                          2:35.10      (40)                       
Larisa Anikina           A1   44.72        (31)   5:16.95      (31)   1:30.60      (18)                                                                          2:25.03      (24)                       
Svetlana Mikhajlenko     A1   43.97        (21)   5:14.08      (27)   1:28.26      (7)                                                                           2:20.53      (13)                       
Faina Popelysjko         A2   46.48        (48)   4:54.41      (10)   1:30.65      (19)                                                                          2:21.46      (15)                       
Alena Rybina             A2   47.55        (52)   5:16.95      (32)   1:34.39      (32)                                                                          2:27.38      (29)                       
Angelina Polusjkina      A2   46.69        (50)   4:53.74      (9)                        7:40.06       (7)                                                      2:20.65      (14)   6:50.70      (6)    
Ksenija Korzhova         A1   43.00        (9)    4:31.08      (1)                                             6:37.02       (1)                                 2:11.08      (1)    6:40.84      (4)    
Kristina Solovjova       A2   45.53        (40)   5:10.95      (25)                                            6:47.46       (7)                                 2:22.62      (19)   6:51.87      (8)    
Polina.04 Kapustina      A1   45.84        (42)   5:07.80      (23)                                            6:46.94       (4)                                 2:25.72      (27)   6:57.45      (10)   
Jekaterina.05 Kazakova   A1   44.40        (27)   4:49.32      (7)                                                                  3:32.21                (1)   2:18.63      (9)                        
Aleksandra Luksjina      A1   47.93        (55)   5:46.81      (39)                                                                 DQ                                                                   
Valerija Sorokoletova    A2   41.72        (1)    4:44.22      (3)                                                                                               2:11.81      (3)                        
Jekaterina Artsjugova    A1   45.29        (38)   5:02.87      (17)                                                                                              2:20.51      (12)                       
Marija Sjirjajeva        A1   44.58        (30)   5:04.68      (18)                                                                                              2:21.96      (16)                       
Darja Trostina           A1   45.93        (43)   5:01.37      (16)                                                                                              2:25.17      (25)                       
Ksenija Ilitsjeva        A2   45.40        (39)                       1:36.69      (39)   DNS                                                                    DNS                                     
Miroslavna Sjabunina     A2   45.78        (41)                       1:34.44      (33)   7:33.08       (12)                                                     2:29.63      (34)                       
Jelizaveta Klisjina      A1   46.11        (46)                       1:34.58      (34)   7:29.12       (10)                                                     2:30.19      (36)                       
Milena Beregovenko       A2   42.44        (3)                        1:25.93      (3)    7:23.20       (2)                                                                          6:51.98      (9)    
Anna Kuprikova           B2   42.64        (6)                        1:29.09      (11)                        6:56.26       (5)                                                     7:11.32      (13)   
Viktorija Sitsjinava     A1   42.54        (4)                        1:28.37      (8)                         6:47.64       (6)                                                     6:50.13      (7)    
Darina Krendeleva        A1   44.77        (33)                       1:36.37      (38)                        DNS                                                                                       
Jekaterina Borisova      A1   44.55        (29)                       1:29.16      (13)                                             3:38.03                (2)   2:15.18      (5)                        
Olga Margolina           B1   43.67        (16)                       1:28.64      (9)                                              3:32.21                (1)                                           
Albina Jaskova           A1   44.73        (32)                       1:32.65      (23)                                             3:38.03                (2)                                           
Viktorija Gribakho       A1   44.29        (24)                       1:33.30      (28)                                                                          2:31.36      (37)                       
Jelena Tsjebotareva      A1   43.69        (17)                       1:29.84      (15)                                                                          2:22.93      (20)                       
Olga Trokhina            A2   43.60        (15)                       1:31.72      (21)                                                                          2:28.19      (31)                       
Arina Guljajeva          B2   44.49        (28)                       1:30.24      (16)                                                                          2:17.47      (7)                        
Lilit Garibian           A2   42.07        (2)                        1:25.26      (1)                                                                                                                   
Vladislava Pervusjina    A2   44.28        (23)                       1:33.95      (30)                                                                                                                  
Marija Gudosjnikova      A1   42.73        (7)                        DNS                                                                                                                                
Arina Beljajeva          A1   44.37        (26)                       1:35.71      (35)                                                                                                                  
Ksenija Nikitina         A2   44.32        (25)                       1:32.86      (26)                                                                                                                  
Antonina Tjutrina        A2   46.66        (49)                       1:33.96      (31)                                                                                                                  
Anastasiya Prakapovich   A2   43.04        (10)                                                                                                                                                          
Varvara Bandaryana       A2   43.89        (20)                                                                                                                                                          
Polina Korzjujeva        A2   43.77        (18)                                                                                                                                                          
Marija Semerikova        A1                       5:24.73      (35)   1:42.22      (44)   7:29.57       (11)                                                     2:41.77      (42)                       
Anastasija Agejeva       A1                       DQ                  DQ                  7:33.31       (13)                                                     2:32.64      (39)                       
Darja Kirjanova          A2                       5:07.67      (21)   DNS                                      2:21.02       (10)   DQ                           DNF                                     
Marina Oborina           A1                       4:59.01      (13)                       7:23.35       (5)                                                      2:24.97      (23)   1:54.95      (16)   
Darja Fruktova           A1                       4:49.57      (8)                                                                  3:38.03                (2)   2:19.52      (11)