Competition: Leisure World Skating Club Record Wedstrijd

Information:
  • 66 athletes from 1 nation
  • 28 women and 38 men
  • 7 distances (1000m, 100m, 1500m, 3000m, 300m, 500m, 700m)
  • 125 races (1x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Leisure World Skating Club Record Wedstrijd
07.02.2015
Leisure World Ice Center (NED)

100 meter (Men), 07.02.2015

POS   NAME           AG   NAT   TIME    DIFF   RECORD   
1     Hille Drenth   A2   NED   10.60                   



300 meter (Men), 07.02.2015

POS   NAME                 AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Chris de Velde       F2   NED   36.88                        
2     Julian de Boer       F1   NED   38.40     +1.520             
3     Jochem Terluin       F2   NED   40.03     +3.150             
4     Dave Bakker          E1   NED   42.65     +5.770             
7     Rouke Postma         F1   NED   44.50     +7.620             
8     Valentijn Karreman   F2   NED   48.63     +11.750            
10    Justin Smit          E2   NED   49.53     +12.650   PB       
11    Björn Klaver         E2   NED   1:10.82   +33.940            
13    Olivier Teitsma      F1   NED   1:20.27   +43.390            



300 meter (Women), 07.02.2015

POS   NAME                 AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Nienke Althuis       E1   NED   39.37                        
2     Alyssa Schra         E1   NED   40.35     +0.980             
3     Sam van Dijk         E2   NED   42.84     +3.470             
4     Kate Lynn Schouten   F1   NED   43.19     +3.820             
6     Lisa Hollander       E1   NED   47.11     +7.740             
8     Fleur Smits          F1   NED   49.55     +10.180            
9     Isabella Talen       F1   NED   49.92     +10.550            
10    Renske van Dijk      F1   NED   51.15     +11.780            
12    Dana Smits           E1   NED   58.85     +19.480            
13    Charlotte Koopman    F1   NED   1:04.51   +25.140            



700 meter (Women), 07.02.2015

POS   NAME                   AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Bonne van Avezaath     D1   NED   1:15.30             SB       
2     Sanne Oosterwijk       E1   NED   1:15.79   +0.490    SB       
3     Feliene van der Goot   E2   NED   1:27.68   +12.380   SB       
4     Laura van den Brink    E2   NED   1:28.44   +13.140   SB       
5     Janieke Kaat           E2   NED   1:31.19   +15.890   SB       
DNF   Jill Rook              E1   NED   -                            



700 meter (Men), 07.02.2015

POS   NAME                AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Ivo Verbeek         C1   NED   1:17.90             PB       
2     Sylvian Hoogeveen   E1   NED   1:19.59   +1.690    SB       
3     Ryan Bakker         E2   NED   1:22.18   +4.280             
4     Kasper Wormhoudt    E2   NED   1:22.74   +4.840             
5     Jelle Wagenaar      E1   NED   1:22.95   +5.050    SB       
6     Berrian van Dijk    E2   NED   1:33.31   +15.410   SB       
7     Matthias Kramer     E2   NED   1:41.65   +23.750   SB       
8     Thomas Oosterwijk   E2   NED   1:44.99   +27.090   SB       



500 meter (Women), 07.02.2015

POS   NAME                   AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Juliana Ebbens         D1   NED   49.54                        
2     Fleur Ruiters          D2   NED   51.02     +1.480    PB       
3     Lian Klaren            C2   NED   51.12     +1.580             
4     Femke Klok             C2   NED   52.12     +2.580             
5     Romy Snel              D2   NED   52.53     +2.990             
6     Sanne Oosterwijk       E1   NED   52.56     +3.020             
7     Emma Koopman           E2   NED   52.65     +3.110             
8     Bonne van Avezaath     D1   NED   53.25     +3.710             
9     Floor Terluin          E2   NED   53.77     +4.230             
10    Gertine van Dijk       D2   NED   54.36     +4.820             
11    Minke Oosterga         C1   NED   55.07     +5.530             
12    Janin de Jong          D2   NED   59.07     +9.530    PB       
13    Esmee Hoogezand        D2   NED   59.50     +9.960    SB       
14    Feliene van der Goot   E2   NED   1:02.12   +12.580            
15    Janieke Kaat           E2   NED   1:02.38   +12.840            
16    Laura van den Brink    E2   NED   1:02.84   +13.300            
17    Nienke Althuis         E1   NED   1:03.59   +14.050            
18    Myrthe Schreuder       C1   NED   1:04.31   +14.770            
19    Alyssa Schra           E1   NED   1:05.79   +16.250   PB       
20    Jill Rook              E1   NED   1:09.07   +19.530            
21    Sam van Dijk           E2   NED   1:09.40   +19.860            
22    Kate Lynn Schouten     F1   NED   1:11.43   +21.890   SB       
23    Dana Smits             E1   NED   1:11.67   +22.130            
24    Fleur Smits            F1   NED   1:21.11   +31.570   SB       
25    Renske van Dijk        F1   NED   1:30.51   +40.970   SB       



1000 meter (Women), 07.02.2015

POS   NAME               AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Juliana Ebbens     D1   NED   1:42.10             SB       
2     Fleur Ruiters      D2   NED   1:46.48   +4.380    PB       
3     Femke Klok         C2   NED   1:50.09   +7.990             
4     Gertine van Dijk   D2   NED   1:51.10   +9.000             
5     Emma Koopman       E2   NED   1:51.53   +9.430    SB       
6     Romy Snel          D2   NED   1:52.16   +10.060            
7     Floor Terluin      E2   NED   1:56.04   +13.940   SB       
8     Janin de Jong      D2   NED   2:02.11   +20.010   PB       
9     Esmee Hoogezand    D2   NED   2:07.53   +25.430   SB       
10    Myrthe Schreuder   C1   NED   2:16.16   +34.060            



1500 meter (Women), 07.02.2015

POS   NAME             AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Lian Klaren      C2   NED   2:41.54                      
2     Minke Oosterga   C1   NED   2:55.44   +13.900            



500 meter (Men), 07.02.2015

POS   NAME                 AG    NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Hille Drenth         A2    NED   39.42                        
2     Gerben van 't Slot   A1    NED   41.54     +2.120             
3     Luka Hoogeveen       B1    NED   42.89     +3.470             
4     Simon Stallinga      C1    NED   44.08     +4.660             
5     Wim Ros              M40   NED   45.81     +6.390             
6     Jens Verbeek         D1    NED   46.48     +7.060             
7     Thijs Vissers        D2    NED   47.25     +7.830    SB       
8     Ovide Stigt          C2    NED   48.20     +8.780             
9     Teun Huijsmans       C1    NED   49.96     +10.540   PB       
10    Dylan Hoogeveen      C1    NED   50.23     +10.810            
11    Johan Wagenaar       M40   NED   50.58     +11.160   PB       
12    Tom Bakker           M30   NED   52.43     +13.010   SB       
13    Pieter Sijbrandij    D1    NED   52.70     +13.280            
14    Maarten Roorda       D1    NED   52.78     +13.360            
15    Martijn Kaat         D2    NED   52.99     +13.570   SB       
16    Stephan Hollander    D2    NED   53.43     +14.010            
17    Youri Janssen        D1    NED   53.54     +14.120            
18    Bram Swinkels        D2    NED   54.97     +15.550            
19    Sylvian Hoogeveen    E1    NED   56.50     +17.080            
20    Kasper Wormhoudt     E2    NED   56.52     +17.100            
21    Ryan Bakker          E2    NED   57.30     +17.880            
22    Tim Althuis          D1    NED   57.84     +18.420            
23    Thomas de Lange      D1    NED   58.48     +19.060            
24    Jelle Wagenaar       E1    NED   59.25     +19.830            
25    Sven de Haas         D2    NED   59.29     +19.870            
26    Chris de Velde       F2    NED   1:01.34   +21.920            
27    Julian de Boer       F1    NED   1:04.02   +24.600            
28    Berrian van Dijk     E2    NED   1:04.22   +24.800            
29    Jochem Terluin       F2    NED   1:05.12   +25.700   SB       
30    Thomas Oosterwijk    E2    NED   1:05.15   +25.730            
31    Matthias Kramer      E2    NED   1:06.87   +27.450   SB       
32    Dave Bakker          E1    NED   1:12.24   +32.820            
33    Justin Smit          E2    NED   1:28.16   +48.740   PB       



1000 meter (Men), 07.02.2015

POS   NAME                 AG    NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Hille Drenth         A2    NED   1:20.80                      
2     Gerben van 't Slot   A1    NED   1:21.51   +0.710    PB       
3     Luka Hoogeveen       B1    NED   1:27.19   +6.390             
4     Simon Stallinga      C1    NED   1:29.45   +8.650             
5     Jens Verbeek         D1    NED   1:40.52   +19.720            
6     Johan Wagenaar       M40   NED   1:42.44   +21.640   PB       
7     Maarten Roorda       D1    NED   1:46.98   +26.180   SB       
8     Stephan Hollander    D2    NED   1:50.69   +29.890            
9     Martijn Kaat         D2    NED   1:52.57   +31.770   SB       
10    Youri Janssen        D1    NED   1:56.13   +35.330   PB       
11    Pieter Sijbrandij    D1    NED   1:57.14   +36.340   SB       
12    Tim Althuis          D1    NED   1:57.80   +37.000   SB       
13    Bram Swinkels        D2    NED   1:58.30   +37.500   SB       
14    Sven de Haas         D2    NED   2:03.85   +43.050   PB       
15    Thomas de Lange      D1    NED   2:12.35   +51.550   SB       



1500 meter (Men), 07.02.2015

POS   NAME              AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Thijs Vissers     D2   NED   2:29.46             SB       
2     Dylan Hoogeveen   C1   NED   2:41.65   +12.190            
3     Teun Huijsmans    C1   NED   2:45.59   +16.130   PB       



3000 meter (Men), 07.02.2015

POS   NAME          AG    NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Ovide Stigt   C2    NED   5:26.50                      
2     Wim Ros       M40   NED   5:34.30   +7.800    SB       
3     Tom Bakker    M30   NED   5:42.01   +15.510   SB       



Leisure World Skating Club Record Wedstrijd
07.02.2015
Leisure World Ice Center (NED)

NAME                 AG    100M          300M             500M             700M            1000M            1500M           3000M           
Hille Drenth         A2    10.60   (1)                    39.42     (1)                    1:20.80   (1)                                    
Jochem Terluin       F2                  40.03     (3)    1:05.12   (29)                                                                    
Dave Bakker          E1                  42.65     (4)    1:12.24   (32)                                                                    
Chris de Velde       F2                  36.88     (1)    1:01.34   (26)                                                                    
Julian de Boer       F1                  38.40     (2)    1:04.02   (27)                                                                    
Justin Smit          E2                  49.53     (10)   1:28.16   (33)                                                                    
Rouke Postma         F1                  44.50     (7)                                                                                      
Valentijn Karreman   F2                  48.63     (8)                                                                                      
Björn Klaver         E2                  1:10.82   (11)                                                                                     
Olivier Teitsma      F1                  1:20.27   (13)                                                                                     
Jelle Wagenaar       E1                                   59.25     (24)   1:22.95   (5)                                                    
Ryan Bakker          E2                                   57.30     (21)   1:22.18   (3)                                                    
Sylvian Hoogeveen    E1                                   56.50     (19)   1:19.59   (2)                                                    
Berrian van Dijk     E2                                   1:04.22   (28)   1:33.31   (6)                                                    
Kasper Wormhoudt     E2                                   56.52     (20)   1:22.74   (4)                                                    
Thomas Oosterwijk    E2                                   1:05.15   (30)   1:44.99   (8)                                                    
Matthias Kramer      E2                                   1:06.87   (31)   1:41.65   (7)                                                    
Gerben van 't Slot   A1                                   41.54     (2)                    1:21.51   (2)                                    
Simon Stallinga      C1                                   44.08     (4)                    1:29.45   (4)                                    
Sven de Haas         D2                                   59.29     (25)                   2:03.85   (14)                                   
Tim Althuis          D1                                   57.84     (22)                   1:57.80   (12)                                   
Luka Hoogeveen       B1                                   42.89     (3)                    1:27.19   (3)                                    
Jens Verbeek         D1                                   46.48     (6)                    1:40.52   (5)                                    
Youri Janssen        D1                                   53.54     (17)                   1:56.13   (10)                                   
Martijn Kaat         D2                                   52.99     (15)                   1:52.57   (9)                                    
Maarten Roorda       D1                                   52.78     (14)                   1:46.98   (7)                                    
Stephan Hollander    D2                                   53.43     (16)                   1:50.69   (8)                                    
Bram Swinkels        D2                                   54.97     (18)                   1:58.30   (13)                                   
Thomas de Lange      D1                                   58.48     (23)                   2:12.35   (15)                                   
Johan Wagenaar       M40                                  50.58     (11)                   1:42.44   (6)                                    
Pieter Sijbrandij    D1                                   52.70     (13)                   1:57.14   (11)                                   
Teun Huijsmans       C1                                   49.96     (9)                                     2:45.59   (3)                   
Thijs Vissers        D2                                   47.25     (7)                                     2:29.46   (1)                   
Dylan Hoogeveen      C1                                   50.23     (10)                                    2:41.65   (2)                   
Tom Bakker           M30                                  52.43     (12)                                                    5:42.01   (3)   
Wim Ros              M40                                  45.81     (5)                                                     5:34.30   (2)   
Ovide Stigt          C2                                   48.20     (8)                                                     5:26.50   (1)   
Ivo Verbeek          C1                                                    1:17.90   (1)                                                    

NAME                   AG   300M             500M             700M            1000M            1500M           
Nienke Althuis         E1   39.37     (1)    1:03.59   (17)                                                    
Alyssa Schra           E1   40.35     (2)    1:05.79   (19)                                                    
Kate Lynn Schouten     F1   43.19     (4)    1:11.43   (22)                                                    
Renske van Dijk        F1   51.15     (10)   1:30.51   (25)                                                    
Dana Smits             E1   58.85     (12)   1:11.67   (23)                                                    
Sam van Dijk           E2   42.84     (3)    1:09.40   (21)                                                    
Fleur Smits            F1   49.55     (8)    1:21.11   (24)                                                    
Charlotte Koopman      F1   1:04.51   (13)                                                                     
Lisa Hollander         E1   47.11     (6)                                                                      
Isabella Talen         F1   49.92     (9)                                                                      
Laura van den Brink    E2                    1:02.84   (16)   1:28.44   (4)                                    
Bonne van Avezaath     D1                    53.25     (8)    1:15.30   (1)                                    
Jill Rook              E1                    1:09.07   (20)   DNF                                              
Sanne Oosterwijk       E1                    52.56     (6)    1:15.79   (2)                                    
Janieke Kaat           E2                    1:02.38   (15)   1:31.19   (5)                                    
Feliene van der Goot   E2                    1:02.12   (14)   1:27.68   (3)                                    
Romy Snel              D2                    52.53     (5)                    1:52.16   (6)                    
Gertine van Dijk       D2                    54.36     (10)                   1:51.10   (4)                    
Juliana Ebbens         D1                    49.54     (1)                    1:42.10   (1)                    
Janin de Jong          D2                    59.07     (12)                   2:02.11   (8)                    
Emma Koopman           E2                    52.65     (7)                    1:51.53   (5)                    
Femke Klok             C2                    52.12     (4)                    1:50.09   (3)                    
Esmee Hoogezand        D2                    59.50     (13)                   2:07.53   (9)                    
Floor Terluin          E2                    53.77     (9)                    1:56.04   (7)                    
Fleur Ruiters          D2                    51.02     (2)                    1:46.48   (2)                    
Myrthe Schreuder       C1                    1:04.31   (18)                   2:16.16   (10)                   
Lian Klaren            C2                    51.12     (3)                                     2:41.54   (1)   
Minke Oosterga         C1                    55.07     (11)                                    2:55.44   (2)