Competition: Lapin Sudet

Information:
  • 13 athletes from 1 nation
  • 4 women and 9 men
  • 2 distances (1500m, 500m)
  • 15 races

Text view of the competition results

Lapin Sudet
13.03.1960
Ivalon urheilutalo (FIN)

500 meter (Men), 13.03.1960

POS   NAME             AG       NAT   TIME    DIFF   RECORD   
1     Timo Seppänen    Senior   FIN   58.00          TR, PB   



500 meter (Women), 13.03.1960

POS   NAME              AG   NAT   TIME      DIFF   RECORD   
1     Sirkka Heinonen   B2   FIN   1:12.90          TR, PB   



500 meter (Men), 13.03.1960

POS   NAME           AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Kari Hilli     C2   FIN   55.30              TR, PB   
2     Pertti Honka   C2   FIN   1:01.40   +6.100   SB       
3     Ilkka Sipola   C2   FIN   1:01.60   +6.300   PB       



500 meter (Men), 13.03.1960

POS   NAME              AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Paavo Lampinen    C1   FIN   56.30              PB       
2     Pentti Nuutinen   D2   FIN   58.00     +1.700            
3     Erkki Lyts        D2   FIN   1:04.40   +8.100   PB       



500 meter (Women), 13.03.1960

POS   NAME                  AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Eeva-Liisa Nykänen    D2   FIN   1:22.00            PB       
2     Terttu Sietiö         D2   FIN   1:27.20   +5.200   PB       
3     Helene Lampinen       D2   FIN   1:27.90   +5.900   PB       



Allround (Men), 13.03.1960

POS   NAME              AG   NAT   500M                      1500M                     POINTS    DIFF   RECORDS   
1     Mikko Kiviniemi   A2   FIN   1:03.50   (1)   TRJ, PB   4:22.10   (1)   TRJ, PB   150.866                    



Allround (Men), 13.03.1960

POS   NAME               AG   NAT   500M                   1500M                     POINTS    DIFF   RECORDS   
1     Heikki Könönen     B2   FIN   57.60   (1)   TR, PB   4:20.10   (1)   TRJ, SB   144.300                    



Lapin Sudet
13.03.1960
Ivalon urheilutalo (FIN)

NAME              AG       500M          500M            500M             500M             500M             1500M           1500M            
                                         Junior          Junior A         Junior B         Junior C         Junior          Junior A         
Timo Seppänen     Senior   58.00   (1)                                                                                                       
Mikko Kiviniemi   A2                     1:03.50   (1)                                                      4:22.10   (1)                    
Heikki Könönen    B2                                     57.60      (1)                                                     4:20.10    (1)   
Pertti Honka      C2                                                      1:01.40    (2)                                                     
Kari Hilli        C2                                                      55.30      (1)                                                     
Ilkka Sipola      C2                                                      1:01.60    (3)                                                     
Paavo Lampinen    C1                                                                       56.30      (1)                                    
Pentti Nuutinen   D2                                                                       58.00      (2)                                    
Erkki Lyts        D2                                                                       1:04.40    (3)                                    

NAME                  AG   500M             500M             
                           Junior A         Junior C         
Sirkka Heinonen       B2   1:12.90    (1)                    
Eeva-Liisa Nykänen    D2                    1:22.00    (1)   
Terttu Sietiö         D2                    1:27.20    (2)   
Helene Lampinen       D2                    1:27.90    (3)