Competition: 8-Kampen Narvik-Oulu-Rovaniemi-Kiruna-Alta-Ö-Vik-Umeå-Luleå

Information:
  • 37 athletes from 3 nations
  • 5 women and 32 men
  • 4 distances (1500m, 3000m, 5000m, 500m)
  • 138 races (1x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

8-Kampen Narvik-Oulu-Rovaniemi-Kiruna-Alta-Ö-Vik-Umeå-Luleå
06. - 07.01.1967
Gammliavallen (SWE)

Small Combination (Men), 06. - 07.01.1967

POS   NAME                      AG    NAT   500M                   3000M                  1500M                     5000M                   POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Svein Getz                Neo   NOR   48.80     (13)         5:08.40   (1)          2:27.50   (3)             8:45.80    (1)          201.946             TR        
2     Tapio Korhonen            A1    FIN   46.80     (4)          5:14.30   (3)          2:26.40   (2)             9:07.10    (3)          202.693   +0.747    TRJ       
3     Kenth Nyström             A2    SWE   47.00     (6)          5:14.00   (2)          2:28.10   (4)             9:00.50    (2)    TRJ   202.749   +0.803              
4     Odd.43 Larsen             M??   NOR   47.70     (9)          5:18.90   (7)          2:33.00   (10)            9:16.30    (5)          207.480   +5.534              
5     Christer.48 Jonsson       A2    SWE   48.00     (11)         5:17.50   (5)          2:31.30   (8)             9:36.40    (13)         208.989   +7.043              
6     Jorma Sirviö              B2    FIN   48.00     (11)         5:28.30   (10)         2:30.70   (6)             9:30.60    (9)    SB    210.009   +8.063    SB        
7     Håkan Iggström            Neo   SWE   46.80     (4)          5:30.00   (12)         2:33.70   (13)            9:35.40    (12)         210.573   +8.627              
8     Pentti Vikstedt           B2    FIN   45.80     (2)          5:33.20   (14)         2:30.50   (5)             9:54.00    (15)         210.899   +8.953              
9     Ivar.48 Nielsen           A2    NOR   49.00     (16)         5:27.70   (9)    SB    2:30.90   (7)    SB       9:30.80    (10)   SB    210.996   +9.050    SB        
10    Rolf Jadelius             Neo   SWE   47.60     (8)          5:33.90   (15)   SB    2:35.50   (16)            9:32.20    (11)         212.303   +10.357   PB        
11    Kjell Stenudd             A2    SWE   52.20     (26)         5:20.50   (8)          2:38.40   (20)            9:12.40    (4)          213.656   +11.710             
12    Olle Bergström            M??   SWE   50.30     (21)         5:28.50   (11)         2:38.50   (21)            9:26.00    (6)          214.483   +12.537             
13    Hans Johnsen              Neo   NOR   51.10     (24)         5:30.20   (13)         2:35.40   (14)            9:27.30    (8)          214.663   +12.717             
14    Bengt Jardstam            A2    SWE   51.00     (23)         5:35.10   (16)         2:35.40   (14)            9:27.10    (7)          215.360   +13.414             
15    Markku Poikela            B2    FIN   49.20     (18)         5:35.90   (17)         2:35.90   (17)            9:45.40    (14)         215.689   +13.743             
16    Ivar Värdling             M??   SWE   54.30     (28)         6:18.70   (23)   SB    2:56.20   (30)   SB       11:20.00   (16)         244.149   +42.203   SB        
17    Toivo Salonen             M30   FIN   43.20     (1)    TR    5:16.50   (4)    SB    2:20.70   (1)    TR, SB   -                       142.850                       
18    Steinar Noreng            A1    NOR   47.40     (7)          5:18.20   (6)          2:31.30   (8)             -                       150.866                       
19    Matti Oinas               M??   FIN   46.60     (3)          5:42.90   (19)   SB    2:33.10   (11)   SB       -                       154.783                       
20    Sven-Åke Huuva            Neo   SWE   49.00     (16)         5:39.70   (18)         2:36.10   (18)   SB       -                       157.649                       
21    Terje Arnulf Johansen     M??   NOR   47.80     (10)   SB    5:52.40   (20)   SB    2:40.30   (25)   SB       -                       159.966                       
22    Åke Karlin                Neo   SWE   50.90     (22)         6:11.10   (22)   SB    2:51.10   (29)            -                       169.783                       
23    Gunnar Granath            Neo   SWE   1:03.20   (32)         6:04.80   (21)         2:48.90   (28)            -                       180.300                       
24    Lars Jadelius             Neo   SWE   48.90     (15)   SB    -                      2:39.10   (22)   SB       -                       101.933                       
25    Osmo Kainu                A2    SWE   48.80     (13)         -                      2:41.00   (26)   PB       -                       102.466                       
26    Knut Birger Simensen      A2    NOR   49.90     (19)   SB    -                      2:39.60   (23)   SB       -                       103.100                       
27    Viggo Hans Egil Knutsen   A2    NOR   52.20     (26)         -                      2:33.20   (12)   SB       -                       103.266                       
28    Jorma Korhonen            B2    FIN   50.20     (20)         -                      2:40.10   (24)            -                       103.566                       
29    Bruno Axelsson            Neo   SWE   51.70     (25)   SB    -                      2:47.20   (27)   SB       -                       107.433                       
30    Pasi Salmu                A1    FIN   56.00     (29)         -                      2:36.60   (19)            -                       108.200                       
31    Lars Armandt              B1    SWE   57.10     (31)         -                      3:10.00   (31)   SB       -                       120.433                       
      Karl-Gustav Rydberg       M50   SWE   56.60     (30)   NRM   6:33.80   (24)   NRM   -                         -                       -                             



Allround (Women), 06. - 07.01.1967

POS   NAME                AG   NAT   500M               1500M                 POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Sirpa Kärnä         A1   FIN   55.00     (1)      2:50.90   (1)   TRJ   111.966                       
2     Ann-Sofie Öquist    B1   SWE   56.70     (3)      3:04.50   (2)         118.200   +6.234              
3     Marjukka Tanner     B1   FIN   56.10     (2)      3:12.30   (3)         120.200   +8.234              
4     Maud Norén          B2   SWE   1:00.60   (4)      3:18.40   (4)         126.733   +14.767             
5     Inger Gunnarsson    B2   SWE   1:17.50   (5)      3:38.10   (5)         150.200   +38.234             



8-Kampen Narvik-Oulu-Rovaniemi-Kiruna-Alta-Ö-Vik-Umeå-Luleå
06. - 07.01.1967
Gammliavallen (SWE)

NAME                      AG    500M             1500M            3000M            5000M             
Toivo Salonen             M30   43.20     (1)    2:20.70   (1)    5:16.50   (4)                      
Odd.43 Larsen             M??   47.70     (9)    2:33.00   (10)   5:18.90   (7)    9:16.30    (5)    
Markku Poikela            B2    49.20     (18)   2:35.90   (17)   5:35.90   (17)   9:45.40    (14)   
Pentti Vikstedt           B2    45.80     (2)    2:30.50   (5)    5:33.20   (14)   9:54.00    (15)   
Kenth Nyström             A2    47.00     (6)    2:28.10   (4)    5:14.00   (2)    9:00.50    (2)    
Tapio Korhonen            A1    46.80     (4)    2:26.40   (2)    5:14.30   (3)    9:07.10    (3)    
Matti Oinas               M??   46.60     (3)    2:33.10   (11)   5:42.90   (19)                     
Jorma Sirviö              B2    48.00     (11)   2:30.70   (6)    5:28.30   (10)   9:30.60    (9)    
Olle Bergström            M??   50.30     (21)   2:38.50   (21)   5:28.50   (11)   9:26.00    (6)    
Karl-Gustav Rydberg       M50   56.60     (30)   DNF              6:33.80   (24)                     
Christer.48 Jonsson       A2    48.00     (11)   2:31.30   (8)    5:17.50   (5)    9:36.40    (13)   
Svein Getz                Neo   48.80     (13)   2:27.50   (3)    5:08.40   (1)    8:45.80    (1)    
Steinar Noreng            A1    47.40     (7)    2:31.30   (8)    5:18.20   (6)                      
Pasi Salmu                A1    56.00     (29)   2:36.60   (19)                                      
Jorma Korhonen            B2    50.20     (20)   2:40.10   (24)                                      
Håkan Iggström            Neo   46.80     (4)    2:33.70   (13)   5:30.00   (12)   9:35.40    (12)   
Bengt Jardstam            A2    51.00     (23)   2:35.40   (14)   5:35.10   (16)   9:27.10    (7)    
Kjell Stenudd             A2    52.20     (26)   2:38.40   (20)   5:20.50   (8)    9:12.40    (4)    
Rolf Jadelius             Neo   47.60     (8)    2:35.50   (16)   5:33.90   (15)   9:32.20    (11)   
Åke Karlin                Neo   50.90     (22)   2:51.10   (29)   6:11.10   (22)                     
Viggo Hans Egil Knutsen   A2    52.20     (26)   2:33.20   (12)                                      
Hans Johnsen              Neo   51.10     (24)   2:35.40   (14)   5:30.20   (13)   9:27.30    (8)    
Knut Birger Simensen      A2    49.90     (19)   2:39.60   (23)                                      
Terje Arnulf Johansen     M??   47.80     (10)   2:40.30   (25)   5:52.40   (20)                     
Sven-Åke Huuva            Neo   49.00     (16)   2:36.10   (18)   5:39.70   (18)                     
Ivar Värdling             M??   54.30     (28)   2:56.20   (30)   6:18.70   (23)   11:20.00   (16)   
Ivar.48 Nielsen           A2    49.00     (16)   2:30.90   (7)    5:27.70   (9)    9:30.80    (10)   
Osmo Kainu                A2    48.80     (13)   2:41.00   (26)                                      
Lars Armandt              B1    57.10     (31)   3:10.00   (31)                                      
Gunnar Granath            Neo   1:03.20   (32)   2:48.90   (28)   6:04.80   (21)                     
Lars Jadelius             Neo   48.90     (15)   2:39.10   (22)                                      
Bruno Axelsson            Neo   51.70     (25)   2:47.20   (27)                                      

NAME                AG   500M            1500M           
Sirpa Kärnä         A1   55.00     (1)   2:50.90   (1)   
Ann-Sofie Öquist    B1   56.70     (3)   3:04.50   (2)   
Marjukka Tanner     B1   56.10     (2)   3:12.30   (3)   
Maud Norén          B2   1:00.60   (4)   3:18.40   (4)   
Inger Gunnarsson    B2   1:17.50   (5)   3:38.10   (5)