Competition: 1. Junior World Cup

Rink:
Inzell (GER)
Date:
27. - 28.11.2021
Records:
Information:
  • 149 athletes from 20 nations
  • 64 women and 85 men
  • 6 distances (1000m, 1500m, 3000m, 500m, Mass Start, Relay)
  • 464 races (11x mit DNF/DNS/DQ)

Men - 1000 meter
27.11.2021

PosNameNationTimeDiffWC Points
1 Nil Llop Izquierdo (A2) ESP 1:10.12 NRJ, NR - 100
2 Joep Wennemars (A2) NED 1:10.13 +0.008 80
3 Tim Prins (A1) NED 1:10.14 +0.014 70
4 Vsevolod Jatov (A2) RUS 1:10.75 PB +0.630 60
5 Byeong-Hoon Lee (A2) KOR 1:10.80 PB +0.681 50
6 Kyeong-Rae Kim (A2) KOR 1:11.59 +1.467 44
7 Nikita Proshin (A2) RUS 1:11.62 +1.492 40
8 Roman Binozarov (A1) KAZ 1:11.67 SB +1.545 36
9 Sergei Bukuev (A1) RUS 1:11.67 PB +1.551 32
10 Anton Brankovskij (A2) BLR 1:11.91 +1.783 28
11 Didrik Eng Strand (B1) NOR 1:11.93 NRJ +1.809 24
12 Nikita Vazhenin (A1) KAZ 1:12.11 PB +1.982 20
13 Seung-Beom Park (A2) KOR 1:12.15 PB +2.027 18
14 Sondre Buer Åsebø (A2) NOR 1:12.15 PB +2.030 16
15 Seo-Jin Jang (A2) KOR 1:12.17 PB +2.046 14
16 Simon Aannø (A2) NOR 1:12.31 +2.186 12
17 Nuraly Akzhol (A1) KAZ 1:12.53 PB +2.403 10
18 Gabriel Eduard Nitu (B2) ROU 1:12.65 NRJ +2.529 8
19 Ilja Petrov (A1) BLR 1:12.78 +2.660 6
20 Matvey Tarasov (A2) RUS 1:12.81 +2.683 5
21 Tuukka Suomalainen (A2) FIN 1:12.84 PB +2.718 4
22 Nikita Migdalev (A1) BLR 1:13.17 +3.047 3
23 Mateusz Śliwka (B1) POL 1:13.17 PB +3.050 2
24 Felix Motschmann (A1) GER 1:13.18 PB +3.055 1
25 Wojciech Gutkowski (A1) POL 1:13.29 PB +3.167
26 Alessandro Loreggia (B2) ITA 1:13.33 PB +3.206
27 Pavel Brankovskij (A2) BLR 1:13.47 PB +3.342
28 Maxymilian Rzepka (A1) POL 1:13.78 +3.654
29 Eetu Käsnänen (A2) FIN 1:13.85 PB +3.729
30 Christian Landrø Magnussen (A1) NOR 1:13.92 PB +3.801
31 Gianluca Bernardi (A1) ITA 1:14.03 PB +3.911
32 Alexander Farthofer (B2) AUT 1:14.08 +3.953
33 Emile Schnabel (A2) GER 1:14.24 PB +4.114
34 Bálint Bödei (A1) HUN 1:14.33 +4.205
35 Nicky Rosanelli (A2) ITA 1:14.37 +4.243
36 Romedius Thurner (A2) ITA 1:14.60 PB +4.475
37 Manuel Robla (A1) ESP 1:14.73 +4.610
38 Dominik Mayrhofer (A1) GER 1:14.99 +4.869
39 Sebastian Forsmark (A1) SWE 1:15.04 +4.920
40 Lennart Grabe (B1) GER 1:15.34 PB +5.214
41 Martin Belloir (A2) FRA 1:15.50 +5.375
42 Prokop Stodola (A2) CZE 1:16.44 +6.318
43 Nicolae Sebastian Mihalache (B2) ROU 1:16.52 +6.397
44 Kaspar Norberg (A1) SWE 1:16.53 +6.411
45 Jakub Koci (A1) CZE 1:16.57 +6.446
46 Gijs Luijten (A2) BEL 1:16.58 +6.458
47 Lukács Soma (C2) HUN 1:16.60 NRJ +6.481
48 Simon Jeppsson (A1) SWE 1:17.12 +7.001
49 Robert Nechita (A1) ROU 1:17.14 +7.018
50 Alvar Muhonen (A1) FIN 1:18.00 +7.878
51 Laurens Bergé (B2) BEL 1:18.29 NRJ +8.171
52 Samuel Morris (A2) GBR 1:18.78 +8.661
53 Robbe Beelen (A2) BEL 1:19.00 +8.879
54 Enrico Gerber Della Pietra (A1) AUT 1:19.30 +9.179
55 Matej Semeniuk (A1) CZE 1:19.99 +9.871
DQ Alexander Rezzonico (A1) ESP DQ -
DNF Manuel Taibo (A1) ESP DNF -
DQ Andrey Semenov (B2) KAZ DQ -
DQ Michał Kopacz (A1) POL DQ -
NR - National Record, NRJ - National Record Juniors, CC2 - Age Group Record C1/C2, BB2 - Age Group Record B1/B2, AA2 - Age Group Record A1/A2, SB - Seasonal Best