Competition: 1. Junior World Cup 2019/2020

Rink:
Bjugn (NOR)
Date:
16. - 17.11.2019
Records:
Information:
  • 173 athletes from 27 nations
  • 81 women and 92 men
  • 6 distances (1000m, 1500m, 3000m, 500m, Mass Start, Team Sprint)
  • 527 races (15x mit DNF/DNS/DQ)

Women - 1000 meter
16.11.2019

PosNameNationTimeDiffWC Points
1 Femke Kok (A2) NED 1:19.03 - 100
2 Myrthe de Boer (A1) NED 1:21.27 +2.231 80
3 Marrit Fledderus (A2) NED 1:21.29 +2.255 70
4 Maud Lugters (A2) NED 1:21.97 +2.933 60
5 Moe Kumagai (A2) JPN 1:22.39 +3.359 50
6 Yuuka Takahashi (A1) JPN 1:22.73 +3.691 44
7 Tiange Hai (A2) CHN 1:22.95 +3.917 40
8 Chae-Weon Park (B2) KOR 1:23.11 +4.076 36
9 Binyu Yang (B2) CHN 1:23.11 +4.080 32
10 Meghan Wystrichowski (A1) GER 1:23.26 +4.230 28
11 Federica Maffei (A2) ITA 1:23.93 +4.895 24
12 Anna Ostlender (A1) GER 1:24.04 +5.007 20
13 Lan Huang (A2) CHN 1:24.17 +5.134 18
14 Natalia Jabrzyk (A2) POL 1:24.26 +5.224 16
15 Marte Bjerkreim Furnée (A2) NOR 1:24.29 +5.260 14
16 Min-Hee.03 Kim (B2) KOR 1:24.52 +5.483 12
17 Jingyi.02 Wang (B2) CHN 1:24.55 +5.514 10
18 Yoon-Jee Kim (B2) KOR 1:24.64 +5.608 8
19 Yukino Yoshida (B2) JPN 1:24.76 +5.723 6
20 Kaja Gajewska (A2) POL 1:24.93 +5.900 5
21 Aleksandra Kravtsjenko (A1) RUS 1:25.22 +6.184 4
22 Martyna Baran (A2) POL 1:25.34 +6.307 3
23 Towako Nagasaki (A2) JPN 1:25.35 +6.312 2
24 Pia-Leonie Kirsakal (A2) GER 1:25.47 +6.433 1
25 Ksenija Jakovleva (A1) KAZ 1:26.01 +6.979
26 Sophie Warmuth (B2) GER 1:26.03 +6.993
27 Sara Cabrera (A2) ESP 1:26.10 +7.061
28 Julie Berg Sjøbrend (A1) NOR 1:26.10 +7.065
29 Lilit Garibian (B1) RUS 1:26.13 +7.098
30 Laura Peveri (A1) ITA 1:26.31 +7.273
31 Darja Gavrilova (C2) KAZ 1:26.40 +7.365
32 Marina Avtonomova (A1) RUS 1:26.51 +7.472
33 Varvara Bandaryana (B1) BLR 1:26.63 +7.596
34 Maja Płończyk (A2) POL 1:27.11 +8.080
35 Anna Petutschnigg (A1) AUT 1:27.15 +8.118
36 Alina Dauranova (B1) KAZ 1:27.76 +8.727
37 Arwen Szygenda (A1) NOR 1:28.11 +9.071
38 Laura Kivioja (B2) FIN 1:28.38 +9.342
39 Anastasiya Prakapovich (B1) BLR 1:28.39 +9.351
40 Hanna Biró (B1) HUN 1:28.86 +9.827
41 Anna Sjpakova (A1) KAZ 1:29.16 +10.130
42 Ilka Fuzesy (B1) ROU 1:29.43 +10.395
43 Serena Pergher (B1) ITA 1:30.37 +11.333
44 Maria Netland Rabbe (A2) NOR 1:31.15 +12.117
45 Katerina Macháckova (C2) CZE 1:31.51 +12.475
46 Ting Chuang (B1) TPE 1:32.61 NRJ +13.579
47 Luisa Gonzalez Salazar (B1) ESP 1:32.64 +13.610
48 Fran Vanhoutte (B2) BEL 1:32.68 +13.648
49 Nikol Nepokojova (B2) CZE 1:33.39 +14.351
50 Natascha Lindenskov (C2) DEN 1:34.51 +15.471
DQ Zuzana Kursova (B2) CZE DQ -
DQ Ainoa Carreno (A1) ESP DQ -
DQ Elizaveta Agafoshina (A2) RUS DQ -
NRJ - National Record Juniors, BB2 - Age Group Record AG B1/B2