Competition: 1. Junior World Cup 2017/2018

Information:
  • 139 athletes from 26 nations
  • 65 women and 74 men
  • 6 distances (1000m, 1500m, 3000m, 500m, Mass Start, Team Sprint)
  • 474 races (18x mit DNF/DNS/DQ)
DistanceTime / PointsNameDate
Team Sprint 1:22.71 Rio Iwasa (A2) Shuuta Matsudzu (A1) Torai Ishikawa (A2) 25.11.2017
Team Sprint 1:28.40 Femke Beuling (A1) Joy Beune (A2) Jutta Leerdam (A2) 25.11.2017
Last Update: 07.02.2023
DistanceTime / PointsNameDate
1000 meter 1:17.02 Jutta Leerdam (A2) 25.11.2017
Team Sprint 1:22.71 Rio Iwasa (A2) Shuuta Matsudzu (A1) Torai Ishikawa (A2) 25.11.2017
Team Sprint 1:28.40 Femke Beuling (A1) Joy Beune (A2) Jutta Leerdam (A2) 25.11.2017
1500 meter 1:58.21 Jutta Leerdam (A2) 25.11.2017
Last Update: 07.02.2023
DistanceTime / PointsNameDate
500 meter 35.91 Jeffrey Rosanelli (A2) 26.11.2017
500 meter 38.00 Nil Llop Izquierdo (C2) 26.11.2017
500 meter 38.25 Peter Riches (B1) 26.11.2017
500 meter 38.53 Botond Bejczi (A1) 26.11.2017
1000 meter 1:15.76 Nil Llop Izquierdo (C2) 25.11.2017
1000 meter 1:15.97 Peter Riches (B1) 25.11.2017
Team Sprint 1:22.71 Rio Iwasa (A2) Shuuta Matsudzu (A1) Torai Ishikawa (A2) 25.11.2017
Team Sprint 1:23.33 Aleksandr Podolskij (A2) Ruslan.98 Zakharov (A2) Sergej Loginov (A1) 25.11.2017
Team Sprint 1:23.61 Janno Botman (A1) Daan Baks (A2) Jort Boomhouwer (A2) 25.11.2017
Team Sprint 1:23.87 Ole Jeske (A2) Max Reder (A1) Paul Galczinsky (A2) 25.11.2017
Team Sprint 1:23.90 Jeffrey Rosanelli (A2) Francesco Betti (A1) Enrico Salino (A2) 25.11.2017
Team Sprint 1:25.63 Gaweł Oficjalski (A2) Jan Świątek (A2) Wiktor Grzybek (B2) 25.11.2017
Team Sprint 1:26.24 Evgeniy Bolgov (A2) Roman Makhakhej (B2) Vladislav Zjiburtovitsj (A1) 25.11.2017
Team Sprint 1:27.70 Anvar Mukhamadejev (A2) Vjatsjeslav Zaretskij (B2) Artur Galiyev (A1) 25.11.2017
Team Sprint 1:28.40 Femke Beuling (A1) Joy Beune (A2) Jutta Leerdam (A2) 25.11.2017
Team Sprint 1:29.19 Dániel Gyurmánczi (B1) Balázs Bence Kun (A1) Botond Bejczi (A1) 25.11.2017
Team Sprint 1:33.85 Huawei Li (A2) Xueqing Zhao (A1) Sining Yang (A1) 25.11.2017
Team Sprint 1:36.69 Anna.99 Kovaleva (A1) Polina Polukarova (A2) Karina Shypulia (B1) 25.11.2017
Team Sprint 1:43.04 Nadezhda Sidelnik (A2) Margarita Artemjeva (B1) Ksenija Jakovleva (B1) 25.11.2017
Team Sprint 1:46.35 Anni Käsnänen (A2) Sini Siro (B1) Paju Kilpeläinen (B2) 25.11.2017
1500 meter 1:55.88 Peter Riches (B1) 26.11.2017
3000 meter 3:49.53 Francesco Betti (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:03.51 Mathieu Belloir (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:06.35 Botond Bejczi (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:08.51 Jarno Schellekens (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:29.70 Anna.99 Kovaleva (A1) 25.11.2017
Last Update: 07.02.2023
DistanceTime / PointsNameDate
Team Sprint 1:28.40 Femke Beuling (A1) Joy Beune (A2) Jutta Leerdam (A2) 25.11.2017
Last Update: 07.02.2023
DistanceTime / PointsNameDate
500 meter 35.48 Torai Ishikawa (A2) 26.11.2017
1000 meter 1:17.02 Jutta Leerdam (A2) 25.11.2017
Team Sprint 1:22.71 Rio Iwasa (A2) Shuuta Matsudzu (A1) Torai Ishikawa (A2) 25.11.2017
Team Sprint 1:28.40 Femke Beuling (A1) Joy Beune (A2) Jutta Leerdam (A2) 25.11.2017
3000 meter 3:49.22 Hae-Yeong Lee (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:07.69 Sterre Jonkers (A2) 25.11.2017
Last Update: 07.02.2023
DistanceTime / PointsNameDate
500 meter 38.00 Nil Llop Izquierdo (C2) 26.11.2017
1000 meter 1:15.76 Nil Llop Izquierdo (C2) 25.11.2017
Last Update: 07.02.2023
DistanceTime / PointsNameDate
500 meter 38.00 Nil Llop Izquierdo (C2) 26.11.2017
500 meter 38.25 Peter Riches (B1) 26.11.2017
1000 meter 1:12.14 Gabriel Odor (B2) 25.11.2017
1000 meter 1:15.76 Nil Llop Izquierdo (C2) 25.11.2017
1000 meter 1:15.97 Peter Riches (B1) 25.11.2017
1500 meter 1:51.42 Gabriel Odor (B2) 26.11.2017
1500 meter 1:55.88 Peter Riches (B1) 26.11.2017
1500 meter 2:06.08 Federica Maffei (B2) 26.11.2017
1500 meter 2:15.19 Ainoa Carreno (B1) 26.11.2017
3000 meter 3:52.39 Gabriel Odor (B2) 25.11.2017
3000 meter 4:40.48 Lilla Malinovszky (B1) 25.11.2017
Last Update: 07.02.2023
DistanceTime / PointsNameDate
500 meter 35.91 Jeffrey Rosanelli (A2) 26.11.2017
500 meter 38.00 Nil Llop Izquierdo (C2) 26.11.2017
500 meter 38.25 Peter Riches (B1) 26.11.2017
500 meter 38.53 Botond Bejczi (A1) 26.11.2017
1000 meter 1:15.76 Nil Llop Izquierdo (C2) 25.11.2017
1000 meter 1:15.97 Peter Riches (B1) 25.11.2017
Team Sprint 1:22.71 Rio Iwasa (A2) Shuuta Matsudzu (A1) Torai Ishikawa (A2) 25.11.2017
Team Sprint 1:23.33 Aleksandr Podolskij (A2) Ruslan.98 Zakharov (A2) Sergej Loginov (A1) 25.11.2017
Team Sprint 1:23.61 Janno Botman (A1) Daan Baks (A2) Jort Boomhouwer (A2) 25.11.2017
Team Sprint 1:23.87 Ole Jeske (A2) Max Reder (A1) Paul Galczinsky (A2) 25.11.2017
Team Sprint 1:23.90 Jeffrey Rosanelli (A2) Francesco Betti (A1) Enrico Salino (A2) 25.11.2017
Team Sprint 1:25.63 Gaweł Oficjalski (A2) Jan Świątek (A2) Wiktor Grzybek (B2) 25.11.2017
Team Sprint 1:26.24 Evgeniy Bolgov (A2) Roman Makhakhej (B2) Vladislav Zjiburtovitsj (A1) 25.11.2017
Team Sprint 1:27.70 Anvar Mukhamadejev (A2) Vjatsjeslav Zaretskij (B2) Artur Galiyev (A1) 25.11.2017
Team Sprint 1:28.40 Femke Beuling (A1) Joy Beune (A2) Jutta Leerdam (A2) 25.11.2017
Team Sprint 1:29.19 Dániel Gyurmánczi (B1) Balázs Bence Kun (A1) Botond Bejczi (A1) 25.11.2017
Team Sprint 1:33.85 Huawei Li (A2) Xueqing Zhao (A1) Sining Yang (A1) 25.11.2017
Team Sprint 1:36.69 Anna.99 Kovaleva (A1) Polina Polukarova (A2) Karina Shypulia (B1) 25.11.2017
Team Sprint 1:43.04 Nadezhda Sidelnik (A2) Margarita Artemjeva (B1) Ksenija Jakovleva (B1) 25.11.2017
Team Sprint 1:46.35 Anni Käsnänen (A2) Sini Siro (B1) Paju Kilpeläinen (B2) 25.11.2017
1500 meter 1:55.88 Peter Riches (B1) 26.11.2017
3000 meter 3:49.53 Francesco Betti (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:03.51 Mathieu Belloir (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:06.35 Botond Bejczi (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:08.51 Jarno Schellekens (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:29.70 Anna.99 Kovaleva (A1) 25.11.2017
Last Update: 07.02.2023
DistanceTime / PointsNameDate
3000 meter 3:55.46 Jort Boomhouwer (A2) 25.11.2017
1500 meter 2:00.89 Tamas Szögi (A1) 26.11.2017
1500 meter 2:01.15 Matej Filip (A2) 26.11.2017
1500 meter 2:12.05 Noemi Melinda Siko (A2) 25.11.2017
3000 meter 3:49.22 Hae-Yeong Lee (A1) 25.11.2017
3000 meter 3:52.13 Thomas Lande Eriksen (A2) 25.11.2017
3000 meter 3:52.87 Do-Hyeong Lee (A2) 25.11.2017
3000 meter 3:53.85 Andrej Sjabanov (A1) 25.11.2017
3000 meter 3:55.18 Sergej Loginov (A1) 25.11.2017
1500 meter 1:50.77 Andrej Sjabanov (A1) 26.11.2017
3000 meter 4:07.69 Sterre Jonkers (A2) 25.11.2017
3000 meter 4:16.51 Tamas Szögi (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:18.98 Balázs Bence Kun (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:20.66 Jeong-Min Yoon (A2) 25.11.2017
3000 meter 4:22.97 Xueqing Zhao (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:23.78 Eun-Kyeul Hong (B2) 25.11.2017
3000 meter 4:40.48 Lilla Malinovszky (B1) 25.11.2017
Team Sprint 1:25.63 Gaweł Oficjalski (A2) Jan Świątek (A2) Wiktor Grzybek (B2) 25.11.2017
500 meter 37.52 Zhibo Cui (A2) 26.11.2017
500 meter 40.68 Tamas Szögi (A1) 26.11.2017
1000 meter 1:10.56 Shuuta Matsudzu (A1) 25.11.2017
1000 meter 1:18.95 Matej Filip (A2) 25.11.2017
1000 meter 1:19.59 Tamas Szögi (A1) 25.11.2017
Team Sprint 1:22.71 Rio Iwasa (A2) Shuuta Matsudzu (A1) Torai Ishikawa (A2) 25.11.2017
Team Sprint 1:23.60 Seon Kyo Jeong (A2) Hae-Yeong Lee (A1) 25.11.2017
Team Sprint 1:23.61 Jort Boomhouwer (A2) 25.11.2017
500 meter 35.79 Shuuta Matsudzu (A1) 26.11.2017
1000 meter 1:26.24 Evgeniy Bolgov (A2) Roman Makhakhej (B2) Lilla Malinovszky (B1) 25.11.2017
Team Sprint 1:27.57 Pål Myhren Kristensen (A1) 25.11.2017
1000 meter 1:27.87 Tuuli Vaher (A2) 25.11.2017
1000 meter 1:29.03 Severine Biermann (B2) 25.11.2017
Team Sprint 1:33.02 Kurumi Inagawa (A2) Moe Kumagai (B2) Towako Nagasaki (B2) 25.11.2017
Team Sprint 1:36.69 Anna.99 Kovaleva (A1) Polina Polukarova (A2) Karina Shypulia (B1) 25.11.2017
1500 meter 1:48.92 Hae-Yeong Lee (A1) 26.11.2017
Last Update: 07.02.2023
DistanceTime / PointsNameDate
500 meter 35.79 Shuuta Matsudzu (A1) 26.11.2017
500 meter 36.06 Seon Kyo Jeong (A2) 26.11.2017
500 meter 36.22 Rio Iwasa (A2) 26.11.2017
500 meter 36.90 Michael Roth (A2) 26.11.2017
500 meter 37.18 Dongsheng Yang (B1) 26.11.2017
500 meter 37.52 Zhibo Cui (A2) 26.11.2017
500 meter 37.56 Evgeniy Bolgov (A2) 26.11.2017
500 meter 38.53 Botond Bejczi (A1) 26.11.2017
500 meter 38.59 Jaakko Hautamäki (A2) 26.11.2017
500 meter 39.42 Sebastien Briestansky (A2) 26.11.2017
500 meter 39.50 Moe Kumagai (B2) 26.11.2017
500 meter 39.53 Nan.98 Sun (A2) 26.11.2017
500 meter 39.76 Sining Yang (A1) 26.11.2017
500 meter 39.81 Min-Jee Kim (A1) 26.11.2017
500 meter 39.89 Huawei Li (A2) 26.11.2017
500 meter 40.53 Towako Nagasaki (B2) 26.11.2017
500 meter 40.68 Tamas Szögi (A1) 26.11.2017
500 meter 40.79 Simon Bigler (B1) 26.11.2017
500 meter 41.73 Olga Kaczmarek (A1) 26.11.2017
1000 meter 1:10.19 Seon Kyo Jeong (A2) 25.11.2017
1000 meter 1:10.56 Shuuta Matsudzu (A1) 25.11.2017
1000 meter 1:11.58 Rio Iwasa (A2) 25.11.2017
1000 meter 1:11.75 Damian Żurek (A1) 25.11.2017
1000 meter 1:12.01 Michael Roth (A2) 25.11.2017
1000 meter 1:12.29 Stefan Neumiarzhytski (A2) 25.11.2017
1000 meter 1:13.54 Vladislav Zapojkin (A2) 25.11.2017
1000 meter 1:14.06 Kouki Takamizawa (A1) 25.11.2017
1000 meter 1:15.13 Thomas Lande Eriksen (A2) 25.11.2017
1000 meter 1:18.95 Matej Filip (A2) 25.11.2017
1000 meter 1:19.59 Tamas Szögi (A1) 25.11.2017
1000 meter 1:19.95 Jarno Schellekens (A1) 25.11.2017
1000 meter 1:20.30 Nan.98 Sun (A2) 25.11.2017
1000 meter 1:20.56 Min-Jee Kim (A1) 25.11.2017
1000 meter 1:20.83 Moe Kumagai (B2) 25.11.2017
1000 meter 1:20.88 Huawei Li (A2) 25.11.2017
1000 meter 1:21.13 Rin Kosaka (B1) 25.11.2017
Team Sprint 1:22.71 Rio Iwasa (A2) Shuuta Matsudzu (A1) Torai Ishikawa (A2) 25.11.2017
Team Sprint 1:23.60 Seon Kyo Jeong (A2) Hae-Yeong Lee (A1) 25.11.2017
Team Sprint 1:23.61 Jort Boomhouwer (A2) 25.11.2017
Team Sprint 1:23.90 Jeffrey Rosanelli (A2) Francesco Betti (A1) Enrico Salino (A2) 25.11.2017
Team Sprint 1:25.63 Gaweł Oficjalski (A2) Jan Świątek (A2) Wiktor Grzybek (B2) 25.11.2017
1000 meter 1:26.12 Kristiine Kalev (A2) 25.11.2017
1000 meter 1:26.24 Evgeniy Bolgov (A2) Roman Makhakhej (B2) Lilla Malinovszky (B1) 25.11.2017
1000 meter 1:27.52 Margarita Artemjeva (B1) 25.11.2017
Team Sprint 1:27.57 Pål Myhren Kristensen (A1) 25.11.2017
1000 meter 1:27.87 Tuuli Vaher (A2) 25.11.2017
Team Sprint 1:28.40 Femke Beuling (A1) Joy Beune (A2) Jutta Leerdam (A2) 25.11.2017
1000 meter 1:28.92 Noemi Zurbuchen (A1) 25.11.2017
1000 meter 1:29.03 Severine Biermann (B2) 25.11.2017
Team Sprint 1:29.19 Dániel Gyurmánczi (B1) Balázs Bence Kun (A1) Botond Bejczi (A1) 25.11.2017
Team Sprint 1:33.02 Kurumi Inagawa (A2) Moe Kumagai (B2) Towako Nagasaki (B2) 25.11.2017
Team Sprint 1:33.85 Huawei Li (A2) Xueqing Zhao (A1) Sining Yang (A1) 25.11.2017
Team Sprint 1:34.29 Olga Kaczmarek (A1) 25.11.2017
Team Sprint 1:36.69 Anna.99 Kovaleva (A1) Polina Polukarova (A2) Karina Shypulia (B1) 25.11.2017
Team Sprint 1:43.04 Nadezhda Sidelnik (A2) Margarita Artemjeva (B1) Ksenija Jakovleva (B1) 25.11.2017
Team Sprint 1:46.35 Anni Käsnänen (A2) Sini Siro (B1) Paju Kilpeläinen (B2) 25.11.2017
1500 meter 1:48.92 Hae-Yeong Lee (A1) 26.11.2017
1500 meter 1:50.77 Andrej Sjabanov (A1) 26.11.2017
1500 meter 1:51.65 Janno Botman (A1) 26.11.2017
1500 meter 1:51.99 Dong-Woo Kim (A1) 26.11.2017
1500 meter 1:54.96 Vladislav Zapojkin (A2) 26.11.2017
1500 meter 1:54.98 Dongsheng Yang (B1) 26.11.2017
1500 meter 2:00.62 Jarno Schellekens (A1) 26.11.2017
1500 meter 2:00.89 Tamas Szögi (A1) 26.11.2017
1500 meter 2:01.15 Matej Filip (A2) 26.11.2017
1500 meter 2:03.78 Irina.98 Kuznetsova (A2) 26.11.2017
1500 meter 2:04.33 Simon Bigler (B1) 26.11.2017
1500 meter 2:06.21 Weiping Gan (B2) 25.11.2017
1500 meter 2:06.34 Nan.98 Sun (A2) 26.11.2017
1500 meter 2:07.40 Eun-Kyeul Hong (B2) 25.11.2017
1500 meter 2:07.48 Nadezhda Sidelnik (A2) 26.11.2017
1500 meter 2:08.13 Olga Kaczmarek (A1) 26.11.2017
1500 meter 2:12.05 Noemi Melinda Siko (A2) 25.11.2017
1500 meter 2:15.01 Kristiine Kalev (A2) 26.11.2017
1500 meter 2:17.98 Tuuli Vaher (A2) 25.11.2017
3000 meter 3:49.22 Hae-Yeong Lee (A1) 25.11.2017
3000 meter 3:52.13 Thomas Lande Eriksen (A2) 25.11.2017
3000 meter 3:52.87 Do-Hyeong Lee (A2) 25.11.2017
3000 meter 3:53.85 Andrej Sjabanov (A1) 25.11.2017
3000 meter 3:55.18 Sergej Loginov (A1) 25.11.2017
3000 meter 3:55.46 Jort Boomhouwer (A2) 25.11.2017
3000 meter 3:57.35 Dong-Woo Kim (A1) 25.11.2017
3000 meter 3:57.40 Zhibo Cui (A2) 25.11.2017
3000 meter 3:59.25 Yahor Damaratski (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:00.84 Zhongyan Ning (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:03.51 Mathieu Belloir (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:07.69 Sterre Jonkers (A2) 25.11.2017
3000 meter 4:08.51 Jarno Schellekens (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:14.02 Niclas Mastrup (B2) 25.11.2017
3000 meter 4:16.51 Tamas Szögi (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:18.98 Balázs Bence Kun (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:19.58 Rin Kosaka (B1) 25.11.2017
3000 meter 4:20.66 Jeong-Min Yoon (A2) 25.11.2017
3000 meter 4:22.97 Xueqing Zhao (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:23.78 Eun-Kyeul Hong (B2) 25.11.2017
3000 meter 4:26.54 Chae-Rin Eom (A2) 25.11.2017
3000 meter 4:29.70 Anna.99 Kovaleva (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:29.83 Nadezhda Sidelnik (A2) 25.11.2017
3000 meter 4:35.32 Olga Kaczmarek (A1) 25.11.2017
3000 meter 4:40.48 Lilla Malinovszky (B1) 25.11.2017
3000 meter 4:49.05 Kristiine Kalev (A2) 25.11.2017
Last Update: 07.02.2023