Competition: 2. Junior World Cup 2019/2020

Rink:
Enschede (NED)
Date:
23. - 24.11.2019
Records:
Information:
  • 186 athletes from 30 nations
  • 90 women and 96 men
  • 6 distances (1000m, 1500m, 3000m, 500m, Mass Start, Team Sprint)
  • 553 races (16x mit DNF/DNS/DQ)

Men - 500 meter
24.11.2019

PosNameNationTimeDiffWC Points
1 Wataru Morishige (A2) JPN 35.88 TRJ - 100
2 Sang-Hyeok Cho (A2) KOR 35.88 +0.003 80
3 Katsuhiro Kuratsubo (A2) JPN 36.01 +0.132 70
4 Sang-Hoon Oh (A2) KOR 36.13 +0.255 60
5 Timur Karamov (A1) RUS 36.17 +0.293 50
6 Sebastian Diniz (A1) NED 36.22 +0.345 44
7 Yuudai.02 Yamamoto (A1) JPN 36.28 +0.404 40
8 Jarle Gerrits (A1) NED 36.55 +0.668 36
9 Yang.00 Yang (A2) CHN 36.67 +0.792 32
10 Xifeng Liu (B2) CHN 36.72 SB +0.841 28
11 Moritz Klein (A2) GER 36.73 +0.853 24
12 Niklas Kurzmann (A2) GER 36.91 +1.031 20
13 Stepan Tsistjakov (A2) RUS 36.92 +1.043 18
14 Ignaz Gschwentner (A1) AUT 36.94 +1.066 16
15 Zhiwen Xue (B1) CHN 36.98 +1.105 14
16 Rem de Hair (A2) NED 36.99 +1.107 12
17 Jur Veenje (A2) NED 37.02 +1.143 10
18 Diego Amaya (B2) COL 37.15 +1.274 8
19 Vjatsjeslav Zaretskij (A2) KAZ 37.27 +1.392 6
20 Shougo Takamizawa (B1) JPN 37.28 +1.402 5
21 Szymon Wojtakowski (C2) POL 37.35 NRJ +1.470 4
22 Håkon Sæther (A1) NOR 37.46 +1.580 3
23 Pavel Taran (A1) RUS 37.55 +1.668 2
24 Jonathan Tobon (B1) USA 37.57 +1.691 1
25 Nicky Rosanelli (B2) ITA 37.59 +1.712
26 Yevgeniy Koshkin (B2) KAZ 37.63 +1.755
27 Kasper Tveter (A1) NOR 37.65 +1.776
28 Ilja Nikulin (A2) RUS 37.66 +1.785
29 Jordan Stolz (B1) USA 37.84 +1.966
30 Altaj Zjardembek (A2) KAZ 38.03 +2.153
31 Juuso Lehtonen (A1) FIN 38.04 +2.166
32 Nikita Kanonik (A2) BLR 38.16 +2.278
33 Peter Riches (A1) GBR 38.20 NRJ +2.325
34 Roman Makhakhej (A2) BLR 38.21 +2.327
35 Vojtech Hurdes (A2) CZE 38.58 +2.699
36 Vladislav Dobrovolskij (A2) KAZ 38.59 +2.709
37 Konstantin Götze (A2) GER 38.60 +2.720
38 Niclas Mastrup (A2) DEN 38.67 +2.787
39 Tuukka Suomalainen (B2) FIN 38.67 +2.790
40 Maks Fedorov (B2) BLR 38.76 +2.885
41 Joonas Valge (A2) EST 38.95 +3.071
42 Sander Eitrem (A1) NOR 38.99 +3.107
43 Nicolas Fournier (A2) FRA 39.04 +3.166
44 Oddbjørn Mellemstrand (A1) NOR 39.06 +3.184
45 Nicolae Razvan Militaru (A1) ROU 39.13 +3.252
46 Eetu Käsnänen (B2) FIN 39.26 +3.380
47 Zdenék Vasulka (A2) CZE 39.32 +3.439
48 Mattia Peghini (A1) ITA 39.42 SB +3.541
49 Tu Hsin-Tse (B1) TPE 39.57 +3.691
50 Gabriel Eduard Nitu (C2) ROU 39.68 +3.797
51 Simon Bigler (A1) DEN 39.72 +3.840
52 Adrian Nalepka (A2) POL 39.91 PB +4.030
53 Kalle Kinnala (A1) FIN 39.93 +4.048
54 Lukas Stekly (B1) CZE 40.30 +4.420
55 Adrian Octavian Fierar (B1) ROU 40.50 +4.619
56 Theo Collins (B1) GBR 40.85 +4.975
57 Jakub Koci (B1) CZE 41.01 +5.127
58 Gijs Luijten (B2) BEL 41.13 +5.250
DQ Vladislav Gapon (A2) BLR DQ -
DQ Nil Llop Izquierdo (B2) ESP DQ -
DQ Mikołaj Jabłoński (A2) POL DQ -
TRJ - Track Record Junior, CC2 - Age Group Record AG C1/C2, AA2 - Age Group Record AG A1/A2, SB - Seasonal Best