Competition: 2. Junior World Cup 2019/2020

Rink:
Enschede (NED)
Date:
23. - 24.11.2019
Records:
Information:
  • 186 athletes from 30 nations
  • 90 women and 96 men
  • 6 distances (1000m, 1500m, 3000m, 500m, Mass Start, Team Sprint)
  • 553 races (16x mit DNF/DNS/DQ)

Men - 1000 meter
23.11.2019

PosNameNationTimeDiffWC Points
1 Taiyo Nonomura (A1) JPN 1:11.22 TRJ, SB - 100
2 Sang-Hyeok Cho (A2) KOR 1:11.66 +0.439 80
3 Wataru Morishige (A2) JPN 1:11.88 +0.660 70
4 Peder Kongshaug (A1) NOR 1:11.91 +0.691 60
5 Katsuhiro Kuratsubo (A2) JPN 1:12.19 +0.973 50
6 Jarle Gerrits (A1) NED 1:12.22 +1.001 44
7 Sang-Hoon Oh (A2) KOR 1:12.51 +1.295 40
8 Stepan Tsistjakov (A2) RUS 1:12.52 +1.301 36
9 Jur Veenje (A2) NED 1:12.76 +1.539 32
10 Moritz Klein (A2) GER 1:12.93 +1.706 28
11 Nil Llop Izquierdo (B2) ESP 1:13.22 +1.996 24
12 Daniil Smirnov (A2) RUS 1:13.49 +2.266 20
13 Sebastian Diniz (A1) NED 1:13.58 +2.360 18
14 Diego Amaya (B2) COL 1:13.63 +2.410 16
15 Vjatsjeslav Zaretskij (A2) KAZ 1:13.81 SB +2.595 14
16 Niklas Kurzmann (A2) GER 1:13.85 +2.634 12
17 Timur Karamov (A1) RUS 1:14.09 +2.870 10
18 Zhiwen Xue (B1) CHN 1:14.11 +2.888 8
19 Maksim Sjarapov (A1) RUS 1:14.16 +2.941 6
20 Sander Eitrem (A1) NOR 1:14.17 +2.952 5
21 Yuudai.02 Yamamoto (A1) JPN 1:14.19 +2.972 4
22 Piotr Nałęcki (A2) POL 1:14.33 +3.110 3
23 Jonathan Tobon (B1) USA 1:14.48 +3.265 2
24 Jordan Stolz (B1) USA 1:14.58 +3.363 1
25 Ignaz Gschwentner (A1) AUT 1:14.68 +3.462
26 Rem de Hair (A2) NED 1:14.69 +3.469
27 Konstantin Götze (A2) GER 1:14.78 +3.561
28 Kasper Tveter (A1) NOR 1:14.84 +3.617
29 Yang.00 Yang (A2) CHN 1:14.93 +3.712
30 Oddbjørn Mellemstrand (A1) NOR 1:15.16 +3.945
31 Peter Riches (A1) GBR 1:15.20 NRJ +3.977
32 Mikołaj Jabłoński (A2) POL 1:15.43 +4.215
33 Xifeng Liu (B2) CHN 1:16.25 +5.031
34 Juuso Lehtonen (A1) FIN 1:16.28 +5.057
35 Vladislav Dobrovolskij (A2) KAZ 1:16.43 +5.209
36 Roman Makhakhej (A2) BLR 1:16.49 +5.271
37 Altaj Zjardembek (A2) KAZ 1:16.64 +5.424
38 Nicky Rosanelli (B2) ITA 1:16.96 +5.740
39 Niclas Mastrup (A2) DEN 1:16.98 +5.757
40 Szymon Wojtakowski (C2) POL 1:17.20 +5.978
41 Joonas Valge (A2) EST 1:17.23 +6.008
42 Lukas Stekly (B1) CZE 1:17.62 +6.400
43 Yevgeniy Koshkin (B2) KAZ 1:17.76 +6.543
44 Vojtech Hurdes (A2) CZE 1:17.84 +6.617
45 Eetu Käsnänen (B2) FIN 1:17.94 +6.720
46 Mattia Peghini (A1) ITA 1:17.96 SB +6.741
47 Kalle Kinnala (A1) FIN 1:18.28 +7.059
48 Adrian Nalepka (A2) POL 1:18.49 PB +7.270
49 Zdenék Vasulka (A2) CZE 1:18.49 PB +7.274
50 Nicolae Razvan Militaru (A1) ROU 1:18.50 +7.278
51 Simon Bigler (A1) DEN 1:18.63 +7.408
52 Tuukka Suomalainen (B2) FIN 1:19.38 +8.161
53 Jakub Koci (B1) CZE 1:20.19 +8.967
54 Alexander Rezzonico (B1) ESP 1:20.36 +9.139
55 Emil Klockar (A1) SWE 1:21.50 +10.285
56 Matteo Ambrosini (A1) ITA 1:21.51 +10.293
57 Gijs Luijten (B2) BEL 1:21.77 +10.552
58 Tu Hsin-Tse (B1) TPE 1:22.05 NRJ +10.834
59 Marcos Vicos (A2) ESP 1:22.78 +11.564
DQ Nikita Kanonik (A2) BLR DQ -
TRJ - Track Record Junior, BB2 - Age Group Record AG B1/B2, AA2 - Age Group Record AG A1/A2, SB - Seasonal Best