Competition: 2. Junior World Cup 2019/2020

Rink:
Enschede (NED)
Date:
23. - 24.11.2019
Records:
Information:
  • 186 athletes from 30 nations
  • 90 women and 96 men
  • 6 distances (1000m, 1500m, 3000m, 500m, Mass Start, Team Sprint)
  • 553 races (16x mit DNF/DNS/DQ)

Women - 1000 meter
23.11.2019

PosNameNationTimeDiffWC Points
1 Femke Kok (A2) NED 1:18.16 - 100
2 Maud Lugters (A2) NED 1:19.95 +1.791 80
3 Marrit Fledderus (A2) NED 1:20.54 +2.381 70
4 Moe Kumagai (A2) JPN 1:20.91 +2.751 60
5 Myrthe de Boer (A1) NED 1:21.20 +3.043 50
6 Natalia Jabrzyk (A2) POL 1:21.33 +3.172 44
7 Yuuka Takahashi (A1) JPN 1:21.37 +3.207 40
8 Alexa Scott (A2) CAN 1:21.60 +3.439 36
9 Meghan Wystrichowski (A1) GER 1:21.83 +3.667 32
10 Tiange Hai (A2) CHN 1:21.89 +3.727 28
11 Soo-Min Kang (B1) KOR 1:22.27 SB +4.113 24
12 Anna Ostlender (A1) GER 1:22.34 +4.176 20
13 Yukino Yoshida (B2) JPN 1:22.35 +4.194 18
14 Binyu Yang (B2) CHN 1:22.43 +4.271 16
15 Federica Maffei (A2) ITA 1:22.44 +4.281 14
16 Elizaveta Agafoshina (A2) RUS 1:22.53 +4.374 12
17 Towako Nagasaki (A2) JPN 1:22.58 +4.415 10
18 Jingyi.02 Wang (B2) CHN 1:22.94 +4.784 8
19 Min-Hee.03 Kim (B2) KOR 1:22.96 +4.799 6
20 Lan Huang (A2) CHN 1:23.23 +5.071 5
21 Yoon-Jee Kim (B2) KOR 1:23.24 +5.081 4
22 Josephine Heimerl (A2) GER 1:23.31 +5.146 3
23 Aleksandra Kravtsjenko (A1) RUS 1:23.43 +5.273 2
24 Alina Dauranova (B1) KAZ 1:23.67 +5.510 1
25 Aleksandra Rutkovskaja (A1) RUS 1:23.72 +5.558
26 Darja Gavrilova (C2) KAZ 1:23.83 +5.671
27 Sara Cabrera (A2) ESP 1:23.86 +5.704
28 Lilit Garibian (B1) RUS 1:24.04 +5.879
29 Pia-Leonie Kirsakal (A2) GER 1:24.30 +6.136
30 Martyna Baran (A2) POL 1:24.78 +6.615
31 Maja Płończyk (A2) POL 1:25.02 +6.864
32 Ksenija Jakovleva (A1) KAZ 1:25.31 +7.147
33 Julie Berg Sjøbrend (A1) NOR 1:25.37 +7.205
34 Laura Kivioja (B2) FIN 1:25.38 +7.224
35 Varvara Bandaryana (B1) BLR 1:25.39 +7.231
36 Ainoa Carreno (A1) ESP 1:25.51 +7.346
37 Anna Petutschnigg (A1) AUT 1:25.51 +7.351
38 Amalie Haugland (B1) NOR 1:25.59 +7.427
39 Sarah Marie Sanderud (B2) NOR 1:25.66 +7.495
40 Anastasiya Prakapovich (B1) BLR 1:25.82 +7.661
41 Ilka Fuzesy (B1) ROU 1:26.18 +8.017
42 Arwen Szygenda (A1) NOR 1:26.26 +8.101
43 Zuzana Kursova (B2) CZE 1:26.48 +8.318
44 Luisa Gonzalez Salazar (B1) ESP 1:26.48 NRJ +8.322
45 Tara Donoghue (A1) IRL 1:27.29 +9.133
46 Roxana-Elena Manolache (A2) ROU 1:27.58 +9.424
47 Kristsina Burmistrova (A1) BLR 1:27.80 +9.640
48 Hanna Biró (B1) HUN 1:27.91 +9.751
49 Anna Sjpakova (A1) KAZ 1:28.11 +9.948
50 Fran Vanhoutte (B2) BEL 1:28.62 SB +10.456
51 Sini Siro (A1) FIN 1:28.87 SB +10.705
52 Serena Pergher (B1) ITA 1:29.51 +11.353
53 Katerina Macháckova (C2) CZE 1:30.12 +11.960
54 Ting Chuang (B1) TPE 1:30.30 NRJ +12.138
55 Inka Koivisto (A1) FIN 1:30.31 +12.145
56 Nerea Langa (A2) ESP 1:30.34 +12.183
57 Nikol Nepokojova (B2) CZE 1:31.00 +12.835
58 Nikolett Rigó (A1) HUN 1:31.99 SB +13.828
59 Gankhuyag Enkhzul (B2) MGL 1:32.13 PB +13.972
60 Natascha Lindenskov (C2) DEN 1:32.31 +14.152
DNF Kaja Gajewska (A2) POL DNF -
NRJ - National Record Juniors, BB2 - Age Group Record AG B1/B2, SB - Seasonal Best