Competition: 2. Junior World Cup 2019/2020

Rink:
Enschede (NED)
Date:
23. - 24.11.2019
Records:
Information:
  • 186 athletes from 30 nations
  • 90 women and 96 men
  • 6 distances (1000m, 1500m, 3000m, 500m, Mass Start, Team Sprint)
  • 553 races (16x mit DNF/DNS/DQ)

World Cups of the Season

Women - 500 meter
24.11.2019

PosNameNationTimeDiffWC Points
1 Femke Kok (A2) NED 38.75 TRJ - 100
2 Moe Kumagai (A2) JPN 39.11 +0.357 80
3 Marrit Fledderus (A2) NED 39.71 +0.958 70
4 Maud Lugters (A2) NED 40.05 +1.301 60
5 Jingyi.02 Wang (B2) CHN 40.20 +1.452 50
6 Tiange Hai (A2) CHN 40.30 +1.547 44
7 Yukino Yoshida (B2) JPN 40.32 SB +1.570 40
8 Sophie Warmuth (B2) GER 40.62 +1.872 36
9 Min-Hee.03 Kim (B2) KOR 40.69 +1.936 32
10 Meghan Wystrichowski (A1) GER 40.98 +2.224 28
11 Towako Nagasaki (A2) JPN 41.02 +2.267 24
12 Lan Huang (A2) CHN 41.09 +2.334 20
13 Alexa Scott (A2) CAN 41.09 +2.335 18
14 Serena Pergher (B1) ITA 41.11 +2.359 16
15 Seika Sasaki (A1) JPN 41.16 +2.409 14
16 Anna Ostlender (A1) GER 41.19 +2.440 12
17 Li Cheng (A2) CHN 41.22 +2.463 10
18 Marina Avtonomova (A1) RUS 41.26 +2.504 8
19 Pia-Leonie Kirsakal (A2) GER 41.28 +2.524 6
20 Alina Dauranova (B1) KAZ 41.41 +2.662 5
21 Anastasiya Prakapovich (B1) BLR 41.43 +2.673 4
22 Luisa Gonzalez Salazar (B1) ESP 41.43 NRJ, NR +2.675 3
23 Laura Kivioja (B2) FIN 41.80 +3.050 2
24 Martyna Baran (A2) POL 41.81 +3.058 1
25 Lilit Garibian (B1) RUS 41.83 +3.081
26 Karina Shypulia (A1) BLR 41.85 +3.099
27 Natalia Jabrzyk (A2) POL 41.86 +3.109
28 Anna Petutschnigg (A1) AUT 42.02 +3.269
29 Federica Maffei (A2) ITA 42.18 +3.431
30 Varvara Bandaryana (B1) BLR 42.23 +3.476
31 Marta.02 Dobrowolska (A1) POL 42.26 +3.504
32 Ainoa Carreno (A1) ESP 42.27 +3.513
33 Marte Bjerkreim Furnée (A2) NOR 42.29 +3.537
34 Sol Lee (B1) KOR 42.30 PB +3.548
Maria Netland Rabbe (A2) NOR 42.30 +3.548
36 Hanna Biró (B1) HUN 42.32 +3.569
37 Maja Płończyk (A2) POL 42.35 +3.596
38 Darja Gavrilova (C2) KAZ 42.37 +3.613
39 Kristsina Burmistrova (A1) BLR 42.38 +3.625
40 Anna Vasjkene (A2) RUS 42.43 +3.674
41 Nikol Nepokojova (B2) CZE 42.62 +3.865
42 Ksenija Jakovleva (A1) KAZ 42.78 +4.030
43 Ramona Ionel (A1) ROU 42.82 +4.066
44 Marine Balanant (A1) FRA 43.01 NRJ +4.254
45 Ilka Fuzesy (B1) ROU 43.03 +4.274
46 Amalie Haugland (B1) NOR 43.22 +4.471
47 Arwen Szygenda (A1) NOR 43.24 +4.489
48 Fran Vanhoutte (B2) BEL 43.30 NRJ +4.546
49 Nerea Langa (A2) ESP 43.44 +4.686
50 Sini Siro (A1) FIN 43.53 SB +4.777
51 Roxana-Elena Manolache (A2) ROU 43.53 +4.778
52 Anna Sjpakova (A1) KAZ 43.56 +4.808
53 Zuzana Kursova (B2) CZE 43.63 +4.873
54 Tara Donoghue (A1) IRL 43.64 +4.885
55 Ting Chuang (B1) TPE 44.47 NRJ +5.714
56 Carla Alvarez Fernandez (B1) ESP 44.93 +6.181
57 Katerina Macháckova (C2) CZE 45.23 +6.480
DNF Inka Koivisto (A1) FIN DNF -
WDR Elizaveta Agafoshina (A2) RUS WDR -
NR - National Record, NRJ - National Record Juniors, TRJ - Track Record Junior, BB2 - Age Group Record AG B1/B2, AA2 - Age Group Record AG A1/A2, SB - Seasonal Best

Women - 1500 meter
24.11.2019

PosNameNationTimeDiffWC Points
1 Robin Groot (A2) NED 2:02.29 - 100
2 Alexa Scott (A2) CAN 2:03.56 +1.276 80
3 Merel Conijn (A1) NED 2:03.93 +1.640 70
4 Yuuka Takahashi (A1) JPN 2:04.30 +2.011 60
5 Chae-Weon Park (B2) KOR 2:04.40 SB +2.110 50
6 Suzuka Miyagawa (B2) JPN 2:04.46 +2.173 44
7 Myrthe de Boer (A1) NED 2:04.99 +2.705 40
8 Soo-Min Kang (B1) KOR 2:05.00 +2.715 36
9 Victoria Stirnemann (A1) GER 2:05.19 +2.900 32
10 Natalia Jabrzyk (A2) POL 2:05.40 SB +3.113 28
11 Binyu Yang (B2) CHN 2:05.86 +3.571 24
12 Anastasiia Grigoreva (A2) RUS 2:05.86 +3.573 20
13 Misaki Shinno (B1) JPN 2:05.93 +3.643 18
14 Meghan Wystrichowski (A1) GER 2:06.65 +4.362 16
15 Kaja Gajewska (A2) POL 2:06.66 SB +4.368 14
16 Li Cheng (A2) CHN 2:06.72 +4.434 12
17 Federica Maffei (A2) ITA 2:07.50 +5.211 10
18 Yoon-Jee Kim (B2) KOR 2:07.58 +5.295 8
19 Marte Bjerkreim Furnée (A2) NOR 2:07.88 +5.594 6
20 Karina Shypulia (A1) BLR 2:08.63 +6.338 5
21 Yuhan Ma (A1) CHN 2:08.86 +6.567 4
22 Aleksandra Rutkovskaja (A1) RUS 2:08.95 +6.663 3
23 Laura Peveri (A1) ITA 2:09.48 +7.189 2
24 Zuzana Kursova (B2) CZE 2:09.88 +7.596 1
25 Alina Dauranova (B1) KAZ 2:09.97 +7.679
26 Julie Berg Sjøbrend (A1) NOR 2:10.67 +8.380
27 Martyna Baran (A2) POL 2:10.75 +8.466
28 Darja Gavrilova (C2) KAZ 2:11.12 +8.830
29 Amalie Haugland (B1) NOR 2:11.63 +9.339
30 Sara Cabrera (A2) ESP 2:11.71 +9.418
31 Varvara Bandaryana (B1) BLR 2:12.87 +10.578
32 Laura Kivioja (B2) FIN 2:13.04 +10.754
33 Tara Donoghue (A1) IRL 2:13.36 +11.075
34 Ainoa Carreno (A1) ESP 2:13.48 +11.187
35 Anna Sjpakova (A1) KAZ 2:14.14 +11.855
36 Veronika Antosova (A2) CZE 2:14.45 +12.161
37 Roxana-Elena Manolache (A2) ROU 2:14.54 +12.256
38 Hanna Biró (B1) HUN 2:14.91 +12.621
39 Ramona Ionel (A1) ROU 2:14.91 +12.621
40 Ilka Fuzesy (B1) ROU 2:15.10 +12.807
41 Anastasiya Prakapovich (B1) BLR 2:15.47 +13.181
42 Katerina Macháckova (C2) CZE 2:15.87 +13.583
43 Natascha Lindenskov (C2) DEN 2:18.90 +16.616
44 Fran Vanhoutte (B2) BEL 2:18.95 +16.663
45 Severine Biermann (A2) SUI 2:19.64 +17.348
46 Sini Siro (A1) FIN 2:21.86 +19.570
47 Nikolett Rigó (A1) HUN 2:22.39 +20.104
48 Inka Koivisto (A1) FIN 2:23.07 +20.780
NR - National Record, NRJ - National Record Juniors, TRJ - Track Record Junior, BB2 - Age Group Record AG B1/B2, AA2 - Age Group Record AG A1/A2, SB - Seasonal Best

Women - Mass Start
24.11.2019

PosNameNationTimeDiffWC Points
1 Laura Peveri (A1) ITA 5:42.01 - 100
2 Bente Kerkhoff (A1) NED 5:42.06 +0.050 80
3 Rin Kosaka (A1) JPN 5:42.22 +0.210 70
Robin Groot (A2) NED 5:42.22 +0.210 70
5 Karina Shypulia (A1) BLR 5:44.59 +2.580 50
6 Yuhan Ma (A1) CHN 6:03.06 +21.050 44
7 Binyu Yang (B2) CHN 5:44.88 +2.870 40
8 Manami Momose (A2) JPN 5:55.81 +13.800 36
9 Anna Ostlender (A1) GER 5:45.11 +3.100 32
10 Zuzana Kursova (B2) CZE 5:45.26 +3.250 28
11 Marte Bjerkreim Furnée (A2) NOR 5:45.31 +3.300 24
12 Federica Maffei (A2) ITA 5:46.09 +4.080 20
13 Sol Lee (B1) KOR 5:48.19 +6.180 18
14 Alexa Scott (A2) CAN 5:50.00 +7.990 16
15 Kaja Gajewska (A2) POL 5:50.41 +8.400 14
16 Marine Balanant (A1) FRA 5:50.46 +8.450 12
17 Natascha Lindenskov (C2) DEN 5:50.60 +8.590 10
18 Tara Donoghue (A1) IRL 5:50.75 +8.740 8
19 Fran Vanhoutte (B2) BEL 5:50.96 +8.950 6
20 Aleksandra Kravtsjenko (A1) RUS 5:51.03 +9.020 5
21 Roxana-Elena Manolache (A2) ROU 5:53.26 +11.250 4
22 Soo-Min Kang (B1) KOR 5:55.91 +13.900 3
23 Anastasiia Grigoreva (A2) RUS 5:56.61 +14.600 2
24 Ksenija Jakovleva (A1) KAZ 5:56.76 +14.750 1
25 Severine Biermann (A2) SUI 6:03.23 +21.220
26 Veronika Antosova (A2) CZE 6:12.51 +30.500
27 Hanna Biró (B1) HUN 5:27.93 -14.080
28 Sara Cabrera (A2) ESP 5:47.11 +5.100
29 Natalia Jabrzyk (A2) POL 5:52.52 +10.510
30 Sarah Marie Sanderud (B2) NOR 3:46.06 -1.55.950
NR - National Record, NRJ - National Record Juniors, TRJ - Track Record Junior, BB2 - Age Group Record AG B1/B2, AA2 - Age Group Record AG A1/A2, SB - Seasonal Best